Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορά κούνιας.. τα φώτα σας παρακαλώ!


Recommended Posts

τελικα κατεληξα...βρηκα μια προσφορα σουπερ...κουνια κρεβατι 235 ευρω...το οποιο το ειχε παρει η φιλεναδα μου 440 πριν 5 μηνες...δεν ξερω αν το χρησιμοποιησω σαν κρεβατι γιατι αν κανω 2 παιδακι πριν τα 3 χρονια τοτε θα κανω παιδικο δωματιο κανονικο αρα θα παρω δυο κρεβατια κανονικα και την κουνια θα την κρατησω μεχρι να μεγαλωσει λιγο και το επομενο μωρακι (οταν ερθει δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πηγα στο ΙΚΕΑ στο αεροδρομειο...τρελλη ποικιλια δεν εχει(οτι εχει και ο καταλογος online)...αλλα αφου ειχα παει σε 2-3 μαγαζια με επιπλα(δεν παμε καλα!!τι τιμες ειναι αυτες???) κατεληξα οτι η αναλογια ποιοτητας -τιμης του ΙΚΕΑ ειναι μια χαρα!!!απο μασιφ ξυλο οξιας ειναι και προδιαγραφες ασφαλειας εχουν...Τωρα να δωσω 200-300 ευρω παραπανω για να ειναι μαρκας και να εχουν ενα αρκουδακι πανω σορρυ αλλα μου φαινεται παραλογο !!

Αλλωστε οσον αφορα την κουνια και γενικα τα πρωτα επιπλα δεν νομιζω οτι το μωρο θα εχει αντιρηση με το γουστο της μαμας για τα 2 πρωτα χρονια της ζωης του αν μη τι αλλο:)

 

Αυτό λέω κι εγώ. Ελπίζω μονάχα να τα καταφέρουμε στη συναρμολόγηση;

Στρώμα από το ΙΚΕΑ θα πάρεις;

Εγώ έλεγα ή από τη grecostrom ή από τα Cocomat, αλλά δεν έχω καταλήξει σε ποιότητα...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ. Ελπίζω μονάχα να τα καταφέρουμε στη συναρμολόγηση;

Στρώμα από το ΙΚΕΑ θα πάρεις;

Εγώ έλεγα ή από τη grecostrom ή από τα Cocomat, αλλά δεν έχω καταλήξει σε ποιότητα...

 

ταμαρακι η συναρμολογηση ειναι παιχνιδακι πιστεψε με

 

οσο για το στρωμα εγω αν ηξερα ποσο καλα ειναι τα στρωματα του ικεα απο εκει θα το επαιρνα αλλα πήγα τοτε ουσα εγκυος στο μοδερ και πηρα χωρις ελατηρια και χωρις κοκοφοινικα στα 140ευρω .....βγηκε πολυ καλο το στρωμα κ ειναι καινουργιο με την αδιαβροχη θηκη του για ατυχηματα

 

θα σου ελεγα τα στρωματα με κοκοφοινικα να τα ψάξεις λιγο....χωρις να σε κατευθυνω ψαξτο λιγο εδω μεσα αυτα που εχουν ειπωθει

 

Link to comment
Share on other sites

ταμαρακι η συναρμολογηση ειναι παιχνιδακι πιστεψε με

 

οσο για το στρωμα εγω αν ηξερα ποσο καλα ειναι τα στρωματα του ικεα απο εκει θα το επαιρνα αλλα πήγα τοτε ουσα εγκυος στο μοδερ και πηρα χωρις ελατηρια και χωρις κοκοφοινικα στα 140ευρω .....βγηκε πολυ καλο το στρωμα κ ειναι καινουργιο με την αδιαβροχη θηκη του για ατυχηματα

 

θα σου ελεγα τα στρωματα με κοκοφοινικα να τα ψάξεις λιγο....χωρις να σε κατευθυνω ψαξτο λιγο εδω μεσα αυτα που εχουν ειπωθει

 

Μωρέ τα φοβάμαι τα στρώματα του ΙΚΕΑ μη και δεν είναι καλά για το μωρό.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ τα φοβάμαι τα στρώματα του ΙΚΕΑ μη και δεν είναι καλά για το μωρό.

 

ναι βρε σε καταλαβαινω , εχεις δικιο το ιδιο σκεφτομουν και εγω και πηρα απο το μοδερκερ, απλα ψαξτο λιγο με το στρωμα κοκοφοινικα ......οι αποψεις ειναι διφορουμενες για την ποιοτητα του κτλπ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ, thanks.Θα το κοιτάξω...

 

κανε μια αναζητηση...υπαρχει ολοκληρο θρεντ για τα στρωματα και μετα αποφασιζεις!!!

Επισης σε συγκριση στρωματων απο Γερμανικο Φορεα, παιδικο στρωμα του ΙΚΕΑ ειχε παρει παρα πολυ καλο βαθμο!!

 

παρεθεσα και το σαιτ http://www.onlygreen.gr διοτι εχει κουνιες απο μασιφ ξυλο με βαφες που ειναι εγκεκριμενες για παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ. Ελπίζω μονάχα να τα καταφέρουμε στη συναρμολόγηση;

Στρώμα από το ΙΚΕΑ θα πάρεις;

Εγώ έλεγα ή από τη grecostrom ή από τα Cocomat, αλλά δεν έχω καταλήξει σε ποιότητα...

 

η συναρμολογηση ειναι πανευκολη!!!!

οτι επιπλο εχουμε παρει απο ικεα το χω συναρμολογησει εγω...(το βρισκω διασκεδαστικο)το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να μη χασεις καμια βιδα κλπ γτ ειναι ολα μετρημενα δεν εχει παραπανω στη συσκευασια...

Στρωμα δεν ξερω απο που θα παρω τωρα διαβαζα στο φορουμ αλλα μαλλον μπερδευτηκα περισοτερο...

Μου χουν πει οτι ειναι καλα και στο ικεα αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να προσεξω και θελω να το ψαξω λιγο ακομα...

το οτι δεν μενω Αθηνα δυσκολευει πολυ τα πραγματτα!!

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κ απο μενα!εμεις θα παμε στην βουλγαρια να παρουμε το κρεβατακι του μωρου κ θα παρουμε στρωμα απο εδω ..ειχα κανει ερευνα κ εγω αλλα κ η κουυνιαδα μου κ βρηκαμε τα ιδια ακριβως πραγματα στην βουλγαρια με γνωστα μαγαζια εδω ιδιας ποιοτητας με ιδιους κωδικους πανω απλα στην μιση τιμη..για παραδειγμα η κουνιαδα μου πηρε καροτσακι βρεφικο με πορτ μπεμπε 500ευρω (κικο)κ εδω το βρικαμε περιπου στο χιλιαρικο αυτα τα 2!το ιδιο εκανα τωρα με το κρεβατακι του δικου μου μωρου!θα παρω τον κωδικο απο ελλαδα κ θα παω στην βουλγαρια κ θα βρω το αφθεντικο με τα μισα χρηματα!απλα για το στρωμα επειδη δεν ειμαι σιγουρη δεν το ρισκαρω θα παρω ενα καλο απο δω!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα να παρετε οτι πιο οικονομικο βρειτε (απο οπου το βρειτε) σε κουνια......ξυλο δηλαδη και εφφε μη κοιτατε....και να παρετε ενα πολυ καλο στρωματακι για το σωματακι του...εμεις ειχαμε δωσει 200Ε πριν 5 χρονια για να παρουμε ενα καλο στρωμα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κ απο μενα!εμεις θα παμε στην βουλγαρια να παρουμε το κρεβατακι του μωρου κ θα παρουμε στρωμα απο εδω ..ειχα κανει ερευνα κ εγω αλλα κ η κουυνιαδα μου κ βρηκαμε τα ιδια ακριβως πραγματα στην βουλγαρια με γνωστα μαγαζια εδω ιδιας ποιοτητας με ιδιους κωδικους πανω απλα στην μιση τιμη..για παραδειγμα η κουνιαδα μου πηρε καροτσακι βρεφικο με πορτ μπεμπε 500ευρω (κικο)κ εδω το βρικαμε περιπου στο χιλιαρικο αυτα τα 2!το ιδιο εκανα τωρα με το κρεβατακι του δικου μου μωρου!θα παρω τον κωδικο απο ελλαδα κ θα παω στην βουλγαρια κ θα βρω το αφθεντικο με τα μισα χρηματα!απλα για το στρωμα επειδη δεν ειμαι σιγουρη δεν το ρισκαρω θα παρω ενα καλο απο δω!

 

πορτ μπεμπε μη παρεις.....μεχρι να σαραντησει το μωρο θα σου ειναι αχρηστο ....αντε να χωραει μεσα μεχρι το 3μηνο και τι θα το κουβαλας?? θα πεις δεν παιρνω καλυτερα το καροτσι!!

πεταμενα λεφτα το πορτμπεμπε!!

Link to comment
Share on other sites

οχι ευτυχως αυτα θα μου τα δωσει η κουναδια μου που τα πηρε περσυ γαι τον ανηψιο μου κ ειναι ολοκαινουρια!απλα ειχε παρει το πορτ μπεμπε που ειναι κ βρεφικο καρεκλακι αυτοκινητου κ το χρησιμοποιησε αρκετα μπορω να πω!''Εν'' με νοιαζει το κρεβατακι να ειναι γερο κ δνε με ενδιαφερει η ομορφια κ το στρωματακι να ειναι οτι καλυτερο για το σωματακι του οπως λες κ εσυ..οπως επισης δεν δινω σημασια στην ποιοτητα τοπυ ρουχου του μωρου (για αργοτερα μιλαω)οσο δινω για τα παπουτσακια του !πιστευω ειναι πολυ σημαντικα το στρωματακι κ τα παπουτσακια απο νωρις να εχουν ποιοτητα για το μωρο

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

http://www.motherbaby.gr/products1.php?lang=1&wh=1&the1id=16&the2id=36&theid=36&open1=16&open2=36&page=2

μηπως εχετε ειδεα αν ειναι καλο αυτο το κρεβατακι;το εχει αγορασει καμια κοπελα;

κ κατι αλλο motherbaby εχει μονο στην Αθηνα;

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

εμεις τα επιπλα του μικρου τα πηραμε απο το motherbaby στο περιστερι πραγματικα εχουν βγει πολυ καλα.καλες τιμες και καλη εξυπηρετηση.

πηραμε κουνια-κρεβατι.ηδη απο 24μηνων βγαλαμε τα καγκελα βαλαμε τις τραβερσες που μας εδωσαν απο την αρχη με την αγορα της κουνιας και στανταρ ο μικρος μεχρι τα 5 μπορει να κοιμηθει ανετα.ειναι πολυ ομορφα.

βεβαια εχω ακουσει και απο φιλες οτι και στο ικεα ειναι καλης ποιοτητας και φυσικα εχω δει οτι ειναι και ομορφα.

αναλογα τι μπορεις να διαθεσεις υπαρχουν και εταιρειες με φευγατες τιμες.

με το καλο το μωρο και καλες αγορες:P

 

Καλημερα.πηρατε απο κει και το καροτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

είμαι σε αναζήτηση κούνιας. Έχω επισκεφθεί περίπου 10 μαγαζιά και πρατήρια ( άλλα γνωστά και άλλα συνοικιακά). Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής: οι ακριβότερες κούνιες είναι οι κούνιες Pali, που είναι πολύ συμπαθείς αλλά μου φάνηκαν πολύ δεσμευτικές ως προς τη διακόσμηση του υπόλοιπου δωματίου. Επίσης στο Λητώ που τις βρήκα τις δίναν υπότίθεται σε οικονομική τιμή ( γύρω στα 550 ευρώ χωρίς το στρώμα) με τα δείγματα της έκθεσης που ήταν όμως γδαρμένα και με ρωγμές και νευρίασα πάρα πολύ με αυτό. Επίσης η τιμή μου φάνηκε εξωφρενική. Συμπαθητικές κούνιες βρήκα στο Excellent στη Νέα Ιωνία. Τις φτιάχνει ο ιδιοκτήτης και έχουν ωραία σχέδια ( νομίζω μάλιστα ότι στα περισσότερα αντιγράφει σχέδια της Pali και άλλων γνωστών εταιριών) οπότε αν δεις την ίδια κούνια με 700 ευρώ στην Pali και με 350 ευρώ σε αυτόν πιθανόν και να παρασυρθείς. δεν ξέρω όμως τι ποιότητα είναι και αν μπορεί κανείς να εμπιστευθεί έναν άσχετο κατσκευαστεί. Θεωρώ δηλαδή ότι ακόμα και η ΙΚΕΑ που είναι πολυεθνική και σκανδιναβική θα είναι αναγκασμένη να πληρεί προδιαγραφές ενώ ένας μικρός κατασκευαστής δεν σου δίνει καμία εγγύηση. Πολύ όμορφες κούνιες βρήκα στο ΗΡΑ και στο Lapin. Προσπαθώ όμως να αποφασίω αν χρειάζεται κούνια κρεβάτι ή μόνο κούνια. Δεν ξέρω δηλαδή κατά πόσο αυτό που λένε ότι βγάζεις τα κάγκελα κλπ και μετά γίνεται κρεβάτι μέχρι τα 6 του ισχύει. Σε αυτή τη φάση είμαι τώρα, ακόμα ψάχνω, όποιος έχει ιδέα για τις κούνιες του Έξελλεντ ας μου πει και γενικά ακούω και άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κούνια που γίνεται κρεβάτι από το ΛΑΠΕΝ, 600 ευρώ με το στρώμα, πριν 4 χρόνια. Εκρού ντεκαπέ με ανάγλυφα προβατάκια, πολύ όμορφη.

 

Η μικρή έχει κοιμηθεί κανένα 3μηνο σύνολο εκεί. Μαζί μου αυστηρά και αδιαπραγμάτευτα. Ευτυχώς που κοιμάται ο πιτσιρίκος δηλαδή και δεν βγήκε άχρηστη.

 

Προσωπικά και με την πείρα 2 παιδιών, θεωρώ πλέον υπερβολική αισχροκέρδεια τα σετ βρεφικού δωματίου με τα 800 και τα 100 ευρώ. Την αλλαξιέρα συνήθως ψάχνεις να βρεις τι να την κάνεις μετά τα 4, το ίδιο και την ντουλάπα. Αυτά με την προυπόθεση ότι το δωμάτιο του παιδιού έχει ντουλάπες, ε ?

 

Καλή η ΙΚΕΑ από ότι ακούω, το πολύ πολύ, βάλε κάποιον να σου ζωγραφίσει ένα σχέδιο για να μην είναι σκέτη. Το Motherbaby το είχα δεί και δεν είχα ξετρελαθεί με κάποιο σχέδιο, αλλά αυτό είναι προσωπικό του καθενός. Απλά, κράτα στο νού σου το 'σύνδρομο της πρωτομάνας' = θέλω το καλύτερο(=ακριβότερο συνήθως) για το μωρό μου. Μετά βλέπεις πόσα πράγματα είναι άχρηστα. Αν δεν είχεις οικονομικό περιορισμό, ΟΚ, διάλεξε αυτό που σου αρέσει και ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΑΣ !!! 672437jzk9uiy01u.gif

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

επειδη την Παρασκευη θα πω να δω για κουνια για πειτε μου κατι

 

τι κοιταω πιο πολυ? απο τ ξυλο πρεπει ν ειναι?

ν κατεβαινει το καγκελο η τ στρωμα η και τ 2?

για βοηθηστε μην παω και δεν ξερω τι μου γινεται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ που χρειάστηκα πριν από μερικούς μήνες, πήρα http://www.beboulino.gr/p.Krevataki-Adelina-101.299466.html

Είναι και κρεβατάκι και κούνια.

 

Μιας και το αγόρασες ήδη, απο ποιότητα ξύλου και κατασκευής τι λένε αυτά τα πολυκρεβάτια? Τα έχουμε δει και εμείς στο site τους αλλά διστάζουμε γιατί δεν έχουμε δυνατότητα να τα δούμε απο κοντά...Ζούμε στο...εξωτικό Διδυμότειχο βλέπεις! :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη την Παρασκευη θα πω να δω για κουνια για πειτε μου κατι

 

τι κοιταω πιο πολυ? απο τ ξυλο πρεπει ν ειναι?

ν κατεβαινει το καγκελο η τ στρωμα η και τ 2?

για βοηθηστε μην παω και δεν ξερω τι μου γινεται

 

Νομιζω να κατεβαινει το στρωμα καλυτερα.μεχρι 2 χρ κοοιμουνται μην πεταξεις πολλα λεφτα.εγω ικεα κ μια χαρα ηταν.η αλαξιερα με βολευει ακομα κ μετα θα γινει βιβλιοθηκη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που χρειάστηκα πριν από μερικούς μήνες, πήρα http://www.beboulino.gr/p.Krevataki-Adelina-101.299466.html

Είναι και κρεβατάκι και κούνια.

 

επισης ομορφο κ γλυτωνεις κ χωρο που ειναι μαζι κ η αλαξιερα.ειναι ακριβο εομως;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μιας και το αγόρασες ήδη, απο ποιότητα ξύλου και κατασκευής τι λένε αυτά τα πολυκρεβάτια? Τα έχουμε δει και εμείς στο site τους αλλά διστάζουμε γιατί δεν έχουμε δυνατότητα να τα δούμε απο κοντά...Ζούμε στο...εξωτικό Διδυμότειχο βλέπεις! :)

Οχ, πολλές μέρες έχω να μπω. Αφιερώνω όλο το χρόνο στην μικρή. Αν θες κάνε και διαφορετικά. Λοιπόν, δεν ξέρω τι ξύλο είναι, εγώ όταν πήρα, πήγα τα είδα πρώτα, το έπιασα το ξύλο και μου φάνηκε καλό. Πήγα και με τον άνδρα μου, ξέρει φυσικά πιο καλά από μένα. Του άρεσε πολύ και είπε ότι έχουν καλή ποιότητα. Και εξοικονόμηση χώρου και δεν είναι ούτε για ένα, ούτε για δύο χρόνια. Φαίνεται ότι δεν είναι μάπα. Εγώ πήρα και ένα ορθοπεδικό στρώμα. Δεν μετανιώνω καθόλου, γιατί γύρισα κάποια καταστήματα πιο πριν. Το πιο βασικό φυσικά είναι ότι είναι κούνια, είναι και αλλαξιέρα ενσωματωμένη. Εκεί κάνω περιποίηση του μωρού μετά το μπάνιο. Και τι με νοιάζει αν είναι εισαγωγής? Με νοιάζει ΤΙ ΔΙΝΩ και ΤΙ ΠΑΙΡΝΩ. Εγώ πάντως πολύ ευχαριστημένη είμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Επιθυμω να αγοράσω κουνια 120x60 ιδανικα με σταθερά κάγκελα από ολες τις πλευρές και ξύλο μασίφ. Έχετε κάποια να μου προτείνετε; Ευχαριστώ a priori. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Pestomouxana92 είπε:

Καλησπέρα. Επιθυμω να αγοράσω κουνια 120x60 ιδανικα με σταθερά κάγκελα από ολες τις πλευρές και ξύλο μασίφ. Έχετε κάποια να μου προτείνετε; Ευχαριστώ a priori. 

Καλησπέρα! Αγοράσαμε πέρυσι μια κούνια με αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά που αναζητεις απο το mothecare (αν δεν κάνω λάθος το μοντέλο λέγεται marlow ή κάπως ετσι?). Είναι καλή κούνια, δεν έχουμε κάποιο παράπονο, αν και τελικα πιστεύω ότι σε άλλο κατάστημα θα μπορούσαμε να βρούμε πιο φθηνή με τα ίδια χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...