Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΟΝΕΙΡΟ.


joe

Recommended Posts

Κοριτσια μου καλημερα.Ειδα ενα φριχτο ονειρο το βραδυ,να φανταστειτε ηταν τοσο δυσαρεστο που ξυπνησα με ταχυκαρδια κι απο εκεινη τη στιγμη το σκεφτομαι συνεχεια και φρικαρω.

Αλλαζα λεει τη μικρη μου,κι οπως παω να της βαλω την πανα βλεπω οτι εχει γεμισει εξανθηματα ολο της τοπ κορμι (στην πραγματικοτητα ειχε βγαλει ενα εξανθημα προχτες).Φωναζω τη μανα μου να ερεθει να το δει (ειναι παιδιατρος) και μεχρι να ερθει βλεπω το ενα της ποδι να ειναι σαν καμμενο,το δερμα ψημενο και κατακοκκινο,οπως το αρνι που ψηνουμε!!!

Τρεχω στη μανα μου η οποια ηταν λεει σε ενα δωματιο και σ' ενα κρεβατι ηταν ο αντρας μου ξαπλωμενος."Δεν ειναι τιποτα" μου λεει η μαμα μου "απλως το παιδι αλλαζει δερμα οπως τα φιδια,αλλα καλου κακου κατσε να παρω το δερμα της να το παω για εξεταση".Της βγαζει λοιπον ολο το δερμα :shock: και μενει το παιδι οπως ειμαστε χωρις δερμα,με του μυες,τα αγγεια κι αυτα!!! Φρικη!!! Το προσωπο της ομως ηταν κανονικο κι εκεινη ηταν μια χαρα.Μου λεει λοιπον ο αντρας μου "Κοιτα πώς ειναι τα ποδαρακια της με τα νευρα και τους μυες" και τι νομιζετε του απανταω? "Το ξερω,τις προαλλες δεν το ξαναειδαμε που της φαγαμε την πετσα?" Παιδια σας το γραφω κι ανατριχιαζω αλλα το χειροτερο δεν το ειπα ακομα. Κατ΄αρχην ειδα σαν εικονα να της τρωω την πετσα,αλλα υποτιθεται οτι αλλαζε δερμα κι εγω ετρωγα το παλιο της.Κατα δευτερον γυρναει λεει ο αντρας μου μιμουμενος τη φωνη της και λεει γλυκα (και καλα σα να μιλουσε η μικρη): "Εγω ηρθα κοντα σας για να μεινω για λιγο καιρο,τωρα ομως λεω να μεινω λιγο περισσοτερο."

Παιδια αυτο ηταν το ονειρο και εχω ΦΡΙΚΑΡΕΙ στην κυριολεξια,εχω παρτει τη μανα μου απο το πρωι και τη θεια μου και τους το εχω διηγηθει κι εφριξαν κι εκεινες,τρεμω στην ιδεα οτι μπορει κατι να συμβει στο μωρο μου,τρεμω!!! Τι παρανοικο ονειρο ηταν αυτο!!! Αλλα το χειροτερο ηταν αυτο που ειπε στο τελος του ονειρου ο αντρας μου που το ελεγε σα να το ελεγε το μωρο. Ο ονειροκριτης στο ιντερνετ δε μπορει να με διαφωτισει γιατι δεν ξερω και ποια λεξη να πρωτοψαξω απο ολα αυτα τα παλαβα που ειδα.Κοριτσια αν ξερει καμμια σας ας μου δωσει τα φωτα της!!! Εχετε δει εσεις ποτε τετοια ονειρα για τα παιδια σας? Επιπλεον το ειδα ξημερωματα Τεταρτης που λενε οτι βγαινουν τα ονειρα. Χριστε μου ας μην ειναι κατι ασχημο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έλα βρε joe, μην κάνεις έτσι!

Δεν σημαίνουν κάτι.

Στο υποσεινήδητό σου είχε μείνει το εξανθηματάκι που είχε πριν λίγες ημέρες, και ίσως μια μικρή ανησυχία κρυμένη που είχες για αυτό, και σου βγήκε έτσι.

Μην το σκέφτεσαι και μαυρίζεις την καρδούλα σου για κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλα κι εγω θα φρικαρα δεν το συζηταω :? Ευτυχως δεν πιστευω στα ονειρα και τα θεωρω ενα.... τουρλου που γινεται στο υποσυνειδητο απο διαφορες φασεις της ζωης μας σε συνδιασμο με σκηνες που βλεπουμε στην τηλεοραση αλλοτε κουφα αλλοτε τρομακτικα. Εχω δει κατι ονειρα που αν μπορουσα να τα μαγνητοσκοπησω θα ειχα παρει οσκαρ για ταινια επιστημονικης φαντασιας. :lol: Ξεχασε το παρε το μωρακι σου και τραβα καμια βολτα. :wink:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που βλεπω τετοια ονειρα σηκωνομαι και λεω καλο και ευλογημενο(μου το εμαθε η μαμα μου) και μετα σκεφτομαι αυτο που μου λεει η γιαγια μου οτι ηταν ξεσκεπαστος ο κ@@@ς μου.

εγω οταν αφηγουμαι το ονειρο δεν βγαινει.επειδη βλεπω προφητικα ονειρα (οπως ενα χειρουργειο μου που οτι ειδα στον υπνο εγινε πραγματικοτητα και οι γιατροι που τους τα ελεγα πριν το χειρουργειο δεν με πιστευαν)πιστευω οτι το δικο σου εχει να κανει με το εξανθημα που εχει το παιδι ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.οποτε ξεχνα το και μην σε ανησυχει τιποτα.ολα ειναι καλα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα κι εγω θα φρικαρα δεν το συζηταω :? Ευτυχως δεν πιστευω στα ονειρα και τα θεωρω ενα.... τουρλου που γινεται στο υποσυνειδητο απο διαφορες φασεις της ζωης μας σε συνδιασμο με σκηνες που βλεπουμε στην τηλεοραση αλλοτε κουφα αλλοτε τρομακτικα. Εχω δει κατι ονειρα που αν μπορουσα να τα μαγνητοσκοπησω θα ειχα παρει οσκαρ για ταινια επιστημονικης φαντασιας. :lol: Ξεχασε το παρε το μωρακι σου και τραβα καμια βολτα. :wink:

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κούκλα μου αγχώθηκες πολύ με το εξανθηματάκι του παιδιού σου... δεν είναι τίποτα. Εμένα μου βγαίνουν σχεδόν όλα τα όνειρα μου... αυτά όμως που τα βλέπω σε καιρό ήρεμίας και όχι όταν έχω έγνοια με κάτι...

Απλά το άγχος μας εκφράζεται μέσω του ύπνου μας. Καλά έκανες και το είπες και το μοιράστηκες έτσι θα ακούσεις και τις απόψεις μας και πιστεύω θα ξεαγχωθείς λιγάκι.

Η πέτσα που έφαγες είναι αυτό που θέλεις ουσιαστικά να κάνεις... ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ!!! και να μην έχει τίποτα το παιδάκι σου.... Αντε βρε δως της δυο φιλάκια και μην σκας!

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και πήγες στην έκθεση BODIES και ψιλοφρίκαρες, γι' αυτό έβλεπες το μωρό χωρίς δέρμα; :lol:

 

Σοβαρά τώρα, κι εγω πιστεύω αυτό που σου είπαν τα κορίτσια παραπάνω...Εχεις αγχωθεί με το εξάνθημα και βλέπεις διάφορα κουφά!

Μην τρελλαίνεσαι...Παρε το μωρό σου μια βολτίτσα, και κάντε μια και για μας που δεν μπορούμε! :lol:

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Οχι βρε δεν πηγα στην εκθεση Bodies αλλα η αληθεια ειναι οτι ειδα φωτογραφιες και μπορει το υποσυνειδητο να τις "φυλαξε" για χρηση σε καποιο ονειρο!!! Κανει πολυ κουφα παιχνιδια το μυαλο.Δε με ανησυχησε τοσο πολυ οτι την ειδα χωρις δερμα ουτε το οτι της ετρωγα την πετσα,καθως αυτο το τελευταιο οφειλεται ισως στο οτι της λεω συνεχεια "θα σε φαω βρε" και τις προαλλες σκεφτομουν τι μας κανει και το λεμε αυτο καμμια φορα στα μωρα.Με κατατρομαξε ομως η φραση που ειπε στο ονειρο ο αντρας μου που και καλα την ελεγε η μικρη.

Η μανα μου εντωμεταξυ μου λεει οτι θα επρεπε να ανησυχω αν τη φραση την ειχε πει η ιδια η μικρη-τι να μου πει κι αυτη,την εχω ζαλισει απο το πρωι,κλαιω,χτυπιεμαι,ειμαι ανω κατω!!! Με φρικαρει ακομη περισσοτερο το γεγνονος οτι μια γνωστη της ειχε δει τον πατερα της που δε ζει πια στον υπνο της παρεα μ΄εναν αγγελο.Εμενα δε μου ακουγεται ασχημο ονειρο,η γνωστη της ομως ενα χρονο μετα εχασε το γιο της σε τροχαιο και πιστευει οτι ο αγγελος στο ονειρο ηταν σημαδι γι΄αυτο που συνεβη στο γιο της. Τωρα γιατι συνδεει τον αγγελο που ειναι καλο σημαδι με αυτο το γεγονος δεν το ξερω,αλλα το οτι υποτιθεται οτι της βγηκε 1 χρονο μετα με αγχωνει ιδιαιτερα.Δηλαδη για ποσον καιρο θα πρεπει να αγχωνομαι απο τη στιγμη που ειδα το ονειρο γμτ? Γιατι να μην ειμαι ορθολογιστρια και να λεω "σιγα το πραγμα,ενα ονειρο ηταν,τιποτα δε θα συμβει?" Γιατι πρεπει να πιστευω σε αυτα τα πραγματα και να χαλιεμαι τοσο πολυ? Τελικα για ολα φταιει το μυαλο μας-τουλαχιστον ετσι ελπιζω,γιατι αν πιστεψω πως ολα ειναι σημαδια και οιωνοι θα παω στο τρελλαδικο σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Mμμμ! Αυτο το θεμα θα το ανοιγα κ εγω σημερα διοτι ειδα ενα πολυ περιεργο ονειρο..

 

Ταξιδευαμε λεει με το αεροπλανο, στο τοπο προορισμου πηγα στον γκισε κ ζητησα το παιδι μου, με ρωτησαν που το ειχα κ τους ειπα οτι το εστειλα σαν ασυνοδευτο :shock: Μου ειπαν σοβαρα γιατι? Δεν απαντησα κ η κοπελα με ρωτησε ποσο μηνων ειναι, της ειπα 11 μου ειπε.. "αν δεν το ειχες γεννησει τοτε τωρα θα ησουν 6 μηνων εγκυος" :shock:

Της ειπα τι θα γινει θα φερετε το παιδι μου? εκεινη θορυβηθηκε κ εστειλε να μου το φερουν.

Τους βλεπω απο μακρια λεει δυο αντρες να κρατανε ενα πραγμα σαν κουτι μακροστενο κ σιδερενιο κ ο ενας αντρας αγχωμενος εχει ανοιξει την πορτα του κουτιου κ κοιταζει μεσα, σκυβω κ βλεπω ενα μωρο νεογενητο (υποτιθεται ηταν το παιδι μου) φασκιωμενο κ κοιμισμενο αταραχο, μου περναει η ιδεα οτι ειναι πεθαμενο, εσκασε εκει μεσα με εκεινη την πορτα του κουτιου κλειστη, :shock::? βαζω τα χερια μου μεσα το ταρακουναω γρηγορα για να δω αν ειναι πεθαμενο ή κοιμαται, εκεινο ανοιγει τα ματια του κ μου γελαει.

Φυσικα ξυπνησα τρομαγμενη, ηταν 6 παρα 20 κ ετρεξα στο δωματιο της μικρης μου η οποια κοιμοταν ησυχη....

 

Ονειρα βρε joe τι να πεις? κ εγω ανησυχησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχε καλο τελος ομως το ονειρο σου βρε,αφου το μωρο ξυπνησε και σου γελουσε!!! Εγω τι να πω με τη φραση που ακουσα τον αντρα μου να λεει?Μακαρι να ειναι μονο παιχνιδια του μυαλου μας,μακαρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι πιστευω??? Ποτε μα ποτε δεν θα σταματησουμε να αγχωνομαστε...

Ποτε μα ποτε δεν θα ξανανιωσουμε ελευθερες...

Θα ζουμε με την αγωνια για μια ζωη ολοκληρη.

Το βρισκω απολυτα φυσικο κ ειμαι χαρουμενη που μου συνεβη οσο κ αν λαχταραει η καρδια μου καθε φορα, με καθε ιδεα που μου μπαινει ή καθε ονειρο που βλεπω...

joe μου δεν θα ξαναζησουμε ποτε ησυχες!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χριστινουλα μου,το ονειρο δεν ξερω να στο εξηγησω,αλλα θα σου πω το εξης...

Οταν πρωτογεννησα την Σοφουλα μου,την μεγαλη κορουλα μου,μια μερα καθαριζα το μπανιο με χλωρινη,φορωντας γαντια.Αφου τελειωσα επλυνα τα χερια μου με Dettol πολυ καλα και μετα με κρεμοσαπουνο.Πως μου κολλησε οτι αφου επιασα το μωρο στο χερακι και το εβαλε στο στομα του,θα παθει δηλητηριαση με χλωρινη :shock::shock::shock::shock::shock: .

Το βραδυ μην σου πω τι ονειρο ειδα,ο "Εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες",ηταν πολυ πιο light σεναριο.

Το υποσυνειδητο την εκανε την δουλεια.

Μη μου στενοχωριεσαι.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια σοφή παροιμία:

 

"Ο Θεός να μη δώσει όσα βάζει ο νους της μάνας".

 

Είναι τόσο απλό: το μητρικό ένστικτο είναι ο λόγος που ο άνθρωπος κατάφερε να επιβιώσει. Υπάρχουμε, γιατί ως παιδιά πάντα μια μαμά μας προστατεύει από ο,τιδήποτε - για να τα καταφέρει η μαμά σε αυτό το έργο αφουγκράζεται τους απειροελάχιστους κινδύνους και σχηματίζει πραγματικά σενάρια δράσης.

 

Ευτυχώς λοιπόν που υπάρχουν όνειρα σαν κι αυτό που έζησες: αποφορτίζουν την ένταση του μυαλού και έτσι ο εγκεφάλος δεν "κλατάρει".

 

Απλώς είσαι μια πολύ καλή μαμά :wink:

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koριτσια σας ευχαριστω πολυ, φανταζομαι κ η joe.

 

iro η παροιμια ειναι κορυφη! :D κ σε ευχαριστουμε για το πολυ καλη μαμα... Θελω να το πιστευω!

 

christiana κ iro κ joe ολες μας ειμαστε το καλυτερο που μπορουμε κ αυτο που ειναι ακατορθωτο ακομα, το καταφερνουμε.

 

Φιλια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σας εξηγησω τα ονειρα κοριτσια, ομως θελω να σας πω να προσπαθηστε να διωξετε τις κακες σκεψεις και τις ανησυχιες γιατι θα τρελαθειτε...

Η θεια μου οταν γεννησα μου ειπε: Ξερεις ποτε θα ξανανιωσεις ξενοιαστη τωρα που εγινες μανα? ...ποτε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σας εξηγησω τα ονειρα κοριτσια, ομως θελω να σας πω να προσπαθηστε να διωξετε τις κακες σκεψεις και τις ανησυχιες γιατι θα τρελαθειτε...

Η θεια μου οταν γεννησα μου ειπε: Ξερεις ποτε θα ξανανιωσεις ξενοιαστη τωρα που εγινες μανα? ...ποτε!!!!!!

 

ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Γιατι αν σας πω εγω τι ονειρα βλεπω................................

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Συμφώνω με την θεία της jenas ... :D .....

 

 

Εγώ πάλι :cry: δεν προλαβαίνω να δώ τίποτα ή μάλλον να θυμηθώ τα όνειρα μου αφού κάνω διαδρομές κρεβατοκάμαρα - δωμάτιο του μπέμπη-(θηλασμός+τακτοποίημα)και συνεχίζεται η διαδρομή -δωμάτιο του μεγάλου μου παιδιού--(αφύπνιση για κατούρημα +τακτοποίημα)....

 

Πέφτω σαν ΤΟΥΒΛΟ ΠΙΑΣΜΕΝΟ και ξυπνάω ακούγοντας οχι ρολόι αλλά ενα ΟΥΑ.....

 

ΜΗΝ ταράζεστε το παθαίνουν όλες οι μανούλες...... :D

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Joe πιστεύω οτι το όνειρό σου θέλει να σου πει οτι είσαι πολύ υπερπροστατευτική και είναι σαν να την τρως από το πολλή άγχος σου.

Αυτό που σου είπε ο άντρας σου είναι οι φοβίες που έχεις στο μυαλό σου.

Προσπάθησε να το ξεχάσεις και να χαλαρώσεις.

 

Χριστίνα μήπως είδες το έργο στο Μέγα μ΄αυτή που έχασε το παιδί της που ήταν στην αεροπορική πτήση?Νομίζω τη Δευτέρα το έδειξε.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Joe πιστεύω οτι το όνειρό σου θέλει να σου πει οτι είσαι πολύ υπερπροστατευτική και είναι σαν να την τρως από το πολλή άγχος σου.

Αυτό που σου είπε ο άντρας σου είναι οι φοβίες που έχεις στο μυαλό σου.

Προσπάθησε να το ξεχάσεις και να χαλαρώσεις.

 

Χριστίνα μήπως είδες το έργο στο Μέγα μ΄αυτή που έχασε το παιδί της που ήταν στην αεροπορική πτήση?Νομίζω τη Δευτέρα το έδειξε.

 

χαχα! οχι δεν το ειδα... εδω δεν το εδειξε! (Κυπρος)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μολις πεταχτηκα στον υπνο μου (κακο αυτο οταν το παθαινω γιατι παντα κατι σημαινει το ονειρο).

Θα σας το πω και οποια/ος μπορει ας μου το εξηγησει. Συνηθως ξερω για ποιον να φοβηθω αλλα τωρα δεν ειδα κανεναν απο την οικογενεια εκτος απο εμενα. Αν ειναι να προσεχω για μενα ειναι ευκολο αλλα μηπως παιζει κατι αλλο που εχασα. Λοιπον:

Ειδα οτι ημουνα σπιτι μου (παιδια-συζυγο δεν ειδα και δεν θυμαμαι να αγχωθηκα αν επαθαν κατι -ευτυχως γιατι θα ετρεμα τωρα).

Ξαφνικα εγινε ενας σεισμος και επεσε πονο η πλευρα που ειναι η κρεβατοκαμαρα μου (αλλα ηταν σαν να ημουνα σε ψηλοτερο οροφο). Μεσα ημουνα εγω αλλα ημουνα κατα την πτωση πανω απο το σπιτι και επεσα ορθια (δεν πονεσα καν). Το σπιτι ηταν σαν να ειχε ροδες και πηγε και χτυπησε το απεναντι (απεναντι σπιτι δεν εχω αλλα παραδοξος ηταν το παραδιπλα απεναντι).

Μετα ειδα οτι μαζευα τα ρουχα μου (τα οποια επισης ηταν τακτοποιημενα στα χαλασματα).

Περπατουσα και ειδα κατι σαν λιμανι (ρηχο ομως). Μεσα ηταν 5-6 ψοφιοι καρχαριες, ενα φορτηγο τουμπαρισμενο, ενα αυτοκινητο και κατι αλλα ψηλα). Δεν εχω λιμανι κοντα μου (ο Πειραιας ειναι 1-2 ωρες αποσταση απο εμενα):?.

Ολα αυτα και καλα παρασυρθηκαν απο τον πολυ δυνατο αερα .

Δεν θυμαμαι πολλα γιατι οταν ξεκινησα να γραφω ξυπνησε ο μπεμπης και περασε καποια ωρα πια.

Ηταν πολυ εντονο :?. Και οταν ειναι εντονο ειναι σιγουρα κατι. Εχω βαρεθει να ειμαι η μαυρη γατα σ αυτα γμτ. Τι να σημαινει αραγε?

Το οτι ειδα το σπιτι μου να πεφτει με πανικοβαλει. :-( Αφου επεσε η κρεβατοκαμαρα μονο θα πηγαινε το μυαλο μου σε καυγα αλλα ηταν πολυθ εντονο για να ειναι τοσο απλο και συνηθως τα χαλασματα..... σημαινουν κατι αλλο (που δεν θελω καν να σκεφτομαι)

Ξερει καμια να εξηγησει αυτα τα λιγα? Αν θυμηθω κατι αλλο θα ξαναγραψω.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα απο ονειρα,το μονο ενδιαφερον που βρηκα ειναι αυτο:

 

 

 

Ανδρικά και γυναικεία όνειρα...

 

Ένας Ουαλός ειδικός στην επιστήμη των ονείρων επιβεβαίωσε την υποψία ότι οι διαφορές των δύο φύλων είναι υπαρκτές ακόμα και κατά τη διάρκεια του ύπνου.

 

Ο Dr Mark Blagrove, καθηγητής ψυχολογίας στο πανεπιστήμιο του Swansea, μελέτησε τις ονειρικές εμπειρίες περισσοτέρων από 100.000 ατόμων ως μέρος μιας εθνικής έρευνας.

 

Από τη μελέτη αυτή προέκυψε ότι ένα τυπικό ζευγάρι άνδρα-γυναίκας, όταν κοιμάται δίπλα-δίπλα, θα έχει εντελώς διαφορετικά όνειρα την ίδια στιγμή.

 

Η έρευνα δείχνει ότι τα όνειρα των γυναικών:

 

- Ολοένα και συχνότερα αφορούν τη δουλειά τους

- Έχουν πιο συναισθηματικό περιεχόμενο

- Πιθανότατα διαρκούν περισσότερο

- Έχουν συχνότερα ως βάση τους το σπίτι, και

- Περιλαμβάνουν περισσότερα πρόσωπα, ιδιαίτερα μέλη της οικογένειας

 

Αντίθετα, τα όνειρα των ανδρών:

 

- Περιλαμβάνουν περισσότερα άγνωστα πρόσωπα

- Εμφανίζουν συχνότερα στο περιεχόμενό τους αυτοκίνητα, δρόμους και βία

- Έχουν πιο συχνά σεξουαλικό περιεχόμενο με άγνωστα πρόσωπα, και

- Αφορούν περισσότερα ζητήματα δουλειάς, ιδιαίτερα θέματα απόλυσης και οικονομικής σταθερότητας.

 

Η ψυχολόγος και συγγραφέας πολλών βιβλίων σχετικών με τα όνειρα, Veronica Tonay, σχολιάζει ότι η εν λόγω έρευνα επιβεβαιώνει την πεποίθηση που επικρατεί εδώ και πολλά χρόνια ότι οι άνδρες και οι γυναίκες ονειρεύονται διαφορετικά.

 

Η ίδια λέει:

 

"Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ακούσει ότι οι γυναίκες νιώθουν πιο άνετα με τα συναισθήματά τους σε σχέση με τους άνδρες. Στην πραγματικότητα υπάρχει ένα συναισθηματικό πρόβλημα στους άνδρες που ονομάζεται αλεξιθυμία και το οποίο αφορά τη δυσκολία των ανδρών να εκφράζουν τα συναισθήματά τους με λέξεις.

 

Οι γυναίκες μεγαλώνουν σε έναν κόσμο συναισθημάτων και αν η αυτοεκτίμησή τους προκύπτει από τις σχέσεις τους, τότε είναι πολύ σημαντικό γι αυτές να εκφράζουν αυτά που νιώθουν.

 

"Στον εργασιακό τομέα όμως, η έκφραση των συναισθημάτων μπορεί να καταστείλει την επιτυχία. Αυτές οι διαφορές βρίσκουν το δρόμο τους και εμφανίζονται στα όνειρα, όπου οι γυναίκες βιώνουν περισσότερο συναισθηματικές καταστάσεις από ότι οι άνδρες."

 

Η ιδέα των «αρσενικών και θηλυκών» ονείρων προκύπτει από μια νέα έρευνα που δείχνει ότι περισσότερο από το 1/5 των Βρετανών, βλέπουν άσχημα όνειρα τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

 

Η ίδια έρευνα βρήκε ότι το είδος τους επαγγέλματος έχει κάποια σχέση με τα άσχημα όνειρα, με τις νοσοκόμες, τους λογιστές και τους εργαζόμενους στο τομέα της τεχνολογίας της πληροφορίας να έχουν συχνότερα εφιάλτες σε σχέση με άτομα άλλων ειδικοτήτων.

 

Σε αυτή τη μελέτη που έγινε πάνω σε 2.000 άτομα, οι ερευνητές βρήκαν ότι το πιο συχνό όνειρο ήταν αυτό όπου το άτομο νιώθει ότι κάποιος το κυνηγάει ή αυτό όπου το άτομα χάνει κάποιο δόντι του. Επίσης, συχνά το περιεχόμενο των ονείρων αφορά κάποιον εγκλωβισμό ή τραυματισμό.

 

Η ποικιλία των ονείρων προφανώς είναι τεράστια. Κάποιος δήλωσε ότι είδε στον ύπνο του να τον κυνηγάει ο τραγουδιστής Cliff Richard, ένας άλλος ότι τον κυνηγούσε η ηθοποιός Catherine Zeta-Jones και κάποιος τρίτος ότι τον «μάλωνε» μια τηλεοπτική παρουσιάστρια.

 

Οι ψυχολόγοι υποθέτουν ότι τα όνειρα αφορούν θέματα που μας αφορούν άμεσα στην καθημερινή μας ζωή, υποθέσεις μας που εκκρεμούν ή που δεν έχουμε βρει τον τρόπο να τις χειριστούμε.

 

Οποιοσδήποτε και αν είναι ο σκοπός τους, ο Dr Blagrove συνεχίζοντας την έρευνά του δείχνει ότι τα άσχημα όνειρα είναι συχνότερα από τα ευχάριστα.

 

"Ακόμα και οι χαρούμενοι άνθρωποι βλέπουν περισσότερα αρνητικά όνειρα από ότι θετικά," σχολιάζει.

 

 

Πηγή: typosonline.com 5/10/2007

 

 

 

Ασχετο βεβαια αν ψαχνεις για απαντησεις-εξηγησεις...Εμενα η μαμα μου θυμαμαι μου ελεγε να μην τα λεω τα ονειρα μου γιατι θα βγουνε(ειδικα της Παρασκευης και της Τεταρτης...)Προληψεις,κατα την ταπεινη μου γνωμη...

Εγω θα ελεγα να σταματησεις να το σκεφτεσαι και να μην το αφησεις να σε επηρεασει...Ενα κακο ονειρο ηταν και παει...:wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.

 

Μεγάλο πράγμα τα όνειρα, βάζουν σε τάξη τη σκέψη σου και σε χαλαρώνουν από την ένταση της ημερας.

 

Elenik, πως τα πας με τον αντρα σου; μήπως νοιωθεις ότι απομακρύνεστε; Θα μου πεις, με 2 παιδια και το ένα βρέφος τι θα καναμε, θα χαζέυαμε ηλιοβασιλέματα και θα φλερτάραμε ο ένας τον άλλον συνεχώς? Γιατι εμένα αυτό που μου βγάζει είναι ότι φοβάσαι για την σχέση σου και ότι σκέφτεσαι πως αν δεν τα πάτε καλά θα καταρρεύσει ο κόσμος σου όλος. Αν ναι, χαλάρωσε... Όλα θα πάνε καλά.

 

Joe, αλήθεια, μετά άπό τόσο καιρό πως νοιώθεις για το όνειρο πο είχες δει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εγινε τιποτα κακο.:-D Φτου φτου μακρια απο μας.

 

Lena+ Sourloulou με τον συζυγο ειμαστε τελεια.:D Καλα ηλιοβασιλεμα δεν εχουμε χρονο να δουμε αλλα εχω εναν υπεροχο συζυγο και πατερα διπλα μου.:D:DΔεν φοβαμαι και δεν φοβομουνα ποτε κατι εκτος απο το να ειναι γερος και να μην παθει κατι. Ισως να φοβαμαι πολυ ασυνειδητα μην παθει κατι γιατι εχουν συμβει πολλα στους γυρω μας . Γι αυτο και με τρομαξαν τα χαλασματα τα οποια συνηθως ειναι κακο.

Αχ Παναγιτσα μου γεροι να μαστε και ολα τα αλλα περιττα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...