Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Πριν από λίγες μέρες βγήκε μια εγκύκλιος που λέει ότι για εγγραφή στο ολοήμερο πρέπει να πάνε οι γονείς βεβαιώσεις από τους εργοδότες τους ότι εργάζονται ή βεβαίωση απο τον ΟΑΕΔ ότι είναι άνεργοι.

Αυτή η εγκύκλιος τυπικά αφορά τα δημοτικά σχολέια.

Τα γραφεία πρωτοβάθμιας, όμως, λένε ότι αφορά ΚΑΙ τα νηπιαγωγεία. Μάλιστα, όσες εγγραφές έχουν γίνει, θα κληθούν οι γονείς να πάνε και τις βεβαιώσεις αυτές.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι το μότο "πρώτα ο μαθητής" πάει στο βρόντο και τη θέση του παίρνει το "πρώτα η οικονομία και ας κόψουν το λαιμό τους"!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Και γιατί χρειάζεται χαρτί αν δουλεύω ή όχι? Το νήπιαγωγείο δεν είναι υποχρεωτικό, ασχετο αν δουλεύει η μάνα ή όχι?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί χρειάζεται χαρτί αν δουλεύω ή όχι? Το νήπιαγωγείο δεν είναι υποχρεωτικό, ασχετο αν δουλεύει η μάνα ή όχι?

 

 

για το ολοημερο ειναι το θεμα. Μαμακιες δηλαδη, εγω το ολοημερο το θεωρω πολυ εκπαιδευτικο (ψυχοκοινωνικα ειδικα ) και στο νηπιαγωγειο και στο δημοτικο (οταν εφαρμοζεται σωστα), αλλα δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις ειναι χασιμο χρονου για τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, ολοήμερο θα τις βάλω, δεν έχω και άλλη επιλογή λόγω δουλειάς. Και μετά θα τις κρατάει και η μαμά μου...:( Αρα, χρειάζετε και αυτό ε?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όντως την Παρασκεύη μου είπαν να ζητήσω βεβαίωση εργοδότη και για τους δύο γονείς ή αντίγραφο κάρτας ανεργίας ή υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από την αστυνομία ότι εργάζονται και ότι θα προσκομίσουν τα δικαιολογητικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει να θελουν χαρτι για να αποδειξεις πως δουλευεις κ ποσες ωρες και γιαυτο θες το ολοημερο, ωστε να μην "πηξει" το ολοημερο με μαθητες που ο ενας γονιος πχ δε γ δουλευει και το κλασσικο μεινει αδειο. καπως ετσι μου λεει η λογικη μου

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλέ, τι να μείνει άδειο? Αφού από τις 8 το πρωί πάνε. Οχι από τις 12.00.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

είναι διαφορετικα τμηματα το ολοημερο με το κλασικο. τα παιδιά δεν μπλέκονται. του ολοημερου τα παιδιά ξεκινανε τη μερα τους ολα μαζι στις 8 και ειναι ολα μαζι μέχρι τις 3.45μ.μ. η δασκάλα αλλαζει μετα την ωρα του φαγητου.

αντιθετα τα παιδιά του κλασικου ξεκινανε στις 8 και ολα μαζι σχολανε στις 12.15μ.μ.

είναι ξεχωριστα τμηματα!

τα τμηματα του ολοημερου παντα είανι γεματα και δεν παιρνουν προνηπια, ενω στο κλασικο, υπάρχουν περιπτωσεις που παιρνουν προνηπια.

το κλασικο, δεν εχει τοση ζητηση...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο εννοουσα δηλ. Το να εχει το κλασσικο δεκα αιτησεις και το ολοημερο πενηντα και να μη παιρνει προνηπια ειναι προβλημα για μενα. Εγω πχ αν δε παρουν στο προνηπιο τη κορη μου στο ολοημερο εχω θεμα μιας κ δουλευουμε κ οι δυο ως τις τεσσερις και τεσσεραμιση και παλι θα πρεπει να αγαρεψω τη γιαγια για το γυρισμο! Αν ζητουμ λοιπον απο τον εργοδοτη χαρτι τοτε δε θα γινεται ο χαμος στο ολοημερο και ισως να καταφερει κ η δικια μου να παει προνηπιο ετσι. Με αυτη τη λογικη το ειπα... Ειμαι λαθος;

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Το ολοήμερο όταν ξεκίνησε δεν ήταν ο στόχος του η φύ΄λαξη των παιδιών, αλλά η εκπαίδευση.

Μετά την πρωινή βάρδια η εκπαίδευση συνεχίζεται κανονικά. Αν δεν συνεχιζόταν, οι νηαπιγωγοί θα έπιναν τον καφέ τους και τα παιδιά θα ζωγράφιζαν. Αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι!

Τώρα, με αυτή τη διάταξη πολύ απλά ακυρώνουν τον εκπαιδευτικπ χαρακτήρα του ολοημέρου και τα μετατρέπουν σε χώρους φύλαξης για τα παιδιά των εργαζόμενων γονέων!

 

Και μην ξεχνάτε να βλέπετε λίγο και πιο ευρέως το κάθε θέμα και όχι αν βολέυει εσάς η όχι. Σκεφτείτε λίγο τα παιδιά που οι γονείς τους είναι αγρότες (από πού θα πάρουν βεβαίωση;), τα παιδιά που η μαμά βοηθά τον μπαμπά στο μαγαζί (συνήθως δεν φαίνεται πουθενά ως εργαζόμενη), τη μαμά που δουλέυει ως νταντά ή καθαρίστρια ή κάτι παρόμοιο (πόσες είναι ασφαλισμένες και "φαίνονται" ως εργαζόμενες;)

 

 

Υ.Γ. Οι βάρδιες των νηπιγωγών αλλάζουν πριν το φαγητό και όχι μετά.

Η πρωινή είναι 8-11:45, και η απογευματική 11:30-15:45

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ολοήμερο όταν ξεκίνησε δεν ήταν ο στόχος του η φύ΄λαξη των παιδιών, αλλά η εκπαίδευση.

Μετά την πρωινή βάρδια η εκπαίδευση συνεχίζεται κανονικά. Αν δεν συνεχιζόταν, οι νηαπιγωγοί θα έπιναν τον καφέ τους και τα παιδιά θα ζωγράφιζαν. Αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι!

 

 

μη κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... εχω ακουσει πολλα...

Link to comment
Share on other sites

μη κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... εχω ακουσει πολλα...

 

Το αλλάζω!

Ευτυχώς τις περισσότερες φορές δεν είναι έτσι!

 

(καθότι, όπως έχω πολλάκις παραδεχτεί, κακοί υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα, άρα και στους εκπαιδευτικούς)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

η εγκυκλιος για την βεβαιωση εργασιας των γονεων για το ολοημερο βγηκε τη μερα που κατεθεσα τα χαρτια μου για το προνηπιο.

Ισχυει πραγματικα αυτο το πραγμα? ζητανε οντως δηλαδη?

Αν ειναι να τους την παω μαζι με τα υπολοιπομενα χαρτια μια και καλη μη πηγαινοερχομαι καθε 3 κ λιγο, αφηστε που

στου συζυγου τη δουλεια δεν εχουν και τοσο μεγαλη προθυμια να του συμπληρωνουν χαρτια και θα ηθελα να ξερω ωστε να ζητησει

τωρα που ζηταμε βεβαιωση εργοδοτη για την εργασια (για παιδικο της μικρης) να μας τη βγαλουν διπλη.

Να παρω παλι τηλεφωνο να ρωτησω? φοβαμαι μην εχω γινει ενοχλητικη, εχω παρει τοσες φορες για να μαθω σε ποιο σχολειο ανηκω, πως θα παω, να μου πουν τα δικαιολ/κα απο τηλεφωνου κλπ....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

η εγκυκλιος για την βεβαιωση εργασιας των γονεων για το ολοημερο βγηκε τη μερα που κατεθεσα τα χαρτια μου για το προνηπιο.

Ισχυει πραγματικα αυτο το πραγμα? ζητανε οντως δηλαδη?

Αν ειναι να τους την παω μαζι με τα υπολοιπομενα χαρτια μια και καλη μη πηγαινοερχομαι καθε 3 κ λιγο, αφηστε που

στου συζυγου τη δουλεια δεν εχουν και τοσο μεγαλη προθυμια να του συμπληρωνουν χαρτια και θα ηθελα να ξερω ωστε να ζητησει

τωρα που ζηταμε βεβαιωση εργοδοτη για την εργασια (για παιδικο της μικρης) να μας τη βγαλουν διπλη.

Να παρω παλι τηλεφωνο να ρωτησω? φοβαμαι μην εχω γινει ενοχλητικη, εχω παρει τοσες φορες για να μαθω σε ποιο σχολειο ανηκω, πως θα παω, να μου πουν τα δικαιολ/κα απο τηλεφωνου κλπ....

 

Ζητείται βεβαίωση και από τους 2 γονέις ή φωτοτυπία της κάρτας ανεργίας.

ΑΛΛΑ μόνο για εγγραφή σε ολοήμερο νηπιαγωγείο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω ετοιμαζω 2 αιτησεις προνηπιου

 

Μια για τον παιδικο σταθμο του δημου και μια για το νηπιαγωγειο του δημου (που στεγαζεται μαζι με το δημοτικο σχολειο) σε περιπτωση που παρουν προνηπια φετος (δυσκολο..)

 

Ομως, στα δικαιολογητικα για το νηπιαγωγειο δεν αναφερεται καπου βεβαιωση εργασιας οπως αναφερει η v & a (μπερδευτηκα)..

 

οι μονες βεβαιωσεις εργασιας εχουν ζητηθει απο τον παιδικο σταθμο ..

 

ελπιζω να μην εχω μπερδεψει κατι διοτι και σε εμας οι αιτησεις ειναι 11-1 οποτε πρεπει να φυγω απο τη δουλεια μου και δεν μπορω να το κανω αυτο συχνα!

Link to comment
Share on other sites

ok αρα τα χρειαζομαστε μαλλον κ για το προνηπιο ( με τη λογικη πως μας ρωτησαν αν θελουμε το προνηπιο να ειναι ολοημερο)

 

 

βλεπω οτι τα παιδια μας εχουν ακριβως μια εβδομαδα διαφορα.!

οποτε ειναι για το προνηπιο, και μαλιστα τα μικροτερα..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κι εγω αιτηση για ολοημερο προνηπιο σημερα, και μου ειπαν οτι εχουν παρα πολλες αιτησεις. Ειμαι ανεργη και θελω να ψαξω για δουλεια, αλλα ειμαι σε διλημμα τωρα. Οπως τα βλεπω τα πραγματα, ειναι πολυ δυσκολο να παρουν το γιο μου σε ολοημερο. Μηπως να κανω αλλαγη στην αιτηση και να επιλεξω το κλασσικο τμημα για να μη μεινει το παιδι απ΄εξω? Οπως μου ειπαν, πρεπει να δηλωθει εξ αρχης, ολοημερο ή κλασσικο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κι εγω αιτηση για ολοημερο προνηπιο σημερα, και μου ειπαν οτι εχουν παρα πολλες αιτησεις. Ειμαι ανεργη και θελω να ψαξω για δουλεια, αλλα ειμαι σε διλημμα τωρα. Οπως τα βλεπω τα πραγματα, ειναι πολυ δυσκολο να παρουν το γιο μου σε ολοημερο. Μηπως να κανω αλλαγη στην αιτηση και να επιλεξω το κλασσικο τμημα για να μη μεινει το παιδι απ΄εξω? Οπως μου ειπαν, πρεπει να δηλωθει εξ αρχης, ολοημερο ή κλασσικο.

 

Ναι, πρέπει να δηλώθεί εξαρχής το ολοήμερο ή το κλασικό, προκειμένου να μπορεί να γίνει εγγραφή όσο το δυνατόν περισσοτέρων παιδιών, να εγγραφούν ή όχι προνήπια, να οργανωθεί η κλήρωση (αν θα γίνει) και να γίνει χωρισμός τμημάτων.

Αν δεν υπάρχει αυτό ο "όρος", και γραφτούν π.χ. 25 νήπια στο ολοήμερο (κλείσει το τμήμα με νήπια), δεν θα γραφεί κανένα προνήπιο. Αν ξαφνικά 5 μαμάδες του ολοημέρου αποφασίσουν το Σεπτέμβρη ότι θέλουν τα παιδιά τους στο κλασικό και κάνουν τη μετακίνηση (αν υπάρχουν θέσεις στο κλασικό), τι θα γίνουν οι 5 θέσεις; Θα φωνάξουν πάλι τα προνήπια να κάνουν χαρτιά, να γίνει κήρωση κλπ; Θα ανατραπεί όλος ο προγραμματισμός των οικογενειών που μέχρι εκέινη τη στιγμ'η γνώριζαν ότι το παιδί τους δεν θα πάει προνήπιο και είχαν κάνει ανάλογες ρυθμίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να δηλώθεί εξαρχής το ολοήμερο ή το κλασικό, προκειμένου να μπορεί να γίνει εγγραφή όσο το δυνατόν περισσοτέρων παιδιών, να εγγραφούν ή όχι προνήπια, να οργανωθεί η κλήρωση (αν θα γίνει) και να γίνει χωρισμός τμημάτων.

 

Θελω να το συζητησω αποψε με τον αντρα μου. Αν αποφασισουμε οτι προκειμενου να χασουμε εντελως τη δυνατοτητα του προνηπιου, καλυτερα να δηλωσουμε το κλασσικο που θα΄χουμε περισσοτερες πιθανοτητες να τον παρουν, θα μπορω να παω αυριο να αλλαξω την αιτηση που εκανα σημερα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εκανα κι εγω εγγραφη στο προνηπιο, το 15 προνηπιο ειμασταν. (συγκριτικά με περυσι....που ηταν 5... καταλαβαίνετε τι γινεται στις οικογενειες...)

 

μετα πηγα ΚΕΠ γαιτι ηθελα πιστοποιητικο γεννησης. υπάρχει εγκύκλιος που τα σχολεια παίρνουν ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ τετοιου ειδους πιστοποιητικά. ο υπαλληλος μου φωτοτυπησε την εγκυκλιο να την παω στο νηπιαγωγειο... για να κανουν κι εκεινοι, λεει, τη δουλειά τους και οχι μονο τα ΚΕΠ!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα θελει βεβαιωση απο εργοδοτη για τα νηπια για το ολοημερο?αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας?τι γινεται?μηπως γνωριζει καμια μανουλα?

 

Κοίτα, για τη βεβάιωση οι μισε΄ς πρωτοβάθμιες τη ζητούν (άρα τη ζητούν και τα σχολέια) και οι υπόλοιπες λένε ότι η εγκύκλιος ήταν μόνο για τα δημοτικά....

Στο υπουργείο δεν σηκώνουν τηλέφωνο....

Εγώ θα συμβούλευα να πάρεις μία.

Ελέυθερη επαγγελματίας....Από εμπορικό σύλλογο ή κάτι αντίστοιχο;

Αν έχεις επιχείρηση στο δικό σου όνομα θα μπορέσεις να πάρεις από τον αντίστοιχο σύλλο, αν βοηθάς τον άντρα σου στο μαγαζί π.χ., είσαι από τους χαμένους της υπόθεσης!

Link to comment
Share on other sites

εκανα κι εγω εγγραφη στο προνηπιο, το 15 προνηπιο ειμασταν. (συγκριτικά με περυσι....που ηταν 5... καταλαβαίνετε τι γινεται στις οικογενειες...)

 

μετα πηγα ΚΕΠ γαιτι ηθελα πιστοποιητικο γεννησης. υπάρχει εγκύκλιος που τα σχολεια παίρνουν ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ τετοιου ειδους πιστοποιητικά. ο υπαλληλος μου φωτοτυπησε την εγκυκλιο να την παω στο νηπιαγωγειο... για να κανουν κι εκεινοι, λεει, τη δουλειά τους και οχι μονο τα ΚΕΠ!!!!

 

 

σε εμας ζητανε πιστοποιητικο γεννησης και σε παρενθεση (προσφατο)..

λες και αν ειναι παλιο δεν ισχυει η γεννηση..:shock::shock:

πρεπει να παω στο ληξιαρχειο/ΚΕΠ δηλαδη? εχω πιστοποιητικο γεννησης αλλα ειναι 3,5 ετων..(παλιωσε)

 

γιατι οχι βρε παιδια ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης που βγαινει απο το δημο σε 1 λεπτο?

 

τρεχουμε παλι...

 

εγω παντως ενδιαφερομαι για το κλασσικο προνηπιο και οχι το ολοημερο, θα εχω γυναικα στο σπιτι για τη μικρη ετσι κι αλλιως, οποτε θα τον παω λιγοτερες ωρες για πρωτη χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...