Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ....ΠΟΤΕ?????


Recommended Posts

Η καταλληλη στιγμη ειναι οταν το ιδιο το παιδι θα το ζητησει επιμονα......τοτε και θα ξερει να υποστει τις συνεπειες και δεν προκειται να του αφησει η διαδικασια οδυνηρες μνημες........

 

 

Εγω δεν ηθελα καθολου και με κρατουσαν με βια για να μου τρυπησουν τα αυτια.......και οσο βλεπω τον εαυτο μου μικρη με σκουλαρικια στα αυτια μου φαινεται γελοιο το θεαμα...... :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι λεει θελω τωρα που ειναι μικρο και δεν καταλαβαινει

Αυτό πάλι το ότι είναι μικρό και δεν καταλαβαίνει ή είναι μικρό και όταν μεγαλώσει δεν θα το θυμάται,δε μπορώ να το κατανοήσω. Τι σημαίνει δηλαδή, ότι δεν πονάει κιόλας τη στιγμή που γίνεται;Με την ίδια λογική, αφού τα παιδιά μέχρι μια ηλικία δεν έχουν μνήμες , μπορούμε να τους κάνουμε ότι μας κατέβει.Δεν στέκει αυτό το πράγμα καθόλου!

 

πεστα χρυσοστομη!!!!!! αυτο λεω και εγω αλλα τη να πεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μια τρελή τρελή μαμά τελικά !!! :D (Τον παίρνω με χιούμορ τον χαρακτηρισμό γιατί αν το πάρω αλλιώς θα απαντήσω διαφορετικά και δε μου ταιριάζει αλλά δε θέλω κιόλας...)

 

Της έκανα τρύπες στα αυτιά της όταν ήταν 3 μηνών. Έκλαψε στιγμιαία για 10 δευτερόλεπτα και αυτό ήταν όλο. Και στα εμβόλια όμως έτσι είναι αλλά και γενικότερα... Μετά γελούσε κανονικότατα. Έχω 4 τρύπες αυτή τη στιγμή στα αυτιά μου. Τις 2 μου τις έκαναν κι εμένα ως μωράκι 6 μηνών περίπου... και τις άλλες 2 τις έκανα εγώ στα 13 μου. Αν με ρωτούσαν τι προτιμώ θα έλεγα αυτές ως 6 μηνών κι όχι στα 13 μου. Όταν ήμουν 6 μηνών αντέδρασα το ίδιο με τη Φουρφουρίνα... στιγμιαίο κλάμα και έπειτα όλα καλά.. Στα 13 όμως και τα πείραζα και τα έβγαζα να δω τι γίνεται και τα σκάλιζα και τον πόνο τον ένιωσα αλλά και τον θυμάμαι.

 

Δε μπορώ να πω τί είναι σωστό και τί λάθος ή να κρίνω τους γονείς που διαλέγουν κάποια πράγματα για τα παιδιά τους με τον χι ή τον ψι χαρακτηρισμό απλά καταθέτω την άποψή μου με όλο το σεβασμό προς όλες τις απόψεις... σύμφωνες κι ασύμφωνες!!

 

Καλημέρα! :wink:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όπως φάνηκε και από το παραπάνω που έγραψα διαφωνώ ολοκληρωτικά (με τη Νίκη).Από την άλλη βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι είσαι και τρελή.Απλά αν ενδιαφέρει τελικά και κανένα, θα θελα να πω σε τι ακριβώς διαφωνώ.

Από την πλευρά της καλαισθησίας θα έλεγα πως τα σκουλαρίκια και γενικά τα κοσμήματα δεν ταιριάζουν με την ηλικία ενός βρέφους. Κατά τη γνώμη μου πάντα, νομίζω ότι τα κάνουν μικρομέγαλα,πράγμα που αποστρέφομαι ιδιαίτερα, για αυτό και είμαι προσεχτική και με άλλα, όπως το ντύσιμο.Θεωρώ δηλαδή ότι ένα μωρό ή παιδί πρέπει να φοράει παιδικά ρούχα και όχι μινιατούρες των ρούχων της μαμάς.Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Το βασικό όμως είναι ο σεβασμός που θα πρέπει να δείχνουμε στα παιδιά μας. Τι θέλω να πω:κι εγώ έχω 5 τρύπες στα αυτιά και 2 τατουάζ, όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι πρέπει να στιγματίσω με τον ίδιο τρόπο το παιδί μου από τόσο νωρίς, επειδή εγώ το θεωρώ καλαίσθητο, ή επειδή έτσι μου ρθε. θα θελα να μου πει εκείνο ότι θέλει να το κάνει και μάλιστα όταν είναι σε μια ηλικία που να μπορεί να κάνει μία συζήτηση περί μονιμότητας.

Επιπλέον οι τρύπες στα αυτιά δεν είναι κάτι απαραίτητο που πρέπει ντε και καλά να γίνει ώστε να πρέπει να ερωτηθώ αν θα θελα να το κάνω 6 μηνών ή 13 χρονών.Μπορεί κάλλιστα να μη γίνει και ποτέ.Ή να γίνει στα 30.Για ποιό λόγο να μπω σε τέτοιο δίλημμα;Δεν έχει καμία σχέση με το εμβόλιο, προς Θεού μην τα μπερδεύουμε και όλα.Από τη μία έχουμε κάτι απόλύτως απαραίτητο και από την άλλη κάτι απολύτως περιττό.

Εγώ αυτό το στιγμιαίο κλάμα του τρυπήματος των αυτιών ενός μωρού θα προτιμούσα να το αποφύγω.Εδώ λιγοθυμάω γιατί κλαίει όταν της αργήσω λίγο το φαγητό και θα μπω στη διαδικασία να την κάνω να κλαίει όταν μάλιστα θα ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ για τον πόνο της και μάλιστα για κάτι τόσο περιττό;

Και επανέρχομαι σε αυτό που είπα και παραπάνω.Το ότι το μωρό δεν έχει μνήμες αργότερα δεν είναι για μένα δικαιολογία.Γιατί με αυτή τη λογική μέχρι 1,5 έτους περίπου μπορούμε να το δέρνουμε και λίγο, γιατί θα πονέσει αλλά θα σταματήσει σε λίγο και όταν μεγαλώσει δε θα το θυμάται.

Ζητώ συγγνώμη στη Νίκη αν πήρα τη δημοσίευσή της σα βάση, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε αυτή, είναι απλά οι δικές μου απόψεις που μπορεί να ναι και υπερβολικές.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όπως φάνηκε και από το παραπάνω που έγραψα διαφωνώ ολοκληρωτικά (με τη Νίκη).Από την άλλη βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι είσαι και τρελή.Απλά αν ενδιαφέρει τελικά και κανένα, θα θελα να πω σε τι ακριβώς διαφωνώ.

Από την πλευρά της καλαισθησίας θα έλεγα πως τα σκουλαρίκια και γενικά τα κοσμήματα δεν ταιριάζουν με την ηλικία ενός βρέφους. Κατά τη γνώμη μου πάντα, νομίζω ότι τα κάνουν μικρομέγαλα,πράγμα που αποστρέφομαι ιδιαίτερα, για αυτό και είμαι προσεχτική και με άλλα, όπως το ντύσιμο.Θεωρώ δηλαδή ότι ένα μωρό ή παιδί πρέπει να φοράει παιδικά ρούχα και όχι μινιατούρες των ρούχων της μαμάς.Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Το βασικό όμως είναι ο σεβασμός που θα πρέπει να δείχνουμε στα παιδιά μας. Τι θέλω να πω:κι εγώ έχω 5 τρύπες στα αυτιά και 2 τατουάζ, όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι πρέπει να στιγματίσω με τον ίδιο τρόπο το παιδί μου από τόσο νωρίς, επειδή εγώ το θεωρώ καλαίσθητο, ή επειδή έτσι μου ρθε. θα θελα να μου πει εκείνο ότι θέλει να το κάνει και μάλιστα όταν είναι σε μια ηλικία που να μπορεί να κάνει μία συζήτηση περί μονιμότητας.

Επιπλέον οι τρύπες στα αυτιά δεν είναι κάτι απαραίτητο που πρέπει ντε και καλά να γίνει ώστε να πρέπει να ερωτηθώ αν θα θελα να το κάνω 6 μηνών ή 13 χρονών.Μπορεί κάλλιστα να μη γίνει και ποτέ.Ή να γίνει στα 30.Για ποιό λόγο να μπω σε τέτοιο δίλημμα;Δεν έχει καμία σχέση με το εμβόλιο, προς Θεού μην τα μπερδεύουμε και όλα.Από τη μία έχουμε κάτι απόλύτως απαραίτητο και από την άλλη κάτι απολύτως περιττό.

Εγώ αυτό το στιγμιαίο κλάμα του τρυπήματος των αυτιών ενός μωρού θα προτιμούσα να το αποφύγω.Εδώ λιγοθυμάω γιατί κλαίει όταν της αργήσω λίγο το φαγητό και θα μπω στη διαδικασία να την κάνω να κλαίει όταν μάλιστα θα ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ για τον πόνο της και μάλιστα για κάτι τόσο περιττό;

Και επανέρχομαι σε αυτό που είπα και παραπάνω.Το ότι το μωρό δεν έχει μνήμες αργότερα δεν είναι για μένα δικαιολογία.Γιατί με αυτή τη λογική μέχρι 1,5 έτους περίπου μπορούμε να το δέρνουμε και λίγο, γιατί θα πονέσει αλλά θα σταματήσει σε λίγο και όταν μεγαλώσει δε θα το θυμάται.

Ζητώ συγγνώμη στη Νίκη αν πήρα τη δημοσίευσή της σα βάση, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε αυτή, είναι απλά οι δικές μου απόψεις που μπορεί να ναι και υπερβολικές.

 

Θα συμφωνήσω με την κάθε σου λέξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε με ενοχλεί να διαφωνούν μαζί μου και δεν έχω την παράλογη απαίτηση να συμφωνούν όλοι μαζί μου.

 

Θεωρώ υποχρέωση του καθένα εδώ μέσα όμως να γράφει με σεβασμό προς τους υπολοίπους, χωρίς κριτική και χαρακτηρισμούς.

 

Δε θα γέμιζα το παιδί μου τρύπες δε θα της έκανα τατουάζ δε θα την έδερνα (Ο Χριστός και η Παναγία δηλαδή!) και δεν έκανα καν αναφορές σε όλα αυτά... Και δεν ταυτίζω το τρύπημα τον αυτιών με ξυλοδαρμό φυσικά! Το τρύπημα των αυτιών ΕΙΝΑΙ στιγμιαίο, ο ξυλοδαρμός ενός παιδιού ως 1,5 ετών είναι 1,5 χρόνος κακοποίησης... μη συγκρίνουμε γιατί μου φαίνεται πολύ ακραίο...

 

Τέλος πάντων, δεν έγραψα την άποψή μου για να ταυτιστώ ή για να προκαλέσω...Αλλά ούτε για να κάνω και διάλογο...

 

Φιλικά, Νίκη.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Αντιγονη που συμφωνει με την ΚΡΙΝΑ ΚΛΠ ΚΛΠ.

Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα σκουλαρικα γενικως..ποσο μαλλον σε ενα βρεφος..

παντως οσα μωρακια φορανε ελπιζω να ειναι ευτυχισμενα και να μην τους ενοχλουν ... :?

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα κόρη ίσως να της έκανα και εγω νωρίς στα αυτάκια τρυπούλες. Δεν νομίζω πως είναι κάτι άσχημο, ουτε κατι "μικρομέγαλο" άλλωστε δεν θα βάλει κρίκους το παιδί ή κρεμαστά :lol: αλλά μικρά σκουλαρικάκια bebe...

Φυσικά είναι σεβαστές όλες οι γνώμες, και σε ενα Forum λογικό είναι να ακούγονται διαφορετικές απόψεις

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα συμφωνήσω με το ότι θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, όμως ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ και το να είναι κανείς ΑΠΟΛΥΤΟΣ με εκφράσεις απαράδεκτες είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε ΟΛΕΣ εμείς να αποφεύγουμε κι όχι να χειροκροτούμε.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι αν είχα κόρη , μάλλον δεν θα της έκανα , θα προτιμούσα να διαλέξει η ιδια αν θέλει και πότε ...:D

 

συμφωνώ με την timmy'smom όμως σε ότι γράφει πιο κάτω :D

 

Δεν νομίζω πως είναι κάτι άσχημο' date=' ουτε κατι "μικρομέγαλο" άλλωστε δεν θα βάλει κρίκους το παιδί ή κρεμαστά :lol: αλλά μικρά σκουλαρικάκια bebe...

[/quote']

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι δεν το είχα σκεφτεί ως τώρα...

 

Έχω κοριτσάκι αλλά απλά δεν μου είχε περάσει από το μυαλό.

Δεν νομίζω ωστόσο να της τα τρυπήσω πριν το ζητήσει η ίδια, απλά γιατί δεν βρίσκω το λόγο. Αν κάποια στιγμή το ζητήσει, μάλλον θα το κάνω.

 

Βλέπω όμως κοριτσάκια ή μωράκια με τρυπημένα αυτιά και δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ή με προκαλεί να το σχολιάσω ούτε θετικά ούτε και αρνητικά...

 

Απλά πιστεύω ότι ο καθένας κάνει ό,τι κρίνει σωστό για το παιδί του και από τη στιγμή που είναι σίγουρο ότι δεν του προκαλεί κανένα απολύτως κακό -και τα σκουλαρίκια βέβαια δεν έχουν καμία μα καμία απολύτως σχέση με κακοποίηση βρέφους- δεν είμαι αρμόδια να τον κρίνω.

:D:D:D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν το είχα σκεφτεί ως τώρα...

 

Έχω κοριτσάκι αλλά απλά δεν μου είχε περάσει από το μυαλό.

Δεν νομίζω ωστόσο να της τα τρυπήσω πριν το ζητήσει η ίδια, απλά γιατί δεν βρίσκω το λόγο. Αν κάποια στιγμή το ζητήσει, μάλλον θα το κάνω.

 

Βλέπω όμως κοριτσάκια ή μωράκια με τρυπημένα αυτιά και δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ή με προκαλεί να το σχολιάσω ούτε θετικά ούτε και αρνητικά...

 

Απλά πιστεύω ότι ο καθένας κάνει ό,τι κρίνει σωστό για το παιδί του και από τη στιγμή που είναι σίγουρο ότι δεν του προκαλεί κανένα απολύτως κακό -και τα σκουλαρίκια βέβαια δεν έχουν καμία μα καμία απολύτως σχέση με κακοποίηση βρέφους- δεν είμαι αρμόδια να τον κρίνω.

:D:D:D

Εμένα μου ζήτησε μόνη της πιά,όμως δεν της κάνω ακόμη τη χάρη γιατί:

1) Δε μπορεί να ξέρει κανέις τι θα συμβεί σε παιχνίδι παιδιών σε μικρές ηλικίες (τις υποσχέθηκα ότι θα το συζητήσουμε στην τετάρτη δημοτικού.

2) Δεν έιμαι γενικά των κοσμημάτων οπότε το θεωρώ εντελώς ασήμαντο θέμα για να με απάσχολήσει.

 

Για κακοποίηση δε μιλάμε σίγουρα ουτε για κίνδυνο υγείας γιατί αλλιώς θα υπήρχε ανάμεσα στα μή των παιδιάτρων,τώρα το θέμα της εικόνας των παιδιών ( ντύσιμο ,κοσμήματα κλπ) είναι καθαρά θέμα οπτικής του κάθε γονιού και κατά τη γνώμη μου άκριτο. :D

 

Υ.Γ. Σε πολλούς λαούς και περιοχές η παράδοση θέλει τα κοριτσάκια να φοράνε απο μικρά σκουλαρίκια.. :cool::cool:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη gavrias στο θέμα του τραυματισμού όταν παίζουν μικρά παιδιά για αυτό και όταν θα έρθει σε επαφή με παιδιά, σε κάποιον παιδότοπο ή στα Νήπεια όταν με το καλό πάει, δε θα τα φοράει.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θυμάμαι ότι στην κρήτη, παλιότερα,

 

όλα τα μικρά μωράκια κοριτσάκια πχ 1,5- 2 ετών είχαν σκουλαρίκια.

 

πρέπει να πω ότι δεν καταλαβαίνω αυτό το έθιμο, δηλ αισθητικά δεν το καταλαβαίνω.

Κάτι πρέπει να κρύβεται απο πίσω, απο αυτό το έθιμο - γιατί δηλαδή στα κοριτσάκια έβαζαν σκουλαρίκι απο τόσο μικρά -

έκαναν κάτι αντίστοιχο στα αγόρια για να φαίνονται πιο... άντρες? ή πιο δυνατά?

 

απο έρευνες υπάρχει το ότι ο πόνος σε μικρή ηλικία , πχ στα αγοράκια

η περιτομή, χωρίς αναισθησία, (πόνος που δεν ξέρω αν μπορεί βέβαια να συγκριθεί,

αλλά το γράφω επειδή είναι ενδιαφέρον)

οδηγεί στο ότι μετά σαν ενήλικες, ο κάθε πόνος, δημιουργεί τεράστιο φόβο και πολύ μεγαλύτερη αντίδραση, απο ότι σε παιδιά που δεν εχουν υποστεί κάποιο πόνο σε βρεφική ηλικία.

Ο πόνος δηλαδή σε αυτή την ηλικία είναι κάτι που καταγράφεται,

 

σε αντίθεση με αργότερα δηλαδή μετά τα 2 νομίζω, αν θυμαμαι καλά απο την έρευνα.

 

φυσικά και δεν το γνωρίζαν αυτό παλαιότερα, και σίγουρα όσοι θέλουν πλέον να κάνουν περιτομή στα αγοράκια ίσως επιτέλους σκεφτούν ότι είναι απαραίτητο να γίνεται αναισθησία.

Ανθρωποι που ασπάζονται την εβραική θρησκεία, και είναι ας πουμε πολύ πιστοί, ακόμα κάνουν αυτή την πρακτική, περιτομή χωρίς αναισθησια σε βρέφος.

 

Επίσης υπάρχουν κουλτούρες σε άλλες χώρες όπου το piercing το τρύπημα δηλαδή σε διάφορα σημεία του σώματος θεωρείται τιμή, αν θυμαμαι καλά και σε βρέφη. φυσικά υπάρχουν και άλλες κουλτουρες που κάνουν άλλα πράγματα, φρικτά στις γυναίκες. αλλα αυτό δεν νομίζω ότι εχει σχεση φυσικα, με το σκουλαρίκι στο αυτί.

 

απο την στιγμή, που δεν εχει εκφανθεί κάποιος οργανισμός ότι τρύπημα του αυτιού για σκουλαρίκι σε παιδιά κάτω των 4 ετών πχ θεωρείται κακοποίηση,

 

ποιά θα είμαι εγώ να παω να πω οτι κάθε μαμά που επιλέγει το έθιμο του τόπου της πχ, είναι εγκληματίας...

δεν ξέρω,

 

γενικα καλύτερα να ασχοληθούμε με το γιατί υπήρχε ή είχε δημιουργηθεί αυτό το έθιμο, παρά να κρίνουμε κάποιον..

μιας και απο το έθιμο ξεκινάει το θέμα αυτό.

 

ξέρει κανείς απο κρήτη για το θέμα? ή εάν υπήρχε και σε άλλες τοποθεσίες το έθιμο αυτό?

 

εγώ προσωπικά τα τρύπησα μετά απο επιλογή παρακάλια κ πρήξιμο στη μαμα (εξαιτίας και άλλων κοριτσιών που και αυτά φορούσαν :lol::lol::lol: ) , σε ηλικία... δε ξέρω 8-9 10 ετών?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να κρύβεται απο πίσω, απο αυτό το έθιμο - γιατί δηλαδή στα κοριτσάκια έβαζαν σκουλαρίκι απο τόσο μικρά -

έκαναν κάτι αντίστοιχο στα αγόρια για να φαίνονται πιο... άντρες? ή πιο δυνατά?

 

Όντως κάτι υπάρχει,επι Τουρκοκρατίας φορούσανε και στα αγοράκια σκουλαρίκια και φουστανάκια για να μην τα πάιρνουν οι Τούρκοι στο παιδομάζωμα.. :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κορή μου είναι σχεδόν 4 χρονών και δεν έχει τρυπημένα αυτιά γιατί

αφενός με τρόμαζε ο πόνος που θα ένιωθε και αφετέρου φοβήθηκα μη της προκαλέσει αλλεργία το τρύπημα μιας και είναι αλλεργική εδώ και 3 χρόνια περίπου.Τώρα φυσικά που μεγάλωσε όταν τη ρωτώ για σκουλαρίκια ούτε να το ακούει θέλει άρα ούτε να το σκέφτομαι κι εγώ.

Επίσης θα συμφωνήσω με Gavrias στο θέμα της ασφάλειας κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού γιατί ως γνωστόν τα μικρά μας είναι απρόβλεπτα

στο τρόπο που παιζουν μεταξύ τους αλλά και μερικές φορές στο τρόπο που επιτίθενται στα άλλα παιδάκια(τράβηγμα μαλλιών,δάγκωμα και γιατί όχι τράβηγμα αυτιού).

Από την άλλη ΔΕΝ θα κρίνω ποτέ μια μητέρα αν έχει τρυπήσει τα αυτάκια του παιδιού της.Είναι απλά δικαίωμα της αν θέλει εκείνη να το κάνει δε θα τη κρίνω εγώ...γιατί ως γνωστόν μη κρίνεις για να μη κριθείς.

Κλείνοντας θα ήθελα να παραθέσω οτι φυσικά δε μιλάμε για κακοποιήση του παιδιού σε καμμία περίπτωση.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα συμφωνήσω με το ότι θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, όμως ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ και το να είναι κανείς ΑΠΟΛΥΤΟΣ με εκφράσεις απαράδεκτες είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε ΟΛΕΣ εμείς να αποφεύγουμε κι όχι να χειροκροτούμε.

 

Δεν μ' αρέσουν ούτε εμένα τα σκουλαρίκια στα μικρά αλλά συμφωνώ απόλυτα με τη Νίκη στα παραπάνω.

Ο μόνος μου προβληματισμός είναι μήπως τραυματιστούν ακόμα και μόνα τους.. Αν κάνουν κάποια απότομη κίνηση, αν τα τραβήξουν... Και δεν μπορείς να τους τα φοράς αραιά και πού γιατί θα κλείσουν οι τρυπούλες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνω στη μικρουλινα μου τρυπες στα αυτάκια της . Ας το αποφασίσει μονη της οταν μεγαλώσει . Πάντως πριν καποια χρόνια πολλά μωράκια είχαν τρυπες στα αυτάκια τους αλλα πέρασε μάλλον η μόδα .

 

Εγώ έχω 6 τρύπες στα αυτιά μου , τις πρώτες μου τις έκαναν σε ηλικια 6 ετών και τις επόμενες τις έκανα στα 15 . Τώρα δεν φοράω σε καμία σκουλαρίκια , περασε η "τρέλα" :lol:

 

Α, μην το ξεχάσω . Διαφωνώ με το ότι θα πάθει κάτι με τις τρύπες . Εγω μεγάλωσα σε χωριο μεσα στα χώματα και τα παιχνιδια μας ήταν στο δρόμο με άλλα παιδάκια . Εχω τρύπα χωρις μαλλιά στο κεφάλι απο πέτρα , σημάδι στη μύτη (δεν φαινετε πολυ) , γόνατα σουρωτήρι αλλά δεν θυμάμαι ποτέ μα ποτέ να έπαθα κάτι στα αυτιά ή να με τράβηξε άλλο παιδάκι απο το αυτί . Ειδικά τα κοριτσάκια πιάνονται πιο εύκολα απο τα μαλλια :P:lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

...σε καποιο αλλο ποστ λεγανε αν τα πιατα τα πλενουν με το ιδιο σφουγγαρακι που πλενουν τα μπιμπερο του μωρου. ολες λεγαμε μα ειναι δυνατον να το κανει καποιος αυτο? σας πληροφορω βγαινει μια μαμα νευριασμενη και λεει οτι εγω το κανω. και μαλιστα ειχα ρωτησει και τον γιατρο μου...! .....

 

 

Άσχετο!!!! Ούτε εγώ έχω άλλο σφουγγάρι για τα μπιμπερό της μικρής.

 

Δεν είμαι η μαμά η νευριασμένη..... :lol::lol: (κοιμισμένη ίσως, νευριασμένη.... μηδεπόποτε....)....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά των κοσμημάτων σε νηπιακή ηλικία

α) για λόγους ασφάλειας αλλά και

β) γιατι τα μέταλλα μπορούν να ευαισθητοποιήσουν το δέρμα σε αλλεργίες.

Ικανοί λόγοι για να πω όχι.

Αλλά, σε κάθε περίπτωση, οποιαδήποτε αισθητική επέμβαση στο σώμα του παιδιού, χωρίς τη συνειδητή συναίνεσή του, με απωθεί.

 

Κι εγώ έχω επέμβει στο σώμα μου αισθητικά αλλά ό,τι έκανα το επέλεξα και το απέκτησα στην μετεφηβική και ενήλικη ζωή μου.

Αυτό θέλω και για παιδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά των κοσμημάτων σε νηπιακή ηλικία

α) για λόγους ασφάλειας αλλά και

β) γιατι τα μέταλλα μπορούν να ευαισθητοποιήσουν το δέρμα σε αλλεργίες.

Ικανοί λόγοι για να πω όχι.

Αλλά, σε κάθε περίπτωση, οποιαδήποτε αισθητική επέμβαση στο σώμα του παιδιού, χωρίς τη συνειδητή συναίνεσή του, με απωθεί.

 

Κι εγώ έχω επέμβει στο σώμα μου αισθητικά αλλά ό,τι έκανα το επέλεξα και το απέκτησα στην μετεφηβική και ενήλικη ζωή μου.

Αυτό θέλω και για παιδιά μου.

 

Συμφωνω... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

μεταφέρθηκαν δημοσιεύσεις οι οποίες επικεντρωνόντουσαν σε διαφωνία μεταξύ μελων για το θέμα αυτό,

 

παρακαλείστε να δημοσιεύετε κείμενα που δεν περιέχουν χαρακτηρισμούς,

εξηγώντας την άποψή σας με όχι ειρωνικό ή προσβλητικό τρόπο.

 

νεες δημοσιεύσεις με θεμα την διαφωνία καποιων μελών, θα απομακρύνονται.

 

απο την διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Τρυπησαα τα αυτια μου σχεδον εναμιση χρονων..

Επειδη "το εχω" σαν μνημη κι ας φαινεται "κουλο" (πχ εχω σαν μνημη και την πρωτη φορα που μουδιασε το ποδι μου και το ελεγα στη γιαγια μου μεγαλη και μου ελεγε οτι αποκλειεται να θυμαμαι το γεγογος με τοσο λεπτομερεια γιατι ημουν εναμιση ..νομιζα οτι ειχα μυρμηγκια μεσα στην καλτσα μου... ) δεν το θυμαμαι σαν κατι ασχημο που μου συνεβει.. δεν θυμαμαι πονο.. Θυμαμαι απλα οτι πηγα με την μαμα μου και τον παππου μου στο Μενδρινο.. μου ετριψε πολυ το αυτι με ενα βαμβακακι και μετα καμαρωνα τα σκουλαρικια μου... μαλλον το τρυψιμο με το βαμβακακι ηταν λιγο πιο ενοχλητικο..

Αντιθετα η αδελφη μου που τρυπησε τα αυτια της σε μεγαλυτερη ηλικία, τη θυμαμαι να εχουμε παει τουλαχιστον 15 φορες στο μαγαζι και να εχουμε φυγει γιατι τσιριζε σαν τρελη..

μαλλον ο φοβος ειναι.. οχι ο πονος αυτος που αποθαρυνει τα παιδια..

Γιατι σε μεγαλυτερη ηλικία συνηδειτοποιουν την εννοια "τρυπαω" "τρυπα" και τους φαινεται πιθανον οδυνηρο να τους τρυπησουν καποιο μερος του σωματος τους.

 

Εχω διαβασει τα χιλια μυρια κουλα σε αυτο το τοπικ.. :lol:

Ελεος...

 

θεωρω οτι ειναι απλα θεμα αισθητικης..

Σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι..

Εμενα προσωπικα δεν με τρελενει το θεαμα απο αποψης αισθητικης αλλα πιστευω πως αν ειχα κορη θα επελεγα να της τα τρυπησω σε πολυ μικρη ηλικία για να αποφυγουμε την μετεπειτα διαδικασια.. Και γω το θεωρω σαφως πιο ανωνυδο "ψυχολογικα" να γινεται σε μικρη ηλικία..

Τωρα σωματικα τι να πω.. φανταζομαι οτι αυτες οι θειες απο το χωριο που ερχονται και τσιμπανε τα μαγουλα των παιδιων τους ποκαλουν σαφεστατα πολυ περισσοτερο πονο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσια πήγαμε προχθές και βάλαμε σκουλαρικάκια. Η κόρη μου είναι 4,5 χρονών και μου το ζητούσε από πέρσυ σχεδόν που έβλεπε κάτι κοριτσάκια στο παιδικό να φοράνε σκουλαρίκια. Επίσης της είχαν πάρει δώρο όταν γεννήθηκε κάτι φίλοι σκουλαρίκια φραουλίτσες και πασχλίτσες οπότε τα έβλεπε κι ήθελε να τα φορέσει. Προσπαθούσα να το καθυστερήσω λίγο το τρύπημα γιατί έχει όλο τον καιρό μπροστά της για να φοράει σκουλαρήκια. Τώρα βέβαια πριν τα τρυπήσουμε της εξήγησα ότι θα πονέσει λίγο και ότι αν θέλει να περιμένει ακόμη λίγο αλλά ήταν ανένδοτη. (παρεπιμπτόντως εγώ δεν φοράω ποτέ γιατί είμαι αλεργική). Ότνα πήγαμε στο μαγαζί την ξαναρώτησα μήπως το μετάνιωσε αλλά αυτή εκεί ήθελε σκουλαρίκια. ¨οτνα της έκανε τις τρυπούλες δεν έβγαλε άχνα και μου λέει βλέπεις τι λεβέντισα που είμαι δεν πόνεσα καθόλου. Και μετά οποιόν συναντούσε στον δρόμο του έδειχνε με πολύ καμάρι τα σκουλαρίκια της. Άρχισε τώρα να μαζεύει και τα μαλλάκια της για φαίνονται τα σκουλαρίκια. Μπορώ να πώ ότι είναι ομορφούλια και ελπίζω να μην της δημιουργηθεί πρόβλημα αλεργίας όπωε σε μένα και να τα χαρεί.

Όσο για τον πόνο είναι άλλα πράματα που πονάνε περισσότερο στα παιδιά και όχι μόνο στο σωματάκι τους αλλά στην ψυχή τους. Το τρύπημα των αυτιών είναι το τελευταίο πράμα που θα με απσαχολούσε αν η κόρη μου δεν μου το ζητούσε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει τα χιλια μυρια κουλα σε αυτο το τοπικ.. :lol:

Ελεος...

 

 

Πες το ψεμματα!!!!! :lol::lol::lol:

 

Δεν καταλαβαινω βεβαια την λογικη του να τρυπησεις τα αυτια σε ηλικια που δεν θα το θυμαται το παιδι...........γιατι δλδ να μη τα τρυπησει οταν αυτο θα θελει , οπως εκανε το μαρακι και ειναι σε θεση να διαχειριστει και τον πονο και την διαδικασια και πανω απο ολα να ειναι δικη του η επιθυμια????

 

 

Κι εγω τις αλλες τρεις τρυπες τις εκανα 23 ετων και παρολο που και πονεσαν αρκετα και επαθα και καποια μολυνση (παρολο που δεν ημουν ουτε νηπιο και προσεχα) δεν μου προκαλεσαν την παραμικρη ασχημη μνημη οπως τα πρωτα τρυπηματα ......... Δεν ηταν τοσο θεμα ηλικιας οσο θεμα ιδιας πρωτοβουλιας......τις μεν τις ηθελα και τις εκανα τις δε, οχι!!! :wink:

 

 

Το μαρακι λαμπρα επραξε!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...