Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ερώτηση που μάλλον κάπου υπάρχει η απάντηση αλλά δεν τη βρίσκω...

Για να πάρω το επίδομα μητρότητας πρέπει να υπάρχει ενεργή εργασιακή σχέση?

Γιατί εγώ δούλευα με σύμβαση ορισμένου χρόνου η οποία έληξε πριν αρχίσει η πληρωμή του επιδόματος κυοφορίας από το ΙΚΑ.

Πήρε όμως σήμερα η δικηγόρος μου στον ΟΑΕΔ για κάποιο λάθος που είχε γίνει και της είπαν ότι δικαιούμαι επίδομα μητρότητας (ενώ ξέρουν ότι δεν υπάρχει σχέση εργασίας).

Ισχύει κάτι τέτοιο ή η υπάλληλος ήταν άσχετη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ερώτηση που μάλλον κάπου υπάρχει η απάντηση αλλά δεν τη βρίσκω...

Για να πάρω το επίδομα μητρότητας πρέπει να υπάρχει ενεργή εργασιακή σχέση?

Γιατί εγώ δούλευα με σύμβαση ορισμένου χρόνου η οποία έληξε πριν αρχίσει η πληρωμή του επιδόματος κυοφορίας από το ΙΚΑ.

Πήρε όμως σήμερα η δικηγόρος μου στον ΟΑΕΔ για κάποιο λάθος που είχε γίνει και της είπαν ότι δικαιούμαι επίδομα μητρότητας (ενώ ξέρουν ότι δεν υπάρχει σχέση εργασίας).

Ισχύει κάτι τέτοιο ή η υπάλληλος ήταν άσχετη???

doraki τι εκανες , εβγαλες ακρη;; γιατι κι εγω ημουν με συμβαση η οποια εληξε 15/6 (ημουν 2 μηνων ) και τωρα ειναι να καταθεσω τα χαρτια μου στο ικα.δικαιουμαι το επιδομα κυοφοριας;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση ο ΟΑΕΔ με τα χρήματα που παίρνεις από το ΙΚΑ.

Αν έχεις 2000 ένσημα τα 2 χρόνια πριν τον τοκετό (στην περίπτωσή σου 2008,2009) τότε δικαιούσαι επίδομα κυοφορίας,λοχείας και βοήθημα τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

 

 

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

 

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

 

Δικαιολογητικά:

 

 

Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.

 

 

Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)

 

 

Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

 

 

Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)

 

 

Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)

 

 

 

 

 

Επίσης με τις διατάξεις του άρθρου 35 του Ν.2676/99, προβλέπεται ότι πρόσωπα που ασφαλίστηκαν διαδοχικά σε περισσότερους από έναν φορείς ή κλάδους ασθένειας αρμοδιότητας Γ.Γ.Κ.Α που χορηγούν επιδόματα μητρότητας δικαιούνται των επιδομάτων αυτών από του φορέα στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο ασφαλιστικός κίνδυνος, εφόσον η άμεσα ασφ/νη έχει συμπληρώσει τις απαιτούμενες από την νομοθεσία του τελευταίου φορέα προϋποθέσεις, με συνυπολογισμό του χρόνου ασφάλισης και των άλλων φορέων.

 

Τα επιδόματα μητρότητας καταβάλλονται εξολοκλήρου από τον Οργανισμό στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο τοκετός, σύμφωνα με την νομοθεσία του, χωρίς τη συμμετοχή των άλλων φορέων στη δαπάνη επιδότησης.

 

Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν μόνο για τους οργανισμούς που χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως το ΤΑΙΣΥΤ, ΤΑΤΤΑ, Ταμείο Προνοίας Δικηγόρων, ΤΑΠΕΤΕ και κατά συνέπεια, δεν μπορούν να υπολογιστούν ημέρες που πραγματοποιήθηκαν στο κλάδο ασθένειας Ασφαλιστικών Ταμείων που δεν χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως π.χ. το ΤΕΒΕ.

 

Απαραίτητο δικαιολογητικό εκτός των άλλων, είναι και η προσκόμιση βεβαίωσης από τον προηγούμενο φορέα όπου θα αναφέρονται:

α) ο χρόνος ασφάλισης ανά μήνα και έτος, στον κλάδο ασθένειας του φορέα, καθώς και οι ακαθάριστες αποδοχές για το χρόνο αυτό,

β) ότι καταβάλλει επιδόματα μητρότητας και

γ) ότι δεν έχουν καταβληθεί επιδόματα μητρότητας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfm

 

Το εφάπαξ βοήθημα τοκετού δικαιούνται οι άμεσα ασφαλισμένες, οι συνταξιούχοι και οι σύζυγοι των ασφαλισμένων και των συνταξιούχων (μέλη οικογένειας) και καταβάλλεται αντί μαιευτικής περίθαλψης 4-6 ημερών.

 

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την καταβολή του βοηθήματος τοκετού είναι τα εξής:

 

1) Ασφαλιστικό βιβλιάριο του /της δικαούχου (ΔΑΤΕ, ΑΔΕ, ΑΔΑ, Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης) ή Βεβαίωση Εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ- ΕΤΑΜ που ελέγχει την έδρα της επιχείρισης.

2) Ατομικό βιβλιάριο υγείας της ασφαλισμένης - δικαιούχου ή αν πρόκειται για την σύζυγο μέλος οικογένειας του ασφαλισμένου, το ατομικό βιβλιάριο του συζύγου και το οικογενειακό.

3) Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

 

 

 

 

Σε περίπτωση γέννησης διδύμων ή τριδύμων χορηγούμε δύο ή τρία βοηθήματα τοκετού, αναλόγως.

Αν υπάρξει παθολογική ανέλιξη του τοκετού, εκτός από το βοήθημα τοκετού, παρέχεται και νοσοκομειακή περίθαλψη σύμφωνα με την κρατική διατίμηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κοριτσια χρειαζονται 200 ενσημα, οχι 2000!!!πρεπει να εχεις 200 ενσημα το τελευταιο ετος, χωρις ομως να υπολογιζονται αυτα των 2 τελευταιων μηνων.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

" Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

 

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης. "

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας!!θα ηθελα να ρωτησω κατι..

αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει..

 

ποσα ενσημα πρεπει να εχεις μεσα σ ενα χρονο για να παρεις ταμειο ανεργιας?

 

καμια σχεση με εγκυμοσυνη....

 

η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη!!!:P

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λόγω του ότι σε περίπου 2 εβδομάδες γεννάω με το καλό,αν γνωρίζει κάποια μαμά ας μου πεί και μένα μέχρι πότε μπορώ να πάω στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μετά την γέννα,για να λάβω ότι μου αναλογεί από τα επιδόματα κυοφορίας,λοχείας και βοήθημα τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Κ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...:-DΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ..ΑΛΛΑ.. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ? ΠΑΡΑΛΑΚΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σου ευχομαι μ'εναν πονο :o:o

 

Οταν με το καλο γεννησεις... θα στειλεις καποιον στον ΟΑΕΔ να κανει μια αιτηση για τις συμπληρωματικες παροχες μητροτητας

..αφου πρωτα εχεις παρει τα χρηματα απο το ικα οτι σου αναλογει.....

Διαβασε προσεκτικα το λινκ που σου δινω ... εχει οτι χρειαζεται για την παροχη μητροτητας http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

 

και για την ειδικη παροχη προστασιας μητροτητας..κοινως το 6μηνο

http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg

 

Τις επιταγες τις παραλαμβανεις ομως ΜΟΝΟ εσυ και κανεις αλλος ... εχει ισχυει 2 μηνες απο την ημερομηνια που θα σου δωσει ο ΟΑΕΔ που υπαγεσαι

αυτα!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα 27/5/2010 και μεχρι 22/9 εχω αδεια απο το ικα... μετα σκοπευω να παρω την κανονικη μου αδεια, τους 3,5 μηνες του μειωμενου και επειτα το 6μηνο του οαεδ... τωρα οι αποριες

1. παιρνουμε επιδομα απο τον οαεδ για τον τοκετο οπως πηραμε απο το ικα? αυτο πρεπει να το ζητησω τωρα η να περιμενω οταν παρω το 6μηνο?

2. τα χαρτια για το 6μηνο ποτε πρεπει να τα κανω?

3. ο οαεδ για τους 6μηνες μας πληρωνει καθε μηνα η μαζεμενα?

 

συγνωμη που σας ζαλιζω αλλα δεν θελω να αναγκαστω να γυρισω στη δουλεια επειδη δεν κανονισα σωστα τις αδειες μου και επισης θελω ν αξερω πως θα γινει και το οικονιμικο..

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα 27/5/2010 και μεχρι 22/9 εχω αδεια απο το ικα... μετα σκοπευω να παρω την κανονικη μου αδεια, τους 3,5 μηνες του μειωμενου και επειτα το 6μηνο του οαεδ... τωρα οι αποριες

1. παιρνουμε επιδομα απο τον οαεδ για τον τοκετο οπως πηραμε απο το ικα? αυτο πρεπει να το ζητησω τωρα η να περιμενω οταν παρω το 6μηνο?

2. τα χαρτια για το 6μηνο ποτε πρεπει να τα κανω?

3. ο οαεδ για τους 6μηνες μας πληρωνει καθε μηνα η μαζεμενα?

 

συγνωμη που σας ζαλιζω αλλα δεν θελω να αναγκαστω να γυρισω στη δουλεια επειδη δεν κανονισα σωστα τις αδειες μου και επισης θελω ν αξερω πως θα γινει και το οικονιμικο..

 

Να σου ζησει το μπεμπακι!!!!

Λοιπον, αν τα θυμαμαι καλα εχουν ως εξης:

 

1) Ο ΟΑΕΔ δινει ενα επιδομα το οποιο ειναι συμπληρωμα στα 800 αρχικα ευρω που πηρες απο το ΙΚΑ, οταν βγηκες στην αδεια κυησης (7 μηνων εγκυος).

Αναλογως ποσο ειναι ο μισθος σου, θα ειναι το επιδομα

(πχ μισθος 1000 ευρω - καθαρα- μειον 400 (σου εδωσε το ΙΚΑ) ισον 600 ευρω, επι 2 μηνες ισον 1200 ευρω)

Αυτην την αιτηση στον ΟΑΕΔ καλο θα ειναι να την κανεις αμεσα, για να πληρωθεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

 

2) Τα χαρτια για το εξαμηνο θα πρεπει να γινουν λογικα οταν τελειωσει η αδεια απο το ΙΚΑ.

 

3) Οταν βγεις στο εξαμηνο θα πληρωνεσαι μια φορα το μηνα, περιπου 700 ευρω.

 

Οτι αλλο χρειαστεις, εδω ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να σου ζήσει το νινακι!!

1. Παίρνεις επίδομα, ουσιαστικα είναι συμπληρωματικό τοι Ικα για να φτασεις το ύψος του μισθού σου. Κάνε το αμεσα γιατι αργουν λιγο να βγουν τα χρηματα

2. 1 μέρα μετα τη λήξη της αδειας, δεν πήρα τους 3,5 μηνες οπότε δεν ξερω αν είναι μετα από αυτη την αδεια - ρώτησέ το (οταν πας στον οαεδ για το επιδομα να ζητησεις την αιτηση για το 6μηνο την οποια τη συμπληρωνουν από τη δουλειά σου)

3. Μου ειπαν καθε 1η του μηνα σε λογαριασμό που θα τους δωσεις της Εθνικης.

 

Τέλος ρωτα αν παιρνεις πρωτα την αδεια και μετατους 3,5 'η το αντιστροφο

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα.

Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Ειμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός, και άρα τον ιούλιο και αυγουστο άνεργη. Πριν μια εβδομάδα πήρα από το ικα το επίδομα κύησης και ξέρω ότι αφού γεννήσω, θα πάρω και επίδομα λοχειας και βοήθημα τοκετού από το ικα. Δικαιούμαι χρήματα και από τον ΟΑΕΔ? Κι αν ναι, τι χαρτιά πρέπει να καταθέσω και πότε???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ... να σου ζησει το μωρακι σου ... :D:D:D

 

 

Αυτο ειναι ακριβως μεσα απο την σελιδα του ΟΑΕΔ οσο αφορα το συμπληρωματικο κομματι της μητροτητας....

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

· Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

· Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

· Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2. Βεβαίωση του εργοδότη.

3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

 

 

Οσο για το 6μηνο θα κανεις αιτηση εκεινη την στιγμη ... καθε 1η του μηνα μπαινει αλλα καντο γρηγορα για να προλαβεις να παρεις κανενα φραγκο γιατι αργουν που αργουν να βγουν οι αποφασεις αργουν να μπουν και τα χρηματα :cry::cry:και εχεις και ενσημα κανονικοτατα για τους 6 αυτους μηνες γιατι εργοδοτης σου ειναι ο ΟΑΕΔ....

 

 

 

Καπου εδω θελω να ενημερωσω οτι σε τακτα διαστηματα γινονται ελεγχοι στους εργοδοτες αν οι ασφαλισμενες βρισκονται σε φαση 6μηνης αδειας κι αυτο γιατι πολλες πανε και εργαζονται και πληρωνονται απο τον ΟΑΕΔ και για αυτον τον λογο βγαινουν πια και κανουν ελεγχους... αυτο πληροφοριακα για οποια θελει να δουλεψει "μαυρα " που λεμε!!!! μην το ρισκαρετε !!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ AGE.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 9ο.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΗΣ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ.ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΙΚΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΟΑΕΔ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ AGE.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 9ο.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΗΣ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ.ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΙΚΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΟΑΕΔ;

 

 

απο εργοδοτη τιποτα.απο ικα 2 επιδοματα,λοχειας και τοκετου.οταν τα εισπραξεις το ικα θα σου δωσει ενα χαρτι που θα γραφει αναλυτικα τα λεφτα που σου εδωσε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας στον οαεδ για να σου δωσει το συμπληρωματικοο επιδομα μητροτητας(και μετα αν θελεις το 6μηνο του οαεδ).

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

απο εργοδοτη τιποτα.απο ικα 2 επιδοματα,λοχειας και τοκετου.οταν τα εισπραξεις το ικα θα σου δωσει ενα χαρτι που θα γραφει αναλυτικα τα λεφτα που σου εδωσε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας στον οαεδ για να σου δωσει το συμπληρωματικοο επιδομα μητροτητας(και μετα αν θελεις το 6μηνο του οαεδ).

 

 

Sofaki ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Έχω πάρει το επίδομα κύησης και γύρω στις 15 σεπτεμβρίου θα γεννήσω. Μέχρι τον ιούνιο ήμουν αναπληρώτρια καθηγήτρια και άρα είχα ασφάλιση ικα. όμ ως από σεπτέμβριο θα είμαι μόνιμη στο δημόσιο. Υπάρχει περίπτωση να χάσω το επίδομα λοχείας και τοκετού από το ίκα???

Σ'ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Sofaki ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Έχω πάρει το επίδομα κύησης και γύρω στις 15 σεπτεμβρίου θα γεννήσω. Μέχρι τον ιούνιο ήμουν αναπληρώτρια καθηγήτρια και άρα είχα ασφάλιση ικα. όμ ως από σεπτέμβριο θα είμαι μόνιμη στο δημόσιο. Υπάρχει περίπτωση να χάσω το επίδομα λοχείας και τοκετού από το ίκα???

Σ'ευχαριστώ πολύ

 

δεν ξερω καλη μου:roll::roll:!sorry!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά ,θα ήθελα την βοήθεια σας ,χθες πήγα να μιλησω με τον εργοδότη μου για το μειωμένο ωράριο που δικαιούμαι τώρα που τελειώνει η εξάμηνη άδεια .Για αρχή συγκρατήστε ότι το ωράριο του καταστήματος είναι : ΔΕΥΤ + ΤΕΤΑΡ : 08:30 - 14:30 και ΤΡΙΤ+ ΠΕΜΠ+ ΠΑΡΑΣΚ : 08:30 - 14:00 και 18:00 - 21:30.

Λοιπόν εγω του ζήτησα να φευγω το μεσημερι 2 ωρες νωριτερα κατι που δεν δεχτηκε και μου παρουσίασε το ωραριο μου συμφωνα με αυτο που εχει δώσει η λογιστρια του στον εποπτη και ειναι και τοιχοκολημενο στο καταστημα δηλαδή ΔΕΥΤ + ΤΕΤΑΡ : 08:30 - 16:30 και ΤΡΙΤ + ΠΕΜΠ + ΠΑΡΑΣΚ : 09:00-14:00 και 18:00 - 21:00.

Θέλει λοιπον να μου δωσει το μειωμενο την ΔΕΥΤ + ΤΕΤΑΡ της ωρες που το μαγαζι είναι κλειστο !!!!!!

 

Τι κάνω ? Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο ? να πάω στον εποπτη να πω οτι δεν ισχυουν αυτα? και μετα τι θα μου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...