Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση από αναπτυξιολόγο


Recommended Posts

Την επόμενη εβδομάδα πρόκειται να επισκεπτουμε την αναπτυξιολόγο κα Θωμαϊδου για το μεγάλο μας γιο.

Θα ήθελα να μου πείτε εάν έχετε προσωπικές εμπειρίες σχετικά με την εξέταση που κάνουν σε παιδί 2,5 χρονών αλλά και πιο ειδικά σχετικά με τη συγκεκριμένη γιατρό

 

Ευχαριστώ

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


tboys επισκέτηκα την αναπτυξιολόγο πριν περίπου 25 ημέρες, βέβαια ο μικρός μου είναι πιο μικρός 22μηνών τώρα.

Αφού μέτρησαν βάρος - ύψος -περίμετρο κεφαλής και πήραν ένα ιστορικό του παιδιού τύπου πότε χαμογέλασε, μπουσούλησε, περπάτησε, είπε την πρώτη του λέξη κ.λ.π. τον είδ η κα Θωμαίδου, η οποία τον εξέτασε στη κοιλίτσα, με ένα σφυράκι του χτύοησε λίγο τα γόνατα για να δει αντανακλαστικά και έπειτα του έδωσε κάποια κυβάκια για να παίξει ..

 

αυτό ήταν όλο, πιθανόν στο δικό σου που είναι λίγο πιο μεγάλο να του μιλήσει περισσότερο ή να του δώσει και κάποια άλλα παιχνίδια

δεν ειναι κάτι επωδυνο για τα παιδιά αν και ο δικος μου κόβει δρόμο με το που βλέπει άσπρη μπλούζα

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα :)

 

την εξέταση απο αναπτυξιολόγο σας την πρότεινε κάποιος ειδικός, ο παιδίατρος για παράδειγμα?? διότι δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι αυτό και δεν έχω πάει τον δικό μου μικρούλη (είναι ήδη 32μηνών..) σε κάτι τέτοιο.

 

Θέλω να πω είναι απαραίτητο ή προαιρετικό?? :?::oops:

ευχαριστώ

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει... .

 

rmEXp3.png cBvXp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα :)

 

την εξέταση απο αναπτυξιολόγο σας την πρότεινε κάποιος ειδικός, ο παιδίατρος για παράδειγμα??

 

Είμαι λίγο αγχωτική μαμά και ψάχνω λίγο το γιόκα μου...

Ο παιδίατρος δε μου έχει προτείνει τίποτα, εγώ του είπα ότ θέλω να δει το παιδί αναπτυξιολόγος και αυτό μου πρότεινε τη συγκεκριμένη παρόλο που πιστεύει ότι δε συμβαίνει τίποτα αλλά αν πρόκειται να ηρεμήσω... Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω ότι αν υπάρχει και πρόβλημα δεν είμαι σίγουρη ότι ο παιδίατρος θα το έβλεπε...

 

Εχθές πήγαμε με το Γιωργάκη για δεύτερη αξιολόγηση σε ένα κέντρο (η προηγούμενη έγινε πριν 4 μήνες περίπου από άλλο κέντρο), ούτε αυτοί είδαν κάτι ανησυχητικό ....

Ο λόγος του μικρόυ έχει έρθει όπως μου είπαν απλά δεν είνα καθαρός, αλλά περιμένουμε γιατί είμαστε μικροί ακόμα...

Πιστεύω ότι μετά την επίσκεψή μου σε αναπτυξιολόγο θα σιγουρευτώ για την κατάσταση του μικρού.

Απλά προς το παρόν ελπίζω να επιβεβαιωθούν οι δύο προηγούμενες αξιολογήσεις :wink:

 

Κάποια στιγμή θα γράψω αναλυτικότερα αυτά που μας είπαν εχθές, προς το παρόν περιμένουμε πως θα πάει με τη γιατρό...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα πήγαμε στην αναπτυξιολόγο τον πιτσιρικά.

Επειδή με ρώτησαν κάποιες μαμάδες σε πμ σχετικά με τη εξέταση θα ήθελα να απαντήσω.

Στην αρχή μας ρώτησε κάποια πράγματα για τον μικρό όπως αν γεννηθηκε φυσιολογικά, βάρος, πότε περπάτησε κτλ (παράλληλα σημείωνε ...). Τσέκαρε και το βιβλιάριο του παιδιού. Και μετά της εξήγησα τί με αυσυχεί. Αυτή παράλληλα σημείωνε...

Στη συνέχεια σηκωθήκαμε για να «παίξει» με το παιδί (παρόλο που μας είπε εκ των προτέρον ότι το παιδί δεν είχε πρόβλημα)

Η εξέταση δεν πήρε πάνω από 10 λεπτά. Του έδειξε κάποιες κάρτες και του ζήτησε να τις ονοματήσει, στη συνέχεια του ζήτησε να σχεδιάσει γραμμές (κάθετες και οριζόντιες) και μετά πήρε ένα σφυράκι και του χτύπησε χεράκια, ποδαράκια (αυτή ήταν νευρολογική εξέταση).

Τίποτε άλλο δεν έκανε και όλα πήγαν μια χαρά, βέβαια δεν είδε τίποτα ανυσηχυτικό, δεν ξέρω δηλαδή πως θα συνέχιζε εάν είχε δει κάτι....

 

Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν ότι στο τέλος συνηδειτοποίησα ότι αυτά που σημείωνε στην αρχή ήταν όχι τόσο αυτά που της έλεγα εγώ αλλά αυτά που έλεγε το ίδιο το παιδί... Δηλ. κάποια στιγμή το παιδί είπε «έλα μπαμπά σήκω, πάμε έξω» και αυτό μου το ανέφερε στο τέλος λέγοντάς μου

«Ένα παιδί 2,5 χρονών που χρησιμοποιεί προτάσεις 5 λέξεων με τίποτα δε λέμε ότι είναι πίσω στην ομιλία»

 

Την υπόλοιπη ώρα μιλούσα εγώ μαζί της για τους λόγους που με οδήγησαν

σε μια τέτοια επίσκεψη εεε και τα άκουσα αρκετά....:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Αυτά κυρίως ... όλα καλά ηρεμήσαμε :D

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω επισκεφτει την κυριά Θωμαιδου για την κορούλα μου πριν 2 χρόνια.

Είναι εξαίρετος επιστήμονας και ακόμη πιο εξαίρετος άνθρωπος.

Έχουν δει τα μάτια της (αλλά και όλων τών άλλων που είναι εκεί), τόσα πολλά που δεν χρειάζεται να ασχοληθεί πολύ με το κάθε παιδί.

Το πρόβλημα το δημιουργούν οι άλλοι ανήδεοι γιατροί που βγάζουν συμπεράσματα χωρίς να΄χουν τις γνώσεις.

Μια τέτοια περίπτωση ήταν και η δική μας, όταν ένας ανίδεος γιατρός που μας είδε για πέντε λεπτά συμπέρανε ότι το παιδί μας επασχε από ένα σπάνιο σύνδρομο και ότι έπρεπε επειγόντως να μας δει η κυρία Θωμαίδου.

Αποδείχθηκε ότι η μικρή μας ήταν μια χαρά και ότι ο συγκεκριμένος γιατρός δεν ήξερε ούτε τα χαρακτηριστικά των παιδιών που πάσχουν απ' αυτό το σύνδρομο. Μ΄αυτόν θύμωσε η κυρία Θωμαιδου, η μικρη την λάτρεψε

μανούλα

Link to comment
Share on other sites

Εχω επισκεφτει την κυριά Θωμαιδου για την κορούλα μου πριν 2 χρόνια.

Είναι εξαίρετος επιστήμονας και ακόμη πιο εξαίρετος άνθρωπος.

Έχουν δει τα μάτια της (αλλά και όλων τών άλλων που είναι εκεί), τόσα πολλά που δεν χρειάζεται να ασχοληθεί πολύ με το κάθε παιδί.

 

αγαπητή μου evagelia ελπίζω πραγματικά να ισχύουν αυτά γιατί η αλήθεια έιναι ότι και εμένα μου έκανε πολύ εντύπωση πως μέσα από μία τόσο γρήγορη αλλά και εξαιρετικά απλή εξέταση είπε με τόση βεβαιότητα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα

 

 

Το πρόβλημα το δημιουργούν οι άλλοι ανήδεοι γιατροί που βγάζουν συμπεράσματα χωρίς να΄χουν τις γνώσεις.

Μια τέτοια περίπτωση ήταν και η δική μας...

Ποπο φαντάζομαι τι περάσατε...

Εγώ έπεσα σε ανίδεη και ετελώς ηλίθια παιδαγωγο στον παιδικό...

Είχα και κάτι ανησυχίες από παλία μου είπε και αυτή κάτι περίεργα εεε άσπρισαν τα μαλλια μου (στην κυριολεξία όμως)

Η κα Θωμαϊδου θύμωσε μαζί της αλλά και εμένα μου τα έψαλλε...

 

Η καλή μας η κυρία στον παιδικό μόλις εχθές συνειδητοποιησε ότι το παιδάκι μου δεν είναι 3+ αλλά μόλις 2,5 χρονών....(φυσικά αυτοί οι έξι μήνες έχουν μεγάλη διαφορά στην ανάπτυξη...) Άσε τί να λέω πρέπει να γράφω ώρες ατελείωτες για αυτά που έχω ακούσει ...

θες να σου πω το ποιημα που έχουμε για την 28η

ακου λοιπόν

«Ύστερα στο ηρώο

στέκουν σιωπηλά

και ακουμπουν

στην πλάκα αγριολουλουδα»

 

ξέρεις πως το λέει ο Γιωργάκης (ο οποίος δε μιλάει καθόλου καθαρά...)

«υτεα ηοο

τεκουν οπια

αμπουμπου πακα

λουλουγια πολλά»

και αυτό είναι το καλύτερο του....

 

Αχ δε μπορούσα θα έσκαγα αν δεν έγραφα για το ποιήμα μας

Εχω πάρει και άδεια η κακομοίρα για να το παρακολουθήσω αυτό το show :roll::roll::roll::roll:

 

Πάντως ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου !!!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά, θα ήθελα να με κατατοπίσετε αν είναι εύκολο ως προς το πως μπορώ να βρώ τη Κα Θωμαιδου, δουλεύει ως ιδιωτικός γιατρός ή βρίσκεται σε κάποιο νοσοκομείο?

Utmw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει στο ιατρείο της Δευτέρα ή Τρίτη(δε θυμάμαι καλά) και Πέμπτη (2 φορές την εβδομάδα).

Επίσης νομίζω ότι ανήκει στο Παίδων Αγλαϊα Κυριακού (Β παιδιατρική κλινική).

Εμάς από τη στιγμή πουν την πήρα τηλ. μας είδε περίπου σε 2 εβδομάδες. Η επίσκεψη στο ιατρείο της στοιχίζει 60 ευρώ.

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ tboy! μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις το τηλέφωνο της αν το έχεις? θα το εκτιμούσα πολύ. :)

 

To τηλ είναι 2107710886 και λογικά θα τη βρεις σε αυτό τις ημέρες που είναι στο γραφείο της. Έχω και το κινητό της αλλά μου το έχουν ζητήσει αρκετοι και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν πρέπει να το δώσω μέσω δικτύου...

Ειλικρινά συγγνώμη αλλά καμια φορά δεν ξέρεις τι γίνεται....

 

Πάντως πολλές μαμάδες που ενδιαφέρονται μπορούν να την προσεγγίσουν και μέσω του παιδιάτρου τους. Εγώ έτσι έκανα

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Το είπατε το ποίημα?

Πως ήταν? Πάντως για δυόμιση χρονών μια χαρά το λέει.

Άλλα δεν μιλάνε καθόλου.

 

Χαχα

αυτή η γιορτή ήταν εμπειρία, το είπαμε το ποιήμα μας ΝΑΙ, δηλαδή κάτι λεξούλες ακούστηκαν μέσα από το μικρόφωνο αλλά μια χαρά. Είχε πάρα πολύ κόσμο και εγώ να σου πω την αλήθεια φοβήθηκα ότι δε θα κάτσει καν στη σκηνή αλλά τελικά μια χαρά μέχρι και τραγούδι είπαμε στο τέλος :D

Είχε πολύ γέλιο να βλέπεις τα πιτσιρίκια κυριολεκτικά τα είχαν χάσει με τόσο κόσμο, κάποια κάθονταν και κοίταγαν σαστισμέα με το μικρόφωνο στο στόμα, ένα άλλο μας κοιταγε αμίλητο και τελικά λέει «Ζε σέλω...» και έφυγε, ήταν τόσο αγγελούδια τα μικρούλια!!!!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εγώ πάντως δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη από την εν λόγω γιατρό, ένα θα πω ενώ ήμουν στην 10 εβδομάδα στον μπέμπη μου, αναίρεσε όλους τους γιατρούς (παιδονευρολόγο, γενετήστρια, νευροχειρούργο) που είχαν δει την Ηλέκρα (η κρανιοσυνοστέωση είναι πρόβλημα παθολογικό όχι γενετικό) και με παρέπεμψε να πάω σε ιδιωτικό κέντρο να κάνω στην μικρή ένα σωρό εξετάσεις (πληρωτικά βέβαια) "για να προλάβεις να κάνεις έκτρωση" ήταν η φράση της.

 

Έφυγα σαν την τρελή, και όταν βγήκε ο μπέμπης αντί να κοιτάμε το πουλί εμείς κοιτάγαμε το κεφάλι. Αφού είχα πει στον άντρα μου ότι δεν θα δεχτεί να μπει το παιδί σε θερμοκοιτίδα στο Ιασώ αλλά να φύγει για το Παίδων κατευθείαν, τόσο με είχε τρομοκρατήσει. Φυσικά ο μπέμπης μου δεν αντιμετώπισε κάτι για να μπει θερμοκοιτίδα.

 

Τώρα πάω στην Περβανίδου, στο Αγ. Σοφία και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη, κάτι που ήθελα να την ρωτήσω πήρα τηλέφωνο και επειδή είχε δουλειά με πήρε μετά από λίγο η ίδια.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητοί φίλοι γειά σας, έχουμε ένα κοριτσάκι 2 ετών (το τέταρτο παιδί μας) και έχει πρόβλημα ανάπτυξης (στασιμότητα βάρους) είναι 10 κιλά και είμαι 79 εκατοστά. Το βασικό πρόβλημα που μας απασχολεί είναι πως το μαλακό της δεν εχει κλείσει ακόμη, Έχουμε κάνει ένα σορό εξετάσεις, εχουμε δεί γιατρούς και γιατρούς και σύντομα θα ξεκινήσουμε πάλι εξετάσεις με συνεργασία με το Ασκλειπίο και το Παίδων. Το παιδι έχει ταλαιπωριθεί πάρα πολύ και εμείς έχουμε τρελαθεί απο την αγωνία μας, Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Έχουμε να κάνουμε και τεστ ιδρώτα. Οποιαδήποτε αναφορά σας, εμπειρία ή και σχόλιο είναι εκπρόσθεκτο. Σας εθχαριστούμε εκ των προτέρων. Νίκος - Μαρία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...