Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

κοριτσια οταν λεμε χρησιμοποιει λεξεις για να επικοινωνησει τι εννοουμε? εμενα π.χ. μπορει να παει στον παγκο να δει τις μπανανες και να πει "μπανταντα" αυτο θεωρειται επικοινωνια?

 

Ε τι άλλο να πει το παιδί για να σας δώσει να καταλάβετε ότι θέλει μπανάνα; "Μακρόστενο κίτρινο φρούτο με γλυκιά γεύση και μαλακή υφή"; :D:D:D

 

Να βάλω ένα στοίχημα ότι οι περισσότερες που αγχώνεστε για το θέμα της ομιλίας απλά έχετε ένα συγκεκριμένο τρόπο ομιλίας και επικοινωνίας στο μυαλό σας και ενώ το παιδί επικοινωνεί μια χαρά με δικούς του ήχους και "λέξεις", εσείς δεν το καταλαβαίνετε γιατί περιμένετε να ακούσετε αυτό που έχετε στο μυαλό σας; Θα το βάλω! :D:D:D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απλα΄δεν καταλαβαινω αν τις λεει για να επικοινωνησει ή ετσι απλα τις λεει

 

Τις λέει και για να επικοινωνήσει, αλλά και γιατί τώρα στο μυαλό του συνδέει αντικείμενα με το όνομά τους. Οπότε μπορεί και στο άσχετο να τις βλέπει και να λέει "μπανάνα", εκείνη την ώρα απλά κάνει το συνειρμό στο μυαλό του ότι αυτό το φρούτο είναι η μπανάνα. Έτσι ταξινομούν τον κόσμο τους σιγά-σιγά, με το που βλέπουν το αντικείμενο, τους έρχεται στο μυαλό η λέξη. Αν δεν το έχει καταλάβει ήδη, μετά θα καταλάβει ότι όταν σου λέει εσένα τη λέξη "μπανάνα", εσύ καταλαβαίνεις ότι θέλει το ίδιο φρούτο και του το δίνεις. Κάπως έτσι αναπτύσσουν το λόγο και την επικοινωνία τους.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

επισης σε ενα αλλο θεμα εδω μεσα στο φορουμ διαβαζα για διαφορα "υποπτα" σημαδια που πρεπει να προσεχουμε στα παιδια και ελεγε για παραδειγμα οταν δεν χαιρεταει το παιδι. εμενα οταν ηταν πιο μικρος, κοντα στον χρονο και του ελεγες χαιρετα εκανε "γεια" με το χερι του, οχι παντα βεβαια, αλλα εδω και πολυ καιρο δεν το κανει. δλδ. του λες κανε γεια και μπορει να πει "γεια" (δε νομιζω πως το εννοει) αλλα δεν κουναει το χερι. και κατι ακομα ειναι πως δεν καθεται με τιποτα σε αγκαλιες, ισως επειδη μεγαλωσε? δεν ξερω. δλδ. θα κατσει μονο το βραδυ οταν τον παιρνω πολλες φορες να τον νανουρισω σε μενα η καμια φορα στον μπαμπα του, αλλα μονο πριν τον υπνο. μεσα στη μερα με το που θα τον παρεις τσιριζει και χτυπιεται να κατεβει κατω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 'Eχω ένα αγοράκι 33 μηνών και ένα κοριτσάκι 9 μηνών.To αγόρακι μου ξεκίνησε να μιλάει μπαμπά μαμά γιαγιά και μερικές λεξούλες περίπου στον 9 μηνά κ στο πρώτο έτος απευθυνόταν. Όταν ήταν 1,5 έλεγε αρκετά όμως τα περισσότερα μονό με την πρώτη συλλαβή πχ ''κα γιαγιά'' αντί κάτω στη γιαγιά ή ''μαμά νε'' αντί για μαμά νερό. Όταν ήταν 26 μηνών τον ξεκινήσαμε παιδικό. Εκεί μου είπε η δασκάλα του πως έλεγε σχεδόν όλες τις λέξεις κανονικά, ζητούσε νερό. Μάλλον αναγκάστηκε γιατί δεν τον καταλαβαίνανε. Στην πορεία αναγκαστήκαμε να διακόψουμε τον παιδικό λόγω πολλών ιώσεων(νοσηλεύτηκε γιατί δεν παίρνει φάρμακα , του προκαλούν εμετό )και επειδή κολλούσε και το μωρό. Σκεφτόμαστε να τον ξεκινήσουμε ξανά μετά το Πάσχα. Τώρα έχει περίπου 2 μήνες που λέει κανονικά τις λέξεις ξέρει να πει κοιμάται αλλά όταν τον ρωτάω ''τι κάνει η μπέμπα?'' δεν θα μου πει κοιμάται κάνει πως ροχαλίζει, πρέπει να τον ξαναρωτήσω για να απαντήσει σωστά. ή '' όχι βεπω εγώ ντει ντει'' ενώ ξέρει να πει άλογο. Λέει προτάσεις του στιλ ''μαμά φύγε από δω" ή ''ποτέ πάμε τζαμπο'' ολοκάθαρα. Όταν θα τον ρωτήσω πως τα πέρασες σήμερα θα μου πει στο περίπου πχ'' σει Τούλα βοτλα, τζουνι, χιουμο'' Βόλτα με τη θεία Τούλα κ ότι πηρέ γλειφιτζούρι κ χυμό. (με αναγραμματισμό λέει μονό την βόλτα-βοτλα κ το κουνέλι-κουλινε). Τον ρώτησα όμως μια μέρα ,γιατί ο λύκος στο παραμύθι με την κοκκινοσκουφίτσα είναι κακός και αντί να μου πει, έφαγε τη γιαγιά, κοίταξε τον μπαμπά του και λέει ¨μπαμπά πες εσύ¨ Είναι πολύ δραστήριος, συγκεντρώνεται στο παιχνίδι μονός του αλλά κ στα ομαδικά. Παίζει κρυφτό, κυνηγητό, μπάλα χορεύει κ ξετρελαίνεται να ακούει ιστοριούλες. Είναι πολύ συνεργάσιμος στο σπίτι και με βοηθάει σε ό,τι του ζητήσω. Όταν έγινε 2 του πήραμε ποδήλατο με βοηθητικές κ το έκανε αμέσως. Πιστεύεται πως πρέπει να τον δεί καποιος ειδικος?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

__________________

eNortjKzUjI0MzQ3MFWyBlwwFX0C0Q,,23.png

eNortjKzUjI0MzQ3MFOyBlwwFYAC0g,,55.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο

χαρτι απο γιατρο του εοππυ καθε μηνα για οσο κρατησουν

αυτα ειναι τα σιγουρα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

επισης σε ενα αλλο θεμα εδω μεσα στο φορουμ διαβαζα για διαφορα "υποπτα" σημαδια που πρεπει να προσεχουμε στα παιδια και ελεγε για παραδειγμα οταν δεν χαιρεταει το παιδι. εμενα οταν ηταν πιο μικρος, κοντα στον χρονο και του ελεγες χαιρετα εκανε "γεια" με το χερι του, οχι παντα βεβαια, αλλα εδω και πολυ καιρο δεν το κανει. δλδ. του λες κανε γεια και μπορει να πει "γεια" (δε νομιζω πως το εννοει) αλλα δεν κουναει το χερι. και κατι ακομα ειναι πως δεν καθεται με τιποτα σε αγκαλιες, ισως επειδη μεγαλωσε? δεν ξερω. δλδ. θα κατσει μονο το βραδυ οταν τον παιρνω πολλες φορες να τον νανουρισω σε μενα η καμια φορα στον μπαμπα του, αλλα μονο πριν τον υπνο. μεσα στη μερα με το που θα τον παρεις τσιριζει και χτυπιεται να κατεβει κατω.

Θα σου πω ενα πραγμα με ΠΟΛΛΗ αγαπη κι ας μην σε ξερω.......

Σταματα να διαβαζεις για 'υποπτα' συμπτωματα και διαφορα αλλα στο νετ......

Δωσε χρονο στο παιδι να αναπτυχθει και στηριξε το, δειξτου εμπιστοσυνη, μην το αγχωνεις ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

Τα οροσημα ειναι εκει οκ, αλλα ΑΝ δεν κανει 'γεια σου' στους 12 μηνες και το κανει στους 15 και τι εγινε; Το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο...

Μην το κανεις αυτο ουτε στο παιδι και κυριως σε εσενα....

Και στα λεει ολα αυτα καποια που σπαταλησε πολυ χρονο, φαια ουσια και χρημα για να καταληξει η μικρη της να τη διαψευσει.. Μεγαλωνοντας θα βλεπεις κι εσυ πως οι φοβιες σου ηταν ανουσιες....

Φιλικα ολα αυτα ετσι;

;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναπτυξιολογο, παιδοψυχιατρο, παιδονευρολογο... δεν ξερω σιγουρα. καλυτερα να ρωτησεις στο εοππυ

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 'Eχω ένα αγοράκι 33 μηνών και ένα κοριτσάκι 9 μηνών.To αγόρακι μου ξεκίνησε να μιλάει μπαμπά μαμά γιαγιά και μερικές λεξούλες περίπου στον 9 μηνά κ στο πρώτο έτος απευθυνόταν. Όταν ήταν 1,5 έλεγε αρκετά όμως τα περισσότερα μονό με την πρώτη συλλαβή πχ ''κα γιαγιά'' αντί κάτω στη γιαγιά ή ''μαμά νε'' αντί για μαμά νερό. Όταν ήταν 26 μηνών τον ξεκινήσαμε παιδικό. Εκεί μου είπε η δασκάλα του πως έλεγε σχεδόν όλες τις λέξεις κανονικά, ζητούσε νερό. Μάλλον αναγκάστηκε γιατί δεν τον καταλαβαίνανε. Στην πορεία αναγκαστήκαμε να διακόψουμε τον παιδικό λόγω πολλών ιώσεων(νοσηλεύτηκε γιατί δεν παίρνει φάρμακα , του προκαλούν εμετό )και επειδή κολλούσε και το μωρό. Σκεφτόμαστε να τον ξεκινήσουμε ξανά μετά το Πάσχα. Τώρα έχει περίπου 2 μήνες που λέει κανονικά τις λέξεις ξέρει να πει κοιμάται αλλά όταν τον ρωτάω ''τι κάνει η μπέμπα?'' δεν θα μου πει κοιμάται κάνει πως ροχαλίζει, πρέπει να τον ξαναρωτήσω για να απαντήσει σωστά. ή '' όχι βεπω εγώ ντει ντει'' ενώ ξέρει να πει άλογο. Λέει προτάσεις του στιλ ''μαμά φύγε από δω" ή ''ποτέ πάμε τζαμπο'' ολοκάθαρα. Όταν θα τον ρωτήσω πως τα πέρασες σήμερα θα μου πει στο περίπου πχ'' σει Τούλα βοτλα, τζουνι, χιουμο'' Βόλτα με τη θεία Τούλα κ ότι πηρέ γλειφιτζούρι κ χυμό. (με αναγραμματισμό λέει μονό την βόλτα-βοτλα κ το κουνέλι-κουλινε). Τον ρώτησα όμως μια μέρα ,γιατί ο λύκος στο παραμύθι με την κοκκινοσκουφίτσα είναι κακός και αντί να μου πει, έφαγε τη γιαγιά, κοίταξε τον μπαμπά του και λέει ¨μπαμπά πες εσύ¨ Είναι πολύ δραστήριος, συγκεντρώνεται στο παιχνίδι μονός του αλλά κ στα ομαδικά. Παίζει κρυφτό, κυνηγητό, μπάλα χορεύει κ ξετρελαίνεται να ακούει ιστοριούλες. Είναι πολύ συνεργάσιμος στο σπίτι και με βοηθάει σε ό,τι του ζητήσω. Όταν έγινε 2 του πήραμε ποδήλατο με βοηθητικές κ το έκανε αμέσως. Πιστεύεται πως πρέπει να τον δεί καποιος ειδικος?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

__________________

μπα, μια χαρα φαινεται. μαλλον βαριεται να μιλαει ή ζηλευει που ασχολεισε το μωρο και παλιμπαιδιζει. θα δεις και αφου ξαναξεκινησει παιδικο αντιδρασεις.

τα μωρα μας βλεπω οτι εχουν σχεδον ιδιες ηλικιες μονο που εγω τα εχω αναποδα -πρωτα κοριτσι μετα αγορι- και μου κανει κατι τετοια νουμερα κατα καιρους. πχ ενω εχει κοψει πιπιλα εδω κι ενα χρονο οταν βρισκει πιπιλα τη βαζει στο στομα της και ξαπλωνει στο ρηλαξ.

Link to comment
Share on other sites

Kira, η δικιά μου λέει το χ σαν σίγμα!!! αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει να κάνει με το σ το τελικό. τόσο η κόρη μου 2,5 ετών όσο και ο ανιψιός μου που είναι 3 χρονών και κάτι δεν το λένε! δεν το αναφέρουν καθόλου.... λένε "ο Νίκο" αντί για " ο Νίκος" σας έχει τύχει αυτό? Να σημειώσω ότι δεν έρχονται σε επαφή με άτομα που δεν μιλάνε καλά τη γλώσσα για να πεις ότι το ακούνε λάθος.

εμενα κανει το αντιθετο, δηλαδη σε πολες λεξεις αγγλικες κυριως ονοματα απο κινουμενα σχεδια προσθετει κι ενα ς στο τελος. πχ λεει ο μικης (μικυ μαους), ο γκουφης, ο ποπαης, ο ζορος, ο σκουμπης (σκουμπι ντου), ο νουκης (ο γκαμι μπιαρ που τραγουδαει το νουκι νουκι).

το προβλημα μας ειναι οτι δε λεει παντα το "ρ" τις περισσοτερες φορες το λεει "λ". η παιδιατρος μου ειπε να μην κανω τιποτα πριν τα 3.

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου η μικρούλα...22 μηνών...μιλάει σε ικανοποιητικό βαθμό..καταλαβαίνει τα πάντα..είναι καλή.

απλά θέλω να σας πω τι μου είπε προχθές και έμεινα..

αντε μολε γαζουρα!!!!!!!!!!!!

δηλαδή

αντε μωρέ γαιδούρα!!!!

της το έχω πει 1-2 φορές όταν σκορπίζει τα παιχνίδια..μαρκαδόρους ...κτλ...κάτω και δεν τα μαζέυει..

τελικά πρέπει α προσέχουμε τι λέμε πλέον.,...

μου φάνηκε τόσο αστείο πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αυτά που διαβάζω ανησύχησα πολύ!!!!

 

Θεωρούσα μέχρι τώρα ότι ο γιός μου είναι μια χαρά στην ομιλία.... ίσως λίγο αργός αλλά όλα βαίνουν καλώς .... το συμπηκνωμένο άγχος που διαβάζω εδώ με άγχωσε και εμένα!!!!!!

 

Ο γιός μου είναι τώρα 27 μηνών. Λέει προτάσεις με μόνο δύο λέξεις και συνεχώς εμπλουτίζει το λεξιλόγιό του με καινούργιες λέξεις αλλά όχι καθαρά. Οι περισσότερες είναι παραφθαρμένες και πρέπει να καταλάβεις τί θέλει να πεί. Πολλές φορές που παίζει με τα κουκλάκια του ακούγεται (δεν βγάζεις βέβαια κανένα νόημα) σαν να περιγράφει μια ιστορία. Στα παιχνίδια μίμησης είναι πολύ μέσα, υπερδραστήριος γενικότερα και πολύ κοινωνικός. Ακόμα δεν έχει πάει παιδικό σταθμό.

 

Μετράει έως το πέντε και ξεχωρίζει και τα περισσότερα φωνήεντα. Ονοματίζει τους πλανήτες ... και τα μέρη του σώματος. Παζλ κάνει τα ξύλινα και αυτά που έχουν δύο κομμάτια. Χτίζει με κύβους και το αγαπημένο του είναι να κάνει ιστορίες με κουκλάκια, αυτοκινητάκια και ζωάκια. Μουτζουρώνει στη ζωγραφική και κάνει κύκλους, γραμμές και κύμματα όταν του το ζητήσω. Τα χρώματα ακόμα τα μπλέκει.

 

Δεν κάνει ακόμα προτάσεις με 3 λέξεις (μόνο κάποιες φορές), και οι περισσότερες λέξεις του δεν ακούγονται καθαρά..... πρέπει να ανησυχώ;;; Μήπως είναι πίσω σε σχέση με την ηλικία του;;;

 

σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί βλέπω ότι άλλα παιδάκια είναι πολύ πιο μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω ανησύχησα πολύ!!!!

 

Θεωρούσα μέχρι τώρα ότι ο γιός μου είναι μια χαρά στην ομιλία.... ίσως λίγο αργός αλλά όλα βαίνουν καλώς .... το συμπηκνωμένο άγχος που διαβάζω εδώ με άγχωσε και εμένα!!!!!!

 

Ο γιός μου είναι τώρα 27 μηνών. Λέει προτάσεις με μόνο δύο λέξεις και συνεχώς εμπλουτίζει το λεξιλόγιό του με καινούργιες λέξεις αλλά όχι καθαρά. Οι περισσότερες είναι παραφθαρμένες και πρέπει να καταλάβεις τί θέλει να πεί. Πολλές φορές που παίζει με τα κουκλάκια του ακούγεται (δεν βγάζεις βέβαια κανένα νόημα) σαν να περιγράφει μια ιστορία. Στα παιχνίδια μίμησης είναι πολύ μέσα, υπερδραστήριος γενικότερα και πολύ κοινωνικός. Ακόμα δεν έχει πάει παιδικό σταθμό.

 

Μετράει έως το πέντε και ξεχωρίζει και τα περισσότερα φωνήεντα. Ονοματίζει τους πλανήτες ... και τα μέρη του σώματος. Παζλ κάνει τα ξύλινα και αυτά που έχουν δύο κομμάτια. Χτίζει με κύβους και το αγαπημένο του είναι να κάνει ιστορίες με κουκλάκια, αυτοκινητάκια και ζωάκια. Μουτζουρώνει στη ζωγραφική και κάνει κύκλους, γραμμές και κύμματα όταν του το ζητήσω. Τα χρώματα ακόμα τα μπλέκει.

 

Δεν κάνει ακόμα προτάσεις με 3 λέξεις (μόνο κάποιες φορές), και οι περισσότερες λέξεις του δεν ακούγονται καθαρά..... πρέπει να ανησυχώ;;; Μήπως είναι πίσω σε σχέση με την ηλικία του;;;

 

σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί βλέπω ότι άλλα παιδάκια είναι πολύ πιο μπροστά!

 

Εδώ υπάρχουν μανούλες που έχουν αγοράκια 3 χρονών κι ακόμα περιμένουν να τα ακούσουν να μιλάνε καθαρά (κι η αφεντιά μου μια από αυτές), και πάλι μας λένε οι γιατροι ότι δεν τρέχει τίποτα το εξωφρενικό. Κι εσύ όπως φαίνεται από ό,τι διάβασα έχεις ένα ευφυέστατο παιδάκι χωρις κανένα απολύτως πρόβλημα, και είναι και μπροστά σε πολλά (εμείς π.χ. από πλανήτες μόνο το φεγγάρι ξέρουμε, και από άστρα μονο τον ήλιο :mrgreen:), μην το αδικείς με τζάμπα ανησυχίες :wink:

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Εχω έναν γιο 26 μηνών ο οποίος δε μιλάει σχεδόν καθόλου. Λέει μαμά και μπαμπά αλλά οχι πάντα και Γα για το γάλα. Κατα τα άλλα μόνο λέξεις που είναι ήχοι που κάνουν τα ζώα (πα πα πα, μπε και νια). Όπως καταλαβαίνετε ανησυχώ πολυ. Γενικά επικοινωνούμε όλο και καλύτερα και καταλαβαίνει τα πάντα αλλά απο ομιλία τίποτα. Εκτός απο αυτό είναι αρκετά αντιδραστικός και τσιρίζει πολυ. Πηγαίνουμε σε κάποια δραστηριοτητα με άλλα παιδάκια και παιζει μόνος του και γενικά δε συμμετέχει καθόλου σε ομαδικά παιχνίδια (απλά παιχνίδια, για την ηλικία του). Και στο πάρκο προτιμάει να είναι μόνος του παρά με άλλα παιδάκια. Η τρέλα του είναι να περπατάει, να σκαρφαλώνει και να τρέχει. ΝΟμίζω οτι τίποτα αλλο δεν τον ενδιαφέρει πραγματικά. Παρ'ολα αυτά καταβάθος χαίρεται οταν είναι με παιδάκια (αλλά απο μακρυά).

Εχετε καμιά συμβουλή να μου πείτε; Για λογοθεραπείες μου είπαν οτι είναι μικρός. Θα προσπαθήσω το καλοκαίρι ξανα. Παιδικό θα πάει απο Σεπτέμβριο. Ξέρετε κάποιον αναπτυξιολόγο στη Θεσσαλονίκη. Στον Σαμαρά μου κλείσανε ραντεβού σε ένα χρόνο!!!!

σας ευχαριστώ

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο Τσίκουλας είναι πολύ καλός, το ιατρείο του είναι στη Μητροπόλεως 119, και το τηλέφωνό του βλ. εδώ

 

Είχα πάει τον δικό μου γιο (3 χρονών) σε αυτόν και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσίκουλας είναι πολύ καλός, το ιατρείο του είναι στη Μητροπόλεως 119, και το τηλέφωνό του βλ. εδώ

 

Είχα πάει τον δικό μου γιο (3 χρονών) σε αυτόν και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.

 

ευχαριστώ πολύ. Θα τον πάρω να κλείσω ραντεβού. Να κάνω μία αρχή απο κάπου

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγαμε τελικά στον τσίκουλα. Είναι έμπειρος γιατρός κ μου άρεσε. Μας είπε να ξεκινήσουμε εργοθεραπείες κ αν χρειαστεί λογοθεραπείες για να βοηθηθεί το παιδί.

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχουμε περασει κι εμεις απο τον τσικουλα... ειναι αριστος επιστημονας

 

τι σας ειπε γενικα για το θεμα του λογου; αυτη η συμπεριφορα που ειχε ο μικρος, που δεν ηθελε παιδια κλπ οφειλεται εκει; αισθανεται καπως "μειονεκτικα" γι αυτο;

 

δεν θελω να γινω αδιακριτη, απλα εχουμε παρομοιο θεμα με τον δικο μου και ολες οι γνωμες ειναι καλοδεχουμενες

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ...έχουμε κι εμείς νέα. :-D

Σήμερα πήγαμε στην Βάγια Παπαγεωργίου (ταζ18, είχαμε πει κάποτε ότι θα σου κάνω άγαλμα, τώρα όμως ξέρω και το σημείο - δίπλα στον Βενιζέλο που φαίνεται κ από το ιατρείο της). :lol:

Λοιπόν.. είναι απλά φανταστική σαν άνθρωπος και σαν επιστήμονας.

Σχετικά με τον Δημήτρη μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι διάχυτη, είναι αυτό που λέγεται ΕΙΔΙΚΗ ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ και όλες οι "παραξενιές" που παρουσιάζει το παιδί οφείλονται σε αυτήν, ενώ επικοινωνιακά και νοητικά είναι μια χαρά. Θα χρειαστούμε αρκετές συνεδρίες αλλά το αποτέλεσμα θα είναι εκπληκτικό, μου είπε.

 

αυτάααααααα

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...