Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχετε πάρει αντιβίωση κατά την εγκυμοσύνη??


Recommended Posts

Εχω κάποιο πρόβλημα με τα νύχια όπως έχω ξαναπεί και πιθανόν να χρειαστεί να πάρω αντιβίωση. Σε σας έχει τύχει να πάρετε αντιβίωση και πόσες μέρες??? Είναι επικίνδυνο για το έμβρυο??

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό εξαρτάται και από την αντιβίωση

 

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει κάτι χάπια σαν θεραπεία για μερικές μέρες γιατί είχα κάτι γυναικολογικά (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες) αλλά μου τα είχε δώσει ο γυναικολόγος (αν και ήταν στο πρώτο τρίμηνο)

Επίσης κατά καιρούς είχα πάρει κάτι αντιπυρετικά κλπ. Μάλιστα κάθε φορά που έφτανα σε σημείο να πάρω χάπι έπαιρνα το γιατρό τηλέφωνο και δεν τον έβλεπα να ανησυχεί και ιδιαίτερα (δεν το παράκανα κιόλας)

 

Πάντως από ότι ξέρω μετά το πρώτο τρίμηνο μπορείς να πάρεις φάρμακα, αλλά πάντα με συμβουλή του γιατρού. Για καλού κακού ρώτα και τον γυναικολόγο σου στο τηλέφωνο για να δεις τι θα σου πει.

 

Επίσης η μητέρα μου λέει ότι όταν ήταν να γεννήσει στον αδερφό μου αρρώστησε με υψηλό πυρετό και πήρε αντιβίωση. Δεν έπαθε τίποτα από τα φάρμακα, μόνο από την αρρώστια είχε πρόβλημα και ο γιατρός την έβαλε να γεννήσει νωρίτερα με καισαρική (και η μάνα μου έκανε 2 καισαρικές επειδή εγώ αρχικά ήμουν ανάποδα και τότε κάναν καισαρική σε τέτοιες περιπτώσεις)

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΕΥΗ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ 28 Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ. ΕΙΧΕ ΜΟΛΥΝΘΕΙ ΤΟ ΝΕΦΡΟ ΜΟΥ (ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ) ΑΠΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΟΥΡΩΝ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΟΣΗΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗΣ Ο ΠΟΝΟΣ (ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΣΠΑΝΙΑ). ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕΣΑ 9 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΡΕΠΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΜΕ ΞΥΠΝΟΥΣΑΝ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΟΥΡΑ. ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ (ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΦΛΕΒΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ). ΑΛΛΕΣ ΕΓΚΥΕΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Η' ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ (ΤΡΟΜΑΞΕ ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΙΔΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΩ) ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 9 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΜΕ ΕΙΣΑΓΟΥΝ. ΜΑΛΛΟΝ Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΠΗΡΑ ΕΙΔΙΚΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΚΥΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΠΙΡΕΑΖΕ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΣΕ ΤΟΤΕ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΤΟ GYN ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΓΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!!!

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!!!

 

:P:P:P

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως την αντιβιωση Ευαγγελια μου και αν θα κρινει σκοπιμο ο γιατρος σου να την παρεις.

 

Εγω θυμαμαι πηρα αντιβιωση ενω ημουν εγκυος ουτε ενος μηνος (αλλα δεν το ηξερα) γιατι ειχα κοψει το δαχτυλο μου και εκανα 4 ραμματα και μου δωσανε απο το Ιατρικο Ceclor των 500 μαλιστα :!: για να μην κανει φλεγμονη. Οταν μαθαμε για την εγκυμοσυνη δεκα μερες μετα πανικοβληθηκα γιατι την ειχα παρει ολη, αλλα μολις το ειπα στον γιατρο μου μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα αρκει να μην γινεται σε ολη την εγκυμοσυνη.

 

Αλλωστε τωρα ειμαι στον εβδομο και οι μεχρι τωρα εξετασεις μας ηταν ολες πεντακαθαρες! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμ εγώ πέρσι κατακαλόκαιρο στον 5ο μήνα...παθαίνω μια ξεγυρισμένη πυώδη αμυγδαλίτιδα με 40 πυρετό.....δοκίμασα να μην πάρω τίποτα....αλλά τελικά δεν άντεξα, πήρα αντιβίωση....

 

δεν έγινε και τίποτα - την μαγουλήθρα μου την γέννησα 4.200 και χαίρει άκρας υγείας!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μιας που λέτε για αντιβίωση... Μία από τις μέρες που πέρασαν και είχε καύσωνα είχα αγκαλιά τον ανεμιστήρα και εδώ και 2 μέρες πονάει φοβερά το δεξί μου αυτί... Το είπα στη γιατρό μου αλλά μου είπε ότι δε μπορώ να πάρω αντιφλεγμωνόδες χάπια και απλά να παίρων ντεπόν παναντόλ και κάτι σταγονίτσες όμως εγώ πονάω... Μήπως το πάω για ωτίτιδα? Τί να κάνω ? Πονάω :cry::cry::cry:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησεις ωτορυνολαρυγγολογο Νικη μου κι αναλογως τι θα σου πει θα το κανεις σε συνεργασια παντα με τη γιατρο σου. Μπορει και να μην ειναι κατι η να ειναι αλλεργικο.

 

Εμενα με εχει πιασει απιστευτος βηχας στον 5ο τοσο πολυ που ειχα συσπασεις πηγα στην παθολογο μου και καταληξαμε σε ενα σιροπι και μια σκονη που ηταν οσο ακινδυνα μπορουν να ειναι τα φαρμακα ειδικα για εγκυμοσυνη και παντα σε συνεργασια με τον γυναικολογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ κορίτσια είμαι στον 7ο μήνα και είναι η τρίτη φορά που παίρνω αντιβίωση λόγω υποτροπιάζουσας ουρολοίμωξης. Έχω πανικοβληθεί λίγο, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι είναι πιθανό να με πάει έτσι μέχρι να γεννήσω γιατί αυξάνεται η πίεση στην κύστη και ξαναδημιουργείται το μικρόβιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως παιρνω καθε μηνα αμοξιλ.

στο πρωτο 3μηνο επαθα ουρολοιμωξη κ απο τοτε παιρνω καθε μηνα για 1εβδομαδα αμοξιλ για να αποστειρωνω το ουροποιητικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

για να αντιμετωπίσω μία ουρολοίμωξη πήρα 10 μέρες CECLOR, όμως δεν αντιμετωπίστηκε το βακτήριο με αποτέλεσμα να πρέπει να ξαναπάρω αντιβίωση ή να κάνω κάποια ενέσιμη θεραπεία (αναλόγως τι θα δίξει το νέο αντιβιόγραμμα, μου είπε ο γιατρός).

 

Είχατε παρόμοια εμπειρία, και αν ναι πώς αντιμετωπίστηκε?

 

φιλικά,

Σούμι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα Σούμι. Τώρα ξαναείμαι σε θεραπεία. Μου είπε ο γιατρός ότι η μήτρα πιέζει την κύστη λόγω του παιδιού γι΄ αυτό δε μπορεί να μου περάσει. Μου είπε ότι υπάρχει η πιθανότητα να χρειαστεί να παίρνω θεραπεία μέχρι να γεννήσω. Αστα γαμώτο!!

 

Πιστεύω θα πάνε όλα καλά και για τις δυο μας. Φαντάζομαι ότι αυτά είναι αντιμετωπίσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αντιβίωση και στις 2 εγκυμοσύνες μου , λόγω φαρυγγίτιδας -αμυγδαλίτιδας και δεν είχα κανένα πρόβλημα αντίθετα ο γιατρός μου είπε οτι αν δεν έπαιρνα ίσως να είχε πρόβλημα το μωρό. Δεν ξέρω γιατί, πάντως πήρα και όλα καλά. :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Xθες το απόγευμα μου διέγνωσε ο γιατρός αμυγδαλίτιδα, που με βασανίζει εδώ και 1.5 βδομάδα, ευτυχώς όμως χωρίς πυρετό.

Mου σύστησε να πάρω Amoxil για 5 τουλάχιστον μέρες. Mου είπε ότι είναι από τις αντιβιώσεις που δίνουν σε εγκυμοσύνη.

Σήμερα θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου για να μου πει τί να κάνω, αν και να πω την αλήθεια, προτιμώ να αποφύγω την αντιβίωση.

Δεν ξέρω όμως, αν τελικά είναι καλύτερα να μένει ο ιός στον οργανισμό μου περισσότερο διάστημα και να με βασανίζει (και το μωρό) ή να εξοντωθεί γρήγορα με την αντιβίωση.

Θα περιμένω να με ενημερώσει καλύτερα ο γυναικολόγος μου απόψε.

 

Aπό αυτά που διαβάζω όμως από σας κορίτσια, νομίζω ότι τελικά δεν είναι τόσο τραγικό να πάρεις αντιβίωση. Bλέπω ότι καμιά σας δεν είχε μετά πρόβλημα με την εγκυμοσύνη της και τα μωράκια σας είναι μια χαρά!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΖΟΜΑΜΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ !!!!!!!!

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑMOXIL ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΗΡΑ.

 

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ

ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΣΥΝΗΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ

ΕΞΑΛΛΟΥ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ Η ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.

 

ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΕΣΤΟ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ .

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Tζούτζα!

 

ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ Η ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.

 

Aυτό σκέφτομαι κι εγώ γι'αυτό θα κάνω ό,τι μου πει ο γιατρός, ακόμα κι αν δε μ'αρέσει..

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.

Σχετικα για την αντιβιωση στην δικη μου περιπτωση ο γιατρος μου εκρινε οτι επρεπε να παρω αντιβιωση (αμοξιλ), αν θυμαμαι καλα, τον 6ο και 7ο μηνα της εγκυμοσυνης μου, την μια φορα γιατι οι εξετασεις αιματος εδειχναν ανεβασμενα τα λευκα αιμοσφαιρια και την αλλη φορα για μια ιωση που με ταλαιπωρησε. Η γνωμη του ηταν οτι δεν θα υπηρχε προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με δάγκωσε μία γάτα στον πέμπτο. Πήρα 7 μέρες Ceclor. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Μήν ανυσυχείς!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Και γω πήρα για 10 μέρες Amoxil των 500 τα χριστούγεννα γιατί μου βρήκε ο γυναικολόγος στα κολπικά υγρά στρεπτόκοκκο τύπου Β, ο οποίος είναι λέει επικίνδυνος στη γέννα. Μου είπε μάλιστα πριν γεννήσω να το ελέγξουμε ξανά μήπως δεν αντιμετωπίστηκε γιατί είναι σοβαρό. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πεις όχι στην αντιβίωση? Και είχα τρομερό άγχος γιατί το καλοκαίρι είχα περάσει μεγάλη ταλαιπωρία με αλλεργεία στην Proccef (γενικά είχα να πάρω αντιβίωση ούτε θυμάμαι από πότε) και φοβήθηκα μη πάθω τα ίδια και πάθει και τίποτα το παιδί. Έκανα τεστ αλλεργείας στο νοσοκομείο και μετά τη ξεκίνησα. Το μόνο που με άγχωσε είναι ότι την ίδια μέρα που έκανα το τεστ πήρα και την πρώτη δόση, αλλά σκέφτηκα ότι και στη γέννα μας κάνουν τεστ αλλεργείας και αμέσως ξεκινούν την αγωγή. Τώρα περιμένω να πάει 4 Φλεβάρη να κάνω τον υπέρηχο β επιπέδου και ελπίζω να πάνε όλα καλά για το νέο μας διαμαντάκι!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...