Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βιβλιο για super τουρτες γενεθλιων


zouzoula

Recommended Posts

για οσες ασχολουνται με ζαχαροπλαστικη σας δινω τον τιτλο ενος βιβλιου που βρηκα κατα τυχη πριν 3 χρονια .βασικα παρουσιαζει τη διακοσμηση της τουρτα με γλασο ζαχαρης- γινεται σαν πλαστελινη οποτε πλαθεις ο,τι θες και εχει πολλες ιδεες. εγω εφτιαξα μια συνηθισμενη σοκολατινα και πανω εβαλα μωρακια και μπιμπερο οπως τα δειχνει στο βιβλιο.περιτο να σας πω οτι εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι τετοιες δεν υπαρχουν στα ζαχαροπλαστεια.

λοιπον

ΤΟΥΡΤΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΡΤΥ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ CAROL DEACON

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΡΑΚΩΤΣΟΓΛΟΥ

ISDN 960-7927-38-9

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ίδιο βιβλίο το έχω και εγώ, αλλά όταν ξεκίνησα να φτιάξω το γλάσσο και να το ανοίξω σε φύλλο δεν γινόταν με τίποτα. Οπότε το άφησα.... Δοκίμασα όμως την συνταγή με το γλάσσο της ζελατίνης και βγήκε εντάξει, απλώς πρέπει να το δουλεύεις πολύ γρήγορα. Αν δεν ξέρεις δηλαδή να ανοίγεις φύλλο είναι άδικος κόπος. Για πες, τα ανθρωπάκια με πια συνταγή τα έφτιαξες? Εβαλες ασπράδι μέσα?

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως σε δυσκολεψε? το εφτασα στην επιθυμητη συσταση δηλ. σαν ζυμη για να μπορει να δουλευτει και μετα το ανοιξα με πλαστη. τα ανθρωπαλια τα εκανα με το χερι οπως ακριβως θα δουλευα με πλαστελινη.χαιρομαι που ακουω οτι το γλασο με τη ζελατινη γινεται ενταξει γιατι ο γιος μου θελει την τουρτα καστρο του εξωφυλλου και ποιος με σωζει που το το εχω υποσχεθει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια στα χέρια σου Βικάκι τέλειο! Ζηλεύω απίστευτα είναι σε δυο εβδομάδες τα γενέθλεια του μικρού μου και δεν ξέρω τι να κάνω- να τολμήσω να κάνω birthdaycake? Θα τα καταφέρω? Θα τους αρέσει ή θα τους ξαφνιάσει που δεν θα φάνε (ελληνική) τούρτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mε την συγκεκριμένη ξετρελάθηκαν όλοι! Και όχι μόνο λόγο εμφάνισης.

 

Από μέσα είναι απλή συνταγή για κέικ σε τετράγωνο ταψάκι (όχι τραπέζιο) το έκοψα οριζόντια χωρίζοντας το σε 2 μέρη, το κάλυψα με μαρμελάδα και σοκολάτα σταλίτσες, και το κάλυψα όλο με κρέμα βουτύρου. Μετά το κάλυψα με γλάσσο. Πήγαινε για να γίνει "μαξιλαράκι με φουντίτσες" η βάση της κορώνας αλλά λόγω του ότι ήμουν άρρωστη δεν είχα αντοχές...

Πάντως μια Αμερικανίδα μαμά που ήταν στο πάρτυ ανaφωνoύσε "delicious" "delicious'.

 

Νομίζω να το τολμήσεις! Θα είναι κατι διαφορετικό που νομίζω όλοι το αναζητούν :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

ΒΙΚΥ

σ'έυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

θα ψάξω για το βιβλίο, ενδεχομένως να ζητήσω

και την βοήθεια σου, πάντως γεια στα χέρια σου

κ να χαίρεσαι τα παιδάκια κ την οικογένεια σου με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλά κοπέλα μου!

 

Τι θέμα θα έχεις? Δεν χρειάζεται να αγοράσεις το βιβλίο, που μένεις? Μπορώ να στο δανείσω ή να σου στείλω φώτος . Σκέψου τι θέλεις να φτιάξεις και πέσμου. Εννοείτε ό,τι αν χρειαστείς βοήθεια ευχαρίστως. Αν πάλι θες να το πάρεις το βιβλίο εγώ το είχα πάρει από τον Χόντο :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

ναι ειχα βαλει αλλα δεν ειχα καλυψει την τουρτα με γλασο, εφτιαξα με αυτο μονο τα μωρακια για τη διακοσμηση. για επικαλυψη ειχα βαλει σαντιγυ.φοβαμαι το ωμο αυγο. εσυ πως εκανες την επικαλυψη της τουρτας? απο οτι φαινεται στη φωτο ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα. επισης το κεικ που εβαλες ηταν καπως υγρο, ξερεις οπως τα αμερικανικα? δεν το εχω αποτολμησει μεχρι στιγμης γιατι οι ελληνες προτιμανε τις κλασσικες τουρτες με το λεπτο παντεσπανι και την πολυ κρεμα. στα παιδακια αρεσε η τουρτα? αυτο μας νοιαζει κυριως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Σε αυτο το βιβλιο υπαρχουν συνταγες για μινιατουρες τουρτας,ξερετε αυτα τα σκληρα που υπαρχουν σε διαφορα σχεδια και τρωγονται!!Ειναι δυσκολο να τα φτιαξουμε?Τρελενομαι για αυτα στις τουρτες!! :D:D Παρεπιμπτοντως,λιγο αργα βεβαια,η τουρτα καταπληκτικη!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το βιβλιο υπαρχουν συνταγες για μινιατουρες τουρτας,ξερετε αυτα τα σκληρα που υπαρχουν σε διαφορα σχεδια και τρωγονται!!Ειναι δυσκολο να τα φτιαξουμε?Τρελενομαι για αυτα στις τουρτες!! :D:D Παρεπιμπτοντως,λιγο αργα βεβαια,η τουρτα καταπληκτικη!!!! :D

 

Κορινάκι ευχαριστώ! :wink:

 

Αν θες γίνε λίγο πιο σαφής, δεν είμαι σίγουρη για το τι εννοείς....

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...