Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΩΟΡΗΞΙΑΣ.


Recommended Posts

κορίτσια κάνω τεστ ωορηξίας από την 11η μέρα του κύκλου,σήμερα είναι 16η κ τίποτα.Τι γίνεται?Ξέρει καποια μέχρι ποια μέρα μπορεί να υπάρξει ωορηξία?Μπορεί να είχα κ πριν την 11η?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν είμαι σταθερή ποτέ γι αυτό αποφάσισα να κάνω το τεστ να σιγουρευτώ.Συνήθως έχω καθυστέρηση περίπου 5 με 6 μέρες.Τα τεστ είναι όντως ακριβή?

 

Σε ρώτησα για το κύκλο σου γιατί....αν έχεις μεγάλο κύκλο π.χ....40 μέρες ....αποκλείεται να έχεις ωορρηξία τις μέρες που προανέφερες...:roll:.

Όσο για τα τέστ....εγώ τα είχα δοκιμάσει....αλλά δε τα θεωρώ αξιόπιστα....μου είχαν σπάσει τα νεύρα....άλλες κοπέλες τα εμπιστεύονται...τι να σου πω....:roll:.

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολυ!Ο κύκλος μου είναι περίπου 33 μέρες άρα μάλλον θα έχω αργότερα.Έχω αγχωθεί κ με αυτό τώρα πολύ.Κάθε μέρα παρακαλάω να είναι η μέρα αλλά προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστώ πολυ!Ο κύκλος μου είναι περίπου 33 μέρες άρα μάλλον θα έχω αργότερα.Έχω αγχωθεί κ με αυτό τώρα πολύ.Κάθε μέρα παρακαλάω να είναι η μέρα αλλά προς το παρόν...

 

Δε ξέρω το ιστορικό σου αλλά καλά θα ήταν να τις ψάξεις πρώτα με το γιατρό....και μετά όταν τις βρείς.....προσπαθείς με τα τέστ....ώστε να ξέρεις στο περίπου.

Εμένα με κύκλο 40 ημερών...είχε φτάσει η 21η μέρα και δεν είχα ακόμη ωορρηξία..:roll:...μετά με χάπια ρυθμίσαμε το κύκλο στις 28-30 ημέρες και έχω ωορρηξία απο την 11η ως τη 14η...:D.

Παίζουν πολλοί παράγοντες ....:roll:.

Πάντως αν υπολογίσω τις μέρες σου...σύμφωνα με τα δικά μου...μάλλον τις έχεις κάνει τις γόνιμες....βέβαια κάνε καμια προσπάθεια και σήμερα/αύριο...δε χάνεις τίποτα....:D....καλή επιτυχία....:D...καληνύχτα.

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πηγαίνεις μέρα παρα μέρα όλο το μήνα και κάθε μέρα στις γόνιμες. Τελευταίες μελέτες μιλούν για κάθε μέρα στις γόνιμες, αλλά αυτό ισχύει μονο όταν ξέρεις με σιγουριά ποιες είναι οι γόνιμες σου.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!!εμενα η πρωτη μερα της ωορρηξιας μου ηταν στις 22 νοεμβριου βασει υπολογισμων και το αισθανθηκα με πονακια κυριως δεξια και πολλα υγρα τα οποια συμπτωματα τα εχω μεχρι σημερα. στις 21 ειχαμε κανει μια προσπαθεια με τον αντρα μου αλλα λογω καποιων περιστασεων δεν καναμε αλλη προσπαθεια δυστηχως.σημερα εχω κατι τσιμπιματακια στο στηθος ειναι φυσιολογικα στην οωρρηξια ή υπαρχει περιπτωση να εγινε η πολυποθητη συλληψη μια μερα πριν την οωρρηξια???

nQjip3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!!εμενα η πρωτη μερα της ωορρηξιας μου ηταν στις 22 νοεμβριου βασει υπολογισμων και το αισθανθηκα με πονακια κυριως δεξια και πολλα υγρα τα οποια συμπτωματα τα εχω μεχρι σημερα. στις 21 ειχαμε κανει μια προσπαθεια με τον αντρα μου αλλα λογω καποιων περιστασεων δεν καναμε αλλη προσπαθεια δυστηχως.σημερα εχω κατι τσιμπιματακια στο στηθος ειναι φυσιολογικα στην οωρρηξια ή υπαρχει περιπτωση να εγινε η πολυποθητη συλληψη μια μερα πριν την οωρρηξια???

 

Δε ξέρω για τα τσιμπηματάκια.....αλλά πάντα υπάρχει πιθανότητα να έμεινες έγκυος πριν την ωορρηξία...(όπως είπα και πιο πάνω).....αρκεί να ξέρεις σίγουρα ότι την 22η μέρα είχες ωορρηξία....:roll:. Γιατί το σπέρμα υπάρχει μέσα όταν σπάει το ωοθηλάκιο.....:roll:....και μπορεί να γίνει η γονιμοποίηση. Είναι πολύ νωρίς όμως για να σκέφτεσαι τέτοια πράγματα και ν'αγχώνεσαι...υπομονή...σχεδόν μαζί είμαστε....:roll:.....εγώ είχα στις 19 Νοέμβρη...:roll:....κι εμένα πήγε χάλια το εγχείρημα....:|...δε περιμένω τίποτα....αλλά ελπίζω...:|. Καλή μας επιτυχία...:D

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για τα τσιμπηματάκια.....αλλά πάντα υπάρχει πιθανότητα να έμεινες έγκυος πριν την ωορρηξία...(όπως είπα και πιο πάνω).....αρκεί να ξέρεις σίγουρα ότι την 22η μέρα είχες ωορρηξία....:roll:. Γιατί το σπέρμα υπάρχει μέσα όταν σπάει το ωοθηλάκιο.....:roll:....και μπορεί να γίνει η γονιμοποίηση. Είναι πολύ νωρίς όμως για να σκέφτεσαι τέτοια πράγματα και ν'αγχώνεσαι...υπομονή...σχεδόν μαζί είμαστε....:roll:.....εγώ είχα στις 19 Νοέμβρη...:roll:....κι εμένα πήγε χάλια το εγχείρημα....:|...δε περιμένω τίποτα....αλλά ελπίζω...:|. Καλή μας επιτυχία...:D

μακαρι ΝΙΟΒΗ μου σε ευχαριστω πολυ:D:D:D!!!!βασικα δεν ειχα ωορρηξια την 22η μερα (εγω κανω ωορρηξια 16η με 19η μερα του κυκλου) αλλα 22 νοεμβριου μεχρι χθες 25 νοεμβριου σημερα σταματησαν τα πονακια οποτε ειχα μεχρι χθες ωορρηξια.τι να πω...λες???αχ παιρνω ελπιδες παλι δεν το θελω για να μην απογοητευτω μετα αλλα ξερεις πως ειναι.ευχομαι και σε σενα να αποκτησεις γρηγορα το μωρακι σου!!!!:D:D:D:D:D:D

nQjip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κορίτσια!!!! ούτε και εγώ μπορώ να βρώ την ωοριξία μου,

ο κύκλος μου διακιμένεται πιο στις 28-29 ημέρες ενώ την τελευταία φορά 32, μπέρδεμα αντε βρές πότε θα έρθει η επόμενη, από την Κυριακή είχα ενοχλήσεις στο στήθος, Δευτέρα ανέβασα θερμοκρασία 36,7 προϊγούμενες 36,3-36,4, από χθές έχω έντονο πόνο στο στήθος με ενοχλεί και το σουτιεν, τόσες μέρες ωοριξία έχω??????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ...

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.....

ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΠΜΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;;ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΥΦΗ ΤΩΝ ΥΓΡΩΝ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει συμπτώματα... Σ' εμένα τουλάχιστον είχε τις τελευταίες φορές. Παλιά δεν είχα ασχοληθεί καθόλου, οπότε πέρναγαν απαρατήρητα. Τους τελευταίους μήνες που την εντόπισα με τεστ ωορρηξίας (αυτό που σου λέει 24-36 ώρες πριν), την κατάλαβα όταν έγινε. Έχει μικρό αλλά αντιληπτό πόνο, και τα υγρά αλλάζουν υφή (γίνονται διάφανα και μοιάζουν με ασπράδι ωμού αυγού) και είναι αρκετά σε ποσότητα.

l4Cxp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση...

νιωθω εδω και μια ωριτσα περιπου εναν οξυ πονο στην αριστερη πλευρα οχι συνεχομενο. πιστευω οτι οφείλεται σε αυτο διοτι μαλλον σημερα εχω ωορηξια...

και κατι ακομη. μηπως γνωριζεις ποσο ζει το ωαριο και ποσο το σπερματοζωάριο;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση...

νιωθω εδω και μια ωριτσα περιπου εναν οξυ πονο στην αριστερη πλευρα οχι συνεχομενο. πιστευω οτι οφείλεται σε αυτο διοτι μαλλον σημερα εχω ωορηξια...

και κατι ακομη. μηπως γνωριζεις ποσο ζει το ωαριο και ποσο το σπερματοζωάριο;

 

Ωάριο 1-2 μέρες

Σπερματοζωάριο έως 5 μέρες εάν το ph του κόλπου της γυναίκας δεν είναι πολύ όξινο

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα!!

Βρισκομαι στο εξωτερικο και δεν μπορω να εχω επικοινωνια με την γυναικολογο μου γι αυτο και θελω να ρωτησω σε σας καποια πραγματα!!

Το σαββατο ειχα σεξουαλικη επαφη με προφυλακτικο, μονο που ειχαμε ενα ατυχημα και εσπασε!! Τα φαρμακεια ολα ηταν κλειστα την κυριακη γι αυτο και αναγκαστικα να το παρω την δευτερα!!! Τελευταια φορα περιοδο ειχα 17-18 ιουνιου, απλα επειδη δεν εχω σταθερη περιοδο δεν μπορω να υπολογισω ποτε εχω ωορρηξια!!

Τις δυο-τρεις τελευταιες μερες μεχρι και σημερα ειχα καποιες μικροενοχλησεις στο κατω μερος της κοιλιας,επιςης νιωθω πρηξιμο και σημερα ειδα 1 σταγονα καφε "αιμα" στο εσωρουχο μου!!

Απλα διαβασα αρκετα στο ιντερνετ και νομιζω οτι εχ ολα τα συμπτωματα, οπως επισης οτι την 6 μερα μπορει να δω λιγο αιμα αν γινει εμφυτευση!!

Να κανω το τεστ;; Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος;;

Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Βρισκομαι στο εξωτερικο και δεν μπορω να εχω επικοινωνια με την γυναικολογο μου γι αυτο και θελω να ρωτησω σε σας καποια πραγματα!!

Το σαββατο ειχα σεξουαλικη επαφη με προφυλακτικο, μονο που ειχαμε ενα ατυχημα και εσπασε!! Τα φαρμακεια ολα ηταν κλειστα την κυριακη γι αυτο και αναγκαστικα να το παρω την δευτερα!!! Τελευταια φορα περιοδο ειχα 17-18 ιουνιου, απλα επειδη δεν εχω σταθερη περιοδο δεν μπορω να υπολογισω ποτε εχω ωορρηξια!!

Τις δυο-τρεις τελευταιες μερες μεχρι και σημερα ειχα καποιες μικροενοχλησεις στο κατω μερος της κοιλιας,επιςης νιωθω πρηξιμο και σημερα ειδα 1 σταγονα καφε "αιμα" στο εσωρουχο μου!!

Απλα διαβασα αρκετα στο ιντερνετ και νομιζω οτι εχ ολα τα συμπτωματα, οπως επισης οτι την 6 μερα μπορει να δω λιγο αιμα αν γινει εμφυτευση!!

Να κανω το τεστ;; Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος;;

Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων

 

Πηρες το χαπι της επομενης? Γιατι αν το πηρες να ξεκρεις οτι μπορεις να το παρεις τις επομενες 48 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...