Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ?


Recommended Posts

Καλημερα ακουγεται εδω και ενα μηνα περιπου οτι δεν θα ανοιξουν τα σχολεια τον Σεπτεμβριο, λογω της γριπης. Ξερετε αν εχει ανακοινωθει κατι επισημα?

Ευχαριστω πολυ

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου soumela,ακουσα στις ειδησεις οτι επισημη ανακοινωση για τα σχολεια θα μας την δωσουν το τελευταιο 10ημερο του Αυγουστου,αλλα ετσι οπως πανε τα πραγματα μαλλον για Οκτωμβριο το βλεπω.Αν καταλαβα καλα εχεις 4 παιδακια?Να σου ζησουνε!!!Που τα στελνεις σχολειο γιατι κι εγω απο Πειραια ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει κ για τους βρεφονηπιακούς...την κατσαμε την βάρκα.δηλαδή σεπτέμβριο υπάρχει φόβος να κολλήσουν ενώ οκτώβριο όχι.ΑΧ ΕΛΛΆΔΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΩΡΑΊΑ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω....δηλαδή ενα μήνα αργότερα δε θα κινδυνεύουν τα παιδιά?

Είμαι κι εγώ μεσα στα παιδιά (εκπαιδευτικός) και ότι περνάνε αυτά το κολλάω κι εγώ, αλλά δεν καταλαβαίνω τί καταφέρνουμε με ενα μήνα όταν απο ότι λένε ο ιός θα υπάρχει για κανα έτος...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι πιθανοτερο να εχουν εμβολιαστει περισσοτερα παιδια,να εχει ερθει δηλαδη το εμβολιο στην χωρα μεχρι τον Σεπτεμβριο, και εαν ανοιξουν τα σχολεια ενα μηνα μετα να εχουν λιγοτερα κρουσματα....

Αυτη νομιζω ειναι η λογικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου soumela,ακουσα στις ειδησεις οτι επισημη ανακοινωση για τα σχολεια θα μας την δωσουν το τελευταιο 10ημερο του Αυγουστου,αλλα ετσι οπως πανε τα πραγματα μαλλον για Οκτωμβριο το βλεπω.Αν καταλαβα καλα εχεις 4 παιδακια?Να σου ζησουνε!!!Που τα στελνεις σχολειο γιατι κι εγω απο Πειραια ειμαι.

 

Γεια σου Mari. Στου Δουκα θα παμε στα Μανιατικα αν γνωριζεις. Εσυ εχεις παιδακια?

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ακουσα και γω απο δω και απο κει (λογω δουλειας δεν προλαβαινω να δω ειδησης) μεσα Αυγουστου θα ερθει το εμβολιο και μαλλον για αυτο θα το καθυστερισουν για να εμβολιαστουν τα παιδακια. Βρε κοριτσια συγνωμμη κιολας αλλα το σκεφτομαι αρκετες μερες ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ΤΡΕΜΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ. Δεν νομιζω οτι σκεφτομαι παρανοϊκα αλλα ποτε προλαβαν να το βγαλουν ποτε καναν τις δοκιμες που πρεπει να γινουν.Δεν ξερω τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις αλλα πιστευω πως θελει καποιο χρονο για να βεβαιωθουν οτι το φαρμακο ειναι καλο και δεν κινδυνευει ο κοσμος ποσο μαλλον τα αγγελουδια μας.

Χιλια συγνωμμη για την αποτομη αλλαγη θεματος αλλα οπως ειπα ΦΟΒΑΜΑΙ.

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

"ΔΡΟΜΟΣ ΜΕΤ΄ΕΜΠΟΔΙΩΝ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟΥ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΓΡΙΠΗΣ" "Δοκιμές σε ανθρώπους και στην Αμερική

Η αμερικάνικη FDA εξέτασε χθες την πρόοδο που έχουν σημειώσει πέντε μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες στην ανάπτυξη αμβολίου κατά της γρίπης Η1Ν1 -οι δοκιμές σε ανθρώπους ξεκινούν σε δύο εβδομάδες και τα πρώτα αποτελέσματα θα είναι διαθέσιμα το Σεπτέμβριο , ανακοίνωσε.

Στις ΗΠΑ , οι αρμόδιοι επιστημονικοί σύμβουλοι της FDA (Υπηρεσία Τροφίμων και φαρμάκων)συναντήθηκαν χθες και συνέταξαν την πρώτη έκθεση προόδου από τότε που οι φαρμακοβιομηχανίες παρέλαβαν δείγματα του ιού για το εμβόλιο.

Την Τετάρτη, τα αμερικάνικα Εθνικά Ινστιτούτα Υγείας ζήτησαν μερικές χιλιάδες εθελοντές, από βρέφη έως ηλικιωμένους, για τις πρώτες δοκιμές αποτελεσματικότητας και ασφάλειας.

Τα κυριότερα σημεία:

-Τέλη Αυγούστου ξεκινούν οι δοκιμές των εμβολίων που αναπτύσσουν η γαλλική Sanofi-Pasteur και η Αυστραλιανή CLS, η οποία ήδη ξεκίνησε μια πολύ μικρότερη δοκιμή στην Αυστραλία. Θα δοκιμαστούν επίσης τα πειραματικά εμβόλια των Glaxo και της Novartis καθώς και ένα εμβόλιο σε μορφή ρινικού σπρέι που ανέπτυξε η αμερικανική Medimmune.

Το εμβόλιο θα γίνεται σε δύο δόσεις με απόσταση 21 ημερών. Στις αρχές Σεπτεμβρίου και τις αρχές Οκτωβρίου αναμένονται τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων που θα δείχνουν αν ο εμβολιασμός οδηγεί σε επαρκή απόκριση απόκριση του ανοσοποιητικου συστήματος.

Οι διάφορες μελέτες για λογαριασμό της αμερικανικής κυβέρνησης και των εταιρειών μπορούν εύκολα να δείξουν αν τα εμβόλια είναι αποτελεσματικά, δεν μπορούν όμως να είναι αρκετά μεγάλες ώστε να εντοπίσουν ενδεχόμενες σπάνιες παρενέργειες.

-Την περασμένη εβδομάδα, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας προειδοποίησε για καθυστερήσεις, καθώς, η παραγωγή του βασικού συστατικού για το εμβόλιο κατά του συγκεκριμένου ιού είναι μόλις η μισή από ό,τι συνήθως.

Αν τα απλά εμβόλια δεν είναι αρκετά αποτελεσματικά, ή αν τα βασικά συστατικά τους δεν μπορούν να παραχθούν σε επαρκείς ποσότητες, οι παρασκευαστές θα μπορούσαν να προσθέσουν ενισχυτικές ουσίες.

Οι ενισχυτικές ουσίες θα μπορούσαν δυνητικά να προκαλέσουν παρενέργειες.Τέτοια εμβόλια δεν έχουν εγκριθεί ποτέ στις ΗΠΑ, ενώ στην ΕΥρώπη χρησιμοποιούνται συχνά για τον εμβολιασμό ηλικιωμένων.

Ο Δρ. Αντονι Φάουτσι, επικεφαλής του τμήματος λοιμωδών νοσημάτων στα ΝΙΗ, δήλωσε ότι είναι απίθανο να χρησιμοποιηθούν σε παιδιά εμβόλια κατά της νέας γρίπης που περιέχουν ενισχυτικά."

Άρθρο από την εφημερίδα "Ελεύθερη Ώρα" 24-7-2009

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω τι ακουσα για το θεμα αυτο σημερα?Οτι επειδη μια πανδημια μπορει να κρατησει και ενα και δυο χρονια, δεν ειναι εφικτο να παραμεινουν κλειστα τα σχολια για τοσο χρονικο διαστημα....Και εχουν δικιο, διοτι μπορει τωρα να ειναι σε εξαρση λογω του τουρισμου, μετα να κοπασει και μετα απο λιγο παλι να εχουμε νεα κρουσματα.Και δεν ειναι ειναι δυνατον να χαθει ολοκληρη σχολικη χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια πάντως η παιδίατρος μου είπε Σεπτέμβριο και Οκτώβριο να μην τον πάω βρεφονηπιακό, τότε περιμένουν έξαρση όπως γίνεται κάθε χρόνο εξάλλου με την κοινή γρίπη.

 

Το εμβόλιο μου είπε ότι θα έρθει Δεκέμβριο από ότι της είπαν από τις φαρμακευτικές εταιρείες.Νωρίτερα δεν υπάρχει περίπτωση. Εμείς πάντως θα του κάνουμε το αντιγριπικό που κάναμε και πέρυσι και βλέπουμε.

 

Κοίτα να δεις τι πάθαμε με την κολογρίπη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ότι έχω μάθει από συναδέλφους στο Υπουργείο Υγείας εμβόλια δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν έρθει μέχρι το Σεπτέμβρη και όλα αυτά που λέγονται είναι για να καθησυχάσουν τον κόσμο. "Αν" έρθουν θα είναι περίπου το Δεκέμβριο. Επίσης σε περίπτωση πανδημίας δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη από το κράτος ούτε κανένα σχέδιο δράσης...Τώρα όσον αφορά το ιατρικό θέμα , η παιδίατρος των μικρών μου με συμβούλεψε να μην αφήσω τα παιδιά να κάνουν το εμβόλιο γιατί είναι άγνωστες οι παρενέργειες που θα υπάρξουν στο μέλλον.Ήδη μου ανέφερε περιστατικά τα οποία αφορούσαν παιδάκια που εμβολιάστηκαν με το αντιγριπικό εμβόλιο ως παιδιά και τώρα πια ως ενήλικες, παρουσίασαν ανίατες βλάβες στο κεντρικό νευρικό σύστημα και από έρυενες που έκαναν φαίνεται να ενοχοποιείται το συγκεκριμένο εμβόλιο.

Ειλικρινά πάντως δεν ξέρω τι θα γίνει....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Mari. Στου Δουκα θα παμε στα Μανιατικα αν γνωριζεις. Εσυ εχεις παιδακια?

Εχω και εγω 2 παιδακια(4 και 9 ετων)και μ'εχει προβληματισει πολυ το γεγονος της νεας γριπης.Απ'οτι ομως καταλαβαινω πρεπει να ευχομαστε να μην μας τυχει και ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ οτι υπερβαλλουν με ολα αυτα.Τελος παντων ας κανουμε αυτα που πρεπει για να προστατευσουμε τα παιδια μας και ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε τα ιδια με την fraoulopoulitsa θα κανουμε μονο το κοινο εμβολιο της γριπης.Ελπιζω να πανε ολα καλα και να τελειωσει ολο αυτο γρηγορα.

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που δεν ξέρω είναι στην περίπτωση που τελικά δεν θα ανοίξουν ή θα κλείσουν σχολεία και παιδικοί για κάποιο διάστημα εμείς τι θα κάνουμε τα παιδιά μας? θα τα βάλουμε στο αυτόματο να αυτοεξυπηρετούνται?

Επίσης το άλλο τρελό που άκουσα σήμερα είναι ότι τελικά θα εμβολιαστούν πρώτα τα άτομα που εργάζονται στα νοσοκομεία και στο δημόσιο τομέα που έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο.Και ποιος τους είπε ότι εγώ δέχομαι να γίνω πειραματόζωο μόνο και μόνο για να μην κλείσει η υπηρεσία για μία εβδομάδα? και αν μετά από κάποια χρόνια εγώ υποστώ κάποια βλάβη λόγω του εμβολίου θα με αποζημιώσει το δημόσιο ή θα βοηθήσουν τα παιδιά μου να μεγαλώσουν εκείνοι? τρελοί είναι μου φαίνεται:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

για τα ευρουλάκια και τις μίζες διαπραγματεύονται ανθρώπινες ζωές -τι θα γίνει βρε και αν πεθάνουν 1000 από τις παρενέργειες του εμβολίου? δεν θα έχουμε να τους πληρώνουμε και σύνταξη!!!!!!!! άντε πια με την ανευθυνότητά τους:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΑΣ ΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΦΕΤΟΣ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

31-10-2003

31-10-2006

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι θα ανοιξουν. Για τους παιδικους σταθμους εγινε ηδη ανακοινωση και ειπαν οτι θα ανοιξουν. δεν νομιζω οτι θα ισχυσει κατι διαφορετικο για τα σχολεια.

Αλλωστε ο εμβολιασμος δεν μπορει να ειναι υποχρεωτικος (ακομα κι αν ερθει το εμβολιο τον σεπτεμβρη) και φανταζομαι θα υπαρξουν πολλοι γονεις που θα αρνηθουν να εμβολιασουν τα παιδια τους. Εγω πχ δεν θα το κανω.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Χθες διάβασα την εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ που μας στέλνουν κάθε χρόνο για την έναρξη του νέου σχολικού έτους.Αποφεύγεται τεχνιέντως η αναφορά σε συγκεκριμένη ημερομηνία για τον αγιασμό. Ενώ πέρσι θυμάμαι ότι η αντίστοιχη εγκύκλιος ανέφερε συγκεκιμένη ημερομηνία που θα γίνει ο αγιασμός.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Και γω χτες διάβασα την εγκύκλιο από το ίντερνετ vasdeli και το παρατήρησα και εγώ αυτό που λες ότι δεν αναφέρεται καθόλου η ημερομηνία.

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι θα ανοιξουν. Για τους παιδικους σταθμους εγινε ηδη ανακοινωση και ειπαν οτι θα ανοιξουν. δεν νομιζω οτι θα ισχυσει κατι διαφορετικο για τα σχολεια.

Αλλωστε ο εμβολιασμος δεν μπορει να ειναι υποχρεωτικος (ακομα κι αν ερθει το εμβολιο τον σεπτεμβρη) και φανταζομαι θα υπαρξουν πολλοι γονεις που θα αρνηθουν να εμβολιασουν τα παιδια τους. Εγω πχ δεν θα το κανω.

 

Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω: Οι παιδικοί σταθμοί θα ανοίξουν κανονικά 1/9. Τα παιδάκια των παιδικών δηλαδή είναι ο.κ. ενώ του δημοτικού δεν είναι; Εντωμεταξύ τα παιδάκια των παιδικών ούτε εμβόλιο θα κάνουν γιατί είναι κάτω των 5χρ.

Μήπως δουλευόμαστε όλη η χώρα μαζί; Τί το διαφορετικό υπάρχει ανάμεσα σε ένα παιδάκι 4,5χρ που θα πάει κανονικά 1/9 στο παιδικό, από ένα παιδάκι 5,5 χρ που θα παέι δημοτικό;

 

Πάντως ούτε κι εγώ πρόκειται να εμβολιάσω τα παιδιά και εμάς τους γονείς. Πειραματόζωο εγώ δεν πρόκειται να γίνω!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για την εγκύκλιο της δευτεροβάθμιας. Τι να πω, ένα μπάχαλο! Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους!:shock:

Τι να πούμε κι εμείς οι εγκυούλες εκπαιδευτικοί; Εγώ πάντως θα την κάνω σίγουρα από το σχολείο. Ένας λόγος παραπάνω.....Ε, stellass;:rolleyes:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για της πρωτοβάθμιας την εγκύκλιο:)) Εννοείται πως δεν θα πάω καθόλου εγώ. Είναι και μικρότερα τα παιδιά και γενικά κολλάνε πιο εύκολα αρρώστειες.... Φοβάμαι τώρα που είμαι έγκυος και γι'αυτό δεν θα πάω

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε κορίτσια εσείς τυχερές δεν θα πάτε.Εμείς που θα πρέπει να πάμε στις δουλειές μας και τα παιδάκια μας σχολείο τι θα πρέπει να κάνουμε? Να περιμένουμε ως τις 11 Σεπτεμβρίου για να αποφασίσουν οι υπεύθυνοι αν θα ανοίξουν τα σχολεία? Και πως θα το αποφασίσουν δηλαδή ? Θα το παίξουν παιχνίδι - στα 10 κρούσματα ανοίγουμε στα 11 μένουν κλειστά? Και γενικώς δεν καταλαβαίνω πως θα κυλήσει η χρονιά,υποψιάζομαι ότι κρούσματα θα αναφέρονται συνεχώς μέχρι την ερχόμενη άνοιξη που θα ξανανοίξει ο καιρός.Δηλαδή θα βγάζουν κάθε μέρα ανακοίνωση αν την επόμενη τα παιδιά θα έχουν σχολείο ή όχι?:evil::evil::evil:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα σχολεια θα ανοιξουν...και η γριππη θα κυκλοφορει οπως καθε ειδος γριππης...απλως πλεον :

 

Θα γινεται εμβολιασμος (αγνωστο απο ποτε ακριβως).

Δεν θα μετρανε τα κρουσματα (αυτο ηδη ισχυει) γιατι δεν εχει πια νοημα.

Link to comment
Share on other sites

και επίσημα πια τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικά- έτσι τπυλάχιστον ανέφεραν οι ιθύνοντες εχθές το βράδυ. Κορίτσια μασκούλες προμηθευτήκαμε ή όχι ακόμη?άντε και ο Θεός βοηθός....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...