Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Δυστυχώς Μπουκίτσα δεν έχουμε ακόμα να πάμε ελπίζω μέχρι τη Μεγάλη Τετάρτη να επισκεφτούμε την ΕλληνοΓαλλική.

 

Για το Παλλάδιο συμφωνώ.

 

Σχετικά με το Γείτονα για δες και αυτή (http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=324292#324292) τη δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Δαμιανε,το εχω ηδη διαβασει το τοπικ.

Θα σου απαντησω κι εγω ,πως δεν με ενδιαφερει τοσο το ποσα τμηματα εχει το σχολειο,αλλα οτι κραταει σχετικα μικρο αριθμο παιδιων μεσα σε αυτα(20 παιδακια ειναι το οριο)

Φετος με τον κακο χαμο που εγινε με τα νηπιαγωγεια ανοιχτηκαν 2 καινουρια τμηματα,το νηπιο εχει 7 τμηματα και το προνηπιο 3.Δεν με απασχολει αυτο ομως γιατι πρωτον εχει την υποδομη για να ανοιξει τμηματα(αιθουσες,προσωπικο,δασκαλες,μεγαλους χωρους εσωτερικους που αποφευγεται ο συνωστισμος),οπως επισης και τεραστιο κηπο για να παιζουν ολα αυτα τα παιδια μαζι(ειναι πολλα στρεματα ο κηπος και καταπρασινος :D ).Επισης,το διαλλειμα του νηπιαγωγειου δεν συμπιπτει χρονικα με αυτο του δημοτικου,και αυτο ειναι στα υπερ για ολους(παρολο που υπαρχει περισσια χωρου,μαλλον το κανουν μην τυχον και χτυπησουν τα μικρα απο τα μεγαλυτερα :wink: )

 

Οσο για την τιμη,το εχω ξαναπει,ειναι τσιμπημενη,αλλα αυτα που προσφερει το σχολειο ειναι πολλα.

 

Link to comment
Share on other sites

στελνω τα παιδια μου σ ενα ιδιωτικο σχολειο τησ θεσσαλονικησ.τελειωνουν τα νηπια και ετοιμαζομαστε για α δημοτικου.στα νηπια το ποσο που διναμε ηταν 4750 για καθε παιδι(τα clubs συμπεριλαμβανονται στη τιμη).για την α δημοτικου ζητανε 6000 για καθε παιδι τιμη που μου φανηκε λιγο τσιμπημενη.μηπωσ θα μπορουσατε να μου πειτε τι πληρωνετε εσεισ για την ιδια ταξη και σε ποια σχολεια;;;;;;;;;;;;

.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις συγκεντρωτικό πίνακα διδάκτρων των ιδιωτικών σχολείων για το σχολικό έτος 2008-2009.

http://www.protothema.gr/content.php?id=8835

 

Σ ευχαριστω πολυ Belfaccino.......Οι τιμες ομως αυτες ειναι για το προηγουμενο σχολικο ετος.Για το 2009-2010;;;;;;;;;;;

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να διευκρινισω οτι ακουστηκε οτι λογω της οικ κρισης τα ιδιωτικα σχολεια θα προβουν σε μηδενικες αυξησεις τη νεα σχολικη περιοδο...στο δικο μας σχολειο ομως η αυξηση διδακτρων αγγιζει το 10%

.png
Link to comment
Share on other sites

οι παραμετροι που λαμβανονται υπ' οψη για τη διαμορφωση των τιμολογιων υπηρεσιων των ιδιωτικων σχολειων:

 

η κειμενη νομοθεσια

συμφωνα με αυτην,τα διδακτρα,κομιστρα(σχολικα) και οι προαιρετικες δραστηριοτητες για το νηπιαγωγειο,την α' δημοτικου και την α' γυμνασιου διαμορφωνονται οπως ο καθε εκπαιδευτικος οργανισμος κρινει.για τις αλλες ταξεις του δημοτικου,γυμνασιου και λυκειου καθοριζονται με βαση τα διδακτρα της προηγουμενης ταξης προσαυξημενα με το ποσοστο που ο παρακατω μαθηματικος τυπος θα δωσει.

ο μαθηματικος τυπος που χρησιμοποιει το υπουργειο αναπτυξης για τον καθορισμο του ποσοστου αυξησεως ειναι:0,35.χ+0,65.ψ=ζ,οπου χ=η μεση ετησια αυξηση του δεικτη τιμων καταναλωτη,οπου ψ=η μεση ετησια αυξηση μισθων των εκπαιδευτικων και οπου ζ=το ποσοστο αυξησης των διδακτρων.

 

η υπουργικη αποφαση δημισιευεται περι τα μεσα μαιου.σε περιπτωση που η αποφαση δινει μεγαλυτερο ποσοστο αυξησης τα σχολεια μπορουν να προβουν σε τροποποιηση των τιμολογιων τους προς τα πανω,απο αυτα που εχουν ηδη ανακοινωσει.αν η αποφαση δινει μικροτερο ποσοστο αυξησης θα πρεπει να υπαρχει αντιστοιχη μειωση στα τιμολογια.

 

η αυξηση των λειτουργικων εξοδων

 

αυξησεις μισθων σε συνδυασμο με τις αυξησεις των ασφαλιστικων εισφορων,η φορολογικη πολιτικη(!!),οι αυξησεις των καυσιμων,οι αυξησεις των αναλωσιμων,η συντηρηση και αναβαθμιση των εγκαταστασεων,η παραγωγη εκπαιδευτικων προγραμματων,η επιμορφωση των εκπαιδευτικων(!!!) και η συμμετοχη τους σε ελληνικα και διεθνη συνεδρια κ.α.

 

 

η χορηγηση υποτροφιων

 

η κοινωνικη πολιτικη του καθε σχολειου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

Σκεφτομαι πολύ σοβαρά παρολο που ο μεγαλος μου γιος πηγαίνει στον Κωστεα-Γειτονα, να γραψω τη μικρή μου κόρη στο νηπιαγωγειο του Αρσακειου. Απ'οτι εχω ακουσει το αρσακειο δεν ειναι αμιγως ιδιωτικό (γι'αυτο και εχει καλυτερες τιμές απο τα υπολοιπα ιδιωτικά).

 

Μήπως γνωρίζει κανεις πως γινεται η επιλογή των μαθητών?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μία φίλη μου έγραψε τον γιο της στο Αρσάκειο (για του χρόνου). Η επιλογή γίνεται με κλήρωση. Η κλήρωση έγινε πριν ένα μήνα περίπου. Η κοπέλα δεν είχε κανένα μέσον, όμως κληρώθηκε το παιδάκι της. Αλλά, δεν νομίαω ότι είναι πιο φθηνά από τα άλλα ιδιωτικά. Νομίζω ότι θα πληρώσει 7.000? περίπου το χρόνο, έως 13.30 το μεσημέρι, χωρίς έξτρα φύλαξη...

Εσύ δεν είσαι ευχαριστημένη από το σχολείο που πάει ο γιος σου?

Σε ποια περιοχή ψάχνεις ιδιωτικό σχολείο?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elisa σε ευχαριστώ. Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι πολύ ευχαριστημένη με τον Κωστεα, εχω την αισθηση ότι συνεχως βλεπουν το πορτοφόλι και όχι την ουσία. Ακουσα πολύ καλά λόγια για το Αρσάκειο και λεω να προσπαθήσω για εκει με την μικρή μου, γεννηθηκε το 2007 οποτε να υποθέσω ότι εχω χρόνο μπροστά μου. Ξερεις ποσο νωρίτερα υποβάλλονται οι αιτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μπουκίτσα :) Πολλές ευχές και από εμένα.

 

Ωραιότατο το καινούργιο forum. Εγώ πάντως δεν χάθηκα σε αυτό αλλά σε ολιγοήμερες διακοπές κατά τις οποίες έκανα πλήρη αποτοξίνωση από δουλειά και διαδίκτυο :)

Link to comment
Share on other sites

@Μπουκίτσα ...

 

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη!!!

 

Μετά από 10ήμερο ξεκούρασης επιστρέψαμε στη δουλειά και στ καθημερινά προβλήματα. Δεν έχω επισκεφθεί ακόμα την Ελληνογαλλική (ΔΕΛΑΣΑΛ). Ελπίζω να το κάνω την Τετάρτη. όποιος έχει κάποι άλλο νέο ας ενημερώσει

 

Φιλικά

 

Δαμιανός

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Σπυρο,

Καλημερα Δαμιανε,

 

Ελπιζω να περασατε ωραια στις διακοπες του Πασχα...........

Δεν εχω κανενα νεο......μολις υπαρξει κατι,θα τα πουμε!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα μιλάτε με τον πόνο μου. Το παιδί μου πηγαίνει νηπιαγωγείο στον Καίσαρη μια που το θεωρήσαμε καλή επιλογή (κι ας παίρνει τόσα χρήματα) , και ύστερα από αυτά που είδαμε θέλαμε να φύγουμε τρέχοντας από τη μέση της χρονιάς ...

Τα παιδάκια από τα γεννοφάσκια τους μαθαίνουν το πως να εντρυφούν στον σνομπισμό των νεόπλουτων και να κάνουν κλίκες μεταξύ τους ανάλογα με το ποιο έχει την μεγαλύτερη πισίνα και ποιο πήγε στο Ροβανιέμι για διακοπές των Χριστουγέννων.

Και καλά οι γονείς είναι τρελλαμένοι και προσπαθούν κάτι να αποδείξουν, αλλά και οι δάσκαλοι μέσα στο κόλπο και αυτοί ... αντί να μαθαίνουν στα παιδιά το δικαίωμα στις ίσες ευκαιρίες και στα ίσα δικαιώματα ενθαρρύνουν την δημιουργία καστών μέσα στην ίδια τάξη.

Μιλάμε για μία απαράδεκτη κατάσταση που γεννά υπερφίαλα παιδιά και που μεγαλώνοντας τα στρέφει σε άλλα μονοπάτια που δεν αντιστοιχούν σε αυτό που τουλάχιστον εγώ έμαθα ως "ελληνική κλασσική παιδεία".

Βεβαίως και το παιδί μου το έγραψα αλλού για δημοτικό , ελπίζοντας σε καλύτερη διδασκαλία αξιών και στάσης ζωής.

Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για τα τραγελαφικά που αντιμετωπίσαμε αυτό το χρόνο, αλλά θα περιοριστώ να αναφέρω στο εξής: για να δούμε τα μικρά μας στην χριστουγεννιάτικη παράσταση να λένε δύο στιχάκια πληρώσαμε 15? το άτομο σε πρόσκληση, συν οι φωτογραφίες , η στολή που φόρεσαν και το DVD.

Aυτά γιατί όσο τα σκέφτομαι φουντώνω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάτε με τον πόνο μου. Το παιδί μου πηγαίνει νηπιαγωγείο στον Καίσαρη μια που το θεωρήσαμε καλή επιλογή (κι ας παίρνει τόσα χρήματα) , και ύστερα από αυτά που είδαμε θέλαμε να φύγουμε τρέχοντας από τη μέση της χρονιάς ...

Τα παιδάκια από τα γεννοφάσκια τους μαθαίνουν το πως να εντρυφούν στον σνομπισμό των νεόπλουτων και να κάνουν κλίκες μεταξύ τους ανάλογα με το ποιο έχει την μεγαλύτερη πισίνα και ποιο πήγε στο Ροβανιέμι για διακοπές των Χριστουγέννων.

Και καλά οι γονείς είναι τρελλαμένοι και προσπαθούν κάτι να αποδείξουν, αλλά και οι δάσκαλοι μέσα στο κόλπο και αυτοί ... αντί να μαθαίνουν στα παιδιά το δικαίωμα στις ίσες ευκαιρίες και στα ίσα δικαιώματα ενθαρρύνουν την δημιουργία καστών μέσα στην ίδια τάξη.

Μιλάμε για μία απαράδεκτη κατάσταση που γεννά υπερφίαλα παιδιά και που μεγαλώνοντας τα στρέφει σε άλλα μονοπάτια που δεν αντιστοιχούν σε αυτό που τουλάχιστον εγώ έμαθα ως "ελληνική κλασσική παιδεία".

Βεβαίως και το παιδί μου το έγραψα αλλού για δημοτικό , ελπίζοντας σε καλύτερη διδασκαλία αξιών και στάσης ζωής.

Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για τα τραγελαφικά που αντιμετωπίσαμε αυτό το χρόνο, αλλά θα περιοριστώ να αναφέρω στο εξής: για να δούμε τα μικρά μας στην χριστουγεννιάτικη παράσταση να λένε δύο στιχάκια πληρώσαμε 15? το άτομο σε πρόσκληση, συν οι φωτογραφίες , η στολή που φόρεσαν και το DVD.

Aυτά γιατί όσο τα σκέφτομαι φουντώνω...

 

 

Πλακα μου κανεις?????

Πληρωσατε προσκλησεις??????????Δεν εχει θεατρο μεσα????:shock::shock::shock:

 

Link to comment
Share on other sites

Για το Θέατρο: Στα νηπιαγωγείο που πηγαίνουμε δεν έχει θέατρο εντός του σχολείου αλλά κάνουμε κάθε χρόνο παραστάσεις σε θέατρα της περιοχής και πληρώνουμε μόνο τις στολές των παιδιών, οι προσκλήσεις είναι ΔΩΡΕΑΝ και την ενοικίαση του χώρου, των σκηνικών και του λοιπού εξοπλισμού την κάνει το σχολείο με δικά του έξοδα.

 

Για το σχολείο: Μάλλον πάρα πολλοί έχουν την ίδια άποψη (αν θέλεις απαντάς σε ποιό σχολείο θα πάτε για το Δημοτικό;)

 

@Μπουκίτσα: Το ΔΕΛΑΣΑΛ μου έκανε πολύ καλή εντύπωση αλλά μάλλον επιλέγουμε Παλλάδιο...

 

Ευχαριστούμε για τα σχόλια

 

Φιλικά

 

Δαμιανός

Link to comment
Share on other sites

Για το Δημοτικό τον έγραψα στην Γεννάδιο Σχολή στον Αλιμο όπου από πληροφορίες που μάζεψα έχουν καλές κριτικές. Η Α Δημοτικού είναι 5300 ευρώ και οι δραστηριότητες πέρα του ωραρίου πηγαίνουν 350 ευρώ. Το σχολείο δεν έχει τις εγκαταστάσεις που έχουν αυτά της Βάρης, όμως είναι πολύ φροντισμένο με 20 παιδάκια σε κάθε τάξη , πολύ καλά βιβλία (η γεννάδειος βιβλιοθήκη είναι από τις μεγαλύτερες στη χώρα-με σημαντικό έργο στον εκπαιδευτικό τομέα).

Αυτό που μου άρεσε και μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα παιδιά από την πρώτη τάξη κάνουν 3 ώρες την εβδομάδα υπολογιστές μέσα στην υποχρεωτική εκπαίδευση όπου μαθαίνουν τις βασικές αρχές , και εκπαιδεύονται στο πως να χρησιμοποιούν τους υπολογιστές ως εργαλεία και όχι ως τρόπο ζωής.

Θα δούμε πως θα εξελιχθεί και αυτό...επιφυλλάσομαι να απαντήσω ως το φθινόπωρο που θα έχουμε τα πρώτα δείγματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το Δημοτικό τον έγραψα στην Γεννάδιο Σχολή στον Αλιμο όπου από πληροφορίες που μάζεψα έχουν καλές κριτικές. Η Α Δημοτικού είναι 5300 ευρώ και οι δραστηριότητες πέρα του ωραρίου πηγαίνουν 350 ευρώ. Το σχολείο δεν έχει τις εγκαταστάσεις που έχουν αυτά της Βάρης, όμως είναι πολύ φροντισμένο με 20 παιδάκια σε κάθε τάξη , πολύ καλά βιβλία (η γεννάδειος βιβλιοθήκη είναι από τις μεγαλύτερες στη χώρα-με σημαντικό έργο στον εκπαιδευτικό τομέα).

Αυτό που μου άρεσε και μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα παιδιά από την πρώτη τάξη κάνουν 3 ώρες την εβδομάδα υπολογιστές μέσα στην υποχρεωτική εκπαίδευση όπου μαθαίνουν τις βασικές αρχές , και εκπαιδεύονται στο πως να χρησιμοποιούν τους υπολογιστές ως εργαλεία και όχι ως τρόπο ζωής.

Θα δούμε πως θα εξελιχθεί και αυτό...επιφυλλάσομαι να απαντήσω ως το φθινόπωρο που θα έχουμε τα πρώτα δείγματα.

 

 

 

Kαλησπερα,

 

Δεν απαντησες και στη δικια μου ερωτηση:-)

 

Ο Καισαρης εχει δικο του θεατρο μεσα???Πως πληρωσατε 15e ΤΟ ΑΤΟΜΟ στη γιορτη???Τη στολη η την πληρωνεις και στη φτιαχνουν αυτοι η την κανεις μονος σου,αυτο ισχυει ακομα και στα δημοσια σχολεια.Το Βιντεο και οι φωτο ειναι προαιρετικες,αμα θελεις τα παιρνεις...

 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα στις εγκαταστάσεις του δεν έχει δικό του θέατρο μέσα , όμως νομίζω ότι με 8000 ευρώ για το νηπιαγωγείο, δεν θα έπρεπε να πληρώνει χρήματα (τουλάχιστον η οικογένεια του παιδιού) για να βλέπει την παράσταση.Η συγκεκριμένη παράσταση έγινε σε ένα κτήμα ακριβώς δίπλα από το σχολείο.

Στον παιδικό σταθμό που πήγαινα μέχρι πέρυσι το παιδί -ο οποίος σημειώνω ότι είναι ένας σταθμός της περιοχής , πάντα τις καλοκαιρινές του παραστάσεις τις έκανε χωρίς να πληρώνουμε τίποτα, και βεβαίως δεν είχε τα δίδακτρα του ανωτέρω σχολείου.

Θα μπορούσα επίσης να αναφέρω και άλλα παραδείγματα που τους βρήκα λάθος, όπως το ότι πληρώσαμε 320 ευρώ το άτομο για γραφική ύλη στην αρχή της χρονιάς , χωρίς να μας δίνεται η επιλογή να προμηθευτούμε τα υλικά από κάποιο βιβλιοπωλείο, όπως επίσης ότι για να κάνουν αποκριάτικο πάρτυ στα παιδιά στις εγκαταστάσεις του σχολείου έστειλαν έγγραφο όπου έπρεπε κάθε παιδί να μαγειρέψει ένα συγκεκριμένο φαγητό και να το πάει στο σχολείο, όπως επίσης ότι όταν φωνάζουν για ενημέρωση τους γονείς στο σχολείο και περιμένουν 3-4 ώρες για να έρθει η σειρά τους οι κανόνες ευπρέπειας λένε ότι βγάζεις τουλάχιστον ένα ποτήρι νερό για να τους προσφέρεις ....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΜΑΙΡΗ-ΑΡΓΥΡΗ .

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΕΙΑ?

 

Η Μαίρη Αργύρη - Λαιμού είναι μόνο για παιδιά προσχολικής ηλικίας, εξ όσων γνωρίζω.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...