Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ?


Recommended Posts

Συγνώμη βρε μανούλες, υπάρχει κάποιος γονέας που θα κάνει τελικά το εμβόλιο στο παιδί του? Γιατί απ' ότι κατάλαβα, οι περισσότεροι λένε όχι στο εμβόλιο και μαζί και εγώ. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω το παιδί μου πειραματόζωο για τα συμφέροντα των φαρμακευτικών εταιρειών. Μόνο και μόνο το ότι μας βάζουν να υπογράφουμε υπεύθυνη δήλωση αρκεί απο μόνο του. Το θέμα είναι ότι θα κάνουμε τα παιδιά μας αρρωστοφοβικά? Θα πηγαίνουν στο σχολείο με μάσκες? Μήπως δεν θα τα στέλνουμε καθόλου στο σχολείο? και τί θα καταφέρουμε με αυτό? το παιδί μου θα πάει α' δημοτικού φέτος, οπότε η παρουσία του στο σχολείο καθημερινά κρίνεται απαραίτητη για την μετέπειτα σχολική του εξέλιξη. Εγώ φέτος δεν εργάζομαι λόγω πρόσφατης απόλυσης. Τί να κάνω? Να το κρατήσω στο σπίτι? Είναι σωστό και αυτό? Σε τί μπελά μας έχουν βάλει πια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις μολις γυρισουμε απο τις διακοπες θα παμε στον παιδιατρο μας να παρουμε συμβουλες και απ'οτι πιστευω δεν θα μας πει να το κανουμε.Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι εχουν τρελλανει τον κοσμο με ολη αυτη την ιστορια στις τηλεορασεις.Πιστευω οτι τα δραματοποιουν επικινδυνα και για συμφεροντα .Εγω θα στειλω κα τα 2 μου παιδια στο σχολειο και ας ειμαστε ΟΛΟΙ προσεχτικοι και να μην τα στελνουμε οταν εντοπιζουμε οτι ειναι αρρωστα εστω και λιγο.Ειναι και στο χερι μας να προφυλαχτουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανώφελο το προληπτικό κλείσιμο των σχολείων λόγω της νέας γρίπης, αναφέρει η ΕΕ

1042210_b.jpg

ΑΠΕ

Ενημερωτικές εκστρατείες για την πρόληψη της νέας γρίπης έχουν αρχίσει στις ευρωπαϊκές χώρεςΒρυξέλλες

-email.gif-print.gifΕίναι ανώφελο να κλείσουν προληπτικά τα σχολεία ή να αναβληθεί η επιστροφή στις τάξεις, καθώς τα παιδιά θα βρεθούν σε κάθε περίπτωση αντιμέτωπα με τον ιό της νέας γρίπης Α (H1N1) στις πρώτες συγκεντρώσεις τους, αναφέρουν οι εμπειρογνώμονες της ΕΕ σε μια σειρά συστάσεων.

 

Κάθε χώρα παραμένει ελεύθερη να αποφασίσει τα μέτρα που θα λάβει, επισήμανε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή παρουσιάζοντας την Πέμπτη μία γνωμοδότηση που υιοθετήθηκε ομόφωνα από τους αντιπροσώπους των κρατών-μελών στη διάρκεια συνόδου της επιτροπής της ΕΕ για την υγειονομική ασφάλεια.

 

«Τα κράτη-μέλη δεν βλέπουν την ανάγκη, προς το παρόν, να διατάξουν προληπτικά το μαζικό κλείσιμο των σχολείων» αναφέρει η αρμόδια επιτροπή στην ανακοίνωσή της.

 

«Συνιστούν, πάντως, το κλείσιμο σχολείων τοπικά, εφόσον διαγνωστούν κρούσματα μεταξύ των μαθητών, με στόχο να καθυστερήσει η μετάδοση του ιού» επισημαίνεται στην ανακοίνωση και συμπληρώνεται ότι «η χρησιμότητα αυτής της προσέγγισης εξαρτάται σαφώς από την ταχύτητα των ενεργειών».

 

Οι ειδικοί συνιστούν εξάλλου να αποφεύγονται άλλες μορφές παιδικών συγκεντρώσεων.

 

«Ο στόχος είναι να αποφύγουν οι γονείς να δημιουργήσουν παράλληλες δομές, στις οποίες να συγκεντρώνονται τα παιδιά σε περίπτωση που κλείσουν τα σχολεία, επειδή κάτι τέτοιο απλώς θα μετέθετε το πρόβλημα» εξήγησε ένας ειδικός.

 

Η επιτροπή για την υγειονομική ασφάλεια συνεχίζει τις συνεδριάσεις της ώστε να διατυπώσει συστάσεις για τον εμβολιασμό. «Ελπίζουμε ότι θα μπορέσουμε να προβούμε σε ανακοίνωση μέσα στις ερχόμενες ημέρες» δήλωσε ο Ντένις Αμποτ, εκ των εκπροσώπων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Κι εμάς η παιδίατρος μας είπε να μην κάνουμε το εμβόλιο αλλά να είμαι λίγο πιο προσεκτική τώρα που θα πάμε δημοτικό.Μας πρότεινε να πλένουμε τα χερακια μας με οινόπνευμα όταν γυρίζουμε απ'το σχολείο και να φοράμε άλλα ρούχα.Επίσης να μάθει το παιδί να βάζει το χεράκι του μπροστά στο στόμα όταν βήχει ή φτερνίζεται,να αποφεύγει παιδάκια που είναι κρυολογημένα και να σκουπιζετε τακτικά με μωρομαντηλάκια που θα έχει στη τσαντούλα της.

 

όσον αφορά τα μετρα αυτά πως θα μπορώ να ελέγξω το παιδί ότι τα ακολουθεί στο σχολείο εαν και οι εκπαιδευτικοί δεν βοηθήσουν σ'αυτο?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για της πρωτοβάθμιας την εγκύκλιο:)) Εννοείται πως δεν θα πάω καθόλου εγώ. Είναι και μικρότερα τα παιδιά και γενικά κολλάνε πιο εύκολα αρρώστειες.... Φοβάμαι τώρα που είμαι έγκυος και γι'αυτό δεν θα πάω

 

αχ να σε ρωτησω, τι οδηγιες σου εδωσε ο/η γυναικολογος σου;

και εγω ειμαι εκπαιδευτικος και σκεφτομαστε για 2ο παιδι τωρα και δεν ξερουμε τι να κανουμε με ολα αυτα

μια φιλη μου γυναικολογος μου ειπε οτι αφενος λογω δουλειας πρεπει να κανω το εμβολιο και αφετερου αν μεινω με το καλο εγκυος να το κανω αλλα δεν ξερω τι μπορει να βγαλει στο μελλον

 

συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω παντως ακουσα απο ενα καθηγητη πανεπιστημιου οτι οι εγγυες δε θα εμβολαστουν γιατι δεν εχουν γινει σε αυτες κλινικες δοκιμες και μπορει οι αρνητικες συνεπειες του εμβολιου να ειναι απειρως μεγαλυτερες απο τον ιο της γριπης.

Link to comment
Share on other sites

Τα σενάρια για έναρξη της σχολικής χρονιάς

 

Της Πεννυς Μπουλουτζα

 

Εκκρεμές θα παραμείνει ώς τα τέλη Αυγούστου το ζήτημα της έναρξης της σχολικής χρονιάς και της λειτουργίας των σχολείων αφού τα συναρμόδια υπουργεία θέλουν να εκτιμήσουν τόσο τα τελευταία επιστημονικά δεδομένα όσο και τις πρακτικές που θα αποφασισθούν σε άλλες χώρες.

 

Η αρχική πρόταση του Εθνικού Επιχειρησιακού και Επιστημονικού Συμβουλίου για την Αντιμετώπιση Πανδημίας Γρίπης, είναι να ανοίξουν κανονικά τα σχολεία τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Το θέμα θα επανεξεταστεί εντός της επόμενης εβδομάδας από την ολομέλεια του Συμβουλίου, η οποία θα εξετάσει όλα τα νεότερα δεδομένα για να καταλήξει στην επίσημη εισήγησή της. Η οριστική απόφαση θα ληφθεί σε επίπεδο ηγεσίας των συναρμόδιων υπουργείων Υγείας και Παιδείας, μετά τις 20 Αυγούστου.

 

Πάντως, όπως ανέφεραν στην «Κ» πηγές του υπουργείου Υγείας, για την οριστική απόφαση θα συνεκτιμηθεί η εξέλιξη της πανδημίας γρίπης αλλά και το τι μέτρα λαμβάνουν και άλλες χώρες της Ευρώπης. Οι ίδιες πηγές ανέφεραν ότι για το σκοπό αυτό στελέχη του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων έχουν συνεργασία με τις αντίστοιχες υπηρεσίες του Ηνωμένου Βασιλείου, της Γαλλίας, του Βέλγιου και της Ολλανδίας, δηλαδή χώρες στις οποίες λαμβάνονται αυτή την εποχή οι αποφάσεις για τη λειτουργία των σχολείων. Ηδη, το υπουργείο Παιδείας της Γαλλίας ανακοίνωσε την περασμένη Τετάρτη ότι οι αποφάσεις για κλείσιμο των σχολείων θα λαμβάνονται κατά περίπτωση από τους νομάρχες σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς και διευθυντές των σχολείων.

 

Οποια και να είναι η απόφαση για την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα γίνεται συνεχής επανεκτίμηση των δεδομένων ενώ δρομολογούνται και μία σειρά παρεμβάσεων για την καλύτερη ενημέρωση του εκπαιδευτικού προσωπικού σχετικά με τους τρόπους προφύλαξης από τη γρίπη και διαχείρισης περιστατικών της νόσου στο σχολικό περιβάλλον. Μεταξύ των μέτρων που εξετάζονται είναι και η «τοποθέτηση» παιδιάτρου ή παθολόγου σε κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα ή σε ομάδες ιδρυμάτων που γειτονεύουν. Στην περίπτωση που τελικά κλείσουν τα σχολεία, θα εφαρμοσθεί πρόγραμμα εξ αποστάσεως μάθησης, μέσω τηλεοπτικού σταθμού που για λίγες ώρες την ημέρα θα μεταδίδει εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Τα μέχρι σήμερα δεδομένα από χώρες (ΗΠΑ, Αγγλία, Ιαπωνία κ.α.) που προχώρησαν σε κλείσιμο των σχολείων εξαιτίας της γρίπης δεν δείχνουν ικανά να δώσουν απάντηση για τη σωστή πρακτική. Ο προβληματισμός για την αποτελεσματικότητα του μέτρου καταγράφεται και από τις επικαιροποιημένες οδηγίες που εξέδωσε πριν από μία εβδομάδα το Αμερικανικό Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (CDC- Center for Disease Control and Prevention), το οποίο εξετάζοντας την εμπειρία από το κλείσιμο των σχολείων την περασμένη άνοιξη -όταν ξεκίνησε η επιδημία της νέας γρίπης στις ΗΠΑ- κατέληξε στο ότι, τα οφέλη από τη συγκεκριμένη παρέμβαση ήταν λιγότερα σε σχέση με τις επιπτώσεις. Σύμφωνα με το CDC, οι μαθητές έμεναν σπίτι τους χωρίς την εποπτεία μεγάλων, πολλοί εργαζόμενοι σε μονάδες υγείας αναγκάζονταν να απουσιάζουν από την εργασία τους προκειμένου να καθίσουν σπίτι με τα παιδιά και φυσικά χάθηκαν πολλές διδακτικές ώρες.

 

Πολύ πιο εύκολη ήταν η απόφαση των ελληνικών αρχών όσον αφορά τη λειτουργία των βρεφονηπιακών σταθμών, αφού υιοθετήθηκε από την επίσημη πολιτεία η εισήγηση του Συμβουλίου να ξεκινήσει κανονικά η λειτουργία τους. Ετσι, μεθαύριο ανοίγουν οι ιδιωτικοί βρεφονηπιακοί σταθμοί και από την 1η Σεπτεμβρίου οι δημόσιοι.

 

24.000.000 δόσεις πανδημικών εμβολίων θα απαιτηθούν για την κάλυψη όλου του πληθυσμού της χώρας.

 

2 δόσεις θα απαιτηθούν για τον εμβολιασμό κάθε πολίτη.

 

8.000.000 δόσεις πανδημικού εμβολίου έχουν ήδη παραγγελθεί και η παραλαβή τους θα ξεκινήσει από τα μέσα Σεπτεμβρίου.

 

140-150 Κέντρα Εμβολιασμού Γρίπης θα χρειαστεί να δημιουργηθούν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

 

27 Κέντρα Εμβολιασμού έχει ετοιμάσει ήδη ο Δήμος Αθηναίων.

 

1430 περίπου,τα επιβεβαιωμένα περιστατικά γρίπης στην Ελλάδα.

 

30% περίπου των περιστατικών καταγράφηκαν στη νησιωτική χώρα.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορια. Εαν αποφασισθει να γινει ο εμβολιασμος στα σχολεια, θα ειναι υποχρεωτικος; Θα εχουμε καποια ενημερωση η θα μου ερθει η κορη μου μια μερα εμβολιασμενη χωρις εγω να ερωτηθω πρωτα; Η ακομα χειροτερα , εμβολιασμενη και με ενα χαρτι στο χερι που θα πρεπει να υπογραψω οτι και καλα αναλαμβανω την οποια ευθηνη για τυχον παρενεργειες του εμβολιου;

Πω πω μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι ...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μας ενημερωσουν μια μερα πριν για να παρουμε και εμεις τα μετρα μας (να μην παμε τα παιδιά ή οτιδηποτε άλλο) αλλά οταν πηγαινα εγώ σχολειο και ο αδελφος μου που ειναι και 7 χρονια μικροτερος δεν ρωταγαν και ενημέρωναν κανεναν γονιο απλα μας εβαζαν στην σειρα και μας εκαναν τα εμβολαια που ποτε σαν παιδακια δεν θυμομασταν πως λεγοταν και φυσικα οι γονεις μας δεν εμαθαν και ποτε αν το ειχαμε ξανακανει γιατι δεν μας ειχαν ζητησει ουτε τα βιβλιαρια να δουν τα εμβολαια που ειχαμε κανει!!!!

Τρεμω στην ιδεα αυτή και πολυ το σκεφτομαι τι θα κανω με την εναρξη του σχολειο μας δεδομενου οτι και το παιδι μου δεν μιλαει και δεν μπορει να μου το πει!!! :(

Αν μαθεται οτιδηποτε παρακαλώ ενημερωστε με, εσεις οι εκπαιδευτικοι!!!

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς κι εγώ το ίδιο φοβάμαι, ότι θα το κάνουν στα κρυφά προκειμένου να γλυτώσουν τις αντιδράσεις των γονέων... και τότε τι κάνουμε? να υποθέσω το σταυρό μου:?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα

-email.gif-print.gifΑπόρρητο έγγραφο της βρετανικής κυβέρνησης, το οποίο εστάλη σε διευθυντές νευρολογικών κλινικών της χώρας, αποκαλύπτει την ανησυχία των ειδικών σε σχέση με την επικινδυνότητα του εμβολίου κατά της νέας γρίπης, αφού ενδέχεται να συνδέεται με μία σοβαρή ασθένεια του νευρικού συστήματος.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της «Μail on Sunday», το έγγραφο φέρει τη σφραγίδα της Υπηρεσίας Προστασίας Δημόσιας Υγείας, η οποία ζητά από τους νευρολόγους όλης της χώρας να παρακολουθούν μια πιθανή αύξηση των κρουσμάτων της εγκεφαλικής διαταραχής που ονομάζεται σύνδρομο Guillain-Βarre (GΒS), η οποία είναι πιθανόν να προκαλείται από το συγκεκριμένο εμβόλιο.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, το σύνδρομο επηρεάζει τα περιφερειακά νεύρα, δηλαδή αυτά που βρίσκονται εκτός του κρανίου και της σπονδυλικής στήλης, προκαλεί παράλυση και δυσκολίες στην αναπνοή και μπορεί να αποβεί μοιραίο.

 

Στο έγγραφο αναφέρεται ότι 25 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους το 1976 στις ΗΠΑ εξαιτίας του συγκεκριμένου εμβολίου, ενώ την ίδια περίοδο καταγράφηκαν 500 περιπτώσεις του συνδρόμου Guillain-Βarre.

Τα παραπάνω είχαν ως αποτέλεσμα την απόσυρση του εμβολίου 10 εβδομάδες μετά την κυκλοφορία του, ενώ η αμερικανική κυβέρνηση αναγκάστηκε να πληρώσει εκατομμύρια δολάρια ως αποζημιώσεις στις οικογένειες που είχαν επηρεαστεί.

Βάσει του σχεδιασμού, η πρώτη φάση εμβολιασμών που αφορά 13 εκατ. ανθρώπους (ηλικίας από 6 μηνών ώς 65 ετών) σε όλο τον κόσμο θα ξεκινήσει τον Οκτώβριο.

Όμως, οι ειδικοί προειδοποιούν ότι δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες κλινικές μελέτες και οι επιπτώσεις από τον εμβολιασμό, κυρίως στα παιδιά, είναι άγνωστες.

 

Newsroom ΔΟΛ

 

Επιστήμη - Τεχνολογία: Περισσότερες ειδήσεις

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κι εγώ το ίδιο φοβάμαι, ότι θα το κάνουν στα κρυφά προκειμένου να γλυτώσουν τις αντιδράσεις των γονέων... και τότε τι κάνουμε? να υποθέσω το σταυρό μου:?

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να ρισκάρει να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί οι πολιτικές επιπτώσεις θα είναι τεράστιες, άμα αποκαλυφθεί. Σε τέτοιες περιπτώσεις στέλνουν από πριν χαρτί στο σπίτι ζητώντας έγκριση γονέων. Έτσι έγινε και πέρσυ με το αντιφυματικό εμβόλιο. Όμως αν έχετε την παραμικρή αμφιβολία, μπορείτε με την εγγραφή του παιδιού στο σχολείο, να καταθέσετε μία δήλωσή σας ότι δεν θα δεχθείτε να γίνει τέτοιος εμβολιασμός. Εάν τους υποβάλετε ένα τέτοιο κείμενό σας και ζητήσετε να υπογράψουν ότι το παρέλαβαν, δεν μπορούν να κάνουν καμία ενέργεια εν αγνοία σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες. Και μένα ο παιδίατρος με καθυσήχασε όσον αφορά τη γρίπη. κατ' αρχήν σε καμία περίπτωση να μην κάνουμε το εμβόλιο της νέας γρίπης εφόσον είναι σε πολύ πειραματικό στάδιο. Μου πρότεινε να τους κάνω το εμβόλιο της κοινής γρίπης ενηλίκου. Πιστεύω ότι θα καθυστερήσουν την έναρξη των σχολείων για να εμβολιαστούν τα παιδιά γιατί ακόμη και τα εμβόλια της κοινής γρίπης θα είναι διαθέσιμα μετά τις 10 του Σεπτέμβρη (όπως μου είπε και η φαρμακοποιός). Ψάχνω και μία μέθοδο ανοσοθεραπείας. Είναι καλό για την τόνωση του ανοσοοποιητικού συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες. Και μένα ο παιδίατρος με καθυσήχασε όσον αφορά τη γρίπη. κατ' αρχήν σε καμία περίπτωση να μην κάνουμε το εμβόλιο της νέας γρίπης εφόσον είναι σε πολύ πειραματικό στάδιο. Μου πρότεινε να τους κάνω το εμβόλιο της κοινής γρίπης ενηλίκου. Πιστεύω ότι θα καθυστερήσουν την έναρξη των σχολείων για να εμβολιαστούν τα παιδιά γιατί ακόμη και τα εμβόλια της κοινής γρίπης θα είναι διαθέσιμα μετά τις 10 του Σεπτέμβρη (όπως μου είπε και η φαρμακοποιός). Ψάχνω και μία μέθοδο ανοσοθεραπείας. Είναι καλό για την τόνωση του ανοσοοποιητικού συστήματος.

 

Μπορείς να γράψεις κάτι παραπάνω για την ανοσοθεραπεία; Εγώ σκεφτόμουν να κάνω πιο μεθοδική λήψη βιταμινών (μέσω φρούτων όχι με παρασκευάσματα) και σιδήρου. Μιλάμε για το ίδιο πράγμα ή πρόκειται για κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ το ίδιο σκεφτόμουνα... πως αν τα εφοδιάσω με βιταμίνες από τα φρούτα και λίγο περισσότερο κόκκινο κρέας, δεν μπορεί κάτι θα κάνουμε .Επίσης τα κυνηγάω να κάνουμε όσο δυνατόν περισσότερα μπάνια γίνεται (στην περίπτωσή μας αποδείχθηκαν θαυματουργά!!!!), όμως για να βρεις καθαρή θάλασσα στην Αθήνα πρέπει να κάνεις 2 μέρες δρόμο.

Πάντως για αυτή την νευρολογική ασθένεια που αναφέρεται στο παραπάνω άρθρο, μου είχε πει η παιδίατρος ότι ενοχοποιείται και το αντιγριπικό εμβόλιο (το οποίο επίσης μου συνέστησε να μην το κάνω)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Anemoni. Και αυτό που μου είπαν είναι απόλυτα φυτικής προέλευσης και η διαδικασία κραταει λίγες εβδομάδες. Βασίζεται στην τόνωση του ανοσοοποιητικόύ συστήματος γενικά. Τώρα έχω ξεκινήσει να το ψάχνω ( θα σε ενημερώσω σε π.μ. για να μη θεωρηθεί διαφήμηση). Ούτως ή άλλως και οι παιδίατροι δίνουν τέτοιες θεραπείες με βιταμινούχα σκευάσματα σε παιδιά που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα. Αυτές οι διαδικασίες όμως γίνονται μόνο καλοκαίρι με αρχές Σεπτεμβρίου για καλύτερα αποτελέσματα. Οπωσδήποτε δεν έχω σταματήσει ούτε μέρα να δίνω στα παιδιά μου φρούτα και λαχανικά όσπρια και κατά καιρούς κόκκινο κρέας, τίποτα δεν αντικαθηστά αυτά. Σίγουρα όλα αυτά είναι πολύ καλύτερα απο την τοξικότητα των εμβολίων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Anemoni. Και αυτό που μου είπαν είναι απόλυτα φυτικής προέλευσης και η διαδικασία κραταει λίγες εβδομάδες. Βασίζεται στην τόνωση του ανοσοοποιητικόύ συστήματος γενικά. Τώρα έχω ξεκινήσει να το ψάχνω ( θα σε ενημερώσω σε π.μ. για να μη θεωρηθεί διαφήμηση). Ούτως ή άλλως και οι παιδίατροι δίνουν τέτοιες θεραπείες με βιταμινούχα σκευάσματα σε παιδιά που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα. Αυτές οι διαδικασίες όμως γίνονται μόνο καλοκαίρι με αρχές Σεπτεμβρίου για καλύτερα αποτελέσματα. Οπωσδήποτε δεν έχω σταματήσει ούτε μέρα να δίνω στα παιδιά μου φρούτα και λαχανικά όσπρια και κατά καιρούς κόκκινο κρέας, τίποτα δεν αντικαθηστά αυτά. Σίγουρα όλα αυτά είναι πολύ καλύτερα απο την τοξικότητα των εμβολίων.

 

Επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ, μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις το όνομα με προσωπικό μήνυμα; Στο σύστησε γιατρός ή κάποιος σχετικός με τον χώρο; Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα να του δίνω φρέσκο βασιλικό πολτό!

 

Αυτό σου το συνέστησε η παιδίατρος ή από μόνη σου το ξεκίνησες? για ποιες ηλικίες ενδείκνυται και σε τι ποσότητες?

Ξέρω ένα φίλο γυμναστή που παίρνει βασιλικό πολτό όμως εκείνος μου έχει πει ότι το παίρνει για τόνωση και επειδή περνάει πολλές ώρες στα γυμναστήρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ έχω ενα φίλο διατροφολόγο που επιμένει ότι ο βασιλικός πολτός είναι ή καλύτερη άμυνα για τα παιδιά. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα, θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας γράψει 2 λόγια

Link to comment
Share on other sites

O μαραθος ειναι ενα βοτανο που βοηθαει στην μαχη κατα της γριππης,υπαρχει σε καψουλες στα φαρμακεια,βεβαια πανακεια δεν ειναι τιποτα και η εν λογω γριππη μεταδιδεται παρα πολυ ευκολα.

Εαν ενα παιδι εχει καποιο θεμα με αναπνευστικο κτλ θα πρεπει να εμβολιαστει με την συμφωνη γνωμη του ιατρου,δεν ειναι λογος να αποφυγει τον εμβολιασμο το οτι το 1976 υπηρξαν προβληματα με ενα εμβολιο,τα εμβολια της γριππης γινονται "με το κιλο" στις μερες μας, και εχουν αποδειχθει ασφαλη.

 

Στη φαρμακευτική χρησιμοποιείται για τον πόνο των ματιών, της κυστίτιδας, των αρθριτικών. Προφυλάσσει από τη γρίπη, το βήχα, τον κοκίτη, το άσθμα, τις στομαχικές διαταραχές, τη ναυτία, τους κοιλιακούς πόνους των παιδιών. Οι σπόροι του μπορούν ν' αρωματίζουν το νερό που δίνουν στα μωρά και τα βοηθά στην πέψη. Είναι ευεργετικός στα μαλλιά και αντιρυτιδικός. Λέγεται ότι αυξάνει το γάλα στις θηλάζουσες μητέρες, ενώ χρησιμοποιείται για τον καθαρισμό και τον αρωματισμό του στόματος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου το συνέστησε η παιδίατρος ή από μόνη σου το ξεκίνησες? για ποιες ηλικίες ενδείκνυται και σε τι ποσότητες?

Ξέρω ένα φίλο γυμναστή που παίρνει βασιλικό πολτό όμως εκείνος μου έχει πει ότι το παίρνει για τόνωση και επειδή περνάει πολλές ώρες στα γυμναστήρια.

 

Όταν του το είχα αναφέρει παλαιότερα δε μου είχε φέρει αντίρρηση. Είναι τελείως φυσικό! Οι ιδιότητες του βασιλικού πολτού είναι πολλές με αποτέλεσμα να το παίρνουν άνθρωποι με διαφορετικές ανάγκες (αθλητές, μαθητές, ηλικιομένοι, διαβητικοί κ.α.) Για τα παιδιά η ποσότητα είναι 1/2 γρ. την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...