Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το πρωτο κουρεμα του μωρου


peny

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ. τΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΡΕΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΨΙΛΗ ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oύτε ο παιδίατρος μου ούτε η κομμώτρια μου το δέχεται αυτό...εγώ στην αρχή ήμουν λίγο επιφυλακτική και τον κούρεψα δύο φορές με την ψιλή αλλά αποτέλεσμα δεν είδα, τώρα άρχισαν από μόνα τους να ψιλοστρώνουν τα μαλλιά του

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε γιατί δεν κάνει να κουρευτούν πριν τα βαφτίσεις;;

Τα μωράκια μου γεννήθηκαν με πολύ - μα πολύ- μαλλί. Την κόρη μου δεν την κούρεψα αλλά με τον μπέμπη δεν κρατηθήκαμε, σαν αγοράκι που είναι ήταν χάλια τα μαλλιά του τώρα που μακρύνανε. Αφήστε που το καλοκαίρι ίδρωνε πολύ. Ετσι του τα πήραμε λίγο. Και μόλις τελειώσουμε με τη βάφτιση λέω να τα πάρουμε πιο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, καμία τεχνική να κρατήσεις το μικρό ακίνητο μέχρι να τελειώσει το κούρεμα, υπάρχει? Ο μικρός μου είναι 18 μηνών και μόνο όταν πίνει γάλα μπορώ να βάλω κρέμες, κόψω νύχια, άντε και να πάρω τη φράτζα στο τσακίρ κέφι! :lol: Στο κομμωτήριο που θα πρέπει να κάθεται και ο πωπός του είναι γεμάτος μυρμήγκια, τί κάνω??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα και εγω την ιδια απορια και η κομμωτρια με διαφωτισε....το καλυτερο ειναι να κουρεψουμε το παιδακι πολλες φορες και απο λιγο και οχι μια γουλι...

Οσο πιο συχνα κουρευεται εστω και ενα ποντο τοσο το καλυτερο...

 

Αυτο καναμε και εμεις και πυκνωσε το μαλλι μας!!! :wink::D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτη ειναι πονεμενη ιστορια για εμας! (Που εισαι Αλμαααααακ?)!!

Πρωτη φορα κουρευτηκαμε 13 μηνων. Δεν γινοταν να μην κοψουμε τα μαλλια. Ηταν τελειος χαλια. Μακρια, δεν στρωνανε με τιποτα! (Ξερω Αλμακ τωρα θα βριζεις..........).

Ομως καθοτι μονο 13 μηνων μπορουσα να τον κουμανταρω και ετσι καναμε ενα κουρεμα τελειο!!

Την δευτερη φορα (18 μηνων) λεω στην κομμωτρια (φιλη μου) να ερθει στο σπιτι. Αρχιζει τον κουρευει και ξαφνικα κουναγε το κεφαλι του, αρχιζε να κλαιει και ολα αυτα στα μισα του κουρεματος. Τωρα πως θα εμφανιζοταν με το μισο κεφαλι κουρεμενο και το αλλο μισο ακουρευτο?

Τον παιρνω αγκαλια αλλα τιποτα. Το δακρυ κορομηλο. Ναι μας ακουσε ολος ο Καναδας αλλα κουρευτηκαμε στο τελος.

Την τριτη φορα πηγαμε στο κομμωτηριο και καταφεραμε να κοψουμε μονο τα μπροστινα και αυτα σε κλασματα δευτερολεπτου. Αρνιοταν να κατσει εστω και πανω μου για να κουρευτει. Ολη την ωρα ελεγε στην κομμωτρια bye bye. Τα υπολοιπα τα εκοψα εγω (μην φανταστειτε κουρεμα κανονικο, μονο τις ουρες, λιγο πισω, γυρω απο τα αυτια, και τα μπροσινα για να μην πεφτουν στα ματια του. Και ολα αυτα οταν κανει μπανιο.

Το πηρα αποφαση οτι για να κανουμε κανονικο κουρεμα θα πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον αλλους 6 μηνες μη σας πω και χρονο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε γιατί δεν κάνει να κουρευτούν πριν τα βαφτίσεις;;

Τα μωράκια μου γεννήθηκαν με πολύ - μα πολύ- μαλλί. Την κόρη μου δεν την κούρεψα αλλά με τον μπέμπη δεν κρατηθήκαμε, σαν αγοράκι που είναι ήταν χάλια τα μαλλιά του τώρα που μακρύνανε. Αφήστε που το καλοκαίρι ίδρωνε πολύ. Ετσι του τα πήραμε λίγο. Και μόλις τελειώσουμε με τη βάφτιση λέω να τα πάρουμε πιο πολύ!

ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΛΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΡΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΡΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΜΑΛΛΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΤΕΣ!ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΒΟΥΔΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, καμία τεχνική να κρατήσεις το μικρό ακίνητο μέχρι να τελειώσει το κούρεμα, υπάρχει? Ο μικρός μου είναι 18 μηνών και μόνο όταν πίνει γάλα μπορώ να βάλω κρέμες, κόψω νύχια, άντε και να πάρω τη φράτζα στο τσακίρ κέφι! :lol: Στο κομμωτήριο που θα πρέπει να κάθεται και ο πωπός του είναι γεμάτος μυρμήγκια, τί κάνω??

ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΙΖΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΛΥ. ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΓΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 7 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λενε οτι δεν κανει να κοβουμε τα μαλλια πριν τη βαφτιση δεν το καταλαβα ποτε.

Οπως ειπα και πιο πανω πριν τη βαφτιση ειχαμε κουρευτει τρεις φορες.

Δεν κρατησα μαλλια για την κολυμπηθρα. Ο παππας ουτε που ειπε τιποτα.

Του εκοψε βεβαια και εκεινος τις μικρες τουφιτσες που κοβουν στη βαφτιση.

Εμεις βαφτιστηκαμε καπως μεγαλουτσικοι, 19 μηνων.

Φανταζεστε να μην τον ειχα κουρεψει 19 μηνες? Εχει και πολλα μαλλια.

Και δεν ειναι οπως στα κοριτσακια που τα πιανεις επανω τα μαλλακια τους και ξενοιαζεις.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που λενε οτι δεν κανει να κοβουμε τα μαλλια πριν τη βαφτιση δεν το καταλαβα ποτε.

Οπως ειπα και πιο πανω πριν τη βαφτιση ειχαμε κουρευτει τρεις φορες.

Δεν κρατησα μαλλια για την κολυμπηθρα. Ο παππας ουτε που ειπε τιποτα.

Του εκοψε βεβαια και εκεινος τις μικρες τουφιτσες που κοβουν στη βαφτιση.

Εμεις βαφτιστηκαμε καπως μεγαλουτσικοι, 19 μηνων.

Φανταζεστε να μην τον ειχα κουρεψει 19 μηνες? Εχει και πολλα μαλλια.

Και δεν ειναι οπως στα κοριτσακια που τα πιανεις επανω τα μαλλακια τους και ξενοιαζεις.

 

Μη το λες Χρυσα μου δεν ειναι τοσο ευκολο και με τα κοριτσακια...η δικια μου δεν αφηνε τιποτα στο κεφαλι της και γι'αυτο της εκοψα της οφελειες πριν τη βαφτιση αλλα τις κρατησα για την κολυμπηθρα γιατι λυσσαξαν οι γιαγιαδες...

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λενε οτι δεν κανει να κοβουμε τα μαλλια πριν τη βαφτιση δεν το καταλαβα ποτε.

Οπως ειπα και πιο πανω πριν τη βαφτιση ειχαμε κουρευτει τρεις φορες.

Δεν κρατησα μαλλια για την κολυμπηθρα. Ο παππας ουτε που ειπε τιποτα.

Του εκοψε βεβαια και εκεινος τις μικρες τουφιτσες που κοβουν στη βαφτιση.

Εμεις βαφτιστηκαμε καπως μεγαλουτσικοι, 19 μηνων.

Φανταζεστε να μην τον ειχα κουρεψει 19 μηνες? Εχει και πολλα μαλλια.

Και δεν ειναι οπως στα κοριτσακια που τα πιανεις επανω τα μαλλακια τους και ξενοιαζεις.

 

Μη το λες Χρυσα μου δεν ειναι τοσο ευκολο και με τα κοριτσακια...η δικια μου δεν αφηνε τιποτα στο κεφαλι της και γι'αυτο της εκοψα της οφελειες πριν τη βαφτιση αλλα τις κρατησα για την κολυμπηθρα γιατι λυσσαξαν οι γιαγιαδες...

 

Αχ αυτες οι γιαγιαδες.........

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Η τούφα από τα μαλλιά, αν θυμάμαι καλά, συμβολίζει τη πρώτη 'θυσία' του νεοφώτιστου προς την εκκλησία...ή κάτι τέτοιο. Κάπου είχα διαβάσει γι'αυτό στο Internet όταν ήταν να βαφτίσω και γω το μικρό μου και φυσικά αντιμετωπίζαμε το ίδιο πρόβλημα μιας και είχε καταντήσει σαν τον Βαμβακούλα! :lol: Κοίταξα στα γρήγορα αλλά δε βρήκα κάτι, αν το πετύχω στο μέλλον θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

ΘΕΜΑ 1: Όσο αφορά το κουρεμα γουλί, τι να σου πω..Εμένα μικρή με κουρέψανε γουλί για να δυναμώσουν τάχα, αλλά αν δεις τα μαλλιά μου τώρα θα καταλάβεις ότι δεν υπήρξε κανένα σχετικό αποτέλεσμα...

ΘΕΜΑ 2: Το κόψιμο των μαλλιών από τον παπά, συμβολίζει την αφιέρωση του παιδιού στο Θεό...

Link to comment
Share on other sites

είχε καταντήσει σαν τον Βαμβακούλα! :lol:

 

Παντως ο Νικος τωρα δεν εχει το μαλλι που ειχε πιο νεος. Ειναι κουμπαρος μου, με εχει παντρεψει. :D

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχε καταντήσει σαν τον Βαμβακούλα! :lol:

 

Παντως ο Νικος τωρα δεν εχει το μαλλι που ειχε πιο νεος. Ειναι κουμπαρος μου, με εχει παντρεψει. :D

 

Ήταν θεική η τρίχα του τότε όμως, δε μπορείς να πεις!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

είχε καταντήσει σαν τον Βαμβακούλα! :lol:

 

Παντως ο Νικος τωρα δεν εχει το μαλλι που ειχε πιο νεος. Ειναι κουμπαρος μου, με εχει παντρεψει. :D

 

Ήταν θεική η τρίχα του τότε όμως, δε μπορείς να πεις!! :lol:

 

:lol::lol::lol:

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να τα κουρεύεται δεν πρόκειται να δυναμώσουν τα μαλλιά περισσότερο από όσο είναι να δυναμώσουν με το πέρασμα του χρόνου.

Εδώ κολλά η παροιμία που λέει " πρέπει να το 'χει η κούτρα σου να κατεβάζει ψείρες" .

 

Το ότι δεν κουρεύουν τα μωρά πριν τα βαπτίσουν μου θυμίζει και άλλα πράματα όπως :

40 μέρες η λεχώνα δεν βγαίνει έξω

δεν φεύγεις νύχτα από το σπίτι λεχώνας

μην μυρίσει κάτι στην εγκυμονούσα

και άλλα που δεν μου έρχονται αυτή την στιγμή.

Όλα έχουν την σοφία τους και για κάποιο λόγο έχουν καθιερωθεί , βέβαια για να αποκτήσουν και μεγαλύτερη βαρύτητα τα ντύνουμε και με την θρησκεία και έτσι έχουν μεγαλύτερη απήχηση.

 

- Το να μην κουρέψεις το μωρό πριν την βάπτιση , προστατεύει το μωρό από την μάταιη φιλοδοξία μας να κάνουμε το μωρό μας σούπερ μόντελ από γεννησιμιού του. Το προστατεύει επίσης και από τον εφημέριο που θα το βαπτίσει , μιας και θα βρεί μαλλί εύκολα να κόψει και δεν θα ταλαιπωρήσει το παιδί μέχρι να πιάσει μια τούφα :wink:

 

Παλιότερα που οι ψείρες θέριζαν και τα σχολεία στήριζαν την εύρυθμη λειτουργία τους και στην πειθαρχία , το κοντό κούρεμα ήταν επιβεβλημένο για την καθαριότητα αλλά και την ομοιομορφία του συνόλου. Δείγμα δύναμης του συστήματος και υποταγής των μαθητών. Βέβαια άμα ήθελες να κουρέψεις εύκολα τον νεαρό του έλεγες πως έτσι θα δυναμώσουν τα μαλλιά του και όταν γίνει άντρας θα έχει πλούσιο μαλλί :lol:

 

Τώρα για το πως πείθουμε ένα παιδί για κούρεμα ξανά λέω πως μόνο με το χαμόγελο γίνετε δουλειά , του αποσπούμε την προσοχή , του κόβουμε καμιά τούφα και του την δίνουμε αμέσως να παίξει με αυτήν.

Δεν του την κρύβουμε διότι το παιδί αμέσως καταλαβαίνει το κρυφτό και αρχίζει η ανασφάλεια και η ανησυχία.

Καλό είναι να σταματήσουμε το κούρεμα πριν αρχίσει το κλάμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την κουρευω μονη μου...και μαλλον κατι ηξερε ο θεουλης και μας εστειλε σγουρα μαλακια και ετσι δεν φενεται η ασχετοσυνη της μαμας :P:P

Βασικα δεν την κουρευω γουλι...τις ακριες καθαριζω οσο με αφηνει δλδ...κανω ακριβως οτι κανω και στα δικα μου :) (οχι δεν της τα βαφω μην αγχωνεστε :P:P:P:lol::lol::lol: )

Σημερα νομιζω το παρακανα λιγο με τα πλαινα μας μαλακια...αλλα δε βαριεσε μαλια είναι θα μακρυνουν :):):)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό, τον κούρεψε πρώτη φορά η πεθερά μου, την ώρα που κοιμόταν! Δυο φορές ήρθε η κοπέλα στο σπίτι να τον κουρέψει αλλά...μάταια! :lol: Αυτό κατά το Μάιο. Μάκρυναν πάλι τα άτιμα και του έμπαιναν στα μάτια, πήρα και γω το ψαλίδι και την ώρα που έπινε γάλα του πήρα τα μπροστά τουλάχιστον...η μια μεριά είναι κοντά δυο δάκτυλα πιο μακριά από την άλλη! Πού να τολμήσω να πειράξω τα υπόλοιπα! Και ήταν και ακίνητος! Τώρα, σκεφτόμαστε να τον πάμε σ'ένα μπαρμπέρη κύπριο που πάει ο άντρας μου και μας ξέρει...περιμένουμε ο ένας τον άλλον για το ποιος θα κάνει την παλικαριά να τον πάει... :lol:

 

Καλό αυτό με τις τούφες την ώρα που τις κόβουν, θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω όταν έρθει εκείνη η ώρα! Αν πετύχει, κερνάω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

είχε καταντήσει σαν τον Βαμβακούλα! :lol:

 

Παντως ο Νικος τωρα δεν εχει το μαλλι που ειχε πιο νεος. Ειναι κουμπαρος μου, με εχει παντρεψει. :D

 

 

χααααααααααααχααααααααααααααααααα :cool: μικρος που ειναι ο κοσμος!!!

Link to comment
Share on other sites

είχε καταντήσει σαν τον Βαμβακούλα! :lol:

 

Παντως ο Νικος τωρα δεν εχει το μαλλι που ειχε πιο νεος. Ειναι κουμπαρος μου, με εχει παντρεψει. :D

 

 

χααααααααααααχααααααααααααααααααα :cool: μικρος που ειναι ο κοσμος!!!

 

ποοοολλλυυυυυυυυυυ μικροοοοοοοοοοος!!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

είχε καταντήσει σαν τον Βαμβακούλα! :lol:

 

Παντως ο Νικος τωρα δεν εχει το μαλλι που ειχε πιο νεος. Ειναι κουμπαρος μου, με εχει παντρεψει. :D

 

 

χααααααααααααχααααααααααααααααααα :cool: μικρος που ειναι ο κοσμος!!!

 

ποοοολλλυυυυυυυυυυ μικροοοοοοοοοοος!!!

 

Ευτυχώς που η μια είναι Αγγλία και η άλλη Καναδά γιατί αν είμασταν και οι δυο Ελλάδα μπορεί να βγαίναμε και σόι!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για τα μαλλάκια σ'εσάς που αντιμετωπίζετε την πληθώρα μαλλιών των παιδιών μας:: Βαπτιζόμαστε την Κυριακή που μας έρχεται και ο μπουμπουκάκος μου έχει ένα μαλλί τι να σας πω. Είναι μακρύ, μπαίνει στα μάτια του και σαφώς δε στρώνει καλά. Πώς να τα στρώσω καλά για την εκκλησία και τις φωτογραφίες;; ζελέ δεν θέλω να του βάλω, ή μήπως ναι; με λεμονάκι θα γίνει δουλεία;

όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες!!

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για τα μαλλάκια σ'εσάς που αντιμετωπίζετε την πληθώρα μαλλιών των παιδιών μας:: Βαπτιζόμαστε την Κυριακή που μας έρχεται και ο μπουμπουκάκος μου έχει ένα μαλλί τι να σας πω. Είναι μακρύ, μπαίνει στα μάτια του και σαφώς δε στρώνει καλά. Πώς να τα στρώσω καλά για την εκκλησία και τις φωτογραφίες;; ζελέ δεν θέλω να του βάλω, ή μήπως ναι; με λεμονάκι θα γίνει δουλεία;

όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες!!

 

Με λίγο νεράκι στρώσε τα, τα ζελέ και τα λεμόνια δε θα του τσούζουν τα ματάκια μετά που θα τον βάλουν στην κολυμπήθρα? Τα λάδια που τα πας? Παιδάκι είναι, μωρέ, και λίγο αχτένιστο να είναι πειράζει? :) Άσε που είναι τόσο γλύκες όλα τους, όπως και να'ναι... :)

 

Προκαταβολικά να σας ζήσει, να τον χαίρεστε, άντε και γαμπρό! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...