Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ??


Recommended Posts

Καλησπερα κοπελα μου!

Εύχομαι να συμβεί αυτό που επιθυμείτε! Προσωπικά,είχα αγωνία και στην πρωτη και στη δεύτερη(αν και ηταν παλινδρομη) εγκυμοσύνη, οποτε εκανα κατευθείαν τεστ και έπειτα χοριακη!Σε μένα είχαν δειξει απο την πρωτη μέρα καθυστέρησης!

Όλα να πανε καλά!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι ελεγα να κανω ενα τεστ πρωτα! Ας περασει το σκ και δευτερα οντως πρεπει να το τσεκαρω! Αν και τα προγραμματιζαμε αλλιως, στη σκεψη μονο... Ξετρελαθηκαμε! Και να μη συμβει, απο δω και περα θα το βαλουμε μπρος! Σε ευχαριστω!

 

Ξέρω ότι σε τρώει η αγωνία άλλα ξέχνα το και άσε να περάσουν μερικές μέρες (και έγκυος να είσαι δε θα πάθεις τίποτα). Εγώ έκανα τεστ μετά από εβδομάδα καθυστέρησης και αφού βγήκε θετικό πήγα στον γιατρό στις 15 ημέρες (ούτε χοριακή, ούτε τίποτα).

Αν είναι να γίνει, θα γίνει. Με το να αγωνιάς, χαλάς το κέφι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας.

Απλα σκεφτομαι οτι ειδα λιγο ισα ισα υγρο ροζ και τωρα τιποτα. Πεντακαθαρη.

Θα δειξει. Απο δευτερα βλεπω! Ετσι μου ρχεται αυριο να παω για μπανιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας.

Απλα σκεφτομαι οτι ειδα λιγο ισα ισα υγρο ροζ και τωρα τιποτα. Πεντακαθαρη.

Θα δειξει. Απο δευτερα βλεπω! Ετσι μου ρχεται αυριο να παω για μπανιο!!!

 

Να πας και να ευχαριστηθεις το μπάνιο σου! Αν είσαι όντως έγκυος, το μπάνιο δεν πρόκειται να σε πειράξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πηγαμε τελικα.

Ακομα τιποτα.

Εχω που κ που υγρο καφε. Πππφφφ!!!!

 

Είσαι στην 3η ημέρα καθυστέρησης σήμερα (με κύκλο 28 ημερών). Περίμενε 3-4 ημέρες ακόμα και μετά κάνε ένα τεστ.

Σου λέω να περιμένεις γιατί μπορεί να κάνεις τεστ τώρα, να βγει θετικό να ενθουσιαστείς και μετά από 2-3 μέρες να αδιαθετήσεις, δηλαδή να έχεις μία βιοχημική εγκυμοσύνη, πράγμα πολύ συνηθισμένο αλλά γιατί να στεναχωρηθείς;

 

Αν έχεις μείνει έγκυος και όλα είναι καλά (που στο εύχομαι) όσο και να αγωνίας, το αποτέλεσμα δεν θα αλλάξει :D

 

Αν μετά από εβδομάδα καθυστέρησης έχεις αρνητικό τεστ, και επειδή είχες ροζάκια και καφέ, μίλα με τον γυναικολόγο σου για να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα μου έρθει περίοδος :(!Είχα εναν δυνατό πόνο που διήρκησε μια ώρα και μετά αίμα(οχι φυσιολογική ροή ακόμα)!Μ'έχει πιάσει κι ένας πονοκέφαλος!!!!

Δεν ξέρω πραγματικά γιατί γίνονται αυτές οι ανωμαλίες στον κύκλο απο τη στιγμή που ξεκινάει κάποιος προσπάθειες για παιδί!Υπάρχει κάποια εξήγηση???

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!Εκανα σήμερα χοριακή και βγήκε θετικη με 424 μονάδες.Δεν το περίμενα βέβαια καθώς εδώ και 7 μέρες έχω περίοδο με ελάχιστη ροή στην αρχή και αρκετή ποσότητα σήμερα.Δεν χαρηκα αλλά πιο πολύ αγχωθηκα και σοκαριστηκα(είχα και μια βιοχημική τον Ιανουάριο, γι αυτό)!Μερα ωορρηξιας ηταν η Τέταρτη 25/6 οπότε πέρασαν 12 μέρες απο τη σύλληψη! Γίνεται να έχω 424 χοριακη;

P L E A S E ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!!!! :cry::cry::cry::|

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!Εκανα σήμερα χοριακή και βγήκε θετικη με 424 μονάδες.Δεν το περίμενα βέβαια καθώς εδώ και 7 μέρες έχω περίοδο με ελάχιστη ροή στην αρχή και αρκετή ποσότητα σήμερα.Δεν χαρηκα αλλά πιο πολύ αγχωθηκα και σοκαριστηκα(είχα και μια βιοχημική τον Ιανουάριο, γι αυτό)!Μερα ωορρηξιας ηταν η Τέταρτη 25/6 οπότε πέρασαν 12 μέρες απο τη σύλληψη! Γίνεται να έχω 424 χοριακη;

P L E A S E ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!!!! :cry::cry::cry::|

 

Σύμφωνα με αυτό το πίνακα 400αρα χοριακή σημαίνει 16-17 ημέρα από την σύλληψη. Είσαι σίγουρη ότι η σύλληψη ήταν στις 25/6?

Το πολύ αίμα δε σημαίνει απόλυτα ότι έχεις και πάλι βιοχημική. Η μητέρα μου πχ μέχρι και τον τρίτο μήνα είναι αίμα σαν κανονική περίοδο. Αναγκαστικά θα κάνεις ξανά χοριακή μεθαύριο για να δεις τι γίνεται και μετά βουρ στο γιατρό.

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!Εκανα σήμερα χοριακή και βγήκε θετικη με 424 μονάδες.Δεν το περίμενα βέβαια καθώς εδώ και 7 μέρες έχω περίοδο με ελάχιστη ροή στην αρχή και αρκετή ποσότητα σήμερα.Δεν χαρηκα αλλά πιο πολύ αγχωθηκα και σοκαριστηκα(είχα και μια βιοχημική τον Ιανουάριο, γι αυτό)!Μερα ωορρηξιας ηταν η Τέταρτη 25/6 οπότε πέρασαν 12 μέρες απο τη σύλληψη! Γίνεται να έχω 424 χοριακη;

P L E A S E ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!!!! :cry::cry::cry::|

 

Γεια σου Μαγδα μου. Κοιταξα εναν πινακα με τιμες χορικης κ ελεγε οτι 12 μερες μετα τη συλληψη η χοριακη ειναι 0-50 μοναδες συνηθως. Αρα μια χαρα ειναι η τιμη σου!!! Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! Κοιτα να την απολαυσεις κ μην κανεις ασχημες σκεψεις!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με αυτό το πίνακα 400αρα χοριακή σημαίνει 16-17 ημέρα από την σύλληψη. Είσαι σίγουρη ότι η σύλληψη ήταν στις 25/6?

Το πολύ αίμα δε σημαίνει απόλυτα ότι έχεις και πάλι βιοχημική. Η μητέρα μου πχ μέχρι και τον τρίτο μήνα είναι αίμα σαν κανονική περίοδο. Αναγκαστικά θα κάνεις ξανά χοριακή μεθαύριο για να δεις τι γίνεται και μετά βουρ στο γιατρό.

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!!Εκανα τεστ ωορρηξιας και το διαπίστωσα.Να έγινε πιο νωρίς η σύλληψη;Ίσως...δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαγδα μου. Κοιταξα εναν πινακα με τιμες χορικης κ ελεγε οτι 12 μερες μετα τη συλληψη η χοριακη ειναι 0-50 μοναδες συνηθως. Αρα μια χαρα ειναι η τιμη σου!!! Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! Κοιτα να την απολαυσεις κ μην κανεις ασχημες σκεψεις!!:D

 

Μακάρι να παει καλά!Δεν θα το αντέξω δευτερη φορά να απογοητευτω!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να παει καλά!Δεν θα το αντέξω δευτερη φορά να απογοητευτω!
καλησπερα. συγχαρητηρια καταρχην για την εγκυμοσυνη σου. εγω θα σου ελεγα να παρεις τον γιατρο σου τηλ,μηπως χρειαστει να σου δωσει utrogestan επειδη εχεις λιγο αιματακι. μην αγχωνεσαι... ολα καλα θα πανε!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. συγχαρητηρια καταρχην για την εγκυμοσυνη σου. εγω θα σου ελεγα να παρεις τον γιατρο σου τηλ,μηπως χρειαστει να σου δωσει utrogestan επειδη εχεις λιγο αιματακι. μην αγχωνεσαι... ολα καλα θα πανε!!

 

Τοτε που είχα τη βιοχημική μου είχε πει να πάρω.Τώρα μου είπε μονο να ξεκουραζομαι κ θα με δει την Τέταρτη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, λίγο δυσκολο τη 12η μέρα να εχεις 424 μονάδες χοριακή!! μήπως είχες νωρίτερα τελικά ωορηξία? Διαβασα ότι έκανες τεστ ωορηξίας βεβαια αλλά δεν ξέρω την πιθανόττα λάθους!!! όπως και να έχει πάντως το 424 είναι θετικότατο!!!! Είσαι έγκυος!!! Συγχαρητήρια!!!!

Κι εγώ είχα κάτι σαν περίοδο πάντως την ημέρα περίπου που περίμενα, όπως περιγραφεις με πολύ μικρή ροή, και τελικά ημουνα έγκυος! και δεν ήτανε και τίποτα! λέει ότι συνιθίζεται αυτο τη μέρα της εμφύτευσης του ωαρίου στη μήτρα! δηλαδή όταν είσαι περίπου 4 εβδομάδων όμως εσύ λες έχεις αίμα εδω και 7 μέρες οπότε ήσουνα το πολύ 3 εβδομάδων με βάση την ωορηξία που λες....

 

Α! Υψηλές τιμές χοριακής έχουν οι δίδυμες κυήσεις (!!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα !!

 

26 ημερες κυκλος σταθερός και 2 μερες καθυστερηση ...

 

Τ.Ε.Ρ 21 Ιουνίου, εκανα χοριακη και μου βγήκε 30,94

 

Δεν ειναι λιγο χαμηλη ή μήπως πηγα και λίγο νωρίς ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !!

 

26 ημερες κυκλος σταθερός και 2 μερες καθυστερηση ...

 

Τ.Ε.Ρ 21 Ιουνίου, εκανα χοριακη και μου βγήκε 30,94

 

Δεν ειναι λιγο χαμηλη ή μήπως πηγα και λίγο νωρίς ?

καλησπερα. πηγες νωρις γιαυτο ειναι χαμηλη. απο τοτε δεν ξαναεκανες χοριακη;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. πηγες νωρις γιαυτο ειναι χαμηλη. απο τοτε δεν ξαναεκανες χοριακη;

 

Καλησπερα ! Σημερα την εκανα την χοριακη , με το που ειδα το θετικο στο τεστ εφυγα κατευθειαν !

Link to comment
Share on other sites

τωρα καταλαβα.. με το καλο!!! σου ευχομαι τα καλυτερα!!! :-P:razz:

 

Σε ευχαριστω πολυ !! Να σαι καλα και εσυ οτι επιθυμεις !

 

Θεωρεις δηλαδη οτι επειδη ειναι νωρις ειναι χαμηλη ?! Γιατι το γιατρο μου δεν τον ακουσα και τοσο ευχαριστημενο !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ !! Να σαι καλα και εσυ οτι επιθυμεις !

 

Θεωρεις δηλαδη οτι επειδη ειναι νωρις ειναι χαμηλη ?! Γιατι το γιατρο μου δεν τον ακουσα και τοσο ευχαριστημενο !

μην αγχωνεσαι!! προσπαθησε τουλαχιστον.... ναι ειναι λιγο νωρις....την δευτερα σου ευχομαι να εχει τριπλασιαστει!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια καλησπέρα και από μενα. Πειτε μου την γνωμη σας γιατι καθομαι σε αναμμενα καρβουνα (όπως οι περισσοτερες εδώ αλλωστε). Πρωτη ημερα τελευταιας περιοδου 26.11.15. Ημερομηνια ωορρηξιας και επαφης (προγραμματισμενα, για αυτό ειμαι σιγουρη για αυτές) στις 14.12.15. Από 15.12.15 ξεκινησα προγεστερονη για 12 ημερες, δηλαδη μεχρι και τις 26.12.15 θα πρεπει να την παιρνω. Ο γιατρος ειπε ότι εάν 3 μερες μετα τις 26.12.15 δεν εχω αδιαθετησει, περιμενω άλλες 5 και παω για χοριακη. Αμ ελα που δεν εχω την υπομονη μεχρι τοτε :rolleyes: Επιπλέον, εδώ και 3 ημερες το στηθος μου είναι βαρυ, η κοιλια μου με τραβαει και νιωθω κατι πονακια και εχω δεκατα (37) αλλα ανεβοκατεβαινει μεσα στην ημερα. Σκεφτομουν την Δευτερα 28.12.15 να παω για χοριακη. Θα δειξει λετε? :oops:

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την εξέταση της β-χοριακής.Τελευταία περίοδος 25/12/15,ημέρα ωορρηξίας 7/1/16 μετά από υπέρηχο,λήψη utrogestan για 13 μέρες από την ωορρηξία και εξέταση χοριακής την 25η μέρα του κύκλου αρνητική.Υπάρχει περίπτωση να ήταν νωρίς και να βγήκε αρνητική?Έκανα και ένα τεστ την 26η του κύκλου και ήταν αρνητικό.Έχω πόνους περιόδου αλλά μάλλον η επιθυμία μου για εγκυμοσύνη με κάνει να σκέφτομαι διάφορα.Αύριο θα είναι η 14η μέρα μετά την ωορρηξία,πρέπει κανονικά να μου έρθει έτσι?Χοριακή ποια μέρα του κύκλου γίνεται για να δείξει σίγουρα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.νομιζω κ η χοριακη κ το τεστ εγιναν νωρις.περιοδος μπορει να σου ερθει μεχρι κ 16μερες μετα την ωορρηξια.οποτε εγω στη θεση σου θα εκανα χοριακη απο δευτερα 25/1.ισως επρεπε να συνεχισεις κ την προγεστερονη.οπως κ να χει:ηρεμια,χαλαρα κ ξεκουραση.ευχομαι να εισαι εγκυουλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα σε ολες τις κουκλες..! Θα ηθελα την βοηθεια σας.. στο παρελθον ειχα δυο βιοχημικες κυησεις.. Τωρα ειμαι στον δευτερο κυκλο που λαμβανω clmiphene κ με υπερηχους παρακολουθουμε την ωορρηξια.. Καταλαβα την ωορρηξια μου(ελπιζω να μην την καταλαβα λαθος) το σαββατο 10/12. Ειχαμε επαφη εκεινη την ημερα κ απο εχθες ποναει το στηθος μου..οχι πολυ αλλα με ποναει(συνηθως οταν το πιανω). Λογικα περιοδο περιμενω στις 24/12. Ποτε θα μου προτεινατε να κανω μια β χοριακη;

Ευχαριστω εκ των προτερων..!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...