Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα!ευχαριστω να εισαι καλα!βασικα τα μονα που εχω παρατηρησει απο οσα μου εγραψες ειναι η αποφυγη του γαλακτος κ το πρηξιμο στην κοιλια μετα απο λιγο οταν το πιει..αν το πιει ο μικρος μου!απο 6 μηνων εχουμε ενα θεμα με το γαλα του αλλα δεν ειχα σκεφτει τιν αλλεργια μεχρι χτες που μπηκα εδω!θα μιλησω στιν παιδιατρο μου!να σημειωσω οτι δεν τρωνε γιαουρτια κ τυρια!

 

καθε ποτε δηλ.πινει γαλα?

απο εξι μηνων μεχρι τωρα τι γαλα πινει ακριβως?

γιατι δεν τρωνε γιαουρτια και τυρια?

κατεβατο ερωτησεων................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 381
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καθε ποτε δηλ.πινει γαλα?

απο εξι μηνων μεχρι τωρα τι γαλα πινει ακριβως?

γιατι δεν τρωνε γιαουρτια και τυρια?

κατεβατο ερωτησεων................

εγω τους εφτιαχνα(λεω εφτιαχνα γτ δεν μενω πλεον με τα παιδακια μου:() το γαλατακι τους καθε πρωι κ βραδυ...το πρωι στις 11.30 που ξυπνουσαν κ το βραδυ στις 8.30 πριν κοιμηθουν..το ιδιο εχω πει να τους κανουν...φτιαχναμε 250 γμρ. αλλα ο μικρος επινε μονο 10 20 το πολυ...!απο 6 μηνων αρχισε να μην το θελει το γαλα του και εκανα πατεντες με ρυζαλευρα για να φαει εστω κ λιγο..!γιαουρτια κ τυρια δεν τους αρεσουν μαλλον....δεν μου τα θελουν καθολου!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω τους εφτιαχνα(λεω εφτιαχνα γτ δεν μενω πλεον με τα παιδακια μου:() το γαλατακι τους καθε πρωι κ βραδυ...το πρωι στις 11.30 που ξυπνουσαν κ το βραδυ στις 8.30 πριν κοιμηθουν..το ιδιο εχω πει να τους κανουν...φτιαχναμε 250 γμρ. αλλα ο μικρος επινε μονο 10 20 το πολυ...!απο 6 μηνων αρχισε να μην το θελει το γαλα του και εκανα πατεντες με ρυζαλευρα για να φαει εστω κ λιγο..!γιαουρτια κ τυρια δεν τους αρεσουν μαλλον....δεν μου τα θελουν καθολου!

xrysa μπερδευτηκα

μεχρι εξι μηνων και τα δυο επιναν κανονικα το γαλα τους (ξενο απο οτι καταλαβα)

ο μικρος απο 6 μηνων σταματησε να το πινει ουσιαστικα δηλ.ετρωγε αλλα φαγητα εκτος απο γαλακτοκομικα μεχρι 2 ετων που ειναι τωρα?

εννοεις οτι δουλευεις και δεν εισαι συνεχεια με τα παιδια σου?

παλι κατεβατο ερωτησεων...........

ο γιατρος τι ελεγε για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

xrysa μπερδευτηκα

μεχρι εξι μηνων και τα δυο επιναν κανονικα το γαλα τους (ξενο απο οτι καταλαβα)

ο μικρος απο 6 μηνων σταματησε να το πινει ουσιαστικα δηλ.ετρωγε αλλα φαγητα εκτος απο γαλακτοκομικα μεχρι 2 ετων που ειναι τωρα?

εννοεις οτι δουλευεις και δεν εισαι συνεχεια με τα παιδια σου?

παλι κατεβατο ερωτησεων...........

ο γιατρος τι ελεγε για αυτο?

μην ανησυχεις για τις ερωτησεις...;) ακριβως αυτο με τον μικρο μου!μεχρι 6 μηνων επιναν almiron ο μικρος κ almiron pepti η μικρη!δν ειμαι συνεχεια μαζι τους γιατι εχει την επιμελια ο πατερας τους.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις για τις ερωτησεις...;) ακριβως αυτο με τον μικρο μου!μεχρι 6 μηνων επιναν almiron ο μικρος κ almiron pepti η μικρη!δν ειμαι συνεχεια μαζι τους γιατι εχει την επιμελια ο πατερας τους.

χρυσα ποια ειναι η διαφορα του almiron k toy almiron pepti?επειδη στα παιδια μου δεν χρειαστηκε να δωσω ξενογαλα δεν τα ξερω ,παντως μου κανει εντυπωση πως ενα παιδακι απο 6 μηνων μεχρι 2 χρονων καταναλωνοντας πολυ μικρη ποσοτητα γαλακτοκομικων δεν ειχε κανενα προβλημα με την αναπτυξη του.

ο παιδιατρος τι ελεγε μεχρι τωρα?

η αναπτυξη των παιδιων διαφερει καθολου μεταξυ τους?

δοκιμασατε καθολου φυτικης προελευσης γαλατα? αν και τα περισσοτερα ειναι ανοστα και γεματα ζαχαρη,του παιδιου μου τουλαχιστον δεν του αρεσουν και ετσι ψαχνω συνεχεια τροφες πλουσιες σε ασβεστιο .Αν το παιδι εχει ορεξη να φαει αλλα πραγματα τοτε μπορειτε σιγα σιγα να βρειτε φαγητα που μπορουν να αντικαταστησουν το γαλα με αρκετη ασφαλεια ,εγω ψαχνομαι εδω και 3 μηνες .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kοιτα, valeri, η κόρη μου, που είναι γύρω στα 2,5 είναι αλλεργική σε ΟΤΙΔΉΗΗΗΗΠΟΤΕ γαλακτοκομικό και σε οτιδήποτε έχει αβγό. Το γάλα που προβλέπεται για την περίπτωση της δεν το πίνει γιατί δεν της αρέσει με τίποτα... Αλλεργιολόγος και παιδίατρος που γνωρίζουν δεν της έχουν δώσει κάτι σε φαρμακευτικό τουλάχιστον συμπλήρωμα ασβεστίου κτλ. Τουλάχιστον θηλάζω, ΚΑΙ με την παρότρυνση πλέον του παιδίατρου, όχι μόνο από πλευράς ασβεστίου αλλά κι από ψυχολογικής πλευράς, κατά τη γνώμη του. Αυτά. Χρόνια Πολλά και μια νέα χρονιά χωρίς αλλεργίες εύχομαι!

filaki και εμεις ειχαμε σοβαρη αλλεργια στο αυγο στο γαλα οχι. επιτελους εδω και μερικες μερες κανοντας δοκιμες διαπιστωσαμε οτι περασε η αλλεργια στο αυγο και να φανταστεις ειναι σχεδον 5 οποτε μαλλον θα περασει αυτη η αλλεργια σιγα σιγα καθως τα περισσοτερα την ξεπερνανε μεχρι την εφηβεια και συνηθως κοντα στα 4-5. με το γαλα δεν εχουμε θεμα. ο γιος μου εχει αλλεργια στο κατσικισιο γαλα και τα προιοντα του και μολις φαει η πειει τετοιο γαλα αρχιζουν εξανθηματα και φαγουρα που γινεται χαμος. περιμενουμε για να δουμε....

μην ανησυχεις ασβεστιο περιεχουν πολλες αλλες τροφες και θα τις αντικαταστησετε:-D

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου εχει αλλεργια στο κατσικισιο γαλα και τα προιοντα του και μολις φαει η πειει τετοιο γαλα αρχιζουν εξανθηματα και φαγουρα που γινεται χαμος. περιμενουμε για να δουμε....

μην ανησυχεις ασβεστιο περιεχουν πολλες αλλες τροφες και θα τις αντικαταστησετε:-D

 

κοιτα να δεις το παιδι σου δεν εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα ενω εχει στο κατσικισιο.

υπαρχουν εξετασεις αιματος δηλ.rast για κατσικισιο γαλα?τι περιμενετε ακριβως?

οσο για τις τροφες θελει πολυ ψαξιμο για την περιεκτικοτητα τους σε ασβεστιο ,δεν ειναι οτι ειναι λιγες απλα η απορροφηση του εξαρταται απο αρκετα πραγματα πρωτον και δευτερον οταν εισαι αλλεργικος στο γαλα και στο αυγο μπορει ταυτοχρονα να εισαι αλλεργικος

π.χ και στο ταχινι που εχει πολυ ασβεστιο

στη σογια που επισης εχει πολυ ασβεστιο .Τις τελευταιες μερες αρχισα να δινω στον γιο μου το τοφου που ειναι τυρι σογιας και ενω το τρωει ευχαριστα (εχει περιεργη γευση) αρχισε να κοκκινιζει το στομα του γυρω γυρω οποτε παει και αυτη η πηγη ασβεστιου.

Το το σπανακι απο την αλλη εχει αλλη παραξενια ενω εχει πολυ ασβεστιο ,το οξυ που περιεχει αλλα και οι πολλες ινες εμποδιζουν την απορροφηση ολης της ποσοτητας του ασβεστιου που εχει , οπως και το μπροκολλο.

θελει πολυ ψαξιμο και σωστο τροπο μαγειρεματος.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις το παιδι σου δεν εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα ενω εχει στο κατσικισιο.

υπαρχουν εξετασεις αιματος δηλ.rast για κατσικισιο γαλα?τι περιμενετε ακριβως?

οσο για τις τροφες θελει πολυ ψαξιμο για την περιεκτικοτητα τους σε ασβεστιο ,δεν ειναι οτι ειναι λιγες απλα η απορροφηση του εξαρταται απο αρκετα πραγματα πρωτον και δευτερον οταν εισαι αλλεργικος στο γαλα και στο αυγο μπορει ταυτοχρονα να εισαι αλλεργικος

π.χ και στο ταχινι που εχει πολυ ασβεστιο

στη σογια που επισης εχει πολυ ασβεστιο .Τις τελευταιες μερες αρχισα να δινω στον γιο μου το τοφου που ειναι τυρι σογιας και ενω το τρωει ευχαριστα (εχει περιεργη γευση) αρχισε να κοκκινιζει το στομα του γυρω γυρω οποτε παει και αυτη η πηγη ασβεστιου.

Το το σπανακι απο την αλλη εχει αλλη παραξενια ενω εχει πολυ ασβεστιο ,το οξυ που περιεχει αλλα και οι πολλες ινες εμποδιζουν την απορροφηση ολης της ποσοτητας του ασβεστιου που εχει , οπως και το μπροκολλο.

θελει πολυ ψαξιμο και σωστο τροπο μαγειρεματος.

ειδες ειναι φοβερο αυτο με τις αλλεγιες.... ο γιος μου εχει ακομη στον αρακα και στο καλαμποκι. και καλα ο αρακας οκ δεν μας εχει προβληματισει ιδιαιτερα παρολο που τρελαινοταν το δε καλαμποκι τι να λεμε τωρα ειναι παντου! ολα τα γλυκα και τα μπισκοτα- κρουασαν και οτι μπορεις να φανταστεις εχει σιροπι γλυκοζης( που φτιαχνεται απο καλαμποκι). 9 μηνων εβγαλε εξανθηματα και δεν ξεραμε απο τι ηταν??

εκτοτε αρχισα να σημειωνωνω τα παντα και ξερεις γιατι ειχε βγαλει? ειχε φαει μπισκοτακια μιραντα! πες μου εσυ ποιο παιδι δεν εχει φαει τετοια μπισκοτα? εμεις αλλεργια (γλυκοζι και αμυλο αραβοσιτιου):roll:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

apricot σημερα που πηγαμε στο ικα για να γραψουμε τις εξετασεις μας ετυχαν τα εξης

,επειδη δεν επιτρεπεται να γραψουν πολλες εξετασεις rast που μας τις συστησαν σε δημοσιο νοσοκομειο ,αφαιρεσαμε και το καλαμποκι μαζι με αρκετες αλλες τροφες δηλ.ενω επρεπε να κανουμε για 10 τροφες π.χ ,θα κανουμε για πεντε (τις πιο υποπτες.)Δεν ηξερα πραγματικα οτι το καλαμποκι βρισκεται με την μορφη γλυκοζης σε πολλα τροφιμα,Να πω ομως κατι, συνηθως οι αλλεργιες οφειλονται στις πρωτεινες των τροφων ,οταν λεμε γλυκοζη απο καλαμποκι δεν εννουμε στα συγκεκριμενα τροφιμα εχει προστεθει μονο η γλυκοζη του καλαμποκιου?

οσο για τα μιραντα που λες εχουν και λεκιθινη σογιας αρα οσα παιδια εχουν αλλεργια στη σογια .........και εμεις τρωγαμε μεχρι τωρα πολυ συχνα τα μιραντα.

εσεις κανατε ραστ καθολου η μονο εμπειρικα τα βρηκατε?

και για να συνεχισω με το "καταπληκτικο" ΙΚΑ να πω οτι ενω πηραμε τα παραπεμπτικα απο το ικα (για τις μισες εξετασεις οπως ειπαμε) μας εστειλαν στο μικροβιολογικο του ΙΚΑ που βρισκεται σε αλλη περιοχη για να κλεισουμε ραντεβου για αιμοληψια ,εκει λοιπον μας ειπαν οτι θα πρεπει να παμε σε ενα κεντρικο ΙΚΑ οπου γινονται οι θεωρησεις των εξετασεων αυτων (επειδη ειναι ακριβες?) και εκει θα μας πουν που θα παμε για εξετασεις ,απο τις οποιες οι μισες θα γινουν στο ικα ενω οι ραστ μπορει και σε ιδιωτικο μικροβιολογικο συμβεβλιμενο με το ΙΚΑ .............................δηλ θα τσιμπισουμε το παιδι 2 φορες μια στο ικα μια στο ιδιωτικο μικροβιολογικο ..................και τελος για τα αποτελεσματα θα πρεπει να περιμενουμε γυρω στις 2 εβδομαδες με εναν μηνα ................

υποψιν εδω και 3 μηνες οοολες τς προηγουμενες εξετασεις τις καναμε σε ιδιωτικα μικροβιολογικα εργαστηρια με οοοοολα τα εξοδα δικα μας και γαι να μην ταλαιπωρισουμε και το παιδι φυσικα ,γιατι υποψιαζομασταν οτι θα υπαρχουν οοοολα τα παραπανω γραφειοκρατικα και μη προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να συνεχισω το θεμα της σογιας γιατι απλα σημερα πια βεβαιωθηκα οτι η σογια φταιει για τις συχνες υποτροπες της περιπρωκτικης φλεγμονης του γιου μας, με την εμπειρια μου αυτη να βοηθηθουν καποια αλλα παιδακια με το συγκεκριμενο προβλημα τουλαχιστον σε συντομοτερο χρονικο διαστημα απο οτι εμεις.

Λοιπον εδω και 3 μηνες ψαχνομαστε για να βρουμε τι ειναι αυτο που προκαλει υποτροπες στην αλλεργια του παιδιου μας αφου ειχαμε αποκλεισει το γαλα και το αυγο στα οποια ειναι αλλεργικο .Στο προηγουμενο μηνυμα μου ακριβως αναφερθηκα στα μπισκοτα μιραντα και στην λεκιθινη σογιας που περιεχουν και στις υποψιες μου οτι μπορει να μας πειραζει η σογια.Ε λοιπον σημερα που το παιδι δεν ειχε ερυθροτητα στον πρωκτο απο το πρωι ,εφαγε στη διαρκεια της ημερας 6 μπισκοτακια μιραντα,το βραδυ υποτροπιασε και παλι η περιπρωκτικη φλεγμονη .

Στην προσπαθεια μου να ενημερωθω παραπανω για τη σογια ,αφου κανενας απο τους γιατρους που το παρακολουθουν το παιδι δεν υποψιαζοταν τη σογια ,βρηκα αυτο http://www.nexushellas.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=37

και πραγματικα καταλαβα πολλα για ολες τις υποτροπες του παιδιου.Θα ποσταρω καποια αποτα πιο βασικα κατ"εμε στοιχεια

1.Η πρωτεΐνη της σόγιας χρησιμοποιείται ως πρόσθετη ουσία για τη διόγκωση του κρέατος σε έτοιμες τροφές, όπως χάμπουργκερ, κεφτέδες, σάλτσες για μακαρόνια, κεμπάπ και λουκάνικα ή ως διογκωτική ουσία στο ψωμί και στα γλυκίσματα. Όταν η σόγια βρίσκεται «κρυμμένη» σε χάμπουργκερ και άλλες «κανονικές» τροφές, οι άνθρωποι συχνά δεν κατορθώνουν να δουν την υφιστάμενη σχέση.

2.H επεξεργασία των σύγχρονων προϊόντων από πρωτεΐνη σόγιας γίνεται με υψηλή θερμοκρασία, πίεση και χημικούς διαλύτες, με αποτέλεσμα να χάνουν μεν μέρος της αλλεργιογονικότητάς τους, όχι όμως και όλο της το σύνολο.

3.Στο ενημερωτικό δελτίο The Soy Connection της βιομηχανίας παραγωγής σόγιας, αναφέρεται ότι το λάδι υψηλής επεξεργασίας και η λεκιθίνη «είναι ασφαλή για τον καταναλωτή με αλλεργία στη σόγια». Δυστυχώς, πολλά αλλεργικά άτομα που εμπιστεύτηκαν τέτοιου είδους διαβεβαιώσεις κατέληξαν στο νοσοκομείο,

4.http://www.wholesoy.story.com Τη δεκαετία του ʼ80, ο Stuart Berger, δρ Iατρικής, χαρακτήρισε τη σόγια ως ένα από τα επτά κυριότερα αλλεργιογόνα,

5.σχεδόν όλα τα είδη μαργαρίνης που διατίθενται στην αγορά κατακευάζονται με λάδι σόγιας...........,εμεις τοσον καιρο εχουμε αντικαταστησει το βουτυρο με μια βιλογικη μαργαρινη του βιταμ που τωρα που την βλεπω εχει λεκιθινη σογιας,ενω το συμβατικο βιταμ λεκιθινη ηλιελαιου και επιπλεον σκονη βουτυρου γαλακτος και κατα πασα πιθανοτητα αποτελειται εξ'ολοκληρου απο λαδι σογιας ,διοτι μια μερα που δεν ειχαμε την βιολογικη μαργαρινη, το παιδι εφαγε αυτην, κοκκινισε πολυ και εμεις σπαγαμε το κεφαλι μας να καταλαβουμε απο τι ειναι.

6.H σόγια μπορεί να πάρει πολλά ονόματα. Oι επιχειρήσεις επεξεργασίας τροφίμων είναι λιγότερο πιθανό να χρησιμοποιήσουν τη λέξη σόγια αυτούσια, προτιμώντας έναν τεχνικό όρο, όπως ελαστικοποιημένη φυτική πρωτεΐνη (TVP), υδρολυμένη φυτική πρωτεΐνη (HVP), συμπύκνωμα φυτικών πρωτεϊνών, φυτικό λάδι ή όξινο γλουταμινικό νάτριο (MSG). Oι κατάλογοι των συστατικών συχνά περιλαμβάνουν και τις λέξεις λεκιθίνη, φυτικό λάδι, φυτικός ζωμός, φυσική γεύση ή μονο-διγλυκερίδια που δεν είναι βεβαίως απαραίτητο, είναι όμως πιθανό να προέρχονται από σόγια. •

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ετσι συνοπτικα θα σου ελεγα τα εξης , εχει σχεση βεβαια και με την ηλικια

1.μετεωρισμος δηλ.πολλα αερια με πριξιμο κοιλιας

2.διαρροικες αφρωδεις κενωσεις με η χωρις βλεννα ,με η χωρις αιμα

3.δυσκοιλιοτητα

4.εκπτωση υψους - βαρους

5.δερματικες εκδηλωσεις οπως εξανθηματα,πριξιμο

6.περιπρωκτικη φλεγμονη δηλ.ερυθροτητα γυρω και μεσα στον πρωκτο που δεν υποχωρει με τις αλοιφες για συγκαμα

7.ανορεξια-αποφυγη της τροφης που προκαλει την αλλεργια

8.εκδηλωσεις απο το αναπνευστικο οπως μπουκωμα κ.α

9.κληρονομικο ιστορικο (γονεις ,αδελφια με αλλεργιες)

10,α επισης αναγωγες ,εμετοι ,συχνος λοξυγγας

11.ανησυχια

12.κοιλιακο αλγος

 

αυτα μου ερχονται τωρα

τα παιδια σου εχουν κανενα απο αυτα?

Δεν φαντάζεσαι το πόσο με έχουν αγχώσει τώρα όλα τα παραπάνω.......................... μου έρχεται να πάρω τηλ. την αλλεργιολόγο ΤΩΡΑ... Τί να σου πω.... όλα νομίζω ότι τα έχει το παιδί μου... Το ξέρω ότι η κόρη μου είναι πολύ αλλεργική στο γάλα, αλλά τελευταία έχω αρχίζει να προβληματίζομαι επειδή την θηλάζω μήπως την πειράζει το γάλα μου.............
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

εκτοτε αρχισα να σημειωνωνω τα παντα και ξερεις γιατι ειχε βγαλει? ειχε φαει μπισκοτακια μιραντα! πες μου εσυ ποιο παιδι δεν εχει φαει τετοια μπισκοτα? εμεις αλλεργια (γλυκοζι και αμυλο αραβοσιτιου):roll:
Ααααααχ, τα μιράντα είναι η σωτηρία μας, η μόνη της απόλαυση!
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να συνεχισω το θεμα της σογιας γιατι απλα σημερα πια βεβαιωθηκα οτι η σογια φταιει για τις συχνες υποτροπες της περιπρωκτικης φλεγμονης του γιου μας, με την εμπειρια μου αυτη να βοηθηθουν καποια αλλα παιδακια με το συγκεκριμενο προβλημα τουλαχιστον σε συντομοτερο χρονικο διαστημα απο οτι εμεις.

Λοιπον εδω και 3 μηνες ψαχνομαστε για να βρουμε τι ειναι αυτο που προκαλει υποτροπες στην αλλεργια του παιδιου μας αφου ειχαμε αποκλεισει το γαλα και το αυγο στα οποια ειναι αλλεργικο .Στο προηγουμενο μηνυμα μου ακριβως αναφερθηκα στα μπισκοτα μιραντα και στην λεκιθινη σογιας που περιεχουν και στις υποψιες μου οτι μπορει να μας πειραζει η σογια.Ε λοιπον σημερα που το παιδι δεν ειχε ερυθροτητα στον πρωκτο απο το πρωι ,εφαγε στη διαρκεια της ημερας 6 μπισκοτακια μιραντα,το βραδυ υποτροπιασε και παλι η περιπρωκτικη φλεγμονη .

valeri, οταν λες περιπρωκτική φλεγμομή μιλάμε για... φλεγομή ή απλά βλέπεις λίγο ερεθυσμένο δέρμα; Θέλω να πω το παιδί σου παραπονιέται, ενοχλείται, πονάει; Σε ρωτάω όλο αυτό για να καταλάβω το βαθμό.

 

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που πόσταρες για τη σόγια.

 

Έχω προβληματιστεί... Τελικά η αλλεργιολόγος μας τα ξέρει όλα για την περίπτωση μας;;;... Πόσα χωράει ένα φάκελος κι ένα ιστορικό που έχει πάρει... Την έχω ρωτήσει πολλές φορές για το θηλασμό, αν υπάρχει περίπτωση να βλάπτει το παιδί γιατί δεν κάνω κάποια δίαιτα εγώ, τρώω τα πάντα. Mου έχει πει ότι δεν τη βλάπτει το γάλα μου εφόσον δεν έχω δει ποτέ κανένα από τα συμπτώματα που κάνει όταν φάει κάτι με γάλα μεσα (δηλ. εμετός και αναφυλαξία). Μπορεί τελικά μέσω του θηλασμού και του γάλατος που πίνει από εμένα να βλάπτεται το παιδί μου και να ενεργοποιούνται οι αλλεργίες του, και να πηγαίνουν πίσω (μια έκφραση που χρησιμοποιεί η γιατρός μας);

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

valeri μου κανει εντυπωση αυτό που λες για την σογια οτι δεν την ειχαν υποψιαστει οι γιατροι, γιατί εμας η αλλεργιολόγος όταν την ρωτησαμε για το αν μπορούμε να τρωμε τυρί σόγιας (ειμασταν ακόμα στο αντιαλλεργικο) μας ειπε οτι είναι πολύ πιθανον αφού εχει αλλεργία στην αγελαδινη να εχει και στη σόγια.Την σόγια την χρησιμοποιησαμε πρωτη φορα οταν πλεον περασαμε στο υποαλλεργικό.

Παρεπιπτοντως να σας πω τα νεα μας!είχαμε εχθες ραντεβου για τα τεστ και μας είπε οτι μαλλον την ξεπερασαμε στο γαλα!!!δοκιμασαμε σημερα και βαλαμε λίγο φρεσκο στο απταμιλ ΗΑ και το δεχτηκε μια χαρα!!!θα περασουμε σταδιακα στο φρεσκο και μετα θα της βαλω και γιαούρτι, μετα τυρι κτλ.Καλά δεν το σκεφτομαι;αυτη μας είπε οτι απο την στιγμη που δεν θα την πειραξει το γαλα τρωμε τα παντα αλλά φοβαμαι...

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια mama xrysa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Eμάς, ξεπέρασε την αλλεργία στις φακές, νομίζω. Ήμασταν την Τρίτη στο νοσοκομείο για δοκιμασία κι όλα πήγαν καλά, εκτός από κάποια φτερνίσματα που αξιολογήθηκαν ως επερχόμενη ίωση. Χτες Τετάρτη της έδωσα 2 κουταλιές φακή και σήμέρα, πριν λίγο της έδωσα 4, κι ύστερα από λίγο φτερνίστηκε 2 φορες. Τυχαίο; Δεν ξέρω... Δεν έχει φτερνιστεί καθόλου από την Τρίτη... Λέω να πάρω τη γιατρό.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

valeri, οταν λες περιπρωκτική φλεγμομή μιλάμε για... φλεγομή ή απλά βλέπεις λίγο ερεθυσμένο δέρμα; Θέλω να πω το παιδί σου παραπονιέται, ενοχλείται, πονάει; Σε ρωτάω όλο αυτό για να καταλάβω το βαθμό.

 

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που πόσταρες για τη σόγια.

 

Έχω προβληματιστεί... Τελικά η αλλεργιολόγος μας τα ξέρει όλα για την περίπτωση μας;;;... Πόσα χωράει ένα φάκελος κι ένα ιστορικό που έχει πάρει... Την έχω ρωτήσει πολλές φορές για το θηλασμό, αν υπάρχει περίπτωση να βλάπτει το παιδί γιατί δεν κάνω κάποια δίαιτα εγώ, τρώω τα πάντα. Mου έχει πει ότι δεν τη βλάπτει το γάλα μου εφόσον δεν έχω δει ποτέ κανένα από τα συμπτώματα που κάνει όταν φάει κάτι με γάλα μεσα (δηλ. εμετός και αναφυλαξία). Μπορεί τελικά μέσω του θηλασμού και του γάλατος που πίνει από εμένα να βλάπτεται το παιδί μου και να ενεργοποιούνται οι αλλεργίες του, και να πηγαίνουν πίσω (μια έκφραση που χρησιμοποιεί η γιατρός μας);

κάπου το έχω ξαναγράψει πως όταν το παιδάκι είναι αλλεργικό και θηλάζει η μαμά δεν πρέπει να τρώει γαλακτοκομικά και μοσχάρι γιατί μέσω του γάλακτος

τα τρώει και το μωρό αυτό μου το είπε η αλλεργιολόγος μας όταν ήμουν ήδη έγκυος στο δεύτερο και με τον μεγάλο μου ήμασταν ήδη σε θεραπεία.....Σκέψου το λίγο.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Φιλακι με εστειλες τωρα με το φταρνισμα!!αλλεργία που να εκδηλώνεται με φταρνισμα δεν εχω ξανακούσει!Μακαρι παντως να είναι τυχαίο και ν αμπορέσετε να φατε φακίτσες!

μπομπολίνος δεν ισχυει αυτό που λες παντα.εμενα η κορη μου επινε μητρικο γαλα 11 μηνες και μολις της δωσαμε αγελαδινό εκδηλωσε την αλλεργία.Δεν εκανα αποχή απο τα γαλακτοκομικα.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

κάπου το έχω ξαναγράψει πως όταν το παιδάκι είναι αλλεργικό και θηλάζει η μαμά δεν πρέπει να τρώει γαλακτοκομικά και μοσχάρι γιατί μέσω του γάλακτος

τα τρώει και το μωρό αυτό μου το είπε η αλλεργιολόγος μας όταν ήμουν ήδη έγκυος στο δεύτερο και με τον μεγάλο μου ήμασταν ήδη σε θεραπεία.....Σκέψου το λίγο.

Εννοείται αυτό, αλλά στη δική μου περίπτωση η αλλεργιολόγος το διαφοροποιεί γιατί εφόσον το παιδί δεν παρουσιάζει κανένα σύμπτωμα με το θηλασμό δεν υπάρχει λόγος για δίαιτα. Τέλος πάντων, για πολλοστή φορά νομίζω ότι πρέπει να το ξαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια. Ευχαριστώ.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλακι με εστειλες τωρα με το φταρνισμα!!αλλεργία που να εκδηλώνεται με φταρνισμα δεν εχω ξανακούσει!Μακαρι παντως να είναι τυχαίο και ν αμπορέσετε να φατε φακίτσες!

μπομπολίνος δεν ισχυει αυτό που λες παντα.εμενα η κορη μου επινε μητρικο γαλα 11 μηνες και μολις της δωσαμε αγελαδινό εκδηλωσε την αλλεργία.Δεν εκανα αποχή απο τα γαλακτοκομικα.

Α να κι άλλο παράδειγμα ορίστε!

 

Λοιπόν mama xrysa, δεν ξέρω τί παίζεται με το φτέρνισμα, αλλά στο νοσοκομείο οι γιατροί, κατά τη διάρκεια της δοκιμασίας, μόλις την άκουγαν να φτερνίζεται πετάγονταν από τα γραφεία τους κι έψαχναν τη Ναταλία σε πανικό: "ακούσαμε καλά;;;;; φτερνίστηκε;;;;;;;;;;"!!!!

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζεσαι το πόσο με έχουν αγχώσει τώρα όλα τα παραπάνω.......................... μου έρχεται να πάρω τηλ. την αλλεργιολόγο ΤΩΡΑ... Τί να σου πω.... όλα νομίζω ότι τα έχει το παιδί μου... Το ξέρω ότι η κόρη μου είναι πολύ αλλεργική στο γάλα, αλλά τελευταία έχω αρχίζει να προβληματίζομαι επειδή την θηλάζω μήπως την πειράζει το γάλα μου.............

 

καλημεραααα

γιατι σε εχουν αγχωσει ολα αυτα ?ενω δηλ εχεις κοψει το αγελαδινο γαλα εξακολουθουν να υφιστανται τα συμπτωματα και οι γιατροι ειπαν οτι δεν πειραζει? γενικα εαν ενα παιδι ειναι αλλεργικο στο αγελαδινο γαλα , η μητερα που το θηλαζει δεν πρεπει να το πινει ,φυσικα ο μηχανισμος με τον οποιο το αγελαδινο γαλα επηρεαζει μεσω του θηλασμου το παιδι δεν ειναι απολυτα γνωστος.

 

valeri, οταν λες περιπρωκτική φλεγμομή μιλάμε για... φλεγομή ή απλά βλέπεις λίγο ερεθυσμένο δέρμα; Θέλω να πω το παιδί σου παραπονιέται, ενοχλείται, πονάει; Σε ρωτάω όλο αυτό για να καταλάβω το βαθμό.

 

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που πόσταρες για τη σόγια.

 

Έχω προβληματιστεί... Τελικά η αλλεργιολόγος μας τα ξέρει όλα για την περίπτωση μας;;;... Πόσα χωράει ένα φάκελος κι ένα ιστορικό που έχει πάρει... Την έχω ρωτήσει πολλές φορές για το θηλασμό, αν υπάρχει περίπτωση να βλάπτει το παιδί γιατί δεν κάνω κάποια δίαιτα εγώ, τρώω τα πάντα. Mου έχει πει ότι δεν τη βλάπτει το γάλα μου εφόσον δεν έχω δει ποτέ κανένα από τα συμπτώματα που κάνει όταν φάει κάτι με γάλα μεσα (δηλ. εμετός και αναφυλαξία). Μπορεί τελικά μέσω του θηλασμού και του γάλατος που πίνει από εμένα να βλάπτεται το παιδί μου και να ενεργοποιούνται οι αλλεργίες του, και να πηγαίνουν πίσω (μια έκφραση που χρησιμοποιεί η γιατρός μας);

 

και στα δυο μου παιδια η φλεγμονη δηλ.εντονη ερυθροτητα, ειναι ακριβως στην εισοδο του πρωκτου δηλ δεν ειναι μεταξυ τον γλουτων (πως να το πω ) ειναι ακριβως εκει που ξεκιναει ο πρωκτος στον βλεννογονο ,πολλες φορες πρεπει να τον ανοιξεις λιγο για να δεις αν ειναι κοκκινος.

η γιατρος σου θεωρει οτι μονο ο εμετος και η αναφυλαξια ειναι ενδειξεις αλλεργιας?

εφοσον πιο πμω αναφερες οτι βλεπεις ολα σχεδον τα συμπτωματα στην κορη σου(αν και ειμαι σιγουρη οτι ως μαμα υπερβαλλεις λιγο) τοτε μαλλον συνεχιζει να την πειραζει κατι ,ισως και καποια πραγματα που περνανε μεσω του θηλασμου.Ολα αυτα που εγραψα πιο πανω τα ειχαμε κατα διαστηματα οχι ολα μαζι ,δηλ σε μικροτερη ηλικα αλλα συμπτωματα και σε μεγαλυτερη αλλα .Στον μεγαλο γιο μου ,3 ετων ,επανεμφανιστηκαν διαφορα παλια συμπτωματα αλλα και καποια καινουργια μετα απο 2.5 χρονια.Επειδη θηλαζω τον μικροτερο γιο μου ειδα βελτιωση με την αποχη μου απο τα γαλακτοκομικα και διαφορα αλλα τροφημα.Ουσιαστικα ακολουθω την διαιτα του μεγαλυτερου γιου μου και εγω για να βοηθηθει και ο μικρος ,βεβαια η περιπρωκτικη ερυθροτητα του μικρου δεν εχει βελτιωση (ειναι σαν κανονικη πληγη ).

Γενικα ακομη ψαχνομαστε..............

 

valeri μου κανει εντυπωση αυτό που λες για την σογια οτι δεν την ειχαν υποψιαστει οι γιατροι,

 

Παρεπιπτοντως να σας πω τα νεα μας!είχαμε εχθες ραντεβου για τα τεστ και μας είπε οτι μαλλον την ξεπερασαμε στο γαλα!!!δοκιμασαμε σημερα και βαλαμε λίγο φρεσκο στο απταμιλ ΗΑ και το δεχτηκε μια χαρα!!!θα περασουμε σταδιακα στο φρεσκο και μετα θα της βαλω και γιαούρτι, μετα τυρι κτλ.Καλά δεν το σκεφτομαι;αυτη μας είπε οτι απο την στιγμη που δεν θα την πειραξει το γαλα τρωμε τα παντα αλλά φοβαμαι...

 

γενικα πιστευω οτι ενας γιατρος για να βγαλει ακρη με τις αλλεργιες πρεπει να ασχοληθει παρα πολυ με την καθε περιπτωση ,να κραταει φυσικα φακελλο και να παρει ενα πληρες ιστορικο δηλ.καθε φορα να διαθετει αρκετη ωρα για αυτο,λιγο σπανιο.

και γενικα επειδη η σογια δεν καταναλωνεται αυτουσια αλλα απλα περιεχεται σε διαφορα φαγητα και με διαφορες ονομασιες, την ξεχνανε.

στο παιδακι σου πως διαγνωστηκε η αλλεργια στο γαλα ?

εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι γαλα δεν θα ξαναδωσω στο παιδι μου ακομη κιαν ξεπερασει τις αλλεργιες του ,θα το αντικαταστησω με γιαουρτακι και τυρια ,γιατι εκτος του οτι ειναι αλλεργιογονο κανει και δυσανεξια στη λακτοζη, που ειναι υπουλη.Βεβαια με προτεραιοτητα στο γιαουρτι γιατι περιεχει πολυ λιγοτερη λακτοζη αλλα και πολυ ωφελιμους για το εντερο μικροοργανισμους δηλ.ειναι ενα τελειο φαγητο.Τωρα εαν θελεις να δινεις καπου καπου και γαλα μπορεις να το βρασεις πολυ καλα για να διασπαστουν οι περισσοτερες πρωτεινες και να ειναο λιγοτερο αλλεργιογονο.

Link to comment
Share on other sites

a mama xrysa να συμπληρωσω και κατι αλλο για την εισαγωγη του γαλακτος

οταν ενα παιδι για μεγαλο χρονικο διαστημα δεν καταναλωνει γαλακτοκομικα μειωνεται δραστικα η παραγωγη λακτασης απο το εντερο( αφου δεν την χρειαζεται), αρα δημιουργειται προβλημα με την πεψη της λακτοζης ,για αυτο πρεπει να ξεκινησετε με πολυ μικρες δοσεις γαλακτος ωστε να δωσετε το περιθωριο στο εντερο σιγα σιγα να αυξησει την παραγωγη της λακτασης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...