Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιοχημική κύηση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες,

Για άλλη μια φορά θα γράψω για το προσωπικό πόνο μου (γιατί η χαρά μου κράτησε μόνο 2 μέρες).

Είχα ξεκινήσει τη 2η προσπάθειά μου για εξωσωματική με τις ενέσεις καταστολής και περίμενα να έρθει η περίοδος για να ξεκινήσω τις ενέσεις διέγερσης, η οποία όμως δεν ερχόταν. Μετά από 6 μέρες καθυστέρηση ο γιατρός μου είπε να κάνω χοριακή η οποία ήταν 50,33 θετικό. Η χαρά μου απερίγραπτη όταν μου είπε ότι είναι εγκυμοσύνη και μάλιστα ξέροντας ότι ήταν δύσκολο να συλλάβω φυσικά όντας με μια σάλπιγγα. Μετά όμως από 2 μέρες ξανακάνω χοριακή 72,88 (δεν υπήρχε διπλασιασμός). Το όνειρο τέλειωσε. Ο γιατρός μου μίλησε για παλίνδρομη, ακόμα και για εξωμήτριο...και εγώ έτοιμη να πεθάνω φοβούμενη ότι ίσως χάσω και την άλλη σάλπιγγα. Τελικά κάνω 3η χοριακή 58,3 και κατά 99% ο γιατρός μου λέει ότι έχουμε μια βιοχημική κύηση και όχι εξωμήτριο. Η οδηγία του είναι να κάνω τη Δευτέρα πάλι χοριακή να δουμε πόσο θα πέσει και όταν μηδενιστεί θα μου έρθει περίοδος. Του ζήτησα να πάω να με δει με υπέρηχο αλλά μου είπε ότι δε χρειάζεται και ότι θα αποβληθεί από μόνο του.

Έχω φοβηθεί πολύ. Αν κάποια είχε κάποια παρόμοια εμπειρία ας με ενημερώσει. Δε ξέρω τι να κάνω. Να αρκεστώ στις οδηγίες του ή να πάω και σε κάποιο άλλο γιατρό να με δει, γιατί προς το παρόν δεν έχω ούτε πόνους, ούτε αίμα.

Περιμένω τις απαντήσεις σας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκι καταλαβαίνω καλά την απογοήτευσή σου μιας και μόλις χτες έζησα για 3η φορά το δράμα μιας αποτυχίας με χαμηλή χοριακή μετά από ivf. Από την εμπειρία μου θα σου έλεγα ότι ένας γιατρός που αρνείται να δει την ασθενή του όταν του το ζητάει και ειδικά μετά από μια τέτοια κατάσταση δε θεωρώ ότι είναι καλή περίπτωση επιστήμονα. Ακόμα κι αν πραγματικά δεν έχει νόημα η επίσκεψή σου σε αυτόν, ψυχολογικά μπορεί να σε καθησύχαζε πάρα πολύ. Εγώ, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο έφυγα από τον προηγούμενο γυναικολόγο μου και είμαι τώρα στα χέρια ενός γιατρού που πρώτα απ' όλα είναι άνθρωπος. Αν θέλεις πληροφορίες στείλε μου μηνυματάκι. Μην απογοητεύεσαι. Είναι δύσκολο το ξέρω, αλλά η ζωή είναι για τους δυνατούς.

Link to comment
Share on other sites

πολύ λυπάμαι που σου συνέβη αυτό. Ετσι όπως τα περιγραφεις για βιοχημική μου ακούγεται. Δεν είμαι βεβαια γιατρός αλλά από άλλες περιπτώσεις αυτό έχω ακούσει.

Κρατα το θετικό και προχώρα παρακάτω. Τουλάχιστον έμεινες έγκυος με φυσική σύλληψη. Είναι σημαντικό ακόμα και αν δεν προχώρησε.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι να σου πω πως σε καταλαβαινω γιατι η 1η μου εμβρ/ρα ηταν βιοχημικη κ η 2η αρνητικη κ εχω να πω πως πιο δυσκολη ηταν η 1η περιπτωση γιατι σου δινουν ελπιδες κ μετα σου περνουν τη χαρα σου πισω!γιατι αδικο δεν ειναι ειναι η δικη σου χαρα κ κανενας δεν εχει αυτο το δικαιωμα αλλα ισως να νιωσεις καλυτερα αν σκεφτεις πως ισως να ηταν για καλο,εγω ετσι ηρεμησα οταν σκεφτηκα πως ισως να μην εξελισοταν καλα το εμβρυο αργοτερα κ η φυση προβλεπει κ το σταματαει στην αρχη!

εμενα η πρωτη χοριακη ηταν μονο 19,75 κ η χαρα μου ηταν απεριγραπτη αλλα κατι μεσα μου ελεγε οτι ''ηταν χαμηλα'' βεβαια να σου πω πως απο εδω μεσα κοπελες προχωρησε η εγκυμοσυνη τους κ ας ηταν χαμηλη!

εμενα αφου χαμηλωσε αρκετα εκοψα τα χαπια κ σε 4 μερες μου ειρθε περιοδος.k κ εγω δεν πονουσα δεν ειχα τιποτα κ στι 4 μερες ειρθε.

θεωρω παντως καλο τονα μην χρειαστεις αποξεση γιατι τοσο νωρις οντως μπορει να αποβληθε απο μονο του κ στο κατω κατω μετα την περιοδο να πας για υπερηχο να δεις αν εισαι καθαρη μη τυχον εχεις τιποτα υπολειματα,κυστες ξερω γω κατι!

παντως θεωρω πολυ σημαντικο το οτι εμεινες εγκυος απο μονη σου!!!

μακαρι να μην ταλαιπωρηθεις αλλο κ γρηγορα να νιωσεις την πραγματικη ευτυχια μεσα σου!!!ο θεος μαζι σας!!!:D

Link to comment
Share on other sites

αχ να ξερες ποσο λυπαμαι...εχω περασει κ εγω 2 βιοχημικες μετα απο εξωσ κ η δευτερη εφτασε μεχρι 300.το μονο που θα κανεις,ειναι να μετρας τη χοριακη για να μηδενησει.ειναι πολυ σημαντικο να μηδενησει.λογικα αφου δεν εχει ανεβει πολυ,δε θα αργησει.

στον υπερηχο τοσο νωρις,δε φαινεται τιποτα,γιατι δεν ειχε σχηματιστει τιποτα ακομη.κ εξωμητριο να ηταν(που δε νομιζω,γιατι η χοριακη δε θα επεφτε)δε φαινεται στον υπερηχο.

θα κανεις μετα υπερηχο,για να δεις αν καθαρισε η μητρα απο το αιμα.

τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει εμενα οι γιατροι.

μια αγκαλια απο εμενα κ κουραγιο.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακι μου την ιδια κρυαδα ειχα ενα μηνα πριν (το ειχα αναρτηση σε αλλο ποστ), και εκει που περιμενα να αδιαδετησω για να ξεκινησω την 1η προσπαθεια δεν ερχοταν ετσι και εγω κανω μια χοριακη και μου δειχνει 180περιπου καταλαβαινεις τι επαθα......μου λεει η γιατρος μετα απο 2μερες να επαναλαβω λογικα θα διπλασιαστει, κανω και εγω και δυστυχως ειχε πεσει στο μισο, μου μιλησε για την βιοχημικη και μου ειπε να περιμενουμε 2-3μερουλες λογικα θα ερθουν,οντως την επομενη μερα ηρθαν κανονικα, μου ζητησε ομως να παω μολις τελειωσει η περιοδος για να δει αν ημουν καθαρη για τον επομενο μηνα. το ευτυχημα ηταν οτι δεν χρειαστηκα καθαρισμα. γι΄αυτο σου λεω σε παιρνει πολυ απο κατω αλλα δωσε λιγο χρονο και ο γιατρος δεν ειχε και τελειωσ αδικο......παντωσ η αληθεια ειναι οτι ηταν πρωτη φορα στην ζωη μου που σε δυο μερες ειχα τοσο ακραια αισθηματα (χαρα στην κορυφη-λυπη κατω απο το μηδεν). προχωραμε παρακατω τωρα και βλεπουμε.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.

Χτες αδιαθέτησα και ο σωματικός πόνος ήταν αρκετός. Μεγαλύτερος όμως ήταν ο ψυχικός πόνος που ένιωσα. Τώρα περιμένω να κάνω τη χοριακή να δω αν μηδενίστηκε και προχωράω μπροστά....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας κοριτσια-μανουλες!ειμαι νεα στο φορουμ και δεν ειμαι μαμα προς το παρον,ουτε σχεδιαζω να γινω συντομα δηλαδη αλλα μου συνεβη κατι που με παραξενεψε πολυ και ειπα να παρω τη γνωμη σας(σας διαβαζω πολυ καιρο,λογω διαφορων ανησυχιων στο θεμα των εξωσωματικων).λοιπον...

την τελευταια μου περιοδο την περιμενα 6 ιουνη.δεν ερχοταν,ουτε και ειχα κανενα συμπτωμα αλλα αυτο δε λεει κατι γιατι ποτε δεν εχω,μεχρι τις 8 ιουνη που εγινε το εξης:κηλιδες αιματος σε χρωση ροζ (εχει να μου εμφανιστει απο τα 15 αυτο το χρωμα).την επομενη 9 ιουνη παλι οι ιδιες κηλιδες,2-3 την καθε μερα.μεχρι που 10 ιουνη μου ερχεται περιοδος με αιμα δε θα λεγα παρα πολυ αλλα σιγουρα αρκετα πανω απο το κανονικο,και κραταει για 7 ημερες ενω κανονικα μου κραταει 5.πονος καθολου ,κανενα συμπτωμα τιποτα(το φυσιολογικο μου ειναι αυτο).

να αναφερω οτι την περιοδο μου τον τελευταιο χρονο θα την ελεγα σταθερη,αλλα σιγουρα με διακυμανση 1-2 μερες.το παραξενο στην ιστορια δεν ηταν η καθυστερηση λοιπον,ηταν η μορφη της περιοδου.πιστευετε ετσι θα εμφανιζοταν μια βιοχημικη εγκυμοσυνη?το γραφω και σοκαρω τον εαυτο μου..αλλα αν ηταν θα ηθελα παρα πολυ με καποιο τροπο να το μαθω.με συγκλονιζει πραγματικα η πιθανοτητα να ημουν για λιγο εγκυος:?.και βασικα θα το βλεπα θετικο καθως θα με βγαζε απο πολλες σκεψεις περι υπογονιμοτητας.τι λετε θα μπορουσε να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μια χοριακή θα σου δειξει....θα ειναι χαμηλή με πτωτική ταση αλλα θα ειναι θετική κατα πασα πιθανοτητα. Οσον αφορα το σύμπτωμα δεν το γνωριζω αν ειναι απο βιοχ. κυηση.

 

Συγνωμη τωρα προσεξα τις ημερομηνιες....

δε νομιζω να μπορεις να κάνεις κατι τώρα

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την απαντηση σου!ναι αν ηταν κοντα σ εκεινο το διαστημα θα την εκανα τη χοριακη,αλλα τοτε δεν το χα σκεφτει,τωρα εμαθα για τις βιοχημικες κυησεις και μου καρφωθηκε η ιδεα.:oops:

παντως αν ηταν μηπως πρεπει να επισκεφτω γυναικολογο για αποξεση?αυτο θα ειναι δραμα..γιατι ξερω οτι οι αποβολες αφηνουν υπολλειματα που πρεπει να καθαριστουν,συμβαινει ομως και σε τοσο μικρης διαρκειας κυησεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oι βιοχημικες λεγονται ετσι γιαυτον ακριβως το λογο.δε χρειαζεται να παρεμβεις συνηθως δε τις καταλαβαινεις.τις διωχνει ο οργανισμος με την περιοδο.λογικα αν τιην καταλαβεις πρεπει να εχεις λιγη καθυστερηση η να κανεις το τεστ πριν την καθυστερηση,να βγει θετικο και μετα να σου ερθει κανονικα περιοδος.τωρα αυτο μπορει να ειναι κρυωμα μπορει να ειναι απο τη θαλασσα μπορει οντως να ειναι βιοχημικη.αλλα γιατι εχεις την υπογονιμοτητα στο μυαλο σου?εχεις κανει καποιες εξετασεις?ποσο καιρο προσπαθεις?

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο για τη θαλασσα θα το σκεφτομουν αλλα δεν ειχα κολυμπησει καθολου μεχρι τοτε.κρυωμα τι να πω δεν νομιζω οτι ειχα.νομιζω η υποθεση της βιοχημικης παντως μου μπηκε στο μυαλο τωρα και ψυριζω τη μυγα!αλλα τουλαχιστον λες δε χρειαζεται εξετασεις σε γυναικολογους οποτε δεν εχω κατι να ψαξω και να θελω!

η υπογονιμοτητα μου περναει απ το μυαλο γιατι 2 χρονια με τον 'αντρα' μου η μονη προφυλαξη ειναι η διακεκομενη επαφη,και δεν ειχαμε ποτε ατυχημα(αν ειχαμε θα το κρατουσαμε).οποτε σκεφτομαι οτι εφοσον αυτο υποτιθεται δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης καποιο λακο θα χει η φαβα..μακαρι να ταν βιοχημικη εν ολιγοις.σ ευχαριστω για την απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοπελα μου τι λες?διακεκομενη συνουσια ειχα με τον αντρα μου 6 χρονθια και δεν εμεινα ποτε εγκυος.και μονο οταν προσπαθησα ελευθερα εμεινα.νομιζω οτι εχεις αρχισει να θελεις μωρακι.κανε ελευθερα και θα δεις θα πιασεις σχεδον αμεσως.το μονο ποου χρειαζεται ειναι συχνες επαφες και να στοχευσεις τις γονιμες.καθε γυναικα εχει τον τροπο της.εγω τις καταλαβαινα απο τα υγρα!συγνωμη για την περιγραφη!μη σκεφτεσαι αρνητικα!ποσο ετων εισαι αν επιτρεπεται?

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

:eek::idea: λες να χω αρχισει να θελω μωρο?παναγια μου:confused: θα ειμαι 23 οπου να ναι αλλα ειμαι σε φαση φοιτητικη(6 χρονια σχολη) και πρεπει πολλα να στρωσω πριν σκεφτω μωρακι,οι συνθηκες να γινουν στρωμενες καταλαβαινεις,αν μη τι αλλο τη σχολη να την εχω τελειωσει!τωρα φαντασου ενδομυχα να κανω τετοιες σκεψεις :confused:.ρεζιλι θα γινω και να μ ακουσουν!θα ειναι μια πολυ καλη φραση για να φρικαρω ολο μου τον περιγυρο!και τον αμεσα ενδιαφερομενο συμπεριλαμβανομενο!:-D

ετσι ε?αμεσως παρολο που περασαν 6 χρονια με διακεκομμενη!μου διωχνεις πολλα απο το μυαλο!(ξερω πρπει να χω ιδεοληψιες!)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αδικα βασανιζεις το μυαλο σου...

ειχες συμπτωματα και το λες ή εχεις επηρρεαστει απο το φορουμ?

εγω πριν εναμιση μηνα ειχα πονους πιθανον στο εντερο και απο το πολυ διαβασμα ειχα πειστει οτι εχω ενδομητριωση και ετρεχα στον γιατρο.....

χαλαρωσε δεν υπαρχει λογος για τετοιες σκεψεις...και αν ηταν ΑΝ λεμε δεν χρειαζονται συνηθως αποξεση οι τοσο "μικρες" κυησεις...αποβαλλεται μονο του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα οτι δεν υπαρχει λογος ειναι το μονο σιγουρο.ειναι κατι που ποτε δε θα μαθω κι αν μαθαινα δε θα χε και καμια σημασια πλεον!συμπτωματα ειχα αυτα που εγραψα(μηδαμινα μου φαινονται τωρα που τα βλεπω γραμμενα:rolleyes:) το τι ρολο παιζουν αυτα που διαβαζω ...ασχολιαστο:D σε ολες μας συμβαινει λιγο πολυ αλλα εγω τα χω να τα διαβαζω και μεσω σχολης οποτε καταλαβαινεις..εγω και οι γιατροι ειμαστε κολλητοι:rolleyes: την ενδομητριωση που λες την εχω σκεφτει και σε καποια φαση αιμορραγιας στη μυτη,αφου αναπτυσσεται κι εκει γιατι οχι?:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλημερα..Ειμαι νέα στο φορουμ....Πριν μια βδομαδα 6/7 ανακάλυψα την εγκυμοσυνη μου με χοριακη 57 ..Οδηγηθηκα στν μικροβιολογο λογω διαφορων συμπτωματων (πρησμενο στηθος ,εντονες φλεβες στο στηθος,ζαλαδες)καθυστερησης και καφε υγρων..Μιση ωρα μετα τη χοριακη μου ηρθε κανονικο αιμα περιόδου και μαλιστα μπολικο...μετα δυο μερες πηγα για επαναληψη χοριακης η οποια βγηκε 15...τα συμπτώματα αποχωρισαν αλλα εδω και 2 3 μερες νιωθω πολυ εντονη υπνηλια σε φαση να θελω να κοιμαμαι ολη μερα....Επισης νιωθω παλι οτι τ στηθος μου εχει ψιλοπρηστει και ποναει παλι...Λιγοτερο φυσικά απο την πρωτη φορα αλλα με πιάνουν κατι πονακια που και που.......Αν μπορειτε σας παρακαλω πειτε μου αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια μου καλησπέρα....Είχα τελευταία περίοδο στις 7 Δεκεμβρίου,όπου κράτησε 3 μόνο μέρες (πάντα έχω σταθερό κύκλο 28-30 ημέρες).Την είκοσι η ημέρα του κύκλου μου άρχισα να έχω ανά διαστήματα της ημέρες καφέ εκκρίσεις. Την επόμενη πήρα τηλέφωνο τον γυναικολόγο μου να τον ρωτήσω τι είναι αυτό.Με παραπεμπει να κάνω β χοριακη.Βγαίνει με αποτέλεσμα 84.41 μου λέει να ξανακάνω μετά απο μια εβδομάδα όπου βγαίνει 82.32.Οι καφέ εκκρισεις υπάρχουν ακόμα ανά διαστήματα.Μου είπε ότι μιλάμε για βιοχημικη Κύηση από την στιγμή που δεν ανεβαίνουν οι τιμές.Πείτε μου εσείς με την δική σας εμπειρία να κρατήσω την ελπίδα μου να πεθάνει τελευταία;

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ κορίτσια είμαι πιο προηγμένη και από ένα μπαλόνι υποφέρω από τους πόνους της μέσης μου και στην κοιλιά μου και θα πρέπει να ξανακάνω την χοριακη την Τρίτη για να σίγουρευτει Ο γιατρος.Κλαίω από το πρωί σκεπτόμενη ότι αρνητικό βάζει το μυαλό μας

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου λογικά εχει δικιο ο γιατρος σου... Ομως μην απελπιζεσαι! Μια βιοχημική εγκυμοσύνη ειναι Έννα τελείως τυχαίο γεγονος και συνήθως δεν εχει να κανει με κάποιο προβλημα δικο σου! Κουράγιο και μην χανεις την ελπίδα σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλους σας!

Πρώτη φορά παίρνω το θάρρος να γράψω σε κάποιο φορουμ, και αυτο γιατί με εχει φαει το άγχος και η ανησυχία μου.

Οι γιατροί μου μου λένε να σταματησω το Google Medical School Search, αλλά οι εμπειρίες όλων μας είναι τουλάχιστον ενθαρρυντικές και κατατοπιστικές σε ανθρώπους που το χρειάζονται.

Για να μην τα πολυλογώ,

παλίνδρομη βιοχημική κύηση στις 30/5

Η χοριακή ξεκίνησε πολύ χαμηλή στο 57,66

Η δεύτερη έπεσε στο 40, 50

Μετά αποβολή, με νορμαλ πόνους και ροή αίματος, σαν έντολη περίοδος.

Η τρίτη ανέβηκε στα 60

Η τέταρτη 143!

Και συνεχίζω να έχω σταγόνες μετά απο 11 μέρες.

Το έχει περάσει κάποιος άλλος; Τι μπορεί να γίνεται;

Οι τιμές είναι χαμηλές, αλλά αντί να πέφτουν, αυτές τώρα θυμήθηκαν να ανέβουν.

Μου είπε ο γιατρός πως οι τιμες ειναι χαμηλές για απόξεση ή για όποιο άλλο φόβο.

Υπερηχογραφικά λένε πως φαίνονται οκ τα πράγματα.

Σακο ή μωρο δεν είδαμε ποτέ.

Αλλά δεν μπορώ να ησυχάσω όπως φαντάζεστε.

Μήπως έχετε καμία ιδέα;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Με αυτες τις τιμες λογικο να μη φαινεται σακος κ εμβρυο.το ενδομητριο ειναι παχυ;εχετε ελεγξει το ενδεχομενο εξωμητριου;μονο σε περιπτωση δυδιμων που το ενα παλινδρομησε εχω ακουσει για μειωση κ μετα αυξηση χοριακης

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά πόσων εβδομάδων είσαι?Γιατί πχ για 7-8 βδομάδων η τιμή δε είναι καλή.Μήπως δεν καθάρισε ακόμα και θέλει λίγες μέρες ακόμα ή χάπια.Επίσης πρέπει η χοριακή να μηδενιστεί για να ξεκινήσεις πάλι προσπάθειες.Εννοώ αν δεν προχωρήσει η εγκυμοσύνη πρέπει να είναι πάντα μηδέν η χοριακή γιατί τότε σημαίνει δεν έχει μείνει υπόλειμμα Συνέχισε να παρακολουθείς με χοριακές την πορεία της εγκυμοσύνης.Θα μπορούσες να πάρεις και μια ακόμα γνώμη γυναικολόγου.Μακάρι βέβαια να συνεχίσει να διπλασιάζεται και το αίμα να μην είναι κάτι.Είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό που περνάς σε καταλαβαίνω.Πρέπει ο γιατρός να σου εξηγήσει για πιο λόγο γίνετε αυτό.

Επίσης να σου πω στην δική μου περίπτωση οι χοριακές είχαν ως εξής:77,770,1500,3500,7500,11000,18000.Κι όμως δεν είδα ποτέ έμβρυο,μόνο εμβρυικά στοιχεία και ας διπλασιαζόταν.Και έχουμε δεί κοπέλες να μην διπλασιάζεται,να έχουν αίμα και η εγκυμοσύνη να προχωρά.Μείνε όσο μπορείς ήρεμη και να βρείς σωστό γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...