Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λαρυγγιτιδα


Recommended Posts

Σήμα κινδύνου αν το παιδί είναι πολύ ήσυχο (ανόρεκτο) και αρχίζουν να μελανιάζουν τα νύχια του.

 

 

Δεν ειχε κανενα μα κανενα σημαδι....

Μονο του οτι μεσα στον καυσωνα εκλεισε παραθυρο μετα το μπανιο και πηρε την κουβερτα :? αλλα δεν ειχε καθολου πυρετο και ουτε καν βηχαλακι :?

 

Γιατρός δεν είμαι απλά έπαθα και ίσως έμαθα λίγο...

Οσα διαβασα εδω απο εσας δεν τα λενε οι γιατροι. Να στε καλα και ευχαριστω για τις ευχες.

Ειμαστε σε αναμονη της βροχιτιδας που ακολουθει τωρα (συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου).

Εσας εκαναν βροχιτιδα μετα την κριση?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρε παιδιά τι να πώ;;φαντάζομαι ή μάλλον προσπαθώ να φανταστώ πόση ψυχραιμία θα πρέπει να έχετε σε αυτές τις περιπτώσεις.μπράβο σας και εύχομαι ουτε εσείς ούτε αλλη μανούλα να μην βρεθεί στην θέση σας

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Elenik την πρ'ωτη φορά τρομάζεις, ο Στράτος έχει φτάσει στο νοσοκομείο και με 70% κορεσμο! Άλλα μετά μαθάινεις και αντιδράς ψύχραιμα και γρήγορα. Κατευθείαν στο μπαλκόνι και σταγόνες. Ο δικός μου έχει τύχει να κάνει και βροχίτιδα μετά από κρίση λαρυγγίτιδας αλλά ευτυχώς και αυτό αντιμετωπίζεται με τα κατάλληλα σπρέυ. Και μένα μου λέγανε μέχρι 7 - 8 χρονών άλλα ήδη από φέτος που κοντεύει 4 ήταν σχετικά λιγοστές και μικρές οι κρίσεις του. Αααα και αυτό που μου είπε γιατρόςκαι το κάνω πλέον, είναι στις περιόδους κρίσης βάλε έναν βραστήρα νερό με ανοικτό καπάκι στο δωμάτιο του με κλειστές πόρτες και άστο μέχρι που να μην βλέπει τίποτα από τον ατμό. Μετά κλείστο και βάλε το παιδι να κοιμηθεί. Θέλει υγρασία.

Περαστικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που το πάθαμε δεν κατάλαβα τίποτα. Το παιδί ήταν άκεφο(πρωτοφανές) , η γιατρός επέμενε να το δει το απόγευμα...

Ευτυχώς το πήγαμε στο σπίτι της και μόλις είδε το παιδί έτρεχε να βρει ασθενοφόρο... Καταλήξαμε σε νοσοκομείο της Θεσ/κης με διάγνωση ;;;

ΔΕ θέλω να σκεφτώ τι θα γινόταν αν δεν έτρεχα στο σπίτι της γιατρού...

Για βρογχίτιδα μετά δεν ξέρω. Πέρασαν και 10 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Αααα και αυτό που μου είπε γιατρόςκαι το κάνω πλέον, είναι στις περιόδους κρίσης βάλε έναν βραστήρα νερό με ανοικτό καπάκι στο δωμάτιο του με κλειστές πόρτες και άστο μέχρι που να μην βλέπει τίποτα από τον ατμό. Μετά κλείστο και βάλε το παιδι να κοιμηθεί. Θέλει υγρασία.

 

 

 

Αυτο κανει να το κανω και τωρα προληπτικα μπας και κοιμηθω?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mε το κλιματιστικο τι κανουμε?

Κανει, δεν κανει? Το χειμωνα ξερω για μπρικι με νερο στο καλοριφερ.

Το καλοκαιρι? Τι κανουμε?

μπααα... δεν σκαει το χειλι σημερα .. ευχαριστω για την προσπαθεια παντως

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Mε το κλιματιστικο τι κανουμε?

Κανει, δεν κανει? Το χειμωνα ξερω για μπρικι με νερο στο καλοριφερ.

Το καλοκαιρι? Τι κανουμε?

μπααα... δεν σκαει το χειλι σημερα .. ευχαριστω για την προσπαθεια παντως

 

νομίζω ότι το κλιματιστικό είναι πλήρως ακατάλληλο γι αυτή τη πάθηση, για μας ήταν η κύρια αιτία που γύρισε ένας απλός βήχας σε λαρυγγικό τη προηγούμενη βδομάδα. στο καύσωνα με τα σαραντάρια τον είχα στο δωμάτιο με το κλιματισμό και άρχισε το μαρτύριο, ηρέμησε απφού του άλλαξα δωμάτιο κατά τις 3 το πρωί.

το χειμώνα υγραντήρα, το καλοκαίρι η ατμόσφαιρα ως έχει και για όποιον έχει την ευχέρεια θάλασσα και μέρη με υγρασία.

 

μην ανησυχείς, η λαρυγγίτιδα δημιουργεί τέτοιες κρίσεις, περνάει γρήγορα όμως, κάνεις μάσκα με αερολιν;βοηθάει πολύ.

όλα αυτά είναι περαστικά άλλα είναι τα δύσκολα (μακριά από μας κι από όλους!!!)

δεν είναι τίποτα μη πανικοβάλλεσαι

α και όσο πιο ήρεμο μένει το παιδί τόσο πιο γρήγορη η ανάρρωση.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα κι απο μενα elenik!Κι εμεις συχνα παθαινουμε λαρυγγιτιδα...δυο μπουλακια soldesanil εχω στο ντουλαπι μου να φανταστεις...μη τυχον ξεμεινω......Εμεις καθε φορα που περναμε λαρυγγιτιδα...μας μενει μετα βηχας που μεχρι να φυγει κανουμε ΑΜΑΝ!!!!!!Και παλι περαστικα και γρηγορα κοριτσι μου!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι μια χαρουλα ο μικρος τωρα :D:D. Εχει λιγο βηχαλακι που με κανει και γουρλωνω αλλα καμια σχεση. Απλο καθημερινο, παραγωγικο βηχαλακι :D(αυτο μας ειπε ο παιδιατρος ειναι πολυ καλο). Το οτι θα χαιρομουνα που βηχει δεν θα το φανταζομουνα στα πιο τρελλα μου ονειρα :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου τέλια όλα πήγαν καλά χαίρομαι για σας.

εγώ προμηθευτικά και υγραντήρα , καθώς και ένα ρολόι της κικο που μετρά θερμοκρασία και υγρασία κάνει γύρο στα 25 ευρώ.

Aν το βρεις αγοραστό θα σε βοηθήσει πολύ γιατί και η πολύ υγρασία δεν κάνει καλό , με το ρολόι αυτό θα έχεις των έλεγχο , εγώ πολύ το βολεύτηκα

.....

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας λοιπον elenik.Κι εμενα η κορη μου εχει ενα βηχα αλλα καμια σχεση με το πως εβηχε τη Δευτερα.Μακαρι να μην το ξαναπαθουν τα παιδακια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι μια χαρουλα ο μικρος τωρα :D:D. Εχει λιγο βηχαλακι που με κανει και γουρλωνω αλλα καμια σχεση. Απλο καθημερινο, παραγωγικο βηχαλακι :D(αυτο μας ειπε ο παιδιατρος ειναι πολυ καλο). Το οτι θα χαιρομουνα που βηχει δεν θα το φανταζομουνα στα πιο τρελλα μου ονειρα :D

 

 

τέλεια νέα elenik:p,

αλλά αυτοκυριαρχία

μην πανικοβάλλεσαι :wink:;-)

νεο μότο: "βήξτε κάνει καλό" &

"ένας βήχας την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα!"

Link to comment
Share on other sites

Elenik τωρα το ειδα...........ευτυχως ολα πηγαν καλα ,τελικα.Ευχομαι να μην σας ξανασυμβει!!!!!!!!

Ψυχραιμια!(ξερω,ειναι δυσκολο,αλλα...........)

Μια ερωτηση,εχω βρε κοριτσια......οταν λετε μπαλκονι,τι εννοειτε?Οτι με το που καταλαβαινετε οτι εχουν λαρυγγιτιδα,πρεπει να βγουν εξω στο μπαλκονι????Ετσι,για να ξερω ρωταω.Εμεις εχουμε κανει εισπνοες αερολιν και φλιξονταϊλ(αν θυμαμαι καλα το ονομα........το σιροπακι που λετε,δεν το εχω ακουσει,μαλλον θα ηταν ελαφρια η δικια μας και δεν χρειαστηκε.............)

Περαστικα και αγυριστα κοριτσι μου!

 

Link to comment
Share on other sites

Οτι με το που καταλαβαινετε οτι εχουν λαρυγγιτιδα,πρεπει να βγουν εξω στο μπαλκονι

 

Μιλαμε για κριση λαρυγγιτιδας. Φαντασου ενα παιδι να πνιγεται και να ακουγεται σαν να μην περναει αερας μεσα. Να προσπαθει να παρει ανασα και να μην μπορει. Πως ειναι οι αναπνοες τοκετου αλλα χωρις να μπορει να περασει αερας. Ειναι κατι που δεν περιγραφεται και ευχομαι να μην το ζησεις ποτε.

 

 

"ΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ

 

Η λαρυγγίτιδα είναι μια οξεία κατάσταση που πραγματικά μπορεί να πανικοβάλει εσάς τους γονείς. Παρατηρείται κυρίως κατά τους χειμερινούς μήνες και προσβάλλει κυρίως τα παιδιά ηλικίας 3 μηνών μέχρι πέντε χρονών.

 

Τι προκαλεί τη λαρυγγίτιδα;

 

Η αιτία της λαρυγγίτιδας είναι συνήθως ιοί και σπανιότερα κάποιο μικρόβιο. Υπάρχουν παιδιά που παρουσιάζουν λαρυγγίτιδα χωρίς να υπάρχει οποιαδήποτε λοίμωξη. Τα παιδιά αυτά έχουν αλλεργική προδιάθεση ή αποδίδεται η λαρυγγίτιδα τους σε ψυχολογικά αίτια. Στην περίπτωση αυτή, η λαρυγγίτιδα λέγεται οξεία σπασμωδική ή croup.

 

 

Πώς παρουσιάζεται η λαρυγγίτιδα;

 

Συνήθως προηγείται της λαρυγγίτιδας κοινό κρυολόγημα. Στη συνέχεια το παιδί παρουσιάζει βραχνή φωνή και δυνατό βήχα που μοιάζει με σκύλο που γαβγίζει. Οι γονείς που θα ακούσουν μια φορά το βήχα αυτό δεν πρόκειται να τον ξεχάσουν ποτέ. Ο άρρωστος δυσκολεύεται να εισπνεύσει και εσείς θα ακούτε ένα χαρακτηριστικό θόρυβο κατά την εισπνοή. Εάν επιδεινωθεί περισσότερο τότε θα ακούτε ένα χαρακτηριστικό σφύριγμα με την αναπνοή και τα διαστήματα μεταξύ των πλευρών του θώρακα θα πηγαίνουν προς τα μέσα κατά την εισπνοή.

ΠΡΟΣΟΧΗ η λαρυγγίτιδα είναι μια επικίνδυνη κατάσταση και πρέπει αμέσως να δείτε τον παιδίατρο σας.

Τα συμπτώματα της λαρυγγίτιδας είναι αποτέλεσμα ατελούς απόφραξης του λάρυγγα (Το πρώτο κομμάτι του σωλήνα που μεταφέρει τον αέρα από το στόμα στους πνεύμονες). Ο λάρυγγας φουσκώνει με αποτέλεσμα η διάμετρος του να μικραίνει. Αν φουσκώσει τόσο πολύ ώστε να μην περνά αέρας τότε το παιδί θα πεθάνει.

Τα συμπτώματα της λαρυγγίτιδας εμφανίζονται συνήθως την νύκτα και τις περισσότερες φορές μετά τα μεσάνυχτα. Ο πυρετός δεν είναι απαραίτητο σύμπτωμα και όταν το παιδί έχει πυρετό συνήθως είναι χαμηλός.

 

 

Πόσο διαρκεί η λαρυγγίτιδα;

 

Η λαρυγγίτιδα διαρκεί συνήθως 4-5 μέρες.

 

Είναι μεταδοτική η λαρυγγίτιδα;

 

Η λαρυγγίτιδα εμφανίζεται συνήθως το χειμώνα με μορφή επιδημίας, αλλά δεν σημαίνει ότι όποιος έρθει σε επαφή με άρρωστο με λαρυγγίτιδα θα αρρωστήσει και αυτός. Η πλειοψηφία των παιδιών που θα έρθει σε επαφή δεν θα αρρωστήσει.

 

Πώς μπορείτε να προλάβετε τη λαρυγγίτιδα;

 

Δεν υπάρχει τρόπος να προλαμβάνουμε την λαρυγγίτιδα. Εάν όμως το παιδί σας παθαίνει επανειλημμένες λαρυγγίτιδες τότε πιθανόν ο παιδίατρος σας να σας συστήσει να χορηγείτε με nebulizer το φάρμακο που λέγεται Pulmicort προληπτικά.

 

 

Πώς θεραπεύεται η λαρυγγίτιδα;

 

Οι περισσότερες λαρυγγίτιδες είναι ελαφράς μορφής και περνούν από μόνες τους. Μερικά απλά πράγματα που μπορείτε να κάνετε μέχρι να δείτε τον παιδίατρο σας είναι τα ακόλουθα:

· Να βγάλετε το παιδί έξω στην αυλή να αναπνεύσει φρέσκο, κρύο αέρα. Δεν ξέρουμε πως δρα, αλλά είναι συνήθως αποτελεσματικό. Μην ανησυχείτε ,δεν πρόκειται να πάθει πνευμονία! Απλά ντύστε το κατάλληλα ή τυλίξτε το παιδί σε μια κουβέρτα.

· Βάλτε το παιδί σας να αναπνεύσει υδρατμούς. Αν δεν έχετε το ειδικό μηχάνημα, τότε μπορείτε να ανοίξετε το ζεστό νερό στο μπάνιο μέχρι να γεμίσει το μπάνιο με υδρατμούς. Καθίστε μαζί με το παιδί στο μπάνιο για 15-20 λεπτά. Στις περισσότερες περιπτώσεις τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν θεαματικά. Εάν έχετε το ειδικό μηχάνημα μην βάλετε τίποτε άλλο σε αυτό εκτός από νερό.Οπωσδήποτε να ενημερώσετε τον παιδίατρο του παιδιού και αυτός θα σας πει αν χρειάζεται να το δει.

 

Ο παιδίατρος, όταν εξετάσει το παιδί θα αποφασίσει για το είδος της θεραπείας που θα συστήσει. Η χορήγηση φαρμάκων (αδρεναλίνη, βουτηνεσίδη) με το nebulizer είναι πραγματικά πολύ δραστική και αποτελεσματική. Μπορεί όμως να χορηγήσει στο παιδί σας και κορτιζόνη είτε από το στόμα είτε ενδομυϊκά. Η κορτιζόνη ( δεξαμεθαζόνη) από το στόμα δίνετε συνήθως για 2-3 μέρες.

 

ΣΟΦΟ είναι για τις επόμενες 2-3 νύκτες να κοιμάται κάποιος από εσάς κοντά στο παιδί γιατί εύκολα μπορεί η λαρυγγίτιδα να υποτροπιάσει. Επίσης μην αφήνετε κανένα να καπνίζει στο σπίτι. Θα επιδεινώσει την κατάσταση του παιδιού σας.

 

 

Τρέξτε στον παιδίατρο αν…

 

· Το παιδί έχει δυσκολία στην αναπνοή.

· Παρουσιάζει ψηλό πυρετό.

· Δυσκολία στην κατάποση και τα σάλια τρέχουν από το στόμα του παιδιού σας.

· Παρά την προσπάθεια αντιμετώπισης της κατάστασης με τους ατμούς το παιδί επιδεινώνεται.

· Το χρώμα του δέρματος και των χειλιών άρχισε να γίνεται μπλε.

 

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα μέχρι να φτάσετε στο νοσοκομείο τα συμπτώματα να υποχωρήσουν δραματικά. Μην αισθάνεστε άσχημα. Οι γιατροί ξέρουν ότι η θεραπεία έχει ήδη γίνει με το να εκθέσετε το παιδί σας σε κρύο και καθαρό αέρα. "

 

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-246-0-0-0.aspx

 

Ευχαριστω πολυ για ολα. Ευχομαι να μην το ζησει καμια στον βαθμο που το ζησαμε εμεις (αποφραξης)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

αμαν βρε φιλεναδα....το καημενο....

 

περαστικουλια ευχομαι και να μην ξαναρθει ποτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

φιλακια πολλα

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά και αγύριστα.

Τελικά κάποια πράγματα είναι γραφτό να τα ζήσουμε.

Αχ τι τραβάμε και μεις οι μανούλες.

Δεν μου έχει τύχει προς το παρόν και εύχομαι να μην το ζήσω γιατί δεν ξέρω αν θα μπορώ να αντιδράσω έτσι ψύχραιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι εμείς έτσι κάθε χρόνο τέτοια περίοδο.

Σήμερα είχαμε το φετινό μας περιστατικό και να φαντασθείτε ότι χθες ήμασταν στο παιδίατρο για άλλο λόγο, τον εξέτασε και δεν είδε τίποτα.

Είναι πολύ ύπουλη αρρώστια.

Ευτυχώς όμως που παθαίνει αλαφριά περιστατικά (Pseudo-Krupp), έχω πάντα στο σπίτι υπόθετα κορτιζόνης (Rectodelt 100) και με ένα υπόθετο μέσα σε μίση ώρα είναι καλύτερα.

Απλά τον καημενούλη τον πιάνει πανικός εκείνη την στιγμή, κλαίει και χειροτερεύει την κατάσταση του.

Σας εύχομαι να μην το ζήσετε ποτέ αυτό και σε όσες το έζησαν ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο! Μολις ακουσεις λαρυγγικο κλαμα ή λαρυγγικο βηχα και ακομη χειρτοτερα κριση βηχα, κατευθειαν ντυνεις πολυ πολυ καλα το παιδι αν ειναι χειμωνας και μπουφαν και σκουφακι και βγαινετε βεραντα!!! Μολις ηρεμει, υγραντηρα στο δωματιο και ανοιχτο τζαμι. Εγω οσο μπορω ξενυχταω για να τον παρακολουθω πως αναπνεει. Η αναπνοη τους αλλαζει οταν εχουν λαρυγγιτιδα. Ακουγεται σα να ερχεται απο πιο βαθια στο στηθος του και ειναι πιο βαρια, αν και οχι απαραιτητα συνεχως, μπορει να γινεται κανονικη και μετα παλι βαθεια.

Μια φορα ηταν ανοιξη προς καλοκαιρι, ξαπλωσαμε στους καναπεδες, τον σκεπασα με κουβερτα, ανοιξα τελειως τζαμι και πατζουρι, μονο την κουρτινα τραβηξα και κοιμηθηκε τελεια. Εγω ανοιξα την τηελοραση και ξενυχτησα να τον παρακολουθω ως τις 5 το πρωι. Μετα δεν αντεξα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι χειμωνας παντως ειναι πιο ευκολο (λεμε τωρα). Το βγαζεις εξω και ηρεμει.... μεχρι να ερθει το ασθενοφορο. Καλοκαιρι που η ατμοσφαιρα εξω ειναι αποπνυκτικοτατη ειναι εφιαλτης. Το κοιτας και δεν ξερεις τι να το κανεις. Υδρατμοι στο μπανιο ειναι η 1η σκεψη. Αμ δε. Αν δεν εχεις ηλιακο μεχρι να γινει το νερο τι κανεις? :(

 

Η μονη λυση που μας ειπαν ειναι τον βαζεις στο αμαξι με τερμα ανοιχτο το παραθυρο και τρεχεις.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια την Τρίτη το πρωί είχαμε το περιστατικο της λαρυγγίτιδας, του έβαλα υπόθετο κορτιζόνης, όλα καλά.

Το βράδυ κοιμήθηκα μαζί του, προς τα ξημερώματα άρχισε πάλι να χουρχουρίζει.

Μετά τον έπιασε βήχας αλλά όχι ξερός, βηχας με φλέματα. Έκλεισε η φωνουλα του και έχει και μηξουλες. Πρώτη φορά μας το γύρισε σε κρυολόγημα. Εσάς σας έχει τύχει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...