Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.Έχω και γω πολυκυστικές και την επιθυμία εγκυμοσύνης όμως προσπαθώ εδώ και σχεδόν έναν χρόνο και τίποτα.Διάβασα σε ένα forum για την l- carnitine ότι βοηθάει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου και την παίρω εδώ και λίγες μέρες εν τω μεταξύ ο γιατρός μου, μου έδωσε αντισυλληπτικά για 1 μήνα πάλι! ενώ τα έπαιρνα 4 χρόνια και τα σταμάτησα πριν από 1 χρόνο.Εν τω μεταξύ πρέπει να πω πως χειρουργήθηκα και στο στήθος πέρυσι για ινοαδενώματα άμφω.Τέλοσπάντων για το agnus cactus θέλω να ρωτήσω τί ποσότητα παίρνουμε και αν στην περίπτωση εγκυμοσύνης σταματάμε τη λήψη του.Α! εν τω μεταξύ παίρνω και ένα χάπι για να ρυθμίζει την προλακτίνη μου..Ξέρει καμία αν πρέπει να το διακόψω στην περίπτωση λήψης του agnus cactus?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια.Έχω και γω πολυκυστικές και την επιθυμία εγκυμοσύνης όμως προσπαθώ εδώ και σχεδόν έναν χρόνο και τίποτα.Διάβασα σε ένα forum για την l- carnitine ότι βοηθάει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου και την παίρω εδώ και λίγες μέρες εν τω μεταξύ ο γιατρός μου, μου έδωσε αντισυλληπτικά για 1 μήνα πάλι! ενώ τα έπαιρνα 4 χρόνια και τα σταμάτησα πριν από 1 χρόνο.Εν τω μεταξύ πρέπει να πω πως χειρουργήθηκα και στο στήθος πέρυσι για ινοαδενώματα άμφω.Τέλοσπάντων για το agnus cactus θέλω να ρωτήσω τί ποσότητα παίρνουμε και αν στην περίπτωση εγκυμοσύνης σταματάμε τη λήψη του.Α! εν τω μεταξύ παίρνω και ένα χάπι για να ρυθμίζει την προλακτίνη μου..Ξέρει καμία αν πρέπει να το διακόψω στην περίπτωση λήψης του agnus cactus?

 

Εγώ παίρνω 1 κάθε βράδυ για 2 μήνες (τόσο κρατάει το περιεχόμενο). Δεν έχει παρενέργιες και δε χρειάζεται απ'όσο μου είπαν να το σταματήσεις σε περίπτωση εγκυμοσύνης γιατί λειτουργεί σαν φυσική προγεστερόνη (που ούτως ή άλλως σου δίνουν φαρμακευτική προγεστερόνη στην αρχή της εγκυμοσύνης σε πολλές περιπτώσεις). Τώρα καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον ειδικό να μη σου λέω κι εγώ ό,τι να ναι. Για την περίπτωση της αγωγής για την προλακτίνη καλύτερα να ρωτήσεις γιατρό. Μην παίρνεις μόνη σου αποφάσεις για φάρμακα που είναι απαραίτητα να λαμβάνεις! Ούτε να περιμένεις τέτοιες απαντήσεις από κοπέλες εδώ στο φόρουμ, γιατί όσο ειδήμωνες και να είμαστε δεν είμαστε γιατροί και επομένως δεν μπορούμε να συστήνουμε ή να ξεσυστήνουμε φαρμακευτικές αγωγές

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Το έπαιρνε μια φίλη μου εδώ στη Γερμανία.Της το είχε δώσει η γυναικολόγος για να αντιμετωπίσει το προ-εμμηνοροιακό σύνδρομο.

Την είχε βοηθήσει πολύ.

Θα την ρωτήσω σχετικά και θα επανέλθω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

geia sas kai apo mena. Nea sto site, alla panta diavazw ex apostasews. Molis simera rotisa ton gynaikologo mou, kai mou eipe oti to agnus tha se voithouse na to pareis. Exw polykystikes (dyskoli periptosi) me parel8on 5 exosomatikes, mia apovoli, mia egymosini (pou twra exw enan gioka 2 etwn) 2-3 ysteroskopiseis kai mia laparoskopisi. ta liga kai kakhs poiotitas waria den voithane dystyxws. Pantws mexri tin epomeni exosomatiki, ton Ioulio, tha dokimasw me to agnus kai elpizw ki egw opws kai oles....Kalimera :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

geia sas!! einai h proth fra pou grafo an kai diavazo edo kai kairo synomilies sas(vasika apo tote poy exoume ksekinhsei prospatheies..) koritsia diavasa gia to vitex-agnus kai to agorasa hdh.. omos de ksero ti na kano. vasika eo exo kathe mhna statherh periodo. o syntrofos mou exei oligospermia.. eipa na to paro mpas kai vohtheisei th gonimathta mas..exei logikh h kinhsh mou ti lete;

Link to comment
Share on other sites

επειδη πλεον κανω πολλα χροναι ομοιοπαθητικη και επειδη ψαχνετε φυσικη μεθοδο γιατι δεν απευθυνεστε σε ομοιοπαθητικο γιατρο? υπαρχουν λυσεις για την περιπτωση του συντροφου σου αλλα και για τα γυναικολογικα προβληματα. μην παρεις κατι απο μονη σου οταν μπορεις να το κανεις εξειδικευμενα. εκει που μενεις εχετε ομοιοπαθητικο γιατρο? εγω τωρα ηδη ακολουθω ομοιοπαθητικη θεραπεια για γυναικολογικο προβλημα που εχω 4 μηνες και επιτελους τελος και ολα καλα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Thanks gia th sumoulh.. vasizetai sth logikh pou xreiazomaste akoma pio polu autes tis stigmes.. Tha psakso na vro omoiopathhtiko giatro. Sto syntrofo mou den exo pei tipota ti kano. prospathoume 7mhnes kai de thelo na tou peraso to agxos mou. Vlepeis kathe fora pou vlepo h'niotho na erxetai periodos gkremizontai ola. ta vlepo ola askopa. kai de thelo na tou to peraso. eipa na kano monh mou oti mporo mpas kai.. Thn oligospemia thn hksere apo 20 eton pou eixe kanei eksetaseis (giati eixe xtuphsei sta gennhtika tou) eixe kanei mia therapeia omos den ksana ekane eksetaseis na dei pos phge h therapeia) ki etsi monh mou skefomai oti to exei akoma.. vevaia apo Septemvrh tha paei na kanei eksetaseis(apo monos tou dhl to eipe) alla na..hthela na erthei xoris agxh.. hthela h Panagitsa na mas kanei auto to doro pou pana hthela.. kai eipa na paro auth th vitamina ousiastika na mas vohthhso th gonimothta mas.. alloste kata kairous epairna diafores vitamines..(spiroulina, vitaminh e) e, ti kako eipa na mou kanei h vitex(afou vghke gia kalo..) afta me th fluaria mou. efxomai oti kalytero sth kathe mia mas..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να' στε καλά, κορίτσια! Παρήγγειλα κι εγώ το agnus cactus, σε βάμμα. Η κυρία από όπου προμηθεύομαι τα φυτικά συμπληρώματα το έχει σε μεγάλη υπόληψη. Κάνει καλό στη μήτρα, στις φλεγμονές, στα ινομυώματα, στις ωωθήκες, στην εξισορρόπηση των ορμονών. Θα το έχω πρώτα ο Θεός μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,

επειδή είδα μερικά στο ίντερνετ που λένε για αποβολές, είπα στην κυρία που μου στέλνει τα συμπληρώματα να ρωτήσει γιατρό. Μου είπε ότι θα με ειδοποιήσει και μετά θα αποφασίσω αν θα τα πάρω. Μόλις μου πει θα σας γράψω.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ! ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΥΤΟ:

"Στην αρχαιότητα και στο μεσαίωνα το φυτό ήταν πολύ γνωστό, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στον υπόλοιπο Ευρωπαϊκό χώρο και συνδέονταν κυρίως με τις υποτιθέμενες ιδιότητες αφεψήματος καρπών ή φύλλων, να κατευνάζει την ερωτική διάθεση και να λειτουργεί ως εκτρωτικό φάρμακο"

ΑΓΧΩΘΗΚΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΜΦΑΝΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΣΠΤΩΣΗ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ;;; ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΜΠΑ, ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ (3ΗΜΕΡΕΣ) ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΙ;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

Επικοινώνησα με την κυρία αυτή και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να προκαλέσει κάποια αιμορραγία στην εγκυμοσύνη. Αποφάσισα να μην το πάρω. Άλλωστε αφού παίρνω mexican yam είμαι απόλυτα καλυμμένη. Το mexican yam είναι φυσική πηγή προγεστερόνης και προλαβαίνει και τις αποβολές. Δείτε στο ίντερνετ, έχει πολλά γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια-το vitex agnus castus ειναι η γνωστη σε ολες φανταζομαι λυγαρια(ξερετε και το τραγουδακι)-ρυθμιζει τον κυκλο και εξομαλυνει τη σχεση οιστρογονων- προγεστερονης

εχοντας ασχοληθει με τα βοτανα και απο ενδιαφερον προσωπικο και στο πανεπιστημιο (ειμαι βιολογος και εχω περασει και εναν χρονο στο τμημα φαρμακευτικης μελετωντας εκχυλισματα τους)τα εχω σε μεγαλη υποληψη και τα χρησιμοποιω-δυστυχως δεν τα εχουν οι ελληνες γιατροι

αυτο βεβαια αφηνει περιθωριο στον καθε ασχετο -κομπογιαννιτη να ισχυριζεται διαφορα τρελα -γενικα ειμαι της αποψης να συμβουλευομαστε πρωτα καποιον και οχι να τα παραγγελνουμε μεσω διαδικτυου απο μονοι μας

μπορουν να βοηθησουν σε πολλες περιπτωσεις-θελουν σιγουρα προσοχη ομως και φυσικα μπορουν να εχουν παρενεργειες

καλη τυχη σε ολες ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια,

Επικοινώνησα με την κυρία αυτή και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να προκαλέσει κάποια αιμορραγία στην εγκυμοσύνη. Αποφάσισα να μην το πάρω. Άλλωστε αφού παίρνω mexican yam είμαι απόλυτα καλυμμένη. Το mexican yam είναι φυσική πηγή προγεστερόνης και προλαβαίνει και τις αποβολές. Δείτε στο ίντερνετ, έχει πολλά γι' αυτό.

 

mexican yam???

αν μπορείς δώσε μας περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε ολες σας

:-P.Ειναι η πρωτη φορα που θελω να γραψω και να σας πω για το δικο μου προβλημα......:roll: Εχω και εγω Το ΣΠΩ... !!!!! Το οποιο ξεκινησε απο την εφηβια ......Ετσι ξεκινησα να βρω για πιο λογο ΕΓΩ δεν ειχα περιοδο,ελα μου ντε που δεν ηξεραν και αυτοι(οι γιατροι)...... Ξεκινησα απο την εφηβια και μεχρι τωρα που ειμαι 30 χρονων παλι δεν ξερουν!!!! Το κακο ειναι πως με τοσα ορμονικα φαρμακα που επερνα ολων αυτο τον καιρο να φερω αντιθετα αποτελεσματα(οτι μου εδιναν το επερνα).....Παρολο το ακανονιστω τις περιοδου μου (μιλαμε για μεγαλα χρονικα διαστηματα,οπως 3 μηνες- 6 μηνες - 9 μηνες και τωρα τελευταια 11 μηνες) εγω συνεχιζα και τα επερνα για να μου ερχετε κατι που δεν εκανε καθολου καλο στα κιλα μου.....και οχι μονο..:cry: !! ΟΤΑΝ παντρευτικα ηθελα ααπεεγνωωσμεεννα να γινω μανουλα......τι ζητουσααα!!!!!!ξεκινησαμε να παιδευομαστε απο το2005 να κανουμε ενα παιδακι....Εξετασεις στις εξετασεις το προβλημα???το ΣΠΩ..... χαπια-χαπια- χαπια.....ενεσεις ορμονολογικες χωρις διαδικασιες εξωσωματικης....ενας τρελος χορος με ορμονες....ΕΕΕ!!!!καποια στιγμη τα καταφερνουμε και μενω εγκυος.2007.....η χαρα σε ολο τις το μεγαλειο.....αλλα για πολυ λιγο.....ΑΠΕΒΑΛΑ στο 3ο μηνα τις εγκυμοσυνης......ΠΟΝΟΣ-ΘΛΙΨΗ-ΚΛΑΜΜΑ-ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ-ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ........ κλπ.....Εξετασεις γιατι εγινε!ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Ξαναπροσπαθουμε μετα απο 1 χρονο (παλι με ορμονες ενεσεις)...και ξαναμενω.ΑΥΤΗ τη φορα πιο πολυ προσοχη για να μη συμβει ξανα το ιδιο...Περναω το 1ο τριμηνο..πληρης ευτυχια τωρα δεν προκοιτε να το χασω....ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ......στο τελος του 5ο μηνα μου εσπασαν τα νερα και προηλθε προωρη γεννα.....φυσικα δεν εζησε (παροτι γεννηθηκε ζωντανο)......:mad::?:!::(:confused: ...... ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ....ΕΞΕΤΑΣΕΙ-ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ..... ΕΠΙΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ......ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΑΕΙ....... ΠΑΝΩ που το ψαχναμε το θεμα ανακαλυπτουμε πως απο τις ορμονες που πηρα ολων αυτον το καιρο (περισσοτερο απο τις ορμονες για να μεινω εγκυος)μου παρουσιαζεται ΕΣΤΙΑΚΗ ΟΖΩΔΗΣ ΥΠΕΡΠΛΑΣΙΑ ΣΤΟ ΥΠΑΡ........ΚΑΜΠΑΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.......Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ= Η ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ........ΑΛΛΑ........ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ.........ΠΟΣΟ??????? -ΘΑ ΔΟΥΜΕ.....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ.........ΝΑ....... ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΑΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.......ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΓΚΥΟΣ?????? τι θελετε να μου πειτεεε.....πως δεν μπορω να ξαναμεινω εγκυος?????Πως δε θα ακουσω τη λεξη μανουλα??????? Δε θα νοιωσω την τρυφερη αγκαλια ενος παιδιουου......κλαψ κλαψκλαψ !!!!!!!-ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ......ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ...... ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ......ΚΛΠ.....και μετα την καμπανα στο κεφαλι μας ηρθε και το καμπαναριο..........ΤΙ θα κανουμε τωρα?????υπομονη ......υπομονη.....ΕΚΤΟΤΕ ΚΑΘΕ 6ΜΗΝΕΣ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΓΙΑΝ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ.....ΕΔΩ ΚΑΙ 4 6μηνα τα πραγματα ειναι το ιδιο...ουτε μεγαλωνουν ουτε μικραινουν......εκει σταθερα...καλο μεν αλλα κακο δε για μενα που ακομα σκεφτομαι εγκυμοσυνη.......βεβαια τα χαπια σταματησαν ολα.....περιοδο πουθενα 11 μηνες δεν ειχα.....οι γυναικολογοι οτι θα σου πουν οι χειρουργοι τι θα κανεις.......δεν πρεπει να παρεις ουτε μια ορμονη....μα θα σκασω τοσο καιρο.....τα νευρα κροσια......ΩΣΠΟΥ.....πηγα σε ενα αλεργιολογο και εκανα τεστ δυσανεξιας.....ακολουθο τη διατροφη που μου ειπε και μου εδωσε και τα castus angus.......μου ειπε να παιρνω ενα την ημερα....για να μου ερθει(γιατι μπορουσε να μην ερθει) ....και οντως μου ηρθε μετα απο 11 μηνες ...αν ερθει θα τα περνεις συνεχεια χωρις να τα διακοψεις.......ενα καθημερινα......ακομα και οταν εχεις περιοδο.......κανονικα ετσι θα πρεπει?????δε θα επελθει αιμοραγια?????εσεις τι λετε????γιατι τον ξαναρωτησα και μου ειπε το ιδιο.......1 καθε μερα και οταν θα εχεις περιοδο.......βεβαι ειναι πρωτη φορα που μου κραταει πανω απο 6 μερες......τελος ελπιζωτα φτιαξουν τα πραγματα για ολες μας.......

Link to comment
Share on other sites

GEIA SAS K APO MENA EIMAI 25 K EDW K POLLA XRONIA EMATHA PWS EXW POLUKUSTIKES WOTHIKES, OI GIATROI LENE PWS DEN KANEIS PAIDIA AN DEN PAREIS ANTISULLHPSH......EXW EKSANTLHTHEI TA NEURA MOU SPASAN EXW GINEI SAN FORADA ENA MHNA TRWW XWRIS LOGO K ENA MHNA DEN THELW NA BLEPW FAGHTO...KAI OXI MONO AUTO PAIRNW XAPIA NA MOU RHTEI H PERIODOS K OUTE POU ERXETE EXW TRELATHEI PHGA NA XWRISW APO TA NEURA MOU K PISTEPSTE ME DEN KSERW APO POU TOSA NEURA EXW SALTAREI TI ALLO PIA NA KANW DIABAZW OLA AUTA POU LETE K XWRIS NA SAS KSERW KATHOMAI K KLAIW THELW K EGW NA KANW OIKOGENEIA EIMAI ARRABWNIASMENH ALLA K GKANTEMO .......THN PERASMENH PARASKEUH EKANA TEST K BGHKE THETIKO PHRA K ENA AKOMH NA EIMAI SIGOURH K BGHKE AKURO DEN KSERW PWS K TO SABBATO EIPA NA KANW K ENA TRITO K BGHKE ARNHTIKO DEN HKSERA TI NA PISTEPSW K APO OSO EIDA O AGAPHMENOS MOU ANTRAS TO HTHELE PERISSOTERO 3 MERES XWRIS NA KANW TIPOTA TOSH AFOSIWSH !!!!!!!!MEXRI THN DEYTERA POU EKANA MIKROBIOLOGIKES K TELIKA DEN HMOUN TOTE TRELATHIKA EGW OXI APLA GIATI DEN HMOUN ALLA GIATI PAIRNW TOSA XAPIA K DEN KANANE TIPOTA EKLAIGA AKOMH K TWRA SPASAN TA NEURA MOU DEN MPORW NA KOIMHTHW DEN KSERW TI ALLO NA KANW MEXRI POU ME EBGALA AXRHSTH K ANIKANH,,,,SHMERA KSEKINHSA K EGW THN LUGARIA MAZI K ME ENA ALLO SUNODEUTIKO ,,NUXTOLOULOUDO LEGETE KATHE MERA KANW TON STAURO MOU TOSO AGWNA ME TA XAPIA DEN KSERW TI NA PISTEPSW PIA TI NA KANW THA BOHTHISOUN TA BOTANA H LYGARIA POU PHRA EINAI TO FUTO K OXI TO XAPI TI EINAI KALUTERO BOHTHISTEME EXW APELPISTEI K PEUTW SUNEXWS PSUXOLOGIKA

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκι, γιατί κάνεις λες κι ήρθε το τέλος του κόσμου? Γιατί χαλάς τα ωραιότερα χρόνια της ζωής σου και δεν απολαμβάνεις αυτά που έχεις ήδη? Εντάξει, ξέρω πόσο δύσκολο είναι να θέλεις πολύ ένα παιδί και να μην έρχεται (προσπαθούμε 4 χρόνια με τον σύζυγο και τίποτα), αλλά όχι και να πάθεις κατάθλιψη εξαιτίας αυτού! Είναι πολύ ωραίο το αίσθημα της μητρότητας, το να θέλεις να κάνεις ένα παιδάκι και να του προσφέρεις την αγάπη σου και ό,τι καλύτερο μπορείς. Αλλά αν είναι να γίνει αυτοσκοπός στη ζωή μου και να με κάνει να χάσω ολες τις άλλες χαρές και απολαύσεις, όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Σε καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει κι εγώ από πολλά στάδια, εχω κλάψει, έχω απογοητευτεί, έχω χάσει την ελπίδα μου κλπ, αλλά τελικά κατέληξα ότι όλα θα γίνουν στην ώρα τους και δεν κατορθώνω τίποτα με το να οδύρομαι και να χάνω την ηρεμία και τη χάρά μου εξαιτίας αυτού.

Η συμβουλή μου: όσο μπορείς μην το σκέφτεσαι, (σίγουρα δεν γίνεται να το βγάλουμε απ'το μυαλό μας όσο το θέλουμε), αλλά προσπάθησε να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν, να γεμίζεις το χρόνο σου με δραστηριότητες, να βρεις ένα χόμπι, κάτι που θα αποσπάσει την προσοχή σου, και μια ακόμα πιο σημαντική συμβουλή: μην πολυμπαίνεις στο διαδίκτυο σε τέτοια θέματα. Την έχω πατήσει άπειρες φορές. έχω φάει πόσες ώρες να ψάχνω, να διαβάζω, να ονειροπολώ κοιτάζοντας διάφορα και στο τέλος αυτό που μου έμεινε ήταν πικρα, απογοήτευση και φυσικά είχε γίνει εμμονή.

Θα έρθει μην ανησυχείς, αλλά εντωμεταξύ μην αφήνεις τη ζωή σου να πηγαίνει χαμένη, ζήσε την, απόλαυσε τη σχέση σου με τον άντρα σου (άλλες κάνουν αμάν να έχουν μια σταθερή σχέση και ένα σύντροφο που θα τις αγαπά και θα θέλει να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του μαζί τους) και να νοιώθεις πάντα ευγνώμων γιαυτά που ήδη έχεις. Και φυσικά...τα καλύτερα έρχονται ;)

 

ΥΓ: Βγήκα εκτός θεματος, αλλά για να περάσω και στο δια ταύτα, δεν ξέρω ποιο είναι πιο αποτελεσματικό, το βότανο ή το χάπι. Λογικά και τα 2 την ίδια δουλειά θα κάνουν, γιατί και το χάπι εσωκλείει μεσα του σε συμπιεσμένη μορφή το βότανο. Το είπα και παραπάνω και το ξαναλέω, η λυγαριά δεν κάνει θαύματα, δεν προκαλεί συλλήψεις, αλλά βοηθάει γενικά στο να φτιάξει ο κύκλος και στις πολυκυστικές. Αυτά!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Α, και όσο για το ότι δεν κάνεις παιδιά αν έχεις πολυκυστικές, παραπάνω από 1 στις 2 γυναίκες έχουν. Αυτές δηλαδή κάνουν όλες θεραπεία και μένουν εγκυες? Μην ακούς τον έναν και τον άλλον.

Προσωπικά έχω γνωστές με σοβαρά προβλήματα πολυκιστικών και ορμονικά, και έμειναν έγκυος στους πρώτους 6 μήνες. Οι περισσότεροι γιατροί το λένε: δεν είναι ότι δεν μένεις έγκυος με τις πολυκυστικές, απλά μπορεί να καθυστερήσει λίγο σε σχέση με το αν δεν είχες.

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

euxomai na meinoume oles egw exw \arxisei prospatheies ti allo na kanw sto telos o arrabwniastikos mou tha me afhsei giati ton kunhgaw kserete gia......ti na kanw allo pia ase pou egina k san forada me tis ormones den kserw pws na xasw ta kila afou lew shmera den trww k molis dw kati pu mou aresei ormaw

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...