Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ Η/Υ


ΣΟΦΙΑ

Recommended Posts

Συμφωνω και γω με τη Μαρια... Όπως ειπα ο μικρός τρελενεται για τον υπολογιστη και εχει τυχει φορες που τον εχω κρατησει αγκαλια για να κανω καποια δουλεια... Εδω και ενα μήνα όμως που πλέον το παιδι εχει αρχίσει και καταλαβαινει και επιλέγει πλέον τα παιχνίδια του ενοιγω τον υπολογιστη με τις μεγαλες ωρες (θα το εχετε παρατηρησει...) Επειδη στο ιδιο δωματιο σιδερωνω, πολλες φορες τον εχω μαζι μου και το ματι του ειναι κολλημενο στη σβηστη οθονη.

Την τηλέοραση δεν την ανοιγω και πολύ γιατι δεν μου αρεσει γενικα και δεν βλέπω..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνω και γω με τη Μαρια... Όπως ειπα ο μικρός τρελενεται για τον υπολογιστη και εχει τυχει φορες που τον εχω κρατησει αγκαλια για να κανω καποια δουλεια... Εδω και ενα μήνα όμως που πλέον το παιδι εχει αρχίσει και καταλαβαινει και επιλέγει πλέον τα παιχνίδια του ενοιγω τον υπολογιστη με τις μεγαλες ωρες (θα το εχετε παρατηρησει...) Επειδη στο ιδιο δωματιο σιδερωνω, πολλες φορες τον εχω μαζι μου και το ματι του ειναι κολλημενο στη σβηστη οθονη.

Την τηλέοραση δεν την ανοιγω και πολύ γιατι δεν μου αρεσει γενικα και δεν βλέπω..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο Η/Υ κανει κακο στα εξης πραγματα απο οτι εχω καταλαβει εγω

1ον στη θεση που καθεται το παιδι

2ον στα ματια του (ειναι υπο συζητηση αυτο καθοτι οι νεες οθονες δεν εχουν ακτινοβολια που επειρεαζει την οραση)

 

Τα θετικα τωρα ειναι η σωστη ενασχοληση(αποψη μου) δηλ 1 ωρα την ημερα καθομαι με τη μικρη και παιζουμε "εκπαιδευτικα" παιχνιδια απο το να μαθει τους αριθμους μεχρι και παζλ.Πλεον υπαρχουν αρκετα παιχνιδια που μπορουν τα παιδια μας να μαθουν χρησιμα πραγματα.

Δεν αφηνω συχνα τη μικρη μου μονη της στο pc σχεδον παντα ειμαι μαζι της :).Και εχω δει οτι εχει αρκετα καλη εξελιξη (μεχρι και μερικες κουβεντες αγγλικα εμαθε απο τα παιχνιδια).

Εθισμο τα παιδια πιστευω οτι εχουν σε καθε καινουργιο παιχνιδι που αποκτουν,δεν ειναι μονο υπολογιστης η ΤV.

Και μη ξεχναμε οτι οπως προχωραει η τεχνολογια σε μερικα χρονια τα παιδια στο σχολειο δεν θα παιρνουν βιβλια παρα ενα laptop ;)

Ειμαι και εγω αντιθετος στο να περναει αρκετες ωρες ειτε στο Η/Υ ειτε στη τηλεοραση,παιρναμε και αρκετες ωρες με ζωγραφικη,ξυλοφωνο(αυτο το ριμαδι δεν εχει volume οπως τα ηχεια και μου παιρνει τα αυτια),βιβλια κτλπ.

Παν μετρον Αριστο σε ολα.

Μαρια παντως θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μαθουμε για ποιους λογους υγειας δεν πρεπει να ασχολουντε με τον Η/Υ.

Τελος να πω οτι εγω εκοψα τη κοκα-κολα γιατι μια μερα μου ειπε η μικρη "μπαμπα δεν θελω να ξαναπιεις γιατι ειναι κακο"

.png

ipqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με την ένοια του μέτρου..

 

Εμάς ο μικρός κάθεται λίγο μαζί μας με τον μπαμπά κυρίως, εάν εγώ που τον κρατάω θελήσω να΄κάνω για λίγο καμοια δουλειά...

 

Μετά από λίγη ώρα, κατεβαίνει κάτω από την καρέκλα και γυρίζει στο δωμάτιο (γραφείο) και κατεβάζει κάτω τα βιβλία από τις βιβλιοθήκες.

 

Επίσης του βάζουμε να δεί κανένα videaki τραγουδάκι, όμως μέχρι εκεί..

 

Όσο αναφορά τα άλλα που ανέφερε η Μαρία, πχ. μαγείρεμα, κάπνισμα κλπ σε αυτά συμπεριφέρεσαι διαφορετικά

 

Ο γιός μου έχει μάθει ότι όταν μαγειρεύουμε η κουζίνα "καει" (το λέει και μόνος του) οπότε δεν πλησιάζει καθόλου..

 

Τσιγάρο καπνίζει μόνο ο μπαμπάς και όχι μπροστά του. Επειδή όμως βρίσκει ότι τα πακέτα έχουν ενδιαφέρον, τα πηγαίνει στον μπαμπά του και τα δίνει. Εγώ απλά του λέω ότι αυτό είναι κακό και μαλώνω τον μπαμπά του (όταν είναι μπροστά) που καπνίζει.

 

Αναψυκτικά ή αλκοόλ(που εγώ δεν πίνω καθόλου, και ο μπαμπάς σπάνια -εάν έρθει κόσμος μόνο) φυσικά δεν του δίνουμε και φροντίζουμε να μην μας βλέπει. Εάν τύχει και μας δεί, του βάζω χυμό, ή γάλα, ή νερό στο ποτήρι του για να πιεί και αυτός και τσουγκρίζουμε κιόλας τα ποτήρια μας...

 

Γενικά, έχει μεγάλη κατανόηση (τόση που με εκπλήσει) και τα δέχεται ότι του λέμε (έχουμε βέβαια και κρίσεις θυμού αλλά το ξεπεράει γρήγορα)...

Για τον υπολογιστή, αφού μας βλέπει να καθόμαστε εμείς, για να τον αποτρέψω πρέπει να του δώσω να καταλάβει ότι είναι κακό, πως όμως θα του το εξηγήσω?? προς το παρόν ξέρει ότι πρέπει να καθόμαστε λίγο μόνο και το δέχεται κιόλας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το άρθρο είναι έτοιμο και αρκετά ενδιαφέρον, θα δημοσιευτεί μάλλον την δευτέρα ή τρίτη - (περνάει όπως είδατε και απο εποπτεία).

 

οι λόγοι που θα διαβάσετε αφορούν πολύ λιγότερο την σωματική υγεία, σε σχέση με την ψυχική τους υγεία.

(λίγη υπομονή :) )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μπορώ να πώ ότι όσο ο Ιωακείμ ήταν μικρότερος ήθελε περισσότερο να χαζεύει στον υπολογιστή και την τηλεόραση. Τώρα δεν κάθεται προσηλωμένος, παρά φευγαλέα μπορεί να κοιτάξει κάτι που να του κάνει εντύπωση. Ακόμη και τα ζουζούνια με τα οποία είχε πάθει ψύχωση, τώρα απλά θέλει να τα ακούει όχι και τόσο να βλέπει να χοροπηδάνε!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

ακουσα τη συμβουλη σας και μου αρεσε....πηγα και πηρα παζλ(πραγματικα) και καθομαι τουλαχιστον καμοια ωρα και τα φτιαχνουμε μαζι...ειναι πολυ καλυτερα απο το Η/Υ !!!

Παρτε ΠΑΖΛ :):):):):)

.png

ipqep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαρία,

Θα με ενδιέφερε πραγματικά το άρθρο για τους Η/Υ. Συμφωνώ με όσα λες.

Επειδή στο σπίτι υπάρχει υπολογιστής και τον χρησιμοποιούμε συχνά εγώ και ο άντρας μας, είναι μέρος της δουλειά μας. Είμαστε και οι δύο μπροστά σε έναν υπολογιστή στη δουλειά και στο σπίτι υπάρχει όοοτι έχει σχέση με ηλεκτρονικά και τηλεπικοινωνίες λόγω δουλειάς. Όλα αυτά όμως σε χωριστό δωμάτιο στο γραφείο.

Επειδή ακριβώς έχουμε φάει στη "μάπα" τους υπολογιστές για τα παιδιά το αποφεύγω όσο μπορώ περισσότερο. Ξέρουν το χειρισμό του, αλλά σαν μέσω δουλειάς για τη μαμά και το μπαμπά. Δεν το κοιτάνε σαν UFO εννοείται, αλλά δεν θεωρώ ότι κερδίζουν κάτι αν ξέρουν να τον ανοιγοκλείνουν και να το χειρίζονται από τώρα. Θέλουν δε θέλουν θα το μάθουν δε χρειάζεται από τώρα.

Έχουν ασχοληθεί ελάχιστες φορές και αυτές για λίγο και με επίβλεψη. Φροντίζω να μην τους βάζω ενδιαφέρονται πράγματα (παιχνίδια κλπ) ώστε να μην το ζητάνε. Έτσι ξέρουν ότι είναι ένα εργαλείο δουλειάς και προτιμώ έτσι να το αντιμετωπίζουν και όχι σαν παιχνίδι. Θεωρώ ότι εθίζονται και συμφωνώ με το παράδειγμα παγωτό - λαχανικά.

 

Πιστεύω ότι και στη ζωή τους αργότερα θα πρέπει να μάθουν να το χρησιμοποιούν σαν εργαλείο για να κάνουν τη δουλειά τους και όχι σαν κάτι το οποίο έχουμε για να παίζουμε και να διασκεδάζουμε. Υπάρχουν τόσα άλλα πράγματα με τα οποία μπορούν να διασκεδάσουν ειδικά σε αυτές τις ηλικίες. Γιατί να είναι καθησμένα μπροστά σε μια οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...