Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

HOL -Απολύσεις


arieta

Recommended Posts

Αυτό το συμπέρασμα δεν καταλαβαίνω πώς βγαίνει, μπορείς να το εξηγήσεις;

 

Εγώ κοιτώντας μόνο το δικό μου παράδειγμα έχω να πω ότι αν τα μαγαζιά (εμπορικά) ήταν ανοιχτά τις Κυριακές σίγουρα θα ξόδευα περισσότερα χρήματα σε ψώνια. Δουλεύω όλες τις μέρες Δευτέρα με Σάββατο και ποτέ δεν προλαβαίνω να βγω για ψώνια. Ακόμα και τα δώρα των Χριστουγέννων τα πήρα όλα την τελευταία Κυριακή που ευτυχώς τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά. Εμένα από μια άποψη με συμφέρει να είναι τα μαγαζιά κλειστά τις Κυριακές για να μην χαλάω τα ωραία μου ευρουλάκια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό συμφέρει όσους δουλεύουν σε μαγαζιά, γιατί αλήθεια σας το λέω, αν όλοι ήταν σαν εμένα, δεν θα είχε μείνει ούτε ένα εμπορικό ανοιχτό! Συν ότι όταν πας για ψώνια όλο και θα βρεθείς με κάποιον, θα πάτε για καφέ, θα πάρεις ένα σάντουιτς, ίσως παρασυρθείς και αγοράσεις κάτι παραπάνω. Αυτό δεν θέλει η αγορά; Περισσότερη κίνηση;

 

Τέλος νομίζω ότι οι μαγαζάτορες δεν είναι χαζοί. Αν δουν ότι δεν τους συμφέρει να ανοίγουν Κυριακή, θα σταματήσουν. Πάντως για τους υπαλλήλους δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Τόσα επαγγέλματα εργάζονται Κυριακές, αργίες, περίεργες ώρες και κάπως γίνεται και δεν καταπατούνται τα δικαιώματα των εργαζομένων {περισσότερο απ' ότι θα καταπατούνταν αν εργάζονταν πενθήμερο} έτσι δεν είναι;

 

Εμείς πάντως και σουβλάκια τρώμε, και πίτσες παραγγέλνουμε, και σινεμά πάμε, και γλυκά αγοράζουμε τις Κυριακές γιατί μόνο τότε έχουμε την ευχέρεια. Δεν θεωρώ ότι ο καταναλωτικός τρόπος ζωής είναι εκμετάλλευση. Άλλωστε όποιος δεν θέλει να ζήσει με αυτά τα δεδομένα, μπορεί να επιστρέψει στο χωριό του και να κάνει βουκολική ζωή. Δεν μπορείς όμως να δέχεσαι μερικές ευκολίες του καταναλωτισμού και όχι άλλες.

 

Και να ρωτήσω κάτι άλλο (επειδή κάποια κοπέλα το ανέφερε πιο πάνω) - γιατί είναι πιο σημαντικό να φάω σουβλάκι την Κυριακή από το να αγοράσω μία μπλούζα? Αν εγώ έχω ανάγκη να πάρω μια μπλούζα, γιατί να πρέπει να απολογηθώ;

 

Δεν είδα κανέναν να κόπτεται για τους ψήστες και τους σουβλατζίδες που δουλεύουν Κυριακές... μόνο για τους υπαλλήλους των εμπορικών. Γιατί;

οι ψηστες και οι υπολοιποι της εστιασης οταν επιασαν δουλεια ηξεραν το ωραριο τους.

οπως ειπα και πιο πριν δεν ειμαι αρνητικη υπο την προυποθεση να πληρωνονται τις κυριακες οι υπαλληλοι και να εχουν ρεπο αλλη μερα, ομως Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΛΕΟΝ, και τα μαγαζια δεν εχουν κερδη για τον απλουστατο λογο οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ουτε δουλεια ουτε λεφτα. εσυ μπορει να εισαι τυχερη και να εχεις ευρω για ψωνια, η πλειοψηφια ομως ειμαστε ανεργοι, απληρωτοι, κακοπληρωμενοι... ας το κανανε αυτο παλιοτερα που ειχε λεφτα ο κοσμος, τωρα βρηκαν να το κανουν?

βεβαια εγω ειμαι μια απολιτιστη χωριατισσα και δε μπορω να απολαυσω τα ωφελη του υπερκαταναλωτισμου...

επισης δε ζητησα να απολογηθεις ουτε εσυ ουτε καποιος αλλος απο δω μεσα, με αυτους που ψηφιζουν νομους και καταπατησαν τα εργασιακα δικαιωματα τα εχω. αν εισαι μεσα σ αυτους, τοτε να, παιρνει και σενα η μπαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.....

 

Και να ρωτήσω κάτι άλλο (επειδή κάποια κοπέλα το ανέφερε πιο πάνω) - γιατί είναι πιο σημαντικό να φάω σουβλάκι την Κυριακή από το να αγοράσω μία μπλούζα? Αν εγώ έχω ανάγκη να πάρω μια μπλούζα, γιατί να πρέπει να απολογηθώ;

Κανείς δεν έχει να απολογηθεί για τίποτα. Απόψεις ανταλλάσσουμε. :rolleyes:

Αν μιλάς για το δικό μου ποστ, ανέφερα τη μπλούζα vs φάρμακα/περίθαλψη.

 

Δεν είδα κανέναν να κόπτεται για τους ψήστες και τους σουβλατζίδες που δουλεύουν Κυριακές... μόνο για τους υπαλλήλους των εμπορικών. Γιατί;

 

Αν αναφέρεσαι πάλι σε δικό μου ποστ, νομίζω πως έχω ήδη απαντήσει:

......

Αντί να δούμε πώς θα θωρακιστούν τα δικαιώματα κι άλλων κλάδων εργαζομένων προς όφελός τους (και των οικογενειών τους), κοιτάμε τι; Αν μπορούμε να αγοράσουμε μια μπλούζα ή ένα παιχνίδι την Κυριακή; Δε γίνεται το Σάββατο; Ποια αυτή η μεγάλη ανάγκη για ψώνια που δεν μπορούμε να την καλύψουμε σε άλλη μέρα;

 

Δε μου αρέσει η δική μου άνεση να περνάει από την πλάτη του άλλου.

 

Ούτε το ζαχαροπλαστείο θέλω να είναι ανοικτό την Κυριακή. Ούτε το ανθοπωλείο. Όπως κάνουμε το κουμάντο για το ψωμί και το γάλα, θα μπορούμε να κάνουμε και για τα λουλουδάκια και τα γλυκάκια εφόσον θέλουμε να πάμε επίσκεψη. Με καλή διάθεση όλα γίνονται.

 

Κι επειδή κάποιοι δουλεύουν σαν το σκυλί, δεν είναι λύση να δουλεύουν όλοι σαν το σκυλί. Το να βρεθεί μια φόρμα να μη δουλεύεις σαν το σκυλί (όχι μόνο εσύ), γιατί δεν το βάζουμε στο πλάνο;

 

Το τελευταίο έχει να κάνει γενικά με τον τρόπο σκέψης για το θέμα και όχι προσωπικά για το ποστ στο οποίο αναφερόμουν. Μπορείς λοιπόν να το αντιμετωπίσεις ως γενικό (γιατί τέτοιο είναι).

 

 

Να μην ξαναλέμε τα ίδια όμως... :rolleyes:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στους κλάδους που ήδη δουλεύουν Κυριακή, ήδη καταπατούνται δικαιώματα. (Δε φαντάζομαι να ήμουν η μόνη γκαντέμω που έπεφτε σε "σπάγκους" εργοδότες!) Αυτό λέμε να αποφύγουμε. Δεν υπάρχει λόγος να καταπατηθούν κι άλλα εργασιακά δικαιώματα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

οι ψηστες και οι υπολοιποι της εστιασης οταν επιασαν δουλεια ηξεραν το ωραριο τους.

Και είναι λογικό να μην αλλάζει ποτέ τίποτα για κανέναν επειδή κάποιοι έπιασαν δουλειά με αυτές ή άλλες συνθήκες;

 

Αν το πάμε έτσι, δεν έπρεπε ποτέ να γίνει ο ΑΣΕΠ αφού κάποιοι σπούδασαν / έπιασαν δουλειά με δεδομένα επετηρίδας, βολέματος, μέσου κλπ.

 

και τα μαγαζια δεν εχουν κερδη για τον απλουστατο λογο οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ουτε δουλεια ουτε λεφτα. εσυ μπορει να εισαι τυχερη και να εχεις ευρω για ψωνια, η πλειοψηφια ομως ειμαστε ανεργοι, απληρωτοι, κακοπληρωμενοι... ας το κανανε αυτο παλιοτερα που ειχε λεφτα ο κοσμος, τωρα βρηκαν να το κανουν?

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι αν κρίνουμε από τον κόσμο που είναι έξω τα σαββατοκύριακα σε σουβλατζίδικα και καφετέριες (και όχι μόνο) ο κόσμος στην πλειοψηφία του δεν είναι ούτε άνεργος ούτε απλήρωτος. Κακοπληρωμένος ίσως. Πάντως ξέρω αρκετούς που ενώ έχουν (κάποια) χρήματα δεν έχουν χρόνο για ψώνια και φαντάζομαι οι έμποροι θα τους ήθελαν στα μαγαζιά τους.

 

Στη γειτονιά μου είναι ένα σουβλατζίδικο που είναι συνέχεια ανοιχτό. Συνέχεια όμως, από τις 12 έως 12 κάθε μέρα. Μόνο τη Μ. Εβδομάδα κλείνει. Πιο κάτω είναι ένα που ανοίγει μόνο τα απογεύματα (μετά τις 5). Και οι δύο έχουν πολύ καλό σουβλάκι. Μαντέψτε ποιος έχει περισσότερη δουλειά, ποιος απασχολεί περισσότερο προσωπικό.

 

Αν μιλάς για το δικό μου ποστ, ανέφερα τη μπλούζα vs φάρμακα/περίθαλψη.

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας που θεωρεί την αγορά μιας μπλούζας πιο σημαντική από την ιατρική περίθαλψη. Αλλά είναι λίγο άτοπο να μιλάς για την αγορά μπλούζας απαξιωτικά, λες και το μόνο πράγμα που μπορούμε να αγοράσουμε τις Κυριακές είναι φάρμακα και τώρα που θα μπορούμε να αγοράσουμε και μπλούζες θα έρθει η συντέλεια του κόσμου...

Link to comment
Share on other sites

....

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας που θεωρεί την αγορά μιας μπλούζας πιο σημαντική από την ιατρική περίθαλψη. Αλλά είναι λίγο άτοπο να μιλάς για την αγορά μπλούζας απαξιωτικά, λες και το μόνο πράγμα που μπορούμε να αγοράσουμε τις Κυριακές είναι φάρμακα και τώρα που θα μπορούμε να αγοράσουμε και μπλούζες θα έρθει η συντέλεια του κόσμου...

 

Απαξιωτικά, όχι... ! Σε καμία περίπτωση.

Απλά λέω πως δεν είναι και τόσο τραγικό το να μην ανοίγουν τα εμπορικά τις Κυριακές. Πως δε θα πάθουμε και κάτι φοβερό. Το να μας λείψει η περίθαλψη ή η πυροσβεστική κτλ θα είναι σοβαρό. Αυτό θέλω να τονίσω.

 

 

Προσωπικά θα με βόλευε το Κυριακάτικο ωράριο. Αλλά δε μου αρέσει να μπλέκονται οι ζωές των άλλων (ειδικά αν έχουν οικογένεια), επειδή εμένα με βολεύει. (Καθαρά προσωπική θεώρηση). Δε μου κάνει καρδιά να βγω τότε.

 

 

Αυτό δεν ισχύει αντίστροφα. Δηλαδή δεν θεωρώ πως κάποιος που εκμεταλλεύεται το εμπορικό κατάστημα την Κυριακή το κάνει γιατί είναι "βολεψάκιας" κτλ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε εμεις ψωνιζουμε τις Κυριακες. Τιποτα. Δεν χρειαζεται.

 

Πιστευω οτι αν σταματησει ο κοσμος να ψωνιζει, θα το καταργησουν σε εναν κλαδο, μετα σε αλλον κλπ. Μονο εργαζομενοι σε κλαδους οπως η υγεια χρειαζονται αλλα το ξερουν φυσικα απο πριν. Δεν τους υποχρεωνουν εκ των υστερων χωρις αμοιβη.

 

Λιγη αλληλεγγυη βρε παιδια.....απο καπου να ξεκινησει....για να γυρισει πισω σε εμας......

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν εγώ έχω ανάγκη να πάρω μια μπλούζα, γιατί να πρέπει να απολογηθώ;

 

 

Αν το να δουλεύει κάποιος Κυριακές γίνεται κατόπιν συμφωνίας κυρίων ( μπορεί κάποιος να πει στον εργοδότη του ότι προτιμά να δουλεύει Κυριακές γιατί τον βολεύει καλύτερα η Δευτέρα για να βάλει μπουγάδα, τις καθημερινές το σπίτι είναι πιο ήσυχο , δεν θέλει να πηγαίνει στα κυριακάτικα παιδικά πάρτυ ή προτιμά τις Κυριακές γιατί αμοίβονται με προσαύξηση) , θα μπορούσα να ανεχθώ πιο εύκολα το γεγονός πως η μόνη μέρα που έμεινε να απολαύσουμε την ησυχία της πόλης , τους ήρεμους ρυθμούς , τους άδειους σχεδόν δρόμους χωρίς τις σειρήνες του καταναλωτισμού, πάει και αυτή θυσιάστηκε στο βωμό του (μεγαλο)εμπορίου...

 

Όταν όμως γνωρίζεις ότι βρέθηκε η κατάλληλη ευκαιρία να δημιουργήσουν εργαζόμενους δούλους, κακοπληρωμένους ή και απλήρωτους!, με ελάχιστα εργασιακά δικαιώματα, χωρίς σεβασμό στις προσωπικές τους ανάγκες , τότε δεν έχεις επιλογή παρά να πεις όχι. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε, αν κλείνουμε τα μάτια στο φαινόμενο και το αφήνουμε να περάσει αδιαμαρτύρητα, σιγά σιγά το φαινόμενο θα εξαπλώνεται και θα έρθει και η δική μας η σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμεις ψωνιζουμε τις Κυριακες. Τιποτα. Δεν χρειαζεται.

 

Πιστευω οτι αν σταματησει ο κοσμος να ψωνιζει, θα το καταργησουν σε εναν κλαδο, μετα σε αλλον κλπ. Μονο εργαζομενοι σε κλαδους οπως η υγεια χρειαζονται αλλα το ξερουν φυσικα απο πριν. Δεν τους υποχρεωνουν εκ των υστερων χωρις αμοιβη.

 

Λιγη αλληλεγγυη βρε παιδια.....απο καπου να ξεκινησει....για να γυρισει πισω σε εμας......

 

Ακριβώς.

 

Ειλικρινά πιστεύετε ότι οι εμπορουπαλλοι, την δεδομένη εποχή, εφόσον τελικά οριστεί η Κυριακή ως εργάσιμη θα πληρώνονται υπερωρια ή θα αυξηθεί ο μισθός τους; Πλέον καταργούνται σωρηδόν τα εργασιακά δικαιώματα, το 40ωρο την εβδομάδα έχει πάει περίπατο χρόνια πριν την κρίση, η νέα μόδα είναι να υπογράφεις σύμβαση μερικής εργασίας κ να εργάζεσαι για τουλάχιστον πλήρη. Κι αν σου αρέσει... Στην καλύτερη περίπτωση, σε μεγάλες αλυσίδες, ΙΣΩΣ να παίρνουν ρεπό μία άλλη μέρα (αν κ εφόσον είναι μεγαλοκαρδος ο εργοδότης, ο νόμος είναι ασαφής ως προς αυτό το σημείο) όμως, η μοναδική μέρα να βρεθεί όλη η οικογένεια την ίδια ώρα στο τραπέζι για φαγητό είναι η Κυριακή, να το χάσουμε κ αυτό;

Εννοείται ότι δεν ψωνισαμε στις 03/11 κ.εννοείται ότι δεν θα ψωνίσουμε καμμία Κυριακή. Τόσα χρόνια πορευτηκαμε έτσι, ε, μια χαρά θα αντέξουμε κ όσα ακόμα...

Κ μην παραμυθιαζεστε, δεν θα προσληφθεί κανένας νέος υπάλληλος για την.εργασία την Κυριακή...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια και το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει την μορφή δημοψηφίσματος να πω και εγώ ότι είμαι υπέρ του να ανοίγουν τα μαγαζιά και Κυριακή. Για να εξηγούμαστε, δεν το λέω αυτό τώρα. Πάντα το έλεγα. Επιχειρήματα:

 

1. Θεωρώ ότι μπορεί μια χαρά να ανοίξει όποιος θέλει την Κυριακή. Οποιος δεν θέλει ας μην ανοίξει. Αν αυτά που πουλάς μου αρέσουν πολύ και δεν τα αλλάζω, θα περιμένω να ψωνίσω από εσένα κάποια καθημερινή. Δεν νομίζω ότι θα χάσει τους σταθερούς πελάτες ένα κατάστημα. Τους τυχαίους πελάτες μπορεί να τους χάσει έτσι κι αλλιώς.

 

2. Έχω ψωνίσει πολλές φορές Κυριακή. Εφημερίδα σίγουρα. Γλυκά, λουλούδια, σουβλάκια επίσης. Νομίζω ότι όλοι το έχουμε κάνει. Δεν υπάρχει ενήλικας που να μην έχει ψωνίσει κάτι από αυτά.

 

3. Δεν πιστεύω ότι ο τζίρος των μαγαζιών θα αυξηθεί ιδιαίτερα λόγω των Κυριακών. ΄Ισως μία μικρή α'υξηση που προφανώς δεν θα κάνει τη διαφορά.

 

4. Καταλαβαίνω τον φόβο των υπαλλήλων ότι μπορεί να μην είναι δίκιοι μαζί τους οι εργοδότες. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Δεν είναι λογικό να λέμε ότι δεν θα ανοίγουν τα μαγαζιά για να μην "κλέβουν" οι ιδιοκτήτες. Το λογικό είναι να συζητάμε πώς θα αναγκάσουμε τους ιδιοκτήτες να συμμορφωθούν και όχι να αποδεχόμαστε ως δεδομένο το αντίθετο.

 

Γενικά νομίζω ότι η συζήτηση είναι ακριβώς η ίδια όλα τα τελευταία χρόνια και δεν έχει να κάνει με την κρίση. Όλοι έχουμε τα ίδια επιχειρήματα υπέρ και κατά. Η βολή μας, ο περιορισμένος χρόνος, η ασυνειδησια των εργοδοτών (που υπάρχει), ο φόβος των μικρών μαγαζιών ότι θα τους καπελώσουν οι αλυσίδες κλπ κλπ. Δνε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι στα επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ως σύζυγος πωλητή εχω να πω το εξής... σκεφτείτε τι κρύβεται πίσω από το άνοιγμα των καταστημάτων την κυριακή. είναι ο δούρειος ιποος. τώρα επιτρέπεται σε αυτά που είναι κάτω από 250 τετραγωνικά. μετά θα πουν τα mall γιατί να μην ανοίξουμε κι εμείς; αθέμιτος ανταγωνισμός...και θα ανοίξουν κι αυτά...και θα πεθάνουν όλα τα συνοικιακά μαγαζιά. γιατί βέβαια όλοι μας θα συνδυάζουμε τα ψώνια μας με βόλτα και καφεδάκι ή φαγητό ή σινεμά σε κάποιο mall.αυτό είναι το σχέδιο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια και το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει την μορφή δημοψηφίσματος να πω και εγώ ότι είμαι υπέρ του να ανοίγουν τα μαγαζιά και Κυριακή. Για να εξηγούμαστε, δεν το λέω αυτό τώρα. Πάντα το έλεγα. Επιχειρήματα:

......

3. Δεν πιστεύω ότι ο τζίρος των μαγαζιών θα αυξηθεί ιδιαίτερα λόγω των Κυριακών. ΄Ισως μία μικρή α'υξηση που προφανώς δεν θα κάνει τη διαφορά.

.....

 

Άμα δεν κάνει κάποια διαφορά, τότε γιατί να δουλεύει περισσότερο για να απολαύσει περίπου τα ίδια κέρδη;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

 

4. Καταλαβαίνω τον φόβο των υπαλλήλων ότι μπορεί να μην είναι δίκιοι μαζί τους οι εργοδότες. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Δεν είναι λογικό να λέμε ότι δεν θα ανοίγουν τα μαγαζιά για να μην "κλέβουν" οι ιδιοκτήτες. Το λογικό είναι να συζητάμε πώς θα αναγκάσουμε τους ιδιοκτήτες να συμμορφωθούν και όχι να αποδεχόμαστε ως δεδομένο το αντίθετο.

 

Δεν είναι παράλογο αυτό που λες. Όταν λοιπόν το σχέδιο να ανοίγουν τα καταστήματα Κυριακές δεν συνοδεύεται και από ανάλογο σχέδιο προστασίας των εργαζομένων , ενώ υπάρχουν τόσες και τόσες καταγγελίες, το ερώτημα είναι τι κάνουμε εμείς ως καταναλωτές, κωφεύουμε?

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν κάνει κάποια διαφορά, τότε γιατί να δουλεύει περισσότερο για να απολαύσει περίπου τα ίδια κέρδη;

 

Γιατί έτσι θα είναι πιο ευχαριστημένος ο καταναλωτης, το οποίο είναι και το ζητούμενο όταν συζητάμε για καταστήματα. Δεν είναι δημόσιες υπηρεσίες. Στόχος τους είναι η ικανοποίηση του πελάτη. Πρέπει λίγο να ξεπεράσουμε την λογική ότι ο καταστηματάρχης μου κάνει χάρη που μου πουλάει κάτι, οπότε μπορεί να το πουλάει όσο θέλει και όποτε θέλει. Επιπλέον, έχει πάντοτε την επιλογή να μην δουλεψει περισσότερο. Δεν θα είναι υποχρεωμένος να ανοίξει την Κυριακή. Εάν κρίνει ότι δεν τον συμφέρει, ας μην το κάνει. Εάν όμως κάποιος άλλος κρίνει το αντίθετο ας είναι ελεύθερος να το κάνει.

 

Δεν είναι παράλογο αυτό που λες. Όταν λοιπόν το σχέδιο να ανοίγουν τα καταστήματα Κυριακές δεν συνοδεύεται και από ανάλογο σχέδιο προστασίας των εργαζομένων , ενώ υπάρχουν τόσες και τόσες καταγγελίες, το ερώτημα είναι τι κάνουμε εμείς ως καταναλωτές, κωφεύουμε?

 

Νομίζω ότι η ερώτηση θα πρέπει να είναι γενικότερη γιατί το οτι δεν κάνουμε (και ποτέ δεν κάναμε) τίποτα ούτε σαν καταναλωτές ούτε σαν πολίτες γενικότερα είναι γεγονός.

Επιπλέον, προστασία των εργαζομένων θα πρέπει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς, άσχετα με το ωράριο. Η έλλειψη αυτή είναι πιο σημαντική από το άνοιγμα της Κυριακής.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι θα είναι πιο ευχαριστημένος ο καταναλωτης, το οποίο είναι και το ζητούμενο όταν συζητάμε για καταστήματα. Δεν είναι δημόσιες υπηρεσίες. Στόχος τους είναι η ικανοποίηση του πελάτη. Πρέπει λίγο να ξεπεράσουμε την λογική ότι ο καταστηματάρχης μου κάνει χάρη που μου πουλάει κάτι, οπότε μπορεί να το πουλάει όσο θέλει και όποτε θέλει. Επιπλέον, έχει πάντοτε την επιλογή να μην δουλεψει περισσότερο. Δεν θα είναι υποχρεωμένος να ανοίξει την Κυριακή. Εάν κρίνει ότι δεν τον συμφέρει, ας μην το κάνει. Εάν όμως κάποιος άλλος κρίνει το αντίθετο ας είναι ελεύθερος να το κάνει.

 

 

Eπίσης , δεν νομίζω ότι όλοι οι καταναλωτές θέλουν ούτως ή άλλως ανοιχτά τα καταστήματα και την Κυριακή. Και στο λέω εγώ , μια πολυάσχολη εργαζόμενη μητέρα. Μια χαρά μου φτάνουν οι έξι μέρες της βδομάδας, προτιμώ την έβδομη την ήσυχη πόλη, τους άνετους δρόμους και να είναι ελεύθεροι και οι φίλοι μου για τις βόλτες μας . Θεωρώ ότι η ανάγκη για όλες τις μέρες να είναι ανοικτά τα καταστήματα είναι κατασκευασμένη από τις μεγάλες εταιρείες...

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι πολύ συχνά στην Ελλάδα και έχω συγγενείς και φίλους εδώ, μερικοί από τους οποίους βρήκαν δουλειά τον τελευταίο χρόνο με αρκετά καλούς μισθούς. Άρα το "έλα κι άμα βρεις δουλειά θα παραδεχτώ ότι κάνω λάθος" είναι (για μένα) άκυρο επιχείρημα.

 

Δεν είμαι Αυστραλία να έχω ρίξει μαύρη πέτρα πίσω μου και να έχω ξεχάσει πώς είναι τα πράγματα "στην πατρίδα". Ούτε έχω δουλέψει μόνο στην Αγγλία για να αγνοώ παντελώς την ελληνική πραγματικότητα στο χώρο της εργασίας.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι Αθήνα και χθες ήμουν στην Ερμού. Πήγα και σε άλλα μαγαζιά τις τελευταίες μέρες και όπου πήγα γινόταν λαϊκό προσκύνημα. Μέχρι και σε βιβλιοπωλεία είχε ουρές από κόσμο. Η Ερμού θεωρώ ότι αργοπεθαίνει γιατί τόσα χρόνια με τις πορείες και τις απεργίες ο κόσμος σταμάτησε να κατεβαίνει στο κέντρο και άρχισε να ψωνίζει στις τοπικές αγορές και στα εμπορικά κέντρα. Και να σας πω την αλήθεια, δεν πιστεύω ότι θα αναβιώσει στο εγγύς μέλλον - αν αναβιώσει ποτέ.

 

οι φίλοι σου είναι φαινόμενα μάλλον κορίτσι μου...γιατί ο άντρας μου έψαχνε δουλεια 2 χρόνια , βρήκε με τα 1000 ζορια, δουλεύει για 500 ευρώ με 10ετή προυπηρεσία, σε κατάστημα, με καθημερινή απειλή για απόλυση επειδή...έξυσε το κεφάλι του. δουλεύει ασταμάτητα χωρίς ρεπό και χωρίς να πληρώνεται έξτρα...αφού τα βρίσκεις όλα ρόδινα στην ελλάδα γιατί δεν έρχεσαι να ζήσεις μόνιμα εδώ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφού τα βρίσκεις όλα ρόδινα στην ελλάδα γιατί δεν έρχεσαι να ζήσεις μόνιμα εδώ;

Εγώ δεν έχω λόγο να φύγω από εδώ που είμαι. Η δική σου δικαιολογία ποια είναι; Γιατί μένεις σε μια χώρα που είναι όλα τόσο χάλια;

 

Επί του θέματος, συμφωνώ με Mariab και Sofiade.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ο λόγος που δεν κινείται η αγορά δεν ειναι το γεγονός οτι τα καταστήματα δουλεύουν μονο 6 μέρες την εβδομάδα, ουτε πιστεύω οτι υπάρχουν πλέον πολλοί άνθρωποι που θέλουν να ξοδέψουν και δεν εχουν χρόνο, αλλα οτι απλα δεν υπάρχουν χρήματα στα πορτοφόλια μας.

Δεν πιστεύω οτι θα αυξηθεί ο τζίρος των καταστημάτων αφού το πόσο που μπορούμε να ξοδέψουμε ειναι συγκεκριμένο οποτε είτε το ξοδέψουμε σε 6 είτε σε 7 μέρες το τελικό σύνολο θα ειναι το ίδιο.

Δεν θα μειωθεί η ανεργία, άπλυτα οι εργάζομαι θα υποχρεωθούν να δουλεύουν ¨εθελοντικα¨ περισσότερες ώρες. Η μονη αλλαγή θα ειναι οι μικρές επιχειρησεις που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν θα κλείσουν και θα αυξηθεί η δουλεια των μεγάλων επιχειρήσεων.

Το επιχείρημα οτι με το να ειναι ανοιχτά τα καταστήματα 7 μέρες την εβδομάδα επι 24 ώρες 365 θα βελτιώσει την οικονομία μου θυμίζει το επιχείρημα του Στουρνάρα οτι ο ειδικός φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης δεν μπορει να μειωθεί γιατι τότε θα εποφεληθουν οι πολυ πλούσιοι οι οποίοι θα θερμαινόμενες με αυτο τις πισίνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Μια και το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει την μορφή δημοψηφίσματος να πω και εγώ ότι είμαι υπέρ του να ανοίγουν τα μαγαζιά και Κυριακή. Για να εξηγούμαστε, δεν το λέω αυτό τώρα. Πάντα το έλεγα. Επιχειρήματα:

 

1. Θεωρώ ότι μπορεί μια χαρά να ανοίξει όποιος θέλει την Κυριακή. Οποιος δεν θέλει ας μην ανοίξει. Αν αυτά που πουλάς μου αρέσουν πολύ και δεν τα αλλάζω, θα περιμένω να ψωνίσω από εσένα κάποια καθημερινή. Δεν νομίζω ότι θα χάσει τους σταθερούς πελάτες ένα κατάστημα. Τους τυχαίους πελάτες μπορεί να τους χάσει έτσι κι αλλιώς.

 

Δεν θα ανοιγει οποιος θελει την Κυριακη. Υποχρεωνουν ηδη τους υπαλληλους τους, που ΔΕΝ θελουν. Γι αυτους μιλαμε οχι για την ΕΒΓΑ της γειτονιας που την ανοιγει ο ιδιος ο ιδιοκτητης αν θελει κι οποτε θελει.

 

 

2. Έχω ψωνίσει πολλές φορές Κυριακή. Εφημερίδα σίγουρα. Γλυκά, λουλούδια, σουβλάκια επίσης. Νομίζω ότι όλοι το έχουμε κάνει. Δεν υπάρχει ενήλικας που να μην έχει ψωνίσει κάτι από αυτά.

 

Εχουμε απαντησει και πιο πανω, οτι δεν μιλαμε για οσους το κανουν απο παλια και το θελουν. Επισης, ειμαστε πολλοι αυτοι που δεν ψωνιζουν οπως εσυ. Αν παμε σουπερ μαρκετ, ζαχαροπλαστεια κλπ Σαββατο και εχουμε ντουλαπια γεματα, γιατι να παμε για ψωνια και την επομενη;

3. Δεν πιστεύω ότι ο τζίρος των μαγαζιών θα αυξηθεί ιδιαίτερα λόγω των Κυριακών. ΄Ισως μία μικρή α'υξηση που προφανώς δεν θα κάνει τη διαφορά.

 

Εδω, λοιπον, βρισκεται το κλειδι. Αρα, δεν χρειαζεται. Δεν ειναι μετρο για την αντιμετωπιση της κρισης, αλλα για την ενισχυση της.

4. Καταλαβαίνω τον φόβο των υπαλλήλων ότι μπορεί να μην είναι δίκιοι μαζί τους οι εργοδότες. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Δεν είναι λογικό να λέμε ότι δεν θα ανοίγουν τα μαγαζιά για να μην "κλέβουν" οι ιδιοκτήτες. Το λογικό είναι να συζητάμε πώς θα αναγκάσουμε τους ιδιοκτήτες να συμμορφωθούν και όχι να αποδεχόμαστε ως δεδομένο το αντίθετο.

 

Εδω βλεπω οτι εχεις ελλειμμα στην πληροφορηση.....ηδη εχουν βγει ΝΟΜΟΙ για απολυσεις, καταργηση αδειων, καταργηση δωρων, μειωσεις μισθων....ΛΕΣ να αναγκασει κανεις τους ιδιοκτητες για κατι τετοιο;;;;;

 

Γενικά νομίζω ότι η συζήτηση είναι ακριβώς η ίδια όλα τα τελευταία χρόνια και δεν έχει να κάνει με την κρίση. Όλοι έχουμε τα ίδια επιχειρήματα υπέρ και κατά. Η βολή μας, ο περιορισμένος χρόνος, η ασυνειδησια των εργοδοτών (που υπάρχει), ο φόβος των μικρών μαγαζιών ότι θα τους καπελώσουν οι αλυσίδες κλπ κλπ. Δνε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι στα επιχειρήματα.

 

Η συζητηση, εχει αλλαξει. Γιατι το κινητρο εχει αλλαξει. Εχει ξεκινησει μια νεα εποχη. Της επιστροφης στη δουλεία. Στην Ελλαδα, ξεκινησε το πειραμα. Και πετυχε, οχι τοσο γιατι περασαν ολα αυτα με Νομους, αλλα γιατι πολλοι δεν καταλαβαν τι εγινε....

 

 

εχω σημειωσει με bold τις απαντησεις μου.

Οσοι τα εχουν σχεδιασει ολα αυτα, θα τριβουν τα χερια τους με απαντησεις σαν κι αυτη που εδωσες....

Πρεπει να αρχισετε να υποψιαζεστε παιδια. Οχι για τη δικη μας γενια, το εχασε το τρενο. Για τα παιδια μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω λόγο να φύγω από εδώ που είμαι. Η δική σου δικαιολογία ποια είναι; Γιατί μένεις σε μια χώρα που είναι όλα τόσο χάλια;

 

Επί του θέματος, συμφωνώ με Mariab και Sofiade.

Οι περισσότεροι δεν φεύγουν γιατι η ξενιτιά ειναι δύσκολη. Ολα τα τραγούδια για την ξενιτιά ειναι μελαγχολικά, κανενα χαρούμενο. Μπορει να εχεις πολυ καλύτερη ποιότητα ζωής, περισσότερα χρήματα, ευκαιρίες, περισσότερος χρόνο για εσενα και την οικογένεια σου , καλύτερο εκπαιδευτικό συςτημα, αλλα χάνεις αλλα πράγματα και αυτο ειναι που πολλοί προσπαθούν με νύχια και με δόντια να επιβιώσουν στην πατρίδα τους.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης , δεν νομίζω ότι όλοι οι καταναλωτές θέλουν ούτως ή άλλως ανοιχτά τα καταστήματα και την Κυριακή. Και στο λέω εγώ , μια πολυάσχολη εργαζόμενη μητέρα. Μια χαρά μου φτάνουν οι έξι μέρες της βδομάδας, προτιμώ την έβδομη την ήσυχη πόλη, τους άνετους δρόμους και να είναι ελεύθεροι και οι φίλοι μου για τις βόλτες μας . Θεωρώ ότι η ανάγκη για όλες τις μέρες να είναι ανοικτά τα καταστήματα είναι κατασκευασμένη από τις μεγάλες εταιρείες...

 

Ακριβως. Δεν θα μπορουμε να ησυχασουμε ποτε. Εξαλλου, θα εργαζομαστε ολη την ωρα. :rolleyes:

 

Το ποιος θα κραταει τα παιδια οσων δεν ειχαν σχεδιασει μια ζωη οπου θα εργαζονται και την Κυριακη, το σκεφτηκε κανεις; Η θα ανοιξουμε τα σχολεια και Κυριακη; Να κοινωνικοποιηθουν απο μωρα, βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια εγώ δεν νομίζω να έχει καποιος πρόβλημα, εστω και ο εργαζόμενος να δουλεύει την Κυριακή δεδομένου ότι θα παίρνει το ρεπό του μεσοβδόμαδα ή θα είναι με βάρδιες κτλ., όπω; κανουν οι νοσηλευτες κτλ Αν γίνει αυτό στην αρχή όπως πάντα θα φωνάξουν όλοι και έπειτα θα γίνει συνήθεια και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Εγώ το πρόβλημα το εστιάζωστο γεγονός ότι πλέον η επίσημη αργία του κράτους γίνεται εργάσιμη για ένα μεγάλο εργασιακό κλάδο της Ελλάδος και πλέον θα χαθεί και αυτή. Βλέπω δηλαδη ότι όσα κέρδισαν πριν από καμιά 20ετία οι εργαζόμενοι γονείς μας κτλ. πλέον σιγά σιγά θα τα χάσουμε και αυτά εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι δεν φεύγουν γιατι η ξενιτιά ειναι δύσκολη.

Δεν ρώτησα γιατί δεν φεύγουν οι περισσότεροι. Ρώτησα γιατί δεν φεύγει η συγκεκριμένη κοπέλα που μάλιστα έχει και παράπονα από τη ζωή της. Αν είναι δύσκολο για αυτή να ξεσπιτωθεί (απόλυτα δεκτό και κατανοητό), γιατί θεωρεί ότι είναι εύκολο για μένα?

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια εγώ δεν νομίζω να έχει καποιος πρόβλημα, εστω και ο εργαζόμενος να δουλεύει την Κυριακή δεδομένου ότι θα παίρνει το ρεπό του μεσοβδόμαδα ή θα είναι με βάρδιες κτλ., όπω; κανουν οι νοσηλευτες κτλ Αν γίνει αυτό στην αρχή όπως πάντα θα φωνάξουν όλοι και έπειτα θα γίνει συνήθεια και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Εγώ το πρόβλημα το εστιάζωστο γεγονός ότι πλέον η επίσημη αργία του κράτους γίνεται εργάσιμη για ένα μεγάλο εργασιακό κλάδο της Ελλάδος και πλέον θα χαθεί και αυτή. Βλέπω δηλαδη ότι όσα κέρδισαν πριν από καμιά 20ετία οι εργαζόμενοι γονείς μας κτλ. πλέον σιγά σιγά θα τα χάσουμε και αυτά εμείς.

 

Εκει βρισκεται το νοημα της συζητησης για εμενα. Αυτο πιστευω οτι προσπαθουν να τονισουν και αλλα μελη του φορουμ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξουμε επίσης και τράπεζες, υπηρεσίες, σχολεία (δε βλέπω το λόγο γιατί να κάθονται τα μικρά, να μαθαίνουν κι αυτά!)

Να ανοίξουμε τα καταστήματα και Πάσχα. Γιατί όχι και Χριστούγεννα; Αφού τα ζαχαροπλαστεία δουλεύουν κι αυτά αυτές τις μέρες!

 

Αντί να δούμε πώς θα θωρακιστούν τα δικαιώματα κι άλλων κλάδων εργαζομένων προς όφελός τους (και των οικογενειών τους), κοιτάμε τι; Αν μπορούμε να αγοράσουμε μια μπλούζα ή ένα παιχνίδι την Κυριακή; Δε γίνεται το Σάββατο; Ποια αυτή η μεγάλη ανάγκη για ψώνια που δεν μπορούμε να την καλύψουμε σε άλλη μέρα;

 

Με κάλυψες!

 

Εσύ μπορεί να μην έχεις λεφτά να ψωνίσεις παραπάνω από ό,τι ψωνίζεις μέχρι στιγμής, αλλά εσύ δεν είσαι ο μοναδικός καταναλωτής. Υπάρχει κόσμος που έχει χρήματα αλλά δεν έχει χρόνο να ψωνίσει επειδή δουλεύει τις ίδιες ώρες που είναι ανοιχτά τα εμπορικά.

 

Που είναι καλέ αυτός ο κόσμος;

 

Επίσης τους μικρούς καταστηματάρχες τους σκέφτεται κανένας; Που είναι οικογενειακές επιχειρήσεις ή έχουν 1-2 υπαλλήλους; Όλοι αυτοί μπορούν να αντέξουν να είναι ανοικτοί και Κυριακές ή καλύτερα να κλείσουν στο όνομα του νεοφιλελευθερισμού;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ο λόγος που δεν κινείται η αγορά δεν ειναι το γεγονός οτι τα καταστήματα δουλεύουν μονο 6 μέρες την εβδομάδα, ουτε πιστεύω οτι υπάρχουν πλέον πολλοί άνθρωποι που θέλουν να ξοδέψουν και δεν εχουν χρόνο, αλλα οτι απλα δεν υπάρχουν χρήματα στα πορτοφόλια μας.

Δεν πιστεύω οτι θα αυξηθεί ο τζίρος των καταστημάτων αφού το πόσο που μπορούμε να ξοδέψουμε ειναι συγκεκριμένο οποτε είτε το ξοδέψουμε σε 6 είτε σε 7 μέρες το τελικό σύνολο θα ειναι το ίδιο.

Δεν θα μειωθεί η ανεργία, άπλυτα οι εργάζομαι θα υποχρεωθούν να δουλεύουν ¨εθελοντικα¨ περισσότερες ώρες. Η μονη αλλαγή θα ειναι οι μικρές επιχειρησεις που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν θα κλείσουν και θα αυξηθεί η δουλεια των μεγάλων επιχειρήσεων.

Το επιχείρημα οτι με το να ειναι ανοιχτά τα καταστήματα 7 μέρες την εβδομάδα επι 24 ώρες 365 θα βελτιώσει την οικονομία μου θυμίζει το επιχείρημα του Στουρνάρα οτι ο ειδικός φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης δεν μπορει να μειωθεί γιατι τότε θα εποφεληθουν οι πολυ πλούσιοι οι οποίοι θα θερμαινόμενες με αυτο τις πισίνες τους.

 

Έτσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...