Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση ή κανονικό χειρουργείο για ινομύωμα?


Recommended Posts

Αν μπορείς να αποφύγεις το ανοιχτό χειρουργείο κάνε το!

Συμφωνώ.

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα μαζί σου Δρυάδα. Τα "χοντράδια" δεν συμβαίνουν σε όλες βέβαια (εγώ δεν τα είχα) και η κοιλίτσα όντως αλλάζει σε εμφάνιση και αίσθηση και χρειάζεται γυμναστικούλα για να επανέλθει στην πρότερη κατάσταση (εμένα με γυμναστική και διατροφή είχε γίνει καλύτερη από πριν).

Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι τα ανοιχτά χειρουργεία καλό είναι να αποφεύγονται.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν ειναι αναγκη να κανεις ανοιχτο χειρουργειο καντο.η καλαισθησια ερχεται δευτερη σε θεματα υγειας.εγω ειχα κυστες 9εκ,αγκαθωτες,κ ο γιατρος μου δεν αφησε περιθωρια για λαπαροσκοπηση,στο ανοιχτο βλεπει καλυτερα κ ξεκαθαρα τι γινεται εκει μεσα,καθαριζει καλυτερα το πασχον σημειο.σε ανοιγουν οπως στην καισαρικη στο ιδιο σημειο,ναι θα πονας για λιγο,ολα ειναι θεμα οργανισμου,βγηκα δευτερα μεσημερι κ το απογευμα της ιδιας μερας πηραμε την μικρη μας κ πηγαμε βολτα.μιλα κ με εναν ακομα γιατρο κ οπου υπαρχει ιδια αποψη πρατεις.

Link to comment
Share on other sites

@λιτσα ελεαννακι:

Σέβομαι την άποψή σου και χαίρομαι που είχες ένα εύκολο χειρουργείο.

 

Και το τονίζω ξανά: σέβομαι απόλυτα την άποψή σου, και φυσικά έχεις το δικαίωμα (μην πω και την υποχρέωση, όταν ένας συνάνθρωπός μας΄έχει ανάγκη από απόψεις) να την εκφράσεις! Αλλά σε παρακαλώ, μην κάνεις αυτό:

η καλαισθησια ερχεται δευτερη σε θεματα υγειας.

Από ό,τι είπαμε κι εγώ και η skybeam αυτό συγκράτισες; Δεν είναι σωστό. Πες την άποψή σου χωρίς να μειώνεις τις άλλες.

 
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω δυο ινομυωματα ειμαι 39 ετων και τα εχω ανακαλυψει στα 35.Τοτε ηταν μισο εκατοστο και τωρα πρεπει να ειναι 1,5 εκ. Ο γιατρος μου λεει να μην τα αφαιρεσω ετσι λενε οσοι τους λεω ποσο μικρα ειναι,εχετε ακουσει απο ποιο μεγεθος και μετα τα αφαιρουμε? Μηπως και απο αυτο που εχω εγω?

Link to comment
Share on other sites

@λιτσα ελεαννακι:

Σέβομαι την άποψή σου και χαίρομαι που είχες ένα εύκολο χειρουργείο.

 

Και το τονίζω ξανά: σέβομαι απόλυτα την άποψή σου, και φυσικά έχεις το δικαίωμα (μην πω και την υποχρέωση, όταν ένας συνάνθρωπός μας΄έχει ανάγκη από απόψεις) να την εκφράσεις! Αλλά σε παρακαλώ, μην κάνεις αυτό:

Από ό,τι είπαμε κι εγώ και η skybeam αυτό συγκράτισες; Δεν είναι σωστό. Πες την άποψή σου χωρίς να μειώνεις τις άλλες.

δεν ειχα σκοπο να μειωσω κανεναν κ ουτε καν αναφερθηκα σε ονοματα ουτε εκανα καποια παραθεση.ειπα απλα την γνωμη κ εμπειρια μου,ουτε της απεκλησα κατι.καλα κανατε κ της ειπατε οσα ειπατε,αλλα εαν ο μη γενιτω της πει για ανοιχτο θα πρεπει να σκεφτει αν η κοιλια χαλαρωσει 'η την υγεια της?κ παλι ξαναλεω δεν εχω προθεση να προσβαλω κ να μειωσω κανεναν.θα το εκανα μονο αν ανεφερα τα ονοματα σας.τελος παντων ας εχει μια καλη εκβαση η κοπελα χωρις κανενα χειρουργειο κ το τι λεμε εμεις ειναι απλα γνωμες,δεν χρειαζεται να αλλοιωνομαστε με τις λεξεις.γνωμη μου
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κι εγω δυο ινομυωματα ειμαι 39 ετων και τα εχω ανακαλυψει στα 35.Τοτε ηταν μισο εκατοστο και τωρα πρεπει να ειναι 1,5 εκ. Ο γιατρος μου λεει να μην τα αφαιρεσω ετσι λενε οσοι τους λεω ποσο μικρα ειναι,εχετε ακουσει απο ποιο μεγεθος και μετα τα αφαιρουμε? Μηπως και απο αυτο που εχω εγω?

franklin, πιστεύω πως είναι πολύ μικρά και λίγα για να τα αφαιρέσεις. Συνήθως για να τα αφαιρέσεις ή που σου δημιουργούν προβλήματα π.χ αιμοραγίες ή που θες να κάνεις παιδί και εμποδίζουν τη σύλληψη ή επειδή θα διπλασιαστούν σε μέγεθος με την εγκυμοσύνη και μπορεί να είναι επικίνδυνο για το έμβρυο..

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω δυο ινομυωματα ειμαι 39 ετων και τα εχω ανακαλυψει στα 35.Τοτε ηταν μισο εκατοστο και τωρα πρεπει να ειναι 1,5 εκ. Ο γιατρος μου λεει να μην τα αφαιρεσω ετσι λενε οσοι τους λεω ποσο μικρα ειναι,εχετε ακουσει απο ποιο μεγεθος και μετα τα αφαιρουμε? Μηπως και απο αυτο που εχω εγω?

Από 3 εκ. και πάνω και μόνο αν δημιουργούν προβλήματα (πόνους, αιμορραγία) ή αν εμποδίζουν στη σύλληψη. Αν δεν δημιουργούν τέτοια προβλήματα συνήθως ελέγχονται μόνο με παρακολούθηση.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

προς skybeam: ναι, ειναι 5 εκ. αυτη τη στιγμη, εχω 2-3 ακομα λιγο μικροτερα της ταξης των 3 εκ. κ τα υπολοιπα ειναι 1-2 εκατ. Μου προτειναν να παω και σε εναν Γιαννικο. Τον ξερει κανεις? Φοβαμαι οτι αν πρεπει να παρω κ αλλη γνωμη, δεν θα σταματησει ποτε, θα κανω στατιστικη! ηδη εχω συμβουλευτει 5, εκ των οποιων οι τελευταιοι ηταν οι χατζηραφαηλ κ πιστοφιδις!ουφ

Μια ακομα ερωτηση πανω στις περιγραφες της δρυαδας, η μετεχγειρητικη κατασταση, η επανορθωση μυων κτλ, ισχυει και για τη λαπαροσκοπηση? ευχαριστω κοριτσια για τη γρηγορη ανταποκριση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο ούτε ότι θα παραμορφωθεί η κοιλιά σου ούτε ότι θα πονάς συνέχεια. Εμένα η μαμά μου έκανε εγχείρηση αφαίρεσης ινομυωμάτων (δεν θυμάμαι ακριβή εκατοστά αλλά χωρίς υπερβολή ήταν τεράστια) και μήτρας στα 50 της. Ήταν πάντα αδύνατη (παρότι τρώει απ'όλα και πολύ και δεν γυμνάζεται) και παραμένει, κοιλίτσα δεν έκανε μετά την εγχείρηση. Όντως στην αρχή πονούσε πολύ, μετά πέρασε. Το μόνο που της έχει μείνει είναι ότι κάποιες φορές αν έχει κουραστεί πολύ ή έχει σηκώσει βάρη έιναι ότι αισθάνεται ένα τράβηγμα στο σημείο της τομής.

Αυτά δεν τα λέω για να μειώσω τις εμπειρίες καμίας κοπέλας ούτε για να έρθω σε αντιπαράθεση. Συμφωνώ πώς αν υπάρχει εναλλακτική που να είναι εξίσου ασφαλής και αποτελεσματική καλό είναι να αποφύγεις το χειρουργείο. Απλά θέλω να πω ότι ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

προς skybeam: ναι, ειναι 5 εκ. αυτη τη στιγμη, εχω 2-3 ακομα λιγο μικροτερα της ταξης των 3 εκ. κ τα υπολοιπα ειναι 1-2 εκατ. Μου προτειναν να παω και σε εναν Γιαννικο. Τον ξερει κανεις? Φοβαμαι οτι αν πρεπει να παρω κ αλλη γνωμη, δεν θα σταματησει ποτε, θα κανω στατιστικη! ηδη εχω συμβουλευτει 5, εκ των οποιων οι τελευταιοι ηταν οι χατζηραφαηλ κ πιστοφιδις!ουφ

Μια ακομα ερωτηση πανω στις περιγραφες της δρυαδας, η μετεχγειρητικη κατασταση, η επανορθωση μυων κτλ, ισχυει και για τη λαπαροσκοπηση? ευχαριστω κοριτσια για τη γρηγορη ανταποκριση!

Δεν ξέρω, αλήθεια, τι να σε συμβουλέψω.... εγώ θα έτεινα να καθαρίσω πριν μείνω έγκυος, δεν μπορώ να πω ψέμματα ως προς αυτό. Δεν μας λες αν ρώτησες τη Χατζηραφαήλ γιατί πιστεύει ότι δεν πρέπει να τα αφαιρέσεις... [βέβαια από τη στιγμή που το πιστεύει και το υποστηρίζει, δείχνει άλλο ένα πράγμα για το ποιόν της γιατρού, ότι είναι τίμια και πιστή στα πιστεύω της και δεν κοιτάζει να βγάλει χρήματα όταν θεωρεί ότι δεν υπάρχει λόγος για εγχείριση]

 

Όσο για τη λαπαροσκόπηση, όχι, έχεις ένα ελαφρύ πρηξιματάκι (εμένα μου φάνηκε μέχρι και σέξυ η καμπύλη της κοιλίτσας!) που έφυγε σε λιγότερο από μήνα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα. Εχω και εγώ ινομυώματα τα οποία όμως δεν μου προκάλεσαν ποτέ αιμοραγίες και τα ανακάλυψα πριν μείνω έγκυος. Πέρασα δύο εγκυμοσύνες χωρίς κανένα πρόβλημα και γέννησα δύο υγιέστατα κοριτσάκια. Μάλιστα στην πρώτη εγκυμοσύνη το ένα ινομύωμα μεγάλωσε αρκετά. Το μόνο κακό ήταν ότι ήξερα από την αρχή ότι θα γεννήσω με καισαρική. Είχα όμως ένα πολύ καλό γιατρό που με καθυσήχασε και με ηρέμησε. Εφόσον δεν δημιουργούν αιμοραγίες τα αφήνω και βλέπουμε. Βέβαια εξαρτάται πάντα και η θέση του ινομυώματος. Πάντως μου είπε να κάνω την οικογένειά μου και βλέποντας και κάνοντας. Πάντως μια εγκυμοσύνη με ινομυώματα θέλει μια παραπάνω προσοχή ιδιαίτερα τους πρώτους μήνες. Εγώ πριν από 2 μήνες έφερα στον κόσμο την δεύτερη κορούλα μου και για να είμαι ειλικρινής βλέπω στο μέλλον κι ένα τρίτο παιδάκι (Θεού θέλοντος) κι ο γιατρός μου είναι θετικός σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Νομίζω όμως ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και θέλει εμπιστοσύνη σε έναν καλό γιατρό. Να γνωρίζετε όμως ότι μπορεί να κάνεις εγχείριση και να αφαιρέσεις τα ινομυώματα και σε ένα χρόνο να ξαναβγούν και να είσαι στο ίδιο σημείο. Το ξέρω από την μητέρα μου αυτό που είχε το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω λοιπόν και 'γω την εμπειρία μου. Είχα σκοπό να αφαιρέσω 2 μεγάλα ινομυώματα όμως έμεινα έγκυος πριν λίγο πριν προγραμματίσω την αφαίρεση. Πρέπει να γνωρίζεις πως η εγκυμοσύνη με τα ινομυώματα δεν είναι και πολύ απλή υπόθεση. Τα δικάμου μεγάλωσαν πολύ, έκανα αντιπηκτικες κλπ κλπ. Είχα και άλλα άπειρα προβλήματα στην εγκυμοσύνη αλλά ήταν άσχετα από τα ινομυώματα. Τελικά γέννησα φυσιολογικά ένω λέγαμε για καισαρική, αλλά επειδή μαζεύεις γνώμες, εγώ θα προτιμούσα να αφαιρούσα τα ινομυώματα και να έμενα εγκυος μετά. Πάντως πρέπει να βρεις γιατρό καλό για να μειωθεί η πιθανότητα σφάλματος(δεν είναι και θεοί). Εγώ πλέον τα αφαίρεσα και θα σου έλεγα να το κάνεις η ρομποτικά ή λαπαροσκοπικά. Αφού είσαι Αθήνα έχεις πολλές επιλογές. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή Μαριαννινα,

εγώ έχω χειρουργηθεί λαπαροσκοπικά και υστεροσκοπικά στον κ. Πιστοφίδη στην Αθήνα.

Μου αφαίρεσε 3 ινομυώματα το μεγαλύτερο 3,5 εκατοστά, και τα 3 στη μήτρα.

Τώρα, έπειτα από υστεροσκόπηση και μετά από σχεδόν ένα χρόνο είμαι καθαρή.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Μαριαννινα,

εγώ έχω χειρουργηθεί λαπαροσκοπικά και υστεροσκοπικά στον κ. Πιστοφίδη στην Αθήνα.

Μου αφαίρεσε 3 ινομυώματα το μεγαλύτερο 3,5 εκατοστά, και τα 3 στη μήτρα.

Τώρα, έπειτα από υστεροσκόπηση και μετά από σχεδόν ένα χρόνο είμαι καθαρή.

Καλή επιτυχία!

 

Ο συγκεκριμένος γιατρός με εξέτασε στα Χανιά . Είχε χειρουργήσει κ μία φίλη μου . Ο γυναικολόγος μου στα Χανιά με είχε κατααγχώσει . Οτι πρέπει ντε και καλά αυτό που έχω να το αφαιρέσω . Άσε που έλεγε οτι μάλλον πρόκειται για πολύποδα , ενώ ο Πιστοφίδης μίλησε καθαρά για ινομύωμα . Μου είπε να το αφήσω , ενώ θα επωφελούνταν αν το έβγαζα . Και μου σύστησε απλά παρακολούθηση . Του λέω οτι μου είπαν πως δυσχεραίνει την σύλληψη. Μου λέει είναι πολύ μικρό και ξέχνα κιόλας οτι στο ανέφερα . Πήγαινε τώρα σπίτι σου και κάνε παιδάκι.... Έφυγα τόσο ξαλαφρωμένη . Και να φανταστείς οτι ένα μήνα μετά από τότε που με εξέτασε ο Πιστ.. ετοιμαζόμουν να κλείσω ραντεβού για να το βγάλω.... Βαρέθηκα τα τζάμπα χειρουργεία....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια μου... Διαβάζω χρόνια το φόρουμ σας, 2,5 τουλάχιστον, όσα προσπαθουμε για παιδάκι... Θέλω τις πολύτιμες συμβουλές σας... Πριν από 15 μέρες έκανα αποξεση λόγω παλινδρομης κύησης που επετεύχθη με σπερματεγχυση... Τώρα ετοιμάζομαι για αφαίρεση ενός ενδοτοιχωματικου ινομυωματος περίπου 5 εκ. και έχω πελαγωσει... Έψαξα σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά δεν βρίσκω κανένα εξειδικευμένο στη λαπαροσκόπηση... Οπότε αναγκαστικά ιδιωτικό... Μου πρότειναν τους κ. Γουγουλακη και Τριανταφύλλου στο Ιασώ, τους γνωρίζετε; Η' τον κύριο Μαρινάκη που χειρουργεί στο Μητέρα.. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για εξειδικευμένο στη λαπαροσκόπηση γιατρό εννοείται ευπρόσδεκτη... Είμαι από επαρχία, θέλω πολύ ένα παιδί κι όλα μου μοιάζουν με βουνό...Σας ευχαριστώ πολύ πολύ:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας..

Ειναι η 1η μου εγκυμοσύνη και διαπιστώθηκε ινομοιωμα 2εκατοστά.

Ψάχνω γιατρό που να είναι εξειδεικευμένο σε ινομοιώματα.. Μπορείτε να μου πείτε γιατρούς εξειδεικευμένους στα ινομοιώματα με κύηση?

Ειμαι πολύ αγχωμένη.. 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας.

 

υπάρχει καμία που να γνωρίζει και κάποιον γυναικολόγο που να αναλαμβανει και πολύ μεγάλα ινομυώματα πχ 16 εκ με επιτυχία?

Ξέρετε κάποια περίπτωση? Εχω πελαγώσει και φοβάμαι ότι θα χρειαστώ υστερεκτομή και κάνω ότι μπορώ για να το αποφύγω....

Δεν ξέρω που να απευθυνθώ για δεύτερη γνώμη...Ξέρω ότι γίνονται με ανοιχτή εγχείρηση αλλά το μόνο που με ενδιαφέρει, είναι να κρατήσω τη μήτρα μου.

Εχω ακούσει και για τον κο Πιστοφιδη αλλά δεν ξέρω αν αναλαμβανει τετοια.

 

Ελεγξα και παλιά threads οπού κάποια είχε κάνει ανοιχτή εγχείρηση το 2010 για 19 εκ ινομύωμα με επιτυχία..κάποιο τραυματισμό στη μια σάλπιγγα όμως....αλλά πήγαν όλα καλα.

 

οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Παιδιά είμαι καινούργια στην παρέα. .Να σας πω και γω την ιστορία μου αν θέλετε τη διαβάζετε.

Έχω ένα πυθμενικο ινομυωμα σχεδόν 6 εκατοστά. .

Το γνωρίζω εδώ και δύο χρόνια όταν το βρήκαμε με τον πρώτο μου γιατρό ήταν γύρω στα 2 εκατοστά το παρακολουθουσαμε  και είχαμε αν μεγάλωνε θα συζητούσαμε για αφαίρεση.. εκείνη η στιγμή έφτασε.  Αφού με είχε ταράξει λίγο με τα όσα μου είχε πει ζήτησα και δεύτερη γνώμη ηταν λίγο ποιο καθησυχαστικος εκείνος ο γιατρός αλλά απόλυτος στο ότι χρειάζεται αφαίρεση για λόγους καθαρά υπογονιμοτητας.. Ο 3ος και τελευταίος μου γιατρός καθηγητής ππανεπιστημίου συμφωνεί για την άμεση αφαίρεση γιατί ακουμπάει πλέον το ενδομυτριο και μπορεί όταν αποφασίσουμε να κάνουμε παιδάκια να μην μπορούμε.. Έτσι έχω κάνει όλες μου τις εξετάσεις και περιμένω το χειρουργείο.  Ανοιχτό.  Ο γιατρός μου λέει ότι και οι δύο τρόποι είναι το ίδιο αξιόπιστοι.. Απλά με το ανοιχτό θα μπορέσει να κάνει έναν καλό έλεγχο και στα υπόλοιπα όργανα. . Το παν είναι να βρεθεί κάποιος γιατρός που να σας εμπνέει εμπιστοσύνη και ασφάλεια. . 

Από εκεί και έπειτα ο θεός να βάζει το χεράκι του.. Νομίζω ότι αν ακουσω πως κάτι πήγε στραβά και δεν θα μπορώ να κάνω παιδιά θα πεθάνω. . Αλλά προσπαθώ να μην σκέφτομαι αρνητικά..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ειμαστε σε αναζητηση γιατρού για αφαίρεση ινομυώματος 8 εκ.

Στην αρχη συζητηθηκε το θεμα λαπαρασκόπησης ή ανοιχτού χειρουγείου. Καποιοι λενε οτι και 10 εκ μπορει να βγει λαπαροσκοπικά καποιοι όχι.

Χτες ομως σε συζήτηση με ειδικευόμενο γιατρό για το θεμα της λαπαροσκοπικής αφαίρεσης μου έθεσε υπόψιν μου το εξής:

 

Παραθέτω απο αρθρο που βρήκα στο ιντερνετ αλλα ειναι ακριβως οτι μου ειπε

Quote

 

H Αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) προειδοποιεί τις γυναίκες να αποφεύγουν τη λαπαροσκοπική συσκευή τεμαχισμού που χρησιμοποιείται για την αφαίρεση των ινομυωμάτων.

Η FDA έχει προειδοποιήσει ενάντια στη χρήση των λαπαροσκοπικών εργαλείων τεμαχισμού για αφαίρεση ινομυωμάτων από τη μήτρα, επειδή οι συγκεκριμένες συσκευές μπορεί να συμβάλλουν στην εξάπλωση των κρυμμένων καρκίνων.

 

Τα τελευταία χρόνια, η λαπαροσκοπική συσκευή τεμαχισμού (laparoscopic power morcellator) έχει γίνει πολύ δημοφιλής για την αφαίρεση κοινών νεοπλασιών που ονομάζονται ινομυώματα της μήτρας, και στις υστερεκτομές, με την άνοδο των ελάχιστα επεμβατικών και ρομποτικών διαδικασιών.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ινομυωμάτων είναι καλοήθεις. Αλλά κάποια ινομυώματα είναι κρυμμένες μορφές καρκίνου, και η συγκεκριμένη συσκευή μπορεί να απλώσει κομμάτια του κακοήθους ιστού σε όλη την κοιλιακή χώρα, μειώνοντας σημαντικά την πιθανότητα μακροχρόνιας επιβίωσης μιας γυναίκας.

Οι γιατροί πίστευαν κάποτε ότι οι πιθανότητες εμφάνισης αυτών των καρκίνων ήταν τόσο χαμηλές όσο 1 στις 10.000, αλλά νωρίτερα φέτος, η FDA μίλησε για περίπου 1 στις 350 ασθενείς. Αυτό είναι σημαντικό, δεδομένου ότι η συσκευή χρησιμοποιείται σε δεκάδες χιλιάδες υστερεκτομές ετησίως.

Πρόκειται για την ισχυρότερη προειδοποίηση για παρόμοια θέματα από την FDA, πράγμα ασυνήθιστο.

Οι περισσότερες γυναίκες λοιπόν θα πρέπει να αποφεύγουν το εργαλείο τεμαχισμού που χρησιμοποιείται για την αφαίρεση των ινομυωμάτων τους και να εξετάζουν μια εναλλακτική λύση.

Πολλά ινομυώματα μπορούν να αφαιρεθούν κολπικά ή μέσω μιας μίνι λαπαροτομίας που κάνει μια ελαφρώς μεγαλύτερη τομή από το εργαλείο τεμαχισμού.

Για ένα μικρό αριθμό γυναικών, τα πλεονεκτήματα της συσκευής τεμαχισμού μπορεί να είναι περισσότερα από τους κινδύνους. Αυτό αφορά τις νεότερες γυναίκες, αλλά και αυτές οι γυναίκες θα πρέπει να συμβουλεύονται τους γιατρούς τους προτού χρησιμοποιηθεί επάνω τους η συσκευή.

 

 

Έχει ακούσει κανεις κατι τετοιο απο το γιατρό του;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...