Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το παιδι μου δεν τρωει τιποτα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να πω κι εγώ τον πόνο μου αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει... Εχω ένα αγοράκι 25 μηνών που από τον Ιούνιο που μας πέρασε, έχει σταματήσει να τρώει. Πίνει 300 ml γάλα το πρωί (όχι πάντα), μετά τρώει μία μπανάνα, ένα μήλο κι ένα αχλάδι, και ίσως μισό γιαουρτάκι με δημητριακά το απόγευμα. Για μεσημεριανό ούτε λόγος. Τρώει μόνο αρακά που και πού, ίσως αν είμαστε τυχεροί μακαρόνια και στο τσακίρ κέφι ίσως φάει ρεβύθια. Μπορεί βέβαια να φτιάξω αρακά πχ, και να μην φάει ούτε μπουκιά, ειναι με τις ώρες του.

Κρέας έχει να φάει κάτι αιώνες, αν του το αλέσω μέσα στον αρακά (που το δοκίμασα) πάει στράφι το πιάτο. Με τον άντρα μου έχουμε απελπιστεί. Έχουμε δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Να τον αφήσουμε να πεινάσει μέχρι να φάει (και πέρασαν 4 μέρες που ήταν εντελώς νηστικός), να τον κυνηγάμε γύρω γύρω στο σαλόνι, να του αφήσουμε το πιάτο μπροστά του να φάει μόνος του, να του μαζέψουμε όλα τα παιχνίδια του μέχρι να φάει... είναι άπειροι οι τρόποι που έχουμε δοκιμάσει. Πλέον έχουμε ξαναπεράσει στην αδράνεια, αν δεν θέλει ας μην φάει. Αλλά κι αυτό δεν είναι λύση. Είναι 25 μηνών και 10,5 κιλά, έχει πέσει στις καμπύλες πάρα πολύ, βασικά έχει 3 μήνες να βάλει έστω ένα γραμμάριο κι έχουμε απελπιστεί.

Κάναμε εξετάσεις κι όλα καλά, εκτός του σιδήρου που είναι στο 9. Η παιδίατρος μας, μας είπε ότι το παιδί πρέπει να ανεβάσει τον σίδηρο του αλλά δεν ήθελε να μας δώσει συμπλήρωμα, θέλει για ένα τρίμηνο να το παλέψουμε και μετά να ξανακάνουμε εξετάσεις. Έχω απελπιστεί, δεν ξέρω τί να κάνω. Είχε άλλη μανούλα τέτοιο θέμα;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να πω κι εγώ τον πόνο μου αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει... Εχω ένα αγοράκι 25 μηνών που από τον Ιούνιο που μας πέρασε, έχει σταματήσει να τρώει. Πίνει 300 ml γάλα το πρωί (όχι πάντα), μετά τρώει μία μπανάνα, ένα μήλο κι ένα αχλάδι, και ίσως μισό γιαουρτάκι με δημητριακά το απόγευμα. Για μεσημεριανό ούτε λόγος. Τρώει μόνο αρακά που και πού, ίσως αν είμαστε τυχεροί μακαρόνια και στο τσακίρ κέφι ίσως φάει ρεβύθια. Μπορεί βέβαια να φτιάξω αρακά πχ, και να μην φάει ούτε μπουκιά, ειναι με τις ώρες του.

Κρέας έχει να φάει κάτι αιώνες, αν του το αλέσω μέσα στον αρακά (που το δοκίμασα) πάει στράφι το πιάτο. Με τον άντρα μου έχουμε απελπιστεί. Έχουμε δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Να τον αφήσουμε να πεινάσει μέχρι να φάει (και πέρασαν 4 μέρες που ήταν εντελώς νηστικός), να τον κυνηγάμε γύρω γύρω στο σαλόνι, να του αφήσουμε το πιάτο μπροστά του να φάει μόνος του, να του μαζέψουμε όλα τα παιχνίδια του μέχρι να φάει... είναι άπειροι οι τρόποι που έχουμε δοκιμάσει. Πλέον έχουμε ξαναπεράσει στην αδράνεια, αν δεν θέλει ας μην φάει. Αλλά κι αυτό δεν είναι λύση. Είναι 25 μηνών και 10,5 κιλά, έχει πέσει στις καμπύλες πάρα πολύ, βασικά έχει 3 μήνες να βάλει έστω ένα γραμμάριο κι έχουμε απελπιστεί.

Κάναμε εξετάσεις κι όλα καλά, εκτός του σιδήρου που είναι στο 9. Η παιδίατρος μας, μας είπε ότι το παιδί πρέπει να ανεβάσει τον σίδηρο του αλλά δεν ήθελε να μας δώσει συμπλήρωμα, θέλει για ένα τρίμηνο να το παλέψουμε και μετά να ξανακάνουμε εξετάσεις. Έχω απελπιστεί, δεν ξέρω τί να κάνω. Είχε άλλη μανούλα τέτοιο θέμα;;;;

 

έχεις δοκιμάσει σουπίτσες βελουτέ όπου δε φαίνονται τα λαχανικά;ή μέσα σε μπιφτέκια;ή μέσα σε ομελέτα;τι του αρέσει;δες και κάνε συνδυασμούς!

Link to comment
Share on other sites

Αυγο τρωει? αν ναι δινε συχνα....αν ανεβει ο σιδηρος θα ανοιξει και η ορεξη...πανε μαζι αυτα. Σουσαμι επισης δωσε....το γαλα ειναι σκετο η εμπλουτισμενο με βιταμινες και τετοια?? θα προτεινα να δινεις τοε μπλουτισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να πω κι εγώ τον πόνο μου αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει... Εχω ένα αγοράκι 25 μηνών που από τον Ιούνιο που μας πέρασε, έχει σταματήσει να τρώει. Πίνει 300 ml γάλα το πρωί (όχι πάντα), μετά τρώει μία μπανάνα, ένα μήλο κι ένα αχλάδι, και ίσως μισό γιαουρτάκι με δημητριακά το απόγευμα. Για μεσημεριανό ούτε λόγος. Τρώει μόνο αρακά που και πού, ίσως αν είμαστε τυχεροί μακαρόνια και στο τσακίρ κέφι ίσως φάει ρεβύθια. Μπορεί βέβαια να φτιάξω αρακά πχ, και να μην φάει ούτε μπουκιά, ειναι με τις ώρες του.

Κρέας έχει να φάει κάτι αιώνες, αν του το αλέσω μέσα στον αρακά (που το δοκίμασα) πάει στράφι το πιάτο. Με τον άντρα μου έχουμε απελπιστεί. Έχουμε δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Να τον αφήσουμε να πεινάσει μέχρι να φάει (και πέρασαν 4 μέρες που ήταν εντελώς νηστικός), να τον κυνηγάμε γύρω γύρω στο σαλόνι, να του αφήσουμε το πιάτο μπροστά του να φάει μόνος του, να του μαζέψουμε όλα τα παιχνίδια του μέχρι να φάει... είναι άπειροι οι τρόποι που έχουμε δοκιμάσει. Πλέον έχουμε ξαναπεράσει στην αδράνεια, αν δεν θέλει ας μην φάει. Αλλά κι αυτό δεν είναι λύση. Είναι 25 μηνών και 10,5 κιλά, έχει πέσει στις καμπύλες πάρα πολύ, βασικά έχει 3 μήνες να βάλει έστω ένα γραμμάριο κι έχουμε απελπιστεί.

Κάναμε εξετάσεις κι όλα καλά, εκτός του σιδήρου που είναι στο 9. Η παιδίατρος μας, μας είπε ότι το παιδί πρέπει να ανεβάσει τον σίδηρο του αλλά δεν ήθελε να μας δώσει συμπλήρωμα, θέλει για ένα τρίμηνο να το παλέψουμε και μετά να ξανακάνουμε εξετάσεις. Έχω απελπιστεί, δεν ξέρω τί να κάνω. Είχε άλλη μανούλα τέτοιο θέμα;;;;

Γιατι σταμάτησε ξαφνικά να τρωει; Μήπως θελει να τραβήξει την προσοχή σας με αυτόν τον τροπο; Μήπως ειναι βαθύτερο το θέμα; Το έχετε ψάξει με κάποιον ειδικό; π.χ. Ο μπαμπας δουλεύει πολυ δεν αφιερώνει πολυ χρονο η η Μαμα δουλεύει επίσης και κουράζεται και το παιδι με αυτόν τον τροπο σας φέρνει κοντα του;;

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρεις αλεσμένα ή κομμάτια;

Δοκίμασε να του αφήσεις ένα πολύ μικρό κομματάκι π.χ. συκωτάκι βρασμένο πρώτα και μετά σωταρισμένο με βουτυράκι και σκόρδο και μυρωδικά σε ένα πολύ μικρό μπολάκι και πες του να μην το φάει γιατί είναι μόνο για μεγάλους. Βάλτου σε ένα φλιτζανάκι του εσπρέσσο λίγο ζωμό κοτόπουλο με μια σταγονίτσα λεμόνι.

 

Όταν τα παιδιά δεν τρώνε κάτι τα ενοχλεί. Μπορεί να είναι το ίδιο το φαγητό (π.χ. δυσανεξία σε κάτι), μπορεί όντως να είναι κάτι ψυχολογικό.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις κάθε μπουκιά πρέπει να είναι φουλ σε θρεπτικά συστατικά και θερμίδες ώστε να έχει αξία.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να πω κι εγώ τον πόνο μου αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει... Εχω ένα αγοράκι 25 μηνών που από τον Ιούνιο που μας πέρασε, έχει σταματήσει να τρώει. Πίνει 300 ml γάλα το πρωί (όχι πάντα), μετά τρώει μία μπανάνα, ένα μήλο κι ένα αχλάδι, και ίσως μισό γιαουρτάκι με δημητριακά το απόγευμα. Για μεσημεριανό ούτε λόγος. Τρώει μόνο αρακά που και πού, ίσως αν είμαστε τυχεροί μακαρόνια και στο τσακίρ κέφι ίσως φάει ρεβύθια. Μπορεί βέβαια να φτιάξω αρακά πχ, και να μην φάει ούτε μπουκιά, ειναι με τις ώρες του.

Κρέας έχει να φάει κάτι αιώνες, αν του το αλέσω μέσα στον αρακά (που το δοκίμασα) πάει στράφι το πιάτο. Με τον άντρα μου έχουμε απελπιστεί. Έχουμε δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Να τον αφήσουμε να πεινάσει μέχρι να φάει (και πέρασαν 4 μέρες που ήταν εντελώς νηστικός), να τον κυνηγάμε γύρω γύρω στο σαλόνι, να του αφήσουμε το πιάτο μπροστά του να φάει μόνος του, να του μαζέψουμε όλα τα παιχνίδια του μέχρι να φάει... είναι άπειροι οι τρόποι που έχουμε δοκιμάσει. Πλέον έχουμε ξαναπεράσει στην αδράνεια, αν δεν θέλει ας μην φάει. Αλλά κι αυτό δεν είναι λύση. Είναι 25 μηνών και 10,5 κιλά, έχει πέσει στις καμπύλες πάρα πολύ, βασικά έχει 3 μήνες να βάλει έστω ένα γραμμάριο κι έχουμε απελπιστεί.

Κάναμε εξετάσεις κι όλα καλά, εκτός του σιδήρου που είναι στο 9. Η παιδίατρος μας, μας είπε ότι το παιδί πρέπει να ανεβάσει τον σίδηρο του αλλά δεν ήθελε να μας δώσει συμπλήρωμα, θέλει για ένα τρίμηνο να το παλέψουμε και μετά να ξανακάνουμε εξετάσεις. Έχω απελπιστεί, δεν ξέρω τί να κάνω. Είχε άλλη μανούλα τέτοιο θέμα;;;;

 

Έχουμε περάσει τα ίδια και χειροτερα και τώρα ο μικρός τρώει παρά πολυ. Δυο πράγματα βοήθησαν, το οτι έτρωγε στον παιδικό με τα αλλά παιδάκια - τα παιδια αντιγράφουν παιδια! Αν δεν παει παιδικό μπορείς να φέρεις το παιδάκι φίλης σου να τρώνε μαζί συχνά;

Το δεύτερο που βοήθησε ήτανε messy play! Πολλά παιδια αηδιάζουν το φαγητο και αυτά τα παιδια οσο νηστικό και να ειναι δεν θα φάνε! Αρχίσαμε να παίζουνε με το φαγητο, κάναμε πικ νικ, δεν τον καθάριζα με τίποτα, βάζαμε φαγητο και γιαούρτι πάνω μας να παίξουμε κλπ και αυτο βοήθησε! Αυτο μου το συνέστησαν και στην εργοθεραπεια που κάναμε και έπιασε

Ο μικρός σου δεν ειναι οικείος με το φαγητο μπορεί και να το φοβάται... Αστον να ο εξερευνήσει παίξε στο πάτωμα η στον κήπο με φαγητο και προσπάθησε να μην τον πιέσεις με τίποτα... Και κάτι άλλο που μας βοήθησε ειναι να του ζητάω να με ταΐζει η με το πηρουνι η με τα χεράκια του

 

Σιγα σιγα σιγουρα αυτά θα τον βοηθήσουνε!

Link to comment
Share on other sites

απο την μια ''χαιρομαι'' που και αλλα παιδακια δεν τρωνε ηλαδη εν ειμαστε μοναδικη αλλα απο την αλλη καταλαβαινω την αγωνια σας κοριτσια και οτι δεν κανει καλο στα παιδακια μας..αυτο που συμπεραινω ειναι οτι μιλαμε για ηλικιες κοντα στα 2 χρονων...ας πω κ εγω τα κατορθωματα μας....ειμαστε 22 μηνων και εδω και μια βδομαδα μου κανει κολπα...δεν ειμαστε εντελως νηστικοι οπως αλλα παιδακια αλλα εκει που ειχαμε τελεια σειρα κ τα ετρωγε ολα τα φαγητα ..εχει γινει επιλεκτικος-ελενχει την καθε μπουκια-θελει να τρωει μονος του και αμα παω να τον ζορισω λιγο πεφτει κατω κ χτυπιετε!!!!

το προβλημα ειναι το μεσημεριανο...προτυμα να φαει τοματα με φετα παρα μακαρονια με κυμα...τι να πω...ευυχως απο γαλα πινουμε αρκετο ακομα...

μπορει να θελει να κερδισει το ενδιαφερον μας γιατι ειμαι κ εγκυος (τελος φλεβαργ γενναω) και γενικα με εκμαιταλευετε επειδη δεν μπορω να κανω πολλα....

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις 21 μηνων και μετα απο ιωση που περασαμε εχει μια εβδομαδα που δεν θελει να φαει. ευτυχως ειναι κεφατος οποτε δεν φοβαμαι οτι κατι τον ενοχλει αλλα εχει αδυνατισει και αγχωνομαι.προσπαθω να του δινω οτι του αρεσει αλλα καταληγουμε να μην του αρεσει τιποτα. ετρωγε μονο αλεσμενα, λεω τα βαρεθηκε.του δινω και κανονικο φαγητο τιποτα.γαλα λιγο και μετα απο δικη μου επιμονη λιγο απο ολα αλλα προφανως δεν επαρκει. θα δω και αυτη την εβδομαδα πως θα τρωει και θα μιλησω με τον παιδιατρο να δουμε...

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ax koritsia kai go mia apelpismeni manoula eimai...Exo ena agoraki 18 minon, pou apo ti stigmi pou gennithike etroge para poli kai ta panta. Edo kai ena mina omos, apo ti mia mera stin alli, stamatise na troei gennika. Den troei tpt. Toulaxiston mexri tora epine gala (giro sta 750ml) kai etroge ligo koulouraki, edo k 3 meres omos ekopse kai to gala kai ta panta! Den troei tpt apolitos. Exo dokimasei TA PANTA. Kai me parakalia, me paixnidi, me to zori, alesmena, oloklira OLA ta fagita, me pirounia, koutalia, xeria, oloi mazi kathomaste sto trapezi, monos tou, sto patoma,stin paidiki xara, T A P A N T A. O paidiatros den anisixei leei, gt ta kg einai kala gia tin ilikia leei, (11.200 kg k 81cm) nai, alla mexri pote tha einai kala? Idi apo ton telefteo mina exase 80gr. k dn psilose katholou, kati pou mexri tora dn mas exei simbei pote..

Tora oti afora zoirada, exei alla dn ksero an einai i idea mou, alla mou fenete oti dn einai opos palia..

Exo apelpistei :roll: mporei ena paidi na zisei xoris na bazei mpoukia sto stoma? Ki apo ugra elaxista??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax koritsia kai go mia apelpismeni manoula eimai...Exo ena agoraki 18 minon, pou apo ti stigmi pou gennithike etroge para poli kai ta panta. Edo kai ena mina omos, apo ti mia mera stin alli, stamatise na troei gennika. Den troei tpt. Toulaxiston mexri tora epine gala (giro sta 750ml) kai etroge ligo koulouraki, edo k 3 meres omos ekopse kai to gala kai ta panta! Den troei tpt apolitos. Exo dokimasei TA PANTA. Kai me parakalia, me paixnidi, me to zori, alesmena, oloklira OLA ta fagita, me pirounia, koutalia, xeria, oloi mazi kathomaste sto trapezi, monos tou, sto patoma,stin paidiki xara, T A P A N T A. O paidiatros den anisixei leei, gt ta kg einai kala gia tin ilikia leei, (11.200 kg k 81cm) nai, alla mexri pote tha einai kala? Idi apo ton telefteo mina exase 80gr. k dn psilose katholou, kati pou mexri tora dn mas exei simbei pote..

Tora oti afora zoirada, exei alla dn ksero an einai i idea mou, alla mou fenete oti dn einai opos palia..

Exo apelpistei :roll: mporei ena paidi na zisei xoris na bazei mpoukia sto stoma? Ki apo ugra elaxista??

Link to comment
Share on other sites

τα δοντακια σας τα εχετε βγαλει ολα;μηπως αυτα τον ταλαιπορουν;

 

Oxi, i alithia einai pos auton to mina skasane i dio kato kinodontes, tora pame gia tous pano k 2 progomfioi exoun minei...lete na einai apo kei? Oute soupes thelei omos tpt...

Link to comment
Share on other sites

Oxi, i alithia einai pos auton to mina skasane i dio kato kinodontes, tora pame gia tous pano k 2 progomfioi exoun minei...lete na einai apo kei? Oute soupes thelei omos tpt...

Δοκίμασε να δόσεις μια ωρα πρην απο το φαγητο ντεπόν για να σιγουρευτεις..γιατι μπορει να ειναι και δοντακια! Και μην δίνεις τιποτα ζεστό!! Μονο πολυ χλιαρό η και κρύα π.χ. Ενα παγωμένο απο το ψυγείο γιαουρτακι μπορει να το ανακουφίζει..Αν δεν δεις να αλλάζει και πάλι τιποτα ζητά μια δεύτερη γνώμη!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρη ότι χιλια τα εκατο είναι τα δοντια εμενα τα βγαλε όλα τωρα είναι 15μηνων. Δεν ετρωγε τπτ το καιρο που ηταν πρησμενα μετα ετρωγε λιγο καποιες μερες,μηνες αλλα θηλαζε δεν εχουν ορεξη και το μονο που ετρωγε είναι λαχανικα και φρουτα στο χερι. Αυγό με φρυγανιά, μπιφτεκι στο χερι αν εχει 4πανω κ κατω δοντια μπορει να φαει πολλα μονο του.Τα παγωμενα παντως αγγουρια κ καροτα εκαναν θαυματα. Μου ειχαν βγαλει το λαδι για μηνες τοτε κ τα δυο μου παιδια. Θελει πολύ παιχνιδι και καραγκιοζιλικια. Κριτσινια και τον εβαζα στο καρεκλακι μεσα σε μια ναυλον σακουλα που κανει θορυβο εβαζα παιχνίδια και κουταλια γινοταν πανικος ετσι κατι ετρωγε. Τωρα του ξαναηρθε η ορεξη είναι προσωρινο διοτι είναι και η βασικη αναγκη του ανθρωπου οποτε αν υπαρχει φαγητο δεν πεθαινει κανεις από αυτό το επιδιωκει όταν πειναει. Πολλους χυμους σε εκπαιδευτικα ποτηράκια και πολλα υπαρχουν ακομα να δωσεις.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax koritsia kai go mia apelpismeni manoula eimai...Exo ena agoraki 18 minon, pou apo ti stigmi pou gennithike etroge para poli kai ta panta. Edo kai ena mina omos, apo ti mia mera stin alli, stamatise na troei gennika. Den troei tpt. Toulaxiston mexri tora epine gala (giro sta 750ml) kai etroge ligo koulouraki, edo k 3 meres omos ekopse kai to gala kai ta panta! Den troei tpt apolitos. Exo dokimasei TA PANTA. Kai me parakalia, me paixnidi, me to zori, alesmena, oloklira OLA ta fagita, me pirounia, koutalia, xeria, oloi mazi kathomaste sto trapezi, monos tou, sto patoma,stin paidiki xara, T A P A N T A. O paidiatros den anisixei leei, gt ta kg einai kala gia tin ilikia leei, (11.200 kg k 81cm) nai, alla mexri pote tha einai kala? Idi apo ton telefteo mina exase 80gr. k dn psilose katholou, kati pou mexri tora dn mas exei simbei pote..

Tora oti afora zoirada, exei alla dn ksero an einai i idea mou, alla mou fenete oti dn einai opos palia..

Exo apelpistei :roll: mporei ena paidi na zisei xoris na bazei mpoukia sto stoma? Ki apo ugra elaxista??

 

Τα δοντακια μπορει να προκαλεσουν πολλα προβληματα...

Με τα υπολοιπα δοντακια σας πως ησασταν??? ειχατε παλι καποιου ειδους πιθανη συμπτωματολογια που να δικιολογει τη συμπεριφορα του μωρου??? σε ορισμενα μωρακια η οδοντοφυια ειναι επιπονη και δεν ανεχονται τιποτα μεσα στο στομα τους, ουτε ζεστο, ουτε κρυο, ουτε στερεο, ουτε υγρο!!!

 

Επισης υπαρχει και το ενδεχομενο της ατυπης ουρολοιμωξης σε αυτη την ηλικια, απλα το αναφερω με καθε πιθανη επιφυλαξη ομως!!!

 

Αν δεις οτι συνεχιζει αυτη η "ξαφνικη-ριζικη" αλλαγη στο μωρο σου απευθυνσου και σε καποιον αλλον παιδιατρο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...