Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξέρει κάποιος? (1ος μηνας αδειας κυησεως και αποδοχες απο εργοδοτη)


Recommended Posts

Βοηθήστε με λιγάκι όποια ξέρει, γιατι μου τα μασάει το λογιστήριο στην εταιρεία που δουλεύω. Ειμαι έγκυος στην 33 εβδομάδα, έπρεπε να έχω σταματήσει 15-10.Δουλεύω όμως ακόμα για να πάρω την άδεια μετά τη γέννα(όπως και άλλες κοπέλες στη δουλειά). Πηγα και πήρα τα λεφτά απο το ΙΚΑ σήμερα επιδόματος κυοφορίας. Άσχετο απο το επίδομα ο εργοδότης πρέπει να μου καταβάλει 1 μήνα ασθενείας, αφου΄δεν έχω πάρει και καθόλου αναρρωτική σωστά?

 

Στο λογιστήριο που πήγα σήμερα,μου ζήτησε το χαρτί του ΙΚΑ για να το δει. Όμως μου κατέβαλε τη μισθοδοσία όλου του μήνα, έκανε λάθος. Άρα μου πληρώνει άλλο μισό μήνα ασθενείας ακόμα σωστα? Και το δώρο Χριστουγέννων ολόκληρο σωστά?

 

Τότε γιατι μου έβγαλε ενα κονδύλι σχεδόν 1 μισθό ότι της χρωστάω και μου είπε οτι θα μου τα κρατήσει απο αυτά που θα μου έδινε και άρα δεν παίρνω τίποτα άλλο?

 

Συνήθως απο ΙΚΑ, ΟΑΕΔ και εργοδότη φτάνεις σχεδόν το μισθό που θα έπαιρνες αν δούλευες, έτσι δεν είναι? Τοτε τι συμβαίνει?

 

Δειτε και αυτο : επιδοματα μετα την αναρρωτικη

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΦΙΛΕΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ!

ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ? ΤΟ ΙΚΑ ΛΕΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ 3 ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΦΟΥ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ! ΕΧΩ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ (ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ) ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

:-P Μπεμπούλα (22/02/2011):-P
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι δουλεψες σε ολη την διαρκεια εγκυνοσυνης σου?γιατι εαν εχεις παρει πανω απο 25 μερες αναρρωτικη δεν παιρνεις κατι απο τον εργοδοτη.με δεδομενο οτι δεν εχεις παρει αναρρωτικη αυτο που ξερω ειναι οτι ο εργοδοτης πρεπει να σου δωσει το ποσο που θα σου εδινε εαν επαιρνες αναρρωτικη.δηλαδη εαν επαιρνες 25 μερες αδεια θα σου εδινε ενα ποσο το ικα και ενα ο εργοδοτης.αυτο το ποσο λοιπον πρεπει να σου δωσει.επισης αυτο που ξερω ειναι οτι ο εργοδοτης τις 3 πρωτες μερες αναρρωτικης σου δινει μισο ημερομισθιο και απο εκει και μετα ξεκιναει η αναλογια με το ικα.ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΕΤΣΙ? ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ 07/ΙΑΝ ΜΕ ΠΗΤ 05/ΜΑΡ

ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ 1338,96? ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Κ 566,03? ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΕΙΚΤΟ 1243,13?. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ? ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ?

:-P Μπεμπούλα (22/02/2011):-P
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΕΤΣΙ? ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ 07/ΙΑΝ ΜΕ ΠΗΤ 05/ΜΑΡ

ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ 1338,96? ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Κ 566,03? ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΕΙΚΤΟ 1243,13?. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ? ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ?

 

 

με μια πρωτη ματια δεν βλεπω κατι λαθος,εγω εχω μικτο λιγο πιο πανω απο εσενα και πηρα 1430 ευρω επιδομα κυοφοριας.και αυτα που σου εδωσε ο εργοδοτης σου φαινονται οκ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που σε μπερδεψα.αυτα τα λεφτα που σου εδωσε ο εργοδοτης δεν θα σου τα εδινε εαν ειχες παρει αναρρωτικη γι"αυτο σε ρωτησα.εγω που ειχα παρει 3 μηνες σχεδον αναρρωτικη δεν πηρα κατι απο τον εργοδοτη οταν βγηκα σε αδεια κυοφοριας, μονο απο το ικα.

 

τα λεφτα σου ειναι οκ κατα 99%.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

NA ROTISO OMOS KATI? IPOTI8ETAI OTI PLIRONOMASTE ANALOGA ME TO MEIKTO MAS GIA 56 MERES SOSTA? OTAN EGO PAIRNO 1243.13 EUR GIA 2 MINES 8A EPREPE NA EINAI TOULAXISTON 2486.26 EUR K EXO PAREI SINOLO APO ERGASIA K IKA 1904.99 EUR.

BOREITE NA MOU EKSIGISETE POS GINETAI? EKTOS AN EGO DEN EXO KATALAVEI SOSTA

:-P Μπεμπούλα (22/02/2011):-P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ΙΚΑ σε πληρώνει το μισό ημερομίσθιο για κάθε μία απ' τις 56 ημέρες (το ίδιο συμβαίνει και για την άδεια λοχείας μετά τον τοκετό), δε σε αποζημιώνει κανονικά σαν να δούλευες. Οπότε αν τα υπολογίσεις θα δεις ότί σωστά στα έδωσαν. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια κοπέλα που ξέρει κάτι άλλο. Εγώ αυτό γνωρίζω.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

velina εγω πηρα 1430 επιδομα κυοφοριας.οταν πηρα ολα τα επιδοματα απο το ικα και πηγα και στον οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας οταν εκανα το συνολο μου βγηκαν οι μισθοι 4 μηνων ακριβως.εχεις να παρεις και αλλα χρηματα,μην ανησυχεις.αλλωστε γι"αυτο υπαρχει ο οαεδ,για να σου συμπληρωσει τα χρηματα που δεν σου εδωσε το ικα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ο εργοδότης θα πρέπει να σου πληρώσει 25 ημέρες αναρρωτική αφου αφαιρεθούν οι τυχών αναρρωτικές που ήδη έχεις πάρεις και είναι περίπου μισό ημερομίσθιο.Με αυτά που θα σου έχει πληρώσει το ΙΚΑ και ο εργοδότης δεν θα βγει το σύνολο των μεικτών μισθών που θα έπερνες...θα προκύψει μια σημαντική διαφορά γύρω στα 1000 ευρώ περίπου απ΄ότι υπολογίζω την οποία θα την πάρεις από τον ΟΑΕΔ καταθέτοντας τα χαρτιά για τη συμπληρωματική παροχή μητρότητας αφότου γεννήσεις.

και έτσι θα είσαι στα λεφτά σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλες, επειδή έχουν περάσει 3 χρόνια και δεν τα έχω φρέσκα, αν υπάρχει κάποια με γνώσεις πάνω στο θέμα και μπορεί να βοηθήσει, θα ημουν ευγνώμων. Από τον εργοδότη, όταν δεν έχουμε πάρει καμία άδεια τι δικαιούμαστε όταν έχουμε βγει σε άδεια κυοφορίας. Παίρνω 785 € καθαρά, 981,25 € μικτά, το ικα μου δίνει 20,23 € την ημέρα για άδεια κυοφορίας και τώρα βλέπω οτι ο εργοδότης μου έβαλε 280 €, είναι σωστά ή να μαλώσω;;;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ-ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ 25ΗΜΕΡΟ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ 25ΗΜΕΡΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΔΟΥΛΕΨΑ ΜΕΧΡΙ 16/9 (Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ 17/9). ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΘΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Ε? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ-ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ 25ΗΜΕΡΟ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ 25ΗΜΕΡΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΔΟΥΛΕΨΑ ΜΕΧΡΙ 16/9 (Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ 17/9). ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΘΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Ε? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

 

Ναι,θα πληρωθεις κανονικα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας!!!

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι??? Στην άδεια κυοφορίας πληρώνει ένα ποσό και ο εργοδότης?

Στην άδεια λοχείας πληρώνει κάτι?

Τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας δίνονται αποκλειστικά απ'το ΙΚΑ.

Αν δεν έχεις πάρει ανναρωτική μέσα στο έτος, μπορεί να στις πληρώσει ο εργοδότης με το που πάρεις την άδεια κυοφορίας.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...