Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εβδομαδιαιο Μενου...


mmdad

Recommended Posts

Ο συζυγος βαρεθηκε να τρωει λεει τα ιδια και τα ιδια - αλλα δεν λεει και τι θελει να φαει..

Εχω σχεδιασει ενα εβδομαδιαιο μενου το οποιο οντως ειναι μονοτονο αλλα τι αλλο μπορουμε να μαγειρεψουμε?

Εγω με τον συζυγο τρωμε στο σπιτι μονο το βραδυ και τα σαββατοκυριακα. Η μαμα μου και ο μικρος τρωνε και το μεσημερι και ο μεγαλος θα τρωει 2 μεσημερια και τα σαββατοκυριακα...

Αυτη την στιγμη το μενου μας εχει ως εξης:

Δευτερα: Μπιφτεκια με πατατες΄την μια βδομαδα λαχανικα με κουσκους ή σταρι την αλλη.

Τριτη: Φιλετο γλωσσα με κουνουπιδι ή μπροκολο

Τεταρτη: Φασολακια ή αρακα ή σπανακοριζο

Πεμπτη: Ζυμαρικα ή (τα αντιστοιχα με τα ελληνικα) σουβλακια.

Παρασκευη: Οσπρια

Σαββατο μεσημερι fihsticks με κουνουπιδι ή μπροκολο

Σαββατο βραδυ: πιτσα τα παιδια και εμεις τοαστ ή αλλαντικα με σαλατα

Κυριακη μεσημερι: χοιρινο ή κοτοπουλο με κατι

Κυριακη βραδυ τοαστ.

Τα λαδερα και τα οσπρια θα τα κρατησω ως εχουν αλλα τι αλλο μπορουμε να φτιαχνουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ki εμείς είναι η πρώτη εβδομάδα που καταρτίσαμε πρόγραμμα, μετά από 9 χρόνια γάμου (χωρίς παιδιά όμως). Έχει ως εξής:

 

Δευτέρα: ξεκαθάρισμα ψυγείου, ή ομελέτα φούρνου και σαλάτα

Τρίτη: Όσπριο ή λαδερό

Τετάρτη: Κοτόπουλο σε παραλλαγές

Πέμπτη: Ζυμαρικό ή ρύζι

Παρασκευή: ποικιλία με ποτάκι, κρασάκι ή μπυρίτσα (πίτες, πίτσες, αλμυρά κλπ, όχι έτοιμα)

Σάββατο: Ψάρια και θαλασσινά

Κυριακή: Κρέας

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει το έξής κάθε μέρα έχει και μια κατηγορία η οποία κάθε εβδομάδα κάνω παραλαγες.π.χ

 

Δευτέρα ζυμαρικά.τη μια καρμπονάρα την αλλη με σάλτσα την τριτη με κιμα την επόμενη με τόνο κλπ.

Τρίτη Κιμά ή ψάρι ή μοσχάρι

Τέτάρτη κ Παρασκευή Λαδερό ή Οσπριο

Πέμπτη κοτοπουλο τη μια κοκκινιστο με πουρε την αλλη ψητό με πατάτες την τρίτη λεμονάτο με ρύζι την επόμενη πανε με πατατες τηγανιτές κλπ

Σάββατο Ψάρι ή γενικά θαλλασινα πλάκι στο φούρνο στον ατμό με λαχανικά,ψαρόσουπα το χειμώνα,ρύζι ή μακαρόνια με σάλτσα θαλλασινών κλπ

Κυριακή Μπελαλίδικα φαγητά μουσακα παστιτσιο γεμιστα. Μοσχάρι ή χοιρινο κοκκινιστο με πατατες πουρε ρυζι,με κριθαράκι στο φούρνο με χόρτα ή σελινο το χοιρινο.βραστο το χειμώνα

 

έλπίζω να σε βοήθησα.Μπορεί να σε βοηθήσει και μια εβδομαδιαία λίστα

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν μου λεει αν βαριεται το οτι ειναι προβλεψιμο το μενου ή το οτι τρωμε τα φαγητα με τον ιδιο τροπο μαγειρεμενα...

Βασικα μαγειρευει η μαμα μου οποτε η κουζινα μας ειναι κλασσικη αλλα μαλλον κατι θα πρεπει να αλλαξουμε. Το θεμα ειναι να βρουμε κατι να τρωνε και τα παιδια μαζι...

Πχ καθε σαββατο fishticks ειναι κουραστικο αλλα ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που τρωει ο μεγαλος (εκτως απο ρυζι, πατατες και μακαρονια). Πχ ο μεγαλος τρωει paelia αλλα ο μικρος δεν τρωει ρυζι σκετο (το θελει ανακατεμενο σε κατι με ζουμακι)

Link to comment
Share on other sites

Σαν βάση πρέπει να σταθεροποιηθούν οι ομάδες φαγητού, δηλ. 2 φορές όσπρια, 2 κοτόπουλο, 1 κόκκινο κρέας, 1 ψάρι, 1 λαχανικό. Βρίσκεις 2-3 συνοδευτικά με την πρωτεΐνη, π.χ λαχανικά βουτύρου (αρακάς με καροτάκια, πατάτα, στρόγγυλα φασολάκια), ρύζι, μακαρονάκι, χρησιμοποιείς διαφορετικούς τρόπους μαγειρέματος π.χ ατμό, κατσαρόλα, φούρνο και κάθε εβδομάδα κάνεις κάτι διαφορετικό. Μετά από χρονικό διάστημα, αλλάζεις συνταγές, ή δοκιμάζεις στο ενδιάμεσο κάποιοα διαφορετική συνταγή. Γενικά είναι πολύ σπαστικό να σκέφτεσαι κάθε μέρα τι θα μαγειρέψεις. Ευτυχώς εγώ μαγειρεύω για 2 μέρες, οπότε λίγο συμμαζεύεται η κατάσταση.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω κάνει το έξής κάθε μέρα έχει και μια κατηγορία η οποία κάθε εβδομάδα κάνω παραλαγες.π.χ

 

Δευτέρα ζυμαρικά.τη μια καρμπονάρα την αλλη με σάλτσα την τριτη με κιμα την επόμενη με τόνο κλπ.

Τρίτη Κιμά ή ψάρι ή μοσχάρι

Τέτάρτη κ Παρασκευή Λαδερό ή Οσπριο

Πέμπτη κοτοπουλο τη μια κοκκινιστο με πουρε την αλλη ψητό με πατάτες την τρίτη λεμονάτο με ρύζι την επόμενη πανε με πατατες τηγανιτές κλπ

Σάββατο Ψάρι ή γενικά θαλλασινα πλάκι στο φούρνο στον ατμό με λαχανικά,ψαρόσουπα το χειμώνα,ρύζι ή μακαρόνια με σάλτσα θαλλασινών κλπ

Κυριακή Μπελαλίδικα φαγητά μουσακα παστιτσιο γεμιστα. Μοσχάρι ή χοιρινο κοκκινιστο με πατατες πουρε ρυζι,με κριθαράκι στο φούρνο με χόρτα ή σελινο το χοιρινο.βραστο το χειμώνα

 

έλπίζω να σε βοήθησα.Μπορεί να σε βοηθήσει και μια εβδομαδιαία λίστα

 

ακριβως το ιδιο-ακομα και οι μερες ταιριαζουν!

 

Το προβλημα σου ειναι οτι βαζεις πολυ συγκεκριμενα φαγητα καθε εβδομαδα, πχ γιατι fishsticks?

Link to comment
Share on other sites

πολυ μπερδεμα αυτο το φαγητο!! εγω δεν εχω συγκεκριμενες μερες με συγκεκριμενα φαγητα. απλα εχω γραψει στο εσωτερικο του ντουλαπιου οτι φαγητο ξερω οποτε αναλογως φτιαχνω με οτι διαθετω στο ψυγειο.γενικα μπορει να περασει και εβδομαδα που να μην φαμε καθολου κρεας αλλα μπορει να φαμε και 3 φορες τη βδομαδα. παντως ετσι που δεν ειναι συγκεκριμενα δεν βαριομαστε. εχω γραψει περιπου 30 φαγητα και ενιοτε βρισκω και οτι μου αρεσει απο το ιντερνετ κασι κανω δοκιμες...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω προγραμμα. αναλογα με το τι θα βρω στη λαικη τι θα ψωνισω απο το μαρκετ, και στο χασαπη, θα αυτοσχεδιασω. επισης κανω και το πολυ βολικο, κανω μεγαλυτερη ποσοτητα και βαζω στη καταψυξη. οποτε κερδιζω μερες μαγειρεματος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαγειρεύω για 2 μέρες. Βολεύει πολύ και τώρα για 2 άτομα να μαγειρεύεις κάθε μέρα είναι too much...

Δεν κάνω λίστα απλά οτι σκέφτομαι το μαγειρεύω προσπαθώντας να σπάω τη μονοτονία. Οταν στερεύει το μυαλό ανοίγω και τον Τσελεμεντέ και κάτι βρίσκω.

Εχτές και σήμερα ας πούμε, φάγαμε μοσχάρι γιουβέτσι. Για αύριο και μεθαύριο έφτιαξα μελιτζάνες ιμάμ. Για Πέμπτη και Παρασκευή δεν έχω σκεφτεί ακόμη....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο-ακομα και οι μερες ταιριαζουν!

 

Το προβλημα σου ειναι οτι βαζεις πολυ συγκεκριμενα φαγητα καθε εβδομαδα, πχ γιατι fishsticks?

 

Fishsticks φτιαχνουμε γιατι τα τρωει ο μεγαλος.

Γενικα βολευει να εχεουμε καποιο προγραμμα για τα ψωνια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ μπερδεμα αυτο το φαγητο!! εγω δεν εχω συγκεκριμενες μερες με συγκεκριμενα φαγητα. απλα εχω γραψει στο εσωτερικο του ντουλαπιου οτι φαγητο ξερω οποτε αναλογως φτιαχνω με οτι διαθετω στο ψυγειο.γενικα μπορει να περασει και εβδομαδα που να μην φαμε καθολου κρεας αλλα μπορει να φαμε και 3 φορες τη βδομαδα. παντως ετσι που δεν ειναι συγκεκριμενα δεν βαριομαστε. εχω γραψει περιπου 30 φαγητα και ενιοτε βρισκω και οτι μου αρεσει απο το ιντερνετ κασι κανω δοκιμες...

 

Δυστυχως το ψυγειο μας ειναι πολυ μικρο οποτε πρεπει να ξερουμε τι θα μαγειρεψουμε και φυσικα δεν παιζει να μεινει κατι πχ κρεας για αλλη μια φορα γιατι πολυ απλα δεν χωραει...

Παντως μια τετοια λιστα μαλλον πρεπει να κανω και εγω... Εστω και κατα κατηγοριες...

Απλα επειδη τρωμε μισοι το βραδυ, μισοι το μεσημερι πρεπει να ειναι κατι το οποιο πχ δεν θα ειναι "ζεσταμενο" το βραδυ αλλα σχεδον φρεσκο..

Link to comment
Share on other sites

Fishsticks φτιαχνουμε γιατι τα τρωει ο μεγαλος.

Γενικα βολευει να εχεουμε καποιο προγραμμα για τα ψωνια..

 

Κι εγω ετρωγα Fishsticks μεχρι που μου εξήγησαν τί ειναι και τα εκοψα...αν ζεις Βελγιο οπως γραφεις υπαρχουν παρα πολλα ψαρια και θαλασσινα που μαγειρευονται το ιδιο ευκολα και ειναι και πιο υγιεινα-ετσι εχεις και την ποικιλια που θελεις. (το ιδιο κι αν ζεις ελλαδα βεβαια, απλα πιο ευκολο ειναι να τηγανιζεις μικρα ψαρια!)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετρωγα Fishsticks μεχρι που μου εξήγησαν τί ειναι και τα εκοψα...αν ζεις Βελγιο οπως γραφεις υπαρχουν παρα πολλα ψαρια και θαλασσινα που μαγειρευονται το ιδιο ευκολα και ειναι και πιο υγιεινα-ετσι εχεις και την ποικιλια που θελεις. (το ιδιο κι αν ζεις ελλαδα βεβαια, απλα πιο ευκολο ειναι να τηγανιζεις μικρα ψαρια!)

Αν μπορείς εξήγησε και σε μας για τα fishsticks γιατί είναι το μόνο "ψάρι" που τρώει ευχάριστα ο μικρός μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετρωγα Fishsticks μεχρι που μου εξήγησαν τί ειναι και τα εκοψα...αν ζεις Βελγιο οπως γραφεις υπαρχουν παρα πολλα ψαρια και θαλασσινα που μαγειρευονται το ιδιο ευκολα και ειναι και πιο υγιεινα-ετσι εχεις και την ποικιλια που θελεις. (το ιδιο κι αν ζεις ελλαδα βεβαια, απλα πιο ευκολο ειναι να τηγανιζεις μικρα ψαρια!)

 

Συμφωνω οτι τα fishstιcks δεν ειναι καλα. Πρεπει να γινονται απο υπολοιματα ψαριου και ισως εχουν και αλλα προσθετα. Το θεμα ειναι πως πειθεις τον τετραχρονο??

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι τα fishstιcks δεν ειναι καλα. Πρεπει να γινονται απο υπολοιματα ψαριου και ισως εχουν και αλλα προσθετα. Το θεμα ειναι πως πειθεις τον τετραχρονο??

 

δεν τον πειθεις. μονο αν, ΑΝ, ξεγελαστει. δηλαδη να κανετε εσεις πανε φιλετακια ψαριου (γλωσσα, περκα κτλ) και να πειραματιστειτε αν τα φαει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γαιτι δεν κανεις κανενα μουσακα κανενα παστιτσιο, κανενα ντολμαδακι, καμια γεμιστη πιπερια η ντοματες, δεν λεω καθε μερα αλλα βαλτα στο μενου μια φορα το μηνα εστω.... εγω παλι δεν κανω κανενα μενου μαγειρευω οτι τραβαει η ψυχη μου καθε μερα...

Link to comment
Share on other sites

δεν τον πειθεις. μονο αν, ΑΝ, ξεγελαστει. δηλαδη να κανετε εσεις πανε φιλετακια ψαριου (γλωσσα, περκα κτλ) και να πειραματιστειτε αν τα φαει

 

Χα! μαρκα αλλαξα και δεν τα εφαγε γιατι ειχαν αλλο χρωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

γαιτι δεν κανεις κανενα μουσακα κανενα παστιτσιο, κανενα ντολμαδακι, καμια γεμιστη πιπερια η ντοματες, δεν λεω καθε μερα αλλα βαλτα στο μενου μια φορα το μηνα εστω.... εγω παλι δεν κανω κανενα μενου μαγειρευω οτι τραβαει η ψυχη μου καθε μερα...

 

Αυτα τα φαγητα βγαινουν πιο "πολλα" (δεν καταναλωνονται αυθημερων) και εχω 2 προληματα. 1ον δεν εχουμε ψυγειο (μονο αν το δειτε θα καταλαβετε αλλα ειναι τυπου ξενοδοχειου) και δευτερον στο τελος τα βαριεται και αναγκαζομαι να τα τρωω εγω..

Παντως μια φορα στις διμηνο περιπου τα φτιαχνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Χα! μαρκα αλλαξα και δεν τα εφαγε γιατι ειχαν αλλο χρωμα!!!

 

επειδη το υποψιαστηκα γι' αυτο και ειπα ΑΝ ξεγελαστει.

 

ισως ηρθε η ωρα για μεγαλυτερο ψυγειο αν χωραει το σπιτι. δεν ειναι και τοσομεγαλο εξοδο και εισαστε 5 ατομα

Link to comment
Share on other sites

επειδη το υποψιαστηκα γι' αυτο και ειπα ΑΝ ξεγελαστει.

 

ισως ηρθε η ωρα για μεγαλυτερο ψυγειο αν χωραει το σπιτι. δεν ειναι και τοσομεγαλο εξοδο και εισαστε 5 ατομα

 

Μακαρι να ειχε χωρο να βαλουμε εστω κανονικο. Αυτο που εχουμε ειναι κατω απο τον παγκο της κουζινας..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...