Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΑΙΒΟΚΡΑΝΟ


Recommended Posts

απο προχτες στο μικρούλι μου πιάστηκε ο λαιμός του, μάλλον ίδρωσε και μετά κάπου κρύωσε.την πήγαμε στην γιατρό και μας είπε ότι είναι ρεβόκρανο..πρώτη φορά ακουσα τον όρο..δεν μπορούσε να γυρίσει καλά προς τα δεξιά..δεν μας έδωσε τίποτα, μας είπε θα περασει..μόνο καμια - δυο φορές πονστάν να της δώσω..είχατε καμια παρόμοι εμπειρία??΄σήμερα είναι η τρίτη μερα, είναι καλυτερα, αλλά όχι εντελώς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ραιβοκρανο δεν ειναι κατι σοβαρο. Προερχεται απο την λεξη Ραιβο που στα αρχαια σημαινει στραβο. Πολλα παιδακια το παθαινουν και υπαρχει και το παροξυσμικό ραιβοκρανο που τα παιδια το παρουσιαζουν ανευ λογου και αιτιας και συνοδευεται απο ζαλαδα και καμια φορα και εμετοκαι στραβωνει το κεφαλι προς τη μια μερια. Ακομη κι αυτη η μορφη που η εικονα της (για το γονιο που δεν το γνωριζει τι ειναι) φαινεται ανησυχητική, στην ουσια δεν ειναι γιατι το παιδι το παθαινει 2-3 φορες και μετα τα 3 ετη εξαφανιζεται τελειως. Μην ανησυχεις λοιπον, ειναι κατι παροδικό και καθολου ανησυχητικό

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω .....με την Jean ...εμενα ειχε η αδερφη μου οταν ηταν μωρο και την ειχε παει σε φυσιοθεραπευτη και της εκανε ασκησουλες...πολυς κοπος και τελικα τις ασκησεις τις εκανε στο σπιτι μονη της η μαμα μου....

Link to comment
Share on other sites

και για την σωστή ορθογραφία της λέξης :lol::lol:

 

:twisted::twisted: ετσι για να μην ξεχνιομαστε :lol::lol: Φιλολογος γαρ...σας παρακολουθω ολες να ξερετε :lol::lol::lol::lol:

 

Αρια για σενα χτυπαει το καμπανιδιον!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνησω .....με την Jean ...εμενα ειχε η αδερφη μου οταν ηταν μωρο και την ειχε παει σε φυσιοθεραπευτη και της εκανε ασκησουλες...πολυς κοπος και τελικα τις ασκησεις τις εκανε στο σπιτι μονη της η μαμα μου....

 

το έκριναν σκόπιμο να κανει τις ασκήσεις αυτές?γιατί εμας δεν μας σύστησε καν να παμε σε κάποιον ειδικό..γυρίζει το κεφαλάκι τις απλά απτη δεξιά πλευρά βλέπω μια δυσκολία..της κάνω λίγο μασαζάκι αλλά γενικά πόσο κρατάει αν ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

το έκριναν σκόπιμο να κανει τις ασκήσεις αυτές?γιατί εμας δεν μας σύστησε καν να παμε σε κάποιον ειδικό..γυρίζει το κεφαλάκι τις απλά απτη δεξιά πλευρά βλέπω μια δυσκολία..της κάνω λίγο μασαζάκι αλλά γενικά πόσο κρατάει αν ξέρετε?

κοιτα θα ειμαι ειλικρηνης....δεν ειναι σοβαρο αλλα μακροπροθεσμα αποδειχτηκε οτι ηταν σοφη η κινηση της μαμα μου να την παει σε παιδοφυσιοθεραπευτη και να την βοηθησει και να της μαθει καποιες ασκησεις...εγω ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΛΕΩ αν συνεβαινε κατι τετοιο θα ακολουθουσα την μεθοδο της μαμας μου για προολιτικους παντα λεμε λογους....

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι γιος φιλης μου τους εκανε ενα απιστευτο σκηνικο οντας 8 μηνων ενα βραδυ. Το παιδι αρχισε να κανει σαν επιληπτικό, εμετο, γυρισαν τα ματια πανω, και στραβωσε το κεφαλι προς τα δεξια. Οι ανθρωποι το βουτηξαν μες στη νυχτα και ετρεξαν στο παιδων σιγουροι οτι το παιδι σβηνει. Ο γιατρος που το εξετασε τους ειπε πως προκειται για παροξυσμικό ραιβοκρανο και να πανε σπιτι. Απο τοτε το εκανε αλλες δυο φορες και τους ειπε ισως να το ξανακανει μεχρι να παει 3 ετων. Το στραβωμα κρατουσε καμια βδομαδα. Ουτε ποσνταντ εδωσε, ουτε ασκησουλες. Τους ειπε απλα πως θα περασει και να μην πανικοβαλλονται. Κι αυτο για το παροξυσμικό ραιβοκρανο που η εικονα για το γονιο ειναι σοκαριστική. Εδω και 8 μηνες εεν ειχε κανενα επεισοδιο, οι γονεις το εχουν ηδη ξεχασει. Μην ανησυχεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να προσθεσω (χαχαχαχαχχα) κι εγω με την σειρα μου οτι υποφερει απο πονοκεφαλους η αδερφη μου και της ειπαν οι γιατροι (που ετρεχεεεεεεεεεε σαν την τρελη) οτι παλι καλα που ειχε κανει τοτε φυσιοθεραπειες...χαχαχχαχαχαχ τα πραγματα θα ηταν πολυ χειροτητερα αν δεν ειχε κανει .....

(για την Jean γελαω ε? και τα προσθετω προσθετεις και τις καμπανες)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω δε (Αρια), πως η αληθεια ειναι οτι οι ενηλικες που σαν παιδια παρουσιασαν ραιβοκρανο εχουν ενα θεματακι με τους πονοκεφαλους, χωρις αυτο να ειναι απαραιτητο ομως. Εχω την εντυπωση οτι το απλο ραιβοκρανο δεν εχει συνεπειες και δεν παρουσιαζεται επαναληπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω δε (Αρια), πως η αληθεια ειναι οτι οι ενηλικες που σαν παιδια παρουσιασαν ραιβοκρανο εχουν ενα θεματακι με τους πονοκεφαλους, χωρις αυτο να ειναι απαραιτητο ομως. Εχω την εντυπωση οτι το απλο ραιβοκρανο δεν εχει συνεπειες και δεν παρουσιαζεται επαναληπτικα.

 

δεν εχω παρα να συμφωνησω μαζι σου σε γενικες γραμμες φιλη μου Jean!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας Μαράκι...

Δεν το έχω ξαναακούσει αλλά από αυτά που σας είπε ο παιδίατρος μάλλον δεν είναι τίποτα.

 

και για την σωστή ορθογραφία της λέξης :lol::lol:

 

:twisted::twisted: ετσι για να μην ξεχνιομαστε :lol::lol: Φιλολογος γαρ...σας παρακολουθω ολες να ξερετε :lol::lol::lol::lol:

 

Αρια για σενα χτυπαει το καμπανιδιον!! :lol:

 

Το ατονικό είναι της επίσημης ελληνικής??????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα,έχω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον γιό μου,αλλά είναι 6 χρονών κ εσείς μιλάτε για παιδιά κάτω του 1 έτους...να υποθέσω ότι είναι σοβαρό???πρώτη φορά άκουσα την λέξη ραιβόκρανο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλα κοριτσια κουφαθηκα!!!!

Παθαινω εγω ραιβοκρανο και οντως εχω

ενα θεμα με πονοκεφαλους!!

Πρωτη φορα μου παρουσιαστηκε πριν 3 χρονια

Μου δινει μυοχαλαρωτικα και θελει λιγο μασαζ

με καφτερη αλοιφη!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ο γιος μου ειναι 20 ημερων και η παιδιατρος διεγνωσε ότι έχει ραιβοκρανο δεξία, απορροια της θεσης που ειχε στην κοιλια της μαμας του κατά την εγκυμοσυνη..μας συστησε να απευθυνθουμε σε ειδικο φυσιοθεραπευτη...ποσο ανησυχητικο είναι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ο γιος μου ειναι 20 ημερων και η παιδιατρος διεγνωσε ότι έχει ραιβοκρανο δεξία, απορροια της θεσης που ειχε στην κοιλια της μαμας του κατά την εγκυμοσυνη..μας συστησε να απευθυνθουμε σε ειδικο φυσιοθεραπευτη...ποσο ανησυχητικο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν να σας ζήσει ο μικρούλης. Το ραιβόκρανο είναι μια συχνή κατάσταση στα μωρά συνήθως καλοήθης που απαντά σε θεραπεία με απλές ασκήσεις που μπορεί να κάνει στο σπίτι.

Για περισσότερες λεπτομέρειες στείλτε email στο [email protected] για να σας στείλω συνημμένες τις ειδικές θεραπευτικές ασκήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ο μπόμπιρας μας ειναι ακριβώς 6 μηνων και μια θα εχει το κεφάλι για καμιά εβδομάδα απο δεξιά και μετά θα το έχει ισια για καμιά εβδομάδα και την άλλη απο αριστερά!

Κανονικά δεν θα έπρεπε να το ειχε σταθεροποίησή?

Πήγαμε σε παιδονευρολογο και δεν ειδε τπτ το ανησυχητικό και μας παρέπεμψε για εναν υπέρηχο το οποιο δεν το καναμε γιατι την επόμενη μέρα είχε ισιώσει το κεφαλάκι του.τωρα λοιπον κανα 2 μερες το γέρνει παλι!!

Σας εχει τύχει κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά πήγαμε και κάναμε τον υπέρηχο που μας είπε ο γιατρός πριν μια εβδομάδα δίχως να μας δείξει τπτ το ανησυχητικό.

Ξέρει κάποιος να μου πει τι συμπτώματα εχει η βρεφική επιληψία?

Κάπου διάβασα οτι γέρνει το κεφάλι και έχει και εμετούς αληθεύει και αν ναι είναι αυτά τα μόνα συμπτώματα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι εχει επαφη με τα ματια??? Λιποθυμα??? Κοιταζει το κενο με απλανες βλεμμα και γινεται τοξο το κορμακι του σπαρταροντας???

 

Αυτο που γραφεις με το κεφαλι δεν σημαινει απαραιτητως κατι κακο. Κανει και εμετο??

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι εχει επαφη με τα ματια??? Λιποθυμα??? Κοιταζει το κενο με απλανες βλεμμα και γινεται τοξο το κορμακι του σπαρταροντας???

 

Αυτο που γραφεις με το κεφαλι δεν σημαινει απαραιτητως κατι κακο. Κανει και εμετο??

 

 

Τπτ απ'ολα αυτά που γράφεις δεν εχει και εμετό κάνει ας πούμε 1 φορα το δίμηνο και αν!! Τα πάντα ειναι μια χαρά,και τούμπες κάνει και γυρίζει το κεφάλι σε όλες της κατευθύνσεις και γενικά δεν βλέπω τπτ το ύποπτο σε κάτι!Απλα ρε γαμώτο είναι 6,5 μηνών και δεν έχει σταθεροποίησή αρκετά καλά ακόμα το κεφάλι του κάνοντας με να περνούν χίλια πράγματα από το μυαλό μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...