Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργικό σοκ: το έσωσε η βρογχιολίτιδα


Recommended Posts

Περάσαμε πολύ άσχημα τις τελευταίες μέρες

Τα μωρά μας έγιναν 1 και ξεκινήσαμε αυγό. Τον κρόκο τον έφαγαν μια χαρά.

Μετά από μέρες δοκιμάσαμε και ασπράδι. Ο ένας δίδυμος το έβαλε στο στόμα του και το έφτυσε αμέσως.

Σε μισή ώρα άρχισε να βγάζει κοκκινίλες στο πρόσωπο.

Σε μία ώρα το μωρό ήταν όλο κόκκινο με φουσκάλες παντού. Προσπαθούσε να ξυστεί αλλά δεν τα κατάφερνε καθώς δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Τα μάτια του κοκκίνησαν, τα βλέφαρα του πρήστηκαν και δεν μπορούσε να τα ανοίξει. Έκανε και εμετό 2 φορές.

Σε 15 λεπτά το μωρό ήταν με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.

Αλλεργικό σοκ μόνο που ακούμπησε το αυγό στα χείλη του.

Μόλις πήγαμε το μωρό είχε 40 παλμούς, 6 & 2,5 πίεση, κορεσμό οξ. 50% και ήταν σχεδόν αναίσθητο.

Αφού του έδωσαν την κατάλληλη αγωγή το μωρό σε 3 ώρες ήταν εντελώς καλά. Άριστο!

Το μωράκι μας έχει εδώ και μέρες βρογχιολίτιδα και το πρωί εκείνης της μέρας είχε πιει χαπάκι κορτιζόνης. Μας είπαν λοιπόν ότι αυτή η σύμπτωση το έσωσε.

Δεν θέλω να σκέφτομαι το εαν και τί θα είχε συμβεί.

Το μόνο που θέλω να πω είναι προσοχή μαμάδες στις νέες τροφές που δίνεται στα παιδάκια σας. Καλό θα ήταν να είναι πρωί και να έχετε το νου σας.

Επίσης μας έδιωξαν χωρίς να μας κάνουν τα ραστ τεστ αν και επέμεινα πολύ. Τώρα θα είμαι συνεχώς αγχωμένη σε ότι καινούργιο τρώνε.

 

και η δικιά μου αλλεργικό σοκ λόγω του αυγού!!

με την πρώτη κουταλιά 10 μηνών γεμίζει σπυράκια...

κομμένο το αυγό για 6 μηνές λέει η γιατρός και ξαναδοκιμάζουμε μετά...

12 μηνών παίρνω μια κρεμούλα χειροποιητη και καλά στην οποία μου εγγυούνται ότι δεν έχει αυγό..την τρώει το απόγευμα με ευχαρίστηση...

 

μετά από μιά ώρα και ενω΄την θήλαζα για νά κοιμηθεί, νιώθει τους παλμούς της καρδιάς της να αυξάνονται τρελλά!!! ανοίγω το φως και την βλέπω παντού πρησμένη....

την βουτάω με το νυχτικό όπως ήμουν και παίρνω τη γιατρό τηλέφωνο μου λέει έλα για κορτιζόνη!!!!!

ευτυχώς μέχρι να πάμε την έκανε εμετό την κρέμα!!!!!!

ουφ!!!!!

ραστ τεστ κάναμε 20 μηνών και ΄΄εδειξε ακόμη αλλεργία επιπέδου 4 (πολύ υψηλή δλδ)

κάθε 6 μήνες ξαναδοκιμάζεις μου λέει η αλλεργιολόγος......

΄

είναι μικρά ακόμη τα δικά σου μην τα τρυπάς άδικα...απλά παίρνε ή συσκευασμενα προιόντα που γράφουν αναλυτικά τι περιέχουν ή μόνο τα δικά σου!!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

frosobal,καταρχην περαστικα και αλλο κακοναμην σασ βρει. μην φοβασαι παντωσ για κατι αλλο μην τον τσιμπησει, δεν ειναι απαραιτητο ενα παιδακι με τροφικη αλλεργια να ειναι και αλλεργικο στα τσιμπηματα εντομων η ζωων. παντωσ το αυγο θελει πραγματι προσοχη. και το μωρακι σου - με τη σοφια που εχει απο τη φυση- μολισ το εβαλε στο στομα του το εφτυσε απο μονο του.!!!μπραβο

 

είναι άσχετες οι τροφικές αλλεργίες με τις υπόλοιπες...

 

η δικιά μου ξεκίνησε με πολλές τροφικές...μωρό στο αγελαδινό μετά το ξεπέρασε...

μετά στην μπανάνα την ξεπέρασε και αυτή...

 

στα τεστ που κάναμε για γύρη, περιβάλλον, φυτά, ακάρεα κλπ δεν έχει τίποτα!!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα!

περαστικα στο μωρακι σου!

τα ραστ τεστ καλα εκαναν και δεν σου τα εκαναν....το μωρο ηταν υπο αγωγη!

ξερω πολυ καλα τι περασες.....εμας με xozal(5 δοσεις) , γεμισε καντηλες οι οποις γινοντα σε χρονο ρεκορ στοχος....οιδημα χειλη , ακρα , βλεφαρα...οτα φυγαμε απο το σπιτι περπατουσε και σε 10 λεπτα που φτασαμε στο νοσοκομειο απο το οιδημα στα ακρα δεν πατρουσε ουτε κατω.....

νοσηλευτικαμε 1 εβδομαδα και απο τοτε ψαχνουμε......!

 

σε ποιο νησι εισαι?

εχουμε μαζι μας παντα μια ενεση αδρεναλινης μεχρι να φτασουμε νοσοκομειο....την εδωσε αλλεργιολογος

καθως και κοριζονη

αλλεργια στο xozal...συντιριτικα μονο φενιστιλ...

το καλοκαιρι επιστρεφαμε απ διακοπες στο καραβι φουντωσε αν δεν ειχα κορτιζονη θα κατεβαιναμε στη σιφνο.....

ειχε φαει ελαχιστο(οσο το μικτο νυχακι της) ασπαρδι απο τηγανιτο αυγο....

εχουμε αλλεργια σε πολλα κι ας ειμαστε 2,5....

καθε σπυρακι μας εχει σε εγρηγοργη

θαμαθουμε να ζουμε με αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.......

Είχα περάσει κάτι ανάλογο όταν ήμουν μικρή, η μητέρα μου που την ρώτησα λέει πώς πρέπει να ήμουν περίπου 1 ετών. Μου έδωσε αυγό και παρουσίασα αλλεργία. Τα συμπτώματα σχεδόν τα ίδια με το αγοράκι σου, πρησμένα μάτια και αυξημένη πίεση (δεν θυμάται και άλλα να μου πεί) και κατευθείαν στο Παίδων..... μου χορήγησαν κάποια φάρμακα (άγνωστο ποια) και συνήλθα σταδιακά(από ότι μου είπε). Αλλεργικά τεστ δεν μου είχαν κάνει, δεν ξέρω για ποιο λόγο.

Περαστικά και προσοχή πολύ με το αυγό!!!!!! Είναι σουπερ αλλεργιογόνο.

Φιλικά :P!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.

Ο μεγάλος δεν είχε πριν λίγες μέρες γενέθλια. Μάλλον πρέπει να ανανεωσω τα τικεράκια.

Είμαι διορισμένη στις Κυκλάδες αλλά μένω Αθήνα, ευτυχώς για φέτος πήρα απόσπαση.

Απλά σκεφτόμουν τί θα είχε συμβεί αν ήμουν εκεί.

Τα ραστ τεστ τα κάνουν στο Παίδων αλλά πρέπει να κλείσω ραντεβού και αργούν πάρα πολύ. Μας έκαναν όμως το ραστ για το αυγό. Θα βγουν τα αποτελέσματα σε 20 μέρες, αν και ξέρουμε ήδη ότι έχει αλλεργία.

Την ένεση έκτατης ανάγκης μας την έδωσαν εννοείται αλλά μας είπαν ότι καλό θα ήταν να μην την κάνουμε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

φροσω περαστικα στο αγορακι σου... χρονια τους πολλα και με υγεια πανω απο ολα.... ωρες ωρες σκεφτομαι και εγω για αλλεργιες για την Ιωαννα που αρνειται να φαει τα παντα....βρε λες?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ...ευτυχως που τελικα πηγαν ολα καλα. εχει η κορη μου αλλεργια στο αυγο απο 18 μηνων αλλα ευτυχως εμεις περιοριζομαστε σε εξανθηματα απο συμπτωματολογια. αχ! το καυμενουλη. κακο πραγμα η αλλεργιες.....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.

Ο μεγάλος δεν είχε πριν λίγες μέρες γενέθλια. Μάλλον πρέπει να ανανεωσω τα τικεράκια.

Είμαι διορισμένη στις Κυκλάδες αλλά μένω Αθήνα, ευτυχώς για φέτος πήρα απόσπαση.

Απλά σκεφτόμουν τί θα είχε συμβεί αν ήμουν εκεί.

Τα ραστ τεστ τα κάνουν στο Παίδων αλλά πρέπει να κλείσω ραντεβού και αργούν πάρα πολύ. Μας έκαναν όμως το ραστ για το αυγό. Θα βγουν τα αποτελέσματα σε 20 μέρες, αν και ξέρουμε ήδη ότι έχει αλλεργία.

Την ένεση έκτατης ανάγκης μας την έδωσαν εννοείται αλλά μας είπαν ότι καλό θα ήταν να μην την κάνουμε ποτέ.

 

τα ραστ τεστ τα κάνουν παντού..και στα ιδιωτικά νοσοκομεία και στην βιοιατρική και στις άλλες ιδιωτικές κλινικές...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

τα ραστ τεστ τα κάνουν παντού..και στα ιδιωτικά νοσοκομεία και στην βιοιατρική και στις άλλες ιδιωτικές κλινικές...

ναι αλλα πρεπει να ειναι πανακριβη εξεταση...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αλλα πρεπει να ειναι πανακριβη εξεταση...

 

εμένα ο άντρας μου είναι στο δημόσιο και έβαλα και την μικρή και τα έκανα στο ιασώ..

 

πληρωσα συμμετοχή 50 ευρώ μόνο!!

 

στην βιοιατρική μου ζήτησαν γύρω στα 400-450

εξαρτάται για πόσα είδη θα κάνεις....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.

Ο μεγάλος δεν είχε πριν λίγες μέρες γενέθλια. Μάλλον πρέπει να ανανεωσω τα τικεράκια.

Είμαι διορισμένη στις Κυκλάδες αλλά μένω Αθήνα, ευτυχώς για φέτος πήρα απόσπαση.

Απλά σκεφτόμουν τί θα είχε συμβεί αν ήμουν εκεί.

Τα ραστ τεστ τα κάνουν στο Παίδων αλλά πρέπει να κλείσω ραντεβού και αργούν πάρα πολύ. Μας έκαναν όμως το ραστ για το αυγό. Θα βγουν τα αποτελέσματα σε 20 μέρες, αν και ξέρουμε ήδη ότι έχει αλλεργία.

Την ένεση έκτατης ανάγκης μας την έδωσαν εννοείται αλλά μας είπαν ότι καλό θα ήταν να μην την κάνουμε ποτέ.

 

Τουλάχιστον ας έκαναν την γενική αλλεργίας (IgE) για να έχεις μια εικόνα.

Ε, για το αυγό μάλλον το εμπέδωσες.......!

Τα rast είναι αρκετά ακριβά, θα μπορούσες ίσως κάποια στιγμή να του κάνεις τα βασικά - αν αυτά βγουν θετικά απο κει και πέρα προσέχεις και τα υπόλοιπα γιατι ποτέ δεν ξέρεις.

Και όταν λέω τα βασικά ξεκίνα απο τα τροφικά (μη σε χρεώνουν με μύκητες και σκόνες που δεν βλάπτουν άμεσα) ίσως και φαρμακα και τσιμπήματα εντόμων που δρουν πολύ γρήγορα στον οργανισμό.

Αν έχεις κάποιο καλό ταμείο υγείας (δημόσιο π.χ.) πήγαινε σε κάποιο ιδιωτικό εργαστήριο όπου δεν καθυστερούν τόσο οι απαντήσεις και θα πληρωσεις μόνο την συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

το ξαναλέω

το ιασώ δέχεται βιβλιαριο δημοσίου για τα ραστ τεστ

έκανα σε καμμιά 20αριά διαφορετικες ουσίες και πλήρωσα 50ευρώ συμμετοχή!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

νατασούλα έχεις ακόμη αλλεργία με το αυγό??

 

να δούμε αν έχουμε ελπίδα να το ξεπεράσουμε κάποια στιγμή...

 

Όχι δεν έχω πλέον. Τρώω άφοβα αυγά, αλλά έχω μια φοβερή απέχθεια για το ασπράδι (άσχετο). Εύχομαι κάποια στιγμή να το ξεπεράσουν τα ζουζούνια σας :P και να αποτελεί παρελθόν όλη αυτή η ταλαιπωρία.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να κανω κ γω την ερωτησουλα μου..η μικρη 18μηνων μου κανει καμαι φορα λεπτα μικρα σπυρακια γυρω απ το στομα κ χτες κ στη μυτουλα..λετε να ειανι αλλεργια;

δεν την εχω συνδεσει με καποια συγκεκριμενη τροφη..αλλα κ μενα σιχαινεται το αυγο..

γαλα πινει αντλημενο αλλα στη θερμοκοιτιδα 2 μηνες επινε φορμουλα κ τωρα καμια φορα πινει ολυμπος βιολογικο για απογευματινο με κουακερ..λετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Frosobal μου περαστικα σας και να τα χαιρεσαι!

Ισχυει αυτο που ανεφερε μια κοπελα πως αν τα μωρακια εχουν ατοπικη θα παρουσιασουν καποια αλλεργια? γιατι και η δικια μου εχει ατοπικη απο 7 μηνων (τωρα ειναι 15) δεν εχω δει να την πειραζει κατι αλλα ανησυχησα λιγακι :(

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

φροσομπαλ το παιδί πρέπει να το παρακολουθεί αλεργειολόγος

 

επείσης κανονικά πρέπει να κουβαλάτε μαζί κατάληλα φάρμακα (κορτιζόνη σε χαπάκι και ενέσιμη ίσως αδρεναλίνη) με την συμβουλή του γιατρού...

 

και εμένα η αδερφή μου έχει πάθει δύο φορές αλλεργικό σοκ....

κουβαλάει συνέχεια μαζί της αντιαλλεργική αγωγή

Link to comment
Share on other sites

Frosobal μου περαστικα σας και να τα χαιρεσαι!

Ισχυει αυτο που ανεφερε μια κοπελα πως αν τα μωρακια εχουν ατοπικη θα παρουσιασουν καποια αλλεργια? γιατι και η δικια μου εχει ατοπικη απο 7 μηνων (τωρα ειναι 15) δεν εχω δει να την πειραζει κατι αλλα ανησυχησα λιγακι :(

 

Μην ανησυχείς!! Και η κόρη μου έχει ατοπική δερματίτιδα από 6 μηνών ίσως και πιο νωρίς, δεν της έχει περάσει εντελώς αλλα δεν την ενοχλεί με φαγουρα κλπ. Δεν είναι αλλεργική σε τίποτα μέχρι στιγμής και έχει φαει μεγάλη ποικιλία φαγητών. Η παιδοδερματολόγος που έιχαμε παέι όταν ηταν 13 μηνών μου έιχε πει ότι δεν έχει σχέση με φαγητά, απορρυπαντικά, σκόνη κλπ., το γενναέι ο οργανισμός και θέλει πολυ καλή ενυδάτωση. Τώρα αν στο μελλον εμφανίσει κατι δεν το ξέρω αλλά δεν μου είπε να προσέχω κατι στη διατροφή της. Αντιθέτως ο παιδίατρος μου είχε πει να αποφύγω το πορτοκάλι, φράουλα κλπ. εγώ δεν τον ακουσα και ακολούθησα τη συμβουλή της δερματολόγου.

 

Frosobal να τους χαίρεσαι! Πάντα γεροί και χαρούμενοι!!! περαστικά σας!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

επίσης πρέπει να θυμάσαι να λες στον παιδίατρο να προσέχει τα εμβόλια...

 

κάποια επωάζονται σε αυγό και δεν μπορείς να τα κάνεις στο ιατρείο αλλά μόνο σε νοσοκομείο ...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

επίσης πρέπει να θυμάσαι να λες στον παιδίατρο να προσέχει τα εμβόλια...

 

κάποια επωάζονται σε αυγό και δεν μπορείς να τα κάνεις στο ιατρείο αλλά μόνο σε νοσοκομείο ...

Πολύ σημαντικό αυτό, το MMR νομίζω ότι είναι ένα από αυτά και απαγορεύεται. Εν τω μεταξύ η δικιά μου που είναι γενικώς καλόφαγη, τον κρόκο του αυγού τον φτύνει κάθε φορά που δοκιμάζω να της δώσω, χωρίς όμως άλλα σημάδια. Ασπράδι ευτυχώς δεν δοκίμασα να δώσω, παίζει να έχουμε κι εμείς καμιά αλλεργία:?

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό αυτό, το MMR νομίζω ότι είναι ένα από αυτά και απαγορεύεται. Εν τω μεταξύ η δικιά μου που είναι γενικώς καλόφαγη, τον κρόκο του αυγού τον φτύνει κάθε φορά που δοκιμάζω να της δώσω, χωρίς όμως άλλα σημάδια. Ασπράδι ευτυχώς δεν δοκίμασα να δώσω, παίζει να έχουμε κι εμείς καμιά αλλεργία:?

Ευχαριστώ και πάλι πολύ για τις ευχές σας και για το ενδιαφέρον σας.

Μου το είπαν αυτό για τα εμβόλια και ιδιαίτερα για το MMR αλλά μου συνέστησαν να το κάνει κανονικά, όπως και αυτό της γρίπης.

 

Βιβλιάριο δημοσίου έχουν αλλά τα ράστ πώς γίνονται;

Με εξέταση αίματος ή με τσιμπηματάκια; Πονάει;

Επί πρέπει να το δει και ωρηλάς παίδων (το έχω πάει έξω) γιατί μάλλον έχει κρεατάκια κι από κει ξεκινάνε οι βρογχιολίτιδες.

Αύριο έχω ραντεβού σε παιδοπνευμονολόγο, που τον παρακολουθεί, και θα σας πω τί θα μου πει κι εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

φροσο περαστικα και χρονια πολλα στα αγορια σου ! εμεις κλισαμε σιμερα χρονο

Χρόνια σας πολλά! Πωπω σαν πέρισυ θυμάμαι που γενάγαμε μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Μου το είπαν αυτό για τα εμβόλια και ιδιαίτερα για το MMR αλλά μου συνέστησαν να το κάνει κανονικά, όπως και αυτό της γρίπης.

 

Για της γρίπης δεν ξέρω τι σχέση έχει με το αυγό αλλά για το MMR καθυστέρησέ το όσο μπορείς μπας και περάσει το θέμα της αλλεργίας. Επίσης συζήτα με τον παιδίατρό σου μήπως το έτερο πολυδύναμο (που μου διαφεύγει το όνομά του αυτή τη στιγμή) είναι προτιμότερο και δεν έχει σχέση με το αυγό. Εμείς με την παιδίατρο που το συζητήσαμε και ενώ η μικρή μου πηγαίνει παιδικό σταθμό μου είπε ότι μπορεί να το κάνει και στα 2.5 χρόνια και αν μάθει για κρούσματα αυτών των ασθενειών θα με ειδοποιήσει να το κάνουμε νωρίτερα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...