Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΨΙΜΟ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ


Recommended Posts

  • 4 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Εγώ πάντως εβαψα τα δικα μου παιδικά απο το http://colorme.gr χωρις να τους γνωρίζω και παρότι δεν υπαρχει μεγάλη ποικιλία για παιδικά δωμάτια στο site έκανα διχρωμίες και τεχνοτροπίες φανταστικές!

 

Όποιος ενδιαφέρεται :

 

ελαιοχρωματισμοί - βαψιμο παιδικου δωματιου colorme.gr

τεχνοτροπίες colorme.gr

 

<a href="http://colorme.gr/index.php/elaioxromatismoi"> ελαιοχρωματισμοί - βαψιμο παιδικου δωματιου colorme.gr </a>
<a href="http://www.colorme.gr/index.php/texnotropies"> τεχνοτροπίες colorme.gr </a>

Link to comment
Share on other sites

Δώστε και σε εμένα καμία ιδέα... Ετοιμάζω το παιδικό της μικρής και θέλω να ζωγραφίσω τους τοίχους (έχω ταλέντο) αλλά δεν βρίσκω θέμα. Η μικρή - 1 έτους - ακόμη δεν έχει προτιμήσεις σε ήρωες (πέπα, μπάρμπι, ντόρα, νέμο κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα προτιμουσα μια ''παραμυθενια'' ζωγραφια στον τοιχο παρα καποιον ηρωα παραμυθιων. Τα γουστα στα παραμυθια αλλαζουν καθε χρονο, ενω μια πιο γενικη ζωγραφια που θα εξαπτει τη φαντασια του παιδιου μου φαινεται καλυτερη! Ενα δασος σε παστελ αποχρωσεις με γρασιδακι, συννεφακια, πουλακια, ενα ελαφακι, την κοκκινοσκουφιτσα να κρυβεται πισω απο ενα δεντρο, ενα καστρο στο βαθος ή μια νεραιδα... Αλλα οχι πολυ γεματο, να υπαρχουν κομματια αδειου τοιχου με σκετα χρωματα,μην ειναι παντου σχεδια και κουραζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ - έχω και τον άντρα μου να θέλει να βάλουμε αυτοκόλλητα winnie the pooh στο δωμάτιο του νεογεννητου, λες και τον έχουμε ξαναδει πουθενά.. :P Καλύτερα κάτι ουδέτερο.

 

Καμια ιδέα πού να κοιτάξουμε για αυτοκόλλητα; έχουμε δει σε αρκετά ελληνικά sites αλλα δεν εχουμε ενθουσιαστει και είναι και τσιμπημένες οι τιμές, στο ebay είναι πιο λογικές οι τιμές αλλά έχει όλο τα ιδια και τα ίδια (winnie...)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι το σκεφτόμουν κι εγώ, ένα τοπίο με ζωάκια, αλλά όχι λύκους και κοκκινοσκουφίτσες (η μεγάλη πέρισυ πχ φοβόταν τρελά τον λύκο), θέλω κάτι άλλο... και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλό.

 

Εγώ τον Winnie έβαλα με αυτοκόλλητα στην μεγάλη, μου άρεσε εμένα - γιαυτό. Βασικά μου τα έκαναν δώρο (ξέρω πως τα πήραν απ' την Λαϊκή αγορά 1 ευρώ το σετ παραστάσεων) και δεν καταστρέφουν τον τοίχο. Τώρα 2,5 χρονια μετά φαντάσου προχτές άλλαξα θέση σε ένα δεντράκι με τον τίγρη γιατί έβαλα άλλο επιπλο. Και δεν έγινε καμία ζημιά αλλά και ξανακόλλησε σε άλλη θέση χωρίς πρόβλημα.

Κάθε τεράστια σελίδα (είχα 4 διαφορετικές παραστάσεις που τις συναρμολόγησα όπως ήθελα) έχει διάφορους ήρωες και ένα τοπίο. Εγώ διάλεξα να κάνω ένα δάσος με τα ζωάκια μέσα, γρασίδι όλο κάτω και πεταλούδες ψηλά που της κυνηγά ο Winnie με την απόχη.

Φαίνεται σαν ζωγραφιά κι είναι υπέροχο. Η μεγάλη λατρεύει τον winnie και την παρέα του, τα έχει και σε κουκλάκια απ'όταν γεννήθηκε και δεν κοιμάται χωρίς αυτά, κυρίως τον τίγρη.

Link to comment
Share on other sites

Ο Winnie με την παρέα του είναι καλή επιλογή. Έχουν φωτεινά χρώματα αλλά όχι δουραστικά και υπάρχουν χιλιάδες εικόνες τους στο δάσος, δίπλα στο ποταμάκι κλπ. Όταν ετοίμαζα το δωμάτιο του μικρού, επειδή φοβόμουν μη βγει μάπα η ζωγραφιά, το έβαψα απαλό κίτρινο και απλά κόλλησα στον έναν τοίχο ταπετσαρία με αυτό το θέμα και στους υπόλοιπους κορδέλα με άλλη παράσταση του Winnie λίγο πάνω από τη μέση. Βγήκε πολύ ωραίο!

 

Αν προτιμάς κάτι πιο κλασσικό και παλ, υπάρχει και ο Peter Rabbit, που εμένα μου αρέσει πάρα πολύ, είχα πάρει το παρκάκι του από τα ΗΡΑ με αυτό το σχέδιο. Δες εδώ: https://www.google.gr/search?q=peter+rabbit+images+clip+art&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=9LbQU6bgMsqo0QXRuYHQDg&ved=0CBwQsAQ&biw=1366&bih=643

 

Κάτι πιο κοριτσίστικο είναι οι νεράιδες, θα σου άρεσε τέτοιο θέμα;

 

Και ο Μπάμπι το ελαφάκι είναι πολύ χαριτωμένο θέμα, αν προτιμάς ζωάκια: https://www.google.gr/search?q=disney+bambi+images&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=xrnQU8WMDeij0QXsjIF4&ved=0CBwQsAQ&biw=1366&bih=643

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αγγελινα, ο λαγός... όχι αλλά ο Μπάμπι το ελαφάκι μ'αρέσει πολύ. Ισως καταλήξω σ'αυτό. Το είχε ζωγραφίσει και η μητέρα μου στο δικό μου δωμάτιο, με αυτό μεγάλωσα! :D:D:D Κληρονομικό και το ταλέντο.

 

Θα κοιτάξω μόνο να είναι τα χρώματα όπως λες κι εσύ όσο πιο παλ γίνεται, πρέπει να είναι πολύ ξεκούραστο το δωμάτιο - δεν αντέχω τα έντονα χρώματα - αν και τα παιδιά έχουν αντίθετη άποψη... χμμμμ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εμεις ειχαμε βαψει το δωματιο της μικρης οπως στον αλαντιν με τα παλατια και τη γιασμιν και την ερημο και το τζινι και ειχε βγει πολυ φωτεινο και γεματο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας είμαι εντελως νέα στο φορουμ και σας χαιρετώ όλους!

Περιμενω το πρωτο μου παιδακι,είναι αγόρι και είμαι στην 26 εβδομάδα κύησης!

Ύστερα από πολύ σπαζοκεφαλια βάψαμε μόνοι μας το δωματιο! Καταρχάς διάλεξα ένα θεμα όχι πολύ βρεφικο άλλα και unisex... το θέμα είναι ''ο ουρανός''!! βαφτικε όλο μπλε κάναμε έναν κίτρινο ήλιο στο ταβανι και προσθεσαμε μια στρογγυλη πλαφονιερα την οποια έβαψα κίτρινη με χρώμα γυαλλιου και στον τοιχο χρωματισα συννεφακαι που είναι πανευκολα!!! Όλο κι όλα μας κόστισαν 55 ευρω χρώματα και πινελα και εμείσ βάλαμε το μερακι μας για το μωρακι μας!!! δεν ξέρω πως μπορω να σας παραθεσω εικονες για να σας δείξω πόσο ευκολα είναι ολα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...