Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρωτάκια μας!


iro

Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:-P:razz::-PΕχω και εγω ενα αγορακι που θα παει στην πρωτη δημοτικου.Ειναι ομως πολυ ζωηρος και εχω αγχος αν θα τα καταφερουμε...

Μέρα χωρίς χαμόγελο είναι χαμένη μέρα!!!!:-D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε άλλη μία μανούλα που ο γιός της θα πάει πρώτη Δημοτικού!! ευτυχώς που αν και εργαζόμενη από Οκτώβριο βγαίνω σε άδεια λοχείας-τοκετού-μητρότητας και έτσι θα χαρώ από κοντά και θα ζήσω όλη αυτήν την εμπειρία με την σχολική

έναρξη του μικρού μου!! Τί περνάμε κι εμείς οι εργαζόμενες μητέρες......Αχχχχ......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις τελείωσαν τα διδυμάκια μου την α΄δημοτικού και θα ήθελα να σας προτείνω ένα cd που υπάρχει και μας βοήθησε πάρα πολύ. Λέγεται "Χάχανα και λάχανα" και περιλαμβάνει όλα τα ποιηματάκια που θα βάλουν στα παιδιά να μάθουν απ΄έξω στην α΄δημοτικού.

Μας το έκαναν δώρο το καλοκαίρι, και τους έβαζα τα τραγουδάκια που τους άρεσε να τα ακούν. Έτσι όταν το Σεπτέμβρη πήγαν σχολείο και η δασκάλα τους έβαζε να τα μαθαίνουν απ' έξω, για τα παιδιά μου ήταν πολύ εύκολο γιατί ήδη τα μισο-γνώριζαν. Καλό ξεκίνημα στα παιδάκια σας και να είναι γλυκιά η μάθηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα θα ήθελα να σας εξομολογηθώ τους φόβους μου και τα άγχη μου σχετικά με το πρωτάκι μου.

Εχω 3 τρία παιδάκια και το πρώτο μου θα πάει φέτος πρώτη δημοτικού.Επειδή έχω ακούσει πολλά για ολοήμερα και αφού με βοηθάει η μητέρα μου έχω επιλέξει να ακολουθήσει ο μικρός το πρόγραμμα του σχολειου μέχρι το μεσημέρι και όχι το ολοήμερο.Εχω ακούσει για τις αλλάγες που έχουν ανακοινωθεί για τα δημοτικά μιας και το σχολείο μας είναι μέσα στα 800 πειραματικά που τα πρωτάκια θα μένουν στο σχολειο μέχρι τις 14.00.Οι φόβοι μου τώρα:Ο μικρός είναι πολύ έξυπνος και δεν το λέω σαν την κουκουβάγια μάνα αλλά τόσο στο νηπιο όσο και σε μικροασκησούλες που του έχω βάλει βλέπω ότι πέρνει στροφές το μυαλό του και ότι του αρέσει το γράψιμο και γενικά να μαθαίνει καινούργια πράγματα.Στο νήπιο τους βάζανε να γράφουνε γραμματακια και να αντιγράφουν λεξούλες και φυσικά να ζωγραφίζουν τώρα όμως έχω ακούσει και από άλλες μανούλες ότι στην πρώτη δημοτικού φορτσάρουν τα παιδιά τόσο πολύ που πολύ φοβάμαι ότι θα τρομάξει ο μικρός μου και θα του γυρίσει αρνητικά.Επειτα έμαθα ότι βάζουν αγγλικά από την πρώτη και δεν ξέρω κατα πόσο θα τα αφομοιωσουν αφου καλα καλα δεν ξερουν τα ελληνικα.Γενικώς αγχωνομαι και πιθανον τσαμπα και ο μικρος να προσαρμοστει αψογα αλλά εγώ φοβάμαι για τα πάντα τόσο για την προσαρμογή του στο σχολειο όσο και για μαθηματα.Μήπως είμαι υπερβολική είχατε και εσεις το ίδιο αγχος?

Link to comment
Share on other sites

οπως καταλαβαίνεις το ίδιο άγχος δεν το έχω φτάσει ακόμα. Εμείς τώρα θα πάμε για πρώτη φορά "σχολείο" (στον παιδικό σταθμό δηλαδή).:lol:

 

Αυτό που έχω ακούσει γενικά είναι ότι τα παιδιά και κυρίως τα πιο εύστροφα, χρειάζονται συνεχιζόμενες προκλήσεις διότι βαριούνται εύκολα. Συνήθως λένε ότι τα ζωηρά παιδάκια στο σχολείο είναι αυτά που ανταπεξέρχονται χωρίς μεγάλη προσπάθεια στα μαθήματα. Οπότε το θεωρώ θετικό ότι θα έχει να μάθει καινούργια πράγματα όπως τα αγγλικά, διότι μάλλον ξέρει να γράφει και να διαβάζει.

Θα έλεγα ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συνεχίσεις να ασχολείσαι πολύ με τα παιδάκια σου και όλα θα γίνουν όπως πρέπει.

Ανθρώπινο το άγχος σου αλλά μάλλον υπερβολικό :shock:

...με την καλή την έννοια:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Mην αγχώνεσαι αφού ο μικρός σου δείχνει τουλάχιστον επιδεξιότητα στη χρήση του μολυβιού και κάθεται στην καρέκλα και απασχολείται. Και τα Αγγλικά μην σε αγχώνουν γιατί 6 χρόνια τα ίδια περίπου θα κάνουν. Σίγουρα θα ξεκινήσουν με πολύ απλά πράγματα. Τώρα για το πρόγραμμα της α' δημοτικού έχοντας ζήσει και το παλιό (το προ Γιαννάκου) και το σημερινό μπορώ να πω ότι η ύλη έχει αυξηθεί κα γενικότερα τρέχουν χωρίς λόγο. Τα ίδια πράγματα στη γραμματική επαναλαμβάνουν και στη β' δημοτικού. Πολλά εξαρτώνται και από τη δασκάλα. Είναι δασκάλες πολύ πιεστικές που απαιτούν αποστήθιση και φορτώνουν με φωτοτυπίες και άλλες που είναι πιο χαλαρές. Αν σου τύχει απαιτητική δασκάλα συζήτησέ το με μάνες από άλλα σχολεία να δεις πώς προχωράνε τα άλλα παιδιά πριν αγχωθείς και αρχίζεις να πιέζεις το μικρό σου. Και προς Θεού αντιστάσου στην αποστήθιση, να καταλαβαίνει αλλά να μην αποστηθίζει. Είναι μεγάλη παγίδα για τη μάνα να κρατάει το βιβλίο και το παιδί να "λέει" τον κανόνα ή το μάθημα. Πολύ κουραστικό και ψυχοφθόρο και για τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

σε συμβουλευω σαν εκπαιδευτικοσ κ σαν μαμα που ο γιοσ μου ξεκινα σχολειο τον σεπτ να διωξεισ το αγχοσ πριν το περασεισ στο παιδακι σου ολα θα γινουν οπωσ πρεπει με την προυποθεση οτι κ εσεισ θα του τα παρουσιαζετε θετικα κ φυσιολογικα ολοι βρισκουν το ρυθμο τουσ κ αν το παιδακι ειναι ευστροφο [οπωσ κ ο δικοσ μου ]οπωσ μασ συμβουλεψαν κ στα κδαυ θελει δουλεια κ ερεθισματα διαρκωσ απο τοτε που εγινε 2μιση ηταν στον παιδικο 9-530 κ χωρισ παραπονο οσο για τα αγγλικα παρολο που ειναι διγλωσσοσ εκανε κ εξτρα μαθημα κ τον σεπτ ξεκινα καθε σαββατο ολοημερο προγραμμα αγγλικων εκτοσ του καθημερινου στο σχολειο κ επειδη αυτα τα παιδια χρειαζονται προγραμμα κ οργανωση στο σχολειο θα μενει ωσ τισ 530 το εχω ξαναπει οτι εδω στην ελλαδα οι γονεισ φοβουνται την κουραση των παιδιων απτην μια κ απτην αλλη ανακατευονται στη μελετη τουσ εντονα χωρισ να γνωριζουν ασε λοιπον το παιδι να τα βρει με τουσ εκπαιδευτικουσ δειξε οτι το στηριζεισ κ δωστου υπευθυνοτητεσ ωστε να παρει ευθυνη με χαρα για το ταξιδι τησ γνωσησ που ανοιγεται μπροστα του:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

και ο γιος μου θα πάει πρώτη δημοτικού και είμαι και εγώ προβληματισμένη. Ο ρόλος μας είναι ένας - να εξασφαλίσουμε ότι θα υπάρχει ελεύθερος χρόνος αρκετός για διασκέδαση και συζήτηση χωρίς να τα φορτώσουμε με πολλές δραστηριότητες και επιπλέον υποχρεώσεις. Ξεκινάνε έναν μακρύ δρόμο που δεν θα σταματήσει σχεδόν ποτέ, εμείς πρέπει να τους στηρίξουμε όχι μόνον φροντίζοντας να είναι καλοί μαθητές αλλά και καλοί άνθρωποι. Α! και ας μην πέφτουμε στην παγίδα να συγκρίνουμε τη ζωή μας με τη ζωή των άλλων: κάνει ένα άλλο παιδάκι αγγλικά και άλλες 2 δραστηριότητες, να κάνει και το δικό μου... (τα λέω για να τα ακούω και εγώ...:!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα η κορακλα μου θα παει φετος πρωτη! θα ειναι η πρωτη χρονια που δεν θα παει ολοημερο (σφου θα ειμαι και σε αδεια λοχειας-τοκετου) ενω 3 χρονια πηγαινε 8 -4 καθε μερα...εξωσχολικες δραστηριοτητες δεν ειχε γιατι εγω δουλευα πρωι απογευμα αλλα και παλαι δεν ηθελα να την πιεσω οτι ειναι να κανει θα το κανει αλλωστε!

φετος θα την στειλω κολυμβηση συγχρονισμενη αφου δεν θα παει ολοημερο. Και μια συμβουλη σε οσες θα πανε τα παιδια τους ολοημερο να κοιταξουν τις δραστηριοτητες γιατι σε εμας το μονο που κανανε ηταν να ειναι εξω (ειτε εκανε κρυο ειτε καυσωνα) τις περισσοτερες αν οχι ολες τις ωρες...

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!!!

Μια βδομαδιτσα σχεδον εμεινε για να πανε τα βλασταρια μας στο σχολειο.............

 

Αχ ανυπομονω (χαχα λες και θα παω εγω).....

Κανατε καποιες προετοιμασιες ετσι ωστε το παιδακι σας να ειναι ετοιμο για την πρωτη δημοτικου?

 

εγω εχω κανει μια λιστα με εκκρεμοτητες που πρεπει να τακτοποιησω

 

1. Σχολικη τσαντα και κασετινα......

Ποια πιστευεται οτι ειναι ιδανικη για ενα παιδακι πρωτης δημοτικου?? Ποσα βιβλια θα εχει?? και να ειναι σακος ? φακελος? με ροδακια? χωρις ροδακια?

Μανουλες τα φωτα σας

 

2. Καρεκλα γραφειου (της το ειχα υποσχεθει)

 

Θα αγορασουμε απο ικεα μια ροζ που εχει με ροδακια

 

3. Πρεπει να κανουμε επαναληψη να γραψει παλι το ονομα και επιθετο της

 

γιατι την τελευταια φορα που της το εβαλα να το γραψει τα εκανε μανταρα χαχα

 

Αχ τι αλλο κοριτσια πειτε να μην βρεθουμε απροετοιμαστες

 

 

Καλη σχολικη χρονια στα αγγελουδια μας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αααχ! Πρώτη μέρα στο σχολείο με δυσκολίες!!! Ο γιος μου έβαλε τα κλάματα στον αγιασμό (ήταν το μοναδικό παιδάκι που έκλαιγε) και πριν λίγο πάλι έβαλε τα κλάματα λέγοντας "θέλω και τη μαμά αύριο στο σχολείοοοοο"!

 

Στενοχωριέμαι πολύ, τι μπορώ να κάνω ?

Ποιες ήταν οι δικές σας εμπειρίες σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα σας για πειτε εμπειριες πως ηταν η πρωτη μερα στο σχολειο?????

 

Χθες στον αγιασμο μας εδωσαν τα βιβλια και μας μιλησε η δασκαλα για το προγραμμα που θα ακολουθησουν (σε γενικες γραμμες) Ακομα δεν ξεκινανε με μαθημα, λιγο αυτην την βδομαδα θα κανουν εισαγωγη στα μαθηματικα με απλες εννοιες. Σημερα κανονικα το ωραριο του σχολειο 8 το πρωι με 2 το μεσημερι.

 

Μας εδωσε ενα κατεβατο με πραγματα που πρεπει να προμηθευτουμε για το σχολειο τετραδια μολυβια χαρτονια αριθμητηρι κλπ και μας ειπε να αγορασουμε και ενα βιβλιο προγραφης του παπαδοπουλου νομιζω το μπλε........

 

τα αγορασα ολα εκτος απο το βιβλιο προγραφης μεχρι τωρα συνολο 25 ευρουλακια.....

 

Σημερα το πρωι την εβαλα την μικρη στην ταξη της και εκανα και εγω μαζι τους την προσευχη εξω στο προαυλιο (πωπω χρονια ειχα να κανω προσευχη χααχαχαχ) Συγκινητικες στιγμες πιο πολυ για τους γονεις και οχι για τα παιδια...

 

Καλη προσαρμογη στα ζουζουνια μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο την Δευτερα εχω αδεια για την προσαρμογη του Γιαννη στο βρεφικο (αυτο ειναι αλλο μεγαλο θεμα και ετοιμαστειτε για ποστ εκρηξης συντομα ). Χαρη σε ολο μπορεσα χθες να απολαυσω τον Αγιασμο του Βασιλη μου και να μπορεσω να τον παρω και να τον φερω εγω απο το σχολειο . Αχχχχ ποσο θα μου λειψει αυτο απο Παρασκευη που ξαναπιανω δουλεια δεν λεγεται. Ειναι υπεροχο συναισθημα να εισαι το πρωτο ατομο που βλεπει μολις βγει και λεει το πως περασε την ημερα του :D, να γνωριζεις και να βλεπεις του συμαθητες του και τους γονεις αυτων.... . Ειναι τοσο εντονο ολο αυτο που θα κλαιω Παρασκευη την βλεπω εγω.

 

Εντυπωσεις τωρα...:?

Το σχολειο βαφτηκε εξωτερικα αλλα εσωτερικα ειναι... επιοικως απαραδεκτο. Οι τοιχοι ειναι χαλια (οχι μονο μουτζουρες αλλα και βρωμα), οι πορτες και τα τζαμια λες και εχουν χρονια να καθαριστουν, οι τουαλετες..... εκτος απο τουρκικες ... εχουν μεσα την μανα τους και τον πατερα τους (εναν τεραστιο κουβα σφουγγαρισματος και τοσα καθαριστηκα που ειναι σαν αποθηκη). Οι πορτες στις τουαλετες..... λειπουν :shock::shock: και σαπουνι ή χαρτι υγειας....αφαντα. Δεν ξερω γιατι αλλα με σοκαρε η ολη εικονα. Νερο απο την βρυση τους ειπαν να μην πινουν γιατι εχει μυγακια :shock::shock: (και ο Βασιλης πινει 1 1/2 λιτρο στην διαρκεια του 6ωρου)

Αφου στον αγιασμο ηταν εκπροσωποι του Δημου και η δασκαλα παινευε το ποσα εγιναν στο σχολειο και κρατιομουνα να μην βρισω (μουρμουραγα σιγανα παντως δεν αντεξα) . :evil::evil: Θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να διαμαρτηρηθω για ολα αυτα. Α και το κερασακι στην τουρτα . Το σχολειο μπορει να μην παει ως τις 2 λογω ελλειψης προσωπικου (και μας ειπαν οτι ειναι γενικο αυτο σε ολα τα σχολεια)

 

Τα θετικα τωρα. Μας ετυχε πολυ καλος δασκαλος (ετσι φαινεται παντως αρχικα). Διαμορφωσε μια καταθλιπτικη αιθουσα (μου ηρθε ντουβρουτζας απο την μουνταμαρα με το που μπηκα) , σε μια αιθουσα γεματη χρωμα. Εβαλε τα θρανια με εναν τετοιο τροπο που ειναι σαν να ειναι μια ομαδα τα παιδια και οχι μαθητες. Μακαρι να συνεχισει ετσι. Θεωρω οτι αν αυτος ο ανθρωπος ειχε τα καταληλλα μεσα θα εκανε θαυματα αφου και ετσι ... παει καλα :D

 

Ο Βασιλης ειναι ενθουσιασμενος και ευχομαι να συνεχισουμε ετσι :D:D:D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

:DΑπο τον Μαιο με εχει φαει η αγωνια για το πως θα προσαρμοστει η Νατασα μου στην Α δημοτικου σε ενα καινουργιο σχολειο χωρις κανενα γνωστο παιδακι αλλα και πως θα αντιδρασει στα μαθηματα.Τωρα μετα απο 3 μερες σχολειο (ολοημερο απο την πρωτη μερα παρακαλω!)εχω μεινει αφωνη απο τον ενθουσιασμο της και την προσαρμοστικοτητα της.Μακαρι να συνεχισουμε ετσι και την υπολοιπη χρονια

0gbKp3.png

w1Yrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα κοριτσια σκεφτομαι σημερα οτι εχω μεγαλο προωλημα με την γκρινια της κόρης μου. ήταν που ήταν γκρινιαρα, εχθες πηγαμε να διαβασουμε και εκλεγε με λυγμους όταν κάτι δεν μπορουσε να το πει. δεν με ενοχλει που δυσκολευετε να πει κάποιες λέξεις, με ενοχλει που κλαιει συνεχως. οταν λοιπόν τις έλεγα αστα θα τα κάνουμε μετά αφού κλαις να ηρεμήσεις πρώτα, εκείνη ούρλιαζε χειρότερα με αποτέλεσμα να μας εχει σπάσει τα νευρα και εμενα και του άντρα μου, τι με συμβουλευετε να κάνω ?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Προφανώς θυμώνει με τον εαυτό της που δεν μπορει να πει κάποιες λέξεις τόσο με τον εαυτό της όσο κ με την κατάσταση που της επιβάλλει ότι πρέπει να τον κάνει ! Θα το ξεπεράσει όταν νιώσει αυτοπεποίθηση κ σιγουριά με τον εαυτό της .. Σε αυτο θα χρειαστεί την επιβράβευση τόσο τη δικιά σας όσο κ της δασκάλας .. Κ μένα ο μικρός μου είχε αντιμετωπίσει στην αρχη τέτοιο θέμα κ με συμβούλεψαν το ίδιο πράγμα .. Τώρα πήρε πάλι τα πάνω του!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...