Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρεοπλασμα και αποβολες


Recommended Posts

τελικα ειναι η οχι το ουρεοπλασμα αιτια αποβολης ? εκανα εξετασεις μετα απο τη δευτερη αποβολη και βρεθηκε οτι εχω.... αλλοι λενε ειναι αιτια αλλοι οχι τελικα θα τρελαθω...δεν υπαρχει κοινη αποψη...

αngelina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα

 

εχεις δίκιο να τρελλαίνεσαι για το ουρεόπλασμα

 

η αλήθεια είναι οτι η γιατρός στο έλενα που εκανα τον ελεγχο των καθεξιν αποβολών πιστεύει ότι αποτελει αιτία αποβολής γιαυτο με εβαλε και εκανα κολπικη καλλιεργεια, ενω ο γιατρός μου όχι.

 

από την άλλη όμως, αν το ψάξεις, αντιβίωση για την περιπτωση του ουρεοπλάσματος δίνεται και σε εγκυμονουσες (ρελουντ λέγεται ή καπως έτσι), οπότε μήπως τελικά δεν δημιουργεί αποβολές σίγουρα απλα αυξάνει τις πιθανότητες για αποβολή αν το εχεις και δεν το πάρεις χαμπάρι;;

 

ότι και να συμβαίνει πάντως, το σίγουρο είναι ότι πρεπει να πάρεις αντιβίωση και να ξεκαθαρίσεις με αυτο πριν μπεις σε διαδικασία εγκυμοσύνης.

 

Αναφορικα με τον ελεγχο των καθεξιν αποβολών εχεις κάνει τίποτα;;

η γνώμη μου είναι ότι σε περιπτωσεις σαν τις δικές μας (και εγω είχα 2 παλίνδρομες) δεν πρεπει να αφήνουμε τίποτα στην τύχη και πρεπει να κάνουμε όλα τα πακετα του ελεγχου και να μην σταματάμε αν σε μια και μόνη εξεταση αν βρεθει κατι γιατί ενδέχεται να είναι συνδυαστικό το πρόβλημα.

 

για παράδειγμα, από τις απαντήσεις που εχω μεχρι τώρα από τον έλεγχο βρέθηκε χαμηλη TSH δηλ. υπερθυροειδισμός που προκαλεί αποβολές. Δεν σταμάτησα όμως εκεί και από την σαλπιγγογραφία βρέθηκε και σύμφυση στη δεξιά μερια της μήτρας. Και οι 2 αυτες καταστάσεις μπορει να μην προυπήρχαν ώστε να ευθύνονται για τις αποβολες και να δημιουργήθηκαν μετά από αυτές. Οπότε περιμένω τα αποτελέσματα και των λοιπων εξετάσεων να τα παω στο γιατρό για να δούμε πως θα πορευτούμε.

Link to comment
Share on other sites

andro2 περιμενω απαντησεις απο τον ελεγχο -πακετο εξετασεων...ο γιατρος ηταν κατηγορηματικος για το ουρεοπλασμα ομως σε αρθρα διαβασα πως ισως ειναι αιτια...αν δε βρω κατι αλλο ειμαι περιεργη να δω τι θα πει... :(

αngelina

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχείς, αν είναι αυτό μονο δεν είναι τίποτα

 

μια απλη αντιβίωση ειναι η οποία χορηγείται και στους 2 συζύγους

 

Φίλη μου είχε ουρεοπλασμα και το ανακάλυψαν στις εξετάσεις προγεννητικού ελεγχου που εκανε στην εγκυμοσύνη της

 

πήρε την αντιβίωση και τελικά σε λίγες μέρες γεννάει

 

άντε και στα δικά μας καλό μου

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΛΙΚΗ.ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΕΒΑΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΕΓΕ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ.ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΡΧΙΖΩ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΦΥΣΙΚΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.ΣΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΝΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ.

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια μακαρι να βγαλω ακρη και με τις εξετασεις στο Ιασω αν σε ενδιαφερει andro υπαρχει τμημα ειδικο και ασχολειται με αυτα η κα Τζανατου μου φανηκε αρκετα καλη πανω στο θεμα....

αngelina

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω ουρεοπλασμα πριν μεινω εγκυος,καναμε θεραπεια με τον αντρα μου με rulid(αντιβιωση),μενω εγκυος μετα απο κανα 2 μηνο και πριν κανα μηνα(στον 4ο μηνα εγκυμοσυνης) με εξεταση καλιεργειας μαθαινω οτι δεν εχει φυγει το μικροβιο(ξανακαναμε θεραπεια)..Η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο μικροβιο ευθυνεται για αποβολη αλλα δεν συμβαινει παντα..Και επισης δεν φευγει κι ευκολα το ατιμο.. :(

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε πως μεταδιδετε το ουρεοπλασμα? Κατι ακουσα οτι κολλαει και με τα μπανια και τωρα πηγαινω καθημερινα στη θαλασσα,(προσεχω να ειναι καθαρη η θαλασσα, αλλα ποτε δεν ξερεις :? )

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε πως μεταδιδετε το ουρεοπλασμα? Κατι ακουσα οτι κολλαει και με τα μπανια και τωρα πηγαινω καθημερινα στη θαλασσα,(προσεχω να ειναι καθαρη η θαλασσα, αλλα ποτε δεν ξερεις :? )

 

 

 

ειναι σεξουκαλικος μεταδιδομενο νοσημα,δεν μεταδιδεται απο θαλασσα κ τουαλετα.ειχα κ γω ουρεοπλασμα στην πρωτη που κατεληξε σε παλινδρομη κ στην δευτερη που τελικα τον γεννησα τον μικρο.εκανα θεραπεια κατα την διαρκεια αλλα δεν αφυγε.ο γιατρος μου με ειπε οτι το ουρεοπλασμα πολλες φορες ευθυνεται αλλα δεν προκαλει αποβολη.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια ,τυχαία διάβαζα για το ουρεόπλασμα και έχω να μεταφέρω τα εξής: Εγώ είχα ουρεόπλασμα μαζί με χλαμύδια και μικρόβια :oops: πιθανώς τα κόλισα από το νοσοσοκομιακό ίδρυμα που εργαζόμουν :evil: .Λοιπόν ,πήγα σε κυτταρολόγο για τις εξετάσεις.πρέπει να πάρει δείγμα από το τράχυλο για να τα βρει , και όχι τον κόλπο έχει σημασία.Πλήρωσα βέβαια αρκετά ,αν και γνωστή μου, αλλά της είχα εμπιστοσύνη , με βοήθησε να καθαρίσω και με ενημέρωσε για πολλά. Συγκεκριμένα Το ουρεόπλασμα δεν κάνει κακό στις γυναίκες, οι άντρες έχουν πρόβλημα γιατι αδυνατίζει το σπέρμα και υπάρχει πρόβλημα στη σύλληψη.Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να κάνει τόσο κακό στον άνδρα που χρειάζεται για να του πάρει δείγμα να βάλει μία βελόνα στους ορ... του.Συμπτώματα δεν παρουσιάζει! Πιθανώς όσο πιο πολύ καιρό το έχεις τόσο πιο πολύ καιρό χρειάζεται για να περάσει.Εγώ έπρεπε να κάνω τρεις φορές την θεραπεία (3 μήνες)για να μου περάσει , ενώ ο άντρας μου μόνο μία.κάθε φορά τσεκάρεις αν σου πέρασε ,γιατι δεν φεύγει εύκολα και πρέπει μετά από τρεις μήνες αφού έχεις σίγουρα καθαρίσει να κάνεις επανέλεγχο γιατι μπορεί ο οργανισμός να το εμφανίσει μόνος του :( Η αντιβίωση είναι απλή φλαντζίλ ή πεβαριλ ή βιμπραμισιν ή ρουλίντ.Οι γυναικολόγοι συνήθως δεν ασχολούνται και πολύ με οδηγίες μ' αυτό γιατι δεν το θεωρούν σπουδαίο αλλά...:evil:

Ελπίζω να βοήθησα κάποια αν το έχει και ελπίζω να μην σας κούρασα με τόσα πολλά που γράφω !!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

καινούργια στην παρέα. Κάνω και γω θεραπεία για ουρεόπλασμα.Αυτό που θέλω να μου διευκρινίσετε είναι το πως κολλάς. Είναι 100% σίγουρο ότι μόνο από την σεξουαλική επαφή? Ψάχνω εδώ και μέρες το πως κόλλησα αλλά όσο ψάχνω τόσο μπερδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και επό μένα. Κάθε φορά που επιστρέφω από διακοπές πάντα μπαίνω σε διαδικασία γυναικολογικών εξετάσεων και πρώτα πρώτα κάνω τεστ παπ. Σπάνια κάτι εμφανίζεται. Ποτέ όμως δεν είχα κάτι σημαντικό κολλήσει. Αντε καμμιά τραχηλίτιδα. Πέρυσι μου βρήκαν ουρεόπλασμα θετικό. Δεν ήξερα ουτε καν τι είναι αυτό. Πήρα φλαζίλ και εγώ και ο άντρας μου, έκανα εξετάσεις μετά από το τη θεραπεία και ήταν αρνητικό. Ολα καλά. Πάω μετά από 6 μήνες να κάνω ξανά εξετάσεις και βγαίνει το ρημάδι θετικό πάλι. Πάω στο γυναικολόγο και μου είπε τα εξής:

εάν μια γυναίκα έχει θετικό ουρεόπλασμα και δεν το γνωρίζει, διότι δεν έχει συμπτώματα το συγκεκριμένο μικρόβιο, τότε μπορεί να αργήσει να συλλάβει παιδάκι. Εάν πάλι καταφέρει και συλλάβει είναι πολλές οι πιθανότητες αποβολής σε περίπτωση που δεν το γνωρίζει ότι έχει ουρεόπλασμα. Με κατάλληλη βέβαια αγωγή είτε πριν είτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να φύγει. Είναι ένα δύσκολο μικρόβιο όμως !!!

Τον ρώτησα από που κολλάει και ξέρετε τι μου απάντησε ???????????

Από κατοικία ζώα...........γάτες, σκυλιά, αρνάκια, κατσικάκια κτλ (κάπως μου τα ονόμασε αυτή την κατηγορία ζώων αλλά δε θυμάμαι). Τρελάθηκα. Ο σπιτονοικοκύρης έχει δύο γάτες και πολλές φορές μπαίνουν στις σκάλες του σπιτιού. Του είπα τι κάνουμε τώρα ?? Μου έδωσε μια συμβουλή πάντα να πλένουμε και οι δύο τα χέρια μας σχολαστικά όταν μπαίνουμε στο σπίτι και πολύ μεγάλη προσοχή και πλύσιμο σε χέρια πριν την επαφή. Μέχρι που γίνομαι σπαστικιά με τον αντρα μου. Είμαστε στα προκαταρκτικά και του λέω "τα χεράκια τα πλύναμε" ? εκείνος βέβεια το ξεχνάει και είναι σπαστικό να τον σηκώνω να πλύνει τα χέρια του εκείνη τη στιγμή, αλλά είναι πολύ πιο σημαντικό από το να τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι για εξετάσεις. Πριν 5 μήνες έκανα ουρεόπλασμα και ήταν αρνητικό. Τώρα προσπαθούμε περίπου δύο μήνες για παιδάκι και δεν έχουμε πιάσει τον πελαργό. Εφόσον γυρίσαμε από διακοπές εάν αδιαθετήσω αρχές οκτωβρίου να κάνω πλήρη γυναικολογικό έλεγχο να δω εάν κάτι υπάρχει. Και ο θεός βοηθός....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας κορίτσια!

Θα ήθελα την γνώμη σας......

Στο παρελθόν είχα δύο αποβολές και από τον επόμενο μήνα λέω να ξαναπροσπαθήσω μπας και τα καταφέρω αυτή τη φορά.

Πριν τις εγκυμοσύνες είχα κάνει καλλιέργεια κολπικού υγρού και μου είχαν βρει ουρεόπλασμα, πήρα θεραπεία και έκτοτε έχω κάνει 4 καλλιέργειες μετά τις αποβολές και όλες έχουν βγει στείρες μικροβίων. Πρέπει να κάνω κάποια πιο εξειδικεύμένη εξέταση, π.χ. καλλιέργεια αίματος από την περίοδο ή καλλιέργεια σπέρματος του συζύγου? Έχει καμμία από εσάς παρόμοια εμπειρία?

Σας ρωτώ γιατί ο γιατρός μου, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάποια επιπλέον εξέταση μιας και οι καλλιέργειες βγαίνουν στείρες.Άκουσα όμως την περίπτωση μιας κοπέλας που οι καλλιέργειες της ήταν καθαρές και μόνο η καλλίεργεια αίματος περιόδου βρήκε ότι το ουρεόπλασμα δεν είχε θεραπευτεί πλήρως και σε αυτό έφταιγε για τις αποβολές?

Για να μην σας ζαλίζω αλλό, η ερώτηση είναι η εξής : εμπιστεύομαι τον γιατρό μου και ξεκινώ προσπάθειες άμεσα ή πάω να κάνω αυτή την ειδική εξέταση??????????

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερά...

πρεπει οπωσδηποτε κ ο αντρας σου να κανει καλλιεργεια σπερματος κ να ειναι καθαρος...

πολλοι λενε πως φταιει το ουρεοπλασμα για αποβολες αλλα αυτο δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα....

ειχε ο καλός μου κ πηρα και εγω αντιβιωση γιατι κολλαει με την επαφη...

Πραξε οπως αισθανεσαι για να νιωσεις εσυ πιο ασφαλης... :wink:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ CHRISTY ΜΟΥ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ? ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΟΛΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ. ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΣΜΑ, ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΑΙ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα cristy,ο γιατρος σου ειπε οτι για τις αποβολες φταίει το ουρεόπλασμα? Σε ποιους μηνες έγιναν οι αποβολες?

Και αν θυμασαι σε τι ποσοστο ειχες τον ιό?

Σε ρωταω γιατι ειμαι 4 μηνών και προσφατα ανακάλυψα οτι εχω και γω ουρεοπλασμα αλλά ο γιατρος μου είπε οτι το ουρεοπλσμα "ευθυνεται" για αποβολες 5ο-8ο μηνα και σίγουρα οχι στην αρχη της εγκυμοσυνης.

Πάντως εφοσον ειναι καθαρες οι καλλιεργειες σου δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να το ψαξεις περαιτερω.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Ανστεφ θα παρεις αντιβιωση;;;;;

μια αλλη κοπελα εδω μεσα ανακαλυψε πως ειχε ουρεοπλασμα , περιμεναν να περασει το 1ο τριμηνο κ μετα ξεκινησε αντιβιωση...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίρνω ήδη αντιβίωση.Και οντως το α΄τριμηνο δεν κανει να παρεις.

το κακο σε μενα οτι ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα ο ιός και μπορει να μη μου κάνει και τιποτα η αντιβίωση μου είπαν..αλλα λογω εγκυμοσυνης δεν μπορω να παρω πιο ισχυρό φάρμακο...

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα πανε κοριτσακι.... :wink:

 

και η αδερφη μου είχε αποβολή λόγο του μικροβίου "ουρεόπλασμα" , ακολούθησε την αγωγή που της έδωσε ο γιατρος (και ο συζηγός της) και όλα καλά , η κόρη της τωρα είναι 4 μηνών! :):wink:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα πανε κοριτσακι.... :wink:

 

και η αδερφη μου είχε αποβολή λόγο του μικροβίου "ουρεόπλασμα" , ακολούθησε την αγωγή που της έδωσε ο γιατρος (και ο συζηγός της) και όλα καλά , η κόρη της τωρα είναι 4 μηνών! :):wink:

 

Σε ποιο μηνα ειχε αποβάλλει?

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...