Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους...

μιά και σιδερώνω τώρα είπα να ανοίξω το ανάλογο θέμα :wink:

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε περιορίσει κάτι στις δουλειές του σπιτιού; Υπάρχουν δουλειές που κάνετε καθιστές, π.χ. σιδέρωμα; Έχετε παρατήσει κάποιες δουλειές, όπως π.χ. καθάρισμα παραθυρων, πλύσιμο κουρτινών και μπαλκονιών;

 

Περιμένω απαντήσεις :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sardelaki μου καλημερα!!!!!!

εγω το διαστημα ειδικα που η κορη μου ηταν αρρωστη και χρειαστηκε να μεινω σπιτι για 2 εβδομαδες εκανα οχι μονο δουλειες αλλα γενικη καθαριοτητα ντουλαπια κουζινας ντουλαπες πορτες παραθυρα ολααααα!!!!!

οταν επεφτα βεβαια στο κρεβατι ειχα απιστευτους πονους στην μεση αλλα

δεν ειχα προβλημα.

καλο θα ηταν βεβαια να μην το παρακανουμε αλλα τι να κανουμε εχουμε και μια τρελα με την καθαριοτητα!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ωραία...βρήκα άλλη μία σαν κι εμένα και αυτή είσαι εσύ ΤΖΟΥΤΖΑ :wink:

κι εγώ το ίδιο...ησυχία δεν έχω...είμαι γενικά όμως ανήσυχω πλάσμα που πρέπει συνέχεια να ασχολούμαι με κάτι αλλιώς θα φρικάρω χα χα.

Ξέρω ότι θα έπρεπε να χαλαρώσω λιγάκι, λόγω αρκετά μεγάλου προβλήματος στην μέση, αλλά και πάλι μυαλό δεν βάζω :oops::oops::oops:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Σιδέρωμα,μπαλκόνια,ηλεκτρική,σφουγγάρισμα και τζάμια όσο μπορώ τα κάνω μόνη μου γιατί η μητέρα μου έχει και άλλες υποχρεώσεις.Το μπάνιο το έχει αναλάβει αποκλειστικά ο άντρας μου για να μην σκύβω στη μπανιέρα και εισπνέω τα απορρυπαντικά.Υπήρξαν βέβαια φορές που με βοήθησε και στο σιδέρωμα,και σε διάφορα άλλα.Τώρα για την ανοιξιάτικη καθαριότητα (χαλιά,κουρτίνες κλπ)θα έρθει η μάνα μου γιατί εγώ σε λίγο θα σέρνομαι...

Πάντως ό,τι μπορώ κάνω γιατί δεν αντέχω και να κάθομαι.Αν κουράζομαι κάνω πολλά διαλείμματα.Πάντως έχουν υπάρξει και φορές που-κακώς- ξεπέρασα τον εαυτό μου(πχ σήκωσα βάρη)και ευτυχώς δε μου βγήκε σε κακό...:?

Καρεκλίτσα σπάνια χρησιμοποιώ πχ στα τζάμια γιατί το σκύψιμο πλέον δεν αντέχεται-αν σκύψω λίγο βγαίνει αμέσως το περιεχόμενο του στομαχιού μου...

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θα ήθελα κι εγώ να είχα την μανούλα μου κοντά :cry:

Άσε μετά το Πάσχα τι με περιμένει...θα βάψουμε το σπίτι και καταλαβαίνετε.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα κάνω ότι μπορώ από τώρα...δηλ. κάποιες αλλαγές που θέλω να κάνω στις ντουλάπες κτλ. για να μην τα έχω τότε.

Τότε απλά να βαφτεί το σπίτι και γενική θα φέρω μια γυναίκα να μου την κάνει...με 35? θα μου κάνει τα πάντα.

Θα κοντεύω να μπω στον μήνα μου και λόγω δισκοκύλης πρέπει να σταματήσω τα χαζά!

Παρόλα αυτά θέλω την μαμά μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :P

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην αρχή έκανα τα πάντα όπως πριν.Μετά είχα ένα προβληματάκι και χρειάστηκε να μείνω 2 εβδομάδες στο κρεβάτι(όπου κόντεψε να μου στρίψει απο την ακινησία)κι από τότε μου μεινε ο φόβος και προσέχω.

Δηλαδή ΔΕΝ σηκώνω βάρη πχ λεκάνη με ρούχα (τα παίρνω μισά μισά) ΔΕΝ πλένω μπαλκόνια-κάγκελα ΔΕΝ τινάζω-πλένω χαλιά και ΔΕΝ καθαρίζω τον φούρνο γιατί διάβασα οτι εκείνο το ειδικό απορρυπαντικό φούρνου δεν κάνει να εισπνέεται από εγκύους.(Θα μου πεις ποιο απορρυπαντικό κάνει να εισπνέεται γενικά...τέλος πάντων)

Σιδέρωμα έκανα πάντα καθιστή οπότε δεν αλλάζει τίποτα

τα τζάμια ποτέ μου μα ποτέ δεν τα χώνεψα κι έχω βρει μια καλή δικαιολογία να τα αποφύγω!! :wink:

 

sardelaki οι βαφές είναι ιδιαίτερα τοξικές,καλύτερα να κοιμηθείς αλλού εκείνες τις μέρες και γενικώς να αποφύγεις τις μυρωδιές.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοντεύω να μπω στον μήνα μου και λόγω δισκοκύλης πρέπει να σταματήσω τα χαζά!

 

Όχι μόνο πρέπει αλλά φαντάζομαι πως δεν θα μπορείς πια... :D

 

Δυστυχώς το βάψιμο σπιτιού μοιάζει με μετακόμιση... :?

 

Κάνε λίγα τώρα για να περνάει και η ώρα σου αλλά και να γλιτώσεις και τις ζέστες,αλλά με προσοχή...

 

sardelaki οι βαφές είναι ιδιαίτερα τοξικές,καλύτερα να κοιμηθείς αλλού εκείνες τις μέρες και γενικώς να αποφύγεις τις μυρωδιές.

 

Σωστό.Αυτό δεν το σκέφτηκα όταν πριν ένα μήνα έβαψα το παιδικό δωμάτιο-από το μισό τοίχο και κάτω.:? Αν και είχα ανοιχτά παράθυρα όλη την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

ναί ε;

θα βάψω όλο το σπίτι με πλαστικό χρώμα, που δεν μυρίζει κιόλας. Παρόλα αυτά να εγκαταλείψω το σπίτι για εκείνες τις μέρες;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνε λίγα τώρα για να περνάει και η ώρα σου αλλά και να γλιτώσεις και τις ζέστες,αλλά με προσοχή...

 

Ναί θα κάνω τώρα όσα μπορώ και χαλαρά, οπότε όταν έρθει εκείνη η ώρα θα χρειαστεί μόνο το βάψιμο και η γενική καθαριότητα μετά.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

sardelaki μου, εγω αυτο που εχω να σου πω, ειναι να κανεις οτι νομιζεις και αισθανεσαι πως μπορεις αλλα χαλαρα και με προσοχη!!

 

εγω (αααααλλη μια παλαβη...) εκανα τα παντα, ειδικα οταν ημουν μονη μου... 5 μηνων ειχα μετακομιση... και στο καινουριο χωθηκα στα 4 μεσα στις ντουλαπες και ετριβα!! (να σκεφτεις πως ηδη ειχα κοιλαρα!!) για δε τις τελευταιεες μερες δε ξερω τι μ' επιασε... τί στο φουρνο χωθηκα, πια παντζουρια εκανα, ποιες βεραντες... αστα να πανε!! εκτος ομως που οταν κουραζομουνα ενοιωθα και το μωρο ανησυχο, ποναγε η μεση μου και η πλατη μου!!

 

όμως οταν πια πηρα αγκαλια τον πριγκιπακο μου, μετανοιωσα τοσο πολυ για πολλα και διαφορα που ειχα κανει... και ρισκαρα, και διακινδυνεψα... για τις κ@λ@δουλειες να παθενε κατι το νινακι μου;;;; ειπα πως θα φροντισω στο 2ο να ειμαι ποιο μυαλομενη!! δεν αξιζει τον κοπο πίστεψε με!! γι' αυτο σου λεω... τουλαχιστον χαλαρα!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis μου πιστεύω πως έχεις απόλυτο δίκαιο.

Καλως ήρθες κι εσύ στο κλάμπ των παλαβών χε χε :P

Κάτι με έχει πιάσει ειδικά αυτές τις μέρες που άνοιξε κι ο καιρός...έπλυνα παράθυρα και μπαλκόνια και μετά υποφέρω από την μέση, σε σημείο που κάθε βήμα που κάνω είναι και μιά σουβλιά στην μέση.

 

Θεέ μου...δεν πάμε καλά εμείς οι γυναίκες! Καλά...όχι όλες...υπάρχουν κι άλλες που είναι λογικές! :oops:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αν σε επιασε η Ανοιξη βγες καμια βολτιτσα και ασε τις βαριες δουλειες!!

το σπιτι οπως και να 'χει θα μηνει εκει και θα περιμενει το μπεμπακι!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια δεν εχω σταματήσει καθολου να κανω δουλειες.

Ειχα δυο φορες αποκόλληση πλακούντα αλλα και παλι τα εκανα ολα.

Φυσικα πολυ ηρεμα και μολις κουραζομουν πολυ σταματουσα.

Και εμεις σκοπευουμε να βαψουμε το σπιτι αλλα μαλλον θα παρω γυναικα όσο και αν μου καθεται στο στομαχι η ιδεα γιατι μπαινω στον 6ο μήνα και βλεπω να βαφουμε κατα τον 7ο-8ο οποτε δν ξερω τι αντοχες θα εχω τοτε.

Παντως γενικα δεν ευχαριστιεμαι και τοσο το καθαρισμα που κανω .

Περισσότερο "οσα ΄βλεπει η πεθερά" κανω (και εχω και κακια πεθερα. :lol::lol::lol:

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ κορίτσια! εγώ μέχρι τα μέσα του 2ου τριμήνου δεν έκανα απολύτως τιποτα(φρίκη!).στο 1ο ήμουν τελείως στο κραβάτι,στο δεύτερο μου είπε ο γιατρός να σηκωθώ αλλά να μην κουράζομαι,οπότε πάλι δεν έκανα σχεδόν τίποτα και τώρα που μπήκα στον 7ο το μόνο που κάνω είναι να σιδερώνω καθιστή και να μαγειρεύω.όλο αυτό τον καιρό κάνει τις δουλειές ο καλός μου ο οποίος εάν πάω να κάνω κάτι μου φωνάζει γιατί φοβαται.. :) οπότε και να θέλω να κάνω κάτι παραπάνω δεν μπορώ :cry: ανυπομονώ να έρθουν πάλι οι μέρες να μπορώ να κάνω τζάμια.αυλές,πατζούρια!!είναι απίστευτα βαρετό να μην μπορείς να κάνεις τίποτα μέσα στο σπίτι..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

SOULA33 περίπου στην ίδια μοίρα είμαστε...

εγώ 19-06 έχω ΠΗΤ και ένα μήνα νωρίτερα λέμε να βάψουμε...να έχει στρώσει κι ο καιρός για να στεγνώσουν όλα γρήγορα.

Θα πάρω γυναίκα κι ας μην τρελλαίνομαι γιαυτό, αλλά δεν πρόκειται να τα κάνω όλα μόνη. Φύση αδύνατον...

εντωμεταξύ δεν έχω πεί ακόμη στον γιατρό μου για την δισκοκύλη από φόβο μην μου περιορίσει τα πάντα :oops: ποιος τον ακούει τώρα άμα του το πω;;;;;;;;;;;;;;;;; :P

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

SOULA33 περίπου στην ίδια μοίρα είμαστε...

εγώ 19-06 έχω ΠΗΤ και ένα μήνα νωρίτερα λέμε να βάψουμε...να έχει στρώσει κι ο καιρός για να στεγνώσουν όλα γρήγορα.

Θα πάρω γυναίκα κι ας μην τρελλαίνομαι γιαυτό, αλλά δεν πρόκειται να τα κάνω όλα μόνη. Φύση αδύνατον...

εντωμεταξύ δεν έχω πεί ακόμη στον γιατρό μου για την δισκοκύλη από φόβο μην μου περιορίσει τα πάντα :oops: ποιος τον ακούει τώρα άμα του το πω;;;;;;;;;;;;;;;;; :P

 

Sardelaki μου, δε θα έπρεπε να φοβάσαι το γιατρό αλλά τον εαυτό σου! Ο γιατρός αν σου πει κάτι θα στο πει για το καλό το δικό σου και του μωρού σου, όχι επειδή είναι "παράξενος"! :D

 

Εγώ κορίτσια όσο ήμουν έγκυος τα είχα ψιλοπαρατήσει γενικώς, το σιδέρωμα καθιστή, στα καθημερινά βοηθούσε και ο σύζυγος και ερχόταν και μια καλή κυρία για τα βδομαδιάτικα και τα έκανε ακόμα καλύτερα απ' οτι τα έκανα εγώ πριν!

 

Θα συμφωνήσω με τη xrysalis... το σπίτι δε θα παρεξηγηθεί αν δεν είναι στην εντέλεια... προέχει το μωράκι που είναι στην κοιλίτσα!

 

(Στην τελική θα φάμε που θα φάμε το αγγ$*#ρι στη δεύτερη εγκυμοσύνη έχοντας ήδη ένα παιδάκι σπίτι μας, ας χαλαρώσουμε στην πρώτη!!!!)

:D

Link to comment
Share on other sites

annastasia μου έχεις δίκαιο κι εσύ και σ΄ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Ούτως ή αλλως είχα σκοπό τώρα που θα πάω για την επόμενη επίσκεψη να του πω πια για την μέση μου και τί τραβάω! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγώ 19-06 έχω ΠΗΤ....

αχ βρε sardelaki και γω 19/6 ειχα ΠΗΤ και γεννησα 15/6!! (δηλαδη οπως λενε και οι γιατροι... τελευταια περιοδος 12/9 ε;;;;;; χιχιχιχι) τωρα κοντευουν τα πρωτα μας γεννεθλια!! αντε με το καλοοοοοοοο να δουμε ποσο του μηνος θα ερθει σε σας ο πελαργος!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι xrysalis μου... όπως λένε κι οι γιατροί :wink:

Άντε να δούμε πότε θα έρθει ο πασάκος μας...στης 23.06 έχω κι εγώ γενέθλια...θα είναι βέβαια το ωραιότερο δώρο φέτος και για μιά ολόκληρη ζωή :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

θα είναι βέβαια το ωραιότερο δώρο φέτος και για μιά ολόκληρη ζωή :D
:D:D:D ετσι ειναι!! αλλα δεν ειναι μονο δωρο... ειναι και ερωτας και μαλιστα αγιατρευτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κατσω ησυχη στον κ...ο μου και ο αντρας μου συνεχεια με μαλωνει :P

Λοιπον αυτα που κανω εγω....

Μαγειρεμα,σφουγγαρισμα μπαλκονια-σκαλες,ηλεκτρικη σκουπα,σιδερωμα.ψωνια(ελαφρια)

Εχω παρατησει χαλια,κουρτινες,πατζουρια(τα κανει η μαμα μου),

καθαριοτητα μπανιου και διαφορα που θελουν "σκληρα" απορρυπαντικα,σκυψιμο ή τεντωμα(τα κανει ο αντρας μου)

και δεν σηκωνω βαρια αντικειμενα και οπως ειπε η gerakina τα ρουχα που ειναι για απλωμα τα παιρνω μισα μισα στην λεκανη,την αφηνω σε ενα ψηλο σημειο του δωνατιου και μπαινοβγαινω στο μπαλκονι κρατωντας δυο δυο τα ρουχα για να τα απλωσω.

Βασικα σε κανα 2 εβδομαδες που μπαινω στον μηνα μου πρεπει να ηρεμησω λιγο...

:?:shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...