Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρίξιμο δοντιών, τρίζει τα δόντια της/του! (βρουξισμός;)


Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΡΙΖΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ (ΜΕΧΡΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ). ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΚΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτο επιστημονικά ονομαζεται βρουξισμος. Αυτο συμβαινει λογω ρυθμικών κινησεων της γναθου κατα τον υπνο. Τετοιο τριγμο εκδηλωνουν τα μισα περιπου παιδια. Εκτος απο τις αμεσες επιπτωσεις στα δοντια, μπορει να προκαλεσει πονους στη γναθο καθως και πονοκεφαλους. Τιποτα περισσοτερο. Υποχωρει με τον καιρο. ειναι μαλλον μια συνηθεια... Τωρα πως μπορεις να τον σταματησεις...δεν νομιζω πως υπαρχει τροπος...υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Και ολο ελεγα να ρωτησω και εγω και ολο το ξεχναγα γιατι προκυπταν αλλα.

 

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι μικρη εγω παντα ετριζα τα δοντια μου μονο στο χωριο (οπου ειχα εντονο αγχος). Με το που παταγαμε Αθηνα τελος :?:

 

Λετε να εχει καμια σχεση με το αγχος το ολο θεμα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΡΙΖΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ!! ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ!!! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο γιος μου κανει το ιδιο και ανησυχω παρα πολυ.

η αδερφη μου κανει το ιδιο και ο οδοντιατρος της εδωσε ενα μασελακι να φοραει το βραδυ γιατι ηδη εχουν φθορα τα δοντια της.

βεβαια ειναι πολυ μπλιαχ να κοιμασαι με μασελακι στο στομα αλλα απο εκει που ειναι να μεινει με μισα δοντια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πρεπει να μιλησεις στον οδοντιατρο,αυτο καταστρεφει τα δοντια,υπαρχουν κατι ειδικα μασελακια που βαζουν στον υπνο τους οσοι το παθαινουν.επισης πολλες φορες ειναι και θεμα αγχους ή και ψυχολογικο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη σχολη μας ελεγαν οτι στα παιδακια οφειλεται σε ψυχολογικους παραγοντες και τετοια. Μπορει να ειναι αγχος, μπορει να ειναι τυχαιο και να το σταματησει γρηγορα, που στο ευχομαι! Τωρα και εγω θα συμφωνησω να μιλησεις με οδοντιατρο γιατι δεν ειναι καλο. Εχω ακουσει κι εγω για μασελακι.

Link to comment
Share on other sites

Όντως μπορει να οφείλεται σε αγχος,φοβιες κτλ .Συμφωνω οτι πρεπει να ρωτησεις την/τον οδοντιατρο και θα σου εξηγησει και τι προκαλει το τριξιμο στα δοντια.

Εγω τα εσφιγγα πολυ και σιγουρα τα ετριζα γιατι εχουν φθαρει.Αυτο ομως το καταλαβε μονο η οδοντιατρος και μετα το παρατηρησα εγω.Φτιαξαμε εναν ναρθηκα σιλικονης (δεν ξερω ακριβως το υλικο) και πραγματικα υπαρχει αποτελεσμα.Δεν ειναι τοσο ανατριχιαστικο οσο ακουγεται και αν ακολουθουνται οι κανονες υγιεινης δεν ειναι ουτε αηδια.Επισης ναρθηκας φτιαχνεται μονο για την πανω σιαγονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια δεν ξέρω πως μπορείς να σταματήσεις ένα παιδάκι να τρίβει τα δόντια του αφού κι εγώ που΄είμαι 27χρ τα τρίβω τόσα χρόνια χωρίς να το καταλαβαίνω. Μόνο όταν τα είδε ο οδοντίατρος και μου είπε ότι τα έχω "φάει" τα δόντια μου κατάλαβα τι κάνω. Στην αρχή νόμιζα ότι με κοροϊδεύει γιατί δεν το είχα προσέξει.

Όμως δεν το έχω σταματήσει. :( Μου βγαίνει από μόνο του. :( Όταν το καταλαβαίνω σταματάω αλλά ..... :( Λογικά όλα αυτά ξεκινάνε από άγχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ψαχνοντας πληροφοριες κ εγω για το τριξιμο

των δοντιων αλλα κ για αλλα προβληματα

οδοντοφυιας βρηκα το

https://www.thedentist.gr/gia-astheneis/brouxismos

δινει σημαντικες συμβουλες γυρω απο θεματα δοντιων

κλπ.

 

link check 2023

Link to comment
Share on other sites

Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΡΙΖΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ!! ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ!!! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ
αντιθετα μια φιλη μου φοραει τα ειδικα μασελακια στον υπνο γιατι τα δοντια της εχουν μικρυνει :?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΡΙΖΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ!! ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ!!! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ
αντιθετα μια φιλη μου φοραει τα ειδικα μασελακια στον υπνο γιατι τα δοντια της εχουν μικρυνει :?

 

Ο βρουξισμος προκαλει αλλαγες στα δοντια....επειδη προκαλειται τριβη κατα το τριξιμο τα δοντια σιγα σιγα ''λιωνουν'' και γινονται πολυ κοφτερα και ισια στο τελειωμα τους.... :?

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι πρέπει να τον δεί οδοντίατρος. Και εγώ τα έτριζα και έφτιαξα ενα ναρθηκα (αυτο το μασελακι που λενε τα κοριτσια) και οντως εχω δει διαφορα. Με τον καιρο χαλαρωνει η γναθος και δεν τα σφιγγω...επισης καθεται στην σωστη θεση που πρεπει να βρισκεται δηλ. λιγο πιο μεσα απο την πανω γναθο.

 

Άνναxxx :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kai hmoun etoimh na anoiksw topik! paidia einai apistefto! exw ton antra mou to brady pou masoulaei trizontas ta kokala -trwei kati agwnies ston ypno tou!- apapa! kai twra o gios mou trizei ta dontia tou! mono to brady omws. kai poly dynata! kai anatrixiazwwwwwwwwww... den to antexw! 4 to prwi na akouw krouts krits krats! h8ela na ksera den ksypnaei? kai an tou balw maselaki pou to exw skeftei 8a 8elei na to foraei? afto gia to agxos to eixa diabasei mia mera perimenontas na mpw ston odontiatro s'ena periodiko iatriko... omws to 3xrono ti agxos na'xei? ok, mporei na'xei px mia stenaxoria tou typou moutzourwsa ton toixo kai me malwse h mama alla na trizei dontia gi'ayto? ena paidiko maselaki gnwrizei kapoia poso mporei na exei?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω δυο παιδια, τη Μαρια 6 και το Νικο 4. Και τα δυο στον υπνο τους τριζουν τα δοντια τους. Αν εξαιρεσουμε οτι οτι ειναι ανατριχιαστικο, φοβαμε μην κανουν κακο στα δοντια τους. Ακουσα επισης οτι ετσι τους βγαινει το στρες της μερας. Αν ισχιει αυτο τοτε φοβαμαι οτι κατι δεν κανω καλα!!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα Elefteriaki!Εγω εχω ενα πιστιρικακι 3,5 χρονων αλλα το προβλημα...το εχω εγω!!!

Τριζω τα δοντια μου απο μωρο παιδι....!

Μεχρι και μασελακι εχω φορεσει και το διελυσα......!

Πραγματι ειμαι πολυ αγχωδης τυπος......δεν ξερω αν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις....αλλα αν βρεις....πες το και σε μενα!!! :wink:

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει σε αυτό.Είναι κάτι που σε ρωτάει κάθε φορά ο γιατρός και στο οποίο δίνει ιδιαιτερη σημασια.Εμένα άρχισαν ν ατρίζουν (όχι κάθε βράδυ ) τα τελευταία χρόνια και το αντιμετώπισα με ομοιοπαθητική.....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ..ΚΑΙ ΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΤΑ ΤΡΙΖΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ..ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΑΝΩ-ΔΥΟ ΚΑΤΩ..ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΝ ΤΑ ΣΠΑΣΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

δεν διάβασα όλα τα μυνηματα (συγνώμη) παω κατευθείαν στο ζουμί.

Το έχω και εγω (μου το ειπε η αδελφή μου όταν ακόμα μεναμε στο ίδιο δωματιο) εχει να κανει με το αγχος και κάνει ζημια στα δόντια (μέχρι που σπάνε)

ο οδοντιατρος ασχολειται με το θέμα και μπορεί αν είναι σοβαρο το προβλημα να δώσει μασελάκι που βοηθάει να μην καταστραφεί το σμάλτο

Μιλησε με τον οδοντιατρο σύντομα γιατι είνια και μικρούλι;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου τα τρίβει από τότε που γεννήθηκε :) κι ας μην είχε δόντια.

Είναι 3 χρονών και το κάνει πάντα στον ύπνο της. Να'χει πια τόσο άγχος, κάθε μα κάθε νύχτα δε νομίζω.

Δεν αντέχω όμως και την ιδέα να κοιμάται με μασελάκι. Ούτε εκείνη θα το αντέξει νομίζω.

Κι αυτό το μασελάκι, κόβει τη συνήθεια ή απλά προστατεύει τα δόντια;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...