Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξαρθρωση επιγονατιδας..Υπαρχουν εμπειριες??


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια ο μικρος μου 8 μηνων ακουγοταν τωρα τελευταια δυνατο κρακ στο ποδι και πεταγοταν το γονατο λες και εβγαινε κ εμπαινε και εκλαιγε ...Πηγαμε χθες στο Παπαγεωργιου Εξαρθρωση Επιγονατιδας :(

βαλαμε τον γύψο δεν μπορει να κανει τπτ γκρινιάζει ειμαι μεσα στα νευρα πιστευα πως με τον γυψο δεν θα κανει αυτο το κρακ και την εξαρθρωση και δεν θα ποναει κι ομως συνεχίζει το κρακ και κλαιει παλι πηρα στο νοσοκομειο στον ορθοπεδικο που μας ειδε και του λεω κ τωρα με τον γυψο παλι κανει εξάρθρωση μου λεει ναι παλι θα κανει απλα να κρατιεται Πιο σταθερό.. πιστευα πως δεν θα το κανει με τον γύψο να ησυχαζε λιγο παλι το κανει κ εχει κ το ζορι του γυψου οποτε 2 πλο ζορι τωρα ΟΥΦΦΦΦΦ

 

Τριτη θα ξαναπαμε θεσσ έχουμε παλι ραντεβου να το ξαναδούν κ ξανα γυψο.

Ο γιατρος φοβηθηκε μηπως ηταν λοιμωξη κ τον χτυπησε εκει αλλα ειναι μια χαρα ουτε πυρετο ουτε τιποτα του ειπα πως το έκανε κ παλια(δηλαδη απο την αρχη που γεννηθηκε που κ που σπανια ακουγοταν ετσι κρακ απο τις κλειδωσεις αλλα χωρις πονο βεβαια και εγω δεν ειχα δωσει ιδιαιτερη σημασια γιατι πιστευα πως ειναι φυσιολογικο) αλλα δεν πονουσε οποτε λεει πιθανον ειναι εκ γεννετης και απλα θα χει μια ευαισθησια κ θα προσεχουμε πιο πολυ δεν ξερω ουτε πως θα φτιαξει ουτε τιποτα θα μας ξαναδούν την τρίτη...Απο οτι καταλαβα αν δουν πως δεν περναει θα κανουμε εισαγωγη παρακεντηση κτλ κατι τετοια ακουσα :( Και πως να περασει αυτο?αφου σπασιμο δεν ειναι να πω να δεσει δεν ξερω...Υπαρχει βρε κοριτσια καμμια με παρομοια εμπειρια?? Γιατι ανησυχω πολυ

 

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καμμια??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρομοια εμπειρια σε μωρακι αλλα η αδερφη μου εχει παθει εξαρθρωση στην επιγονατιδα της κι ειναι περιεργο οταν τη βλεπεις γιατι κουνιεται.Κατα καιρους φοραει μια ειδικη γαζα σφιχτη για να της την κραταει στη θεση της κυριως οταν κουραστει και αρχισει να την ενοχλει.Φανταζομαι ομως στο μωρακι να διορθωνεται ευκολα αφου τα οστα του ειναι τοσο ευπλαστα.Επισης η αδερφη μου το επαθε απο στραβοπατημα.Κι οταν λενε εκ γενετης?Δηλαδη εγινε πανω στη γεννα?Εγω ανακαλυψα πως μια μικρη δυσκαμψια που παρατηρουσα στο αριστερο ανω ακρο του δικου μου οφειλεται στο ζορισμα που εφαγε στη γεννα..:confused:Ταλαιπωρειται ο καημενουλης σου με το γυψο...:(περαστικα γρηγορα σας ευχομαι.!

Link to comment
Share on other sites

Εκ γεννετης μου ειπαν οχι πως εγινε κατι πανω στην γεννα απλα ετυχε να εχει μια ευαισθησια παραπανω:rolleyes::rolleyes:

 

Αυτο ελπιζω και εγω επειδη εινια μικρος να πανε ολα καλα... ανησυχω γιατι συνεχιζει να εξαρθωνεται και με τον γυψο και οι γιατροι λενε ναι θα το κανει εμ τοτε πως θα γιατρευτει που λεμε??ουτε ξερω!!

 

Σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα...και στην αδερφουλα περαστικα να μην τυραννιεται και αυτη1

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εμπειρια αλλα εχω καποιες αποριες. Το μωρο ειναι 8 μηνων. Πως εγινε η εξαρθρωση? στο μπουσουλημα?

Πηρες δευτερη γνωμη απο παιδορθοπαιδικο??

Αλλες εξετασεις κανατε??

 

Την βρισκω λιγο 'επιπολαιη' την αντιμετωπιση του 'βαζω γυψο και περιμενω'. Από τη μερια των γιατρων φυσικα, οχι την δικη σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο την αρχη που γεννηθηκε καποιες φορες καναν κρακ οι κλειδωσεις του οπως κανουν και οι δικες μας καμμια φορα θεωρησα πως ειναι φυσιολογικο...

 

Τις τελευταιες μερες ομως στο δεξι ποδι το κρακ ηταν πολυ εντονο και καπως σαν να πεταγοταν και ειχε γκρινια την επομενη η γκρινια εγινε κλαμα και ετσι πηγαμε παιδιατρο και μας ειπε για εξαρθρωση και μας εστειλε στο νοσοκομειο..

 

Εκει μας ειδαν 3 καθηγητες ορθοπεδικοι καναμε ακτινες και οι 3 μου ειπαν πως αφου το κανουν και οι αλλες οι κλειδωσεις του που και που αυτο το κρακ δηλαδη αλλα χωρις εξαρθρωση φυσικα ειναι απλα μια ευαισθησια απλα στο ποδαρακι ξεφυγε παραπανω:confused::rolleyes::rolleyes: και οδηγηθηκε σε εξαρθρωση...το παιδι ειναι καλα γελαει παιζει σηκωνεται μπουσουλαει κανονικα αλλα εκει που καθεται εξαρθωνεται και επανερχεται σε δευτερολεπτα εκει γκρινιαζει φυσικα λιγο:( ποναει:(!!

 

Πηρα τηλεφωνο και εναν ορθοπεδικο αλλον και μου ειπε το ιδιο πραγμα πως μπαινει γυψος σε τετοιες περιπτωσεις και περιμενεις...

 

Και μενα μου φανηκε λιγο ''κουλο'' γιατι δεν ειναι σπασιμο να πω θα δεσει...

 

Σιγουρα θα παμε την τριτη οπου θα μας δει αλλος ορθοπεδικος στα τακτικα ιατρεια να δουμε τι θα μας ξαναπουν και θα παμε κατευθειαν και σε αλλον να παρουμε και αλλη γνωμη!

 

Υ.γ μας ειπαν πως δεν ειναι εξαρθωση γονατου γαιτι αλλιως η αντιμετωπιση θα ηταν διαφορετικη, απλα με απλα λογια μας ειπαν ειναι οπως το γυρναει βγαινει η κνημη του περισσοτερο απο οτι πρεπει απο το ''καπακι'' στο γονατο

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα, η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ξανακουσει για αυτο παραξενευτηκα. Εχω δει εξαρθρωσεις καρπων η ωμου ας πουμε αλλα μετα απο χτυπημα. Και παντα σε ενα σημειο του σωματος, οχι να υπαρχει 'ευπαθεια' γενικα.

Αφου μιλησες με τοσους γιατρους θα σε καθοδηγησουν σιγουρα. Προσωπικα θα ζητουσα και μια μετρηση ασβεστιου και βιταμινης D.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω με το ασβεστιο το σκεφτηκα και εγω γιατι θηλαζουμε κ εχουμε αλλεργια και κανω αποχη απο οτιδηποτε γαλακτοκομικο...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Αλλα απο την αλλη εχω διαβασει πως το ασβεστιο που καταναλνουμε απο τα γαλακτοκομικα ειναι μηδαμινο τι να πω...Παντως θα το αναφερω στον ορθοπεδικο μπας και παιζει ρολο σε ευχαριστω λαιδα!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι επι του θεματος,αλλα επειδη κι εγω θηλαζα αλλεργικο στη πρωτεινη του γαλακτος μωρο,αρκετο ασβεστιο με καλη απορροφηση απ τον οργανισμο εχει το μπροκολο και το να τρως μικρα ψαρια με τα κοκκαλα τους π.χ σαρδελες.Και νομιζω αφου ο δικος σου ειναι ηδη 8 μηνων μπορεις και σ αυτον να δινεις μπροκολο....εγω παντως του εδινα...μη σε παρω στο λαιμο μου για καλο το λεω...αλλα ρωτα το γιατρο σου.σιγουρα παντως ειναι καλη πηγη ασβεστιου..!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ταλαιπωρία το μωράκι σου Jo..:(

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι τέτοιο σε μωράκι το είχε πάθει όμως η μαμά μου γύρω στα 45 την ώρα που χόρευε. Δεν της βάλανε γύψο αλλά της το δέσανε και μετά είχε μία ευαίσθησία αλλά δεν το ξαναέπαθε. Ελπίζω να περάσει πολύ γρήγορα και να είναι το τελευταίο! Περαστικούλια του του μικρούλη!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι επι του θεματος,αλλα επειδη κι εγω θηλαζα αλλεργικο στη πρωτεινη του γαλακτος μωρο,αρκετο ασβεστιο με καλη απορροφηση απ τον οργανισμο εχει το μπροκολο και το να τρως μικρα ψαρια με τα κοκκαλα τους π.χ σαρδελες.Και νομιζω αφου ο δικος σου ειναι ηδη 8 μηνων μπορεις και σ αυτον να δινεις μπροκολο....εγω παντως του εδινα...μη σε παρω στο λαιμο μου για καλο το λεω...αλλα ρωτα το γιατρο σου.σιγουρα παντως ειναι καλη πηγη ασβεστιου..!

Mητσουκο σε ευχαριστω πολυ....ναι ετσι ειναι μπροκολακι τρωμε καθημερινα και ψαρακια τρωω συχνα αν και δνε το ηξερα πως εινια καλη πηγη ασβεστιου...Θα μαθω ποιες αλλες τροφες ειναι μπας και βελτιωθει καπως η κατασταση ή παιζει καποιο ρολο εστω κ παλι σε ευχαριστω!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Αχ ταλαιπωρία το μωράκι σου Jo..:(

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι τέτοιο σε μωράκι το είχε πάθει όμως η μαμά μου γύρω στα 45 την ώρα που χόρευε. Δεν της βάλανε γύψο αλλά της το δέσανε και μετά είχε μία ευαίσθησία αλλά δεν το ξαναέπαθε. Ελπίζω να περάσει πολύ γρήγορα και να είναι το τελευταίο! Περαστικούλια του του μικρούλη!

Ευχαριστω πολυ ιζακι να σαι καλα....μακαρι μακαρι γιατι εχω αγχωθει τον βλεπω και που δυσκολευεται και στυεναχωριεμαι... να σαι καλα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα.

να ρωτησω τι εξέλιξη ειχες με το μωράκι σου??

εχω ενα παρόμοιο περιστατικό που με παιδεύει με το μωρακι μου

και ψαχνω στο ιντερνέτ αλλα δεν βρηκα τιποτα σχετικο.

εμας ξαφνικα ξεκίνησε να κανει κρακ το γονατο του και μας στελνουνε επειγον σε παιδορθοπεδικο.μας λενε για τα χιαστοι γονατου οτι εχουνε προβλημα.

αν μπορουσες να μου απαντησεις να μου πεις τι ακριβώς κανατε τελικά με το γύψο εφτισξε το ποδαρακι του ??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...