Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα με μαιευτήρια που υποστηρίζουν το rooming in!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kassiani

    kassiani 22 δημοσιεύσεις

  • virgi

    virgi 13 δημοσιεύσεις

  • elen@

    elen@ 6 δημοσιεύσεις

  • demi

    demi 5 δημοσιεύσεις

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει γεννήσει ή έχει κάποια εμπειρία σχετικά με το Αρεταίειο? Αν ναι, η κατάθεση της εμπειρίας της θα είναι πολύ χρήσιμη και ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποτέ δεν σκέφτηκα να ακολουθήσω την πιο οικονομική λύση σε ό,τι αφορά το μωρό μου αλλά και τη δική μου ασφάλεια.

 

ΟΜΩΣ....

 

Σε αυτή τη χώρα του παραλόγου αυτό που ισχύει όχι μόνο με τα μαιευτήρια αλλά γενικότερα με τα νοσηλευτικά ιδρύματα είναι ότι τα δημόσια υπερέχουν μακράν των ιδιωτικών όσον αφορά την επιστημονική κατάρτιση του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού.

 

Βεβαίως αν έχεις απολύτη εμπιστοσύνη στο γιατρό σού και τυχαίνει να είναι σε ιδιωτικό, τότε εκεί θα πας δεν το συζητώ...

 

Ωστόσο, ο κανόνας είναι αυτός: Μακρυα από τα "υπερπολυτελή ξενοδοχεία".

 

Ισχύει βέβαια ότι στα δημόσια οι συνθήκες είναι άθλιες αλλά 4 μέρες είναι βρε κορίτσια , θα περάσουν... Δεν θα μείνουμε εκεί για μήνες...

 

ΥΓ. Γνωρίζω πολύ καλά τί συμβαίνει στο χώρο της υγείας λόγω του επαγγέλματός μου, δεν μιλάω έτσι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο Αρεταίειο γέννησε μια φίλη μου Νοέμβριο 2005 και είχα πάει να την δώ. Η κοπέλα είναι ιατρικός επισκέπτης και ήθελε να πάει μόνο σε δημόσιο κατηγορηματικά. Την ώρα του τοκετού είπε οτι ήταν 6 πανεπιστημιακοί γιατροί εκεί, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα.

 

Μετά όμως, παρ'όλο που ήταν μόνη σε ένα δωμάτιο λίγο "στρατιωτικό", δεν είχε τον μπέμπη δίπλα της και για να τον θηλάσει έπρεπε να πάει σε άλλον όροφο αρκετά μακριά όπου κρατούν τα μωρά για λόγους υγιεινής. Αυτό σκέφτομαι οτι αν κάνεις καισαρική είναι μάλλον δύσκολο, δεν συμφωνείτε;

 

Πάντως στο θηλασμό τη βοήθησαν παρα πολύ οι μαίες.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω διάβασα ότι στο Έλενα δεν επιτρέπεται καισαρική με επισκληρίδιο. Ίσως αυτό να γινόταν παλιά γιατί έγώ πριν από τρία χρόνια που έμανα την κόρη μου έκανα καισαρική με επισκληρίδιο. Και άσχετα με αυτό ήταν ΤΕΛΕΙΟ μαιευτήριο σε όλα, από την καθαριότητα, τους γιατρούς, τις μαίες, τη βοήθεια για το θηλασμό, το φαγητό... Τι να σας πω! Όλα. Αν δεν ήμουνα εκεί δεν ξέρω αν θα είχα καταφέρει να θηλάσω τόσο πολύ την κόρη μου για παράδειγμα. Και γενικά η βόήθεια ήταν άψογη.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που γέννησα στο Αρεταίειο, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Και το δεύτερο παιδί μου, όταν έλθει με το καλό, εκεί θέλω να το γεννήσω.

Αυτό με τον όροφο είναι ίσως πρόβλημα, αν και εγώ δεν το αντιμετώπισα.

Στο Αρεταίειο έχει δωμάτια σε δύο ορόφους (στο ισόγειο και στον πρώτο). Εγώ ήμουν στον πρώτο και εκεί είναι που έχουν και τα μωρά. Οπότε, όταν ήταν να θηλάσω, το είχα στο δωμάτιό μου κανονικά. Οι κοπέλες, όμως, που ήταν στον κάτω όροφο, την ώρα του θηλασμού χρειαζόταν να ανέβουν πάνω και θήλαζαν τα μωράκια τους σε ειδική αίθουσα. Απαγορεύται ρητά να φύγουν τα μωρά από τον όροφο.

Εγώ επειδή το ήξερα για πάνω και κάτω όροφο, επιδίωξα (χωρίς να χρειαστεί, είναι η αλήθεια, να κάνω κάτι ιδιαίτερο και χωρίς να χρειαστεί να ζητήσω την επέμβαση του γιατρού μου) να είμαι στον πάνω. Είναι και λίγο θέμα συγκυριών, επειδή στη συγκεκριμένη μαιευτική κλινική τα δωμάτια δεν είναι πολλά, δεν έχει εφημερείες μέρα παρά μέρα (όπως το Αλεξάνδρα και το Ελενα) και δεν πηγαίνει, συνήθως, κάποιος να γεννήσει, αν ο γιατρός του δεν είναι πανεπιστημιακός σε αυτό το νοσοκομείο.

Την ώρα της γέννας ήταν ο γιατρός μου, ένας ειδικευόμενος, η μαία και μία ειδικευόμενη μαία. Δεν έχω παράπονο από κανέναν (εννοείται από τους υπόλοιπους πέρα από τον γιατρό μου που έτσι και αλλιώς τον είχα συνειδητά επιλέξει) και όλοι με βοήθησαν πολύ στη διαδικασία. Το μωράκι το πήρα αγκαλιά όταν γεννήθηκε (πριν το καθαρίσουν και το πλύνουν), αλλά αργότερα έμεινα μόνη μου στην αίθουσα της ανάνηψης, όπως είναι απαραίτητο. Στην αίθουσα των νεογνών του έκαναν μπάνιο και το έντυσαν, παρουσία του συζύγου μου (του το έδωσαν να το πάρει και αυτός αγκαλιά) και των γιαγιάδων.

Δεν το έχεις όλη την ώρα μαζί σου στο δωμάτιο, μόνο τις ώρες του θηλασμού, για τον οποίο εμένα προσωπικά με βοήθησαν οι μαίες να τα καταφέρω. Αργησα να κατεβάσω αρκετό γάλα (περισσότερο από μία εβδομάδα μετά τη γέννα) και καμμία μαία δεν μου είπε να μην το θηλάσω, αν και ήταν αρκετά μικρό και κουραζόταν. Μου έδειξαν πως να θηλάζω, μου έλυσαν τις όποιες απορίες. Εγώ επέλεξα να του δίνω και λίγο συμπλήρωμα (μου το έδιναν από εκεί), ενώ είχα βάλει πιο πριν το μωρό στο στήθος για αρκετή ώρα, διότι έβλεπα πως η μπουμπούκα δεν χόρταινε και εγώ δεν είχα άλλο γάλα. Μετά από μία περίπου εβδομάδα και ενώ είχα πάει ήδη στο σπίτι μου η ποσότητα του γάλακτος αυξήθηκε και έκοψα το συμπλήρωμα χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα το παιδί.

Αυτό που μπορεί να σου τύχει στο Αρεταίειο, όπως και στα άλλα πανεπιστημιακά (Αλεξάνδρα, Αττικό) αν ο γιατρός σου είναι καθηγητής, είναι να πέσεις σε ώρα μαθήματος και πριν από τη γέννα, κατά τη διάρκειά της ή μετά να είναι παρόντες και φοιτητές και να κάνουν και αυτοί μέρος του μαθήματος σε εσένα. Εμένα δεν μου έτυχε, διότι γέννησα νωρίς το πρωί και μόνο μετά, πέρασαν κάποιοι φοιτητές από το χώρο ανάνηψης, χωρίς να επέμβουν σε κάτι. Απλά, κάθε μέρα το πρωί έρχονται, μαζί με τον επικεφαλής καθηγητή, επίσκεψη στο δωμάτιο. Ο καθένας έχει αναλάβει κάθε γυναίκα, σε ρωτά το ιστορικό και σε "παρακολουθεί", λέγοντας στον καθηγητή για την κάθε περίπτωση. Εμένα δεν με ενόχλησε καθόλου και ήξερα πως, επιλέγοντας πανεπιστημιακό νοσοκομείο, μπορεί να το έβρισκα μπροστά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ γέννησα στο ΕΛΕΝΑ και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο!!! και οι Γιατροί και οι Μαίες και το φαγητό και η καθαριότητα και τα δωμάτια και γενικότερα οι συνθήκες ήταν πολύ καλές. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι τον μπεμπάκο μου τον είχα από την πρώτη στιγμή στο δωμάτιο και δεν με κούρασε καθόλου!!! Αυτό μάλιστα θα το συνιστούσα σε κάθε νέα μανούλα γιατί όταν θα γυρίσει στο σπίτι με το νέο μέλος θα έχει απόλυτα εξοικιωθεί με το τι θέλει το μωράκι, πότε πινάει, πως να το αλλάξεις, πως να το κάνεις μπάνιο και ότι είναι απαραίτητο!!!

Και να σημειώσω ότι στο ΕΛΕΝΑ απαγορεύεται ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ να δώσεις ξένο γάλα στο μωρό, εκτός και αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που η μητέρα δεν μπορεί να θηλάσει. Σου δείχνουν από την πρώτη στιγμή πως να το θηλάσεις και σε βοηθάνε όλα τα κορίτσια πάρα πολύ!!!!

Είμαι πολύ ευχαριστημένη και εκεί θα ήθελα να γεννήσω και το επόμενο θεού θέλοντος!!!!!

Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σαν Νοσοκομείο!!!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας είμαι νέα χρήστης και έγκυος αν και στον 2ο μήνα ακόμα. Δυστυχώς η γιατρός μου είναι στο ΙΑΣΩ και σκέφτομαι ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για κάτι φυσιολογικό όπως είναι η γέννα. Πρασανατολίζομαι κι εγω για το Αρεταίειο και θα ήθελα να μου πείτε εαν γνωρίζεται κάποιον καλό γιατρό (σαν επιστήμονα και σαν άνθρωπο) εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεια σας !!!!!!!!!!θα ηθελα τη συμβουλη σας και απεγνωσμενα μαλιστα ....θελω γνωμες για γιατρους σε δημοσια νοσοκομεια...συνθηκες,προσωπικο καθαριοτητα,εμπειριες....

οι γνωστες και οι φιλες πηγαν σε ιδιωτικα αλλα για να πω την αληθεια νιωθω περισσοτερη ασφαλεια πλεον σε δημοσιο και ειδικα πανεπιστημιακο ...δεν ειναι θεμα χρηματων ....θελω γνωμη για αρεταιειο γιατι εκει εχω ακουσει για ενα γιατρο...αλλα δεν λεω οχι και για ελενα αν ξερετε καποιο καλο η για αλεξανδρα η οτι αλλο σας παρακαλω θελω τις εμπειριες γιατι εξαιτιας του προηγουμενου ιδιωτη γιατρου εχασα το πρωτο μωρο και τωρα θελω καποιο με εμπειρια....φοβαμαι πολυ μην τυχω παλι σε κανενα αλμπανη παλι....βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αngelina

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας !!!!!!!!!!θα ηθελα τη συμβουλη σας και απεγνωσμενα μαλιστα ....θελω γνωμες για γιατρους σε δημοσια νοσοκομεια...συνθηκες,προσωπικο καθαριοτητα,εμπειριες....

οι γνωστες και οι φιλες πηγαν σε ιδιωτικα αλλα για να πω την αληθεια νιωθω περισσοτερη ασφαλεια πλεον σε δημοσιο και ειδικα πανεπιστημιακο ...δεν ειναι θεμα χρηματων ....θελω γνωμη για αρεταιειο γιατι εκει εχω ακουσει για ενα γιατρο...αλλα δεν λεω οχι και για ελενα αν ξερετε καποιο καλο η για αλεξανδρα η οτι αλλο σας παρακαλω θελω τις εμπειριες γιατι εξαιτιας του προηγουμενου ιδιωτη γιατρου εχασα το πρωτο μωρο και τωρα θελω καποιο με εμπειρια....φοβαμαι πολυ μην τυχω παλι σε κανενα αλμπανη παλι....βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εγώ γέννησα στο Ελενα. Διάβασε και λίγο πιό πάνω. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω με πμ τα στοιχεία της γιατρού μου!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως, για το γένεσις κακώς το διάλεξα και έδωσα τόσα λεφτά. Με έβαλαν σε λουξ δωμάτιο επειδή εήθελα να έχω το μωρό μέσα, τελικά δεν μου το έδιναν, κάναμε φασαρία, το εδιναν ξένο γάλα αν και ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό, τις μέρες που το πήραμε μέσα στο δωμάτι το έπαιρναν για εξετάσεις και μας το έφερναν μετά από τρεις ώρες. Και σκέφτομαι ότι αν το παιδί είχε τίποτα, δεν είχε τουλάχιστον τότε και θερμηκοιτίδα. Στο Ιπποκράτειο θα πήγαινε, όπως και πήγε αργότερα. Και έδωσε 3000 ευρώ, γιατί; Για την μπύρα και φαγητό, ή επειδή έχει μανικιούρ, κομμωτήριο κτλ. Μας κοροιδεύουν. Να μην πω οτι οι συμβουλές για θηλασμό ήταν άθλιες. Αν δεν είχα διαβάσει ή και δεν είχα βοήθεια από άλλες μαμάδες που θήλασαν ή από ειδικούς δεν θα τα κατάφερνα. Το μόνο που έχω να πω΄είναι ότι υπήρχε μία συμπαθέστατη προϊσταμένη που έβλεπε πόσο προσπαθούσα για το θηλασμό που μου είπε μην ακούν καμία από εμάς εδώ. Καμία δε θήλασε. Άκου το ένστικτό σου.

Όσο για το Ιπποκράτειο, η μικρή μπήκε με αναπνευστικό πρόβλημα τη 10 μέρα το οποίο και ξεπέρασε αμέσως αλλά την κράτησαν 5 μέρες. Εγώ κάθε 3 ώρες ήμουν εκεί ΄για να θηλάσω και άφηνα και ένα μπουκάλι γάλα μου. Ο καθηγητής επιμελητής δεν με άφηνε να τη θηλάσω γιατί είχα πληγωμένες θηλές και κόντεψα να του πάω την αστυνομία. Τελικά, μία προϊσταμένη γνωστή με έβαζε τις ώρες που δεν ήταν ο μλκσ εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για το γένεσις κακώς το διάλεξα και έδωσα τόσα λεφτά. Με έβαλαν σε λουξ δωμάτιο επειδή εήθελα να έχω το μωρό μέσα, τελικά δεν μου το έδιναν, κάναμε φασαρία, το εδιναν ξένο γάλα αν και ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό, τις μέρες που το πήραμε μέσα στο δωμάτι το έπαιρναν για εξετάσεις και μας το έφερναν μετά από τρεις ώρες. Και σκέφτομαι ότι αν το παιδί είχε τίποτα, δεν είχε τουλάχιστον τότε και θερμηκοιτίδα. Στο Ιπποκράτειο θα πήγαινε, όπως και πήγε αργότερα. Και έδωσε 3000 ευρώ, γιατί; Για την μπύρα και φαγητό, ή επειδή έχει μανικιούρ, κομμωτήριο κτλ. Μας κοροιδεύουν. Να μην πω οτι οι συμβουλές για θηλασμό ήταν άθλιες. Αν δεν είχα διαβάσει ή και δεν είχα βοήθεια από άλλες μαμάδες που θήλασαν ή από ειδικούς δεν θα τα κατάφερνα. Το μόνο που έχω να πω΄είναι ότι υπήρχε μία συμπαθέστατη προϊσταμένη που έβλεπε πόσο προσπαθούσα για το θηλασμό που μου είπε μην ακούν καμία από εμάς εδώ. Καμία δε θήλασε. Άκου το ένστικτό σου.

Όσο για το Ιπποκράτειο, η μικρή μπήκε με αναπνευστικό πρόβλημα τη 10 μέρα το οποίο και ξεπέρασε αμέσως αλλά την κράτησαν 5 μέρες. Εγώ κάθε 3 ώρες ήμουν εκεί ΄για να θηλάσω και άφηνα και ένα μπουκάλι γάλα μου. Ο καθηγητής επιμελητής δεν με άφηνε να τη θηλάσω γιατί είχα πληγωμένες θηλές και κόντεψα να του πάω την αστυνομία. Τελικά, μία προϊσταμένη γνωστή με έβαζε τις ώρες που δεν ήταν ο μλκσ εκεί.

 

Ωχ να τέτοια ακούω και τρελένομαι!!!!!!!!!!!!!!

 

Σώπα βρε κούκλα μου δεν σε άφηναν να θηλάσεις το μωράκι σου??????????

 

Πωπω χαμός θα γίνει....... Και ο δικός μου ο γιατρός στο Γεννεσις είναι.....

 

Αλλά θα πάω μάλλον σε τρίκλινο. Σου είχαν τίποτα επιπλέον περίεργες χρεώσεις??? για εξετάσει και τέτοια???

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούρια (παρόλο που σας 'διαβαζω' αρκετό καιρό) και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Η γυναικολόγος μου είναι στο Ιασώ, αλλά δεν τρελαίνομαι να γεννήσω εκεί, κυρίως γιατί θέλω να έχω την μπεμπούλα μου συνέχεια δίπλα μου. Εκτός αυτού η αμοιβή της γιατρού μου θα είναι όση και το δωμάτιο που θα επιλέξω, πράγμα το οποίο θεωρώ απαράδεκτο!!! θα ήθελα λοιπόν να μου υποδείξετε έναν καλό γιατρό στο Έλενα.

ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή katfun ομοιοπαθούσα κι εγω! Αλλά μάλλον θα πάω στο Αττικό ή στο Αρεταίειο. Πάντως σε κάποια άλλη συζήτηση, νομίζω στο "ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ" αναφέρουν μια γιατρό που εγω εκεί θα πήγαινα εαν επέλεγα το Ελενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας κορίτσια,

Ειμαι καινούργια στο χώρο και χρειάζομαι πληροφορίες. Εχω 2 παιδάκια και είμαι έγκυος στο 3ο...Περιμένω να γεννήσω τέλη Οκτωβριου.

Μένω στη Νέα Υόρκη αλλά το καλοκαίρι μετακομίζω στην Θεσσαλονίκη.

Διάβασα πολλά θέματα και δεν σας κρίβω ότι έχω τρομάξει λίγο.

Εδώ τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά...Είχα πολλά προβλήματα στις εγκυμοσύνες μου αλλα οι γένες μου πήγαν πολύ καλά... και δεν πλήρωσα σχεδόν τίποτα με πάρα πολλές εξετάσεις....Τώρα θα πρέπει να βρω γιατρό, κλινική απο την αρχή στη μέση της εγκυμοσύνης μου

και να προσαρμοστώ στα δεδομένα της Ελλάδας...Περιτό να σας πω ότι δεν θα έχω και ασφάλεια.... :(

Link to comment
Share on other sites

Baby friendly hospitals στην Ελλάδα, με την πλήρη έννοια του ορισμού, δεν έχουμε ακόμη! Έχουμε όμως αρκετα υποψήφια στα οποία τουλάχιστον το rooming in (μαμά και νεογνό) εφαρμόζεται. Για όλες όσες θηλάσαμε, θηλάζουμε ή θα θηλάσουμε, η αξία αυτού δε χρειάζεται ανάλυση! Στα "baby - friendly - hospitals - wannabe" νοσοκομεία-μαιευτήρια με τήρηση αυστηρών κανονισμών υπερ του θηλασμού, με εξειδικευμένο προσωπικό ξεκινώντας από τους νεογνολόγους - παιδιάτρους και καταλήγοντας στις βρεφοκόμους, ανήκει και ένα που παραδόξως (αν διάβασα καλά) δεν αναφέρατε. Είναι το ΠΓΝ "Αττικόν" (όπου Π = πανεπιστημιακό, για όσους δίνουν σημασία σε αυτό) στο Χαιδάρι. Η γυναικολογική - μαιευτική κλινική λειτουργεί από την έναρξη λειτουργίας του νοσοκομείου, ενώ πρόσφατα άνοιξε η ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ-ΝΑ-ΕΙΝΑΙ ΜΕΝΝ (μονάδα εντατικής νοσηλείας νεογνών). Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη πρόταση για δημόσιο νοσοκομείο με εφαρμογή rooming in, η οποία συνδυάζει το καλό ιατρικό προσωπικό (περηφανεύονται τα χαμηλά ποσοστά καισαρικών), την παρουσία του πατέρα στον τοκετό, την πολύτιμη βοήθεια στο θηλασμό, τις 2 επισκέψεις παιδιάτρου την ημέρα (και τα ΣΚ!!!), με το κόστος του δημοσίου και τις κτιριακές υποδομές του ιδιωτικού.

 

"ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΡΑΜΑ"

τεύχος 1, Ιούνιος '08!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη πάντως ιδιωτική κλινική της Θεσσαλονίκης που προσφέρει γιατρούς όλων των ειδικοτήτων (αχρείαστοι να εϊναι) εϊναι το Διαβαλκανικό. Εχει και ΜΕΝΝ και έμπειρο προσωπικό. Βέβαια οι τιμές ξεφεύγουν αν χρειαστείς οτιδήποτε απο αυτά. :!:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το θέμα μας είναι νοσοκομεία με rooming in.

Στη Θεσσαλονίκη, αν πάρεις μονόκλινο μπορείς να έχεις αποκλειστικά το παιδί μαζί σου στα:

Παπαγεωργίου

Γενική, Γένεσις, Διαβαλκανικό (έχω τις αμφιβολίες μου- έτσι΄λένε αλλά άλλα κάνουν στην πράξη)

Γαληνός (έχει και πρόγραμμα να δίνει εξιτήριο σε μαμά και παιδί αν δεν υπάρχει πρόβλημα μετα τις 2 ώρες και μαία που σε παρακολουθεί στο σπίτι για 4 μέρες )

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επειδη χτες πηγα για ενημερωση στο ιασω, ηθελα να ενημερωσω τις φιλες που διαβαζουν το τοπικ, οτι και το ιασω πλεον υποστηριζει το ρουμινγκ ιν σε οποιο δωματιο κι αν ειστε.

Πλενουν και αλλαζουν το μωρο οι μαιες και το παιρνουν το μεσημερι 2.30 - 5 και το βραδυ μετα τις 9 για να ξεκουραστει η μητερα, εαν το επιθυμει.

Μου φανηκε εξαιρετικο μια και ειχα αυτον τον καημο με το ιασω και ειπα να ενημερωσω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ego pou gennisa prin apo 4 evomades sto Iaso imoun se 2klino kai to moro to eixa oso ithela sto domatio. To pernane tis ores pou leei i kassiani, alla polles fores ekini tin ora thilaza i reuotan opote mou tin afinane. tin pernane kai ores pou erxotan o paidiatros klp. alla katat'alla kamia sxesi me prin apo 2 xronia. Piga anagastika se monoklino gia na kano rooming in. An kai mou kostise o koukos aidoni, boithise sto "bonding" dioti eixa gennisi me kaisariki kai itan ligo diskola ta pragmata. Parol'auta imoun sinexeia me ton gio mou sto domatio prin apo 2 xronia (se monoklino) kai tora pali sxedon sinexeia se diklino me tin kori mou. Episis, fevgontas apo to Iaso, me rotise i maia pou mas milise kai mas apoxeretise, ti protimousa; na eixa to moro mazi mou sinexeia i na to pernou: fisika tis eipa sinexeia kai ap'oti katalava kanane gallop gia na allaxoun pros to pio thetiko to klima sto Iaso. Kathe xrono kai ligo kalitera pistevo!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο Αττικο.Δεν επιτρεπουν τον πατερα στο τοκετο,αλλα το μωρο απο την πρωτη μερα το εχεις μαζι σου.Μονο λιγες ωρες στην αρχη το κρατανε σε θερμοκοιτιδα και μετα στο φερνουν και σου δειχνουν πως να το θηλαζεις.Εχει και μοναδα προωρων,η οποια λειτουργει πολυ καλα και αριστα.Οσες θελουν πληροφοριες,ειμαι προθυμη να απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είχα βρεί γιατρό από το ΜΗΤΕΡΑ. Κατόπιν άλλαξα γιατί ήθελα παν/μιακό και βρήκα κάποιον για τον οποίο είχα εγγυήσεις, από το Αρεταίειο. Υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε τώρα τελευταία εκεί να μας πεί εμπειρίες; όσα είπε η cleo πάντως ήταν καθησυχαστικά.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

προσφατα ακουσα την εξης ατακα: Εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να το παρουν το παιδι, να ξεκουραζετε και η μανα λιγακι που ειναι κουρασμενη απο την γεννα

 

πως ακουγετε αυτο? το νιωσατε? το βρησκετε ρεαλιστικο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...