Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπη εγκυμοσυνης


username 1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nele κοπέλα μου είπα να μην απαντήσω αλλά δεν άντεξα τελικά... όσο αντιφατικά κι αν φαίνονται αυτά που λες είναι ξεκάθαρο ότι εσύ το θέλεις αυτό το πλασματάκι αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχεις τη στήριξη που θα ήθελες και η οποία όντως χρειάζεται για να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί και να το μεγαλώσεις... Καταλαβαίνω κι αυτό που λες ότι αν ζούσες στη Σουηδία ή την Ελβετία η κατάσταση θα ήταν διαφορετική γιατί εκεί υπάρχει κράτος πρόνοιας το οποίο στηρίζει εμπράκτως τις ανύπαντρες μητέρες. Ωστόσο εγώ θα επιμείνω στη στάση του φίλου σου... τι θα πει από τη μία απομακρύνθηκε και από την άλλη λες ότι δεν είστε και στα χωρίσματα... Είμαστε ενήλικες και πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας. Είδες νόμιζες ότι δε μπορούσες να μείνεις έγκυος και τελικά η φύση σε διέψευσε... Και αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση το φίλο σου που αρνείται να αναλάβει τις ευθύνες του και σε αφήνει μόνη να βγάλεις εσύ το φίδι από την τρύπα χωρίς να ρωτήσει τα θέλω σου... Προφανώς δεν γνωρίζω ούτε τι σχέση είχατε/έχετε ούτε τις κοινωνικοοικονομικές συνθήκες που ζείτε αλλά εγώ αυτόν τον άνθρωπο δε θα τον ήθελα στη ζωή μου... Και πες ότι κάνεις τη διακοπή κύησης μετά τι??? Θα συνεχίσετε σα να μην έγινε τίποτα?

Επίσης καταλαβαίνω απόλυτα και τις υπόλοιπες κοπέλες που παλεύουν για ένα παιδί και δεν έρχεται ή έρχεται μετά από πολύ κόπο αλλά μην ξεχνάμε ότι σε όλες έχει τύχει κάποια περίοδο της ζωής μας να περιμένουμε με αγωνία να αδιαθετήσουμε γιατί δεν ήταν οι κατάλληλες συνθήκες για ένα παιδί...

Αυτό πάντως που έχω να σου πω είναι να σκεφτείς πολύ καλά αυτό που θα κάνεις γιατί άπαξ και γίνει είναι μη αναστρέψιμο και δεν ξέρεις πως θα τα φέρει η ζωή... Απ'την άλλη αν προχωρήσεις σε διακοπή ελπίζω να το περάσεις όσο πιο ανώδυνα γίνεται σωματικά αλλά κυρίως ψυχικά...

Μακάρι να γινόταν ακόμη ένα θαύμα και να το κρατήσεις τελικά το παιδάκι...δε μπορώ να σου περιγράψω την ευτυχία...ήδη τη νιώθεις σιγά-σιγά. Συγνώμη για το μεγάλο post.

J2s7p2.png
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι ολα γινονται για καποιο λογο και οτι ολα που κανουμε επισης. δεν καταδικαζω και ουτε καταδικασα ποτε καμμια κοπελα που εκανε εκτρωση και φυσικα δεν προκειται να το κανω τωρα. νομιζω οτι μονο εσυ μπορεις να αποφασισεις γιατι δυστυχως ή ευτυχως εσυ, αυτη τη μοναδικη στιγμη, εισαι η δημιουργος αυτου του παιδιου που μεγαλωνει μεσα σου. δεν ειναι το βαρος της αποφασης που εχεις ουτε η ευθυνη αυτης σου της πραξης, ειναι απλα αυτο που εσυ πρεπει να ξεκαθαρισεις με εσενα....

δεν ξερω τι ακριβως προβλημα υγειας υπαρχει το οποιο σε εκανε να πιστευεις οτι δεν θα μπορεσεις να γινεις μητερα και ουτε ποιες ειναι οι συνθηκες που επικρατουν στην ζωη σου. δεν ξερω αν εχει σημασια εξαλλου..καθε ανθρωπος αντιδρα διαφορετικα σε διαφορετικες ή ιδιες συνθηκες και κανεις δεν μπορει να γινει δασκαλος στο τι ειναι σωστο. το σωστο ειναι αυτο που εσυ θα πισυευεις και σου ευχομαι να παρεις την καλυτερη αποφαση που μπορεις να παρεις με βαση τις παραμετρους που εχεις ή νομιζεις οτι εχεις.

φιλικα

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν σε βοηθάω με την απάντησή μου ή όχι...ξέρω σίγουρα πως είναι καλοπροαίρετη...

 

λέω λοιπόν, μακάρι να ήσουν τώρα εδώ... σε μια στράτα δίπλα στην καρέκλα που κάθομαι και πληκτρολογώ απαντώντας στο μήνυμά σου, είναι η 7 μηνών κόρη μου, ανιχνεύει τον κόσμο μας...

 

τα συναισθήματα δεν περιγράφονται...

 

καλή συνέχεια, καλή τύχη και αν χρειαστείς κάτι ζήτησε βοήθεια, θέληση αγάπη και δύναμη υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξέρω αν σε βοηθάω με την απάντησή μου ή όχι...ξέρω σίγουρα πως είναι καλοπροαίρετη...

 

λέω λοιπόν, μακάρι να ήσουν τώρα εδώ... σε μια στράτα δίπλα στην καρέκλα που κάθομαι και πληκτρολογώ απαντώντας στο μήνυμά σου, είναι η 7 μηνών κόρη μου, ανιχνεύει τον κόσμο μας...

 

τα συναισθήματα δεν περιγράφονται...

 

καλή συνέχεια, καλή τύχη και αν χρειαστείς κάτι ζήτησε βοήθεια, θέληση αγάπη και δύναμη υπάρχει.

 

 

 

.......................σορυ αλλο ηθελα να κανω quote

Link to comment
Share on other sites

nele κοριτσι μου διαβασα με παρα πολυ μεγαλη προσοχη τα μηνυματα σου...η αποφαση ειναι δικη σου!!! το παιδι αυτο θα μεγαλωσει μεσα σου και εσυ θα το φερεις σε αυτον τον κοσμο που θεωρητικα δεν εχεις αποδεκτει.με συγκινει απιστευτα να ακουω μια γυναικα να λεει την εκφραση το παιδι μου και εσυ χρησιμοποεις αυτην την εκφραση αρκετα.το θελεις το παιδι το πιστευω εντονα εχεις δικιο για ολη αυτην την κατασταση ειναι ολα σκ@τ@ αλλα τα καλα τα σκεφτηκες ρε?ισως αυτο το παιδι να ειναι οτι πιο πολυτιμο εχεις......καλη δύναμη !

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αν δεν φερνουμε παιδιά σε αυτόν τον δυσκολο πραγματι κόσμο πως θα κρατήσουμε την ελπίδα ότι κάποτε μπορεί να αλλάξει;

 

Αυτό το ερώτημα έχω κι εγώ. Μας λες ότι πρέπει να σταματήσουμε να φέρνουμε στον κόσμο παιδιά, να σταματήσουμε την ίδια τη ζωή; Όσοι γεννηθήκαμε, γεννηθήκαμε και φτάνει, γιατί δεν αξίζει ο κόσμος; Συγγνώμη, αλλά όσα λες φαίνονται πολύ παράξενα και μπερδεμένα. Δεν θεωρώ ότι αυτός είναι λόγος για να μην κρατήσεις το παιδί.

 

Επίσης, θα πω και κάτι άλλο από προσωπική μου εμπειρία: Η πιο όμορφη στιγμή στη ζωή μου ήταν που κράτησα στα χέρια μου το παιδί μου. Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω τα συναισθήματά μου εκείνη τη στιγμή. Και η ζωή μου από τότε έχει γεμίσει με χαρά και ευτυχία, τίποτα δεν συγκρίνεται με τα συναισθήματα που προσφέρει ένα παιδί. Αξίζει κάθε κόπο και θυσία.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου είναι ολοφάνερο πως με τον τρόπο που εκφράζεσαι για το μωράκι που βρίσκεται στην κοιλίτσα σου, είσαι πανέτοιμη να γίνεις μάνα. Αλλές διαβάζουν βιβλία για να μάθουν πως πρέπει να συμπεριφέρονται στο αγέννητο μωράκι τους κι εσύ τα έκανες όλα ενστικτοδώς και μάλιστα με πολύ όμορφο τρόπο.

 

Από την άλλη όμως, μια τόσο γλυκιά και πολλά υποσχόμενη μέλλουσα μανούλα, βάζει στην άκρη το θέμα μητρότητα και την τόση αγαπη που έχει ήδη μέσα της για να προσφέρει στο μωράκι της, και προτιμα ή καλύτερα σκέφτεται να του διακόψει τη ζωή απλά και μόνο για να μην έρθει στον κόσμο αυτό τον ο οποίο η ίδια θεωρεί πολύ κακό. Με λίγα λόγια προτιμάς να μη ζήσει καθόλου παρά να ζήσει και να γευτεί τις αναμενόμενες χαρές και λύπες που μας επιφυλάσσει ο κόσμος μας.

 

Κι εκεί είναι που τα χάνω και λέω πως κάτι δεν πάει καλά. Μια μανούλα που τρέφει τόσο τρυφερά συναισθηματα για το μωράκι της, το τελευταίο πραγμα που επιθυμεί είναι να πάθει κάτι κακό το μωράκι της. Μήπως είναι τόσο μεγάλη η αγάπη σου γι αυτό το μωρό που θέλεις να το προστατέψεις με το να του στερήσεις τη ζωή (με τα δύσκολα και τα ευκολα, τα καλά και τα κακά της); Δεν ξέρω αλλά αυτό για μένα αγγίζει τα όρια του παραλογου ή και της παράνοιας. Ειλικρινά δεν έχω λόγια...

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το αγαπάς πολύ αυτό το μωρό! Και πραγματικά θαναι πολύ τυχερό να γεννηθεί με μια τέτοια μάνα! Πως θαναι ο κόσμος όταν αυτό θανοίξει τα φτερά του μονο δε το ξέρουμε! Μπορεί τα πράγματα ναναι καλυτερα μπορεί και όχι! Ο πρώτος του κόσμος όμως είσαι εσύ και το σπίτι του! Είναι όλος του ο κόσμος και εκεί είναιευτυχισμενος! Αν του δώσεις τα σωστά εφόδια θα πορευτεί σωστά. Ξέρεις πόσες φορες έχω ένα σωρό προβλήματα οικονομικά, προσωπικά και με το που βλέπω το μικρό να γελάει γιατί ξαφνικά ανακάλυψε ότι έχει χεράκια για παράδειγμα, ή γιατί του έδωσα ένα φιλί λέω ότι αυτό μετράει! ΝΑ κάνω το δικό του κόσμο καλύτερο! Δεν είμαι υπερ ή κατά της έκτρωσης θεωρώ ότι ο καθένας έχει τους λόγους του! Όμως πραγματικά πιστεύω ότι θα γίνεις μια υπεροχη μάνα και είναι κρίμα να στερήσεις από το παιδί σου όλη αυτή την αγάπη που βλέπω ότι έχεις! Σκέψου απλά ότι ο κόσμος σαυτό το μικρό πλασματάκι είναι ο κόσμος που εσύ του δείχνεις! ΚΑι είναι ευτυχισμένο με πράγματα απλά και μικρά! Μακαρι να πάρεις τη καλυτερη απόφαση!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nele,

πιστεύω ότι μέχρι σήμερα έχεις πάρει την απόφασή σου...

Θα ξεκινήσω, λέγοντας, ότι κι εγώ σκεφτόμουνα την έκτρωση πριν από λίγο καιρό... τελικά δε χρειάστηκε να πάρω καμία απόφαση, γιατί απλά ήτανε μία καθυστέρηση...

Δεν είμαι κατά των εκτρώσεων, απλά η δική σου περίπτωση μου θυμίζει μία φίλη μου: μεγαλώνει τώρα μόνη της τον γιο της, ο πατέρας εξαφανισμένος...

παρ' όλα αυτά, βάσει των όσων έγραψες, νομίζω ότι θα το μετανιώσεις πολυ πικρά εάν κάνεις έκτρωση... το θέλεις αυτό το μωρό...

Η απόφαση είναι δική σου, αλλά πρόσεξε... σκέψου το καλά... φοβάμαι ότι οι επιπτώσεις στην ψυχολογία σου θα είναι τεράστιες...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και απο μενα,θελω να πω και εγω την δικη μου γνωμη και να ξεκαθαρισω πως ειμαι ο Νικος και οχι η Δημητρα.Καταρχην ειναι φανερο πως η nelle εχει ψυχολογικα προβληματα,πιστευω απ'οτι διαβασα πως συμφωνουν οι περισσοτερες με αυτη μου την αποψη απλα τις το λετε με λογια που διαβαζονται και ακουγονται πιο ομορφα!1)Εισαι 36 χρονων και εισαι υπευθυνη στο να γνωριζεις πως αν κανουμε σεξ ελευθερα μπορει και να υπαρξει εγκυμοσυνη,εισαι 36 χρονων και τα περιθωρια γενικοτερα να κανεις παιδι στενευουν αισθητα,εισαι 36 χρονων και δεν συνηδητοποιεις πως μια εκτρωση ειναι το ιδιο με μια δολοφονια απλα δεν διωκεται ποινικα,αυτο το πλασματακι που εχεις στην κοιλια σου θεωρειται απο τωρα ως ενας ανθρωπος στην κοινωνια που εχει τα ιδια δικαιωματα με εσενα και με ολους μας.2)Λες πως πρεπει να αποφασισεις για την ζωη καποιου αλλου,εγω σε ρωταω ποια εισαι που θα αποφασισεις να σκοτωσεις ενα μωρο η οχι?γιατι αυτο σημαινει οταν λες πωσ πρεπει να αποφασισεις για την ζωη του,αν θα το σκοτωσεις δηλαδη.3)Λες πως δεν σου αρεσει ο κοσμος μας και σε ρωταω εγω εφοσον εισαι τοσο απογοητευμενη και τοσο απελπισμενη εσυ τι κανεις τοσα χρονια σε αυτο τον κοσμο και δεν εχεις αυτοκτονησει?(θα ηθελα πολυ μια απαντηση εδω).Εισαι υποχρεωμενη να δωσεις σε αυτο το μωρο την ευκαιρια να αποφασισει αυτο αν του αρεσει αυτος ο κοσμος και οχι να προδικασεις εσυ πως δεν θα του αρεσει και να το σκοτωσεις.4)Εισαι 36 σε μια ηλικια που μπορεις να ανταπεξελθεις στο να μεγαλωσεις ενα παιδι και να του προσφερεις τα απαραιτητα ωστε να εχει και αυτο την δικη του ευκαιρια να κηνυγησει και να φτιαξει την ζωη του,την ιδια ευκαιρια που εδωσαν και οι γονεις σου σε εσενα.5)Λες πως λατρευεις αυτο το πλασματακι και οτι του μιλας και πως παιζεται μαζι,ειναι δυνατον να λες πως το λατρευεις και ακομα να περναει απο την σκεψη σου να το σκοτωσεις?μιλας για το παιδι σου,σκεφτεσαι το ενδεχομενο οχι να μη φερεις στον κοσμο το παιδι σου οπως λες γιατι σου ακουγεται καλυτερα αλλα να το ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ που ειναι η πραγματικοτητα.6)Λες πως ενας λογος που τα σκεφτεσαι αυτα ειναι επειδη ζεις στην ελλαδα,ε τι να κανουμε ρε κοπελα μου δεν μπορει ολος ο πληθυσμος της γης να ζει στην Ελβετια,καποιοι πρεπει να ζουν στην Ελβετια καποιοι στην Ελλαδα οπως και καποιοι αλλοι πρεπει να ζουν σε χωρες οπως η ρουαντα,η κεννυα,το ζαιρ κ.τ.λ που δεν εχουν ουτε νερο να πιουν!Ειναι λογος τωρα αυτος να σκοτωσεις το παιδι σου?

Απορω πως ολες οι υπολοιπες που γραφουν σε αυτο το θεμα και ειδικοτερα οσες ειναι Μανες, δεν εξοργιζονται και οταν διαβαζουν πως αυτοι ειναι λογοι σκεψης για την δολοφονια ενος μωρου και λετε πως την στηριζεται οποια και αν ειναι η αποφαση.Τι στηριζεται δηλαδη?Μια δολοφονια.Πιστευω ρητα πως ο μονος λογος για εκτρωση ειναι εαν υπαρχει επιστημονικη γνωματευση πως το μωρο θα γεννηθει με καποια βαρια μη αναστρεψιμη νοσο!Εισαι υποχρεωμενη να φερεις στον κοσμο το παιδι σου να του προσφερεις αγαπη,φαγητο και νερο ωστε να επιβιωσει και να προσπαθησεις να του δωσεις εσυ οσο το δυνατον καλυτεα εφοδια για να μπορεσει να αντιμετωπισει αυτο τον κοσμο!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, διάβασα το ποστ σου και έριξα και μια γρήγορη ματιά στα προηγούμενα.

Δεν είσαι γυναίκα για να ξέρεις πως είναι να βιώνεις μια εγκυμοσύνη και πόσο μάλλον μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη!

Δεν έχει σχέση η ηλικία της γυναίκας, είτε 26, είτε 36. Εάν δε νιώθει έτοιμη, απλά δε νιώθει! Δεν επικροτώ καμία πράξη άμβλωσης, απλά δε τη κατακρίνω.

Εάν νιώθει κάποια πως η άμβλωση είναι το καλύτερο για εκείνη, ας το κάνει.... Δε μπορούμε να βάλουμε όρια πως οι αμβλώσεις θα γίνονται μόνο σε περιπτώσεις ανίατων ασθενιών. Η κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει στο σώμα της!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Thaymataki οπως λεω και στην αρχη αν η συγκεκριμενη κοπελα δεν ηταν ετοιμη να αλλαξει το σωμα της να ηταν υπεθυνη οταν εκανε σεξ και να επαιρνε τις απαραιτητες προφυλαξεις,δεν νομιζω πως αυτη η ανωριμοτητα της την κανει ετοιμη να σκοτωσει αυτο το παιδι και δεν την κανει ετοιμη να το φερει στον κοσμο,εξαλου ο κυριως λογο για τον οποιο σκεφτεται την εκτρωση ειναι η κοινωνια που ζουμε,ειναι δυνατον?Οσο για το οτι δεν ειμαι γυναικα δεν νομιζω πως διαφοροποιει το φυλλο την οπτικη με την οποια βλεπουμε μια δολοφονια μιας ψυχης που δεν φταιει σε τιποτα,γιατι περι δολοφονιας προκειται!Ολοι εχουν δικαιωμα στην ζωη και πολυ περισσοτερο αυτα τα μικρα πλασματακια!!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Είπα δεν επικροτώ τις αμβλώσεις, αλλά δε μπορώ να ξέρω και το γιατί. Δε μπορώ δηλαδή να κρίνω εκ του ασφαλούς. Σίγουρα στα 30 τόσα της, θα μπορούσε να πάρει προφυλάξεις, αλλά δε το έκανε.....

Και η λέξη δολοφονία είναι πολύ βαριά για αυτή τη συζήτηση. Θέλω να πω, πως άμα δεν έχεις πιο πρόσφορη λύση, ίσως η άμβλωση να είναι το καλύτερο. 1002 λόγοι μπορεί να σε οδηγήσουν σε άμβλωση, από το να μην έχεις την οικονομική άνεση να μεγαλώσεις ένα παιδί, μέχρι τη κοινωνική κατακραυγή. Όταν κάνεις άμβλωση στα 30 σου -για παράδειγμα- είσαι πιο συνειδητοποιημένος από ότι άμα την έκανες στα 20 σου.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να τονισω κ εγω πως δεν ειμαι υπερ των αμβλωσεων κ τις θεωρω εσχατες λυσεις σε ακραιες περιπτωσεις, ασθενειων,βιασμων κ δενξερω τι αλλο...

ΑΛΛΑ....θεωρω εξισου ανευθυνο να φερεις στον κοσμο ενα μωρο που ΔΕΝ θες κ που θα κουβαλαει του κοσμου τα ψυχολογικα μεγαλωνοντας σε ενα αρνητικο περιβαλλον.σαφως ανευθυνο ειναι το σεξ διχως προφυλαξεις αλλα κ το να γεννας παιδια που δεν θες δεν σε κανει καλυτερο.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για την συκγεκριμενη κοπελα που λεει πως το θελει πολυ αυτο το παιδι και πως το λατρευει αλλα σκεφτεται να το δολοφονησει προβαλοντας σαν κυριως λογο οτι δεν ζουμε σε κοινωνια αγγελικα πλασμενη και για τον λογο πως ζουμε στην Ελλαδα,ενω οπως λεει αν ζουσε στην Ελβετια δεν θα το σκεφτοταν.Αρα τι να συζηταμε απο εκει και περα?Υπαρχει ατομο που σκεφτεται αυτο τον λογο για εκτρωση και δεν εχει προβλημα?Μπορει να ειναι βαριοι οι χαραχτηρισμοι μου οτι δηλαδη θεωρω αυτη την κοπελα προβληματικη και οτι προκειται να διαπραξει δολοφονια αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο!Δεν προκειται για ασθενεια,δεν προκειται για ηλικια,δεν προκειται για οικονομικο!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα στη παρεα,ειμαι καινουρια εδω και αποφασισα να γραψω γιατι πραγματικα ειμαι σε πολυ δυσκολη κατασταση,ειμαι 21 χρονων και πριν λιγες μερες εμαθα πως ειμαι εγκυος,δεν το επιδιωξα αλλα ουτε θελω να το ριξω,φοβαμαι την αντιδραση ολων λογο του πατερα,δεν εχει και το καλυτερο παρελθον και ολοι θα πεσουν πανω μου,δεν θελω να κανω εκτρωση πιεζομαι πολυ αλλα ξερω πως ετσι πρεπει,ο πατερας το θελει το μωρο αλλα βρισκεται σε μια περιεργη κατασταση λογο ουσιων....δεν ξερω σε ποιον να μιλησω,επελεξα να μεινω μονη μου για να σκεφτω αλλα το μυαλο μου εχει κολλησει,δεν ξερω τι να κανω.:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...