Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φλεβικη ανεπαρκεια


Recommended Posts

Κοριτσια ανοιγω αυτο το θεμα γιατι με απασχολει ιδιαιτερα και τωρα στην εγκυμοσυνη περισσοτερο.

Απο την εφηβεια μου θυμαμαι μια φλέβα να διαγραφεται (οχι σπασμενο αγγειο -αυτο δεν ειναι τιποτα)στην αριστερη γαμπα μου. Με πονουσε ιδιαιτερα και με επιαναν κραμπες μετα απο προπονησεις βολευ(ότι χειροτερο λόγω κραδασμών-το έμαθα πολύ αργότερα)και μετα απο πολύωρη ορθοστασια..

Με τα χρονια έμαθα να ζω με αυτό και να το βοηθαω με κρυα ντους μαξιλαρακι στον υπνο κλπ.

Όχι ομως οτι καλυτερευε. Αντιθετως εφτασα μετα απο 10 χρονια να μιλαω για ανεπαρκεια της φλεβας και για κοντινο χειρουργειο(τωρα ειμαι στα 30 μου).Ολοι ομως οι γιατροι μου έλεγαν μετα τις εγκυμοσυνες διοτι δημιουργουνται κι αλλες όποτε να τις βγάλουμε όλες μαζι!!

Και πάμε τωρα στην εγκυμοσυνη μου. Στην 7η εβδομαδα η γιατρος μου εδωσε προγεστερόνη ενισχυτικα.

Ημουν προετοιμασμενη για πόνο στην φλέβα αλλά αυτο που με επιασε δεν περιγραφεται!!Ας πουμε οτι το ποδι δεν λειτουργουσε καθόλου>καμια σχεση με τον πόνο που εχω συνηθίσει τόσα χρόνια μα πέραν τουτου ήμουν και ..κουτση!Ο γιατρος (αγγειολογος)φοβηθηκε για θρομβωση αλλα το triplex ευτυχως βγηκε καλο.Τελος πάντων το προβλημα σταματησε μολις περασε μια εβδομαδα διακοπης της προγεστερόνης.

Το θεμα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι φυσιολογικη αλλα στον 6ο μηνα μάλλον θα με ξαναπιασει αφενος λόγω προγεστερόνης αφετερου λογω κιλων..

Εχει καποια αναλογη εμπειρια?(ελπιζω όχι και η γιατρος μου ειπε οτι αυτα εμφανιζονται σε μεγαλυτερες ηλικιες)

ουφ!Ελπιζω να μην σας ζαλισα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


amelie μου εχω παρομοιο προβλημα με το δικο σου στην αριστερη μου γαμπα.Εχω μια φλεβα απο τα 19 μου που ειναι αναγλυφη.Τοτε που παρουσιαστηκε (πριν 14 χρονια περιπου) ειχα κανει εναν υπερηχο και ειδαν οτι ειναι κατακκοκινη(ανεπαρκης δηλαδη αλλα ευτυχως σταματαει στο γονατο πραγμα που σημαινει οτι δεν μπορει να μου δημιουργησει προβλημα στην καρδια!Ο γιατρος τοτε μου ειχε πει οτι αν θελω μπορω να κανω χειρουργειο για καθαρα αισθητικους λογους αλλα καλο ειναι να το κανω μετα τις εγκυμοσυνες!

Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης τωρα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα μιας και φροντιζα να μην μενω ορθια, να βαζω τα ποδια μου ψηλα, να βαζω κρυο νερο οποτε μπορω και να χρησιμοποιω μια αλοιφουλα για τους κιρσους που πραγματικα με ανακουφιζε!

Οταν μπηκα να γεννησω μετα απο ολα τα αλλα που μου κανανε για προετοιμασια(κλισμα,ξυρισμα,επισκληριδιο) μου εβαλαν καλτσες ειδικες για τους κιρσους που εφταναν ως ψηλα στον μοιρο και μαλιστα τις φορουσα και τις 5 μερες που εμεινα στο μαιευτηριο(και ηταν και Αυγουστος και κοντευα να βγαλω την μπεμπελη!!!!!!)

Ολα πηγαν καλα και δεν ειχα παραπανω προβληματα!!!Βεβαια ακομα και τωρα ποναω στα ποδια οπως και πριν την γεννα!Εεεεε μειναν και τα κιλακια και οσο να κανει επιβαρυνει κι αυτο! :lol:

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα φλεβες που φαινονταν στα ποδια αλλα ποτε δεν εδωσα σημασια,οταν εμεινα εγκυος ,επιασα το ποδι μου το αριστερο και ενιωσα να πεταγονται,δεν ηξερα τι ηταν,μολις τα ειδα τρελαθηκα,εκανα τριπλεξ που βγηκε καλο,αλλα μου ειπαν οταν παω να γεννησω πρεπει να με εξεταση καρδιολογος και ισως χρειαστει να κανω καποια ενεση αντι θρομβωτικη,φοραγα καλτσες ειδικες για κιρσους,μου τις εγραψε ο γιατρος,καπου 50 ευρω εχουν,οταν πηγα στο νοσοκομειο,δεν χρειαστηκε να κανω ενεση αλλα φοραγα τις καλτσες κατα την διαρκεια του τοκετου και 2-3 μερες μετα.επισης ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι αφου γεννησεις να περπατας πολυ στο νοσοκομειο μετα,λογω των φλεβων,κανει καλο.δεν κανει καλο ομως η ορθοστασια.δυστυχως με την εγκυμοσυνη χειροτερεψαν παρα πολυ σε σημειο που ντρεπομαι να φοραω,κοντα σορτσακια,ευτυχως ειναι στο ενα ποδι και ειναι απο το γονατο και πανω,εμενα.δεν φευγουν μετα παρα μονο με καποιες ειδικες ενεσεις ή αλλες μεθοδους,και δεν το σκεφτομαι καν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτστα!

Αγγελικουλα αυτες τις καλτσες μου τις εγραψε ο αγγειολογος αλλα μου ειπε και το εξης:'Οταν το μωρουλι μου παει 2 μηνων μαλλον θα μπω για χειρουργειο. Ελπιζω να μη χρειαστει

φιλια και στις δυο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

renia, θυμασαι ποια αλοιφουλα εβαζες?μια που ειναι σε μορφη τζελ? και εμενα ευτυχως δεν ειναι η κεντρικη φλέβα οποτε δεν φοβομαστε για επιπτωσεις στην καρδια..δυστυχως ομως συνεχιζεται και στο μηρο και κανει και δυο φουσκωματακια..το καλο ειναι πως δεν ειναι εμφανη ολα αυτα παρα μονο στη γαμπα..ευτυχως τωρα ειμαι καλυτερα και προσεχω με τα κιλα!..για την ωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλοιφη που μου ειχε δωσει ο γυναικολογος στην διαρκεια της εγκυμοσυνης ηταν η Opino gel η καπως ετσι!Αλλα υπαρχει αλλη μια που την χρησιμοποιω τωρ και την λενε Hemeran gel.

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλοιφη που μου ειχε δωσει ο γυναικολογος στην διαρκεια της εγκυμοσυνης ηταν η Opino gel η καπως ετσι!Αλλα υπαρχει αλλη μια που την χρησιμοποιω τωρ και την λενε Hemeran gel.

 

η αλοιφη αυτη ειναι για να μην σε πονανε οι φλεβες ή και για να μην πεταγονται τοσο πολυ??

Link to comment
Share on other sites

Οι αλοοιφες αυτες ειναι για να μην πονανε τα ποδια εξαιτιας της φλεβικης διογκωσης.......

Για να μην φουσκωνουν το μονο που μπορεις να κανεις ειναι εγχειρηση :cry:

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την αλοιφη μου ειχε δωσει και κατι φυτικα χαπακια τα οποια βοηθουσαν στις βραδυνες κραμπες. Βεβαια τωρα στην εγκυμοσυνη δεν επιτρεπονται. Παντως οπως δεν επιτρεπονται τα αντισυλληπτικα στη φλεβιτιδα το ιδιο πρεπει να γινεται και με τις ορμονες..και τωρα αυτη τη στιγμη ειναι και λιγο αναστατες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

εγω ειχα φλεβες που φαινονταν στα ποδια αλλα ποτε δεν εδωσα σημασια,οταν εμεινα εγκυος ,επιασα το ποδι μου το αριστερο και ενιωσα να πεταγονται,δεν ηξερα τι ηταν,μολις τα ειδα τρελαθηκα,εκανα τριπλεξ που βγηκε καλο,αλλα μου ειπαν οταν παω να γεννησω πρεπει να με εξεταση καρδιολογος και ισως χρειαστει να κανω καποια ενεση αντι θρομβωτικη,φοραγα καλτσες ειδικες για κιρσους,μου τις εγραψε ο γιατρος,καπου 50 ευρω εχουν,οταν πηγα στο νοσοκομειο,δεν χρειαστηκε να κανω ενεση αλλα φοραγα τις καλτσες κατα την διαρκεια του τοκετου και 2-3 μερες μετα.επισης ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι αφου γεννησεις να περπατας πολυ στο νοσοκομειο μετα,λογω των φλεβων,κανει καλο.δεν κανει καλο ομως η ορθοστασια.δυστυχως με την εγκυμοσυνη χειροτερεψαν παρα πολυ σε σημειο που ντρεπομαι να φοραω,κοντα σορτσακια,ευτυχως ειναι στο ενα ποδι και ειναι απο το γονατο και πανω,εμενα.δεν φευγουν μετα παρα μονο με καποιες ειδικες ενεσεις ή αλλες μεθοδους,και δεν το σκεφτομαι καν.

__________________

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ..... ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ, ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΓΑΜΠΑΣ!!!! ΧΑΛΙΑ! ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΦΟΡΕΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ! βΛΕΠΩ ΝΑ ΦΟΡΑΩ ΚΑΛΣΟΝ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ....(ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΙΟΥΛΙΟ)!!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Παιδιά αν ξέρει κάποια , εγώ έχω , είχα μάλλον φλεβική ανεπάρκεια στις φλέβες του λαιμού ( σφαγίτιδες ) και στην άζυγο , έκανα μπαλονάκι , παρατήρησα βελτίωση η οποία όμως εξαφανίστηκε με το που μου πρήστηκε το στηθος για περίοδο , δηλαδή η προγεστερόνη επηρέασε το αποτέλεσμα της αγγειοπλαστικής .Δεν είμαι έγκυος , απλά σκέφτηκα πως κάποια από εδώ μπορεί να ξέρει .

Α , η φλεβική ανεπάρκεια σε περισσότερες από μια φλέβες του λαιμού προκαλεί σκλήρυνση κατά πλάκας και είναι κληρονομική , γενικά αν έχετε φλεβίτιδα στο σόι προσέξτε τα παιδιά σας σε κάποια χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...