Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


τρώει δλδ πάνω από 1000 Ml το 24ωρο!

μου φαίνονται πράγματι πολλά για τέτοια ηλικία αλλά το κάθε μωράκι έχει τις ανάγκες του και όλοι παιδίατροι λένε ότι "Στο μωρό δεν κάνουμε δίαιτα, το αφήνουμε να φάει όσο θέλει!" ... άρα... συνεχίζεις και το αφήνεις να φάει όσο θέλει

ίσως είναι φάση που θα περάσει γιατί απ ότι είδα κι εγώ στο τεφτέρι μου είχε κάτι φάσεις που έτρωγε πολύ περισσότερο απ ότι τις άλλες μέρες του Μέσου όρου

 

από την άλλη το σημαντικό δεν είναι το πόσο τρώει το παιδί αλλά αν είναι αναλογικό το βάρη σε σχέση με το ύψος

εμένα δλδ ήταν σχεδόν πάντα πάνω απ το μέσο όρο του βάρους με τα άλλα μωρά της ηλικίας του αλλά ήταν απόλυτα αρμονικό με το ύψος του

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την παιδιατρο μας το παιδι οσο ζηταει πρεπει να τρωει!!οποτε μην αγχωνεσαι δημητρα!!!ο δικος μου τρωει μονιμα πλεον 180!!!αλλα ακομη δεν σταθεροποιηθηκαμε στο γαλα γιατι βγαζει κατι σπυρακια..τωρα τρωει το nan-sensitive..

 

αληθεια βρε κοριτσια,πως τα ταιζετε κοιμισμενα?εγω και μονο στη σκεψη φοβαμαι!!!τη δευτερα θα παμε για το πρωτο μας εμβολιο και θα ρωτησω τη γιατρο αν μπορω να κοψω το βραδυνο ταισμα κ πως...

Link to comment
Share on other sites

αληθεια βρε κοριτσια,πως τα ταιζετε κοιμισμενα?εγω και μονο στη σκεψη φοβαμαι!!!τη δευτερα θα παμε για το πρωτο μας εμβολιο και θα ρωτησω τη γιατρο αν μπορω να κοψω το βραδυνο ταισμα κ πως...

 

το ότι είναι κοιμισμένο δε σημαίνει ότι είναι και ξαπλωμένο :wink:

το παιρνεις στην αγκαλιά σου, έχεις το κεφαλάκι πιο ψηλά απ τα ποδαράκια και του βάζεις το μπιμπερό στο στόμα...

η κίνηση που κάνουν είναι μηχανική και δεν τα ενοχλεί καθόλου. Ισα ίσα το αντιθετο θα έλαγα

τρωει λοιπον χωρίς να ξυπνήσει, το βάζεις στον ώμο, ρεύεται και χωρίς να ξυπνήσει, το ξαναβάζεις κούνια κι ολα καλά :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μικρουλης μου ηταν δυσκοιλιος και δυσκολευτηκαμε πολυ η γιατρος μου ειπε να του δωσω το novalac it 1 και μετα απο μια εβδομαδα ειδα αποτελεσματα αυτη την στιγμη ειναι τεσσαρων μηνων και πινει 200ml ανα 4 ωρες.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την παιδιατρο μας το παιδι οσο ζηταει πρεπει να τρωει!!οποτε μην αγχωνεσαι δημητρα!!!ο δικος μου τρωει μονιμα πλεον 180!!!αλλα ακομη δεν σταθεροποιηθηκαμε στο γαλα γιατι βγαζει κατι σπυρακια..τωρα τρωει το nan-sensitive..

 

αληθεια βρε κοριτσια,πως τα ταιζετε κοιμισμενα?εγω και μονο στη σκεψη φοβαμαι!!!τη δευτερα θα παμε για το πρωτο μας εμβολιο και θα ρωτησω τη γιατρο αν μπορω να κοψω το βραδυνο ταισμα κ πως...

 

ΕΥΗ μου να σου πω την αλήθεια και εγώ προσπάθησα μετά τον 2ο μήνα να του κόψω το βραδινό, αλλά μάταιες οι προσπάθειες. Επειδή από την αρχή έτρωγε πολύ (180 ml / 3 ωρο) ξύπναγε πάντα το βράδυ. Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να τον ταϊζεις εσύ από μόνη σου το τελευταίο του γεύμα γύρω στις 11 με 12 (όπως εσύ αντέχεις) και θα δεις ότι θα φτιάξει μόνος του το πρόγραμμα. Αρκεί να σου πω ότι εμένα άρχισε να κοιμάται συνεχόμενο 8ωρο-9ωρο λίγες μέρες πριν μπει στον 4ο. Σχετικά αργά απ' ότι είχα συζητήσει με άλλες μανούλες. Αλλά ότι και αν έκανα εγώ αυτός θα ξύπναγε το βράδυ να φάει έστω και μία φορά. Μην αγχώνεσαι απλά χρειάζεται λίγο υπομονή. Αν δεν δουλεύεις και φυσικά δεν χορταίνεις τον βραδυνό ύπνο, τότε κάνε αυτό που σίγουρα όλες κάνουμε (εγώ ακόμα και τώρα το κάνω αν και δουλεύω τα απογεύματα)..... Μόλις κοιμηθεί στη διάρκεια της μέρας, πέσε και εσύ δίπλα του.... θα ξεκουραστείς και εσύ λίγο παραπάνω για να αντέχεις τα ξενύχτια!!!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

16 μηνων και της δινεις σκονη? :shock: εδω απο 10 μηνων δινουν φρεσκο

Και εδω :!:

Αν και υπαρχουν σκονες για μεγαλυτερη ηλικια ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν εχει να ωφεληθει τιποτα το παιδι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και σε μενα το ιδιο ειχε πει.ανυπομονουσα να γινει 10 μηνων για να της δωσω φρεσκο γαλα.παιρνω το βιολογικο για πιο σιγουρα!το φρεσκο ειναι 100% πιο θρεπτικο απο τις σκονες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

όντως.... εμείς με το almiron 1 κάναμε δυσκοιλιότητα

 

εμείς βρήκαμε την υγειά μας απ όλα με το aptamil digestive comfort

κάθε παιδάκι βέβαια... θέλει ψάξιμο να βρεις ποιο του κάνει και δεν του δημιουργει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε... δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κάνει κι εσένα...

αφού τα έχεις δοκίμασε τα

κρίμα είναι, είναι και πανάκριβα τα σκασμένα!!!

αμαρτία!

 

απλά αν δεις μέσα σε μια βδομάδα ότι το παιδί δεν ενεργείται κανονικά, στείλτα αδιάβαστα

 

(εννοείται ότι αν θηλάζεις δεν τα χρειάζεσαι ούτε σαν συμπλήρωμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ξεκίνησα με το Almiron, αλλα η παιδίατρος μου είπε ότι θεωρείται βαρύ γαλα και μου πρότεινε το Frisolac. Λόγω παλλινδρόμησης στη συνέχεια περάσαμε στο Frisolac comfort και τώρα λόγω πιθανής αλλεργίας στο γάλα του δίνω το Humana HA, το οποίο απορώ πως πίνει γιατί έχει απαίσια γεύση. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με almiron (το προωθούν τρελλά στα μεαιυτήρια) αλλά μας έφερε δυσκοιλιότητα. Το αλλάξαμε και μέχρι χθες πίναμε το novalac IT αλλά τώρα που διαπιστώθηκε αλλεργία πήραμε το frisolak HA .

Ελπίζω να είναι καλό.

Διαφορετικά θα πρέπει να βρούμε άλλο γάλα ΗΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης έπινε Frisolac αλλά επειδή τώρα τελευταία παρουσίασε μια ελαφράς μορφής δυσκοιλιότητα το αναμειγνύουμε με Frisolac Comfort!

Το προβληματάκι λύθηκε αμέσως! :)

Link to comment
Share on other sites

Της Αννας της ειχε φερει δοιαροια!!!Η παιδιατρος παντως οταν της ειπα οτι ηρθαμε στο σπιτι με το δευτερο μωρακι και μου εδωσαν almiron1 εφριξε. Δεν το πολυθελουν. Δοκιμασαμε διαφορα. Aptamil, adapta, novalac, novalac it, navalac ar, frisolac, αλλα επειδη ειχαμε γουλιτσες και ολα τα γαλατα ηταν χαλια για εμας, σωθηκαμε με almiron ar! Αλλα ξαναλεω οτι ειναι για μωρα με γουλιτσες.

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου βγαζει πολλες γουλιτσες και λυσαμε το προβλημα ανασηκωνοντας το στρωματακι του λικνου....

 

μεχρι τωρα του δινω το aptamil

αξιζει τον κοπο να του αλλαξω το γαλα ?5 κουτια ειναι αρκετα,αλλα ξερω κι εγω.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω dina τα δοκιμασα ολα και συνεχιζε και εβγαζε γουλιτσες συνεχως

και μαλιστα μυριζαν. Και το almiron ar μας εσωσε σου λεω. Το ειχα

δοκιμασει και στη μεγαλη μου και ειχε το ιδιο καλα αποτελεσματα, κοπικαν μαχαιρι οι γουλιες!!! Η παιδιατρος στην αρχη

δεν μου εδινε αντιαναγωγικο γαλα και ολο μου ελεγε περιμενε και περιμενε. Αλλα δεν σταματουσαν, μυριζαν κιολας και δεν μου αρεσε.

Και τη ειπα εγω για το almiron ar και οταντο ξεκινησαμε δεν πιστευε

οτι της εκανε τοσο καλο! Αν ρωτησεις θα σου πουν οτι πολυ καλο σαν γαλα αλλα ειναι ειδικο γαλα,αντιαναγωγικο δηλαδη και ειναι λιγο

σπασιμο στο να το φτιαξεις γιατι ειναι πολυ πιχτο. Ανοιγα θυμαμαι

πολυ τη θηλη ακομα κι οταν ηταν βρεφος.

Link to comment
Share on other sites

Από διατροφική αξία όλα τα γάλατα ίδια είναι.

Αν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα που να απαιτείται ειδικό γάλα δοκίμασε το.

Ο Κωστής Almiron έπινε από τότε που σταματήσαμε το θηλασμό. Το frisolac που δοκιμάσαμε δεν ήθελε ούτε να το μυρίσει. Φαίνεται πως έχουν πολύ διαφορετική γεύση :roll:

 

Εμένα όλα απαίσια μου φαίνονται και πολύ χαίρομαι που μεγαλώσαμε και πίνουμε φρέσκο :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΠΙΝOYΜΕ ΤΟ ADAPTA KAI ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΠ'ΟΣΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ SITE ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ.ΑΝ ΤΟ ΒΡΩ ΘΑ ΣΤΟ ΓΡΑΨΩ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ 2ης ΒΡΕΦΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ :shock::shock::!:

ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ...

ΒΑΣΙΚΑ ΨΑΞΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ :D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...