Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρεατακια και υγρο στα αυτακια


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά.Ο γιος μου είναι 3 ετών και μια ζωή είναι μπουκωμένος και ροχαλίζει σαν τρένο.Και δυσκολεύεται πολύ στην αναπνοή του.Έχει κάνει και κάποιες μικρές άπνοιες το βράδυ στον ύπνο του.Βγάλαμε ακτινογραφία για κρεατάκια και ο ΩΡΛας ήταν κάθετος πως πρέπει να τα βγάλει γιατί του έχουν δημιουργήσει πρόβλημα και στην ακοή του από υγρό που έχει μαζέψει.Ενώ η παιδίατρος ήταν απόλυτη να μη τα βγάλουμε ακόμη.Και στους δύο έχουμε εμπιστοσύνη σαν γιατρούς και δεν ξέρουμε πλέον τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς κάναμε την επέμβαση την προηγούμενη Τετάρτη (σωληνάκια και κρεατάκια). Όλα καλά πήγαν αλλά εγώ δεν έχω δει καμία διαφορά στο παιδί . Περίμενα να μιλάει πιο σιγά πχ. Μη σας πω ότι κοιμάται και λιγότερο ...

 

Μήπως είναι νωρίς?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

γειά σας!! Είμαι καινούργια στην παρέα σας και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για την επέμβαση στα κρεατάκια και την νάρκωση!! Θα κάνουμε σε λίγες μέρες αυτή την επέμβαση στον μικρούλη μας που γίνεται 4 σε λίγες μέρες. Ξέρει καμιά σας να μου πεί λεπτομέρειες και αν πρέπει να ανησυχώ για την νάρκωση; γιατί ειλικρινά ανησυχώ πολύ καί όχι μόνο ανησυχώ τα χω πάιξει!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι η νάρκωση σε αγχώνει , αλλά τελικά δεν ήταν κάτι φοβερό.Εμένα ο γιος μου έκανε επέμβάση για κρεατάκια και σωληνάκια στα αυτιά όταν ήταν 2 ετών και 9 μηνών στο Παίδων.Μπήκαμε πρωί και λίγο πριν μας πάρουν για το χειρουργείο, η νοσοκόμα μας έδωσε να πιούμε ένα υγρό φαρμακάκι(τύπου ηρεμιστικό) για να είναι ο μικρός ήρεμος.Τελικά αποδείχτηκε σωτήριο γιατί όταν κατεβήκαμε στην αναμονή του χειρουργείου , περίμεναν αρκετά παιδάκια στον προθάλαμο και εάν δεν ήταν λίγο "ζαβλακωμένα" , θα αγχωνόντουσαν περισσότερο.Μετά τον πήραν μέσα , σε μισή ώρα βγήκε μισοκοιμισμένος και μας ενημέρωσε σύντομα ο χειρούργος και η αναισθησιόλογος.Μας έδωσαν και ένα χαρτί με οδηγίες για τυχόν παρενέργειες της νάρκωσης με σκοπό να έχουμε τον νου μας.Όταν ανεβήκαμε στον θάλαμο , μόλις ξύπνησε έκλαιγε πολύ , σχεδόν υστερικά.Οι νοσοκόμες μας είπαν πως είναι από την νάρκωση και πράγματι σε λίγο ηρέμησε.Αυτά. Το απόγευμα βγήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη εννοείται.

Το βράδυ όμως πνίγεται με τις μύξες του, βήχει και κάνει εμμετό.

Κι αυτό κάθε βράδυ!

Δεν μπορεί να φάει καλά γιατί του κόβεται η ανάσα. Ο καημενούλης έχει μάθει και σκουπίζει μόνος του τη μύτη του πλέον.

Έχασε 1,5 κιλό και δεν περπατάει. Ενώ περπάτησε κανονικά, σταμάτησε. Δεν έχει δυνάμεις.

Μιλάμε για πολύ άσχημη κατάσταση.

Να μην τα βγάλουμε εντάξει, αλλά πώς θα τον βοηθήσουμε; Οι αντιβιώσεις ΔΕΝ του κάνουν τίποτα.

Επίσης επειδή η μύτη του είναι μόνιμα υγρή αναπτύσσεται και στρεπτόκοκκος.

Η αντιβίωση το μόνο που κάνει είναι να εξοντώνει το στρεπτόκοκκο.

 

Απλά για την ιστορία....

Το μωρό χειρουργήθηκε προχθές στο Παίδων Αγία Σοφία.

Όλα πήγαν περίφημα! Τέλεια!

Μισή ώρα τραβούσαν με αντλία φλέγματα από τα πνευμόνια του!

Τα κρεατάκια του είχαν γίνει τάπα μέσα στη μυτούλα του.

Μόλις μου τον έφεραν ήταν ροδοκόκκινος, με αλλαγμένη φωνή και κλάμα!

Έχουν περάσει 2 μέρες και ο μικρούλης μας είναι άψογος.

Αναπνέει κανονικά αν και ακόμα ανοίγει το στόμα γιατί δεν έχει μάθει να αναπνέει σωστά.

Τρώει με πολύ όρεξη πλέον.

Ήρθαμε σπίτι και έχει ...αγριέψει :D. Σκαρφαλώνει, περπατάει, γελάει, παίζει...

Είναι πολύ συγκινητικό. Δεν είναι πλέον το νωχελικό μωράκι με την απίστευτη μύξα.

Κορίτσια μην το σκέφτεστε. 15 λεπτά ήταν η ιστορία.

Αξίζει το χειρουργείο ;)

sindorella αν διαβάσεις το πριν και το μετά της ιστορίας μας που σου παραθέτω επάνω δεν θα έχεις καμιά ανασφάλεια.

Όλα καλά θα πάνε και θα ησυχάσει το παιδάκι.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς κάναμε πριν 1 μήνα στο Παίδον κρεατάκια και σωληνάκια στα αφτιά. Τίποτα δεν είναι. Πολύ απλή διαδικασία. Εμένα σε 15λεπτά με φώναξαν μέσα. Έκλαιγε λίγο λόγω της νάρκωσης όταν την έφεραν και ήταν λίγο φοβισμένη αλλά σε μία ωρίτσα ήταν περδίκι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...