Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξέρει κάποιος? (1ος μηνας αδειας κυησεως και αποδοχες απο εργοδοτη)


Recommended Posts

http://www.anaconda.gr/HTMErgatika/MitrotitaToketos.htm

κορίτσια εδώ λέει πως όταν λείπεις είτε για ασθένεια είτε για άδεια τοκετού κ λοχείας πως παίρνεις απο τον εργοδότη έναν μισθό εάν έχεις κλείσει χρόνο.

ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είσαι σε άδεια εγκυμοσύνης τωρα? σε άδεια λοχείας?

τι απ' όλα?

εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έφυγα με άδεια εγκυμοσύνης αρχές Φεβρουαρίου, πληρώθηκα απ' τον εργοδότη τέλος Φεβρουαρίου κανονικά τον μισθό μου για τις μέρες που δουλεψα και κάποιες απ' τις μερες ασθενείας και τέλος Μαρτίου τις υπόλοιπες μέρες ασθενείας.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορείς να ζητήσεις να σου δείξουν αναλυτικά τις αποδοχές σου

αν εχεις παρει δυο εβδομαδες αναρρωτική άδεια (δλδ 10 εργάσιμες), δικαιούσαι να σου πληρώσει 15 μέρες ασθενείας

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!! Έχω καιρό να γράψω!! Είμαι στην 35η εβδομάδα και δυστυχώς ακόμα δουλεύω (μαύρα)!!

 

Πήγα στο ΙΚΑ και πήρα το επίδομα που δικαιούμαι. Στα χαρτιά σταμάτησα την εργασία μου στις 17/07/2010

Σήμερα ο εργοδότης μου με ενημέρωσε ότι θα λάβω άλλα 130? για την "εκκαθάριση Ιουλίου". Και τον Αύγουστο άλλα τόσα περίπου.

 

Το ποσό αυτό δεν έχει καμία σχέδη με τα χρήματα που θα πάρω για την δουλειά μου (από τις 17/07/2010 μέχρι και σήμερα) αλλά είναι συμπληρωματικό του ποσού του ΙΚΑ.

 

Είχα καλή εγκυμοσύνη και ευτυχώς δεν έλειψα ούτε μέρα!

 

Το ΙΚΑ εμένα με ενημέρωσε ότι θα λάβω συμπληρωματικά 765? από τον εργοδότη μου. Μου ήρθε κεραμίδα όταν είδα τα 130?.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε πως να τα υπολογίσω αυτά τα χρήματα??

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια,

 

Έχω μια απορία. Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και περιμένω το δευτερο παιδί μου. Και την πρώτη φορά που γέννησα και τώρα, ο εργοδότη μου λέει ότι οι πρώτες 25 (22 εργάσιμες) μέρες της άδειας μητρότητας που θα πάρω θα δηλωθουν σαν άδεια ασθενείας και θα τις πληρωθώ και από τη δουλειά μου και από το ΙΚΑ και γι'αυτό όταν επιστρέψω στη δουλειά θα μου κρατήσουν αυτά τα χρήματα από τον πρώτο μισθό μου. Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία; Ξέρετε τι ισχύει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

Έχω μια απορία. Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και περιμένω το δευτερο παιδί μου. Και την πρώτη φορά που γέννησα και τώρα, ο εργοδότη μου λέει ότι οι πρώτες 25 (22 εργάσιμες) μέρες της άδειας μητρότητας που θα πάρω θα δηλωθουν σαν άδεια ασθενείας και θα τις πληρωθώ και από τη δουλειά μου και από το ΙΚΑ και γι'αυτό όταν επιστρέψω στη δουλειά θα μου κρατήσουν αυτά τα χρήματα από τον πρώτο μισθό μου. Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία; Ξέρετε τι ισχύει;

 

Ευχαριστώ!

Θα πληρωθείς ένα μέρος από την δουλεία σου και ένα μέρος απο το ΙΚΑ για τις πρώτες 25. Για όλες τις άλλες μέρες μέχρι να επιστρέψεις πληρώνεσε απο το ΙΚΑ. Όταν με το καλό επιστρέψεις στη δουλεία σου πληρώνεσε κανονικά απο τον εργοδότη σου χωρίς να σου κρατήσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι τις πρώτες 30 μέρες νομίζω όντως έχουν κάποια διαφορά. Από ότι θυμάμαι είχα πληρωθεί από το ΙΚΑ και όχι από τον εργοδότη. Αυτό που ήταν όμως διαφορετικό σε σχέση με τις υπόλοιπες μέρες ήταν ότι μου είχαν καταβάλει εισφορές για το διάστημα αυτό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Οι μέρες που καθόμαστε είναι 119. 56 πριν και 63 μετά τον τοκετό. Για τις 25 απο τις 56 πριν τον τοκετό πληρώνεσε ένα ποσό απο τον εργοδότη και ένα απο το ΙΚΑ σαν άδεια ασθενείας. Όλα τα υπόλοιπα απο το ΙΚΑ. Είμαι λογίστρια και γέννησα πριν 5 μήνες οπότε τα έχω ψάξει αρκετά καλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ιδέα από που μπορώ να πάρω υπεύθυνη (εννοώ από φορέα) απάντηση; Γιατί το 2008 που γέννησα το πρώτο ο εργοδότης μου κράτησε ολόκληρο το μισθό των ημερών που θεωρήθηκαν άδεια ασθενείας με τη δικαιολογία ότι τις πληρώθηκα από το ΙΚΑ και τώρα πάλι μου λένε ότι θα κάνουν το ίδιο και πρέπει να τους προσκομίσω το χαρτί για το επίδομα κυοφορίας για να δουν πόσα μου έδωσε το ΙΚΑ και να μου τα αφαιρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ιδέα από που μπορώ να πάρω υπεύθυνη (εννοώ από φορέα) απάντηση; Γιατί το 2008 που γέννησα το πρώτο ο εργοδότης μου κράτησε ολόκληρο το μισθό των ημερών που θεωρήθηκαν άδεια ασθενείας με τη δικαιολογία ότι τις πληρώθηκα από το ΙΚΑ και τώρα πάλι μου λένε ότι θα κάνουν το ίδιο και πρέπει να τους προσκομίσω το χαρτί για το επίδομα κυοφορίας για να δουν πόσα μου έδωσε το ΙΚΑ και να μου τα αφαιρέσουν.

Ο εργοδότης σου πρέπει να σου πληρώσει τη διαφορά απο αυτα που πηρες απο το ΙΚΑ για τις 25 ημερες της άδειας που θεωρείτε σαν ασθένεια. Δεν έχετε λογιστή στην εταιρία? Ρωτά στο ΙΚΑ να σου πουν. Εμείς πάντως έτσι τα υπολογίζουμε σε όλες τις κοπλες.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ιδέα από που μπορώ να πάρω υπεύθυνη (εννοώ από φορέα) απάντηση; Γιατί το 2008 που γέννησα το πρώτο ο εργοδότης μου κράτησε ολόκληρο το μισθό των ημερών που θεωρήθηκαν άδεια ασθενείας με τη δικαιολογία ότι τις πληρώθηκα από το ΙΚΑ και τώρα πάλι μου λένε ότι θα κάνουν το ίδιο και πρέπει να τους προσκομίσω το χαρτί για το επίδομα κυοφορίας για να δουν πόσα μου έδωσε το ΙΚΑ και να μου τα αφαιρέσουν.

Το ΙΚΑ σου δίνει επίδομα κυοφορίας για 56 ημέρες. Ο εργοδότης σου εμπλεκετε μόνο στις 25 πρώτες. Είναι λάθος αυτο που σου λέει. Θα σου πληρώσει τη διαφορά για τις 25. Με τις υπόλοιπες δεν έχει καμια δουλεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρετε!!!

 

Εχω παρει την αδεια μητροτητας απο 26/08. πηρα το επιδομα απο το ΙΚΑ (μισθος 1.111 μεικτα/επιδομα 1.211). Μου ειπανε στο ΙΚΑ οτι ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να μου πληρωσει τις πρωτες 25 μερες της αδειας και τις υπολοιπες θα τις παρω απο τον ΟΑΕΔ μετα τη γεννα...

Το θεμα μου τωρα ειναι...μεχρι ποτε ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να μου πληρωσει αυτες τις 25 μερες? η τελευταια μερα των 25 ηταν 21/09..παρολα αυτα η λογιστρια της εταιριας που δουλευω ειπε οτι θα μου τα δωσουν τον Νοεμβριο μαζι με την μισθοδοσια του Σεπτεμβριου (οπως καταλαβαινετε η μισθοδοσια ειναι 2 μηνες πισω)

 

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΛΙΙΙΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟ...

οσυς μηνες δουλευα δεν μου δωσανε το επιδομα γαμου...παρολο που τουσ εδωσα οσα χαρτια χρειαζονταν και μου ειπαν οτι θα το παρω....εχω το δικαιωμα τωρα να ζητησω τα επιδοματα ολων το μηνων αναδρομικα????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ..ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στη δουλειά (όπως έγινε και στο πρώτο μου παιδί που ήταν άλλος εργοδότης) μου είπαν μόλις πάρω και το επίδομα λοχείας (αφού γεννήσω δηλ) να τους πάω το χαρτί με το τι λεφτά πήρα από το ΙΚΑ και θα με πληρώσουν με την τρέχουσα μισθοδοσία. Νομίζω ότι έτσι γίνεται γενικά

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βοηθήστε με λιγάκι όποια ξέρει, γιατι μου τα μασάει το λογιστήριο στην εταιρεία που δουλεύω. Ειμαι έγκυος στην 33 εβδομάδα, έπρεπε να έχω σταματήσει 15-10.Δουλεύω όμως ακόμα για να πάρω την άδεια μετά τη γέννα(όπως και άλλες κοπέλες στη δουλειά). Πηγα και πήρα τα λεφτά απο το ΙΚΑ σήμερα επιδόματος κυοφορίας. Άσχετο απο το επίδομα ο εργοδότης πρέπει να μου καταβάλει 1 μήνα ασθενείας, αφου΄δεν έχω πάρει και καθόλου αναρρωτική σωστά?

 

Στο λογιστήριο που πήγα σήμερα,μου ζήτησε το χαρτί του ΙΚΑ για να το δει. Όμως μου κατέβαλε τη μισθοδοσία όλου του μήνα, έκανε λάθος. Άρα μου πληρώνει άλλο μισό μήνα ασθενείας ακόμα σωστα? Και το δώρο Χριστουγέννων ολόκληρο σωστά?

 

Τότε γιατι μου έβγαλε ενα κονδύλι σχεδόν 1 μισθό ότι της χρωστάω και μου είπε οτι θα μου τα κρατήσει απο αυτά που θα μου έδινε και άρα δεν παίρνω τίποτα άλλο?

 

Συνήθως απο ΙΚΑ, ΟΑΕΔ και εργοδότη φτάνεις σχεδόν το μισθό που θα έπαιρνες αν δούλευες, έτσι δεν είναι? Τοτε τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

κανονικα δεν επρεπε να δουλεβεις .πριν τη γενα 2 μηνες και 2 μηνες μετα δεν πρεπει να δουλεβεις για τι σε πληρονει το ικα.αφτες 4 μηνες πρεπει να παρεις σκεδων οσο θα δουλεψσες.ο εργοδοτη δεν επρεπε να σε πληροσει τορα.και για τι αδεια μιλας?

Link to comment
Share on other sites

Απλα για την αδεια δεν μπορεις να καλυφθεις απο πουθενα αν τυχον αρνηθει να στην δωσει μετα την λοχεια, και εσυ δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα. Εμπιστευεσαι τον εργοδοτη σου τοσο πολύ?

 

Για τα χρηματα τωρα, πληρωνεσαι απο το ΙΚΑ για 53 ημερες το δειχνεις το χαρτι στον εργοδοτη και σου βγαζει την διαφορα. ικα+εργοδοτης=μισθος για 1 μηνα και φυσικα 25 ενσημα.

 

Αν σου πληρωσε ολο τον μηνα εσυ της χρωστας οχι αυτη.

Μετα την γεννα που θα παρεις και απο τον ΟΑΕΔ χρηματα θα πρεπει οντως να συμπληρωσεις 4 μισθους περιπου.

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει ο εργοδοτης να σου δωσει τα χρηματα που θα σου εδινε αν επαιρνες αναρρωτικη.δηλαδη αν επαιρνες 25 μερες αναρρωτικη θα επαιρνες ενα ποσο απο το ικα και ενα ποσο απο τον εργοδοτη.εαν σου αναλογουσε να παρεις π.χ. 300 ευρω απο το ικα και 400 ευρω απο τον εργοδοτη (τυχαια ποσα) για την αναρρωτικη, ο εργοδοτης θα πρεπει να σου δωσει αυτα τα 400 ευρω.

 

οποτε πρεπει να σου πληρωσει τον μηνα που δουλεψες + το ποσο της ανναρρωτικης που δεν πηρες.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, για αυτό λέω και εγώ πως πρέπει να μου πληρώσει απο 15/10 που έχω σταματήσει επίσημα,μέχρι 15/11. 1 μήνας αναρρωτική. Αρα πρέπει να μου δώσει και τις 15 ημέρες του Νοεμβρίου σαν αναρρωτική σωστα μέχρι εδώ?

 

Εμένα μου είπε πως πρέπει να μου πάρει πίσω 2 ποσά, τα μισά απο τον Οκτώβριο που με πλήρωσε κανονικά και το ποσό της αναλογίας εργοδότη-ικα. To δώρο Χριστουγένων γιατί μου το κρατάει τότε?

 

Και ναι, έχουμε συμφωνήσει για την άδεια και τους εμπιστεύομαι απολυτα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, για αυτό λέω και εγώ πως πρέπει να μου πληρώσει απο 15/10 που έχω σταματήσει επίσημα,μέχρι 15/11. 1 μήνας αναρρωτική. Αρα πρέπει να μου δώσει και τις 15 ημέρες του Νοεμβρίου σαν αναρρωτική σωστα μέχρι εδώ?

 

Εμένα μου είπε πως πρέπει να μου πάρει πίσω 2 ποσά, τα μισά απο τον Οκτώβριο που με πλήρωσε κανονικά και το ποσό της αναλογίας εργοδότη-ικα. To δώρο Χριστουγένων γιατί μου το κρατάει τότε?

 

Και ναι, έχουμε συμφωνήσει για την άδεια και τους εμπιστεύομαι απολυτα σε αυτό.

 

 

πρεπει να πληρωθεις τα δεδουλευμενα σου,δηλαδη απο 15/10 μεχρι 15/11.και + την αναρρωτικη σου.το δωρο χριστουγεννων θα το παρεις κανονικοτατα οταν ερθει η ωρα.συμφωνουμε?:wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να διευκρινίσω τα εξής: Μου είπε οτι θα με βάλει στη μισθοδοσία πιο νωρίς όμως όταν είναι να επιστρέψω, βάσει της ημερομηνίας του ΙΚΑ, μάλλον για αυτό δεν μου πληρώνει τα δεδουλευμένα τώρα. ¨Ομως την αναρρωτική και το δώρο το παίρνω κανονικά,έτσι. Θα ξαναμιλήσω μαζί τους και θα επανέλθω. Ίσως μπερδεύτηκε. Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...