Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

 

Πήγα σήμερα για το ετήσιο τεστ παπ και υπέρηχο και έπεσα από τα σύννεφα. Θα θυμάστε ορισμένες ότι έχω ήδη κάνει μία ινομυωματεκτομή. Αυτό έγινε πριν τρία χρόνια. Αφαιρέθηκαν καμιά τριανταριά ινομυώματα. Πέρσι, ο γιατρός με ενημέρωσε πως βγαίνουν καινούργια. Ήταν μικρά ακόμα όμως. Ένα από αυτά έβγαινε κοντά στην είσοδο της μήτρας. Μου συνέστησε να μείνω επειγόντως έγκυος.

 

Τη χρονιά που πέρασε όμως είχα διάφορες περιπέτειες. Αρρώστησε η μαμά μου, την έχασα και έμεινα άνεργη δύο φορές.

 

Στο φετινό τσεκ απ λοιπόν, ούτε λίγο ούτε πολύ, μου είπε: Ένα ινομύομα πέντε εκατοστών παραμορφώνει το σχήμα της μήτρας και μου προκαλεί αιμορραγίες και ανωμαλίες στην περίοδο. Ένα δεύτερο, διαμέτρου 3 εκατοστών είναι στο άνοιγμα της μήτρας, στο μεγαλύτερο ποσοστό μέσα σ' αυτήν.

 

Μου συνέστησε εγχείρηση πάλι, εντός εξαμήνου. Μου ξεκαθάρισε πως το πρώτο ινομύωμα αφαιρείται εύκολα, αλλά το δεύτερο είναι πολύ δύσκολη περίπτωση. Μπορεί να καταφέρει να το αφαιρέσει ολόκληρο, μπορεί ένα μέρος. Υπάρχει και μια πιθανότητα στην προσπάθεια αυτή να γίνει ζημιά στη μήτρα. Οπότε αν η ζημιά που θα προκληθεί είναι μεγαλύτερη από το καλό, θα αναγκαστεί να προχωρήσει σε αφαίρεση της μήτρας (θα αφήσει ωοθήκες και σάλπιγγες, αλλά η μήτρα θα πρέπει να αφαιρεθεί). Το ποσοστό αυτό είναι 2% αν η εγχείρηση γίνει σε έξι μήνες. Αν γίνει σε ένα χρόνο, το ποσοστό αφαίρεσης μεγαλώνει.

 

Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι πολύ, είναι καλός, και μ' αυτόν έκανα και την πρώτη εγχείρηση. Σ' αυτό το post θα ήθελα να ακούσω ανάλογες εμπειρίες, είτε προσωπικές, είτε από συγγενείς και φίλους σας.

 

Ευχαριστώ κορίτσια.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα skybeam!! Toν περασμένο χρόνο έκανα και εγώ αφαίρεση ινομυωμάτων (οκτώ) και μου είχε πει και εμένα ο γιατρός να μείνω σύντομα έγκυος γιατί υπήρχε η πιθανότητα να ξαναβγούν. Είχαμε και ένα πρόβλημα με το σπέρμα του άντρα μου και έτσι προχωρήσαμε μετά από 3 μήνες σε εξωσωματική η οποία ήταν επιτυχής! Από την άλλη όμως σκεφτόμουνα ότι οκ εγώ ήμουνα παντρεμένη και εκείνο τον καιρό θέλαμε μωρό. Αν μια κοπέλα δηλαδή δεν έχει δεσμό ή δεν θέλει παιδί αυτήν την χρονική στιγμή τι θα κάνει??

Πάντως τώρα που είμαι έγκυος και μπαίνω στον υπέρηχο δεν έχει εμφανιστεί κανένα ινομύωμα αλλά πιστεύω ότι θα βγουν πάλι σε κανα χρόνο και θα θέλω πάλι χειρουργείο.

Σκέψου τι θα κάνεις γιατί αυτά μεγαλώνουν και όντως αν τα αφήσεις μετά από 1-2 χρόνια θα είναι δύσκολα τα πράματα στο χειρουργείο..

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

stellasss, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το δυστυχές γεγονός ήταν ότι εγώ δεν κατάφερα να μείνω έγκυος μέσα στον χρόνο που μου συνέστησε ο γιατρός μου. Και τώρα καλούμαι να αντιμετωπίσω ακόμα και αφαίρεση της μήτρας... Πολλές ευχές για ένα υγιές κουκλί μωρό. Δυστυχώς υπάρχουν γυναίκες που η μήτρα τους αντί για μωρά γεννά με τρελλούς ρυθμούς ινομυώματα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου έχει αντίστοιχο πρόβλημα και έχει ήδη κάνει δύο εγχειρήσεις για αφαίρεση ινομυωμάτων.Το δύσκολο είναι ότι και πάλι ξαναβγήκε ένα μικρό και ''ψάχνεται'' να δεί τί θα κάνει. .Προς το παρόν τίποτα είπε ο γιατρός..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αδερφή μου έχει αντίστοιχο πρόβλημα και έχει ήδη κάνει δύο εγχειρήσεις για αφαίρεση ινομυωμάτων.Το δύσκολο είναι ότι και πάλι ξαναβγήκε ένα μικρό και ''ψάχνεται'' να δεί τί θα κάνει. .Προς το παρόν τίποτα είπε ο γιατρός..

Πολύ φοβάμαι ότι, αν έχει καλή σχέση, ή είναι παντρεμένη, πρέπει να μείνει έγκυος άμεσα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

εχω αφαιρεσει και γω ινομυωμα, ενα μικρο μεν, σε δυσκολο σημειο δε....

 

με ειχαν ενημερωσει οτι υπηρχαν κινδυνοι, (παντα τα λενε λιγο τραγικα οι γιατροι, για να ειναι καλυμμενοι) αλλα ολα πηγαν καλα, ευτυχως..

 

και εμεινα εγκυος συντομα...

 

σου ευχομαι να πανε ολα καλα!! (θα πανε!!!! :P θα δεις!!)

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως ειναι τα ινομυωματα κ γιατι δημιουργουνται?υπαρχει κινδυνος σε ολες τις ηλικιες?το τεστ παπ επιβεβαιωνει αν εχεις ή οχι? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που κάνατε επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων μπορείτε να περιγράψετε λίγο πώς ήταν π.χ. έγινε μεγάλη τομή, πονούσατε μετά, πόσες μέρες καθήσατε στο νοσοκομειο, μετά από πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε δουλειές κτλ......

Πρέπει και εγώ να κάνω παρόμοια επέμβαση και θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι μετά να φροντίζω το μωρό μου και για πόσο διάστημα θα εξαρτάμαι από μαμά και σύζυγο.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

QUOTE=melita;1390191]Κορίτσια εσείς που κάνατε επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων μπορείτε να περιγράψετε λίγο πώς ήταν π.χ. έγινε μεγάλη τομή, πονούσατε μετά, πόσες μέρες καθήσατε στο νοσοκομειο, μετά από πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε δουλειές κτλ......

Πρέπει και εγώ να κάνω παρόμοια επέμβαση και θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι μετά να φροντίζω το μωρό μου και για πόσο διάστημα θα εξαρτάμαι από μαμά και σύζυγο.

Μελίτα εξαρτάται από το σημείο που βρίσκονται τα ινομυωματα και τον αριθμό τους πιστεύω. Δηλαδή θα μπορούσαν και πιο εύκολα να αφαιρεθούν λαμπαροσκοπικά και να αναρρώσεις νωρίτερα. Αν όμως κρίνει ο γιατρός σου ότι πρέπει να τα αφαιρέσεις με κανονικό χειρουργείο τότε είναι σαν να κάνεις καισαρική. Η τομή δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά εξαρτάται και από το γιατρό που θα στην κάνει και να σε ράψει και καλά. Εγώ 2 βδομάδες σίγουρα τις ήθελα για ανάρρωση δηλαδή ήθελα και βοήθεια στις δουλειές στο σπίτι κλπ. Το μωρό σου δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι αλλά μπορεί τις πρώτες μέρες να σου πει να μην το κρατάς αν είναι μεγαλούτσικο. Μην φοβάσαι τίποτα εγώ την έκανα πέρσι όταν ήμουν 26 χρονών και φέτος τον ίδιο καιροό θα γεννήσω τα διδυμάκια μου:)

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι ακριβως ειναι τα ινομυωματα κ γιατι δημιουργουνται?υπαρχει κινδυνος σε ολες τις ηλικιες?το τεστ παπ επιβεβαιωνει αν εχεις ή οχι? ευχαριστω.

dimitra τα ινομυώματα είναι καλοήθεις όγκοι της μήτρας, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό αλλά όταν είναι πολλά και μεγάλα πρέπει να αφαιρεθούν γιατί δημιουργοούν αιμορραγίες και ειδικά αν μείνεις έγκυος και τα έχεις διπλασιάζονται σε μέγεθος και έχεις λίγα προβληματάκια στην εγκυμοσύνη σου. Φαίνονται μόνο στον υπέρηχο τα ινομυώματα και ναι υπάρχει κίνδυνος σε όλες τις ηλικίες. Εγώ 26 είμαι!! Αλλά όπως φαίνεται ή το έχει μήτρα σου να παράγει ή δεν το έχει γι'αυτό μην ανησυχείς αλλά ένα check-up δεν βλάπτει.

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως ειναι τα ινομυωματα κ γιατι δημιουργουνται?υπαρχει κινδυνος σε ολες τις ηλικιες?το τεστ παπ επιβεβαιωνει αν εχεις ή οχι? ευχαριστω.

καλημερα κοριτσακι για δες εδω !

http://www.vita.gr/html/ent/411/ent.1411.asp

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που κάνατε επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων μπορείτε να περιγράψετε λίγο πώς ήταν π.χ. έγινε μεγάλη τομή, πονούσατε μετά, πόσες μέρες καθήσατε στο νοσοκομειο, μετά από πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε δουλειές κτλ......

Πρέπει και εγώ να κάνω παρόμοια επέμβαση και θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι μετά να φροντίζω το μωρό μου και για πόσο διάστημα θα εξαρτάμαι από μαμά και σύζυγο.

 

Aν κάνεις κανονικό χειρουργίο είναι με καισαρική τομή. Μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις ολική νάρκωση ή επισκληρήδιο. Εγώ είχα επιλέξει επισκληρήδιο αλλά τώρα που είναι σκούρα τα πράγματα... δεν ξέρω.

 

Η τομή πλέον είναι λεπτή και μετά από κανένα χρόνο φαίνεται απειροελάχιστα. Ξέρουν πια οι γιατροί να ράβουν! Έμεινα στο νοσοκομείο τρεις ή τέσσερεις μέρες. Τις πρώτες τρεις μέρες στο σπίτι με βοήθησε η μαμά μου και ο άντρας μου. Πονάς λίγο και αισθάνεσαι την περιοχή λίγο "παράξενα".

 

Μετά από μια εβδομάδα έκανα δουλειές και μετά από τρεις εβδομάδες πήγα στην δουλειά (άλλες κοπέλες πηγαίνουν σε δύο εβδομάδες).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αμ δυστυχώς εκεί που ζει η Μελίτα η επισκληρίδιος είναι ολίγον άγνωστη λέξη για τους γιατρούς...

Skybeam δυστυχώς δεν έχω κάτι να προσθέσω στη συζήτηση παρα μόνο ότι αν ήμουν στη θέση σου όσο εμπιστοσύνη κι αν είχα στον γιατρό μου, θα ευμβουλεύομουν και άλλον ή άλλους μιας και το θέμα είναι πλέον σοβαρό...

Μέσα απ την καρδιά μου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Skybeam δυστυχώς δεν έχω κάτι να προσθέσω στη συζήτηση παρα μόνο ότι αν ήμουν στη θέση σου όσο εμπιστοσύνη κι αν είχα στον γιατρό μου, θα ευμβουλεύομουν και άλλον ή άλλους μιας και το θέμα είναι πλέον σοβαρό...

Λέτε βρε κορίτσια να το ψάξω κι αλλού? Να πάρω και δεύτερη γνώμη?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.

Η γιατρός μου είπε ότι χρειάζεται τομή, λαπαροσκοπικά δεν θα με ένοιζε αφού έχω κάνει ήδη μια για αλλο πρόβλημα.

Τωρα για την αναισθησία δεν το εχω συζητήσει αλλα μαλλον ολική.

Θα δούμε

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Mήπως γνωρίζετε κάποιον γυναικολόγο στην Αθήνα, που να ειδικεύεται σε προβλήματα όπως το δικό μου?

Καλησπερα κοριτσακι μου !εχω εναν πολυ καλο γιατρο !αν σε ενδιαφερει να σου στειλω πμ το τηλ του και το ονο μα του ειναι απο τους καλυτερους στην ελλαδα !

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακι μου !εχω εναν πολυ καλο γιατρο !αν σε ενδιαφερει να σου στειλω πμ το τηλ του και το ονο μα του ειναι απο τους καλυτερους στην ελλαδα !

Με ενδιαφέρει πολύ.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

skybeam αν σε ενδιαφέρει και εγώ το χειρουργείο το έκανα στην Αθήνα σε έναν πολύ καλό γιατρό. Να σου στείλω το όνομα του σε π.μ?

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

dimitra τα ινομυώματα είναι καλοήθεις όγκοι της μήτρας, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό αλλά όταν είναι πολλά και μεγάλα πρέπει να αφαιρεθούν γιατί δημιουργοούν αιμορραγίες και ειδικά αν μείνεις έγκυος και τα έχεις διπλασιάζονται σε μέγεθος και έχεις λίγα προβληματάκια στην εγκυμοσύνη σου. Φαίνονται μόνο στον υπέρηχο τα ινομυώματα και ναι υπάρχει κίνδυνος σε όλες τις ηλικίες. Εγώ 26 είμαι!! Αλλά όπως φαίνεται ή το έχει μήτρα σου να παράγει ή δεν το έχει γι'αυτό μην ανησυχείς αλλά ένα check-up δεν βλάπτει.

 

 

το τσεκαπ για ινομυωματα γινεται με το τεστ παπ ή με καποια αλλη εξεταση??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...