Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμος / θυρεοειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Κανοντας και εγω επαναλληπτικη εξεταση εχθες βγηκε πολυ χαμηλοτερο αλλα παλι αυξημενο. Ετσι μιλωντας το πρωι στο ιατρειο της εδειξε απιστευτα τρομοκρατημενη μου συνεστησε να το ριξω γιατι δεν ξερουμε τι επιπτωσεις, μπορει λεει να γεννηθει μια χαρα και στο μελλον να δημιουργηθουν νοητικα προβληματα, μαθησιακες δησκολιες και ισως και το χειτοτερο απο ολα το συνδρομο του κρετινισμου(καπως ετσι) δηλαδη οτι χειροτερο μπορειτε να φανταστειτε. Μου ειπε να παρω και δευτερη γνωμη πιο εξιδικευμενη. Κοινως μου εκανε μιαωυχολογια (σκατα) δεν μπορω να ηρεμησω να χαρω το παιδακι μου το εχω παρει αρκετα βαρια. Φυσικα μου ρυθμισε την δοση άλλα...για μενα πλεον. Εξετασεις για το μωρο μου ειπε οτι δεν υπαρχουν και στους υπερηχους δεν φαινεται τιποτα αν παει κατι στραβα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΑΤΟΝΙ πάρε δέυτερη γνώμη ... και τριτη! Θα ψάξω λίγο και θα σου ανεβάσω ανάλογες περιπτώσεις να δούμε τι έχει γίνει τελικά. Ήταν το μωρό καλά ή όχι...Πόσο βγήκε τώρα το tsh και πόσων εβδομάδων είσαι???

επίσης η ft4 και η ft3 πόσο ήταν?? Ήταν και αυτές εκτό ορίων? Και αν ναι, τι απόκλιση είχαν από το φυσιολογικό??

Link to comment
Share on other sites

Gatoni αν γνωρίζεις αγγλικά κάνε search για high tsh during pregnancy σε αυτά τα δύο site: pregnancy.com & medhelp.org. Όπως θα διαβάσεις έχει σημασία τα νούμερα των άλλων ορμονών. Αν αυτά είναι φυσιολογικά (FT3 , FT4) τότε δεν έχεις φόβο. Αλλά ακόμη και στις άλλες περιπτώσεις εγώ δεν διάβασα ούτε μια αρνητική έκβαση. ¨ολα τα παιδάκια που γεννήθηκαν σε αυτές τις συνθήκες ήταν υγιέστατα.

Η απόφαση είναι δική σου και καταλαβαίνω το δίλημμα σου... όλες έτσι θα σκεφτόμασταν. Απλά εξάντλησε όποια πηγη μπορείς πριν πάρεις την απόφασή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολες....

Κοιταξε Aleca οι αλλες τιμες ηταν σχετικα καλες, σιγουρα θα παρω και αλλες γνωμες αλλωστε μου ειπε και η ιδια να παρω καποια πιο εξειδικευμενη αποψη απο ενδοκρινολογο που ασχολειται και με εγκυμοσυνη αλλα το μονο κακο ειναι οτι αυτη που μου συστησε ειναι μονο στο Αλεξαντρας και εχει ρ/β το Δεκεβρη... εμενα πρεπει να λυθει πιο συντομα.

Μου ειπε και ο γυναικολογος μου που παρεπιτπωντος σκεφτομαι να αλλαξω γιατι δευτερη φορα λαθος σοβαρο εκανε, οτι να δω τον ενδοκρινολογο που συνεργαζεται για να να μου πει τι πρεπει να κανω και τι ειδους προγενετικους ελεγχους πρπει να κανω επισης που δεν ξερω τι ειδους εξετασεις ειναι αυτες, αλλα οτι και να ειναι εγω με δηθεν και δεν ξερω και δεν σιγουρο τι προκειται να παθει το παιδι μου δεν το ριχνω....

Αν μπορει η κοπελα να μου βρει περιπτωσεις σαν την δικια μου που γεννησαν κανονικα και ολα πηγαν καλα θα την ευχαριστουσα με ολη μου την καρδια και θα με βοηθησει πολυ ψυχολογικα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω θηροειδη κ γεννησα 2 φορες κ ολα ειναι μια χαρα.τωρα δε ξερω να σου πω ποια ηταν ακριβως τα αποτελεσματα μου γιατι τα εχει ο γιατρος μου.αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι απο τη μια μερια 2 χιλιοστα παραπανω κ παιρνω τα L thyroxyn 50 mg δε ξερω αν τα ξερεις ή αν υπαρχουν στην ελλαδα. επισης κατα τη διαρκεια κ των 9 μηνων κ τις 2 φορες δεν επαιρνα κανενα χαπι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες....

Κοιταξε Aleca οι αλλες τιμες ηταν σχετικα καλες, σιγουρα θα παρω και αλλες γνωμες αλλωστε μου ειπε και η ιδια να παρω καποια πιο εξειδικευμενη αποψη απο ενδοκρινολογο που ασχολειται και με εγκυμοσυνη αλλα το μονο κακο ειναι οτι αυτη που μου συστησε ειναι μονο στο Αλεξαντρας και εχει ρ/β το Δεκεβρη... εμενα πρεπει να λυθει πιο συντομα.

Μου ειπε και ο γυναικολογος μου που παρεπιτπωντος σκεφτομαι να αλλαξω γιατι δευτερη φορα λαθος σοβαρο εκανε, οτι να δω τον ενδοκρινολογο που συνεργαζεται για να να μου πει τι πρεπει να κανω και τι ειδους προγενετικους ελεγχους πρπει να κανω επισης που δεν ξερω τι ειδους εξετασεις ειναι αυτες, αλλα οτι και να ειναι εγω με δηθεν και δεν ξερω και δεν σιγουρο τι προκειται να παθει το παιδι μου δεν το ριχνω....

Αν μπορει η κοπελα να μου βρει περιπτωσεις σαν την δικια μου που γεννησαν κανονικα και ολα πηγαν καλα θα την ευχαριστουσα με ολη μου την καρδια και θα με βοηθησει πολυ ψυχολογικα.

 

http://community.babycenter.com/post/a15775095/high_thyroid_tsh_anyone

σε αυτη την περίπτωση η κοπέλα έχει πολύ ψηλό TSH και όλοι της απαντούν ότι από τη στιγμή που το ft3 & 4 ήταν στα όρια να μην ανησυχεί. Επίσης μια άλλη κοπέλα που είχε ανάλογο πρόβλημα λέει ότι αυτη πάχυνε πολύ, αλλά τουλάχιστον ήταν υγιέστατη και αυτη και το μωράκι.

http://community.babycenter.com/post/a16930925/tsh_is_75_--_please_help_urgent

το ίδιο ισχύει και σε αυτην την περιπτωση, που μια άλλη κοπέλα λέει ότι σε όλο το α τρίμηνο είχε πολύ ψηλές μετρήσεις αλλά το μωρό της είναι υγιέστατο 3 χρονών.

http://community.babycenter.com/post/a14357225/pregnancy_after_total_thyroidectomy....

ανάλογες περιπτώσεις και εδώ. συμβουλέυουν την έγκυο να μη σταματησει την κύηση γιατ'ι σε όλες τις περιπτώσεις που έχουν στο φόρουμ, τα παιδιά είναι υγιέστατα.

 

Όοσν αφορά προγεννητικό έλεγχο συγκεκριμένο, όχι δεν υπάρχει. Αλλά αν παρακολουθείς την ανάπτυξη του εμβρύου, χτύπους καρδιάς κλπ και είναι όλα νορμάλ, είναι θετικό σημάδι ότι όλα πάνε καλά.

και εγώ τους ίσιους φόβους είχα και ας μην έφτασε τόσο ψηλά το tsh, αλλά και πάλι δύο φορές βγηκε εκτός ορίων. Έκανα συχνά υπερηχογραφήματα, συχνές εξετάσεις αίματος για να ρυθμίσω τη δόση και σε λίγες ημέρες γεννάω. Πιστευω όμως ότι ο υποθυρεοειδισμός μου δεν επηρέασε το μωρο.

Τέλος, να ξέρεις ότι τις περισσοτερες φορές που δημιουργειται [ροβλημα στο μωρό λόγω του θυρεοειδή, το έμβρυο αποβάλλεται.

καλή συνέχεια γατονι μου και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, εγώ με υποθυρεοειδισμό και πολλά άλλα έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη χωρίς να αλλάξω τη δόση του χαπιού (επειδή τους περισσότερους μήνες δεν ήξερα ότι είμαι έγκυος) και αν εξαιρέσεις ότι πήρα πάρα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη, όλα πήγαν καλά με το μωρό και βγήκε υγειέστατη....:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα, εγώ με υποθυρεοειδισμό και πολλά άλλα έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη χωρίς να αλλάξω τη δόση του χαπιού (επειδή τους περισσότερους μήνες δεν ήξερα ότι είμαι έγκυος) και αν εξαιρέσεις ότι πήρα πάρα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη, όλα πήγαν καλά με το μωρό και βγήκε υγειέστατη....:)

και το κουφό ξέρεις ποιό είναι?? Ότι και εγώ παρ΄όλο που τον είχα ρυθμισμένο και δεν έτρωγα υπερβολικά πήρα και στις δύο πολλά κιλά. Και μου είπε ο ενδοκρινολόγος ότι για να αποφύγουν τα κιλά όσες έχουν υποθυρεοειδισμό θέλει πολύ περπάτημα και διατροφή καθ΄όλη την διάρκεια εγκυμοσύνης.

Καλά σημασία έχει τα παιδιά να είναι καλά, αλλά και τα κιλά να χάσουμε;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον γατονι για να δεις τι επαθα εγω.η γιατρος μου εδωσε να κανω τις εξετασεις οπως καθε μηνα στην αρχη της εγκυμοσυνης και επειδη τις γραφω στο ικα ο εκει γυν.μου ειπε οτι πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο για καποιες και για να κκλεισεις ραντεβου σε ενδ. θειλεις ταμα.τις κανω εξω βγαινει η tsh κατω του φυσιολογικου τις πηγαινω να τις δει μου ξανα τις ξανακανω σε αλλο εργαστηριο αυτη τη φορα και η tsh k η ft3 κατω τις βλεπει με στελνει σε καθηγητη ενδοκρινολογιας στο απθ τις βλεπει και μου λεει ο γιατρος αυτο δεν μπορει να ισχυει γιατι αν ισχυει το παιδι θα γεννηθει με νοητικη αναπηρια και επειδη αυτο δεν μπορεις να το δεις απο τον υπερηχο δεν μπορεις τωρα να κανεις τπτ με στελνει σε πυρηνικο γιατρο τις ξανακανω και τα αποτελεσματα ηταν καλυτερα απο τις πρωτες εξετασεις αλλα οριακα προς τα κατω και χρειαζεται παρακολουθηση το συζυταω αυτο με τον γιατρο και μου λεει οτι κατι τετοιο δεν μπορει να ισχυει (οσον αφορα τη νοητικη στερηση).κλεινω ραντεβου στο ικα και τις παω να τις δει και εκει ο γιατρος το πορισμα που εβγαλε ειναι οτι εχω θυριοδητειδα χασιτου οπου το χειροτερο που θα μπορουσα να παθω ειναι αποβολη και εγω μεχρι τωρα δεν εχω καμια στο ιστορικο μου του ανεφερα βεβαια κι αυτα που μου ειπε ο καθγητης και μου λεει τι βλακειες σου ειπανε αντε βγαλε ακρη τωρα εσυ,το συζηταω και με τον παιδιατρο του μικρου και μου λεει οτι αν υπαρχει ελλειψη αυτης της ορμονης το μωρο ακολουθει μια αγωγη και ολα καλα μετα στην αναπτυξη του.αυτα για να καταλαβεις οτι ημουν με το ενα ποδι στην κλινικη .

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημέρα.ελπίζω κάποιος-α να μπορεί να με βοηθήσει...

είμαι 27-28 εβδομάδων και έχω υποθυρεοειδισμό με TSH 9.μου είπε η γυναικολόγος να παω σε ενδοκρινολόγο, ο οποίος μου έδωσε χάπι 50 γρ. και μου είπε ότι θα το αυξήσουμε άμεσα στα 100 γρ και ούτε καθεξις. στον 3 μήνα περίπου είχα TSH 7, αλλά η γυναικολόγος είχε πει ότι δεν είναι κατι ανησυχητικό. όταν έμαθα όμως ότι αυτό μπορεί να επηρρεάσει το παιδί τρελλάθηκα!!!!!!!!ήταν καποια απο εσάς σε παρόμοια κατάσταση?και αν ναι, είχε τελικά το μωρό καμμία΄συνέπεια?? έχει περπατήσει και μιλήσει κανονικά το παιδί σας??? και κάτι άλλο... διάβασα ότι δε πρέπει να θηλάζουμε γιατί κάποιες ορμόνες περνάνε στο μητρικό γάλα και επηρρεάζουν το παιδί..έχει θηλάσει κάποια από εσάς και όλα ήταν καλά τελικά?? ή δεν έπρεπε να θηλασετε??

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα σας..

 

Αρχικα να πω οτι προσπαθησα να βρω καποιο υπαρχον θεμα με το δικο μου ,αλλα δεν βρηκα,αν οντως υπαρχει ελπιζω να φροντισει καποιοσ moderator για την μεταφορα του....

 

Και τωρα θα ηθελα να εκφρασω και εγω τους δικους μου φοβους...ειμαι 11 εβδ.και ειναι το πρωτο μου μωρουλι.μεχρι ενα σημειο ΟΛΑ πηγεναν τελεια,μεχρι τωρα δεν εχω κανει ουτε εναν εμετο,ουτε ζαλαδες τπτ λιγη ευαισθησια στις μυρωδιες...ημουν τοσο μα τοσο πανευτηχης και καθε μερα ξοιπναγα με χαμωγελο.ειμαι 24 ετων και πριν 2 χρονια εκανα ολικη αφαιρεση θυροειδη.ρυθμιζα τα επιπεδα μου με δωση των 125,αλλα λιγο πριν μεινω εγκυος κατι πρεπει ν αλλαξε,και να μην τα πολυλογω...οι πρωτες ορμωνολογικες μου εξετασεις εδιξαν πολυ ασχημα αποτελεσματα,2γιατροι μου εξηγησαν οτι ετσι οπως εχουν τα πραγματα θα ηταν καλητερο ν προχωρησω σε εκτρωση για ΑΝ αποφηγουμε την ξαφνικη αποβολη θα εχουμε να ανησηχουμε οτι το μωρο μου θα γεννηθει με νεφρικη ανεπαρκια,προβληματα καρδιας ή νοητικη στεριση με 30% πιθανοτητα.Ενωειτε οτι δεν το αφησα εκει το θεμα,και πηρα ''σβαρα'' να ροταω γιατρους,οι επομενοι 3 λοιπον με καθησηχασαν οτι δεν ειναι τοσο τρομερα τα πραγματα και οτι ο φοβος να παθει κατι τετοιο το παιδι μ ειναι ιδιες με οποιαδηποτε εγκυμωσυνη.Συγκεκριμενα ειπαν οτι οντως τα βιβλια ετσι λενε οτι υπαρχει κυνδηνος για το μωρο ΑΛΛΑ οι εμπηριες τους και τα γεγονοτα και τα τοσα παρομοια περιστατικα που αντιμετοπιζουν εχουν διαψευσει τις θεωριες των βιβλιων.

Ενωειτε οτι με καθυσηχασαν και ηρεμησα αρκετα αλλα εμενα μου εχει μεινει αυτη η ιδεα...δεν μπορω να το ξεχασω,δεν μπορω να χαρω,κανω σχεδια και ονειρα και στο τελος καθε ομορφης σκεψης κατσουφιαζω και μ ρχοντε δακρυα γιατι σκεφτομε αρνητικα και φοβαμε παρα πολυ.Θα ηθελα λοιπον να ροτησω την γνωμη σας απο ισως καποια δικια σας εμπηρια,προσωπικη ή και απο καποιο συγκενη..κατι

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις εδειξαν ασχημα αποτελεσματα; δλδ ποσο πηγε η tsh ; γιατι αυτη ενδιαφερει...απ'οσο ξερω πρωτα απο ολα υπαρχει κινδυνος αποβολης...οταν εμεινες εγκυος κ δεδομενης της καταστασης σου, δεν εκανες ΚΑΙ εξετασεις θυρεοειδους; με επαναληψη τωρα που εισαι στην 11η; ή κανεις πρωτη φορα; σε εμενα, κ χωρις αφαιρεση ή οζους, μου ελεγε οπωσδηποτε ανα 6 εβομαδες ελεγχος tsh ft3 ft4..

 

επισης ..οι καλοι γιατροι ειναι αυτοι που χρησιμοποιουν τις γνωσεις τους για να βοηθησουν τον ασθενη οχι για να του αραδιασουν στατιστικες που στο κατω κατω, διαψευδονται σε πολλες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Daf οι τιμες ηταν οι εξης:

tsh 32.69 (φτ 0,25-5 μu/mL)

Ft3 1.56 (3.5-8.3)

Ft4 6.1 (7.7-18.8 )

 

Αυτος ηταν ο πρωτος ελενχος τοτε ημουν 7 εβδομαδων,σημερα θα βγουν τα αποτελεσματα απο τον δευτερο ελενχο αφου βεβαια εχω αυξησει το χαπι,και αφου εχει αυξηθει το χαπι λογικο ν εχουν καλητερευσει και οι τιμες, ο φοβος μου εμενα ειναι αν εχει γινει κατι κακο μεχρι εδω, :-(

 

Βρηκα και το καταληλο topic που εχει ανοιχτει εδω και χρωνια τελικα, http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50989 οποτε θα συνεχισω εκει. Συγνωμη που ανοιξα νεο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Πριν την 7η εβδομαδα ειχες ξανακανει εξετασεις? ποτε?

 

Ποσο αυξησες το χαπι??

 

 

Για να δουμε τι λενε και οι κανουριες εξετασεις.....

 

 

καλη επιτυχια να εχεις!

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως υψηλη η tsh !μπορει να μην αλλαξε κατι πριν την εγκυμοσυνη αλλα η εγκυμοσυνη να αλλαξε την κατασταση, αυτο ειναι το πιο πιθανο, δεν σου εξηγησαν οτι συνηθως εχουμε αναγκη μεγαλυτερη δοση τ4;

αφου εκανες εξετασεις αμεσως μολις εμαθες για την εγκυμοσυνη, αφου παρόλη την τοτε υψηλη tsh δεν απεβαλες, αφου 3 γιατροι σου μιλησαν ενθαρρυντικα, αρχισε να νιωθεις καλυτερα κ σταματα τους φοβους!:D ξερω πως νιωθεις γιατι εγω ειχα το αντιθετο 'προβλημα' ειχα μονιμως μηδενικη tsh κ φοβομουν μην κανει κακο η μεγαλυτερη δοση του χαπιου (που ολο τη μειωνα αλλα η tsh ...στο 0 σταθερα).

περιμενε ομως να δεις κ τις τωρινες εξετασεις!! ελπιζω να πηγαν ολα καλα, οσο για ενδοκρινολογο διαλεξε καποιον που να σου εμπνεει εμπιστοσυνη χωρις να σε τρομοκρατει, οι γιατροι δεν ειναι θεοι ....;)

Link to comment
Share on other sites

Daf οι τιμες ηταν οι εξης:

tsh 32.69 (φτ 0,25-5 μu/mL)

Ft3 1.56 (3.5-8.3)

Ft4 6.1 (7.7-18.8 )

 

Αυτος ηταν ο πρωτος ελενχος τοτε ημουν 7 εβδομαδων,σημερα θα βγουν τα αποτελεσματα απο τον δευτερο ελενχο αφου βεβαια εχω αυξησει το χαπι,και αφου εχει αυξηθει το χαπι λογικο ν εχουν καλητερευσει και οι τιμες, ο φοβος μου εμενα ειναι αν εχει γινει κατι κακο μεχρι εδω, :-(

 

Βρηκα και το καταληλο topic που εχει ανοιχτει εδω και χρωνια τελικα, http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50989 οποτε θα συνεχισω εκει. Συγνωμη που ανοιξα νεο θεμα

Μην τολμίσεις και κάνεις καμια χαζομάρα, εγώ έκανα ελετάσεις στην 8η εβδομάδα πρώτη φορά τα αποτελέσματα βγείκαν στην 11-12 και είχα 47 ναι 47 όχι 4,7.

Δόξα το Θεο άρχισα αμέσως αγωγή και τώρα χαίρομαι τον κούκλο μου! Φοβάμουν για νοητική στέρηση κ λοιπά αλλα όταν τόλμισα να το πω στον παιδιατρο όταν ήταν 1 μηνα ο μπεμπικος μου απάντησε: "είσαι καλά, νοητική στέρηση ένα παιδι με κοινωνικό χαμόγελο στην 4η εβδομάδα???"

Και όπως φαίνεται και από το τικεράκι μου θηλάζουμε κανονικά!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

στο πακέτο των πρώτων εξετάσεων που μου έδωσε ο γυναικολόγος ήταν και για θυροειδή.. εγώ δεν έχω κανένα ιστορικό, οπότε ήμουν πολύυυυυυυ ήρεμη....

ελα μου όμως που tsh βγήκε 3,5... εγώ βέβαια χαλαρήηηηηηη

μέχρι που το είδε ο γιατρός μου και με έστειλε επειγόντως σε ενδοκρινολόγο...

ε, τώρα πίνω ένα χαπάκι των 50 γρ κάθε πρωί κι όλα καλα...

πριν λίγες μέρες έκανα και τις επαναληπτικές εξετάσεις , και η τιμή έπεσε στο 1,6..!!

 

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι εγώ κοιμόμουν όρθια στο θέμα του θυροειδή, και ο γιατρός μου με άγχωσε λίγο μιλώντας μου για κρετινισμό... αλλά καλά έκανε, γιατί καλύτερα να γνωρίζουμε και να ελέγχουμε τα πάντα, παρά να στρογγυλοκαθόμαστε στο συννεφάκι μας :-)

Link to comment
Share on other sites

hello...

 

Αλεκα ναι ειχα ξανακανει πριν ομως μεινω εγκυος ποολυυυυ πριν ,οποτε απο οτι μ εξηγησαν κ οι γιατροι μπορει εμενα να με καληπτε εκεινη η δοσολογεια αλλα απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος ξερυθμιστηκε, πριν επερνα των 125 και τωρα πια περνω 175, και αυτα ειναι τα αποτελεσματα:

Tsh:2,35

Ft3: 2,49 (ligo πεσμενο)

Ft4 :14.3

 

Daf αντε να δουμε...μακαρι να μου φυγει αυτη η βλακεια.

natasa133 μου εχουν πει και ενα αλο κολπο,οτι και καλα οταν γεννας κανουν στο μωρο επιτοπου ενα test για τα αντανακλαστικα του :? θα περιμενω αυτο ΚΑΙ το κοινωνικο χαμωγελο που εχει το αγκελουδι σου...αχχχχχ μακαρι ολα τα μωρουλια να ειναι παντα καλα

Link to comment
Share on other sites

Ελις, μην αγχωνεσαι...ειδες?? και η αλλη κοπελα ειπε ολα καλα....Ναι, ο αρρυθμιστος θυρεοειδης ειναι προβλημα...αλλα δεν προεξοφλει πως το μωρο θα εχει κατι....Εξαλλου ακομη και αν του ελλειπε ορμονη του εμβρυου, οι μελετες δειχνουν οτι απο τη στιγμη που θα το ρυθμισεις, οι πιθανοτητες να μην παει κατι καλα μειωνονται σημαντικα...

Φανταζομαι θα σου αυξησει και αλλο τη δοση τωρα...θα πας για 200...Και μην ξεχασεις να κανεις εξετασεις καθε 4 με 6 εβδομαδες.

Συνηθως, μετα την 20η εβδομαδα σταθεροποιειται η δοση του Τ4 που χρειαζεσαι....

Καλη επιτυχια, ολα να πανε σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

αντε μπραβο!:)

συχνος ελεγχος κ ψυχραιμια,( οσο γινεται...:rolleyes: ειπαμε, σε καταλαβαινω!)

του μωρου του κανουν ετσι κ αλλιως εξετασεις με το που γεννηθει, οπως κ εξετασεις για θυρεοειδη.

οταν γεννησεις με το καλο,να επιδιωξεις να θηλασεις αποκλειστικα κ οσο γινεται περισσοτερο, εχω ακουσει οτι εχει θετικη επιδραση ο θηλασμος (ΚΑΙ σε αυτο!;))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΛΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΙΜΟΤΟ ΠΡΨΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΥΤΟ ΔΗΛ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΜΑΛΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΩΛΗΜΑ ΣΤΗ ΣΥΛΗΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΕΤΥΧΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...