Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mυκητες και Αντιβιωτικα


Recommended Posts

Κοριτσακια μου, παλι τιποτα!! Η ενοχλητικη αυτη φαγουρα ξεκινησε και παλι !! Δεν πιστευω πλεον οτι θα μου φυγει ποτε, ειλικρινα...Ειμαι σε φαση θεραπειας οπου μετα την περιοδο παιρνω με διαφορα 10 ημερων 1 υποθετο canesten αφου εχω ολοκληρωση την θεραπεια μου με σπορανοξ φυσικα εδω και 25 ημερες!! Ρε κοριτσια μου πειτε μου, ειναι φυσιολογικο?? Δεν μου κανει αισθηση να θελω να ερθω σε επαφη με τον συντροφο μου με ολο αυτο? Πειτε μου τις εμπειριες σας, εσας σας εχει επιρεασει σ αυτον τον τομεα? νιωθω πολυ αβολα!! Σας καταλαβαινω ολες σας οσο δε φανταζεστε!!! Ολες οι θεραπειες τελικα ειναι ....αχρηστες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σημερα ειμαι ξυπνια απο τις 8μιση, δεν αντεχεται η φαγουρα ρε παιδια! Καμια θεραπεια, καλυτερευει ελαχιστα και ξανα τα ιδια..3 γιατρους αλλαξα, και τιποτα! Θελω να κλαιω ολη μερα, αμα δεν αντιμετωπιστουν ολα αυτα, πως εγω θα αρχισω τις προσπαθειες μου για παιδακι??? Με εχουν φλομωσει σε χαπια, κρεμες, ροφηματα, σχεδον ο,τι υπαρχει! Εχω απογοητευτει...:-(:sad::-(:cry: Καλημερα στην παρεα σας!! Και τα προβληματα μακρυα απο μας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα mairy_lou.και εγω σε καταλαβαινω απολυτα..σχεδον καθε τριμηνο εχω μηκυτες..σκεψου ξεκινησαμε προσπαθειες με τον αντρα μου αμεσως μετα το Πασχα..επαθα αμεσως ουρολειμωξη το πρωτο μηνα στις γονιμες μερες παρακαλω με φυσικο επακολουθο τους μηκυτες (απο αντιβιωση).τον επομενο μηνα απεχαμε λογω της ισχυρης αντιβιωσης για να καθαρισει ο οργανισμος και το μεθεπομενο μηνα που ξεκινησαμε παλι προσπαθειες ξαναεπαθα ουρολειμωξη!!και φυσικα μηκυτες!!!περιττο να σου πω οτι εχω δοκιμασει τα παντα απο φαρμακα, μεχρι και απο εδω τις συμβουλες απο καποια κοριτσια με πλυσεις με χαμομηλο κλπ..οπως επισης προσεχω πολυ στα θεματα υγιεινης..απο τον Αυγουστο και μετα δε ξαναεπαθα μηκυτες (μαλιστα χαιρομουν που με ξεχασανε!!)αλλα ετσι νομιζα!!πριν τρεις ημερες (παλι στις γονιμες!!) ξαναεπαθα μυκητες και κανω θεραπεια παλι!!!!!!!!!!!δεν αντεχω αλλο πραγματικα εχω απογοητευτει!!!μαλιστα σκεφτομαι οτι ουσιαστικα αν με ρωτησει και κανεις ποσο καιρο κανουμε προσπαθεια για μωρακι δε ξερω τι να του πω αφου σε αυτους τους 7 μηνες μονο τους δυο ημουν απολυτα καλα!!!τελος του μηνα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου να δουμε τι θα κανουμε μηπως μου προτεινει κατι..πραγματικα εχω απογοητευτει πολυ.......:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα mairy_lou.και εγω σε καταλαβαινω απολυτα..σχεδον καθε τριμηνο εχω μηκυτες..σκεψου ξεκινησαμε προσπαθειες με τον αντρα μου αμεσως μετα το Πασχα..επαθα αμεσως ουρολειμωξη το πρωτο μηνα στις γονιμες μερες παρακαλω με φυσικο επακολουθο τους μηκυτες (απο αντιβιωση).τον επομενο μηνα απεχαμε λογω της ισχυρης αντιβιωσης για να καθαρισει ο οργανισμος και το μεθεπομενο μηνα που ξεκινησαμε παλι προσπαθειες ξαναεπαθα ουρολειμωξη!!και φυσικα μηκυτες!!!περιττο να σου πω οτι εχω δοκιμασει τα παντα απο φαρμακα, μεχρι και απο εδω τις συμβουλες απο καποια κοριτσια με πλυσεις με χαμομηλο κλπ..οπως επισης προσεχω πολυ στα θεματα υγιεινης..απο τον Αυγουστο και μετα δε ξαναεπαθα μηκυτες (μαλιστα χαιρομουν που με ξεχασανε!!)αλλα ετσι νομιζα!!πριν τρεις ημερες (παλι στις γονιμες!!) ξαναεπαθα μυκητες και κανω θεραπεια παλι!!!!!!!!!!!δεν αντεχω αλλο πραγματικα εχω απογοητευτει!!!μαλιστα σκεφτομαι οτι ουσιαστικα αν με ρωτησει και κανεις ποσο καιρο κανουμε προσπαθεια για μωρακι δε ξερω τι να του πω αφου σε αυτους τους 7 μηνες μονο τους δυο ημουν απολυτα καλα!!!τελος του μηνα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου να δουμε τι θα κανουμε μηπως μου προτεινει κατι..πραγματικα εχω απογοητευτει πολυ.......:(:(

 

 

Κουκλα μου η κατασταση ειναι απεριγραπτη το ξερω!! Δεν γραφω για να παρηγορηθω που υπαρχουν και αλλες κοπελες με το ιδιο προβλημα..Μακαρι να ηταν ολα και για ολες μας φυσιολογικα!! Δεν ξερω για σενα, αλλα εγω τα προηγουμενα μοου χρονια(τωρα ειμαι 25) εχω αντιμετωπισει προβλημα με μυκητες ολο κ ολο κανα 2 φορες! Μιλαμε για ανυπαρκτο προβλημα σε σχεση με τωρα..Και δεν γνωριζω που μπορει να οφειλεται ολη αυτη η αποτομη αλλαγη, πραγματικα! Εσυ τα περασμενα χρονια ειχες καποια αντιστοιχα σημαδια που να προμηνυουν κατι?

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα το προβλημα αντιμετωπιζοταν διχως καμια παρενεργεια..Αυτη την φορα παιδευομαι απο τον Μαρτιο ρε παιδια σχεδον συνεχομενα, με ελαχιστα διαλλειματα μερικων ημερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα μου, ένα θα σου πω....Γνώρισα τους παλιομήκυτες στα 18 μου και έχω φτάσει 36 και ακόμη παιδεύομαι τουλάχιστον 3 φορές το χρόνο! Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά για μένα είναι ο πιο μακροχρόνιος "σύντροφός" μου! Δεν με εγκαταλείπουν ποτέ! Τι να πω.....

Ολα αυτά τα χρόνια, βρέθηκα μία φορά στην κατάσταση που περιγράφεις εσύ, όταν έπαιρνα την μία θεραπεία μετά την άλλη...Δεν μου περνούσαν με τίποτα....Ετσι κι εγώ, σταμάτησα τότε την θεραπεία.....Ηταν η μόνη εποχή που ηρέμησα, και μάλιστα για αρκετά χρόνια, τολμώ να πω.....Θα σας πω τι έκανα: (συμβουλή δερματολόγου αυτή). Πρωί- μεσημέρι, βράδυ έβραζα νερό και διέλυα σε αυτό μία κουταλιά της σουπας βορικό οξυ ( από φαρμακείο). Το άφηνα να χλιαρέψει και μετά με βαμβάκι έκανα εξωτερική πλύση . Στη συνέχεια έβαζα μία αλοιφή, την kenacomb,την επάλοιφα καλά, από πάνω έβαζα την dactarin ή daktador, και τέλος έβαζα την bepanthol.......E, ηρέμησα.....Θα μου πείτε γιατί ξαναβγήκαν; Κορίτσια, πιστέψτε με, βγήκαν από την στιγμή που είπα θα κάνω παιδί και ( συγνώμη) ολοκληρωνούμε με το σύζυγο....Πιστεύω πως η υγρή περιοχή τους ευνοεί....Επίσης δεν ακολουθώ ολοκληρωμένες θεραπείες επειδή, έλεος!, θέλω παιδί!!! Θα το κάνω όμως αυτό που σας είπα....Ευχαριστώ που μου το θυμήσατε.....Αλήθεια το είχα ξεχάσει....Αυτη την θεραπεία την έκανα στα 26 μου. Ε, ως τα 30 δεν θυμάμαι να ξαναείχα, κι αν είχα δεν με ενόχλησαν ποτέ τόσο πολύ.....Μόνο που δεν θυμάμαι την αναλογία βορικού οξέος- νερού....Α, το βορικό οξυ το προτείνουν και στο gyn!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σ ευχαριστω Margi μου για τις συμβουλες! Εχω ακομα δρομο μπροστα μου! Και Ksanthi μου , δυστυχως απ οτι ξερω το αγχος ειναι ενας βασικος παραγοντας επισης!! Δεν αφηνει την θεραπεια να γινει σωστα και τον οργανισμο να το καταπολεμισει ! Δεν ξερω για σας , εγω αν και στα 25 μου ακομα και χωρις παρα πολλα προβληματα να με περιβαλουν, εχω πααααααρα πολυ!! Που να προστεθουν και αλλα με τα χρονια !!!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα μου η κατασταση ειναι απεριγραπτη το ξερω!! Δεν γραφω για να παρηγορηθω που υπαρχουν και αλλες κοπελες με το ιδιο προβλημα..Μακαρι να ηταν ολα και για ολες μας φυσιολογικα!! Δεν ξερω για σενα, αλλα εγω τα προηγουμενα μοου χρονια(τωρα ειμαι 25) εχω αντιμετωπισει προβλημα με μυκητες ολο κ ολο κανα 2 φορες! Μιλαμε για ανυπαρκτο προβλημα σε σχεση με τωρα..Και δεν γνωριζω που μπορει να οφειλεται ολη αυτη η αποτομη αλλαγη, πραγματικα! Εσυ τα περασμενα χρονια ειχες καποια αντιστοιχα σημαδια που να προμηνυουν κατι?

 

 

Καλησπερα mairy_lou!!καλη εβδομαδα σε ολα τα κοριτσια..

δυστυχως mairy_lou μου απο οσο θυμαμαι τον εαυτό μου απο την ηλικια των 19 που ξεκινησα τις σεξουαλικες επαφες ειχα ανα διαστηματα μηκυτες αλλα οχι τοσο συχνα οσο τα τελευται τρια χρονια..δε ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω πια..πιο πολυ στεναχωριεμαι ομως που εχουμε μπει τωρα με τον αντρα μου στη διαδικασια για παιδι και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω εγκυος με το να ταλαιπωρουμαι συνεχεια σχεδον καθε μηνα απο μυκητες..:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα mairy_lou!!καλη εβδομαδα σε ολα τα κοριτσια..

δυστυχως mairy_lou μου απο οσο θυμαμαι τον εαυτό μου απο την ηλικια των 19 που ξεκινησα τις σεξουαλικες επαφες ειχα ανα διαστηματα μηκυτες αλλα οχι τοσο συχνα οσο τα τελευται τρια χρονια..δε ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω πια..πιο πολυ στεναχωριεμαι ομως που εχουμε μπει τωρα με τον αντρα μου στη διαδικασια για παιδι και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω εγκυος με το να ταλαιπωρουμαι συνεχεια σχεδον καθε μηνα απο μυκητες..:-(:sad:

Μία από τα ίδια :|!!!Ακριβώς τα ίδια.....Σήμερα είμα ιστην 6η μέρα του κύκλου και ήδη αισθάνομαι φαγούρα μετά την περίοδο. Το βράδυ θα κανω κολπική πλύση με σόδα και βλέπουμε....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία από τα ίδια :|!!!Ακριβώς τα ίδια.....Σήμερα είμα ιστην 6η μέρα του κύκλου και ήδη αισθάνομαι φαγούρα μετά την περίοδο. Το βράδυ θα κανω κολπική πλύση με σόδα και βλέπουμε....

 

 

Καλημερα margi!!να σου πω την αληθεια και εγω απο το προηγουμενο μηνα που ενιωσα ενοχληση εκανα εξωτερικες πλυσεις με χαμομηλο και σοδα..και ενιωσα καλυτερα..εξωτερικα βεβαια..αλλα ελα ομως που το προβλημα ηταν κολπικα.αρα χειροτερευα μερα με τη μερα..δεν αντεξα λοιπον και πηρα τα εξι κολπικα υποθετα dactarin των 200mg και τη κρεμα canesten εξωτερικα..και ο αντρας μου μια αλοιφη..αλλα για ποσο?για χαπια βεβαια ουτε που το συζηταω!!και απο τη στιγμη που επαιρνα στο παρελθον για ενα τετραμηνο χαπια προληπτικα γιατι μου το ειχε πει η γυναικολογος τελικα μονο εκεινο το τετραμηνο που τα επαιρνα ημουν καλα και μολις τα σταματησα ξανα παλι..ε δεν μπορω πια με αυτα τα χαπια!!:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα χθες κολπική πλύση με σόδονερο. Αραίωσα σε ζεστό νερό μιάμιση κουταλιά του γλυκού σόδα. Το άφησα να χλιαρέψει, έβαλα όσο ήταν να βάλω στην κολπική συσκευή και με το υπόλοιπο έκανα εξωτερική πλύση. Λέω να κάνω και σήμερα, αλλά ψιλοφοβάμαι τη σόδα μεσα για αυτό λέω να το αντικαταστήσω με χαμομήλι.....Α, βάζω και την cenacomb εξωτερικα πρωί- βράδυ. Να πω ότι προς το παρόν δεν έχω ενοχλήσεις, προληπτικά τα κάνω και θα τα κάνω για κανά 2-3 μέρες. Μετά ξεκινάω επαφές και θα τα σταματήσω.....Μακάρι να μην με πιάσουν αυτό το μήνα....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα χθες κολπική πλύση με σόδονερο. Αραίωσα σε ζεστό νερό μιάμιση κουταλιά του γλυκού σόδα. Το άφησα να χλιαρέψει, έβαλα όσο ήταν να βάλω στην κολπική συσκευή και με το υπόλοιπο έκανα εξωτερική πλύση. Λέω να κάνω και σήμερα, αλλά ψιλοφοβάμαι τη σόδα μεσα για αυτό λέω να το αντικαταστήσω με χαμομήλι.....Α, βάζω και την cenacomb εξωτερικα πρωί- βράδυ. Να πω ότι προς το παρόν δεν έχω ενοχλήσεις, προληπτικά τα κάνω και θα τα κάνω για κανά 2-3 μέρες. Μετά ξεκινάω επαφές και θα τα σταματήσω.....Μακάρι να μην με πιάσουν αυτό το μήνα....

 

 

Margi μου η cenacomb ειναι κορτιζονουχα αλοιφη η κανω λαθος?εγω χρησιμοποιω τη canesten.χρησιμοποιουσα πρωτα τη travogen αλλα ειναι και αυτη κορτιζονουχα και τη σταματησα..προσπαθω και εγω με φυσικους τροπους με χαμομηλι, σοδες κλπ αλλα δυστυχως βλεπω οτι δε κανουν τιποτα σε εμενα τουλαχιστον..αν και κολπικες πλυσεις προληπτικα δε κανω..καλη η συμβουλη σου σκεφτομαι τωρα την επομενη φορα που θα αδιαθετησω οταν θα καθαρισω να κανω καμια κολπικη πλυση με χαμομηλι...σου ευχομαι να εισαι πιο τυχερη απο εμενα και να μη σε πιασουν αυτο το μηνα...:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

 

Και εμεις είμαστε στις προσπαθειες για μωράκι εδώ και 18 μήνες, και συχνά πυκνα ταλαιπωρούμαι με κολπίτιδες, αλλά τις περισσοτερες φορές σα να περνάει από μόνο του. Θεραπεία με ότι δώσει ογιατρός θα κάνω σχεδον μια φορά το χρόνο αφού το τεστ παπ είναι πιθανον να δείξει κολπίτιδα. Πριν δυο μήνες όμως, είχα τη χειρότερη κολπιτιδα μέχρι στιγμής, που εκδηλώθηκε κυρίως με πόνο και πολύ πρήξιμο. Πέρα απο τις κρέμες για να ηρεμησει η φλεγμονη, μου έδωσαν αγωγη με Fluconazole, η οποία σα να βοηθησε αφού δεν έχω πια συμπτώματα, περά απο κάποια υγρά που έχω παντα.

 

Πάντως και η γιατρός αλλά και στο ιντερνετ που κοίταξα είπε πως άμα το πάθω ξανά μέσα στο επόμενο εξάμηνο, καλό θα ήταν να κάνω κάποιες περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις μπας και είναι ένδειξη κάποιας άλλης ασθένειας. Ολες εσεις που ταλαιπωρείστε το έχετε ψάξει κάπως παραπάνω, για να αποκλείσετε άλλα προβλήματα υγείας?

 

Ναntine, και εγώ διάβασα για τη δίαιτα που λες, και κάπως τη προσπάθησα, αλλά πολύ δύσκολο μου φαίνεται να αποφύγω τη ζάχαρη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

 

Και εμεις είμαστε στις προσπαθειες για μωράκι εδώ και 18 μήνες, και συχνά πυκνα ταλαιπωρούμαι με κολπίτιδες, αλλά τις περισσοτερες φορές σα να περνάει από μόνο του. Θεραπεία με ότι δώσει ογιατρός θα κάνω σχεδον μια φορά το χρόνο αφού το τεστ παπ είναι πιθανον να δείξει κολπίτιδα. Πριν δυο μήνες όμως, είχα τη χειρότερη κολπιτιδα μέχρι στιγμής, που εκδηλώθηκε κυρίως με πόνο και πολύ πρήξιμο. Πέρα απο τις κρέμες για να ηρεμησει η φλεγμονη, μου έδωσαν αγωγη με Fluconazole, η οποία σα να βοηθησε αφού δεν έχω πια συμπτώματα, περά απο κάποια υγρά που έχω παντα.

 

Πάντως και η γιατρός αλλά και στο ιντερνετ που κοίταξα είπε πως άμα το πάθω ξανά μέσα στο επόμενο εξάμηνο, καλό θα ήταν να κάνω κάποιες περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις μπας και είναι ένδειξη κάποιας άλλης ασθένειας. Ολες εσεις που ταλαιπωρείστε το έχετε ψάξει κάπως παραπάνω, για να αποκλείσετε άλλα προβλήματα υγείας?

 

Ναntine, και εγώ διάβασα για τη δίαιτα που λες, και κάπως τη προσπάθησα, αλλά πολύ δύσκολο μου φαίνεται να αποφύγω τη ζάχαρη!

 

 

 

Nouli80 καλημερα!!ναι εχεις δικιο πρεπει να το ψαξουμε λιγο, εγω δηλαδη τουλαχιστον...τελος αυτο του μηνα εχω ραντεβου με το γυναικολογο (μαλιστα πρωτη φορα θα παω σε αυτον) για το καθιερωμενο ετησιο τεστ παπ και κολπικο υπερηχο και να με συμβουλεψει τι να κανω.Η προηγουμενη γυναικολογος που ειχα μου ειχε συστησει να κανω μια τριμηνη αγωγη με χαπια προληπτικα και μονο εκεινο το διαστημα ημουν ενταξει..μετα τα ιδια παλι..και καθε φορα αλοιφες,κολπικα υποθετα και χαπια..αλλα δε παει αλλο..δε μπορω συνεχεια να χαπακωνομαι και ιδιαιτερα τωρα που προσπαθουμε για παιδακι..επισης εχω σκοπο να κανω και μια εξεταση ζαχαρου μηπως απο εκει οφειλονται τα τοσα συχνα κρουσματα.

Παντως και για εμενα ειναι πολυ δυσκολο να κοψω τελειως τη ζαχαρη!!να τη μειωσω ναι αλλα να τη κοψω αποκλειεται!!αν τωρα βεβαια αυτος ειναι ο λογος που εχω τοσο συχνα βεβαια μηκυτες εννοειται οτι δε ξανατρωγω ζαχαρη τουλαχιστον μεχρι να μεινω εγκυος!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και παλι κοριτσια μου ! Απ οσο διαβασα, δυστυχως οι παλιομυκητες και οι κολπιτιδες ταλαιπωρουν πολλες απο μας δυστυχως!! Η τελευταια θεραπεια π μ ειχε δωσει ο γιατρος μ ειναι με Canesten..μετα την περιοδο 1 κολπικο υποθετο, και μετα απο 15 μερες ενα επαναλυπτικο ! και ξανα το ιδιο, μετα την περιοδο παλι κτλ. 6 κουτακια δηλαδη περιπου για 3 μηνες! Στην ουσια αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καταπολεμουμε με συντηρηση! Δε ξερω βεβαια κατα ποσο θα πιασει..Πριν απο 2 μερες χρησιμοποιησα το δευτερο υποθετο και μεχρι σημερα (φοβαμαι να το πω παναγια μου, μη το γρουσουζεψω) μπορω να πω πως ειμαι καλα!δεν εχω ενοχλησεις! Φυσικα και δεν το βγαζω απ το μυαλο μ. γιατι πιστευω πως θα επανελθουν!:( Εχω παρει σχεδον αποφαση οτι δεν προκειται να τους ξεφορτωθω δια παντως!! Εχει κανει καποια αλλη κοπελα ετσι θεραπεια συντηρητικα?? Αν ναι, πως πηγε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι κοριτσια μου ! Απ οσο διαβασα, δυστυχως οι παλιομυκητες και οι κολπιτιδες ταλαιπωρουν πολλες απο μας δυστυχως!! Η τελευταια θεραπεια π μ ειχε δωσει ο γιατρος μ ειναι με Canesten..μετα την περιοδο 1 κολπικο υποθετο, και μετα απο 15 μερες ενα επαναλυπτικο ! και ξανα το ιδιο, μετα την περιοδο παλι κτλ. 6 κουτακια δηλαδη περιπου για 3 μηνες! Στην ουσια αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καταπολεμουμε με συντηρηση! Δε ξερω βεβαια κατα ποσο θα πιασει..Πριν απο 2 μερες χρησιμοποιησα το δευτερο υποθετο και μεχρι σημερα (φοβαμαι να το πω παναγια μου, μη το γρουσουζεψω) μπορω να πω πως ειμαι καλα!δεν εχω ενοχλησεις! Φυσικα και δεν το βγαζω απ το μυαλο μ. γιατι πιστευω πως θα επανελθουν!:( Εχω παρει σχεδον αποφαση οτι δεν προκειται να τους ξεφορτωθω δια παντως!! Εχει κανει καποια αλλη κοπελα ετσι θεραπεια συντηρητικα?? Αν ναι, πως πηγε???

 

 

Καλημερα κοριτσια και απο εμενα.Mairy_lou εγω τετοιου ειδους θεραπεια δεν εχω ακολουθησει.οπως εγραψα και σε προηγουμενη ανρτηση μου ο γυναικολογος μου μου ειχε δωσει τριμηνη αγωγη με χαπια.επινα ενα την εβδομαδα αν θυμαμαι καλα.εκεινο το τριμηνο μονο ημουν καλα .μετα που περασε το τριμηνο και αλλο ενα διμηνο μετα παλι τα ιδια.νομιζω οτι δεν υπαρχει δυστυχως ριζικη λυση.και εχω δοκιμασει τα παντα.αποφασισα απο χτες ομως και ειπα να τρωω και ενα γιαουρτι απο αυτα με τη πετσα καθε μερα να το καθιερωσω..οχι οτι θα αλλαξει κατι αλλα ας το κανω και αυτο...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δυστυχως δεν τα παω καθολου καλα με τα γιαουρτια , αλλα πρεπει να τρωμε, οχι μονο γιαυτο αλλα και για την οστεοπορωση εμεις οι γυναικες!! Σημερα ειμαι επισης πολυ καλα, χωρις καθολου ενοχλησεις!! Κοριτσια οι θερεπειες αυτες μπορει να επιρεασουν την συλληψη? Σε περιπτωση εγκυμοσυνης επιρεαζουν το εμβρυο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα mairy_lou..και εγω την ιδια απορια εχω..απο οτι εχω ακουσει οταν εχουμε μηκυτες δεν ειναι ευνοικο το περιβαλλον για το σπερμα ετσι ωστε να μπορεσει να γινει η συλληψη..δε ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει αυτο γιατι εγω οταν ρωτησα το γυναικολογο μου ειπε οτι μπορει να γινει η συλληψη..αλλα μαλλον οι γνωμες διιστανται τι ναπω...τωρα οσον αφορα οταν κανουμε θεραπεια καλο ειναι να μην εχουμε καθολου επαφες..βεβαια εχω μια γνωστη μου που κατα τη διαρκεια της θεραπειας (παντα βεβαια με κολπικα υποθετα και κρεμες και ΟΧΙ με χαπια) εμεινε εγκυος!!

εγω ενω τελειωσα προχτες τ θεραπεια..χτες που ειχαμε επαφη ειχα απιστευτη ξηροτητα!!μαλλον προκληθηκε απο τα υποθετα...τελοσπαντων ουτως η αλλως χαμενος πηγε και αυτος ο μηνας δεν ειχαμε πολλες επαφες δυο στην αρχη του κυκλου πριν παθω μηκυτες και μια χτες μετα τη θεραπεια..τη Δευτερα θα αδιαθετησω..:(

Link to comment
Share on other sites

Mariamanos σου ευχομαι γρηγορα θετικα αποτελεσματα!! Εγω για την ωρα εχω αφησει στο πισω μερος του μυαλου μου το θεμα μωρο! Ως ποτε ομως? Και να θελω , δε μπορω να λειτουργησω σωστα και επειδη αγχωνομαι, δε προκειτε να εχω αποτελεσμα! Απιστευτη ταλαιπωρεια, το λεω και θα το λεω παντα! Και οσο για τις συνθηκες, πιστευω πως οντως δεν ειναι ευνοικες για ενα εμβρυο. Ξηροτητα κοπλου εγω δεν εχω παρουσιασει επειτα απο θεραπεια .Αντιθετως θα ελεγα..Τα σερβιετακια δυστυχως δινουν και παιρνουν !!!!

Link to comment
Share on other sites

Mairy_lou σε ευχαριστω πολυ!!καλα και εγω δε παω πισω...αγχος εχω και προσπαθω να το αποβαλλω..και βεβαια το αγχος μου ειναι οτι με το να παθαινω συνεχεια μυκητιασεις δε προκειται να μεινω εγκυος!!

Και εγω πρωτη φορα παρουσιασα ξηροτητα ..ενω τα εχω ξαναπαρει αυτα τα υποθετα (dactarin) απλα επαιρνα τρια συνηθως αυτη τη φορα πηρα τα 6 των 200mg.δε ξερω ελπιζω σε μια δυο μερες να ειναι ενταξει και απο αυτο το θεμα..αυτο μου ελλειπε τωρα να εχω γινει καλα απο τους μηκυτες και να μη μπορω να εχω επαφες λογω..ξηροτητας...ελεος πια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε το τελευταιο πραγμα που χρειαζοσουν ειναι ! Ελπιζω να ετυχε απλα τωρα και να μην σου ξανασυμβει !!! Αυτο π εχω καταλαβει με τις θεραπειες με υποθετα, κρεμες κτλ , ειναι ο καθε γιατρος τα δινει οπως του καπνησει κατα καποιον τροπο!!Εχω δοκιμασει πολλα κ σε πολλους συνδιασμους, που πολλα απο αυτα απορω γιατι χρειαζεται συνταγη και οδηγιες γιατρου !!! :P

Link to comment
Share on other sites

Mairy_lou μου το θεμα ειναι να εχουν αποτελεσμα τα φαρμακα αλλα οχι προσωρινο οπως συνηθως μας συμβαινει εμας...γενικα δεν ειμαι υπερ των φαρμακων οποτε δε παιρνω με τη πρωτη ενοχληση που νιωθω κρεμες και υποθετα...κανω μερικες πλυσεις με χαμομηλι μηπως και περασουν απο μονοι τους οι μηκυτες οπως εχω ακουσει πολλους γιατρους να το λενε αλλα μαλλον σε εμενα δε πιανει αυτο...:evil:

θα πρεπει να μαθω πλεον να ζω με αυτους πλεον απο οτι φαινεται!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

ναι κατι εχω διαβασει σχετικα με αυτο στο ιντερνετ αλλα δε το εχω δοκιμασει και δε ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο η οχι.η κουμπαρα μου που το δοκιμασε μια δυο φορες δεν εμεινε ευχαριστημενη παντως..ισως αλλες κοπελες που το εχουν δοκιμασει να μας πουν τη γνωμη τους πανω σε αυτο..και εγω παντως σκεφτομουν να το δοκιμασω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...