Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μητρα σε οπισθια καμψη: επιτρεπεται το sex στην εγκυμοσυνη?


Recommended Posts

Σε ενα εντυπο για εγκυους γραφει οτι το σεξ για εγκυους με μητρα σε οπισθια κλιση ειναι επικινδυνο, σε ολη της τη διαρκεια..... Εμενα ο γιατρος μου δεν μου ειχε πει τιποτα σχετικα, μονο στο α' τριμηνο και δεν το συσχετισα, νομιζα οτι γενικα στο α τριμηνο καλυτερα να το αποφευγεις.

Σημερα βρηκα και το εξης http://www.nikoloudakis.gr/p118.html.

(γραφει "μια μήτρα που βρίσκεται σε οπίσθια κλήση ή άλλοι υψηλού κίνδυνου παράγοντες, τότε ο μηχανικός ερεθισμός και ο οργασμός μπορεί να δημιουργήσουν επιπλοκές, οι οποίες μπορεί να εξελιχθούν μέχρι και σε αποβολή του εμβρύου." )

Εχει πει σε καμμια σας με οπισθια κλιση ο γιατρος τους κατι σχετικα? Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ θα το απέφευγα και μόνο στην σκέψη ότι μπορεί να συμβεί κάτι...εντάξει δεν θα πεθάνουμε κιόλας επειδή δεν θα κάνουμε σεξ κάποιους μήνες..το έχουμε ανάγει πια σε μείζον θέμα, σεξ και σεξ και σεξ...έλεος, προέχει αλλο θέμα τώρα, το μωρό και η ασφαλής εγκυμοσύνη..λίγη εγκράτεια και από τους 2 δεν θα φέρει την καταστροφή..γονείς θα γίνουμε, απαιτεί θυσίες αυτό, δεν μπορεί να είναι όλα εύκολα..δεν το λέω για σένα καλή μου.το λέω και για μένα και όλους που συνέχεια από την 1η μέρα της εγκυμοσύνης έχουμε στο μυαλό μας το αν μπορούμε να κάνουμε σεξ, και πότε και πώς κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Λιζα Ν. ..και εγω εχω μητρα σε προσθια καμψη ..καθως και την αποκολλησουλα στην αρχη ....ο γιατρος μας επετρεψε σεξ μολις την προηγουμενη βδομαδα ..πολυ ηρεμα και ησυχα :!::oops: αλλα σχετικα με την προσθια μαψη της μητρας ...δεν το ειχε συσχετισει ....

 

αλλα ασχετο ...ξερω οτι σε δυσκολευει λιγο για φυσιολογικο τοκετο ..καθως και στη συλληψη

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα με ειχαν τρομαξει για τη συλληψη αλλα τελικα δεν δυσκολευτηκαμε, τωρα για τον τοκετο θα δουμε, ελπιζω ολα να πανε καλα... Κι εμας μας ειχε πει για το α' τριμηνο αλλά στο β και μετα μας ειπε απο μονος του ΟΚ, χωρις να κανει αναφορα σε κλιση μητρας κλπ.

 

Μαρακι σε καταλαβαινω αλλα ειναι αλλο το θεμα του πως βλεπει το σεξ το καθε ζευγαρι, ειναι προσωπικο, ή αν γενικα στην εγκυμοσυνη μια γυναικα επιλεγει να κανει σεξ ή οχι, υπάρχει και το σχετικο θεμα. Εγω ρωτω αν καποια απο εσας ειχε το συγκεκριμενο ιατρικο θεμα και αν το γιατρος της γι αυτον και μονο το λογο της το απαγορεψε.

 

Οποτε αν καποια ξερει για το συγκεκριμενο ας μου πει. Thanks....

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω... στην συλληψη οντως κι εμεις ευτυχως δεν ειχαμε προβλημα.

Εμας ο γιατρος δεν μας ειπε τιποτα μονο να κανουμε ηρεμα αλλα χωρις να μου διευκρινησει οτι εχει σχεση με την θεση της μητρας, η ηρεμια υπεθεσα οτι αφορα ολες οι εγκυμονουσες

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω μήτρα σε οπίσθια κάμψη αλλά ο γιατρός μου εξήγησε ότι δεν έχει καμία σχέση. Παλιά είπε τα πιστεύαν αυτά. Εμένα δεν μου απαγόρευσε το σεξ, είπε μόνο να γίνεται μαλακά, όπως ακριβώς είχε πει και στην κολητή μου που δεν έχει οπίσθια κάμψη. Όσο για το θέμα της σύλληψης..... μεγάλος μύθος! Με την πρώτη ..... Το επιβεβαίωσε και ο γιατρός. Μάλιστα εγώ έμαθα γι' αυτά που λέγανε οι παλιοί γιατροί αφότου έμεινα έγκυος. Ήξερα ότι έχω οπίσθα μήτρα αλλά ο γιατρός μου είχε εξηγήσει τώρα πως πρόβλημα δεν θα έχω γιατί η μήτρα ανοίγει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο ντρέπομαι να συζητήσω με τη γυναικολόγο μου...

 

Ευθύνεται η οπίσθια κλίση της μήτρας για την έλλειψη ευχαρίστησης στο σεξ; (Πέρα από την απειρία,τη διάθεση κτλ), ο πόνος αυτός περνάει με τον καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο ντρέπομαι να συζητήσω με τη γυναικολόγο μου...

 

Ευθύνεται η οπίσθια κλίση της μήτρας για την έλλειψη ευχαρίστησης στο σεξ; (Πέρα από την απειρία,τη διάθεση κτλ), ο πόνος αυτός περνάει με τον καιρό;

 

Θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με το γυναικολόγο σου, ξεπερνώντας τις ντροπές σου γιατί είναι σημαντικό το ζήτημα που σε απασχολεί. Σε ένα άρθρο στο νετ είχα διαβάσει ότι η οπίσθια κλίση της μήτρας συνδέεται με πόνο κατά την επαφή επειδή ανάλογα με τη στάση υπάρχει μεγαλύτερη πίεση. Αλλά επειδή και στο άρθρο έλεγε ότι καμιά φορά η οπίσθια κλίση μήτρας μπορεί να συνοδεύεται κι από άλλα προβληματάκια που να σου προκαλούν πόνο (συμφύσεις, ενδομητρίωση κλπ) καλό θα ήταν να το διερευνήσετε. Σε πρώτη φάση να αποφύγετε τις στάσεις που σε κάνουν να νιώθεις δυσάρεστα και να ζητήσεις και τη γνώμη του γιατρού σου ο οποίος καθώς θα ξέρει καλύτερα από την ανατομία στην περιοχή θα σε συμβουλεύσει κατάλληλα. Αυτό που ξέρω με σιγουριά από προσωπική πείρα είναι ότι μετά από εγκυμοσύνη η μήτρα έρχεται σε πρόσθια θέση κι όλα βελτιώνονται κατά πολύ! ;)

Αναφέρομαι φυσικά στο θέμα του πόνου. Από εκεί κι έπειτα η ευχαρίστηση είναι άλλο κομμάτι και δεν έχει μόνο σχέση με την κλίση της μήτρας σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...