Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ-ΓΙΑΤΡΟΣ+ΠΙΕΣΗ


Recommended Posts

κορίτσια εσάς σε ποια εβδομάδα παρουσιαστηκε η υπέρταση? σήμερα που ξύπνησα πριν πάρω το χάπι είχα 14 + 10 αν συνεχίσει να ανεβαίνει έτσι απο τώρα που είμαι 24η εβδομάδα τι θα γίνει?

είμαι μέσα στην στεναχώρια και το άχγος...δεν μπορώ να το χαρώ δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρεπει αν σου την μετραει. εμενα που δεν ειχα καθολου προβλημα απο την αρχη και μου την μετραει καθε φορα μαζι με ζυγισμα. Ειναι απαραιτητο.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου γιατρός σε κάθε επίσκεψη (2 φορές το μήνα) μου μετρούσε πίεση και τα κιλά. Είχα όμως και πιεσόμετρο στο σπίτι και μετρούσα κάθε μέρα, χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα με την πίεση!

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και εγώ έχω στο σπίτι και μάλιστα το παίρνω και στην δουλειά και την μετράω τουλάχιστον 5 φορές την ημέρα.το θέμα είναι πως φοβάμαι ότι μου ξεκίνησαν πολύ νωρίς τα προβλήματα......για αυτό θέλω να μάθω όσες είχαν πρόβλημα πότε το απέκτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αγοράστε καινούρια πιεσόμετρα! είχα ένα του πατέρα μου, ακριβό και ελαφρώς μεταχειρισμένο και στον γιο μου δεν μου έδειχνε την υπέρταση και τώρα με έδειχνε μόνιμα γύρω στο 12-13 με 7-8 και μου ξεκίνησαν χάπι, πήγα σε 3 καρδιολόγους και από προχθές ξεκίνησα διπλό χαπάκι aldomed 250, το βράδυ με το καινούριο πιεσόμετρο είχα 9-5, έτρεμα σαν το ψάρι και είχα ιδρώσει, τρομάξαμε με τον άντρα μου μην λιποθυμήσω.... η γιατρός σήμερα μου είπε να παίρνω μόνο ένα και θα δούμε, μπορεί η όλη πίεση να ήταν λόγω του πιεσόμετρου... (αυτό που αγόρασα έχει 79 ευρώ χαλάλι τα λεφτά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ηλεκτρονικά συνήθως πέφτουν έξω....ηλεκτρονικό είχες? αυτό που έχω είναι σχετικά καινούριο αλλά δεν πάει εντελώς στο μηδέν και έφερε ένας συνάδελφος το δικό του να τα μετρήσουμε και έδειχναν το ίδιο.μπορείτε και στο φαρμακειο να τα μετρήσετε να δείτε εάν είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

τα ηλεκτρονικά συνήθως πέφτουν έξω....ηλεκτρονικό είχες? αυτό που έχω είναι σχετικά καινούριο αλλά δεν πάει εντελώς στο μηδέν και έφερε ένας συνάδελφος το δικό του να τα μετρήσουμε και έδειχναν το ίδιο.μπορείτε και στο φαρμακειο να τα μετρήσετε να δείτε εάν είναι οκ.

 

ηλεκτρονικά είναι και τα δύο, αυτό το καινούριο είναι για τον καρπό, πιο εύκολο και πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικά πιεσόμετρα βραχίονα είναι αρκετά αξιόπιστα, αλλά θα πρέπει να αλλάζουμε μπαταρία με το που δείξει την ένδειξη, γιατί αλλιώς έχουν μεγάλη απόκλιση και να τηρούμε τους κανόνες μέτρησης που ισχύουν για όλα τα πιεσόμετρα. Δηλαδή: 1ον η περιχειρίδα να είναι για το μέγεθος του χεριού μας!!! Γράφουν επάνω και μερικά έχουν και ένδειξη ότι το μέγεθος είναι σωστό. Και φυσικά το χέρι πρέπει να είναι τελείως χαλαρό και όχι να το κρατάμε κάπου για να φτάνει το ύψος της καρδιάς.

 

Για του καρπού δυστυχώς πρέπει να έχεις πολλά για να πεις ότι έχεις σωστή μέτρηση. Στο νοσοκομείο μας, που έχουμε μόνο ηλεκτρονικά, οι καρδιολόγοι απαγορεύουν τους ασθενείς να αγοράζουν καρπού. Θα πρέπει να είσαι σε τραπέζι, να ακουμπάς το χέρι στη θήκη του πιεσόμετρου, ώστε το πιεσόμετρο να φτάνει στο ύψος της καρδιάς, χωρίς όμως να το κρατάς εσύ, αλλά να είναι τελείως ελεύθερο και μάλιστα κάποιοι λένε ότι ακόμη και το σταυροπόδι επηρεάζει (αυτό δεν το έχω δοκιμάσει).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vicky θα πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ την διατροφή σου,σίγουρα θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιον ειδικό όσο αφορά το θέμα της διατροφής.

 

Τις περισσότερες φορές η υπέρταση δεν έχει κανένα σύμπτωμα και βρίσκεται τυχαία, όταν ο ασθενής για κάποιο λόγο μετρά την πίεσή του , γι'αυτο και λένε ότι είναι πολύ "ύπουλη" ασθένεια.

 

πολλές γυναίκες κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης αλλά και μετα την γέννα γίνονται υπερτασικές.... και αυτό πια είναι κάτι μόνιμο.

 

θα σου έλεγα σίγουρα να επισκεφτείς και εναν αλλο γυναικολόγο και ίσως και εναν καρδιολόγο( προληπτικά)

 

εγώ κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης έπερνα μαγνήσιο , γιατι σε κάποιες μετρήσεις είχε παρατηρηθεί υπέρταση.

(σημ. ο γυναικολόγος μου με μετρούσε σε κάθε επίσκεψη)

 

edit την πίεση πρέπει να την μετράμε 2 φορές την ημέρα (διαφορετικά μας γίνετε εμμονή) να είμαστε ήρεμοι-χαλαροί , συνηθώς το πρωί , οταν ξυπνάμε και την νυχτα πριν ξαπλώσουμε επίσης απο ότι γνωρίζω τα ηλ.πιεσόμετρα είναι αξιόπιστα , αρκεί το χέρι μας να παρεμένει ακίνητο.

 

Και μην ξεχνάς πως το άνχος βλάπτει σοβαρά την υγεία ... και γίνετε σύμμαχος της υπέρτασης.

Όλα θα πάνε καλά με το καλό το μωράκι σου :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά! σε ευχαριστώ πολύ. και σε καρδιολόγο έχω πάει τα ίδια μου είπε.εδώ και λίγες ημέρες έχω απο το πρωί πονοκέφαλο που συνεχίζεται όλη μέρα και του το είπα τώρα και είπε τουλάχιστον μέχρι την Τρίτη ξεκούραση και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

vicky εγραψε: έτσι ΄πρέπει αλλά πρέπει να προσέχουμε και εμείς πολύ να μην πάρουμε βάρος και να κόψουμε το αλάτι. Ειρήνη θα ήθελα να μου πέις τι έγινε ώστε να ξέρω ακριβώς τι κίνδυνοι υπάρχουν καθώς ο γυναικολόγος πάντα λέει όλα καλά θα πάνε και με εκνευρίζει γιατί θέλω να ξέρω τους κινδύνους.

 

 

 

 

καλησπερα βικυ και σε ολα τα κοριτσια!!

 

φοβαμαι πολυ οτι σε αγχωσα , δεν το ηθελα σε καμια περιπτωση γιατι ξερω οτι η περιοδοσ αυτη ειναι απο μονη τησ αγχωτικη , εαν ακουμε και γυρω γυρω τοτε πια θα τρελαθουμε!!!σημασια ειναι να ειμαστε ηρεμεσ(λεμε τωρα..)και με λιγη προσοχη πιστευω οτι προλαμβανεται η εκλαμψια!απλα λιγο προσοχη στο αποτομο βαροσ , στην πιεση και οταν δημιουργηθουν αποτομα πριξιματα!!!!!(να σημειωσω οτι εγω ημουν υπερβολικα πρισμενη..αφου μετα την γεννα σε μια εβδομαδα εχασα 15-18 κιλα!!!!!!ηταν ολα κατακρατησεισ νερων!!!!!)

 

δεν θα ηθελα ομωσ να αναφερω περισσοτερεσ λεπτωμερειεσ οσον αφορα εβδομαδα κυησησ κτλ , γιατι ξερω πολυ καλα ποσο πολυ επηρεαζομαστε απο αυτα που ακουμε!!!

 

ευχομαι παντωσ σε ολεσ τισ μανουλεσ μια πολυ πολυ καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να εχουμε τα μωρακια μασ!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

DEN με άγχωσες καπέλα μου.

κανείς δεν μπορεί να με αγχώσει περισσότερο από όσο είμαι πίστεψέ με.

εδώ ο γιατρός πρίν λίγα λεπτά με περίεργο ύφος μου είπε να μείνω σπίτι να ξεκουραστώ εώς και τρίτη και μετά να πάμε απο εκεί να μας μιλήσει. υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να με αγχώσει περσσότερο? όχι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

γιατι βικυ μου?λογο πιεσησ?η κατι αλλο?ελπιζω οχι κατι σοβαρο!!!!!!!!!!!!!μην αγχωνεσε ομωσ οτι και να ειναι (που πιστευω οτι δεν θα ειναι κατι σοβαρο) και μην στεναχωριεσαι με διαφορεσ σκεψεισ που μπενουν στο μυαλουδακι σου γιατι τα νιωθει και το νινι σου!!!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα και αύριο θα μείνω στο σπιτάκι όπως μου είπε ο γυναικολόγος για να δούμε εάν η πίεση αυξάνεται περισσότερο όσο είμαι στην δουλειά.

Προφανώς μου είπε να πάω επειγόντως την Τρίτη γιατί φοβάται για προεκλαμψία δεδομένου του καθημέρινου πονοκέφαλου την ώρα που ξυπνάω και για λίγη ώρα μετά και του πόνου στα μάτια.

Σήμερα έκλεισα ραντεβού με οφθαλμίατρο μήπως και επέκτησα και εμιωπία εκτός των άλλων. Τουλάχιστον ελπίζω να είναι απο αυτό και όχι σημάδια προεκλάμψίας μιας και με τα χάπια που παίρνω η πίεση το πολύ 13 και 9 είναι.

Έκανα εξετάσεις αίματος και ούρων και δεν υπήρχε ούτε λεύκωμα στα ούρα ούτε αυξημένα όσα μου είχε γράψει λόγω πίεσης. Θα δούμε αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και αύριο θα μείνω στο σπιτάκι όπως μου είπε ο γυναικολόγος για να δούμε εάν η πίεση αυξάνεται περισσότερο όσο είμαι στην δουλειά.

Προφανώς μου είπε να πάω επειγόντως την Τρίτη γιατί φοβάται για προεκλαμψία δεδομένου του καθημέρινου πονοκέφαλου την ώρα που ξυπνάω και για λίγη ώρα μετά και του πόνου στα μάτια.

Σήμερα έκλεισα ραντεβού με οφθαλμίατρο μήπως και επέκτησα και εμιωπία εκτός των άλλων. Τουλάχιστον ελπίζω να είναι απο αυτό και όχι σημάδια προεκλάμψίας μιας και με τα χάπια που παίρνω η πίεση το πολύ 13 και 9 είναι.

Έκανα εξετάσεις αίματος και ούρων και δεν υπήρχε ούτε λεύκωμα στα ούρα ούτε αυξημένα όσα μου είχε γράψει λόγω πίεσης. Θα δούμε αύριο.

 

Έχεις κόψει το αλάτι από το φαγητό; εγώ είχα κάνει προεκλαμψία στη πρώτη μου εγκυμοσύνη και τώρα είμαι σε καραντίνα γιατί είδα ελάχιστα ίχνη πρωτεϊνης (λεύκωμα) στη προηγούμενη εξέταση ούρων. Εκτός από τον πονοκέφαλο και την αυξημένη πίεση άλλες ενδείξεις της προεκλαμψίας είναι η απότομη αύξηση βάρους (πχ. 5 κιλά σε 10 ημέρες) και το να βλέπεις θολά ή "αστεράκια" μαύρα... έχεις τίποτα τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω θολά απλά με πονάνε και τα ανοιγοκλείνω συνέχεια. το 13 με 9 δεν υποτίθεται πως είναι μέσα στα όρια? λέυκωμα η οτιδήποτε άλλο δεν υπάρχει στα ούρα. ο πονοκέφαλος κεκινάει με το που θα ξαπλώσω να κοιμηθώ και τον έχω αρκετή ώρα μετά που θα ξυπνήσω. Στη διάρκεια της ημέρας ελάχιστα καταλαβαίνω πονοκέφαλο. Όσο για τα κιλά έχω πάρει πέντε τους τελευταίους 2 μήνες.....Υπόψη πως ήδη παίρνω ένα aldomet των 500 το πρωί και ένα των 250 το απόγευμα.

εσύ έπαιρνες χάπια? πώς τα πήγεσ τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παίρνω ένα προς το μεσημέρι aldomed 250 καθώς άλλαξα πιεσόμετρο και η πίεση μου είναι ενδιάμεσα 10-6 με 12-7 το πολύ. Δεν χρειάζεται περισσότερη δοσολογία τελικά προς το παρόν. Πάντως αν δεν έχεις κόψει το αλάτι θα σε βοηθήσει όταν το κόψεις γιατί θα πέσει αρκετά η πίεση (πάντα μαζί με τη θεραπεία που σου έχει συστήσει ο γιατρός σου)

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω κόψει τελείως. το έχω ελαττώσει. άλλαξα και εγώ πιεσόμετρο και πήρα ηλεκτρονικό μπράτσου και το πιο πολύ που έχει δείξει σήμερα είναι 13,1 με 8,3.

π πονοκέφαλος που είχες ήταν όλη την ημέρα?

εγώ τον έχω μόλις ξαπλώσω δηλαδή αμέσως μόλις ακουμπήσω σε μαξιλάρι το κεφάλι μου και για 2-3 ώρες μετα που θα ξυπνήσω.

δεν βλέπω θολά απλά με κουρά΄ζουν πολύ τα μάτια μου. μόλις γύρισα απο τον οφθαλμίατρο και δεν έχουν απολύτως τίποτα τα μάτια μου. αύριο λογικά τέτοια ώρα θα είμαι στον γυναικολόγο και θα μου πεί εκείνος αλλά θέλω να πιστεύω πως όλα καλά θα πάνε.

το ίδιο βέβαια εύχομαι και σε εσένα :)

Link to comment
Share on other sites

και κορίτσια επειδή τώρα δεν είμαι στο γραφείο και έχω τον χρόνο να τα ξαναδώ όλα και να δώ ότι σε κάποια μηνύματα δεν είχα απαντήσει (γαιδούρα) θέλω να πώ ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε όσες προσπάθησαν να με ξεαγχώσουν και να με κάνουν να δώ πιο θετικά τα πράγματα.

και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλες. :D

Link to comment
Share on other sites

π πονοκέφαλος που είχες ήταν όλη την ημέρα?
Δεν είχα καθόλου πονοκεφάλους παρότι ήταν προχωρημένη η προεκλαμψία (βέβαια το ότι είχα εγώ προεκλαμψία δεν υποννοώ ότι πρέπει να έχεις και εσύ)
μόλις γύρισα απο τον οφθαλμίατρο και δεν έχουν απολύτως τίποτα τα μάτια μου.
αυτό είναι το πιο ευχάριστο. Να τα πεις όλα στον γιατρό σου και αυτός ξέρει και θα σε κατευθύνει. Σε ευχαριστώ και εσύ με το καλό.

 

Πάντως κατά τη γνώμη μου κόψε το αλάτι! οπωσδήποτε

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εσάς σε ποια εβδομάδα παρουσιαστηκε η υπέρταση? σήμερα που ξύπνησα πριν πάρω το χάπι είχα 14 + 10 αν συνεχίσει να ανεβαίνει έτσι απο τώρα που είμαι 24η εβδομάδα τι θα γίνει?

είμαι μέσα στην στεναχώρια και το άχγος...δεν μπορώ να το χαρώ δυστυχώς.

 

μην αγχωνεσε , κ μην στεναχωριεσε.... γιατι ετσι η πιεση ανεβαινει περισσοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικά πιεσόμετρα βραχίονα είναι αρκετά αξιόπιστα, αλλά θα πρέπει να αλλάζουμε μπαταρία με το που δείξει την ένδειξη, γιατί αλλιώς έχουν μεγάλη απόκλιση και να τηρούμε τους κανόνες μέτρησης που ισχύουν για όλα τα πιεσόμετρα. Δηλαδή: 1ον η περιχειρίδα να είναι για το μέγεθος του χεριού μας!!! Γράφουν επάνω και μερικά έχουν και ένδειξη ότι το μέγεθος είναι σωστό. Και φυσικά το χέρι πρέπει να είναι τελείως χαλαρό και όχι να το κρατάμε κάπου για να φτάνει το ύψος της καρδιάς.

 

Για του καρπού δυστυχώς πρέπει να έχεις πολλά για να πεις ότι έχεις σωστή μέτρηση. Στο νοσοκομείο μας, που έχουμε μόνο ηλεκτρονικά, οι καρδιολόγοι απαγορεύουν τους ασθενείς να αγοράζουν καρπού. Θα πρέπει να είσαι σε τραπέζι, να ακουμπάς το χέρι στη θήκη του πιεσόμετρου, ώστε το πιεσόμετρο να φτάνει στο ύψος της καρδιάς, χωρίς όμως να το κρατάς εσύ, αλλά να είναι τελείως ελεύθερο και μάλιστα κάποιοι λένε ότι ακόμη και το σταυροπόδι επηρεάζει (αυτό δεν το έχω δοκιμάσει).

 

 

ομολογώ πως εισαι πολυ ενημερωμένη!!

θα συμφωνίσω με ολα τα παραπανω,

κ θα πω πως μόνο του μπράτσου τα ηλεκτρονικά ειναι αξιοπιστα!!!

κ τα καλυτερα της αγοράς ειναι τα omron, tensoval & panasonic!!!

μην νομιζετε ομως οτι τα αναλογικα ειναι αξιοπιστα.

οσο για τα απλα με το πουαρ(αναλογικό).... σκεψου οτι πολλα απο αυτα κατασκευαζονται στην κινα .... ενα καλο πιεσομετρο με πουαρ κανει απο 50-120€ κ αντιστοιχα ενα ηλεκτρονικο απο 65-120€.

αυτα που εχουν οι γιατροι (αναλογικά) κοστίζουν πανω απο 150 €

αν καποια θελει να αγορασει αναλογικό πιεσομετρο κ θελει να ειναι αξιοπιστο να προτειμισει wech allyn ή avron!!!

 

αξιοπιστα ειναι κ τα υδραργυρικά, αλλα καταργητε ο υδραργυρος κ δυσκολα μπορεις να βρεις ανταλλακτικα!!

 

(εργαζομαι σε καταστημα με ιατρικα ειδη, γιαυτο τα ξερω καλα)

Link to comment
Share on other sites

πήγαμε εχθές στον γιατρούλη μας και όλες μας οι εξετάσειες ήταν καλές. η μπουμπουκα μας είναι μια χαρά και φτάσαμε τα 761 γραμμάρια :D:D:D

απλά τώρα θα πρέπει να με βλέπει κάθε 15 ημέρες.

μου αύξησε την δόση και τώρα σε στιγμές έντονου στρές έχω 13,5 με 8,5.

σήμερα είδα λίγο ροζουλί τα ούρα μου και μου είπε να πίνω πολύ νερό και αν το ξαναδώ να του το πώ.

είχατε εσείς κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...