Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ πήρα κορτιζόνη για μια δερματίτιδα που μου εμφανίστηκε. Πήρα τα χάπια, συγκεκριμένα τα medrol. Εκαναν δουλειά, καθότι εξαφανίστηκαν τα συμπτώματα, αλλά τώρα που τα σταμάτησα βλέπω να εμφανίζεται εκ νέου δυστυχώς. Και δεν ξέρω ποιά θα είναι η συνέχεια. Θα αναγκάζομαι να παίρνω για όλη μου την ζωή κορτιζόνη???

Βασικά το ερώτημά μου είναι το εξής. Δεν ξέρω που το διάβασα, αλλά τα χάπια κορτιζόνης προκαλούν τερατογένεση σε περίπτωση εγκυμοσύνης ή κάνω λάθος? Οποιος ξέρει ας απαντήσει.

 

Παιδιά,αυτό που έχω να πω είναι μακριά όσο μπορείτε από κορτιζόνες και άλλα χημικά φάρμακα!Καταστρέφουν τον οργανισμό μας και αντι να μας κάνουν καλό,μας προκαλούν νέες βλάβες στην υγεία μας και τρομερές παρενέργειες.Γνώμη μου είναι να δοκιμάζουμε μόνο φυτικά πράγματα.

Στην υγεία σας,

Αναστασία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

Διάβασε αυτό που είναι από το "Journal of the American Medical Association":

106.000 αμερικανοί ασθενείς, που νοσηλεύονται σε νοσοκομεία, πεθαίνουν κάθε χρόνο από φάρμακα, που συνταγογραφούνται σωστά και χορηγούνται σωστά. Περισσότεροι από δύο εκατομμύρια άνθρωποι υποφέρουν από σοβαρές παρενέργειες . Να σημειωθεί, ότι σ΄αυτή την έρευνα δεν αναφέρονται οι αριθμοί των θανάτων και των παρενεργειών από μή σωστά συνταγογραφημένα χορηγούμενα φάρμακα. Η dr. Barbara Starfield, τού John Hopkins School of School of Hygiene and Public Health, περιγράφει ξεκάθαρα, πώς το ιατρικό σύστημα των ΗΠΑ σκοτώνει ετησίως χιλιάδες ανθρώπους.

Η ιατρική και τα φάρμακα αποτελούν την πρώτη αιτία θανάτου, ενώ οι βιταμίνες και γενικά τα συμπληρώματα διατροφής προστατεύουν την υγεία μας χωρίς παρενέργειες. Αυτό έχει προκαλέσει την αντίδραση των φαρμακευτικών εταιρειών, γιατί φοβούνται, ότι θα χάσουν χρηματικά κέρδη αν οι άνθρωποι παίρνουν βιταμίνες αντί φαρμάκων.

Η σύγχρονη ιατρική δεν είναι πια μια ιατρική, που σχετίζεται με την υγεία. Όπως και οι φαρμακευτικές εταιρείες, η σύγχρονη ιατρική είναι μια επικερδής βιομηχανία ασθένειας, που μπορεί να επιβιώσει μόνο αν εκατομμύρια ασθενείς είναι άρρωστοι.

 

Αυτά τα έχουν περάσει σε όλους τους ανθρώπους για να φτάνουν να λένε ότι δεν μπορούν χωρίς φάρμακα.Εγώ δεν αφορίζω τους γιατρούς,απλά σας μετέφερα μια έρευνα για να διαβάσετε και μία άλλη εκδοχή.Ούτε καταργώ τα φάρμακα για σοβαρές παθήσεις.Αλλά για μία δερματίτιδα θεωρώ ότι δε χρειάζεται κορτιζόνη,καθώς έχω βιώσει-όχι εγώ,άτομο της οικογένειας μου- σοβαρή μορφή δερματικής πάθησης,η οποία βελτιώθηκε μόνο μετα από χρήση φυσικών συστατικών και βοτάνων!

Link to comment
Share on other sites

Για την ψωρίαση δε δίνουν κορτιζόνη από το στόμα, μόνο αλοιφές, οπότε δεν τίθεται θέμα κατακράτησης.

 

Επίσης ακόμα και τα ''φυτικά'' φάρμακα που κυκλοφορούν περιέχουν χημικά και είναι επεξεργασμένα.

Τα χειρότερα χημικά για τις δερματικές παθήσεις δεν είναι τα φάρμακα που μας δίνει ο γιατρός, αλλά οι τροφές με τοξίνες που τρώμε, τα καλλυντικά που βάζουμε πάνω μας καθημερινά, οι λακ, τα spray,σαμπουάν, αρώματα, τα χρώματα που έχουν τα ρούχα που φοράμε.Ακόμα και το χλώριο στο νερό με το οποίο κάνουμε μπάνιο.

 

Γι'αυτό το λόγο έχουμε λαγδαία αύξηση της ψωρίασης εδώ και χρόνια, πληρώνουμε τη ζωή που διάγουμε.Το γονίδιο που το δημιουργεί υπάρχει και υπήρχε πάντα, το θέμα ειναι τι το ενεργοποιεί και το τροφοδοτεί μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι, με τα θαλάσσια μπάνια η δερματίτιδα εξαφανίστηκε. Μόλις είχα σταματήσει την θεραπεία με κορτιζόνη και είχαν αρχίσει να ξαναβγαίνουν τα σπυράκια. Με την θάλασσα εξαφανίστηκαν. Ελπίζω να μην ξανακάνουν την εμφάνισή τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia κι απο μενα..το παραδειγμα αφορα την κολητη μου..την οποια προσπαθω με καθε τροπο να βοηθησω..εχει ψωριαση 16 χρονια..και ειναι 28..τις εμφανιζετε στο κεφαλι πισω δηλαδη αυχενα και αυτια... και μια φορα το χρονο ιδιως τωρα το καλοκαρι την φαγουριζουν πολυ τα δαχτυλα των χεριων και εχουν ξεραθει(παρεπιπτωντος ιδρωνουν συνεχεια τα χερια της)ακολουθει και ομοιοπαθητικη με διαστηματα που καλυτερευει αρκετα..αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης..μπορει να εξαπλωθει παντου και να φουντωσει η αν ηταν θα ειχε γινει ολα αυτα τα χρονια?αυτος ειναι ο μεγαλος της φοβος..και κατι ακομα παραλληλα με την ομοιοπαθητικη τι αλοιφη η σαμπουαν μπορει να βαλει για να kalytereysei?

Link to comment
Share on other sites

geia κι απο μενα..το παραδειγμα αφορα την κολητη μου..την οποια προσπαθω με καθε τροπο να βοηθησω..εχει ψωριαση 16 χρονια..και ειναι 28..τις εμφανιζετε στο κεφαλι πισω δηλαδη αυχενα και αυτια... και μια φορα το χρονο ιδιως τωρα το καλοκαρι την φαγουριζουν πολυ τα δαχτυλα των χεριων και εχουν ξεραθει(παρεπιπτωντος ιδρωνουν συνεχεια τα χερια της)ακολουθει και ομοιοπαθητικη με διαστηματα που καλυτερευει αρκετα..αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης..μπορει να εξαπλωθει παντου και να φουντωσει η αν ηταν θα ειχε γινει ολα αυτα τα χρονια?αυτος ειναι ο μεγαλος της φοβος..και κατι ακομα παραλληλα με την ομοιοπαθητικη τι αλοιφη η σαμπουαν μπορει να βαλει για να kalytereysei?

 

Hello! Η ψωρίαση δε μένει ως έχει για πάντα.Αλλάζει μορφές και σημεία,κάποιες φορές είναι επιθετική, άλλα διαστήματα όχι. Κανείς δεν ξέρει να απαντήσει στο αν θα εμφανιστεί και αλλού και σε μεγάλη έκταση.Καλύτερα όμως να μην το έχει στο μυαλό της, όσο το σκέφτεσαι τόσο χειρότερα και δεν έχει και νόημα, άγχος χωρίς λόγο.

 

Με την ομοιοπαθητική δεν μπορεί να πάρει ότι περιέχει κορτιζόνη.Μπορεί όμως να χρησιμοποιεί πισσούχα σαμπουάν - μαζί με το κανονικό της σαμπουάν, γιατί αυτά δεν είναι καλλυντικά και δε βοηθούν στη λάμψη των μαλλιών.Ένα χέρι με το πισσούχο, μασάζ στο κεφάλι και μετά το κανονικό της χωρις μασάζ.

 

Επίσης ότι περιέχει σαλικυλικο οξύ - σε κρέμα/λοσιόν οτιδήποτε, δεν επηρεάζει τη θεραπεία ομοιπαθητικής, καθώς επίσης και Calcipotriol - η γνωστή κρέμα Dovonex. Η Dovonex όχι για χρήση στο τριχωτό της κεφαλής, αλλά για την περιοχή του αυχένα και γύρω-μέσα στα αυτιά.

 

Αν ρωτήσει το δερματολόγο της θα της πει, 2-3 εναλλακτικές.

 

Λακ, προιόντα styling γενικώς ότι χειρότερο.Ειδικά η λάκ σε ένα κεφάλι με ψωρίαση ετών..θα τη φουντώσει άμεσα σε 24 με 48 ώρες.

 

Αν τα χέρια της ίδρωναν πάντα αρκετά - στην παλάμη - τότε αυτό δεν έχει σχέση με την ψωρίαση, απλά έχει πολλούς ιδρωτοποιούς αδένες στο σημείο.Αν είναι τόσο ενοχλητικό, γι'αυτό γίνεται μόνο botox στο σημείο.

 

Ενυδάτωση για τα δάχτυλα.

 

Συνήθως σε όσους έχει εμφανιστεί σε μικρή ηλικία ( κυρίως γυναίκες ) κάπου κοντά στην ηλικία των 35 αρχίζει και σταματά, σε άλλες εξαφανίζεται τελείως, ή απλά περιορίζεται σε ένα -δύο σημεία.

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά εγω φετος το καλοκαιρι μετα απο θάλασσα ειχα καθαρίσει για περίπου 2 βδομαδες.. και επειδή δεν τα βλέπω καλα τα πραγματα ξεκίνησα παλι μπανια.. θα γίνω χειμερινή κολυμβήτρια.. καντε οτι νομίζετε πως σας βοηθάει. Απο φαρμακα πάντως τοσα χρόνια δεν εχω δει καλο και εχω δοκιμασει τα παντα, τα εχω σταματησει πανω απο χρονο και κανω εναλλακτικές θεραπειες. εχω απελπιστει πραγματικα! εκει που νομιζω πως με αφηνει ξανα ερχεται και δεν με αφήνει να χαρώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΠΩ ΠΩ ΠΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ!!!!!!!!!!!

Μαζι κι εγω... εγω εχω να πω λοιπον οτι καλη ταλαιπωρια ειναι αυτη η ψωριαση.. rozi πολυ επιθεση ρε παιδακι μου ... γιατι??? επετρεψε μου να γνωριζω λιγο καλυτερα το τι ακριβως ειναι αυτη η τρομερη και φοβερη κορτιζονη, μιας και ειμαι του χωρου, (και οχι φαρμακοποιος για να μη νομιζεις οτι θελω να σου πουλησω τη δικια μου φτιαχτη κρεμα χαχαχα) αλλα νοσ/τρια.

Οσο λοιπον κακια ειναι αυτη η ατιμη κορτιζονη αλλο τοσο καλη ειναι, και δυστυχως μερικες φορες απαραιτητη!!! εγω περα απο το οτιδηποτε που εχω δοκιμασει και που τελικα εχω καταλαβει οτι οποτε θελει αυτη εξαπταιτε κι οποτε θελει ηρεμει(η ψωριαση) εχω να σας πω οτι με βοηθησε πολυ το φυσικο χειροποιητο σαπουνι απο ελαιολαδο. Πολύ μεγαλη διαφορα, και αν μπορεσετε να βρειτε και καποιον που να φτιαχνει και να σας το εμπλουτισει με αντιστοιχα αιθερια ελαια που να βοηθουν κι αυτα στη δερματοπαθεια ακομα καλυτερα!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! ΦΥΣΙΚΟ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ!!! ΟΧΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ώς φαίνεται δεν έχεις διαβάσει όλα τα post μου νεφελακι86. Όπως έχω ξαναπεί, έχω χρησιμοποιήσει κορτιζόνη όπως οι περισσότεροι ψωριασιακοί και με έχει βοηθήσει όταν το χρειαζόμουν. Επίσης η κορτιζόνη είναι ιδανική για όσους έχουν ελάχιστα σημάδια και η ψωρίασή τους δεν είναι επιθετική.

Όταν η ψωρίαση είναι επιθετική ή καλύπτει μεγαλύτερο μέρος από το 35% του σώματος η παρατετεμένη χρήση κορτιζόνης είναι απαραίτητη. Και από εκεί αρχίζουν τα προβλήματα..

 

Γι'αυτο πρέπει όλοι οι ψωρισιακοί να γνωρίζουν τις παρενέργειες και τις μόνιμες βλάβες που προκαλεί η κορτιζόνη και κάθε είδους θεραπεία προτού αποφασίσουν να ξεκινήσουν.

Οι γιατροί δεν ενημερώνουν τις περισσότερες φορές.

Στις παρακατω photo μπορείς να δεις τι κάνει η κορτιζόνη στο δέρμα ( ότι ακριβώς λέει και στο χαρτάκι εντός του φαρμάκου - λέπτυνση του δέρματος ) Είναι η μέσα μεριά των χεριών μου..καθαρή από ψωρίαση..

 

11395764.jpeg

 

11395772.jpeg

 

11395774.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

συμφωνω ροζι μου... μαλλον δεν σου ειπε κανενας οτι μετα τη χρηση της κορτιζονης θα πρεπει να ενυδατωνεις την περιοχη... ετσι γλυτωνεις πολλα συμπτωματα!!! επιπλεον εχω να πω οτι ανακαλυψα μια νεα κρεμα που λεγετε αντι-κορτ. εχει ολα τα καλα της κορτιζονης αλλα δεν εχει κορτιζονη. ψαχνω να τη βρω σε κανα e-shop αλλα τζιφος!!

Link to comment
Share on other sites

Η παρατεταμένη χρήση κορτιζόνης κάνει λέπτυνση του δέρματος και η χρήση ενυδατικής κρέμας δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο.

 

Οι ραγάδες της κορτιζόνης δεν έχουν καμία σχέση με τις ραγάδες από την απότομη αύξηση βάρους ή τις ραγάδες της εφηβείας από την ανάπτυξη.

Οι ραγάδες τις κορτιζόνης είναι ουσιαστικά καμμένο βαθιά κατeστραμμένο δέρμα που καλύπτει μεγάλη επιφάνεια και σε αφήνει να δεις με ευκολία τις φλέβες. Επίσης μπορεί ανα πάσα στιγμή να ματώσει το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Η παρατεταμένη χρήση κορτιζόνης κάνει λέπτυνση του δέρματος και η χρήση ενυδατικής κρέμας δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο.

 

Οι ραγάδες της κορτιζόνης δεν έχουν καμία σχέση με τις ραγάδες από την απότομη αύξηση βάρους ή τις ραγάδες της εφηβείας από την ανάπτυξη.

Οι ραγάδες τις κορτιζόνης είναι ουσιαστικά καμμένο βαθιά κατeστραμμένο δέρμα που καλύπτει μεγάλη επιφάνεια και σε αφήνει να δεις με ευκολία τις φλέβες. Επίσης μπορεί ανα πάσα στιγμή να ματώσει το σημείο.

 

Διαφωνώ μαζί σου αλλά δε θα συνεχισω την κουβεντα γιατι δεν υπάρχει περιπτωση να συμφωνήσουμε. αχαχαχαχα δεν πειράζει.. γενικά να γνωρίζεις πάντως οτι με την ενυδάτωση της περιοχης μετα τη χρηση της κορτιζόνης δεστοχεύεις στην ελαστικότητα του δέρματος αλλα μετά απο ενα εικοσάλεπτο οτικαλο ειχε να δωσει η κορτιζόνη το εχει δώσει. μετα αρχιζει να δημιουργει παρενεργειες. ετσιμετην ενυδάτωση πέρνουμε οση κορτιζονη εχει απομεινει(και που κανει τη ζημια) κι ετσι δεν εχουμε παρενεργειες ή καλύτερα δεν εχουμε τόσες παρενεργειες. τελως παμτων. μηπως κοιταξες καθολου για αυτη την κρεμα που προείπα?

Link to comment
Share on other sites

λέπτυνση του δέρματος απο κορτιζόνη εχει ο πατέρας μου. Απλά το δέρμα γίνεται πιο λεπτό κ σε κάποιες περιπτώσεις ισως φαίνονται τα αιμοφόρα αγγεία. κ φυσικά αυτο δεν μοιάζει με ραγάδες, δεν γίνεται καν αντιληπτό απο τον αλλον. το καταλαβαίνει, αργα, αυτός που το έχει όταν το δέρμα του κόβεται σαν χαρτί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα! Πραγματικά έχω ενημερωθεί πλήρως για αυτή την ασθένεια χάρη σε εσάς! Καλό κουράγιο σε όλους σας! Δεν έχω η ίδια ψωρίαση αλλά πιστεύω ότι εχει ο καλός μου, αν και δεν μου το εχει εκμυστηρευτεί. Είμαστε σχετικά λίγο χρονικό διάστημα μαζί(4 μήνες) και τυχαία μία φορά είδα σε ένα συρτάρι στο σπίτι του (μόνος του μενει) 2 κουτια neoral, dovobet και ένα αλλο φαρμακο dermaspray νομίζω ότι λέγεται. Όταν τον ρώτησα για τα neoral αρχικά μου είπε ότι τα δίνει στον σκύλο του για να βγαλει τρίχες σε ενα σημείο (πραγμα που δεν εχω παράτηρησει) και όταν τον ρώτησα για τα άλλα φάρμακα μου είπε ότι τα έβαζε παλια για ένα εκζεμα που είχε βγαλει. Εγώ η ίδια αυτό που έχω παρατηρήσει ειναι κατι κοκκινα σπυράκια στους καρπούς του που όταν τον ρωτησα μου είπε ότι πρεπει να τα κοιταξει στον δερματολογο. Το ένα του νυχι στον αντίχειρα μοιαζει σαν χτυπημενο..ετσι μου είχε πει τουλαχιστον. Μία φορα μαλίστα πριν 2 μηνες που είχα να τον δω καιρο τα αυτιά του είχαν ξεφλουδισει και κατω απο τα φρύδια του και όταν τον ρωτησα μου είπε οτι ειναι απο το κρύο και από την αλλαγή θερμοκρασίας. Επίσης δεν με αφήνει να ακουμπησω τα πέλματα του και μου εχει πει ανα διαστήματα ότι δεν κανει να φοραει παππουτσια που δεν ειναι δερματινα γιατι ειναι ευαισθητος. Το θέμα μου ειναι ότι πραγματικα νοιάζομαι για αυτον και δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω όλο αυτό! Δεν ξέρω ούτε ποσά χρονια το έχει ούτε τον τύπο ουτε τίποτα.. φοβάμαι ότι δεν θα μου το πεί ποτε.. Σκεφτηκα να μην τον πιεσω γιατι μπορει να μήν νιωθει καλα ο ιδιος.. αλλα ας μου πει καποιος που είναι γνωστης πως πρεπει να το χειριστώ..

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα! Πραγματικά έχω ενημερωθεί πλήρως για αυτή την ασθένεια χάρη σε εσάς! Καλό κουράγιο σε όλους σας! Δεν έχω η ίδια ψωρίαση αλλά πιστεύω ότι εχει ο καλός μου, αν και δεν μου το εχει εκμυστηρευτεί. Είμαστε σχετικά λίγο χρονικό διάστημα μαζί(4 μήνες) και τυχαία μία φορά είδα σε ένα συρτάρι στο σπίτι του (μόνος του μενει) 2 κουτια neoral, dovobet και ένα αλλο φαρμακο dermaspray νομίζω ότι λέγεται. Όταν τον ρώτησα για τα neoral αρχικά μου είπε ότι τα δίνει στον σκύλο του για να βγαλει τρίχες σε ενα σημείο (πραγμα που δεν εχω παράτηρησει) και όταν τον ρώτησα για τα άλλα φάρμακα μου είπε ότι τα έβαζε παλια για ένα εκζεμα που είχε βγαλει. Εγώ η ίδια αυτό που έχω παρατηρήσει ειναι κατι κοκκινα σπυράκια στους καρπούς του που όταν τον ρωτησα μου είπε ότι πρεπει να τα κοιταξει στον δερματολογο. Το ένα του νυχι στον αντίχειρα μοιαζει σαν χτυπημενο..ετσι μου είχε πει τουλαχιστον. Μία φορα μαλίστα πριν 2 μηνες που είχα να τον δω καιρο τα αυτιά του είχαν ξεφλουδισει και κατω απο τα φρύδια του και όταν τον ρωτησα μου είπε οτι ειναι απο το κρύο και από την αλλαγή θερμοκρασίας. Επίσης δεν με αφήνει να ακουμπησω τα πέλματα του και μου εχει πει ανα διαστήματα ότι δεν κανει να φοραει παππουτσια που δεν ειναι δερματινα γιατι ειναι ευαισθητος. Το θέμα μου ειναι ότι πραγματικα νοιάζομαι για αυτον και δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω όλο αυτό! Δεν ξέρω ούτε ποσά χρονια το έχει ούτε τον τύπο ουτε τίποτα.. φοβάμαι ότι δεν θα μου το πεί ποτε.. Σκεφτηκα να μην τον πιεσω γιατι μπορει να μήν νιωθει καλα ο ιδιος.. αλλα ας μου πει καποιος που είναι γνωστης πως πρεπει να το χειριστώ..

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

 

 

Πλέον ο περισσότερος κόσμος είναι ενήμερος για τα δερματικά νοσήματα, όπως το έκζεμα και η ψωρίαση και γνωρίζει πως είναι αυτοάνοσα νοσήματα και όχι κολλητικά.

 

Υπάρχουν λοιπόν οι κοινωνικές συνθήκες σα βάση ώστε να μπορέσει ο ασθενής να βοηθηθεί. Είναι σημαντικό όπως και σε κάθε ασθένεια να μπορείς άνετα να δηλώσεις από τι πάσχεις.

 

Για να μην είναι σε θέση να σου πει οτι έχει ψωρίαση δεν είναι καλά ο ίδιος σε σχέση με το πρόβλημα. Το πιθανότερο είναι να μην είναι ενήμερος.

 

Αν ξανατεθεί το θέμα μπορείς να τον ρωτήσεις αν ενδεχομένως έχει ψωρίαση και να δηλώσεις πως γνωρίζεις για την πάθηση. Μην το κάνεις μεγάλο θέμα και μην τον λυπηθείς.

Ανοιγόμαστε πιο εύκολα σε ανθρώπους που γνωρίζουν το πρόβλημα και δε φοβούνται.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπορειτε να μου στειλετε και μενα ενα μηνυμα με τα στοιχεια και πως μπορω να βρω τον ανθρωπο απο τις σερρες

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας

έχω και εγώ στην συγκεκριμένη πάθηση εδώ και 20 χρόνια στο τριχωτό του κεφαλιού και τώρα έχει αρχίσει και στα αυτιά. Εχω δοκιμάσει πολλά πράγματα και τίποτα δεν κάνει τίποτα.Ούτε αλοιφές ούτε ομοιοπαθητική, ούτε τίποτα. Ο ήλιος μου κάνει κακό και το καλοκαίρι βγάζω και στους αγκώνες! Αλοιφές και λοσιόν κορτιζονούχες έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια περίπου αφού δεν μου έκαναν τίποτα πια. Το κακό είναι ότι αν υπάρχει κάποια φορά κάποια μικρή βελτίωση με διάφορες κρέμες φυτικές, δεν μπορώ να βρω ένα σαμπουάν που τα μην κάνει το κεφάλι μου χάλια. Και τα σαμπουάν της πίσσας, χειροτερεύουν το κεφάλι μου και το ξηραίνουν...Έτσι δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάτι που να μπορώ να πω πως μια μέρα το κεφάλι μου ησύχασε!!!! Μπορώ να έχω κάποιο τηλέφωνο από τον βοσκό των Σερρών???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!!Εδω και καιρό έχω διαβάσει τα σχόλια όλων και κάποια απο αυτά με βοήθησαν αρκετά.Ελπίζω και η δική μου εμπειρία να βοηθήσει...Έχω ψωρίση απο μικρή αλλά πάντα έβγαζα 2-3 σημαδάκια και κανείς δεν το καταλάβενε.Είμαι 29 και πριν 5 μήνες μετά απο μια έντονη περίοδο άγχους και στεναχώριας έπαθα μια φοβερή έξαρση...Γέμισα σε όλο το σώμα το κεφάλι και το πρόσωπο...Ήμουν απελπισμένη έκανα πάρα πολλές προσπάθεις πήγα σε πολλούς γιατρούς δοκιμασα πολλά φάρμακα χωρίς κανένα αποτέλεσμα.Εδω και ένα μήνα έχω καθαρίσει έχω μόνο ασπρα σημάδια τα οποία με τον ήλιο θα φύγουν.Αυτο που έκανα ήταν να βάλω στην άκρη όλα τα φάρμακα να κάνω μια διατροφική αποτοξίνωση και να χρησιμοποιω μόνο φυσικά προιόντα...Άλατα απο τη νεκρά θάλασσα, λάσπες και σαπούνια και μια κηραλοιφή..Αυτά με έσωσαν...Προτείνω σε όλους να κάνουν ίδιο!!Μην χρησιμοποιήτε φάρμακα που καταστεφουν το ανοσοποιητικό σας σύστημα!!Μην κάνετε βιολογικές ενέσεις διοτι έχουν φοβερές παρενέργειες και το αποτέλεσμα κραταει πολυ λίγο...Μην χρησιμοποιήτε κορτιζονούχες κρέμες..Χρησιμοποιήστε μόνο φυτικά προιόντα και προιόντα απο νεκρά θάλασσα που είναι τελείως ακίνδυνα..Επίσης πίνετε βότανα και αλόη..Θα χαρώ πολυ αν κάποιοι ακολουθήσουν τισ συμβουλεσ μου και βοηθηθούν..:):)

Link to comment
Share on other sites

κυριοι και κυριες.εαν εχετε πανω απο 50 τοις εκατο ψωριαση πατε να κανεται θεραπια με βιολογικους παραγοντες. σιγουρα θα καλητερεψετε.για ποσα χχρονια ,δεν ξερω. εγω ειχα 10χρονια καλα,τωρα πηρα τον κατηφορο.τιποτα δεν με πιανει. εαν εχει κανεις δοκιμασει puva φωτοχημιοθεραπια να μασ πει τα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...