Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος βάφτισης


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα κάνω copy paste από κει που τα είχα και προσθέτω και κάτι που βγήκαν στην πορεία...

 

Παίζει ανάλογα tozdel.Ακού εμένα τί μου έχει φύγει μέχρι τώρα:

Κουφέτα 8 κιλά 80 ?

Κουτάκι κορδέλες κουδούνια 150 ?

Μαρτυρικά 60 ? (τα 150 τεμάχια)

Μπαλόνια με το όνομα της πάνω 1,5 ? το ένα (60 ?)

Ρούχα μαμάς και παππούτσια 210 ?

Ρούχα μπαμπα δεν έχουμε πάει ακόμα

Ρούχα+παππούτσια Αριάδνης για να πάει στην εκκλησία (40 ? από Zara ωραιότατα)

Γλυκά 150 ? για 150 κομμάτια(εκμέκ σε κυπελάκι Forever friends)

Στεφάνι με λουλουδάκια για γύρω από τη κολυμπήθρα 60 ?

Χωνάκια με γλυκά (10 ? τα υλικά + ζαχαρωτά θα πάω μεσα στη βδομάδα)

Προσκλητήρια 240 ?

Δώρα νονών -έχω και 2 .Θα τους δώσουμε από 150 ? να πάρουν ότι θέλουν =300 ?

Το καταπληκτικό σύνολο των :1360 ? και δεν έχω τελειώσει τελείως

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΜΑΣ ΣΤΙΣ 12/11/2006 - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 200

ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ (ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ΕΥΡΩ)

ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ 400 ΕΥΡΩ

ΓΛΥΚΑΚΙΑ 200 ΕΥΡΩ

ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΞΙΩΣΗΣ 500 ΕΥΡΩ

ΡΟΥΧΑ ΜΑΜΑΣ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ 1000 ΕΥΡΩ

ΡΟΥΧΑ ΕΙΡΗΝΗΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ 200 ΕΥΡΩ

ΔΩΡΟ ΝΟΝΟΥ 200 ΕΥΡΩ

ΚΟΣΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ 150 ΕΥΡΩ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ - ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΩΡΕΑΝ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ (ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 400 ΕΥΡΩ)

ΔΕΞΙΩΣΗ 5250 ΕΥΡΩ

dj 300 ΕΥΡΩ

ΣΥΝΟΛΟ 8800 ΕΥΡΩ (ΕΜΕΙΣ ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ 600 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

ΑΥΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τωρα που τελειωσα ουσιαστικα θα σας πω τι μου εχει στοιχισει μεχρι στιγμης :

 

Προσκλητηρια : 145 € για 150 προσκλ που τελικα δεν τα εφτιαξα ολα και μου εμειναν καποια υλικα...

 

Μπομπονιερες : 1000 € (300 γαμου +300 βαφτισης + 50 παιδικες)

 

Πουγκακια με τουλι : 50€ (αγορασα ενα πανακριβο λουλουδακι γιατι οταν το ειδα δεν υπολογισα καλα ποσο θα μου παει... εδω την πατησα..)

 

Στολισμος με λουλουδια : 750 €

 

Φωτογραφος : 650 € (φιλικη τιμη και χωρις τραπεζι μετα)

 

Δισκος για τα στεφανα κλπ :42 € (θα μου πεις τον παιρνει η κουμπαρα... δεν συνενοηθηκαμε καλα, δεν ηθελα να την επιβαρυνω και ιδιαιτερα και πηρα και την αλλη μερα εφερε κι αυτη εναν αλλα τον αλλαξαμε και πηραμε ενα καταπληκτικο κλαδι με χαντρες που στολισαμε το δισκο... απ΄το οποίο κοψαμε και κλοναρακια και στολισα το ποτηρι και το μπουκαλι... σας χρωσταω φωτο από αυτο...

 

Δωρο για κουμπαρες 328 €

 

Συνολο μεχρι στιγμης 3108 και ακομα δεν εχουμε βρει ρουχα...ουτε εχω κανονισει για γλυκα και τετοια..

 

Στη νονα στοιχισε... τα ψωνισαμε ολα μαζι..

 

Ρουχα 70 €

Παπουτσια 32 €

μαρτυρικα 100 €

βαλιτσα και σετακι με μπουκαλι λαδιου -σαπουνι - πετσετα παπα 65 €

λαδοπανα 60€

στεφανα 120 €

λαμπαδες 65 +100 ο στολισμος

Λαμπαδα μπεμπη μονο το παιχνιδακι πανω 47 € το κερι δεν ξερω τα τουλια τα εβαλα εγω από αυτα που μου εμειναν από τις μπομπονιερες...

Σταυρος ουτε κι αυτο δεν ξερω αλλα μου φανηκε λίγο πανακριβος γιατι ειναι πολύ βαρυς..

Μπουκαλι μαξιλαρακι για τα μαρτυρικα και το κλαδι 78 €

 

Οποτε πανω από 1000 ευρω και αυτη...

 

Πάντως νομιζω πως μου ηρθε καλα μεχρις στιγμης γιατι ειναι δυο μυστηρια μαζι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γραφω... αυτα όλα τα πλήρωσε η νονα..

 

Στη νονα στοιχισε... τα ψωνισαμε ολα μαζι..

 

Ρουχα 70 €

Παπουτσια 32 €

μαρτυρικα 100 €

βαλιτσα και σετακι με μπουκαλι λαδιου -σαπουνι - πετσετα παπα 65 €

λαδοπανα 60€

στεφανα 120 €

λαμπαδες 65 +100 ο στολισμος

Λαμπαδα μπεμπη μονο το παιχνιδακι πανω 47 € το κερι δεν ξερω τα τουλια τα εβαλα εγω από αυτα που μου εμειναν από τις μπομπονιερες...

Σταυρος ουτε κι αυτο δεν ξερω αλλα μου φανηκε λίγο πανακριβος γιατι ειναι πολύ βαρυς..

Μπουκαλι μαξιλαρακι για τα μαρτυρικα και το κλαδι 78 €

 

Οποτε πανω από 1000 ευρω και αυτη...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς βαφτίζουμε την μαγουλήθρα τον σεπτέμβρη...και ενώ ενημερωνομαι, το "ντού" στην αγορά θα το κάνω τον Αύγουστο....να εκμεταλευθώ και τις εκπτώσεις!!

 

με ρωτάει ο νονός της - τί καλύπτει....ευτυχώς επίσης η κουμπάρα μου (που βάφτισα τον γιό της) έχει κατάστημα νυφικών-βαφτιστικών και θα με βοηθήσει!!

 

πολλά τα έξοδα πάντως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν θες να βρεις οικονομικα βρησκεις.. Μου ελεγε μια φιλη μου προχτες οτι τα πηραν 700 ευρω ολα (χωρις το σταυρο εννοειτε) γιατι "θελανε κατι οικονομικο"... Της λεω ψαξατε καλά? Ναι μου λεει "ολα τα μαγαζια αυτες τις τιμες εχουν..."

Μα οταν ξαχνεις κατι οικονομικο ξεκινας από τη βιοτεχνια όχι από το μαγαζι... Πρεπει να ζησει και αυτος που εχει το μαγαζι...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως όταν ψάξαμε για βαπτιστικά..

 

Εγώ πήγα τη νονά σε μαγαζιά με φτηνά, βρίσκαμε όλο το σετ (κομπλέ) με 400 ευρώ περίπου.. (Να σας πω και μαγαζιά)

 

Βέβαια η νονά αποφάσισε να ξοδευτεί τελικά (δεν έχω ιδέα πόσα έδωσε για να σας πω, αλλά φαντάζομαι πάρα πολλά), όμως εγώ βρήκα τις τιμές αυτές πολύ καλές (όταν ψάχναμε μαζί), και καλής ποιότητας ρουχαλάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδι μου όλα τα ιδια ειναι.. διαφερουν οι τιμες από μαγαζι σε μαγαζι και από περιοχη σε περιοχη... Μπορει να βρεις το ιδιο βαφτηστικο στο Κολονακι 800 ευρω και στο κερατσινι 400...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Φιλε μου εγω δεν ανεφερα τιποτα για κλεψιμο.. Απλα θεωρω λογικο οτι αναλογα με την περιοχη το κοστος ανεβαινει γιατι υπαρχει και διαφορα στα λειτουργικα εξοδα ενος μαγαζιου. Το ιδιο ειναι να δινεις ας πουμε ενοικιο 300 ευρω και το ιδιο 3000?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η βάφτιση είναι την Κυριακή αλλά τα έξοδα έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί. Λοιπόν,

1. Βαφτιστικά ρούχα-παπούτσια: 600 ευρώ

2. Λαδόπανα-μαρτυρικά-τσάντα-μπουκάλι λαδιού-εσώρουχα: 200ευρώ

3. Λαμπάδα-κεράκια κολυμπήθρας: 50 ευρώ

4. Ανθοστολισμός (κολυμπήθρα + 1 ανθοστήλη): 150 ευρώ

5. Στολισμός με μπαλόνια (2 ψηλές στήλες με πολλά μπαλόνια στην είσοδο): 75 ευρώ

6. Γλυκά 190τεμ.: 190 ευρώ

7. Ρούχα παιδιού για πριν τη βάφτιση: 125 ευρώ

8. Ρούχα γονιών: 450 ευρώ

9. Δώρο νονού: 300 ευρώ

10. Προσκλητήρια 100τεμ.: 40 ευρώ (τα έφτιαξα μόνη μου)

11. Μπομπονιέρες 200τεμ.: 220 ευρώ

12. Σταυρός: 600-700 ευρώ (δεν είμαι σίγουρη γιατί τον πλήρωσε ο νονός)

13. Τραπέζι 22 ατόμων: γύρω στα 550 ευρώ (δεν έχει γίνει ακόμα)

14. Εκκλησία: γύρω στα 150 ευρώ

15. Χτένισμα-μακιγιάζ για μένα: γύρω στα 80 ευρώ

 

Σίγουρα όλο και κάτι άλλο θα ξεχνάω....

Τα 1,2,3,12,14 βέβαια, τα πληρώνει ο νονός= 1700 ευρώ

Τα υπόλοιπα= 2180 ευρώ

Δεν είναι και λίγα.....

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aαα, ξέχασα τον φωτογράφο!

Άλλα 450 ευρώ και το σύνολο γίνεται 2630 ευρώ. Kαι φυσικά στον φωτογράφο όλο και ξεφεύγεις με extra φωτογραφίες για γιαγιάδες-παπούδες-νονό...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D Καταρχην να σου πω οτι εισαι οντως χαζομαμα.... (με την καλη εννοια) δεν θα εδινα ποτε 125 ευρω για να κανει εμφανιση ο Χαρουλης.... Δεν νομιζω οτι ειμαι τσιγκουνα αλλα 125 ευρω για να το φορεσει πριν τη βαφτιση μου φαινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Τα δικα μας βαφτιστικα πηγαν πολυ φτηνοτερα.

Δευτερον 80 ευρω για μαλλι και βαψιμο παλι μου φαινονται παρα πολλα. Γιατι δεν πας για νυφη που εκει κοβουν κουστουμι..

Εμενα η κομμωτρια μου παινει 10 ευρω το χτενισμα (οτι κι αν θελω) κ η μακιγιεζ 15

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tο αστείο είναι ότι προσπάθησα να μείσω τα έξοδα όσο το δυνατόν περισσότερο γιατί τα οικονομικά μας είναι αρκετά περιορισμένα.

Έψαξα να βρω τις οικονομικότερες μπομπονιέρες και νομίζω ότι το 1.10 ευρώ η μία είνα πολύ καλή τιμή. Όπως επίσης και με τα προσκλητήρια που τα έφτιαξα μόνη μου και δεν μου στοίχισαν σχεδόν τίποτα.

Aλλά όταν άρχισα να ψάχνω τί θα του φορέσω για να πάμε στην εκκλησία, το ένα μου βρώμαγε και το άλλο μου ξύνιζε... O νονός του πήρε πολύ ακριβά βαφτιστικά και δεν ήθελα να μπει στην εκκλησία φτηνιάρικα ντυμένος. Tώρα που το σκέφτομαι, μεγάλη χαζομάρα μου. Ποιός ο λόγος? Λες και θα κατάλαβει κανείς τι διαφορά.

Όσο για το χτένισμα, εδώ πραγματικά υπάρχει τρομερή εκμετάλευση. H δική μου κομμώτρια που ανταύγιες-κούρεμα-χτένισμα το κάνει με 45 ευρώ, δεν δέχτηκε να έρθει να με χτενίσει Kυριακή πρωί. Έτσι, βρήκα μια άλλη που μου ζήτησε 40 ευρώ και αναγκαστικά δέχτηκα. Όσο για το μακιγιάζ, είναι απλά μια πολυτέλεια που ήθελα να κάνω για μένα. H μοναδική φορά που δεν βάφτηκα μόνη μου ήταν στο γάμο μου και το είχα καταευχαριστηθεί. Oι φωτογραφίες τότε είχαν βγει όλες υπέροχες! Eεε, δεν πρέπει να είμαι όμορφη στη βάφτιση του γιού μου???

Όσο για τα ρούχα τα δικά μας, πρέπει να ομολογήσω ότι τη μεγαλύτερη ζημιά την έκανε ο άντρας μου. Tα δικά μου στοίχισαν (φόρεμα-παπούτσια-εσάρπα) 150 ευρώ, ενώ του άντρα μου 300! H διαφορά είναι ότι εκείνος θα φορέσει το κουστούμι του πολύ και μετά τη βάφτιση, λόγω της δουλειάς του, ενώ εγώ μάλλον δεν θα το ξαναβάλω ποτέ...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

xazomama συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, μάλιστα ελπίζω κι εγώ να τα καταφέρω να βρω καλά πράγματα σε τέτοιες τιμές. Κι εμένα τα οικονομικά μου είναι χάλια αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν πρόκειται να επιλέξω κάτι ευτελές, ακόμα κι αν πρέπει να χρεωθώ. Τώρα αν βρεθεί κάτι έξυπνο και χαρούμενο που να μου αρέσει και να είναι και φτηνό... μακάρι. Αλλά είμαι σίγουρη ότι αυτό θέλει πολύυυυυυ τρέξιμο. Μάλιστα προτιμώ κάτι να μην υπάρχει καθόλου παρά να είναι ψιλοχάλια!

.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ρουχαλάκια που φοράει το μωρό πριν τη βάφτιση είναι αυτά που φοράει κατά τη διάρκεια μεγάλου μέρους του μυστηρίου, οπότε εκ των πραγμάτων δε γίνεται να είναι καθημερινά, αλλά κάτι καλύτερο. Ίσως όχι των 110 ευρώ αλλά να είναι επίσημα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αλλα μην κανουμε και υπερβολες.. Αμα δεν θες να διαθεσεις λεφτα βρισκεις λυσεις. Ο Χαρης φορουσε αυτο.. πως σας φαινετε? Απο κατω ηταν λινο παντελονακι και από πανω πουκαμισα σαν αυτες που φορανε οι μπαμπαδες.. σε υφασμα σαν γαζα νομιζω πως το λενε... εχει και μια σχεδον ιδιο ο αντρας μου.. :D

mish.jpg

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγω ετοιμαζομαι σε λιγες μερες για την βαπτιση του μικρου.....σας αναφερω τι εξοδα εχουμε μεχρι τωρα

1)ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ 70 τεμ=70 ευρω

2)ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ 200τεμ..(1,40 η μια)=280ευρω

3)ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ=450 ευρω(με 80 φωτο δωρο διασταση 20 επι 30,αλμπουμ,3DVD,και καθε φωτο εχτρα 0,70)

4)ΚΕΝΤΡΟ για φαγητο για 70 ατομα=12ευρω 9το ατομο μαζι με κρασι3 χυμα)αρα περιπου 1000 ευρω αν βαλουμε και εχτρα αναψυκτικα

5)ΡΟΥΧΑ δικα μου και αντρα μου=300 ευρω

6)ΡΟΥΧΑ παιδιων πριν την βαπτιση(κουστουμακια με μπλουζακι)=50ευρω!!!

7)Δωρο κουμπαρας...ακομα ψαχνω

-ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΤΑ..επισης δεν εχω κλεισει

Οποτε μεχρι στιγμης εχουμε και λεμε......2150 ευρω....

οταν τελειωσω και την ολοκληρωσω..θα ξαναενημερωσω!!! :P

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ,και σημασία εχει να του μείνουν τα ρουχαλάκια να τα χαρεί να τα ξαναφορέσει οχι να δωσεις τοσα λεφτα για 1 φορα.Πολυ ωραιος ο Χαρουλης του πάνε τα χρωματακια αυτα!!!Να τον χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω πρόσφατα (η βάφτιση μας έγινε 2-9-2007) θα σας δώσω και εγώ ένα τιμοκατάλογο

Προσκλητήρια 1,39€/ανα τεμάχιο

Μπουμπουνιέρα 2,30€/ανα τεμάχιο

Δεξίωση 1500€ (υπόψιν είχαμε στο τραπέζι 135 καλεσμένους - μεγάλο σόι :wink: )

Ρουχα μαμάς: 250€ (ο μπαμπάς δεν χρειάζεται :wink: )

γλυκά: 220€

φωτογράφος: 700€

ρούχα βάφτισης (ολόκληρο το σετ δηλαδή λαμπάδες καλάθια κτλ) 600€ τα έδωσε ο νονός

δώρο νονού: 200€΄

Δεν νομίζω ότι ξέχασα κάτι ΣΥΝΟΛΟ 3700 (αλλα τώρα που βλεπω τα άλλα κόστη μάλλον μας έπιασαν τον κ....... :cry::cry:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

8elw th boh8eia sas.

ginomai nona se 10 meres kai dustuxws mia epeidh hmoun arrwsth mia epeidh eixa trellh douleia katafera na agorasw mono to stavro mexri stigmhs!!!

HELP! erwthseis:

1. antikeimenika mporw na brw ta baptistika kai ta upoloipa se liges mono meres?

2. mporw na agorasw ta rouxa epi topou?

3. einai h Aiolou kai oi gurw dromoi mia kalh lush?

4. an koita3w se auta ta magazia baptistikwn briskw mono koustoumakia me grabatoules ktl ktl? giati oute egw oute h mhtera 8eloume kati tetoio!

5. pou mporw na brw wraia rouxalakia pou na kanoun gia baptish alla na mporei o pitsirikas na ta foresei kai meta? kapoios eixe anaferei to zara...

 

pragmatika xreiazomai ameses apanthseis kai 8a sas eimai eugnwmwn...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...