Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.Έκανα γενική ούρων και μου βρήκαν πυοσφαίρια αρκετά(8-10)με αποτέλεσμα ο γιατρός μου να με βάλει να κάνω και μια καλλιέργεια.Σήμερα πήρα την απάντηση και μου βρήκαν εντερόκοκκο.Αυτό είναι είδος ουρολοίμωξης?Ξέρει καμία πως δημιουργείται?Με τον γιατρό που μίλησα δεν τον άκουσα πολύ αγχωμένο και μου είπε πως αυτά συμβαίνουν στις εγκυμοσύνες και μου είπε να πιω την Amoxil 1γρ για 10 μέρες.Εγώ παρ' όλα αυτά φοβάμαι και είμαι λίγο (για να μην πω πολύ) αγχωμένη.Σίγουρα δεν θα επηρεάσει σε κάτι η αντιβίωση?Βρίσκομαι στην 26η εβδομάδα....Είχε κάποια άλλη από εσάς το συγκεκριμένο μικρόβιο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι ουρολοιμωξη ειναι......γιαυτο και τα πυοσφαιρια ειναι αυξημενα....παρε την αντιβιωση και μη φοβασαι.....καθολου!!!!!!

 

Και εγω ειχα ουρολοιμωξη καο δεν ηξερα οτι ημουν εγκυος και παρολαυτα την πηρα και εν τελει το ολα πηγαν μια χαρα.....συνηθως απαγορευουν τετοιου ειδους φαρμακα στην οργανογεννεση....δλδ τους πρωτους μηνες....

 

Με το καλο σου ευχομαι....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Με καθησυχάσατε λιγάκι αλλά παρ' όλα αυτά είναι ένα πρόβλημα που ελπίζω με την αντιβίωση να περάσει και όλα να συνεχίσουν καλά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως, αν αυτό σε βοηθάει, τα πυοσφαίρια σου είναι σχετικά χαμηλά, που σημαίνει ότι η ουρολοίμωξη δεν είναι και πολύ προχωρημένη. Ίσως και γιʼ αυτό δεν είχες συμπτώματα να την καταλάβεις.

 

Εγώ είχα βαρβάτη ουρολοίμωξη κάπου στην 26η εβδομάδα κι εγώ, με πόνο, αίμα στα ούρα, κλπ, φρίκη. Πήρα Zinadol.

 

Δεν είναι τίποτα να στεναχωριέσαι. Με μία απλή αγωγή και καλή διατροφή για να μην κάνεις μύκητες θα περάσει.

 

Με το καλό το μωράκι σου!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν αυτό σε βοηθάει, τα πυοσφαίρια σου είναι σχετικά χαμηλά, που σημαίνει ότι η ουρολοίμωξη δεν είναι και πολύ προχωρημένη. Ίσως και γιʼ αυτό δεν είχες συμπτώματα να την καταλάβεις.

 

Εγώ είχα βαρβάτη ουρολοίμωξη κάπου στην 26η εβδομάδα κι εγώ, με πόνο, αίμα στα ούρα, κλπ, φρίκη. Πήρα Zinadol.

 

Δεν είναι τίποτα να στεναχωριέσαι. Με μία απλή αγωγή και καλή διατροφή για να μην κάνεις μύκητες θα περάσει.

 

Με το καλό το μωράκι σου!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση που μου δίνεις.Όταν λες καλή διατροφή τι εννοείς?Ποιες τροφές δεν δημιουργούν μύκητες δηλ?Γενικά από την αρχή της εγκυμοσύνης μου δεν είχα πολύ όρεξη για φαγητό και τώρα τελευταία έχει γίνει πιο έντονο.Δεν θέλω να τρώω αλλά ΠΡΕΠΕΙ οπότε τι θεωρείται σωστό??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση που μου δίνεις.Όταν λες καλή διατροφή τι εννοείς?Ποιες τροφές δεν δημιουργούν μύκητες δηλ?Γενικά από την αρχή της εγκυμοσύνης μου δεν είχα πολύ όρεξη για φαγητό και τώρα τελευταία έχει γίνει πιο έντονο.Δεν θέλω να τρώω αλλά ΠΡΕΠΕΙ οπότε τι θεωρείται σωστό??

 

φρουτα, λαχανικα ,νερο ...γενικα αποφευγεις ζαχαρη-λιπαρα που επιδυνωνουν την κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

markela35 μου σε ευχαριστώ.Νερό πίνω αρκετό,φρούτα κάπως καλύτερα τον τελευταίο καιρό όσο για τα λαχανικά λιγάκι ξεφύγαμε.Δεν τρώω αρκετά και μάλλον πρέπει να ξεκινήσω...

Link to comment
Share on other sites

Και τα κλασσικά για τους μύκητες γενικώς, γιαουρτάκια (κανονικό σε κεσεδάκι), μπανάνες, και τα προβιοτικά βοηθάνε επίσης..

 

Γενικά η διατροφή θέλει μία προσοχή. Είναι λίγο δύσκολο αν δεν έχεις όρεξη, όμως ο οργανισμός χρειάζεται την σωστή θρέψη, μην το αμελείς.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια...Μόλις γύρισα από την επανάληψη των εξετάσεων και είμαι απογοητευμένη.Ο εντερόκοκκος δεν λέει να φύγει οπότε και πάλι αντιβίωση....Κρίμα γιατί δεν ήθελα να πιω άλλα φάρμακα....Τι άλλο πρέπει επιτέλους να κάνω?Και την διατροφή μου πρόσεχα και γενικά πιστεύω έκανα ότι έπρεπε....Ξέρετε αν επηρεάζει κάπου η μεγάλη διάρκεια χρήσης της αντιβίωσης??:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,ειναι στην 25 εβδομάδα κύησης και μετά από Περιδεςη τραχηλου ,πριν από ένα μήνα περίπου έκανα καλλιέργεια κολπική στο ράμμα .Βρεθηκε το μικρόβιο Εντεροκοκκος .Εχω αναστατωθεί πραγματικά θα το αντιμετωπίσω με amoxil 1g για 10 ημέρες .υπαρχει κοπέλα με παρόμοια εμπειρία ;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια καλησπέρα μετά από δύο αποτυχημένες εγκυμοσύνες μέσα σε 5 μήνες αποφάσισα να αρχίσω τις προσπάθειες να ξαναμεινω έγκυος και ενώ όλες οι εξετάσεις βγήκαν καλές και τα πυοσφαιρια είναι λίγα έχω εντεροκοκκο πόσο θα με επηρεάσει αυτό για την σύλληψη ή για μια φυσιολογική εγκυμοσύνη είμαι σε απόγνωση και πολύ κουρασμένη ψυχολογικά :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα μετά από δύο αποτυχημένες εγκυμοσύνες μέσα σε 5 μήνες αποφάσισα να αρχίσω τις προσπάθειες να ξαναμεινω έγκυος και ενώ όλες οι εξετάσεις βγήκαν καλές και τα πυοσφαιρια είναι λίγα έχω εντεροκοκκο πόσο θα με επηρεάσει αυτό για την σύλληψη ή για μια φυσιολογική εγκυμοσύνη είμαι σε απόγνωση και πολύ κουρασμένη ψυχολογικά :cry:

 

και εγω εχω εντεροκοκκο 27 εβδομαδα κυησης μου εδωσε αντιβιωση και ελπιζω να περασει , η γνωμβ μου ειναι να πας και σε ουρολόγο για να σε κατευθύνει αναλογα σε συνεργασια παντα με το γυναικολογο σου !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...