Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βορικο οξυ αντι γλυκοζης σε καμπυλη ζαχαρου


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους, αποφασισα να γραψω τι μου ειχε συμβει αφου εχουν περασει αρκετοι μηνες και εχω λιγο χρονο και την ηρεμια να διηγηθω τι συνεβη.

Οταν ημουν περιπου 7 μηνων εγκυος, πηγα συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου μου να κανω για δευτερη φορα την μεγαλη καμπυλη ζαχαρου, καθοτι ειχα βγει πολυ κατω ( υπογλυκαιμια )στα ορια της πρωτης. Πηγα στο φαρμακειο και ζητησα 100 γρ γλυκοζη και μετα πηγα στο μικροβιολογικο εργαστηριο για να κανω την εξεταση. Μια και ηταν η δευτερη φορα που εκανα την εξεταση ειχα σκεφτει οτι θα πιω την γλυκοζη " ασπρο πατο " γιατι την πρωτη φορα με την φοβερα γλυκια της γευση με ειχε αναγουλιασει απιστευτα και ειχα καταβαλει φοβερη προσπαθεια για να μην κανω εμετο.

Καθως προσπαθω να πιω την γλυκοζη με μιας σταματαω για να παρω μια ανασα και νιωθω στο στομα μου μια πικρη γευση. Λεω στην μικροβιολογο κατι δεν παει καλα αυτο ειναι πικρο!!! Αρχιζω και παθαινω πανικο, λεω τι πινω Θεε μου?? Οπως ειμαι παω στο φαρμακειο το οποιο ηταν πολυ κοντα εκει, και του λεω τι μου εδωσες ????

Αυτος αταραχος μου λεει γλυκοζη !! του λεω πιες το! ( ειχα το ποτηρι μαζι ) και μου λεει διπλα στη γλυκοζη εχω τα βαζακια με το κιτρικο οξυ και το βορικο οξυ αλλα γλυκοζη ειναι.. φευγω σε ημι υστερικη κατασταση και παιρνω το γιατρο μου. Μου λεει καθοτι ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη αν δεν εχεις συμπτωματα εντονα μη πας στο νοσοκομειο για πλυση στομαχου , γιατι μπορει να εχεις πρωορο τοκετο απο τις συσπασεις, και το βασικο ειναι να βρουμε τι εχεις πιει και αναλογα να κινηθουμε γιατι το κιτρικο οξυ ειναι κατι που μπαινει και στα φαγητα οποτε το πολυ πολυ να εκανα κανα εμετο αλλα το βορικο οξυ ειναι τοξικο.

Εντωμεταξυ εχω αρχισει τους εμετους.. Παιρνω τηλεφωνο το κεντρο δηλητηριασεων και ακουστε αυτο... μολις τους λεω ειμαι εγκυος και αντι για γλυκοζη μου εδωσαν αγνωστο τι ή βορικο ή κιτρικο μου λενε ουρλιαζοντας ΠΑΛΙ τα ΙΔΙΑ με εγκυο !!!!! Ναι δεν εχει συμβει μονο σε εμενα !!!!!

Στο κεντρο δηλητηριασεων μου λενε αν ειναι βορικο πρεπει οπωσδηποτε να πατε για πλυση στομαχου αν ειναι κιτρικο ειστε οκ.

Με παιρνει ο φαρμακοποιος και μου λεει ειμαι 100% σιγουρος οτι κατα λαθος εβαλα κιτρικο οξυ μην αγχωνεσαι δεν χρειαζεται να πας νοσοκομειο και συμβει τιποτα χειροτερο..

Το συζηταω με τον αντρα μου και τον γυναικολογο ξανα και αφου ειχα ηδη κανει εμετους και ειχε περασει κανα μισαωρο και δεν ειχα καποιο αλλο εντονο συμπτωμα και ειχα μονο λιγο τρεμουλο και αδυναμια και ειχα ιστορικο εγκυμοσυνης που θα ηταν μεγαλο ρισκο να παω για την πλυση στομαχου αποφασιζουμε να μεινω σπιτι με παρακολουθηση.

Την επομενη μερα πηγαμε στο χημειο του κρατους οτι ειχε μεινει απο το ποτηρι και οταν πηραμε τα αποτελεσματα το αλλο πρωι μας κοπηκαν τα ποδια ... ηταν Βορικο οξυ ...

Ο γυναικολογος με εστειλε για κατι ειδικες αιματολογικες για να δουμε αν εχει πειραχτει το συκωτι μου ... ολα οκ και εψαξε πολυ για το αν μπορει ν ειχε περασει στην τοτε αγεννητη κορουλα μου , μου λεει θα ειμαστε οκ γιατι παλι καλα ειχα κανει εμετους απευθειας και το ειχα βγαλει απο τον οργανισμο μου.

Η μικρη μου ειναι σημερα 6 1/2 μηνων ενα υγιεστατο ευτυχισμενο κοριτσακι.:P

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα νομιζω οτι αξιζε το κοπο να εχετε λιγο το νου σας κοριτσια οταν πατε για εξετασεις γιατι ο κοσμος γυρω μας ειναι εντελως ανευθυνος και αδιαφορος..

Τελος καλα ολα καλα τωρα αλλα τοτε το τι ειχα περασει τοτε το πως ειχα νιωσει δεν περιγραφεται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο ειναι τοσο εγκληματικο που σου εκαναν που εχω παθει σοκ,επρεπε να κανεις μηνυση στον φαρμακοποιο. Τι να πω φανταζομαι την αγωνια σου, ευτυχως πηγαν ολα καλα!!!!!!!!

 

Το μικροβιολογικο δεν ειχε την γλυκοζη να στην κανουν εκει????

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις... :shock: Αύριο πάω για καμπύλη ζαχάρου!!! :? Ο Θεός μαζί μας. Ευτυχώς που όλα πήγαν καλά στην περίπτωσή σου.... :roll: Τουλάχιστον τώρα που ξέρω δεν θα το κατεβάσω μονοκοπανιά..... ΟΥΦ!!!!

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα παθει απιστευτο σοκ, δεν ειχε γλυκοζη θεωρω οτι και ο μικροβιολογος ειχε ευθυνη γιατι οφειλε να ειχε ο ιδιος γλυκοζη..

Στο φαρμακοποιο εκανα καταγγελια μεσω του συλλογου τους και του ΙΝΚΑ .. αστα να πανε το θυμηθηκα τωρα που το γραφω και με εχει πιασει τρεμουλο παλι ...

Link to comment
Share on other sites

θα τον ειχα καταστρεψει τον παλιομ@λ@κ@!!!!ολα πηγαν καλα ευτυχως!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλάκα κάνεις... :shock: Αύριο πάω για καμπύλη ζαχάρου!!! :? Ο Θεός μαζί μας. Ευτυχώς που όλα πήγαν καλά στην περίπτωσή σου.... :roll: Τουλάχιστον τώρα που ξέρω δεν θα το κατεβάσω μονοκοπανιά..... ΟΥΦ!!!!

 

 

γι αυτο ακριβως και το εγραψα, για να μην παθει καμια μας τα ιδια..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους, αποφασισα να γραψω τι μου ειχε συμβει αφου εχουν περασει αρκετοι μηνες και εχω λιγο χρονο και την ηρεμια να διηγηθω τι συνεβη.

Οταν ημουν περιπου 7 μηνων εγκυος, πηγα συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου μου να κανω για δευτερη φορα την μεγαλη καμπυλη ζαχαρου, καθοτι ειχα βγει πολυ κατω ( υπογλυκαιμια )στα ορια της πρωτης. Πηγα στο φαρμακειο και ζητησα 100 γρ γλυκοζη και μετα πηγα στο μικροβιολογικο εργαστηριο για να κανω την εξεταση. Μια και ηταν η δευτερη φορα που εκανα την εξεταση ειχα σκεφτει οτι θα πιω την γλυκοζη " ασπρο πατο " γιατι την πρωτη φορα με την φοβερα γλυκια της γευση με ειχε αναγουλιασει απιστευτα και ειχα καταβαλει φοβερη προσπαθεια για να μην κανω εμετο.

Καθως προσπαθω να πιω την γλυκοζη με μιας σταματαω για να παρω μια ανασα και νιωθω στο στομα μου μια πικρη γευση. Λεω στην μικροβιολογο κατι δεν παει καλα αυτο ειναι πικρο!!! Αρχιζω και παθαινω πανικο, λεω τι πινω Θεε μου?? Οπως ειμαι παω στο φαρμακειο το οποιο ηταν πολυ κοντα εκει, και του λεω τι μου εδωσες ????

Αυτος αταραχος μου λεει γλυκοζη !! του λεω πιες το! ( ειχα το ποτηρι μαζι ) και μου λεει διπλα στη γλυκοζη εχω τα βαζακια με το κιτρικο οξυ και το βορικο οξυ αλλα γλυκοζη ειναι.. φευγω σε ημι υστερικη κατασταση και παιρνω το γιατρο μου. Μου λεει καθοτι ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη αν δεν εχεις συμπτωματα εντονα μη πας στο νοσοκομειο για πλυση στομαχου , γιατι μπορει να εχεις πρωορο τοκετο απο τις συσπασεις, και το βασικο ειναι να βρουμε τι εχεις πιει και αναλογα να κινηθουμε γιατι το κιτρικο οξυ ειναι κατι που μπαινει και στα φαγητα οποτε το πολυ πολυ να εκανα κανα εμετο αλλα το βορικο οξυ ειναι τοξικο.

Εντωμεταξυ εχω αρχισει τους εμετους.. Παιρνω τηλεφωνο το κεντρο δηλητηριασεων και ακουστε αυτο... μολις τους λεω ειμαι εγκυος και αντι για γλυκοζη μου εδωσαν αγνωστο τι ή βορικο ή κιτρικο μου λενε ουρλιαζοντας ΠΑΛΙ τα ΙΔΙΑ με εγκυο !!!!! Ναι δεν εχει συμβει μονο σε εμενα !!!!!

Στο κεντρο δηλητηριασεων μου λενε αν ειναι βορικο πρεπει οπωσδηποτε να πατε για πλυση στομαχου αν ειναι κιτρικο ειστε οκ.

Με παιρνει ο φαρμακοποιος και μου λεει ειμαι 100% σιγουρος οτι κατα λαθος εβαλα κιτρικο οξυ μην αγχωνεσαι δεν χρειαζεται να πας νοσοκομειο και συμβει τιποτα χειροτερο..

Το συζηταω με τον αντρα μου και τον γυναικολογο ξανα και αφου ειχα ηδη κανει εμετους και ειχε περασει κανα μισαωρο και δεν ειχα καποιο αλλο εντονο συμπτωμα και ειχα μονο λιγο τρεμουλο και αδυναμια και ειχα ιστορικο εγκυμοσυνης που θα ηταν μεγαλο ρισκο να παω για την πλυση στομαχου αποφασιζουμε να μεινω σπιτι με παρακολουθηση.

Την επομενη μερα πηγαμε στο χημειο του κρατους οτι ειχε μεινει απο το ποτηρι και οταν πηραμε τα αποτελεσματα το αλλο πρωι μας κοπηκαν τα ποδια ... ηταν Βορικο οξυ ...

Ο γυναικολογος με εστειλε για κατι ειδικες αιματολογικες για να δουμε αν εχει πειραχτει το συκωτι μου ... ολα οκ και εψαξε πολυ για το αν μπορει ν ειχε περασει στην τοτε αγεννητη κορουλα μου , μου λεει θα ειμαστε οκ γιατι παλι καλα ειχα κανει εμετους απευθειας και το ειχα βγαλει απο τον οργανισμο μου.

Η μικρη μου ειναι σημερα 6 1/2 μηνων ενα υγιεστατο ευτυχισμενο κοριτσακι.:P

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα νομιζω οτι αξιζε το κοπο να εχετε λιγο το νου σας κοριτσια οταν πατε για εξετασεις γιατι ο κοσμος γυρω μας ειναι εντελως ανευθυνος και αδιαφορος..

Τελος καλα ολα καλα τωρα αλλα τοτε το τι ειχα περασει τοτε το πως ειχα νιωσει δεν περιγραφεται..

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock:αν ειναι δυνατον ρε κουκλα μου!!!παλι καλα που ειστε και οι δυο ενταξει.εγω αν ημουν στη θεση σου θα ειχα κινηθει νομικα εναντιον του φαρμακοποιου.ε οχι να μας σκοτωσουν κιολας!!!
qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μείνει άναυδη πραγματικά, είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο, και ο φαρμακοποιός τι σκατά δίπλωμα παίρνει για να κάνει τέτοια ΛΑΘΗ. Είναι δυνατόν να φυλάει τα τοξικά φάρμακα δίπλα στα "μη τοξικά"; Ακόμα και το αλάτι και τη ζάχαρη στο σπίτι μου τα έχω σε ξεχωριστό ντουλάπι για να μην τα μπερδέψω καμιά φορά και πιω αλμυρό καφέ.

Ευτυχώς που όλα πήγαν καλά με το κοριτσάκι σου και με εσένα βέβαια. Κοριτσάκι μου δεν θα τον άφηνα έτσι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση γιατί να είσαι σίγουρη αν δεν ξανακάνει το ίδιο λάθος σίγουρα θα κάνει κάποιο άλλο. Ανευθυνότητα στο μεγαλείο της.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα. Έχοντας διαβάσει την ιστορία εδώ πήγα χθες φαρμακείο, για να προμηθευτώ γλυκόζη για τη συγκεκριμένη εξέταση και ζήτησα η ζύγιση του προϊόντος να γίνει παρουσία μου ώστε να βλέπω από ποιά συσκευασία θα προέρχεται η ουσία. Ο φαρμακοποιός πάντως ήταν ενήμερος για μια περίπτωση που έχει συμβεί σε φαρμακείο της επαρχίας όπου δόθηκε κατά λάθος βορικό οξύ σε έγκυο και το αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Το εμβρυάκι χάθηκε και η κοπέλα έχασε το ένα της νεφρό. Εννοείται ότι δεν θα μπορέσει να κάνει ποτέ της παιδί και η υπόλοιπη ζωή της από εδώ και στο εξής θα είναι μέσα στα νοσοκομεία όπου θα υποβάλλεται συχνά σε αιμοκαθάρσεις. Ο/η φαρμακοποιός αυτή τη στιγμή βρίσκεται φυλακή. Σας τα μεταφέρω χωρίς να τα έχω διαβάσει κάπου αλλά θεωρώ ότι για είναι ενήμερος ο δικός μου φαρμακοποιός σημαίνει ότι έχει "πέσει σύρμα" στον κλάδο και είναι αληθινό περιστατικό.

Nefelim06 σε ευχαριστούμε πολύ που μας εξιστόρησες την εμπειρία σου η οποία ευτυχώς είχε αίσιο τέλος. Από εδώ και στο εξής εγώ προσωπικά θα ζητάω πάντα όταν πρόκειται να προμηθευτώ τέτοιου είδους σκεύασμα (μη συσκευασμένο) να ελέγχω την προέλευση του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...