Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα πάρω επαπειλούμενη αδεια?


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά παράδοξα ΣΥΜΦΩΝΩ με τον Ras ίσως για πρώτη φορά αντε το πολύ δευτερη φορά....Δεν είναι θέμα ευαισθησίας....αλλά αν η κοπέλα ήταν σε ιδιωτικό τομέα δεν θα έπαιρνε άδεια γιατι απλά δεν θα μπορούσε τόσο καιρό ....Τώρα με το δημόσιο όμως???

 

Μια χαρά διατυπώθηκε....Πληρώνουμε εμεις για να κάθονται όποτε θέλουν οι δημόσιοι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

maria-il σαφέστατα και μπορούσες να πάρεις άδεια...δεν υπάρχει επιτροπή που να μην σου έδινε...απλά όσες είμαστε στον ιδιωτικό τομέα σκεφτόμαστε και πέραν το χρόνου που δεν δικαιούται ο εργοδότης να σε διώξει;)

εννοειται οτι μπορουσα αλλα την πηρα μονο στα χαρτια...Δουλευω σε οικογενειακη εταιρεια και δεν μπορουσα να φυγω οχι επειδη δε με αφηναν αλλα επειδη δεν υπηρχε κανεις να ξερει να κανει τη δικη μου δουλεια.

Ηταν πολυ δυσκολο και μετα οταν γεννησα να τρεχω μεσα στη νυχτα (καθε δυο μερες) λεχωνα να κανω δουλεια γιατι επρεπε να γινει απλα.....

Οποτε γιαυτο λεω αν μπορουν να παρουν αδεια να κατσουν στο σπιτι και να χαρουν την εγκυμοσυνη τους να το κανουν!

Εγω ειμαι παλι εγκυος και παλι τα ιδια θα γινουν γιατι δεν υπαρχει ενναλακτικη δυστηχως.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη rasputin απολυτα. εγω δουλευα μεχρι την τελευταια μερα!!!!!!!!!!! επειδη εχετε αυτη την επιλογη το κανετε. και να καθομαστε και να πληρωνομαστε ειμαστε ολοι καλα . και να κλεισεις αυτο το θεμα

 

συμφωνεις με ΤΟΝ ρασπουτιν θες να πεις. το ''πρόσταγμα'' να κλείσεις αυτο το θέμα βαρύγδουπο ακούγεται. γυναίκες ειμαστε έλεος!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου γλυκεια, πήγαινε σε ένα νοσοκομείο, βρες έναν γιατρό και πάρε την άδεια σου. Μην κάθεσαι να χαλιέσαι ούτε με τον προιστάμενο ούτε με κακεντρεχείς που προσπαθούν να σε κάνουν να αισθανθείς τύψεις που έμεινες έγκυος και δεν έχεις πρόβλημα. Ντροπή, ρε κορίτσια! Εγκυος είναι το κορίτσι και θέλει να είναι ήρεμη, να απολαύσει την εγκυμοσύνη της. Τόσο κακό είναι; Πού μας κατάντησαν....Να τρωγόμαστε μεταξύ μας για απλά θέματα και να μην βλέπουμε τα άλλα γύρω μας. Αυτοι που καταλήστεψαν το κράτος, κυκλοφορούν ανενόχλητοι και δεν δίνουν αναφορά σε κανέναν. Κι αν τους λοιδωρεί ο λαός, χεσ....αυτοί! Συνεχίζουν να τρώνε με χρυσά κουτάλια κι εμείς ας πεινάμε κι ας μαλώνουμε μεταξύ μας. Τι τους νοιάζει....Αφήστε τις μικροπρέπειες λοιπόν και τα ψεύτικα δάκρυα για το χάλι μας. Εχουμε μάθει να ζηλεύουμε τον άλλον, αυτό κάνουμε.

Επειδή έμεινα μία φορά έγκυος κι έτρεχα σαν την τρελή στα κατσάβραχα για τη δουλειά μου και τελικά έχασα παιδί και σαλπιγγα χωρίς κάνείς να πει ευχαριστώ, είμαι πλέον πολύ ευαίσθητη πάνω στο θέμα. Ακόμη κι αν ξεκινάει μια εγκυμοσύνη χωρίς πρόβλημα, ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει, οπότε, αν μπορείς, σταματάς από τη δουλεια.....

 

Καταρχήν πολύ εύκολα χρησιμοποιείς τη λέξη ΝΤΡΟΠΗ..( μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει )

Η κοπέλα απλά ρωτάει πως μπορεί χωρίς να έχει τίποτα να πάρει επαπειλούμενη άδεια ( κοινώς να μην ξαναπατήσει στην εργασία της )...χωρίς να έχει προβλήματα με την εγκυμοσύνη της και χωρίς να εργάζεται σε εργοστάσιο 12ώρες...

Αυτός που της λέτε για το νοσοκομείο, δεν παίζει να της δόσουν άδεια αν δεν έχει τίποτα...

Όλα τα άλλα που λες είναι σε άλλο thread...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο....Μακάρι να έμενα ξανά έγκυος, να είχα μια καλή εγκυμοσύνη κι ας δούλευα μέχρι την τελευταία στιγμή....Κάποια πράγματα επιδή μας έρχονται εύκολα δεν τα εκτιμάμε. Λέτε " δούλευα", "κουβάλαγα", σας διαβάζω και ξέρετε τι σκέφτομαι; Μπράβο τους που ήταν τόσο γερές και δυνατές και κατάφεραν να κάνουν τα παιδάκια τους. Συμφωνώ ότι αν είχαμε την επιλογή όλες θα επιλέγαμε να καθίσουμε την περίοδο της εγκυμοσύνης....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αργούνε πολύ απο τη μισθοδοσία να σου κανουν τις κρατήσεις...σκέψου οτι η άδεια απο ιδιώτη που πήρα ήταν απο 15-1-10 εως 15-2-10 και τα χρήματα μου τα κράτησαν τώρα

 

Αν ίσχυε αυτό, θα το είχα μάθει από συναδέρφους. Στην εκπαίδευση, σχεδόν όλες οι έγκυες παίρνουν άδεια επαπειλούμενης.

 

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

Δικαιούσαι τόσους μήνες αναρρωτική όσα είναι τα χρόνια της προϋπηρεσίας σου. Αν πχ έχεις 6 χρόνια προϋπηρεσία, δικαιούσαι 6 μήνες. Μπορείς να πας χαρτί ιδιώτη, αλλά νομίζω πως θα σου κόψουν το κίνητρο απόδοσης που είναι γύρω στα 100 ευρώ το μήνα.

 

E ας κόψουν και κάτι. Αν δεν δουλεύεις λογικό δεν είναι να μην παίρνεις κάποιο από τα επιδόματα;

 

 

Κοπέλα μου γλυκεια, πήγαινε σε ένα νοσοκομείο, βρες έναν γιατρό και πάρε την άδεια σου. Μην κάθεσαι να χαλιέσαι ούτε με τον προιστάμενο ούτε με κακεντρεχείς που προσπαθούν να σε κάνουν να αισθανθείς τύψεις που έμεινες έγκυος και δεν έχεις πρόβλημα. Ντροπή, ρε κορίτσια! Εγκυος είναι το κορίτσι και θέλει να είναι ήρεμη, να απολαύσει την εγκυμοσύνη της. Τόσο κακό είναι; Πού μας κατάντησαν....Να τρωγόμαστε μεταξύ μας για απλά θέματα και να μην βλέπουμε τα άλλα γύρω μας. Αυτοι που καταλήστεψαν το κράτος, κυκλοφορούν ανενόχλητοι και δεν δίνουν αναφορά σε κανέναν. Κι αν τους λοιδωρεί ο λαός, χεσ....αυτοί! Συνεχίζουν να τρώνε με χρυσά κουτάλια κι εμείς ας πεινάμε κι ας μαλώνουμε μεταξύ μας. Τι τους νοιάζει....Αφήστε τις μικροπρέπειες λοιπόν και τα ψεύτικα δάκρυα για το χάλι μας. Εχουμε μάθει να ζηλεύουμε τον άλλον, αυτό κάνουμε.

Επειδή έμεινα μία φορά έγκυος κι έτρεχα σαν την τρελή στα κατσάβραχα για τη δουλειά μου και τελικά έχασα παιδί και σαλπιγγα χωρίς κάνείς να πει ευχαριστώ, είμαι πλέον πολύ ευαίσθητη πάνω στο θέμα. Ακόμη κι αν ξεκινάει μια εγκυμοσύνη χωρίς πρόβλημα, ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει, οπότε, αν μπορείς, σταματάς από τη δουλεια.....

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου! Στην τελική η κοπέλα παίρνει μια άδεια αναρρωτική που την δικαιούται, δεν θα την κλέψει από κανέναν. Κι απ' την άλλη, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι περνάει ο άλλος στη δουλειά του. Εγώ π.χ. για να πάω στο σχολείο μου κάνω 140 χλμ καθημερινά, για ποιο λόγο να μην το αποφύγω εφόσον μπορώ; Και γιατί να είμαι ανάμεσα στα μικρόβια και στις ιώσεις, τη στιγμή που υποτίθεται ότι πρέπει να αποφεύγω τα μέρη με πολύ κόσμο; 28-30 παιδιά μέσα σε ένα τμήμα, επί 5-6 τμήματα τη μέρα, επί 5 μέρες τη βδομάδα, λίγο είναι; Η άλλη δεν πάει σινεμά για να μην κολήσει τίποτα, άλλη δεν ανεβαίνει σε λωφορείο, με γειά τους με χαρά τους, καλά κάνουν. Οι υπόλοιπες τι ζόρι τραβάτε; Πέσατε να τη φάτε όλες σας!

 

Αυτό που της λέτε για το νοσοκομείο, δεν παίζει να της δόσουν άδεια αν δεν έχει τίποτα...

 

 

Αν βρεις γιατρό που εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο, μια χαρά σου δίνει την άδεια. Αφου του πληρώσεις πρώτα επίσκεψη στο ιατρείο και συμφωνήσεις ότι θα σε παρακολουθεί και θα σε ξεγεννήσει φυσικά. Με το αζημίωτο! Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι. Πάντα! Ας μη δίνανε τόσο εύκολα τις άδειες οι γιατροί, να μην τις παίρναμε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πολύ εύκολα χρησιμοποιείς τη λέξη ΝΤΡΟΠΗ..( μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει )

Η κοπέλα απλά ρωτάει πως μπορεί χωρίς να έχει τίποτα να πάρει επαπειλούμενη άδεια ( κοινώς να μην ξαναπατήσει στην εργασία της )...χωρίς να έχει προβλήματα με την εγκυμοσύνη της και χωρίς να εργάζεται σε εργοστάσιο 12ώρες...

Αυτός που της λέτε για το νοσοκομείο, δεν παίζει να της δόσουν άδεια αν δεν έχει τίποτα...

Όλα τα άλλα που λες είναι σε άλλο thread...

Τώρα τι να σου απαντήσω;;Χώρις να αναφερθώ σε σένα προσωπικά, γυρίζεις και μου λες ότι δεν ξέρω τι σημαίνει η λέξη ντροπη;;;Τι να σου πω κοπέλα μου!!!Μάλλον εσύ δεν ξέρεις τι σημαίνει η συγκεκριμένη λέξη, γι' αυτό δεν ντρέπεσαι να υποστηρίζεις ότι πρέπει μία γυναίκα έγκυος να υφίσταται ψυχολογική πίεση και φωνές από τον προιστάμενο της, γιατί δεν θα πάθει και τίποτα!!!Και στην τελική , τι θες να μας πεις, ότι εσύ αν έμενες έγκυος και μπορούσες να πάρεις άδεια, θα την χάριζες στο κράτος και θα ανεχόσουν τις προσβολές του καθενός; Μάλλον δεν θα το έκανες. Εξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σχολιάσω, γιατί ήδη ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι μου, απλά να ξέρεις καλή μου skiy ότι ΟΛΟΙ στις δουλειές τους έχουν κάποιον στο κεφάλι τους και όλοι περνάνε ζόρια...Και η εγκυμοσύνη είναι μια φυσιολογική κατάσταση και όχι αρρώστια...

 

Όσο για την απάντηση στην ερώτηση σου: για να πάρεις επαπειλούμενη, πρέπει η εγκυμοσύνη σου να είναι σε κίνδυνο (επ+απειλή) κι εσύ στο κρεβάτι...

 

Για τα υπόλοιπα, ο Ras τα είπε μια χαρά...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αν ίσχυε αυτό, θα το είχα μάθει από συναδέρφους. Στην εκπαίδευση, σχεδόν όλες οι έγκυες παίρνουν άδεια επαπειλούμενης.

μπορεί να διαφέρει απο υπουργείο σε υπουργείο....δεν ξέρω:rolleyes:...στη δική μας υπηρεσία πάντως γίνεται η κρατηση, απλά όπως σου είπα αρκετό καιρό μετά.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να σου απαντήσω;;Χώρις να αναφερθώ σε σένα προσωπικά, γυρίζεις και μου λες ότι δεν ξέρω τι σημαίνει η λέξη ντροπη;;;Τι να σου πω κοπέλα μου!!!Μάλλον εσύ δεν ξέρεις τι σημαίνει η συγκεκριμένη λέξη, γι' αυτό δεν ντρέπεσαι να υποστηρίζεις ότι πρέπει μία γυναίκα έγκυος να υφίσταται ψυχολογική πίεση και φωνές από τον προιστάμενο της, γιατί δεν θα πάθει και τίποτα!!!Και στην τελική , τι θες να μας πεις, ότι εσύ αν έμενες έγκυος και μπορούσες να πάρεις άδεια, θα την χάριζες στο κράτος και θα ανεχόσουν τις προσβολές του καθενός; Μάλλον δεν θα το έκανες. Εξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε....

 

Κι όποιος καεί απ' το χυλό, φυσάει και το γιαούρτι, να συμπληρώσω. Όσες λένε πως δεν χρειάζεται να πάρεις άδεια στην εγκυμοσύνη, είναι όσες τους πήγαν όλα μια χαρά. Όσες απέβαλαν, δεν θα το ρίσκαραν για όλα τα εκατομμύρια του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και στην τελική , τι θες να μας πεις, ότι εσύ αν έμενες έγκυος και μπορούσες να πάρεις άδεια, θα την χάριζες στο κράτος και θα ανεχόσουν τις προσβολές του καθενός; Μάλλον δεν θα το έκανες. Εξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε....

 

 

Αυτό ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβουμε...Ότι η επαπαειλούμενη άδεια δεν είναι μια άδεια που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ, αν έχουμε μια καλή εγκυμοσύνη...Άρα δεν έχει με το αν μπορώ ή όχι να την πάρω...Και πληροφοριακά, είμαι ΜΕΣΑ στο χορό και για αυτό τραγουδάω...

 

Σε κάποια θέματα απλά είμαστε πίσω και από την Ουγκάντα σαν κράτος και μυαλά...

 

Δεν ξανασχολούμαι, χρονιάρες μέρες, μπήκα για 2 λεπτά και συγχύστηκα με τις ... (ό,τι λέξη θέλετε βάλτε στη θέση αυτή!)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε πες στον δειυθυντη σου, που σε ζοριζει 'ακου να δεις φιλαρακι, κοψε τον τσαμπουκα, γιατι ειμαι εγκυος και θα τραβηξω καμια επαπειλουμενη αμα μου τη βαρεσεις στα νευρα, ταυτοχρονα μια αναφορα σε σενα οτι με παρενοχλεις, και ετσι για να σου τη σπασω ακομα περισσοτερο, μολις μου τελειωσει το 6μηνο της λοχειας, θα ξαναμεινω εγκυος............. κανονισε την πορεια σου!!! και τραβα φερε μου μια σοκοφρετα τωρα, την λιγουρευτηκα!!!' :-D

Link to comment
Share on other sites

μήπως το γεγονός ότι η κοπέλα δουλεύει στο δημόσιο, είναι κόκκινο πανί να βγάλουμε όλα μας τα απωθημένα για τους δημόσιους υπαλλήλους? λέω εγώ τώρα......αν δούλευε στον ιδιωτικό δεν νομίζω ότι θα άκουγε τέτοια σχόλια....

γνώμη μου πάντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι όποιος καεί απ' το χυλό, φυσάει και το γιαούρτι, να συμπληρώσω. Όσες λένε πως δεν χρειάζεται να πάρεις άδεια στην εγκυμοσύνη, είναι όσες τους πήγαν όλα μια χαρά. Όσες απέβαλαν, δεν θα το ρίσκαραν για όλα τα εκατομμύρια του κόσμου.
Πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου!!!Για να κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ κι ας μας απντήσουν όσες υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να παίρνει μία έγκυος άδεια. Πόσες από εσάς βιώσατε προβλήματα στην εγκυμοσύνη σας;;Πόσες από εσάς δυσκολεύτηκαν να μείνουν έγκυες και θέλουν τώρα πάση θυσία να προσέξουν και τα πιο απλά πράγματα; Κι εγώ την ίδια γνώμη είχα με εσάς πριν από λίγο καιρό, τώρα όμως ό, τι κι αν μου πείτε, το βροντοφωνάζω: αν η γυναίκα μπορεί να πάρει άδεια, να την πάρει ευθύς αμέσως είτε έχει είτε δεν έχει πρόβλημα. Η εγκυμοσύνη είναι φυσιολογική κατάσταση μεν, αλλά έχει και κινδύνους.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

μήπως το γεγονός ότι η κοπέλα δουλεύει στο δημόσιο, είναι κόκκινο πανί να βγάλουμε όλα μας τα απωθημένα για τους δημόσιους υπαλλήλους? λέω εγώ τώρα......αν δούλευε στον ιδιωτικό δεν νομίζω ότι θα άκουγε τέτοια σχόλια....

γνώμη μου πάντα ;)

Πές τα χρυσόστομη μου εσύ. Εδώ βρίσκεται το πρόβλημα, στις δημόσιες υπαλλήλους. Ολα τα άλλα είναι πολύ απλά προσχήματα....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτός που της λέτε για το νοσοκομείο, δεν παίζει να της δόσουν άδεια αν δεν έχει τίποτα...

Και να μην εχεις κανενα απολυτως προβλημα και να εχεις μια πολυ ομαλη εγκυμοσυνη...υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που ενας γιατρος νοσοκομειου θα σου υπογραψει επαπειλουμενη εγκυμοσυνη.....του αναφερεις το ειδος της εργασια που κανεις αλλα και την αποσταση που διανυεις καθημερινα και με τι μεσον για να πας στην δουλεια σου...αν πχ μια γυναικα αναγκαζεται να διανυει καθημερινα πολλα χλμ απο και προς την δουλεια της και το αναφερει στον γιατρο και του ζηταει για αυτον τον λογο αδεια ο γιατρος θα της δοσει .....ειναι και θεμα επικινδυνοτητας.....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου!!!Για να κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ κι ας μας απντήσουν όσες υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να παίρνει μία έγκυος άδεια. Πόσες από εσάς βιώσατε προβλήματα στην εγκυμοσύνη σας;;Πόσες από εσάς δυσκολεύτηκαν να μείνουν έγκυες και θέλουν τώρα πάση θυσία να προσέξουν και τα πιο απλά πράγματα; Κι εγώ την ίδια γνώμη είχα με εσάς πριν από λίγο καιρό, τώρα όμως ό, τι κι αν μου πείτε, το βροντοφωνάζω: αν η γυναίκα μπορεί να πάρει άδεια, να την πάρει ευθύς αμέσως είτε έχει είτε δεν έχει πρόβλημα. Η εγκυμοσύνη είναι φυσιολογική κατάσταση μεν, αλλά έχει και κινδύνους.

 

Ούτε συζήτηση!!! Αν είχα μείνει έγκυος εύκολα δεν θα σκεφτόμουν έτσι τώρα. Αλλά μετά από 10 χρόνια προσπαθειών και μια παλίνδρομη τώρα που έχω κλείσει τα 40, δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσω να εργάζομαι την επόμενη φορά που θα μείνω έγκυος.

 

Και να μην εχεις κανενα απολυτως προβλημα και να εχεις μια πολυ ομαλη εγκυμοσυνη...υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που ενας γιατρος νοσοκομειου θα σου υπογραψει επαπειλουμενη εγκυμοσυνη.....του αναφερεις το ειδος της εργασια που κανεις αλλα και την αποσταση που διανυεις καθημερινα και με τι μεσον για να πας στην δουλεια σου...αν πχ μια γυναικα αναγκαζεται να διανυει καθημερινα πολλα χλμ απο και προς την δουλεια της και το αναφερει στον γιατρο και του ζηταει για αυτον τον λογο αδεια ο γιατρος θα της δοσει .....ειναι και θεμα επικινδυνοτητας.....

 

Κι αυτό σωστό!!! Εμένα η γιατρός μου έγραψε άδεια χωρίς καν να της την ζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν δυσκολευτηκα να μεινω αλλα στην πορεια ειχα ποοοοολυ μανουρα απο την σαρανταρα και ανευ σχεσης εδω και 10 χρονια προσταμενη μου. σε ιδιωτικο τομεα ειμαι. θα την επερνα με τα μπουνια αν μπορουσα!μωρε αν εχεις γιατρο του δημοσιου μπορεις αλλα οταν κλεισεις χρονο απο την γεννηση του παιδιου σου δεν παιζει να παραμεινεις στην δουλεια σου...αν ειχα την μονιμοτητα του δημοσιου ψεματα δεν λεω. θα το εκμεταλευομουν.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πές τα χρυσόστομη μου εσύ. Εδώ βρίσκεται το πρόβλημα, στις δημόσιες υπαλλήλους. Ολα τα άλλα είναι πολύ απλά προσχήματα....

 

Μα φυσικά γιατί οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνονται από τους φόρους που πληρώνω. Αλλά δεν ξεκίνησε από αυτό. Από τη ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ξεκίνησε. Η νοοτροπία αυτή που μας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση και που σκεφτόμαστε πρώτα απ όλα πως θα τη σκαπουλάρουμε.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

μήπως το γεγονός ότι η κοπέλα δουλεύει στο δημόσιο, είναι κόκκινο πανί να βγάλουμε όλα μας τα απωθημένα για τους δημόσιους υπαλλήλους? λέω εγώ τώρα......αν δούλευε στον ιδιωτικό δεν νομίζω ότι θα άκουγε τέτοια σχόλια....

γνώμη μου πάντα ;)

ομως..και στον ιδιωτικο τομεα δινουν αδειες επαπειλουμενης και μαλιστα μπορω να πω με την ιδια ευκολια...τουλαχιστον αυτο βλεπω εγω που ζω σε μια μικρη πολη που λιγο πολυ γνωριζομαστε ολιο μεταξυ μας...και μαλιστα δυο φιλες μου εργαζομενες σε σουπερ μαρκετ μια χαρα πηραν αδεια απο τον 2ο μηνα.....πηραν μετα και το 6 μηνο...και ολα καλα.....

και στον ιδιωτικο τομεα αν πας χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο μια χαρα σου δινουν αδεια.....

Link to comment
Share on other sites

ομως..και στον ιδιωτικο τομεα δινουν αδειες επαπειλουμενης και μαλιστα μπορω να πω με την ιδια ευκολια...τουλαχιστον αυτο βλεπω εγω που ζω σε μια μικρη πολη που λιγο πολυ γνωριζομαστε ολιο μεταξυ μας...και μαλιστα δυο φιλες μου εργαζομενες σε σουπερ μαρκετ μια χαρα πηραν αδεια απο τον 2ο μηνα.....πηραν μετα και το 6 μηνο...και ολα καλα.....

και στον ιδιωτικο τομεα αν πας χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο μια χαρα σου δινουν αδεια.....

 

 

Ναι, αλλά εκείνες δεν τις πληρώνει ο rasputin. :-P:razz::-P:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο!!!!!!πρωτον συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!!!!δευτερον να πω σε ολα τα κοριτσια που κατακρινουν οτι θα θελαν πααααααααρα πολυ να ηταν δημοσιοι υπαλληλοι κι εκεινοι και νομιζω οτι οοοοοοοοοολοι θα εκαναν χρηση της επαπειλουμενης αδειας.....

κι εγω δασκαλα ειμαι κι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα την παρω ματα τις γιορτες......γιατι να συγχιζομαι με 20 παιδια,με 20 ανασες διαφορετικες εστιες μικροβιων,με κινδυνο ιωσεων,παιδικων αρρωστιων......για να μου πει καμια θα το ρισκαρε καμια μετα απο 22 μηνες προσπαθειας???????????εγω σας λεω οχι.....εννοειται δεν το ρισκαρω.....και μη νομιζετε οτι ολα ειναι ευκολα στη δουλεια μας....εχετε ,μια πιπιλα παντα για τους δημοσιους οτι καθονται και για τους εκπειδευτικους επισης και το λετε παντου......

παρτην κοπελα μου την αδεια θα καθεσαι να συγχιζεσαι εσυ με τον καθε προισταμενο που θελει να στην λεει....

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε. Γιαυτό πάμε κατά διαόλου. Πήγαινε στη δουλειά σου κοπέλα μου και άσε τις κλάψες. Άλλοι δεν έχουν δουλειά... έλεος.

 

 

 

:P

 

 

 

 

η κοπελα που θελει αδεια ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ειναι δημοσιος ε?????????????

 

 

 

τι να πουμε κ μεις που ειμαστε στον ιδιωτικο Ε??????????????????

ορθοστασια να πω ?

τα χιλιομετρα για να παμε στην δουλεια ??????

 

 

 

 

υγεια πανω απολα ................. μονο αυτο εχω να πω

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά γιατί οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνονται από τους φόρους που πληρώνω. Αλλά δεν ξεκίνησε από αυτό. Από τη ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ξεκίνησε. Η νοοτροπία αυτή που μας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση και που σκεφτόμαστε πρώτα απ όλα πως θα τη σκαπουλάρουμε.

 

Σου είπε κανείς ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πληρώνουμε φόρους;;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά γιατί οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνονται από τους φόρους που πληρώνω. Αλλά δεν ξεκίνησε από αυτό. Από τη ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ξεκίνησε. Η νοοτροπία αυτή που μας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση και που σκεφτόμαστε πρώτα απ όλα πως θα τη σκαπουλάρουμε.

 

Να υποθέσω ότι έχεις βιώσει εγκυμοσύνη σε περιβάλλον με προϊστάμενο που αντί για καλημέρα σου έλεγε να πας στο δ.... (κυριολεκτώ) και τους 4-5 πρώτους μήνες είχες τόσο λίγο σίδηρο που προχώραγες στο δρόμο κι έλεγες "τώρα θα λιποθυμήσω και θα με μαζεύουν".......

Αν μπορείς να κανονίσεις να φέρονται με τον απαιτούμενο σεβασμό στην κοπέλα οι προϊστάμενοί της, δεν νομίζω να συνεχίσει να ζητάει άδεια. Μπορείς?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...