Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

OIKONOMIKO ΓΛΥΚΟ ΒΑΠΤΙΣΗΣ???


Recommended Posts

Σευχαριστω πολυ!! Το πιατακι μου αρεσε σαν ιδεα, τα ντονατς εχουν μεγεθος για δυο μπουκιες και εχουν διαφορες επικαλυψεις οποτε δεν θελω να τα κλεισω σε σελοφαν.

Θα δω στο καταστημα που λες και θα ρωτησω και στο ζαχαροπλστειο μηπως τα συσκευαζουν και αυτοι καπως αλλιως για βαφτιση.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω δει και λουκουμάδες σε κυπελάκι και ήταν πολύ ωραίο και πεντανόστιμο,νομίζω ήταν απο κάποιο φούρνο της γειτονιάς που τα ετοίμασε και βγήκε πολύ φθηνά.Σε γάμο που πήγα είχαν σπιτικό αμυγδαλωτό σε σελοφάν,επίσης ωραίο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εαν τα κανεις μονη σου μπορεις να κανεις την βασικη συνταγη του κουραμπιε χωρις την αχνη (που ειναι σαμπλε) με η χωρις αμυγδαλο, να τα κοψεις με φορμακια.

 

το καλο ειναι οτι αντεχουν πολυ καλα στην καταψυξη και ετσι μπορεις να τα ψησεις βδομαδες ακομη και μηνα πριν. Μια μερα νωριτερα εχεις μονο να τα βγαλεις απο την καταψυξη και να τα στολισεις με γλασο χρωματιστο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΤΟ οικονομικο γλυκο, και τελειο για μη καλοκαιρινους μηνες!

 

ντονατς!

 

εγω βαφτισα τον απριλη, και ακομη μου τα συζητανε!

 

0.30/τμχ!!!

 

σοκολατα μεσα ρευστη και πανω οπως των κοκ

(εχει και πιο απλα)

 

ατομικα ,σε μεγεθος λιγο πιο μεγαλα απο κεκακι.

 

λογικα τα βρισκετε σε εργαστηρια ζαχαροπλαστικης, το σθγγεκριμενο ειναι στο μενιδι (αθηνα)

Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις σε πμ σε ποιο ζαχαροπλαστείο τα βρήκες?

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.nanoudonutshouse.com/en/products/146-chocolate-filling-and-coating-with-chocolate.html

 

http://www.eshopgamouvaptisis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=dynamicsite_zoom2-with-sku.tpl&product_id=801&category_id=62&option=com_virtuemart&Itemid=376

 

παρα πολυ ωραία και φθηνα γλυκά για βαπτιση έχουν τα ντονατς Νανού με 0,60 λεπτα

και το eshopgamouvaptisis.gr με σοκολατακια 0.60 λεπτα.Πολυ φρέσκα και δοκιμασμένα, ουρές κάνουν για να τα αγοράσουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορω να σας ενημερωσω οτι φτιαχνω κι εγω γλυκα για βαπτισεις

στο 1,00ε εχω τα μακαρον μεγαλα ,πολλες μπουκιες και το μους σφηνακι σε διαφορες γευσεις....και οτι αλλο θελετε σε cupcakes , γλυκα ψυγειου, μπισκοτα με ζαχαροπαστα σε αλλες τιμες....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να ρωτησω κ εγω κατι με την σειρα μου οποια μπορει να με βοηθησει;;; θελω αντιστοιχα να διπλωσω διπλες κ κουραμπιεδες που φτιαχνουμε εμεισ στα μερη μου σε γαμουσ και βαπτισεις, που θα βρω σελοφαν -χαρτι περιτυλιγματος-διαφανεια η οπως αλλιως λεγεται για να τα τυλιξω και να τα δεσω για οποιον δεν θελω να το φαει εκεινη την ωρα;;;; αν γνωριζεται καταστηματα πειτε μου. σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια.....καλησπερα....βαφτιζω την κορουλα μου τον ιουνιο και θα ηθελα να παραγγειλω ντονατς....αλλα επειδη ειμαι απο δραμαθαδυσκολευτω να βρω ατομικα η συσκευασμενα για να μου ερθουν απο μακρυα οπως π.χ αθηνα....υπαρχει κα ιαπου να ξερει καποιο εργαστηριο η καποιο σουπερ μαρκευ που να εχει συσκευασμενα ντονατς???? εδω δραμα δεν βρηκα πουθενα....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα να σας γραψω....βρηκα ενα εργαστηριο στην αθηνα...δεν θυμαμαι περιοχη...λεγεται στεργιου και κανει ντονατς καιτα συσκευαζει κιολας....το θεμα ειναι οτι για να ερθουν δραμα ποσα μεταφορικα θα πληρωσω....???? ειναι σε κουτια των 6τμχ και εφοσον θελω 220 που θα χωρεσουν ολα αυτα για να μου τα στειλουν????

 

Αν εχετε κανενα σουπερ μαρκετ που να εχει η τουλαχιστον να ρωτησω απο που τα προμηθευονται τα σουπερ μαρκετ για να τα αγορασω.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ξεχασα να σας γραψω....βρηκα ενα εργαστηριο στην αθηνα...δεν θυμαμαι περιοχη...λεγεται στεργιου και κανει ντονατς καιτα συσκευαζει κιολας....το θεμα ειναι οτι για να ερθουν δραμα ποσα μεταφορικα θα πληρωσω....???? ειναι σε κουτια των 6τμχ και εφοσον θελω 220 που θα χωρεσουν ολα αυτα για να μου τα στειλουν????

 

Αν εχετε κανενα σουπερ μαρκετ που να εχει η τουλαχιστον να ρωτησω απο που τα προμηθευονται τα σουπερ μαρκετ για να τα αγορασω.....

 

 

καλησπερα απο εμενα, γιατι δεν απευθυνεσαι στα νανου;;; ειναι απιστευτα νοστιμα αρκετα οικονομικα κ γνωριζω πως ειναι συσκευασμενα τα μινι ντονατσ σε σακουλα του κιλου οπου περιεχει 30τμ κ κοστιζει 5 ευρω. η σελιδα ειναι η παρακατω αν θες ριξε μια ματια απλα δεν γνωριζω αν αναλαμβανουν οι ιδιοι να σου τα στειλουν η οχι ... αν θες την γνωμη μου επειδη εχουν παντου εδω στην αθηνα υποκαταστηματα αν εχεισ καποιον που να μπορεσει να παραλλαβει κ να στα στειλει πιστευω θα ειναι καλυτερα .

http://www.nanoudonutshouse.com/el/products/146-chocolate-filling-and-coating-with-chocolate.html

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο εμενα, γιατι δεν απευθυνεσαι στα νανου;;; ειναι απιστευτα νοστιμα αρκετα οικονομικα κ γνωριζω πως ειναι συσκευασμενα τα μινι ντονατσ σε σακουλα του κιλου οπου περιεχει 30τμ κ κοστιζει 5 ευρω. η σελιδα ειναι η παρακατω αν θες ριξε μια ματια απλα δεν γνωριζω αν αναλαμβανουν οι ιδιοι να σου τα στειλουν η οχι ... αν θες την γνωμη μου επειδη εχουν παντου εδω στην αθηνα υποκαταστηματα αν εχεισ καποιον που να μπορεσει να παραλλαβει κ να στα στειλει πιστευω θα ειναι καλυτερα .

http://www.nanoudonutshouse.com/el/products/146-chocolate-filling-and-coating-with-chocolate.html

 

Σε ευχαριστω...θα παρω τηλ να συννενοηθω μηπως και βρω ακρη....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα να σας γραψω....βρηκα ενα εργαστηριο στην αθηνα...δεν θυμαμαι περιοχη...λεγεται στεργιου και κανει ντονατς καιτα συσκευαζει κιολας....το θεμα ειναι οτι για να ερθουν δραμα ποσα μεταφορικα θα πληρωσω....???? ειναι σε κουτια των 6τμχ και εφοσον θελω 220 που θα χωρεσουν ολα αυτα για να μου τα στειλουν????

 

Αν εχετε κανενα σουπερ μαρκετ που να εχει η τουλαχιστον να ρωτησω απο που τα προμηθευονται τα σουπερ μαρκετ για να τα αγορασω.....

 

δεν ξέρω εάν θέλεις ειδικά ντόνατς για την βάπτιση γιατί σου αρέσουν σαν ιδέα ή είναι επιλογή λόγω κόστους αλλά εάν το θέμα είναι οικονομικό, γιατί δεν ρωτάς σε κάποιο ζαχαροπλαστείο να σου δώσει μία καλύτερη τιμή εφόσον θα πάρεις πολλά κομμάτια? θεωρώ ότι το να παρεις συσκευασμένο ντόνατς που είναι και μέσα στα συντηρητικά (άσε που αρχίζουν και οι ζέστες τώρα) καλύτερα να μην το βγάλεις καθόλου στη βάπτιση... εμένα προσωπικά τα ντόνατς εκτός του ότι δεν μου αρέσουν, μου κάνει για πρωινό όχι για γλυκό.... εφόσον είσαι επαρχία θα σου φορτώσουν και ένα κάρο μεταφορικά... εγώ στη θεση σου, εάν το θέμα είναι οικονομικό, θα πήγαινα σε ένα ζαχαροπλαστείο θα τους έλεγα ξεκάθαρα ότι τόσα μπορώ να διαθέσω για το κομμάτι και να σου πρότειναν ιδέες για το τι γλυκό μπορούν να φτιάξουν... αποψή μου σε βαπτίσεις / γάμους είναι ωραίο το γλυκό να είναι φρέσκο, όχι συσκευασίας.. άποψη μου χωρίς παρεξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εάν θέλεις ειδικά ντόνατς για την βάπτιση γιατί σου αρέσουν σαν ιδέα ή είναι επιλογή λόγω κόστους αλλά εάν το θέμα είναι οικονομικό, γιατί δεν ρωτάς σε κάποιο ζαχαροπλαστείο να σου δώσει μία καλύτερη τιμή εφόσον θα πάρεις πολλά κομμάτια? θεωρώ ότι το να παρεις συσκευασμένο ντόνατς που είναι και μέσα στα συντηρητικά (άσε που αρχίζουν και οι ζέστες τώρα) καλύτερα να μην το βγάλεις καθόλου στη βάπτιση... εμένα προσωπικά τα ντόνατς εκτός του ότι δεν μου αρέσουν, μου κάνει για πρωινό όχι για γλυκό.... εφόσον είσαι επαρχία θα σου φορτώσουν και ένα κάρο μεταφορικά... εγώ στη θεση σου, εάν το θέμα είναι οικονομικό, θα πήγαινα σε ένα ζαχαροπλαστείο θα τους έλεγα ξεκάθαρα ότι τόσα μπορώ να διαθέσω για το κομμάτι και να σου πρότειναν ιδέες για το τι γλυκό μπορούν να φτιάξουν... αποψή μου σε βαπτίσεις / γάμους είναι ωραίο το γλυκό να είναι φρέσκο, όχι συσκευασίας.. άποψη μου χωρίς παρεξήγηση...

 

 

 

Καλησπερα....και ευχαριστω για την απαντηση και οχι δεν παρεξηγουμαι προς θεου...δεν ειναι το θεμα οικονομικο απλα μου αρεσε σαν ιδεα.....θα δω τι θα κανω τελικα...οσο για τα συντηρητικα δεν εχεις καθολου αδικο..

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....και ευχαριστω για την απαντηση και οχι δεν παρεξηγουμαι προς θεου...δεν ειναι το θεμα οικονομικο απλα μου αρεσε σαν ιδεα.....θα δω τι θα κανω τελικα...οσο για τα συντηρητικα δεν εχεις καθολου αδικο..

 

Καλησπέρα. Συμφωνώ με την κοπέλλα elenip λόγω καλοκαιρίας δεν θα προτιμούσα & εγώ τέτοια πράγματα που έχουν μαγιά μέσα. Εκτος των μεταφορικών που θα σου κοστίσουν ίσως & διπλά, γιατί δεν κοιτάς κάποιο παγωτίνι, ή καροτσάκι παγωτού, ή παστάκι παγωτό? Καλό Πάσχα & καλό ψάξιμο...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Συμφωνώ με την κοπέλλα elenip λόγω καλοκαιρίας δεν θα προτιμούσα & εγώ τέτοια πράγματα που έχουν μαγιά μέσα. Εκτος των μεταφορικών που θα σου κοστίσουν ίσως & διπλά, γιατί δεν κοιτάς κάποιο παγωτίνι, ή καροτσάκι παγωτού, ή παστάκι παγωτό? Καλό Πάσχα & καλό ψάξιμο...:)

 

το καροτσάκι παγωτού θεωρώ ότι είναι το ιδανικό για βάπτιση ειδικά εάν γίνει το καλοκαίρι... και εγώ στου μικρού μου την βάπτιση είχα καροτσάκι παγωτού και χωνάκι και κυπελάκι για όσους δεν ήθελαν να λερωθούν :) με αρκετές γεύσεις, σιρόπια κλπ... όλοι έμειναν ενθουσιασμένοι, ειδικά τα πιτσιρίκια :) εάν δεν υπάρχει θέμα οικονομικό εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα καροτσάκι παγωτού... η επαρχία δεν παίζει ρόλο... εγώ μένω Αθήνα αλλά την βάπτιση την έκανα επαρχία και είχε έρθει από Αθήνα ο παγωτατζής....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κ γω με τα ντονατς.Πιο πολυ πρωινο μου θυμιζουν κ μενα. Εγω θα σου προτεινα μηπως να φτιαχνες κ κατι δικο σου.πάστα φλωρα γ παραδειγμα να την κανευε εσεις,σε ταψακια στολισμενη κ μολις τελειωσει η βαφτιση να κοβουν κ να σερβιρουν 2 δικοι σου.ξαδερφες, ανιψιες ,καποιος :) εγω φτιαχνω δικα μου γλυκα κ μαρμελαδες περίεργες κ προμηθευω ειτε βαφτισεις,είτε ταβέρνες,ειτε καποια μαγαζια που συνεργαζομαι. Θα παρω το θαρρος κ γω να σας πω ,πως γ βαφτιση προτεινω τα 40ml με χειροποίητη,χωρις συντηρητικα μαρμελαδα (πρωτοτυπες γευσεις) ή γλυκο του κουταλιού στα 0,50? το βαζακι,για οποιον ενδιαφερεται. Ότι μπορεις καντο μονη σου παντως.Αν δεις πως δεν προλαβαινεις κ μπορεις να διαθεσεις καποια χρηματα,τότε δες κ το ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

τα βαζακια μαρμελαδας ή γλυκο του κουταλιου ειναι πολυ καλη λυση για τις καλοκαιρινες βαπτισεις. το γλυκακι το φτιαχνεις μονη σου κι ετσι ξερεις τι βαζεις μεσα. συσκευαζονται ολα μερες πριν χωρις φοβο να χαλασουν κ πανε στην εκκλησια σε ενα μεγαλο καλαθι σαν αυτο που βαζουν τις μπομπονιερες. ευκολο, απλο κραταει για μερες και δε σε πειραζει η ζεστη (μηπως λιωσουν ή χαλασουν τα γλυκα). γενικα ειναι και αρκετα οικονομικη λυση και δεν εχεις θεμα με λερωμα κτλ. στο ιντερνετ μπορεις να βρεις και ετοιμα στολισμενα εξισου οικονομικα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που έκανα πέρσυ την βάπτιση της κόρης μου και σε άλλες βαπτίσεις που διοργανώνω, το μόνο γλυκό που αρέσει σε όλους και σαν εμφάνιση και σαν πρωτοτυπία, είναι η σοκολάτα που βλέπετε στην κάτω φωτογραφία η οποία υπάρχει και σε καφέ σοκολάτα και σε λευκή. Μέσα έχει ρύζι (σαν την crunch) και πάνω έχει smarties... Και στο 2ο παιδί μου που θα βαφτίσω φέτος πάλι το ίδιο θα κάνω. Αλλά κορίτσια προσοχή στο ντονατς... με την ζέστη του καλοκαιριού δεν θα αντέξει... Εδώ αυτές τις σοκολάτες που είναι σκληρές, τις έχουμε σε φελιζολ κουτιά και όταν πλησιαζει το τέλος της βάπτισης τις βγαζουμε στα καλάθια και πάλι λίγες λίγες, όχι όλες μαζί.. Το ντόνατς που έχει την σοκολάτα από πάνω, θα γίνει χάλια!

 

 

577023_4528640296512_1886370173_n.jpg

 

551629_4528640576519_1173223216_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα βαζακια μαρμελαδας ή γλυκο του κουταλιου ειναι πολυ καλη λυση για τις καλοκαιρινες βαπτισεις. το γλυκακι το φτιαχνεις μονη σου κι ετσι ξερεις τι βαζεις μεσα. συσκευαζονται ολα μερες πριν χωρις φοβο να χαλασουν κ πανε στην εκκλησια σε ενα μεγαλο καλαθι σαν αυτο που βαζουν τις μπομπονιερες. ευκολο, απλο κραταει για μερες και δε σε πειραζει η ζεστη (μηπως λιωσουν ή χαλασουν τα γλυκα). γενικα ειναι και αρκετα οικονομικη λυση και δεν εχεις θεμα με λερωμα κτλ. στο ιντερνετ μπορεις να βρεις και ετοιμα στολισμενα εξισου οικονομικα

 

Καλησπέρα & χρόνια πολλά,

προ ημερών μας έδωσαν για μπουμπουνιέρα σε βάφτιση αμγδαλωτά Μυκόνου, μαζί με τα κουφέτα, τυλιγμένα σε σακουλάκι πολύ χαριτωμένο. Απο γεύση ήταν τέλεια, πρέπει να είναι & οικονομικά...:|:?::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια θα παραγγειλω απο γνωστο ζαχαροπλαστειο τα κλασικα παστακια που γραφει και το ονομα του παιδιου επανω τα οποια κοστιζουν 0,60. δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι πιο οικονομικο, ακομα και μονος σου να το φτιαξεις σιγουρα θα παει παραπανω....ετσι ειχα κανει και στον πρωτο μου...ουτος η αλλως θα εχω catering στο σπιτι που θα με καλυψει και αλλο στα γλυκα....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προχθές είχα μια ιδέα.... Εμάς, βέβαια είναι γαμόβάφτιση;) , μεσημέρι,και όλοι θα έρθουν για φαγητό μετά, οπότε ήθελα κάτι δροσερό και ελαφρύ.

 

Ροζ βανίλια(υποβρύχιο)! Θα την "τυλίξω" γύρω από ξύλινο ξυλάκι-σαν γλειφιτζούρι- και θα τη βάλω μέσα σε διάφανα πλαστικά ποτηράκια. Η εκκλησία έχει κυλικείο και θα αναθέσω στην υπεύθυνη να γεμίσει με κρύο νερό και 1 παγάκι την κατάλληλη στιγμή. Βέβαια και το τραπέζι θα είναι στολισμένο με γυάλες με 2 ειδών κουφέτα και άλλα διακοσμητικά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια.....καλησπερα....βαφτιζω την κορουλα μου τον ιουνιο και θα ηθελα να παραγγειλω ντονατς....αλλα επειδη ειμαι απο δραμαθαδυσκολευτω να βρω ατομικα η συσκευασμενα για να μου ερθουν απο μακρυα οπως π.χ αθηνα....υπαρχει κα ιαπου να ξερει καποιο εργαστηριο η καποιο σουπερ μαρκευ που να εχει συσκευασμενα ντονατς???? εδω δραμα δεν βρηκα πουθενα....

 

Koalaki κι εγώ από Δράμα είμαι και ενδιαφέρομαι για το ίδιο θέμα! Αν βρεις καροτσάκι παγωτού πες μου. Σε ένα πολύ γνωστό ζαχαροπλαστείο που ρώτησα δεν είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προχθές είχα μια ιδέα.... Εμάς, βέβαια είναι γαμόβάφτιση;) , μεσημέρι,και όλοι θα έρθουν για φαγητό μετά, οπότε ήθελα κάτι δροσερό και ελαφρύ.

 

Ροζ βανίλια(υποβρύχιο)! Θα την "τυλίξω" γύρω από ξύλινο ξυλάκι-σαν γλειφιτζούρι- και θα τη βάλω μέσα σε διάφανα πλαστικά ποτηράκια. Η εκκλησία έχει κυλικείο και θα αναθέσω στην υπεύθυνη να γεμίσει με κρύο νερό και 1 παγάκι την κατάλληλη στιγμή. Βέβαια και το τραπέζι θα είναι στολισμένο με γυάλες με 2 ειδών κουφέτα και άλλα διακοσμητικά.

 

ΦΟΒΕΡΉ ΙΔΈΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...